Pametni telefoni kao seizmografi: Googleov sustav otkriva i najavljuje potrese
Otkad je Android sustav upozorenja na potrese prvi put uveden na Novom Zelandu i u Grčkoj 2021. godine, postao je dostupan u 98 zemalja i poslao je više od 1200 upozorenja

Pametni telefoni postali su dio najveće svjetske mreže za rano otkrivanje i upozoravanje na potrese. U časopisu Science objavljen je rad Googleovih istraživača koji su tijekom tri godine razvijali i testirali sustav koji akcelerometre Android uređaja koristi za detekciju potresa.
Ključ novog sustava je jednostavnost: svaki Android pametni telefon opremljen je akcelerometrom, malim senzorom koji detektira promjene u kretanju. Kad tlo zatitra, telefoni šalju podatke Googleovim serverima, gdje algoritmi traže karakteristične potresne obrasce. Ako se poklope signali s više uređaja u određenom području, sustav potvrđuje potres i automatski šalje upozorenja korisnicima.
Presudne sekunde
Rezultati su, kažu, impresivni. U prosjeku, sustav je mjesečno detektirao više od 300 potresa, a 85 % korisnika koji su primili upozorenje doista je osjetilo potres. Analiza povratnih informacija pokazala je da je 36 % ljudi upozorenje dobilo prije potresa, nekoliko sekundi koje mogu biti presudne za sigurnost. Za 28 % upozorenje je stiglo tijekom potresa, dok je 23% korisnika upozorenje zaprimilo nakon što je potres već počeo.
Jedna od najvećih prednosti Googleovog pristupa je globalni doseg; sustav naime pokriva 98 država i više od dvije milijarde ljudi, uključujući i područja bez tradicionalnih seizmoloških mreža. Ovakav crowdsourcing omogućava brzu detekciju potresa s učinkovitošću koja je usporediva s nacionalnim sustavima ranog upozorenja, pišu istraživači.