Recenzije

Isprobali smo Samsung Galaxy S9 i S9+, a i Samsungove animirane emojie također...

Dragan Petric nedjelja, 25. veljače 2018. u 21:00

Duo ovogodišnjih Samsungovih flagshipa u odnosu na prošlogodišnji dvojac ponajviše se razlikuje u kamerama i njihovim mogućnostima - dovoljno su unaprijeđene da budu trenutačno najbolje na svijetu

Sretan vam Dan pred početak Mobile World Congressa - najveći blagdan za sve zaljubljenike u mobitele, kada se, svake godine, u Barceloni premijerno predstavi preko nekoliko flagship modela najvažnijih svjetskih igrača ove industrije. Upravo je započelo službeno predstavljanje najočekivanijeg dvojca, znanog po imenima Samsung Galaxy S9 i Samsung Galaxy S9+, a kako smo neposredno pred ovaj događaj bili u prilici nekoliko sati poigrati se s ovim telefonima, u nastavku slijede naši prvi dojmovi...

Prije nego navedemo brojke i slova koje već svi znate ako ste pratili curenje specki prethodnih dana i komentiramo najvažnije novitete, najkraći spoiler bio bi da Galaxy S9 i S9+ predstavljaju - uglavnom - evolucijski inkrement u odnosu na prošlogodišnje modele, što znači da se ne razlikuju od njih previše, makar na prvu loptu, te da su najveći napredak doživjele kamere i njihove mogućnosti, što ih, po svoj prilici, čini trenutačno najmoćnijima na svijetu kada je riječ o mobilnim telefonima.

Samsung Galaxy S9 dolazi s 5,8-inčnim Super AMOLED ekranom Quad HD rezolucije, omjera stranica 18,5:9 - istim, dakle, kakvog je imao i Samsung Galaxy S8, sa zakrivljenim lijevim i desnim rubom koji se "prelijevaju" preko obruba telefona. To Samsungu daje za pravo da metaforički ekran naziva "infinity screenom", a zanimljivo je da su u odnosu na prošlogodišnji model neznatno smanjeni gornji i donji obrub ekrana.

Kako je veličina ekrana ista, to znači da sam telefon ima mrvicu manje dimenzije i mrvicu bolji omjer površine ekrana u odnosu na površinu čitave prednje strane uređaja. Za veći Samsung Galaxy S9+ vrijedi sve što i za ovaj model, osim što, dakako, dolazi s većom dijagonalom, koja mjeri 6,2 inča.

Hardverski, uređaji će se proizvoditi s Qualcommovim Snapdragonom 845 i sa Samsungovim najnovijim Exynosom, a naše će tržište dobiti upravo potonji 10-nanometarski 64-bitni čipset, baziran na četiri jezgre s taktom od 2,7 GHz i četiri s taktom od 1,7 GHz. Ova hardverska platforma dolazi s gigabitnim modemom u downlinku, to jest podržava LTE Cat.18, što nam se sviđa, jer će to motivirati i  mobilne operatere da požure s nadogradnjom svojih mreža na tzv. LTE Advanced PRO standard.

Kada je riječ o memoriji, manja "Devetka" imat će 4 GB RAM-a i 64 GB memorije za pohranu, dok će veća imati 6 GB RAM-a i 64 GB memorije za pohranu, odnosno 256 u jačoj izvedbi. Oba uređaja omogućuju priširenje pohrambenih kapaciteta microSD karicama veličine do čak 400 GB.

S baterijama je Samsung itekako oprezan, pa ona koju ima Galaxyja S9 dolazi s kapacitetom od 3.000 mAh, dok ona ugrađena u veći Galaxy S9+ ima kapacitet od 3.500 mAh. Isti kapacitet kao i lani u malo smanjenom kućištu znači da su aparati jedva osjetno deblji - u stvarnosti, radi se o nebitnom faktoru - morate biti zaista najveći evanđelist današnjeg blagdana u svemiru da biste prostim okom, sprijeda, mogli razlikovati ovogodišnje od prošlogodišnjih Samsungovih flagshipa.

Kako je Samsung unazad godinu dana kupio Harman, telefoni dolaze s AKG ozvučenjem, pa su 1,4 puta glasniji od prošlogodišnjih modela, a tu je i dalje 3,5-mm audio priključak. Oba imaju IP68 certifike, pa su vodootporni, a dolaze u Midnight Black, Coral Blue i Lilac Purple boji... Drugim riječima, nude vam se ozbiljna, estetizirana i - nazovimo to tako - tolerantna varijanta, u finišu gotovo istovjetnom prošlogodišnjem.

Filing korištenja i jednog i drugog telefona na razini za koju je bitno sve što smo do sada naveli, utoliko, nije bitno različit nego lani - radi se o vrhunskim uređajima koji već u prvoj stotinki držanja u ruci odaju dojam premium klase, prepoznatljivosti, robusnosti i pouzdanosti. Dakako da se takvo što od Samsunga i očekuje, pa po pitanju finiša, izuzme li se izostanak redizajna (osim boje), nitko neće imati nikakvih primjedbi.

Ono što je značajnije unaprijeđeno je, rekosmo, pozadinska kamera. Kod manjeg modela je jednostruka, rezolucije 12-megapiksela, opremljena tzv. Samsungovom Super Speed Dual Pixel tehnologijom, OIS-om i - po prvi put među premium telefonima - varijabilnom blendom koja seže od čak F/1,5 do F/2,4. Ova kamera, uz to, omogućuje snimanje videa gustoće čak 960 fpsa, što omogućuje kreiranje iznimno impresivnih slow-motion efekata.

Veći model ima dualnu kameru - prva je identična upravo opisanoj, dok je druga onakva kakvu smo vidjeli kao sekundarnu pozadinsku kameru na Galaxy Noteu 8, 12-megapikselna s F/2,4 blendom. Selfie kamera na oba telefona je ista, s rezolucijom od 8 megapiksela i blendom otvorenom na F/1,7, s tim da podržava i AR Emoji tehnologiju - Samsungovu kudikamo napredniju verziju animojija, "revolucije" koju je pred par mjeseci u svijet mobitela donio Apple s iPhoneom X.

Dakako, s kamerama smo se imali najviše prilike poigrati i rezultati kojima smo svjedočili su prilično impresivni, osobito pri noćnom snimanju. Izrazito jak otvor blende primarne (odnosno na manjem modelu i jedine) pozadinske kamere popraćen je i HDR okidanjem koje kroz kombinaciju 12 snimaka istog kadra reducira šumove, pa je moguće dobiti fantastične fotografije u izrazito lošim uvjetima osvjetljenja. Uz to, kamera je još brža nego lani, precizno fokusira čak i u takvim noćnim uvjetima i kakav god da se zadatak postavi pred nju - bilo da se okida uz automatske ili manualno podešene postavke - stvara snimke koje impresioniraju. Bolje, po svoj prilici, i od onih koje radi Googleov Pixel 2 XL.

Pozadinske kamere donose i više od kvalitetnih fotki, kroz AR tehnologiju koju je Samsung naprosto nazvao Bixby Vision. Konkretno, moguće je prevođenje natpisa koje fotografirate, u realnom vremenu, iz bilo kojeg podržanog jezika u bilo koji drugi, uključivši i sve jezike iz naše regije. Nadalje, kod kadriranja okoliša moguće je uključiti i označavanje okolnih objekata u realnom vremenu, poput muzeja, banaka, autobusnih stanica i tako dalje. Konačno, ako fotografirate hranu - dva nova Galaxyja reći će vam koliko kalorija ćete unijeti u sebe ako ju pojedete.

No lako za sve to... Sada slijedi ono što čekate.

AR Emojiji su, evidentno, nešto što je Samsung, htio to ili ne, morao ugraditi u softver telefona, pa kad je već tako - potrudili su se da stvar bude zabavnija i svrsishodnija nego na iPhoneu. Konkretno, osim što možete animirati razne nestvarne likove, moći ćete, na temelju selfija, kreirati crtani lik samoga sebe te ga, mimikom vlastitog lica, animirati na način na koji se na iPhoneu animira govance!

Štoviše, kroz sve žive aplikacije za slanje poruka u tipkovnici vam se pojavljuje i dodatni meni u kojem možete nekome poslati već unaprijed napravljene animirane emojije samog sebe, dodatno oplemenjene "vizualnim onomatopejama" poput puse, munjice za ljutlju, pare iz ušiju za bijes, i slično...

To je to! Ako ste iPhone X morali imati radi animojija, vrijeme je da ga upokojite i nabavite Samsung Galaxy S9 ili S9+ jer je ovo miljama bolje, jače, zabavnije... Tim Cook na aparatima (dok prati live stream prezentacije iz Barcelone na iPadu)!

Sada kada ništa drugo više nije važno, spomenimo još i ono što nas je stvarno impresioniralo - novi DeX. Radi se o dockingu preko kojega svoj Galaxy S9 ili S9+ možete spojiti s monitorom i koristiti ga kao stolno računalo. Ovaj put DeX je izveden tako da se telefon u njega umeće potpuno horizontalno, pa može poslužiti kao touchpad ili tipkovnica, dok mu je 3,5-mm audio priključak slobodan, pa je moguće na njega spojiti i slušalica. Uz to, DeX ovaj put podržava i različite rezolucije, pa će slika biti čista i pozicionirana "od ruba do ruba" na nemjerljivo većem broju monitora.

Prednarudžbe za Samsung Galaxy S9 i Samsung Galaxy S9+ počinju diljem svijeta već danas, a u prodaji će se, također na tržištima diljem svijeta, naći 16. ožujka. Cijena će ovisiti o operaterima, no pratite vijesti na portalu Bug.hr i dalje - kada završi prezentacija u Barceloni znat će se koliko će duo Samsungovih ovogodišnjih flagshipa biti skuplji od prošlogodišnjeg dvojca.

Da li preći sa Samsung Galaxyja S8 na S9 (odnosno sa S8+ na S9+)? Ako ste zadovoljni s ionako natprosječno dobrim kamerama na lanjsim modelima i ne žudite za fantastičnim noćnim fotkama, slow-motion videeima i animiranim emojijima, promjene na novom modelu neće opravdati tako brzu nadogradnju. S druge strane, ako bez spomenutih trendovskih štoseva patite od FOMO efekta, nema vam druge nego zagrabiti, duboko, u novčanik i nabaviti, očigledno, trenutačno najmoćniji mobitel na svijetu, bilo manji, bilo veći...