HTC U11 - Flagship kojeg možete "žmikati"

Najveća novost je tehnologija Edge Sense, koja je ugrađena u kućište telefona, no tehnička dotjeranost ovog uređaja je, zapravo, kudikamo impresivnija…

Dragan Petric ponedjeljak, 10. srpnja 2017. u 00:00
Osnovne specifikacije mobitela
Ekran 5,5" (1.440 x 2.560)
Procesor Qualcomm Snapdragon 835, octa-core
Memorija 64/128 GB + 4/6 GB RAM
Dimenzije 154 x 76 x 7.9 mm, 169 g

Najkraće rečeno, HTC U11 smanjena je verzija modela U Ultra, opremljena najsuvremenijim Qualcommovim čipsetom, još boljom pozadinskom kamerom koja se – napokon – može kvalitetom mjeriti s aktualnim top modelima konkurencije, još “jačim” USonic zvukom i onime što HTC-ovci stavljaju u prvi plan – Edge Senseom, tehnologijom koja ovaj uređaj čini prvim telefonom na svijetu koji ima rubove osjetljive na dodir… Zapravo, točnije bi bilo reći – na pritisak.

Izuzetan i osuvremenjen finiš HTC-a U11, top specifikacije, i naglasak na konzumaciju multimedije, veći su mu aduti od Edge Sensea

Djeluje neobično, čak i tržišno vrlo riskantno, ali finiš i kućište su, utoliko, detalji na koje će svatko najprije obraćati pozornost kada prvi put u ruke primi HTC U11. U odnosu na već poznati model U Ultra (pa i U Play), na prvi pogled nema mnogo promjena. Radi se o 5,5-inčnom telefonu smještenom u stakleno kućište s metalnim obrubom, vrlo efektnog, višeslojnog finiša, zahvaljujući kojem se boje na pozadini “prelijevaju” na atraktivan način, koji istovremeno odaje dojam premium klase, ali i već dokazane uvjerljivosti i pouzdanosti HTC-ova industrijskog dizajna.

“Žmikanje”

Ugrađena tehnologija Edge Sense – već vam je na prvu jasno – znači da se telefon može stiskati po rubovima (lijevom i desnom) kako bi se inicirale određene radnje. Konkretno, potrebno je istovremeno pritisnuti uređaj s obje strane, otprilike kao da ga cijedimo, a razina pritiska bit će ilustrirana zatamnjenim kružnicama koje će se pojaviti uz rubove ekrana, kako bismo znali jesmo li pritisnuli dovoljno jako… Što će se dogoditi kada to napravimo, ovisi o korisniku, s obzirom na to da je akcije koje se iniciraju pri pritisku rubova moguće dodijeliti kroz postavke telefona. To, primjerice, može biti aktiviranje kamere u bilo kojem trenutku, a ako rubove pritisnemo kad je kamera već uključena, inicirat će se okidanje fotografije…

Gornji i donji rub uređaja nemaju analogni audiopriključak – za slušalice se koristi digitalni USB Type-C utor
Gornji i donji rub uređaja nemaju analogni audiopriključak – za slušalice se koristi digitalni USB Type-C utor

Prostora za igranje s Edge Sensom je mnogo, kako sa strane korisnika, tako i proizvođača – osobito ako ta inovacije ne prođe samo kao gimmick, to jest trik za proglašavanje uređaja različitijim od izravnih konkurenata no što zaista jest. Jačina “žmikanja”, dvostruki i trostruki “žmik”, kontekstno uvjetovano “žmikanje” novog HTC-a i slično – sve je podložno dodjeljivanju određenih akcija, no na ovaj se dosad neviđen način interakcije s mobitelom valja naviknuti. Spominjan čvrst i uvjerljiv finiš modela U11 uklanja vrlo brzo eventualnu početnu nelagodu oko nečeg što se doima prilično jakim stiskanja stranica telefona, dok se iscrtani krugovi na ekranu dovoljno ne napuhnu da se inicira dodijeljena radnja, ali i dalje je to – za svakoga tko je ikada prije imao smartfon – neprirodan pokret…

“Nabrijan”…

Gledano iz geekovskog kuta, ono što veseli kod HTC-a U11 jest Qualcommov najnoviji čipset Snapdragon 835, koji je tajvanski proizvođač namijenio za sva svjetska tržišta, pa i naše, što rado ističu kao prednost, s obzirom na to da, primjerice, Samsung ovaj SoC ima u Galaxyju S8 samo za američko tržište, a za ostatak svijeta koristi Exynos. U stvarnosti, doista se radi o potpuno fluidnom telefonu, koji će doista raditi na svim živim mrežama na svijetu, i koji će na najekonomičniji mogući način uskladiti rad softvera, hardvera i baterije na ovom telefonu.

Pozadina telefona donosi 12-ultrapikselnu kameru kojom se doista HTC – kad je u pitanju fotografiranje – svrstao među prvoligaše glede dobivenih rezultata
Pozadina telefona donosi 12-ultrapikselnu kameru kojom se doista HTC – kad je u pitanju fotografiranje – svrstao među prvoligaše glede dobivenih rezultata

Ta pouzdanost, koja je i inače jedan od tradicionalnih aduta HTC-a, zapravo je mnogo važnije svojstvo koje S835 daje novom HTC-ovom flagshipu, nego eventualno, a svakako ne dugoročno, rekordne brzine pri benchmarkanju. Uređaj dolazi sa 64 GB memorije i 4 GB RAM-a, odnosno 128 GB memorije i 6 GB RAM-a.

Ekran je isti onaj Super LCD5 s QHD (1.440 x 2.560) razlučivosti kakav ima i U Ultra, samo je 5,5-inčni (a ne 5,7-inčni) pa donosi nešto veću gustoću piksela, od 534 ppi. To je dovoljno za perfektnu oštrinu prikaza i kvalitetu slike kojoj se, zapravo, ništa ne može zamjeriti, osim nemogućnosti presatutriranja življeg dijela spektra, na što su ljubitelje flagshipa navikli AMOLED-i. Drugim riječima – na ekran nema realnih zamjerki.

Kamera je u odnosu na HTC U Ultra ipak kod HTC-a U11 doživjela dodatni napredak – kolega Denis detaljno ju je istestirao za usporedni test kamera na flagship telefonima. Pripremio ga je za naše besplatno ljetno izdanje Bug2 pa ga svakako downloadajte ovog ljeta kako biste doznali koliko je kamera na HTC-u U11 bolja…

Izuzetan i osuvremenjen finiš HTC-a U11, top specifikacije, i naglasak na konzumaciju multimedije, veći su mu aduti od Edge Sensea, no jedan takav trik naprosto mora imati, jer i konkurenti imaju “nešto svoje”, poput drugačijih omjera stranica ekrana… Poklonicima ovog brenda novi će model itekako biti zadovoljavajući, ali diversifikaciju u odnosu na nikad agresivnije pandane ne donosi u mjeri koja bi mu osigurala potpunu dominaciju u ovoj sezoni.

HTC U11

  • Finiš i dizajn
  • Performanse
  • Kamera
  • Ekran
  • Vidljivi otisci prstiju na kućištu
  • Cijena
Dizajn i finiš 10
Performanse 9
Baterija 7
Kamere 9
Ekran 9
UKUPNO 9
Cijena 5.499 kn Prikaži sve cijene Ustupio: