Lenovo Miix 520 je bolji od Surfacea Pro - isprobali smo ga

2-in-1 računalo ima 12,2-inčni ekran i Kaby Lake platformu zahvaljujući kojoj mu trenutačno, u ovom segmentu, malo tko može konkurirati...

Dragan Petric utorak, 5. rujna 2017. u 12:04

Konkurirajući izravno Microsoftovom Surfaceu Pro, Lenovno je na IFA-i 2017 predstavio 2-in-1 prijenosnik Miix 520. Najveća prednost ovog uređaja – kako nad prethodnim modelom, tako i nad konkurentima – jest njegova hardverska platforma, temeljena na osmoj generaciji Intelovog quad-core Core i7 procesora. Nadogradnja u odnosu na Core M procesor osigurava poboljšanje performansi od otprilike 40%, bez potrebe za kompromisima na koje smo navikli kod ultratankih i ultralaganih prijenosnika. Lenvno Miix 520 je tako svojevrsna inačica nove Yoge, no za one koji nisu najzahtjevniji, već žele svoj uređaj katkada koristiti kao notebook, a katkada kao tablet.

Konkretno, ovo praktično računalo dolazi s 12,2-inčnim IPS ekranom rezolucije 1.920 x 1.200 piksela, a uz Kaby Lake platformu moguće ga je opremiti s do 16 GB DDR4 RAM-a, do 1 TB PCIe SSD-a te Intelovom grafičkom karticom HD Graphics 620. Osnovna cijena kreće od 1.000 USD za američko tržište, a – za razliku od Microsoftovog Surfacea Pro – uključuje i tipkovnicu i Lenovno Active Pen 2, s 4.096 razina osjetljivosti na pritisak.

Jasno – najnovija Intelova najnovija platforma najveći je mamac kada je riječ o Lenovo Miixu 520 – uređaj doista jest tanji i lakši no što izgleda na fotografijama i no što su bili prethodnici iz Miix serije, dok su fluidne i dugoročno održive visoke performanse zajamčene već specifikacijama na papiru. Kod uređaja koji se mogu koristiti i kao tablet i kao računalo, postojanost kontrasta bitno utječe na ugodnost pri svakodnevnom radu, obzirom da se pretpostavlja kako će ekran biti izložen raznim tipovima osvjetljenja i da će se gledati iz raličitih kutova. Lenovo je to imao na umu, pa je kut vidljivosti na Miixu 520 izuzetan, uz vro tamne crne tonove i prosječno svijetlu bijelu boju. Eventualno bi dobrodošla malo jača maksimlna razina osvjetljenja ekrana, dok na oštrinu, kao ni saturaciju boja nitko neće imati primjedbi.

Konstrukcija uređaja je na razini kakvu od Lenova i očekujemo -  robusna, uvjerljiva te uz korištenje elegantnog matiranog finiša. Zanimljivo je da je za preklop naslona na koji se može postaviti ekran Lenovo koristio iste pante kakve ima i na novoj Yogi, nalim metalnim remenima za ručne satove, što donosi dodatnu razinu elegancije i uvelike pridonos kako estetici, tako i izdržljivosti uređaja.

Tipkovnica je ugodna, s raskošno rapoređenim tipkama i tek nešto plićim hodom no što bi očekivali. Opremljena je čitačem otisaka prstiju koji omogućuje prijavu na Windowse 10 s jednim dodirom, a dobar dio radnji može se obaviti i bez nje, ukoliko se koristi Active Pen 2. To znači da će kupci Miixa 520 u velikom broju situaciji moći naprosto ponijeti samo tablet sa sobom, a ne nužno i tipkovnicu. Spajanje i razdvajanje tipkovnice s tabletom realizirano je putem prilično jakih magneta, što u praksi fukcionira dobro - nužno je primijeniti malo jaču silu da se ova dva dijela Miixa 520 razdvoje, no zato je, dok su spojeni, osjećaj pouzdanosti kojeg pruža ovakav spoj prilično velik. Moguće je, primjerice, držati uređaj sam za tipkovnicu, na način da ekran "visi" prema dolje, a da ste sigurni da neće pasti...

Kao i Yoga 920 koju je Lenovo također predstavio na IFA-i 2017, tako i Miix 520 dolazi s Far Field mikrofonom koji "hvata" naredbe za Cortonu do udaljenosti od 4 metra, a mnogima će možda daleko zanimljivija - premda upitno korisna - biti WorldView kamera ugrađena u ovo računalo, s kojom je moguće okidati 3D fotografije. Još jednom - suvremena hardverska platforma temeljena na najnovijem Intelov čipsetu ipak je, pored svih ovih gimmicka, glavni adut ovog uređaja.

Već i u osnovnoj konfiguraciji Lenovo Miix 520 nudi više od Microsoftovog Surfacea Pro, čak i po pitanju dizajna, dok u konfiguracijski maksimalno pojačanom izdanju predstavlja, zapravo, jedno od najmoćnijih 2-in-1 računala na svijetu, odnosno jedno od najmoćnijih 12,2-inčnih računala na svijetu. Praktičnost, pouzdanost i suvremenost su mu tri karakteristike koje ga najlakše opisuju, a eventualne primjedbe mogu mu uputiti tek najzahtjevnije cjepidlake.