Sony Xperia XZ1 i XZ1 Compact imaju genijalnu novost koju smo isprobali - evo dojmova...

Radi se o tzv. 3D Creatoru - nakon dugo vremena prvoj tehnološkoj inovaciji na mobitelima koja je doista uzbudljiva

Dragan Petric petak, 1. rujna 2017. u 16:32

Sony je za IFA-u 2017 pripremio dva nova mobitela top-klase - Xperiju XZ1 i Xperiju XZ1 Compact. Prvi je s 5,2-inčnim ekranom uobičajene veličine za flagship, dok s drugim Sony kontrira tržišnom trendu redovite ponude još većeg flagshipa od flagshipa te se radi o uređaju potpuno istih karakteristika, ali manjem, s 4,6-inčnim ekranom. Najvažnija novost koju donose zove se 3D Creator i doista je spektakularno - no upoznajmo najprije ova dva uređaja pobliže...

Karakteristike Sonz Xperije XZ1 i Xperije XZ1 Compact su više-manje podjednake. Oba uređaja izgrađena su oko trenutačno najsnažnijeg Qualcommovog čipseta, Snapdragna 835 s osam-jezgrenim Kyro 280 procesorom, Adreno 540 grafikom i 4 GB RAM-a. Veći model ima 64 GB memorije za pohranu podataka, a manji 32 GB. I jedan i drugi uređaj dolaze s 19-megapikselnim Sonyjevim senzorom veličine 1/2,3" i f/2.0 blendom koji ima mogućnost snimanja 4K videa te s 8 megapikselnom ultra wide-angle selfie kamerom. Zanimljivo je što oba telefona dolaze i s najnovijim Android OS-om 8.0 Oreo, s Xperia launcherom "out of the box" što ih čini - za sada - rijetkim takvim uređajima koji će se u skorije vrijeme naći na tržištu.


Osim u veličini, uređaji se ponešto razlikuju i u finišu, pa tako veća Sony Xperia XZ1 dolazi s Aluminijskim unibody kućištem debljine svega 7,4 mm i mase 155 grama, uz prednju površinu kompletno prekrivenu Gorilla Glassom 5. Dakako - kada je kompletno kućište napravljeno od metala, signal antena mora nekakvim trikom prodirati iz unutrašnjosti telefona, pa su tri diskretna proreza od plastike napravljena na bočnim strana uređaja - dva s lijeve i jedan s desne strane. Manja Xperija XZ1 Compact dolazi s plastičnim unibody kućištem sa staklenim "premazom" i također Gorilla Glassom 5 na prednjoj plohi, no s 9,3 mm je znatno deblja usprkos tome što ima manju masu, od 140 grama. S prodorom signala za antene, jasno je, nema probleme uz korištenje ovakvih materijala.

Predstavnici Sonyja pohvalili su se i kako oba aparata imaju "anti twist and anti bend" konstrukciju te kako imaju "full body join structure", što im je pomoglo da budu IP65/IP68 certificirani, nudeći ono što se danas od ove klase telefona i očekuje - vodootpornost, robusnost i pouzdanost. Dizajn je tipičan za Xperije i vrlo prepoznatljiv još od 2012. godine kada smo ga prvi put vidjeli, ali i nakon pet godina djeluje vrlo moderno i estetizirano te čini Sonyjeve modele među najljepšima na tržištu. Kako nisu osobito veliki, vrlo prirodno leže na dlanu i lako ih je koristiti samo jednom rukom.


Ekran većeg uređaja je Sonyjev Triluminos s 1080p rezolucijom, što - obzirom da Sony nudi čak i 4K ekrane na svojim mobitelima - može djelovati razočaravajuće, no uz 5,2-inčnu dijagonalu nudi poptuno savršenu oštrinu prikaza i sada već standardno natprosječnu postojanost kontrasta, realističnost u saturaciji boja te iznimno širok kut vidljivosti. Isto, zapravo, vrijedi i za ekran manjeg modela, koji je isti, samo uz 720p rezoluciju, koja na 4,6-inčnoj veličini funkcionira taman prikladno. Tko god kupi neki od ova dva telefona, na natprosječno iskustvo s ekranima neće imati primjedbi.

I kvaliteta fotografija koje rade Xperije XZ1 i XZ1 Comapct je natprosječna, premda je inkrement u odnosu na prethodne modele po tom pitanju znatno manji no onaj kojeg radi konkurencija kod svojih flagship uređaja. Sony proizvodi zacijelo ponajbolje senzore fotoaparata na svijetu - često i koriste i drugi premium brendovi mobitela - no ne trudi se uvijek maksimalno ih iskoristiti u svojim uređajima. Kvaliteta fotografija je tako uobičaje za Xperije gornje klase, pa su slike - prema onome što smo imali prilike isprobati u Berlinu - vrlo oštre, bogate detaljima, ali s pomalo prenaglašenim živim bojama i pomalo previše "ispegalne" kada se snima u lošijim uvjetima osvjetljenja.


Ono, međutim, što kamere ove obije Xperije čini izuzetno zanimljivima jest njihova mogućnost 3D skeniranja. Ova mogućnost se zove 3D Creator i jedna je od najfascinantnijih tehnologija pokazanih na ovogodišnjoj IFA-i. S dva nova Sonyjeva mobitela je, naime, zahvaljujući Spandragonu 835, moguće u dvadesetak sekundi napraviti 3D sken bilo kojeg statičnog objekta (uključivši, primjerice, i ljudsku glavu ako osoba sjedi mirno) tako da se mobitelom "kruži" oko tog objekta u svim smjerovima, dok se takvim "snimanjem" ne prekrije sva njegova vidljiva površina.

Dobiveni 3D model se može pregledati sa svih strana na ekranu uređaja te ga se može iskoristiti i za repliciranje putem 3D printera. Da dočaraju do kuda seže i koje su mogućnosti ove tehnologije, predstavnici Sonyja su znatiželjnicima u Berlinu skenirali glave i printali njihove umanjene verzije - dakle male statuice - koje se mogu obijesiti kao ključevi na privjeske. Jednako beskorisno, koliko i fascinantno, no jasno je da svrha 3D Creatora nije tako banalna i da - po prvi put nakon puno godina - donosi doista nšeto novo, drugačije, tehnološki naprednije na mobitele, što svoju primjenu može pronaći na bezbroj kreativnih načina. Sony Xperia XZ1 i Xperia XZ1 Compact su evolucijski napredovali u odnosu na svoje prethodnike, ali s 3D Creatorom je Sony svakako od njih uspio napraviti atrakciju koja će uvelike utjecati na njihovu percepciju među korisnicima.


Za kraj - zanimljivo je da i jedan i drugi telefon imaju baterije istog kapaciteta od 2.700 mAh, što ne izenađuje, obzirom da je veći model - tanji. Ipak, manja rezolucija ekrana na Xperiji XZ1 Compact "obećava" nešto veću autonomiju kod tog modela, a bitno je reći da i jedan i drugi telefon dolaze s podrškom za QuickCharge 3.0 i Qnovo adapitvnim punjenjem koje produljuje vijek baterije kroz višestruke cikluse punjenja.

 

Sony je upravo na #IFA2017 predstavio svoja dva nova mobitela čija kamera može 3D skenirati vašu glavulju! Pa jebote!!! Meni je ovo genijalno - skeniraš se i možeš si nakon toga 3D isprintati svoju glavu u bilo kojoj veličini - recimo da bude privjesak za ključeve za ženu i djecu (koji jedva čekaju imati takav privjesak)... Konačno nešto novo na novim mobitelima što me stvarno oduševilo, plus što sam si extra neprirodno zgodan na ovom 3D skenu 😎. Želim zbog ovoga imati Sony Xperiju XZ1 ili Sony Xperiju XZ1 Compact, a nakon toga želim imam i 3D printer... 😆 Uskoro slijede prvi dojmovi o ova dva mobitela na Bug.hr portalu. #SonyIFA

Posted by Dragan Petric on Thursday, August 31, 2017