Windows 7 tutorijali i trikovi izdvojena tema

poruka: 263
|
čitano: 176.555
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 instalacija

Ove teme još nemamo na forumu a mislim da je neophodna! Kao prvo da kažem da sam ovu temu pokrenuo s ciljem da tu pišemo neke stvari koje  mogu biti korisne svima, pogotovo početnicima, te poučne a tiču se MS Windows 7 operacijskog sustava. Dakle pišite samo korisne, pametne i poučne tutore i trikove. Naravno red je da se počme od same instalacije, navesti ćemo neke tipove instalacije Windowsa 7 i sve objasniti po koracima.

 

bilješka: Instalacija je jako slična Vistinoj

 

 

Čista instalacija s DVD-a-Clean install

 

 

Čistu instalaciju radimo kad:

  • naše računalo nema predinstaliran nikakav OS
  • ne želimo sačuvati naše dokumente i programe na hard disku
  • želimo ukloniti naš postojeći OS i zamjeniti ga novim

 

savjeti:

  • ako planirate praviti dual boot ili multi boot na svom računalu s windows 7 potrebno je instalirati(imati instaliran) stariji OS prije windowsa 7 u protivnom vaša windows 7 instalacija neće biti bootabilna (morati ćete korstiti neki alat za uređivanje boot sekvenci)
  • ponekad se može javiti problem s instalacijom windows-a 7 ukoliko imate više od 2GB RAM-a. (ako imate probleme s instalacijom izvadite ostale ram-e te ostavite samo 2GB, naravno nakon instalacije možete vratiti svu RAM memoriju natrag).
  • napravite backup svih dokumenata koje želite zadržati

 

 

Windows 7 minimalni hardverski zahtjevi su:

 

  • 1 GHz 32-bit or 64-bit processor
  • 1 GB RAM za 32-bit Windows 7 ili 2 GB RAM za 64-bit Windows 7
  • 16 GB slobodnog hard disk prostora za 32-bit Windows 7 ili 20 GB za 64-bit Windows 7
  • Podrška za DirectX 9 grafiku s 128 MB memorije (da bi radio Aero)
  • DVD-R/W
  • Internet pristup za aktivaciju Windows-a 7

 

 

 

Konačno idemo na postupak čiste instalacije:

1.  Ubacite DVD u DVD-R/W optički pogon te naravno ponovo pokrenite računalo pojaviti će vam se "press any key to boot from DVD..."

bilješka: budite sigurni da vam je u biosu dvd 1st. boot device u protivnom bootanje neće početi

 

2. Bootanje je započelo... pričekajte neko vrijeme te odaberite svoje jezične postavke i kliknite na Next.. slika

bilješka: vi odaberete sve što može na croatian naravno

 

3. Kliknite na install now za početak instalacije.. pogledaj sliku

 

4. Naravno prihvatite ličenčne uvijete i kliknite na next... pogledaj sliku

 

5. Odaberite opciju Custom(advanced)... pogledaj sliku

 

6. Odaberite particiju na koju želite instalirati windows pogledaj sliku

bilješka: ukoliko je particija na koju instalirate "čista" i spremna samo kliknite na next a ako trebate formatirati ili stvarati novu particiju kliknite na Drive options(advanced) pogledaj sliku izvršite potrebne radnje i idite na sljedeći korak

 

7. Instalacija i kopiranje fileova će početi.. pogledaj sliku

bilješka: tjekom instalacije računalo će se restartirati nekoliko puta i setup će prilagođavati rezoluciju za vaš monitor...

 

8. Nakon restarta i kopiranja fileova prikazati će se ovakav screen.. pogledaj sliku

 

9. U sljedećem koraku unesi userneme za svoj administratorski account i ime računala... pogledaj sliku

 

10. Unesi i potvrdi password te password hint(podsjetnik) za svoj admin account... pogledaj sliku

bilješka: password hint će biti vidljiv svima tako ne unosite nešto što može direktno otkriti ili asocirati na vaš password

 

11. Unesi svoj ispravan serial key... pogledaj sliku

 

12. Odaberi postavke koje želiš da windows koristi.. ja bih odabrao "Use recommended settings"(odnosi se na update, windows firewall)...pogledaj sliku

 

13. Odaberi točnu vremensku zonu naštelaj datum i vrijeme i klikni na next... pogledaj sliku

 

14. Ako setup detektira mrežu(internet) tražiti će da odaberete vrstu mrežne lokacije, najbolje je odabrati Public network... pogledaj sliku

 

15. Windows finalizira instalaciju, sprema odabrane postavke i priprema desktop... pogledaj sliku

 

16. Instalacija je završena.. pojavljuje se desktop... pogledaj sliku

 

17. Aktiviraj windowse, instaliraj drivere za svoje uređaje i uživaj u uspješnoj čistoj instalaciji Windows sedmice!

___________________________________________________________________________________________________________

 

Instalacija Windowsa s hard diska

 

 

Ukoliko windowse imamo u .iso fileu na hard disku jednostavno ih možemo instalirati s njega bez prženja, mountanja ili prebacivanja na USB drive.

Dakle za instalaciju nam je potreban postojeći OS te particioniran hard disk...

Idemo:

 

  • Raspakiraj .iso file s nekim programom poput winrar-a na onu particiju gdje nećemo instalirati windows 7(preporučuje se)
  • Particija mora imati minimalno 8GB slobodnog prostora
  • pokreni setup(standardna instalacija kreće)
  • ako si kojim slučajem instalirao na particiju gdje je prethodno bio instaliran windows jednostavno obriši windows.old mapu

 

Minus ovakvog načina instalacije je taj da ne možemo formatirati particije te stvarati nove ili im mjenjati veličinu.

 

 

Instalacija windowsa s USB flash diska

 

 

Ponekad smo primorani na instalaciju windows-a s USB diska. Za one koji trebaju tu opciju, evo rješenja!

Ovaj postupak pravljenja bootabilnog USB sticka se može napraviti jedino iz OS Windows Vista i Windows 7(iz xp-a ne). Ovo 100% radi za Windows Sedmicu te za Vistu, dakle možete instalirati i Vistu također ovim načinom.

 

Ono što trebamo:

  • USB flash disk od minimalno 4GB
  • Windows 7 ili Vista instalacijske datoteke na DVD-u

 

Koraci:

1. USB disk prikopčaj na računalo

2. Otvori cmd s administratorskim pravima

3. Upiši naredbu DISKPART zatim naredbu LIST DISK pogledaj dobro broj koji USB disk ima. Pretpostavimo da je to Disk1 kao na slici

napomena: ako disk nosi neki drugi broj(2) onda će donje naredbe izgledati npr. select disc 2, select partition 2

4. Sljedeće potrebne naredbe unosi jednu po jednu:

 

SELECT DISK 1
CLEAN
CREATE PARTITION PRIMARY
SELECT PARTITION 1
ACTIVE
FORMAT FS=NTFS

(formatiranje će potrajati neko vrijeme budite strpljivi)

ASSIGN

EXIT

 

Ne zatvarajte cmd jer trebamo unijeti još jednu naredbu, samo ga minimizirajte.

 

5. Ubacite instalacijski disk u vaš optički pogon, pogledajte koje slovo ima vaš DVD-R/W pogon. Pretpostavimo da je E:

maksimizirajte cmd i unesite sljedeće naredbe

 

E: CD BOOT (E: je slovo dvd-r/w pogona) i pritisnite enter

 

CD BOOT enter

 

BOOTSECT.EXE/NT60 H:

važno: ovo H: označava slovo vašeg usb diska; unesite vaše slovo

 

Dobijemo poruku da je bootcode uspješno zapisan na odabrani disk pogledaj sliku

 

6. Kopiraj sadržaj instalacijskog DVD-a na USB disk i tvoj disk je spreman za upotrebu!

važno: u biosu postavi usb kao 1st. boot device da bi bootanje s USB-a uopće moglo početi

 

 

 

Čovjek je nevjerojatno jaka životinja: pojeo je sve druge životinje oko sebe, i samoga sebe ždere, i spava u blatu i u vodi, a gavrani mu kljucaju oči.
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.6.2009 10:16 (Bellatrix).
15 godina
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Bravo Bellatrix!

Ovo ce pocetnicima olakšati zivot.

krpelj sa bazukom :)
Moj PC  
9 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Hvala BORG još ću ja to nadopuniti, nešto će biti i za malo naprednije korisno!

Čovjek je nevjerojatno jaka životinja: pojeo je sve druge životinje oko sebe, i samoga sebe ždere, i spava u blatu i u vodi, a gavrani mu kljucaju oči.
Moj PC  
6 0 hvala 1
15 godina
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi
Bellatrix kaže...

Hvala BORG još ću ja to nadopuniti, nešto će biti i za malo naprednije korisno!

 Super, samo nastavi!
krpelj sa bazukom :)
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Odlicno!STICKY.

World championships:7,GP started:250,GP wins:91,Podium finishes:154,Pole positions:68,Fastest laps:76,Points:1,369
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.6.2009 23:41 (F1-IVO).
 
11 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Ubrzajte gašenje Windowsa 7

 

Idite na start>> upišite regedit i kliknite na enter.

U registry editoru pronađite sljedeći ključ.

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control

 

U desnom polju registry editora napravite desni klik na WaitToKillServiceTimeout i kliknite na modify unesite broj između 2000-20000(2-20 sec)

napomena: default je 12000 ja koristim 2000(2sec) i nemam nikakvih problema vi možete veću vrijednost odabrati, na vama je

 

Pažnja: uvijek zatvorite sve programe prije gašenja računala da biste spriječili gubitak podataka, ukoliko nešto nije u redu jednostavno vratite postavku na default: 12000

Čovjek je nevjerojatno jaka životinja: pojeo je sve druge životinje oko sebe, i samoga sebe ždere, i spava u blatu i u vodi, a gavrani mu kljucaju oči.
Moj PC  
25 0 hvala 30
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Vrlo korisna tema, ovo ce zasigurno zatrebati.

Sve pohvale.

Za sve koji prate (i vole) Prison Break: http://www.prisonbreaker.bloger.hr/
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Svaka cast...ovo je za svaku pohvalu

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi
Bellatrix kaže...

Ubrzajte gašenje Windowsa 7

 

Idite na start>> upišite regedit i kliknite na enter.

U registry editoru pronađite sljedeći ključ.

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control

 

U desnom polju registry editora napravite desni klik na WaitToKillServiceTimeout i kliknite na modify unesite broj između 2000-20000(2-20 sec)

napomena: default je 12000 ja koristim 2000(2sec) i nemam nikakvih problema vi možete veću vrijednost odabrati, na vama je

 

Pažnja: uvijek zatvorite sve programe prije gašenja računala da biste spriječili gubitak podataka, ukoliko nešto nije u redu jednostavno vratite postavku na default: 12000

 Napominjem, isto vrijedi i za WinXP i z Vistu.Namigiva
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Windows 7 Logon screen; mjenjanje

 

Ovdje ću objasniti kako promjeniti windows 7 defaultni logon screen:

 

1. uključite prikaz ekstenzija fileovima ( idi na cp>>view by small icons>>folder options i klik na view tab makni kvačicu sa Hide extensions for known file types)

2. Skinite ovaj Use_Custom_Log_On_Screen.zip file na svoje računalo te ga raspakirajte, dvoklik na njega i import u registry

3. Sliku koju želite koristiti nazovite backgroundDefault.jpg

važno: slika koju odaberete ne smije biti veća od 256kb i mora biti u rezoluciji vašeg monitora

 

4. U windows exploreru idi na C:\Windows\System32\oobe\info\backgrounds i uradi Copy/paste slike koju želiš postaviti za logon screen. Ako nema mape backgrounds sliku ćeš kopirati u C:\Windows\System32\oobe\info\ svejedno je.

 

Logon screen bi se trebao promjeniti: testiraj s Ctrl+Alt+Del

5. isključite ponovno prikaz ekstenzija fileovima ako želite

 

 

Vraćanje na default

 

  • raspakirajte i importirajte u registry

 

Drugi način

Postoji i drugi a i puno lakši način od ovoga gore, stoga slobodno zaboravite ovo goreNamigiva

 

Skinite ovaj program za automatsko mjenjanje pozadina. Pokrenite ga, i birajte pozadinu. Jednostavno je i brzo!

 

Čovjek je nevjerojatno jaka životinja: pojeo je sve druge životinje oko sebe, i samoga sebe ždere, i spava u blatu i u vodi, a gavrani mu kljucaju oči.
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.6.2009 19:45 (Bellatrix).
Moj PC  
0 0 hvala 26
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi
Bellatrix kaže...

Windows 7 Logon screen; mjenjanje

 

Ovdje ću objasniti kako promjeniti windows 7 defaultni logon screen:

 

1. uključite prikaz ekstenzija fileovima

2. Skinite ovaj Use_Custom_Log_On_Screen.zip file na svoje računalo te ga raspakirajte, dvoklik na njega i import u registry

3. Sliku koju želite koristiti nazovite backgroundDefault.jpg

važno: slika koju odaberete ne smije biti veća od 256kb i mora biti u rezoluciji vašeg monitora

4. U windows exploreru idi na C:\Windows\System32\oobe\info\backgrounds i uradi Copy/paste slike koju želiš postaviti za logon screen. Ako nema mape backgrounds sliku ćeš kopirati u C:\Windows\System32\oobe\info\ svejedno je.

 

Logon screen bi se trebao promjeniti: testiraj s Ctrl+Alt+Del

5. isključite ponovno prikaz ekstenzija fileovima ako želite

 

Vraćanje na default

 

  • raspakirajte i importirajte u registry
 Kako uključit prikaz ekstenzija fileovima? To je ono folders and search options? I kaj onda?
I wish I could see her naked, I wish I could see her naked, I wish I could see her naked, and down on all fours!-Barney Stinson
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi
kaiserus kaže...
 Kako uključit prikaz ekstenzija fileovima? To je ono folders and search options? I kaj onda?
 idi na cp>>view by small icons>>folder options i klik na view tab makni kvačicu sa Hide extensions for known file types
Edit: to se radi jednostavno da budeš siguran da file ima ekstenziju .jpg
Čovjek je nevjerojatno jaka životinja: pojeo je sve druge životinje oko sebe, i samoga sebe ždere, i spava u blatu i u vodi, a gavrani mu kljucaju oči.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.6.2009 22:14 (Bellatrix).
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Restart Vrijeme

 

Pogledajte koliko je točno i precizno vrijeme restarta vašeg računala pod windowsom 7

Sljedeću skriptu spremite notepadom kao

 

filename: restartvrijeme.vbs

save as: all files

 

Option Explicit
On Error Resume Next
Dim Wsh, Time1, Time2, Result, PathFile, MsgResult, MsgA, AppName, KeyA, KeyB, TimeDiff
MsgA = "Molimo zatvorite sve pokrenute programe i kliknite na OK. Računalo će se restartati!"
KeyA = "HKEY_CURRENT_USER\Software\RestartTime\"
KeyB = "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\RestartTime"
AppName = "Restart-Time"
Set Wsh = CreateObject("WScript.Shell")
PathFile = """" & WScript.ScriptFullName & """"
Result = wsh.RegRead(KeyA & "Times")
if Result = "" then
MsgResult = Msgbox (MsgA, vbOKCancel, AppName)
If MsgResult = vbcancel then WScript.Quit
Wsh.RegWrite KeyA & "Times", left(Time,8), "REG_SZ"
Wsh.RegWrite KeyB, PathFile, "REG_SZ"
Wsh.Run "cmd /c Shutdown -r -t 00", false, 0
else
Wsh.RegDelete KeyA & "Times"
Wsh.RegDelete KeyA
Wsh.RegDelete KeyB
TimeDiff = DateDiff("s",Result,left(Time,8))
MsgBox "Tvoje računalo se restartira za " & TimeDiff & " sekundi", VbInformation, AppName
end if
wscript.Quit

 

pokrenite i izmjerite...

Čovjek je nevjerojatno jaka životinja: pojeo je sve druge životinje oko sebe, i samoga sebe ždere, i spava u blatu i u vodi, a gavrani mu kljucaju oči.
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.6.2009 19:20 (Bellatrix).
Moj PC  
2 0 hvala 20
15 godina
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Moje pohvale za trud Bellatrix.

Kreativnost na djelu vrijedna pohvale, a dobro ce i doci kad budem htio instalirati 7-icu.

 

Predlazem isto za sticky..

Silence is golden when you can't think of a good answer. Muhammad Ali
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

super svaka šast.

evo nešto i od mene. već sam to napisao u Windows 7 - dojmovi, ali to nitko nije doživio

Učitavanje poruke...

evo trik koji omogućuje da instaliramo bilo koje izdanje windowsa 7. jer svaki build koji skinete je zapravo Ultimate, a sad ćete moće instalirati i ostala izdanja:

   1. Starter
   2. Home Basic
   3. Home Premium
   4. Professional
   5. Enterprise
   6. Ultimate

otvorimo iso image bilo kojeg builda windowsa 7 pomoću UltraISO ili PowerISO ili nekog drugog alata za rad s iso datotekama i unutar mape sources obrišemo datoteku ei.cfg i nakon toga snimimo promjene. time smo zapravo omogućili da se prilikom instalacije windowsa 7 pojavi prozor u kojem možemo odabrati koje izdanje windowsa 7 želimo instalirati. i taj windows nemojte aktivirati sa ključem koji imate, jer su trenutni ključevi za Ultimate izdanje

Bubamara na steroidima.
 
11 0 hvala 18
14 godina
neaktivan
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi
jurluk kaže...

super svaka šast.

evo nešto i od mene. već sam to napisao u Windows 7 - dojmovi, ali to nitko nije doživio

Učitavanje poruke...

evo trik koji omogućuje da instaliramo bilo koje izdanje windowsa 7. jer svaki build koji skinete je zapravo Ultimate, a sad ćete moće instalirati i ostala izdanja:

   1. Starter
   2. Home Basic
   3. Home Premium
   4. Professional
   5. Enterprise
   6. Ultimate

otvorimo iso image bilo kojeg builda windowsa 7 pomoću UltraISO ili PowerISO ili nekog drugog alata za rad s iso datotekama i unutar mape sources obrišemo datoteku ei.cfg i nakon toga snimimo promjene. time smo zapravo omogućili da se prilikom instalacije windowsa 7 pojavi prozor u kojem možemo odabrati koje izdanje windowsa 7 želimo instalirati. i taj windows nemojte aktivirati sa ključem koji imate, jer su trenutni ključevi za Ultimate izdanje

 svaka čast odličan trik
i stvarno odlična tema
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Evo i moj skromni doprinos mada sam ga vec postao u drugoj temi:

 

Vjerojatno ste se pitali gdje je Quick launch u Windows 7-ici?

E pa on je po defaultu skriven.Da biste ga povratili pratite ove upute:

 

1.Kliknite na prazno mjesto na vasem taskbaru i odaberite New toolbar (slika 1)

 

2.U liniji Folder upisite slijedece:%userprofile%\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch i kliknite na Select folder (slika 2)

 

3.I to je to.Sada imate Quick launch u Windows 7-ici!

slika 1 slika 1
slika 2 slika 2
slika 3 slika 3
World championships:7,GP started:250,GP wins:91,Podium finishes:154,Pole positions:68,Fastest laps:76,Points:1,369
 
9 0 hvala 26
15 godina
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Momci jedno bezveze pitanjce:

 

Skinuo sam Win 7 i sad ga trebam sprziti na dvd.

E sad, jeli dovoljno samo sprziti kao Data Disc jer vec postoji boot datoteka (slika) ili bas moram odabrati da mi se sprzi kao bootabilni dvd u programu za przenje.

 

Zanima me ovo jer koristim CDBurnerXP i ne mogu naci tu opciju da snimi kao bootabilni dvd, a Nero mi je mrsko instalirati i preglomazan je...

 

 

Edit: evo trazim serial key za win 7 te pratim upute za 32 bitnu verziju i jedni napredak je da gledam ko tele u monitor vec 20 min bez ikakvog uspjeha (slika 2)

O cemu se tu radi i jeli ja nesto krivo radim?

 

Edit 2:   Jel jos ima onaj bug u Win 7 u vezi mp3-ca, jer nebi volio da mi muzika bude unistena (10 gb mp3)? 

Win 7 boot file vec ima Win 7 boot file vec ima
Duugi loading Duugi loading
Silence is golden when you can't think of a good answer. Muhammad Ali
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.6.2009 14:32 (boxer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi
boxer kaže...

Momci jedno bezveze pitanjce:

 

Skinuo sam Win 7 i sad ga trebam sprziti na dvd.

E sad, jeli dovoljno samo sprziti kao Data Disc jer vec postoji boot datoteka (slika) ili bas moram odabrati da mi se sprzi kao bootabilni dvd u programu za przenje.

 

Zanima me ovo jer koristim CDBurnerXP i ne mogu naci tu opciju da snimi kao bootabilni dvd, a Nero mi je mrsko instalirati i preglomazan je...

 

 

Edit: evo trazim serial key za win 7 te pratim upute za 32 bitnu verziju i jedni napredak je da gledam ko tele u monitor vec 20 min bez ikakvog uspjeha (slika 2)

O cemu se tu radi i jeli ja nesto krivo radim?

 

Edit 2:   Jel jos ima onaj bug u Win 7 u vezi mp3-ca, jer nebi volio da mi muzika bude unistena (10 gb mp3)? 

 ja samo samo s imgburn spržio iso i sve radi
14 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

@boxer - mislim da moraš koristiti Internet Explorer kad skidaš sa MS stranice ili maskiraj Operu kao IE, nema onog MP3 buga odavno  Namigiva

 

 


A sad na temu, evo nešto i od mene:

Kako napraviti System Restore & sfc /scannow (System File Checker) naredba

 

 

System Restore je komponenta Windowsa koja omogućava vraćanje postavki sistemskih datoteka,
ključeva registrija, instaliranih programa u stanje prije nekog problema.
 

Sljedeće stvari se backupiraju:
Registry
Files in the Windows File Protection (Dllcache) folder
Local user profile
COM+ and WMI Databases
IIS Metabase
Specific file types monitored

Koraci:

1. Otvoriti Start meni
  - Desni klik na Computer pa klik na Properties

2. U novom prozoru kliknuti na System Protection link. (pogledaj dolje slika 1)

4. Zatvorite prozor (System window, slika 1)

5. Provjerite da li imate ukljućen System Protection za particiju diska
  na kojem želite napraviti restore point. (pogledaj dolje slika 2)

6. Click on the Create button. (pogledaj dolje slika 3)

7. Napišite neki naziv za system restore (da bude prepoznatljiv, pogledaj dolje slika 4)

8. Slijedi obavijest da se system restore radi, malo pričekati. (pogledaj dolje slika 5)

9. Kada je sve gotovo kliknite na close pa na OK. 


sfc /scannow – je naredba koja pregledava zaštićene sistemske datoteke Windowsa i zamjenjuje oštećene, 

korumpirane ili netočne verzije sa ispravnima ako je moguće.

 

Koraci:

1. Otvorite cmd prompt kao administrator
- U Visti i Sedmici samo upišite cmd u search na Start meniju i onda desni klik na cmd i Run as administrator (slika 6).

2. U cmd propmptu upišite sfc/scannow i pritisnite enter (slika 7) Napomena: Ovo može potrajati cca 5 – 20 min.

3. Kada je sken gotov i ako je sve u redu vidjeti ćete nešto slično slici dolje (slika 8).
- Ako nije u redu, možete probati napraviti system restore.

4. Kad ste gotovi zatvorite cmd prompt.

Slika 1 Slika 1
Slika 2 Slika 2
Slika 3 Slika 3
Slika 4 Slika 4
Slika 5 Slika 5
Slika 6 Slika 6
Slika 7 Slika 7
Slika 8 Slika 8
A man will rise, a man will fall, from the sheer face of love, like a fly from a wall, it's no secret at all.
 
5 0 hvala 9
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi
boxer kaže...

 

Skinuo sam Win 7 i sad ga trebam sprziti na dvd.

E sad, jeli dovoljno samo sprziti kao Data Disc jer vec postoji boot datoteka (slika) ili bas moram odabrati da mi se sprzi kao bootabilni dvd u programu za przenje.

Zanima me ovo jer koristim CDBurnerXP i ne mogu naci tu opciju da snimi kao bootabilni dvd, a Nero mi je mrsko instalirati i preglomazan je...

Edit: evo trazim serial key za win 7 te pratim upute za 32 bitnu verziju i jedni napredak je da gledam ko tele u monitor vec 20 min bez ikakvog uspjeha (slika 2)

O cemu se tu radi i jeli ja nesto krivo radim?

Edit 2:   Jel jos ima onaj bug u Win 7 u vezi mp3-ca, jer nebi volio da mi muzika bude unistena (10 gb mp3)? 

 Ne trebaš ništa posebno, jednostavno sprži .iso s ovim programom na DVD i on će biti bootabilan.
Za dobivanje ključa od microsofta surfaj s IExporerom. Nemoj operom ili ff.Namigiva
Nema tog bug-a s mp3-cama još negdje od builda 7041, ili još prije čak, tako da sve će ti raditi perfektno!
Čovjek je nevjerojatno jaka životinja: pojeo je sve druge životinje oko sebe, i samoga sebe ždere, i spava u blatu i u vodi, a gavrani mu kljucaju oči.
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Evo još nešto što vjerujem mnogi znaju ali pošto uvijek ima i onih koji ne znaju, pa za njih:

 

Kako određeni program "osloboditi" UAC-a(Windows 7 i Windows Vista)

 

 

Pojedini programi poput CCleanera, Smarty Uninstallera, Everesta  ne mogu biti pokrenuti bez javljanja UAC-a(naravno ako je uključen) no za zaobilaženje UAC-a postoji jednostavno rješenje.

 

1. Idi na start upiši taskschd.msc i lupi Enter. Otvoriti će se taskscheduler, u polje s desne strane klik na Create task.

2. Pod tab "general" unesi točno ime programa za kojeg želiš kreirati task.

3. Stavi kvačicu "run with highest privileges"

4. Klik na Actions tab, u tom tabu klikni na browse i lociraj .exe file programa za koji kreiraš task... klik na ok

5. Nakon što si kreirao novi task zatvori task scheduler te na desktopu desnim klikom napravi shortcut,

u cilj upiši: schtasks /run /tn nazivtvogprograma

napomena: za nazive s razmakom moraš koristiti navodne znakove,

primjer: schtasks /run /tn "Smarty Uninstaller"


6. Prečacu dodjeli ime te mu promjeni defaultnu ikonu(ikonu svakog programa tražiš u njegovom mjestu u program files .exe)

 

 

Pogledaj slike dolje:

 

Čovjek je nevjerojatno jaka životinja: pojeo je sve druge životinje oko sebe, i samoga sebe ždere, i spava u blatu i u vodi, a gavrani mu kljucaju oči.
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.6.2009 19:21 (Bellatrix).
Moj PC  
9 0 hvala 19
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi
Bellatrix kaže...

Restart Vrijeme

 

Pogledajte koliko je točno i precizno vrijeme restarta vašeg računala pod windowsom 7

Sljedeću skriptu spremite notepadom kao

 

filename: restartvrijeme.vbs

save as: all files

 

 

meni je restart trajao 55sec...ali 5 sec je default odabir osa.

bubamara.
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Ne znam gdje da postam ovo pitanje, tako neka modovi slobodno premjeste post ako je na krivom topicu.

 

Naime, ikone u folderima kao da su zakljucane - ne mogu ih slobodno premijestati - e sad, je li to do samih Widowsa (Evaluation copy. Build 7100) ili nesto tako ili ima neka opcija (ja ju nisam nasao, pa ako netko zna gdje je)

 

Je da je malo glupo pitanje, ali hvala unaprijed Izlanuo se

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi
Guillermo Temblalanza kaže...

Ne znam gdje da postam ovo pitanje, tako neka modovi slobodno premjeste post ako je na krivom topicu.

 

Naime, ikone u folderima kao da su zakljucane - ne mogu ih slobodno premijestati - e sad, je li to do samih Widowsa (Evaluation copy. Build 7100) ili nesto tako ili ima neka opcija (ja ju nisam nasao, pa ako netko zna gdje je)

 

Je da je malo glupo pitanje, ali hvala unaprijed Izlanuo se

Ne shvaćam što želiš reći? Nemožeš mjenjati ikone od fileova? Kako ih nemožeš slobodno premještati?

 

Nema to nikakve veze s tim što je to Evaluacijska kopija! Windowsi su 100% funkcionalni! ;)

Čovjek je nevjerojatno jaka životinja: pojeo je sve druge životinje oko sebe, i samoga sebe ždere, i spava u blatu i u vodi, a gavrani mu kljucaju oči.
15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Hocu reci da im ne mogu mijenjati redoslijed - kada kliknem i povucem ju misem, ikona se ne zeli pomaknuti?!

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi
Guillermo Temblalanza kaže...

Hocu reci da im ne mogu mijenjati redoslijed - kada kliknem i povucem ju misem, ikona se ne zeli pomaknuti?!

hmm....desni klik(desktop)>view>ako ti je opcija auto arrange icons....ukljucena...iskljuci...ju klikom na nju......slika dole!!!

bubamara.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi

Pa ,kad smo već počeli ,dajem prilog. Evo par tweakova za registry koji mogu itekako pomoći :naprimjer za Computer desni klik (slika 1) - nekoliko korisnih linkova na klik mišem. U istom folderu je i reg entry za stavit Flip3 D na desni klik(slika 2) na desktop. Ovo sad je početak ,jel ću povadit i uploadat tvikove koje sam napravil na Sedmici. A imam i prijedlog: ovaj folder je stavljen na share i svako ima pristup ,tak da možete tu stavljat fileove ,ali stavljajte tu samo ono kaj se tiče ove teme - znači tvikovi ,fajlovi i programi za poboljšanje Sedmice i da svi to možemo dijelit. Jedino ograničenje je 20 MB, i normalno da nije neko smeće. E sad kako hoćete. Izvolite.

 

I da ,u sljedećih tjedan dana prebacit ću ovdje sve fileove sa linkova iz svojih postova!

 

Edit :evo ,sve kaj se tiče Sedmice s prijašnjih linkova sad je tu ,razvrstano po folderima.

I'm so tired...
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.6.2009 15:21 (kizo2703).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Windows 7 tutorijali i trikovi
ivan_1995 kaže...
Guillermo Temblalanza kaže...

Hocu reci da im ne mogu mijenjati redoslijed - kada kliknem i povucem ju misem, ikona se ne zeli pomaknuti?!

hmm....desni klik(desktop)>view>ako ti je opcija auto arrange icons....ukljucena...iskljuci...ju klikom na nju......slika dole!!!

Ma to znam, i na desktopu je iskljuceno i ikone se ponasaju normalno. Ali unutar bilo kojeg foldera taj meni (view) ima samo stavke Extra large, large, medium, small, list, details, tiles, content - nigdje nema auto arrnange.

 

Sto sad?!

15 godina
neaktivan
offline
Windows 7 tutorijali i trikovi

Ovako ,dosta je pitanja bilo oko watermarka i njegovog micanja sa desktopa. Ovdje ima jedan dobar tutorijal kako to napravit sa ResHackerom.

S tim da imam jedan savjet : svi koji imaju Sedmicu u dual boot-u mogu to napravit i iz drugog sistema ,bez da se ulazi u Safe mode.

Dobro pročitajte sve!

 

A najbolje i najsigurnije je copy-paste file na desktop ,preuredit ga ,napravit backup originala i vratit ga na mjesto.

 

I normalno ,ako niste sigurni ili ne znate kaj je ResHacker ,NE DIRAJTE NIŠTA!

I'm so tired...
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.7.2009 19:06 (kizo2703).
Moj PC  
0 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice