Ispredene ugljikove nanocijevi proizvode struju iz pokreta

Povećavanje efikasnosti baterija za nosive uređaje moglo bi biti nepotrebno, pokaže li se novo otkriće iskoristivim

Sandro Vrbanus subota, 26. kolovoza 2017. u 11:18

Novo otkriće znanstvenika sa Sveučilišta Texas iz Dallasa i Hanyang University iz Južne Koreje moglo bi eliminirati potrebu za ugradnjom malenih punjivih baterija u nosive uređaje. U časopisu Science objavljen je znanstveni rad u kojem ovi znanstvenici opisuju način proizvodnje električne energije iz mehaničke, i to korištenjem ugljikovih nanocijevi.

Ovakve cjevčice na nano razini potrebno je ispresti u vlakna poput vune, čime se dobiva sklop koji je u stanju iskoristiti mehaničku energiju nastalu njegovim savijanjem. Kada na ovakvo predivo djeluje vanjska mehanička sila (torzije ili povlačenja), ono proizvodi električnu energiju, dokazano je u pokusima i opisano u spomenutom radu.

Rastezanje niti od ugljikovih nanocijevi može proizvesti i do 250 W električne energije po kilogramu (pri frekvenciji od 30 Hz). Sve što osim pomno ispredenog ugljika ovom sklopu treba jest elektrolit, i malo mehaničke sile koja bi ga savijala ili rastezala, a navodno bi trebalo biti moguće uplesti ovakva vlakna u odjeću i tako, samo njezinim nošenjem, stvarati struju.

Ekipa koja stoji iza ovog otkrića vidi njegove moguće primjene u zamjeni za baterije u malenim senzorima, nosivim uređajima, aparatima za mjerenje ljudske aktivnosti ili praćenje zdravlja, i slično – mogućnosti su neslućene.