Windows 7 - općenito izdvojena tema

poruka: 5.032
|
čitano: 1.259.955
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito
soundstream kaže...
Mary Sue kaže...

Ne planiraš živjeti još dugo, zar ne?

 Zašto ne?
Vecina i dan danas koristi XP

 

https://old.reddit.com/r/windowsxp/

  Većina?! Tebi kanda nije baš dobro :)

 

Možemo reći da ima još nekih koji iz ovog ili onog razloga još koriste XP, ali  baš na ovom tvom linku ima i dosta pitanja kako da XP krš povežu sa Windows 10 kompjuterom... Tog nemoš računati kao relevantan podatak da je XP korisnik :) Isto tako, ajd kupi neki novi komad hardvera pa ga potjeraj na Windows XP... i jbg...

15 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito
john_ryder kaže...

Windows 7 neću mjenjat dok sam živ !!!

 Eh, tako su govorili i za DOS i za Windows 3.1 i za OS/2 i Windows 95 i tako dalje pa je sve to izumrlo i samo još rijetki to znaju uopće koristiti... :)

 

Biće da ne planiraš baš još puno živjeti ili raditi na PC-u pošto se to sve više zahuktava i "uskoro" nećeš moći ni na dobar dio web stranica kada se ukine podrška jer će se tražiti "nove tehnologije" kojih na Windws 7 neće biti.

15 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito
Dud kaže...

Pozzdrav svima. Imam jedno pitanjce/problem. Na tatinom kompu su mi još uvijek instalirani W7 i to samo zbog jedne igre a to je Bela. Jedna kartaška igra veličine par mb koja je njemu najbolja i ne želi ni jednu drugu. Stvar je u tome kaj ju ne mogu natjerat nikako na desetki da radi, ni jedna komaptibility opcija ne pomaže. Radi u prozoru ali kad stavim na full screen onda je samo crni ekran. Ako itko ima ideju...?

 -fale ti razni sys-dllovi npr vb-runtime 1-2-3.. potraži stare installacije, vc-redist, vbruntime.. (nekad bilo na svakom bugu..) kao i .net (u win10 dolazi v4, uključiš 3x..) + install directx-90c-redist-june2010..

-možeš kopirati u folder igre (sys fielovi se traže po syspathu ili u app direktoriju.

-par godna svakim buildom MS ubija dio kompatibilnosti unazad (ono što je do sad bilo pravilo, tj do sad su sve prastare apps radile pa i dos..) od 1703-1809.. je krenulo gašenje i sad više pod x64win nemaš npr WoW za 32bitne app, nema CMD-8bitnih dos appsa itd.. pa bi možda igra radila normalno na npr win10-x32.. itd.

 

-najblesavije što opcija kompatibilan mod više nema nikakvog smisla tj funkciju tj ne radi upravo kao što vidiš, tj nije problem opcija, nego nemaš te sys fileove koje app koristi, nemaš runtimeove-libove a ovisno što napraviš, kojim redosljedom možeš ubiti win10 ako pregaziš neke nove sysfileove starima, jer to je sve ista osnova, temelji, visualstudio, office, win, razvojna platforma koja ima iste sys-dllove i o tome se brine os-reg-installer koji ako nešto dozvoli radi, ako ne dozvoli moraš na sliu a tad lako ubijš ostatak appsa i os. (tj sličan dll-hell je uobičajen za linuxoide, zato se ne koriste appsi prevelikog raspona zahtijeva-generacije nego potražiš noviju, zamjenu-nadogradnju..) .. tj da je autor zainteresiran našao bi noviju verziju, da je to 'strana' igra našlo bi se u flashu, online i sl.. ali za domaće ostatak svijeta nije zainteresiran osim autora..

 

-virtualke ili dosbox.. tj dosbox je ok za dos. AKo ne uspiješ installom runtimeova, može VM kao vbox+xp.. ili potražiš na internetu noviju verziju, možda postoji, možda je netko već patchirao postojeću i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Windows 7 - općenito

Uskoro sastavljam novi pc nakon oho-ho godina. Dali da probam i na njega win7 ultimate 64bit, jer još uvijek koristim isti na starom ili da i ja prijeđem na win10?

Eto, samo mišljenja isplati li se na novu konfu baciti nešto tipa win7 64bit ponovno, radi li tko to još i ima li smisla?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito
crocro23 kaže...

Uskoro sastavljam novi pc nakon oho-ho godina. Dali da probam i na njega win7 ultimate 64bit, jer još uvijek koristim isti na starom ili da i ja prijeđem na win10?

Eto, samo mišljenja isplati li se na novu konfu baciti nešto tipa win7 64bit ponovno, radi li tko to još i ima li smisla?

W7 se isplati samo ako trebaš neke programe koji rade isključivo na w7 kao npr igra Bela koju moj tata želi i radi samo na w7 i ako si zaljubljenik u W7 izgled (aero,prozirnost itd) . 
Po mom iskustvu W10 rade brže i bolje i na starijim konfiguracijama nego w7 (jedino može psotojati problem nekog drivera ako se radi o baš starom kompu). Ali ti slažeš novi pc pa mislim da nema potrebe. I još jedna dobra stvar, nema potrebe za korištenjem nekih nelegalnih verzija ili aktivatora jer W10 rade i bez toga (ako te ne smeta natpis u donjem desnom kutu, i nemogućnost promjene desktop wallpapera). Dakle w10 i malo privikavanja  ;)

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
12 godina
offline
Windows 7 - općenito

Na koji način instalirati Win 7 32bit na tablet koji ima UEFi bios i podržava samo GPT particije ? Podržava samo 32bit verzije OS. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito

-da biznis to želi, bilo bi kao svaki drugi, tj ista platforma x86, kompatibilno, radi.. ali naravno život nije tako jednostavan, jednostavno ms to ne želi i namjerno otežava + umjenta nekompatibilnost i ovisnost o bios-opciji + patchiranje usb-boot stikića itd.

-ručno, kreiraš željene particije npr boot+os, rasplakiraš esd-wim (install), napraviš bootmeni i upališ tj to je jednako kao oem predinstall, dok naravno bios+postavke moraju odgovarati potrebama osa tj ovisi kako će koje računalo bootati jer teoretski to možeš na bilo kojem računalu .. dok se dovršavanje installa radi prvim paljenjem + win7 (i stariji) ne trpe promjenu hw-a, tj kad preseliš disk na drugu mbo recimo neće..

-beskorisno je inatiti se, tj win7 je mrtav, win10 radi..

-tablet nije pc-računalo tj ovisnost o oem-postavkama i biosu su konkretne-uvjet, tj sve to dolazi predinstalirano + zaštita i nije predviđeno (olakšano-omogućeno) da to radi juzer ... tj nije to pc, pa i da je ni na njemu nije tako jednostavno tj ovisi o biosu što se nudi, npr uefi-gpt-legacy-mbr opcije i cms.. a ovisno o tome moraš imati odgovarajući boot medij gpt-mbr ili supperfloppy + bootati kroz cms da bi izabrao pravi-željeni mod ili ovisiš o sreći-defaultu bootordera (ne diska nego moda.. zato nije važan order nego baš f-boot-meni..).

 

-gpt traži 64bitni os tj driver-korntroler-disk (adresiranje) i stvar je u boot mediju ili storage kao razlici što može a što ne može raditi, odnosno na računalu to nije problem jer sva računala (cpu) su već desetljeće x64 kompatibilna ali naravno tablet-cpu ne mora biti tj npr atom je namjerno osakaćen-onemogućen, dok se sad noviji koriste kao miniserveri tj intel-wintel interesi-odluke, ne želje korisnika su ono što određuje što možeš .. mada je skoro sve moguće, no realno beskorisno, pogotovo na uređaju klase tablet (internet..) tj želja je pogrešna, pišanje protiv vjetra (pri čemu nije problem os win7, nije dobar-loš.. nego mrtav.. odluka MSa).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Windows 7 - općenito

Gdje bih mogao nabaviti Windows 7 Ultimate 64-bit key?

Treba frendu koji ima prastari slabi komp s 4GB RAM-a, više ne ide, a Windoze mu kenjaju za aktivaciju, a Linux koji sam mu bio stavio je mrzio.

 

Ili da ih samo.... ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito

win7 je mrtav.. svako računalo (uređaj..) ako je upotrebljivo, dovoljno za bilo kakvu upotrebu npr surfanje, tad je svejedno koji os, svi već desetljeće imaju iste-identične requiremenstse (pa i win11 osim što ms traži nešto..) ako radi jedan, rade i ostali, tj možeš normalno staviti w10 ili koji želiš os, ali ne nešto što je mrtvo-napušteno tj neće time biti 'jači' ram-cpu-gpu.. ali će faliti fičeri koje mrtav os nema jednako kao što bi falilo na nekoj staroj linux distri.. tj appsi su ono što određuje os-requirementse, ne juzer, appsi traže novo, tj sve manje imaš za stari os tj beskorisno je danas instalirati w7 pogotovo kad nemaš key... + ms i dalje daje đaba, tj win10 radi najnormalnije i bez aktivacije (osim customizacije) a ako nabavljaš key tad je opet u prednosti w10 ili isto..

 

-kao što je završilo s linuxom.. 'mržnja'. Stvar je u korištenju, tj juzer + appsi, to određuje os.

-ako misliš da će to računalo raditi normalno s win7.. tad misliš da win7 ima neka nadnaradvna svojstva, npr browser radi brže s manje resursa?.. treba gpu, treba ram.. 4 gb je odavno minimum i zadovoljava svaki os pa i macos.. tako da s te strane nema razloga, tj os će raditi s daleko manje, ali je tad računalo beskorisno, jer browser traži minimum 2gb.. naviše + nema više 32bitnih, ugašeno, tek pokoja distra i direkt za partnere za w10..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito

Ma nije stvar u appsima, njemu treba samo za multimediju i surfanje, nego mu se ne sviđa Linux zbog izgleda, stavio sam mu bio Mint, doduše Xfce zbog premalo RAM-a. Naviko je na Windowse i da to "lijepo" izgleda i šta mu ja mogu.

Komp je single core Athlon iz 2006. sa maxed-out 4GB DDR1 i SSD-om.

Buraz mi je za to preporučio Win7 (64-bit) umjesto desetke.

Zar bi mogla 10-tka na takav komp?

15 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito
EricCartman kaže...

Ma nije stvar u appsima, njemu treba samo za multimediju i surfanje, nego mu se ne sviđa Linux zbog izgleda, stavio sam mu bio Mint, doduše Xfce zbog premalo RAM-a. Naviko je na Windowse i da to "lijepo" izgleda i šta mu ja mogu.

Komp je single core Athlon iz 2006. sa maxed-out 4GB DDR1 i SSD-om.

Buraz mi je za to preporučio Win7 (64-bit) umjesto desetke.

Zar bi mogla 10-tka na takav komp?

 -imaš par mougćih odgovora, da-ne.. što misliš?, da-može, može bilo koji os koji ti padne na pamet unazad desetljeće.

-'samo za multimediju i surfanje'. -sve je danas multimedija, isti kriterij, isti resursi kao gaming, ista gpu se koristi za gui, za browser, tj kad nemaš adekvatnu gpu tad i taj task mora raditi slabašni cpu i tad je sporo, dok običan mobač danas služi za surfanje i gledanje filmića tj ono što se traži od računala kao multimedija.

-što misliš zašto ni xfce nije riješenje? .. upravo suprotno, da ima adekvatan HW kao GPU, tad može kde-plasma, tad bi radilo glatko, kao i ostali osevi, win-mac-lin..

-nije problem količina RAMa, 4gb je dovoljno, tj os može s daleko manje, appsi koje koristiš traže više npr browser (ili neka druga app, igra..). Svi osevi unazad desetljeće rade ok s 2gb kao requiremensts (rade s 512mb) ali je browserima minimum 2gb, dok se za 64bit podrazumijeva kao minimum 4gb a to je godinama minimum na mbo pa +5god ni nemaš računalo koje ima manje rama kao i ovo +10god.. koje ima kako navodiš 4gb.

 

-problem je slab cpu, problem je ako nemaš adekvatnu gpu (s podrškom za h265/264..) integruše starije od 10god nemaju adekvatan hw-čip i tad sav posao mora raditi cpu koji je preslab, obrnuto, kad imaš gpu tad ona odrađuje gui ili video-multimediju, dok tad slabiji cpu može biti zadovoljavajuć za ostatak potreba.

 

-ssd je disk (drive) .. neovisno koji os, kao i ram, stvar je samo ima li dovoljno za potrebe, ako ima radi.

-probaj čisto informativno kubuntu, ako ima gpu iznenadit ćeš se, brže-lakše nego xfce, tj nije važno koliko malo resursa traži gui, važno je tko taj gui mora odraditi-iscrtati, cpu ili gpu. xfce i light gui pomažu kad nemaš dovoljno resursa-rama, npr 1-2gb.. ali tad je računalo beskorisno za surfanje, tj tad moraš koristiti i adekvatan browser dok 'normalan' traži više.

-probaj win10, možeš i win11 ako želiš, isto je.. čak kao kontra primjer usprkos ms-ovim izmišljenim requirementsima za tpm i ostalo.. ako radi jedan os, radi i drugi, jednako, nije os taj koji traži resurse za sebe, naprotiv, on ih daje appsima i upravo u tome je stvar-problem, tj moraš imati noviji os, updatean, da bi appsi radili ili moraš ostati na appsima iz vremena recimo prije desetak godina a tad ti pola interneta ne radi kao ni gledanje filmova kodiranih h265 itd..

 

-cpu je preslab, barem dvojezgraš, ali radit će.. sve ovisi o vga-gpu, a to se može dodati, bilo što npr nv-730 i sl. .. tek s nekom konkretnom apps ili igrom koja traži više rama npr 8gb trebaš više.. ovo je dovoljno dok će novi win normalno raditi tj appsi koji to traže, a win7 je mrtav, jer tako želi ms, inače teoretski je soft nepoderiv-vječan (i je.. ali problem što bez updatea fale stvari koje traže nove apps, one određuju, apps određuju koji os i koje resurse moraš imati, ne ti-juzer .. a os je samo os, nije čudotvorac pa da bez hw-a nešto radi tj os radi, nije problem čak i s manje od navedenog minimuma 512mb..).

 

-dodatna prednost, upravo zbog pitanja-licenca-key.. win10 radi bez keya-aktivacije, jer ms to želi i možeš normalno downloadati install dok za starije w7-8 traži key i za download...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito

Hvala ti!

 

Onda je opcija OS samo win10, mogu probati.

Linux mu je ružan, i ne mrem tu ništa, kad je šminker po tom pitanju.

 

Postoji li kakva turbo jeftina grafička za to? Mada fakat nezz kolko se isplati još ulagati u taj komp, dosta sam mu i dodao SSD i RAM, ni pola USB portova više ne rade. Al love za novi komp/laptop zasad nema.

15 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito

-bilo koja grafička, npr nv-730.. zadovoljava, tj osim directx-a imaš i opengl tj stvarne requirementse koje npr browser traži (jednako kao gaming tj ista stvar samo malo slabije-manje ali 'isto'), do nedavno je sve što zadovoljava AERO bilo ok, tj dx90c+sm2.0 .. sad dodaj tome h264-265 za video i to je to.. tj već desetak godina strare vga su ok, bilo koja-polovna.. (novo nema smisla na staro računalo + problem vga-cijene godinu dana...).

-naravno ono što ovisi o cpu i dalje će biti sporo-slabo-jedva, čak ni brzinu ssd-a neće iskoristiti kao na novom-jačem računalu gdje se os boota za 10-15sec ali radit će..

 

-a kao btw, ms-win je kopija ubuntu-kubuntua, pogotovo od win8 ista-slična thema-boje-izgled, s par metara ne znaš koji je os.. + u win11 idu korak dalje prema mac-izgledu s centraliziranim menijem i zaobljenim formama.. bezvezarija-nevažno, kao svaki skin-tema.. no juzer je taj koji bira, koristi, kao boja auta ili čarapa, pa nema razloga ne birati i izgled-ljepotu osa, .. a možda je važnije 'da radi' nego kako izgleda :)

 

+ ms par godina odbacuje 'staro' (više kako bi eliminirao xp-w7..) pa problema može biti s traženjem drivera ako proizvođač više ne supporta tj sve što je staro desetak godina ne mora imati drivere za noviji os koji tad nije postojao, tj interes proizvođača je suprotan od supportanja kupca.. no 99% da će sve odratiti sama instalacija-automatika.

-sasvim drugi problem je npr kako ćeš podesiti bios, uefi-legacy, gpt-mbr .. i ostalo, brisanje-inicializacija diska (clean) i izrada install-medija u odgovarajućem modu gpt-mbr (ili oba-supperflopy) + pitanje kako koji bios nudi opcije i što ćeš podesiti.. tj sve troje mora biti jednako-kompatibilno da bi mogao instalirati, vidjeti disk.. problem izgleda jednako kao da nema dobar driver.. pa je to vjerojatno pogrešan mod, + zato treba koristiti f-tipke (f-8-12..) za CMS-boot meni, ne bootorder diskova jer tad je stvar automatike boota li prvo mbr ili gpr, uefi-legacy-mod... kad prođeš taj dio dalje je isto, 'nextanje'.. neovisno koji os.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Windows 7 - općenito

Ma jok, ako sam mu mogao staviti Linux sa USB-a na tu kantu, moći ću i Win10.

Koliko kn bi se moralo izdvojiti za grafu? Njuškalo? Nova? Dakle bitno je samo da ima H265 te HDMI.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito

.. što god da ima, tj sve-većina imaju unazad više godina, teško ćeš naći nešto što nema potreban hw kao dekoder.. ili bez hdmija..

-tak da može iz klase 50kn.. a problem što danas netko traži nulu više :) tj jače su sad skuplje kao polovne nego prije godinu-više nove u trgovini.. tako da sve ovisi o tome što-gdje tražiš, malo sreće i cjenkanja ili prekopaš stare dijelove i nađeš ..

-sve (misli se na nvidia-ati) vga imaju odgovarajući dekoder-video čip, no to ne znači da recimo podržavaju hd-60hz tj ovisi o starosti i verziji hdmi standarda, npr 1.4 prije-poslje.. itd. ili ako ima hdmi 99% da je ok za taj uvjet, starije jednostavno nema jer nije postojalo...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Windows 7 - općenito

Ma treba mi samo HDMI za FullHD, te H265. Tx, idu Win10.

Kako se instaliraju bez key-a? do sad sam uvijek kupovao po 10€.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito

-klikneš button 'nemam key..' .. jednako ako je već na tom računalu (matična) aktiviran win10 i tad kad se win upali aktivira automatika.

-ima jeftinije 2-3€ ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Windows 7 - općenito

Poz ,kolega ima neki prastari PC sa win 7,svaki put kad ide na shut down komp se restartuje ?!

Nikako ne mozemo da ga ugasimo osim cupanja kabla iz struje ?!

Sta bi moglo biti?

Inace radi ok .

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito

- vjerojatno paljenje npr mrežom ili drugom periferijom (nema veze s win, u bios-u.. isključiti).

- drugi mogući razlog, pogrešne postavke powersettinga, tj defaultno nije gašenje nego sleep-standby.. pa podesiti na gašenje. Usput provjeriti power-button žice-kućište može biti nešto klimavo-kratki spoj ali bi se tad i gasilo, ne samo palilo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 7 - općenito
PeroMilic03 kaže...

Imao slučaj da je problem bio do matične ploče.

3 godine
offline
Re: Windows 7 - općenito
poz,da li netko ima za dl win 7 ISO sa zadnjim update-om?
Ono prinstalirano i pre registrirano?
Da mi posalje link.

Imam Lenovo T 500 ,win 10 nece da se digne,crn ekran bude .
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice