Bazne stanice kao mjerni instrumenti za kišu

Antene kojima se distribuira mobilni signal do mobitela mogu se iskoristiti i za druge svrhe, i to bez ikakvih preinaka

Sandro Vrbanus subota, 7. listopada 2017. u 18:31

Količinu oborina u nekom kraju moguće je mjeriti samo ako se fizički tamo nalazi mjerna postaja koja je u stanju očitavati intenzitet, primjerice, kiše. Ili se mjerenja mogu obaviti radarima i satelitima. No, u zabačenim krajevima svijeta gdje ovakve postaje, kao niti radari, ne postoje također je potrebno mjeriti količinu padalina kako bi se mogli predvidjeti događaji poput poplava, klizanja terena, te monsuna.

Kako bi riješili problem mjerenja intenziteta padalina, znanstvenici predlažu da se za te svrhe iskoristi tehnologija koja je već prisutna gotovo svugdje u svijetu – mobilni signal s baznih stanica. Signal kojim mobiteli komuniciraju s mobilnom mrežom pokriva gotovo cijeli svijet, a poznato je da kiša degradira kvalitetu veze.

Korištenjem računalnog modeliranja moguće je izmjeriti slabljenje signala i na temelju nje izračunati intenzitet oborina u nekom kraju. Na ovaj bi se način mogli dobiti podaci u stvarnom vremenu sa svih baznih stanica u svijetu, a bez potrebe za instalacijom bilo kakve nove opreme, piše The Economist. Koncept je već testira u Nizozemskoj, a trenutačno je i u Švedskoj pokrenut pokusni rad sustava koji prikuplja podatke o kiši s 418 baznih stanica. Stručnjaci kažu kako su ovi podaci daleko precizniji od onih s klasičnih mjernih postaja, ali i od satelitskih mjerenja.