Veliko izvješće o zlonamjernim primjenama umjetne inteligencije

Stručnjaci iz 14 različitih organizacija složili su izvješće u kojem na 100 stranica ističu opasnosti koje AI donosi na digitalnu, fizičku i političku scenu

Sandro Vrbanus nedjelja, 25. veljače 2018. u 21:00

Sve šira primjena tehnologije umjetne inteligencije i njezine sve veće mogućnosti dovode do povećanja opasnosti od postojećih sigurnosnih prijetnji, nastanka novih, kao i promjene karaktera tipičnih sigurnosnih prijetnji, smatra skupina od 26 znanstvenika koja je izradila najnovije izvješće o mogućim opasnostima umjetne inteligencije.

Trenutačno se razvijaju nebrojene nove primjene AI tehnologije, a do sada nije mnogo pažnje posvećeno njezinom potencijalnom korištenju u zlonamjerne svrhe. Upravo analizom mogućih primjena novih tehnologija u ne tako dobre svrhe nastao je i najnoviji rad "Maliciozna upotreba umjetne inteligencije", koji je napisala spomenuta skupina stručnjaka iz 14 organizacija diljem svijeta. Na 100 stranica oni se osvrću na sigurnosna pitanja, moguće nove načine ciljanih napada u kojima AI može značajno olakšati posao napadačima, te u konačnici donose svoje preporuke.

Umjetna inteligencija zahtijeva sasvim novi pristup kibernetičkoj sigurnosti

One su usmjerene ka tri glavna područja. Kao prvo, tu je digitalna sigurnost, područje u kojem se umjetna inteligencija može iskoristiti za automatiziranje napada, njihovo bolje "ciljanje" žrtava, i iskorištavanje sasvim novih oblika ranjivosti.

Drugo područje bavi se fizičkom sigurnošću, tj. napadima koje AI može voditi putem dronova i sličnih "pametnih oružja", kao i opasnosti od napada na autonomna vozila koja su također pogonjena umjetnom inteligencijom.

Na kraju se govori i o političkoj sigurnosti – masovnom nadzoru građana, propagandi, manipulacijama, te ostalim prijetnjama sigurnosti i privatnosti ljudi. Napadi mogu biti izvedeni naprednim analizama ponašanja ljudi i iskorištavanja velike količine podataka za razne nepoćudne svrhe.

Autori rada daju i preporuke u kojem smjeru bi trebala ići daljnja rasprava, ali i razvoj umjetne inteligencije, te kako bi svi dionici tog procesa (kompanije, zakonodavci, regulatori, države, sigurnosni stručnjaci i edukatori) trebali pristupiti novim izazovima. Ulog u ovoj "igri" je velik, zaključuje se u radu koji je dostupan na ovom mjestu.