Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.293
|
čitano: 14.130.711
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
turbojc kaže...

Je li postoji možda kakva web stranica, ili dućan koji su u stanju prodati NOVU nekorištenu ramu, bez ičega? Isključivo rama. I još dati garanciju na to?
To pitam informativno, ne planiram ništa kupovati, i ne zanima me koliko je to isplatljivo, samo me zanima postoji li tako nešto.  

Si barem probao otići na neku stranicu sa bike opremom pa malo pogledati? {#} Ne, to se ne može i to nitko nikada nije napravio {#}

 

Bike discount, bike components, evans cycles, crc.... guglaj.

'Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran' - Einstein ----- www.cigoff.eu -----
13 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
joze kaže...
chutac kaže...

Posmirgaj ih da skines sloj koji su napravile stare pakne.

Papir P270

Jel se moze to napravit dok su rotori na kotacu ili ih se mora skidat pa cijelu povrsinu diska naslonit na papir i kruzno ih brusit?

 Skini ga, stavi na tvrdu, ravnu plohu(na nju mozes krpu) i smirglaj dok ne bude "izvorna" boja(srebrna).

Tako i sa drugom stranom. Zatim ga obrisi cistom krpom ili WC papirom i vrati.

Pazi da ne mrljas ili ne hvatas prstima bite povrsinu kada posmirglas.

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
13 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Imam pitanje.
Mislim skinuti najveći lančanik sa pogona, a oni vijci imaju imbus sa vanjske strane i neki ku rac Shimanov sa druge. Treba mi neka Shimano alatka ali ću to iskombinirat sa komadom željeza.

 

Pitanje je slijedeće: Gdje ima za uzeti tih vijaka da po mogućnosti sa obje strane imaju imbus kao npr. Truvativ na drugom biciklu?

I gdje da uzmem bash i chainguide(nemam prihvat na rami)?
Da uzimam "gotovi" ili da kontaktiram jednog kolegu sa Dropa koji to radi(Mitsuoka, možda znaš na koga mislim)?

I trebaju li mi dulji šarafi ako stavljam bash? 

 

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

1. to nije Shimanov qrac nego je takva vida. 

2. u dućanu (doslovno bilo koji biciklistički dućan)

3. bash je širok koliko i zupčanik

4. što će ti bash i chainguide na XC HT bikeu? To ti je apsolutno nepotrebno.

Ste videli lepote, ko sredi noci Zapiha veter samote Rosa, reke in morja R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

1. Shimano prodaje alatku, a na Truvativu nemam toga pa mi se činilo kao izvor novca {#}

2. Ok. Raspitat ću se. Htio bih nešto lagano, a ipak ne preskupo :)

3. A bez basha vjerujem da će šarafi biti predugi tj. da će viriti s druge strane. Ako ne uzimam bash, da uzmem podloškice(kako se već zovu) ili kraće vijke(ako postoje)?

4. Dobro bi mi došli. Bash iz predostrožnosti, a chainguide jer mi lanac zna "skakati". Ne vozim ja samo XC već i trailove i civiliziraniji({#}) oblik AM-a. Za ono što bi ljudi koristili fully, ja koristim HT jer mi je zabavnije, a tek sam ga složio pa mi je ponajviše žao uzeti FS :)

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

1/2/3. na BD/BC imaš KCNC vijke koji su imbus-imbus, ima ih u stajliš bojama i lagani su, al ako stavljaš bash, ostavi ove koje imaš, a ono stežeš s naopakom stranom noža. 

4. XC natjecatelji (naravno oni koji vrijede nečemu) brat bratu voze agresivnije i od tebe i od mene, a i 95% ljudi na ovim forumima, pa se ne ebu s tim glupostima Namigiva pri tome mislim na CG, bash aj, dobro dođe, ja ga na gradskom bikeu imam da mi se nogavica ne šporkaje o lanac. 

 

Lanac ti skače, ali ako ti ne pada, nemaš razloga za chainguide. Ima razloga zašto ta rama nema prihvat za chainguide.

 

BTW vjerojatno je ono što ti smatraš civiliziranim AMom manje zahtjevno od pravih XC staza (nije ovo omalovažavanje, nego realnost). Ja se userem na nekim elementima tih njihovih staza Smijeh

Recimo jedna nazovi DH staza ovdje, na koju se masu ljudi boji doć, je vani komotno XC staza. Zašto to govorim, jer je došao lik, kaže da vozi AM/DH, mi ga doveli u kombiju gore, a onda smo ga za rukicu vodili jer se usra Smijeh

Tako da čisto da se izbjegnu takve neugodnosti. 

 

I još idem jučer gledat video na PB, lik napiše FR/DH ''....'' i ja uđem, ono spust makadamom, pa me iznerviralo to i sad se borim s vjetrenjačama Smijeh

 

Klase vožnje se moraju uskladit, a ne da pola ljudi zove AM ovako, pola onako. Nevinašce

Ste videli lepote, ko sredi noci Zapiha veter samote Rosa, reke in morja R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

BD je bike discount, a BC je?

Moram uzeti krace matice/casice ker sam sada skinuo najveci i nisam uspio stegnuti jer je casica preduga.

Gdje da kod nas pogledam? Bilo bi lijepo da to do subote sredim jer odoh na Ucku :)

 

Ja jedino DH vidim kao nesto zahtjevno. Tj. Ubilacki zahtjevno. Vjerovatno se ne bih razbio, ali ne bi bio niti daleko :)

XC vidim kao voznju makadamom i sumskim putovima bez previse uspona i nizbrdica.

Na AM gledam kao na disciplinu u kojoj se mucis uzbrdo po neugodnim "stazama", a nizbrdo ili juris singlovima ili glumis kozu po japagama :)

 

Necu uzeti chainguide, vjerovat cu ti na rijec, ali bash vjerovatno hocu, ali nije mi hitan.

Hitni su mi vijci.

Kako da ih nadjem?

Pogon je Deore M591 i trebaju mi vijci za srednju sajbu.

Ili mi je jednostavnije staviti one podloske debljine velikog ringa(ne znam kako se zovu)?

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

BC je bike components. 
Kod nas ne znam, pitaj dućane, oni će bolje znat jer znaš kakva je situacija s internetom kod nas. Jednom stave i ne ažuriraju...

 

Ako uzimaš bash, onda stavi podloške, zovu se baš tako, ima ih u svakoj trgovini vijcima.

 

Vjerojatno se ne bi razbio jer vjerojatno ne bi ni vozio. Kod nas se DH zove ako ima skokić od pola metra, a vani dropovi na XC utrkama znaju bit 2m.

 

XC je baš suprotno, ubiti cijelo Sljeme ti je više manje XC staza. Tehnički zahtjevan uspon (dijelovi Lojsteka) sa stazama lakšim nego se voze na XC kupu. Tu se ide na brzinu i uspona i spusta zajedno - kružna utrka. Da bi vidio kako se to vozi, otiđi jednom s momcima iz Viva sporta, bez spuštanja sica i sa 100mm hoda. Tehnički i fizički ništa manje zahtjevno od DH. Dovoljno ti je reć da se XC World Cup vozi na nekim stazama DH World Cupa.

 

Trail je rekreativni XC, ovo što ti smatraš AM-om, ideš uzbrdo nizbrdo, pokoji malo veći element, uski singlovi, znači XC, ali bez napadanja vremena i bez vožnje na nož nizbrdo. Tu doslovno ima svega.

 

AM je staza koja je nešto blaža od DH staze, po mogućnosti s prirodnim štihom, bez nekih man made elemenata. Često uključuje planinarenje do vrha i spuštanje niz planinarske staze na rubovima litice.

 

Enduro je DH s usponima. Voziš do vrha laganini, a onda spust stazom koje se ne bi posramio ni DH. Isto se preferira da se ne ide po stazama koje su umjetno izgrađene, ali ni to nije strano. Pogledaj malo natjecanje kako se odvija pa ćeš skužit. Sad je bio Round 1 u Čileu, a staze su prave.

 

DH uključuje man made elemente, gapove od min. 5-6m, a na natjecanjima i po 15-20m, ako ne i više, skokovi s par metara, rock gardeni su većinom kamene gromade veće od kola, uglavnom kako smo mi ovdje klasificirali -> ako si luđak, dobro voziš i svašta si prošao, a usereš se na elementu, to je DH element. 

 

Recimo našu stazu je cijelu (sa svim elementima povezanim), ironično, uspio odvozit jedino europski prvak ili viceprvak. Oni koji su sagradili neke skokove još skupljaju hrabrosti, a ja ni ne pokušavam.

 

Jbg, cjepidlačim, ali sam se nagledao ekipe koja kao vozi DH na DH bikeovima, odemo na kao njihovu uber stazu, a staza manje zahtjevna od Marjana. BTW ove klasifikacije nisu iz moje glave, nego tako to klasificiraju najveći biciklistički časopisi.

Ste videli lepote, ko sredi noci Zapiha veter samote Rosa, reke in morja R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Zanimljiva je ova klasifikacija, moram priznati :)

Hvala na opširnom pojašnjenju. {#} 

 

Sada još samo moram naći trgovinu koja prodaje vijke u subotu ujutro u 8...

Na stranici Rog-Jome nema ništa.

Giro i bicikla su mi jedina nada!

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ekipa, ukoliko bicikla visi na zidu u položaju kakav je na slici, dal to ima kakve štete za bike (tipa vilica ili nešto nemam pojma) ili je to ok ?

Ako je to ok način, šta preporučate za zabit u zid {#}?

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.4.2014 12:06 (zabranjeniples).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Svaka tebi čast kada držiš bajk iznad ograde balkona!
Nisam siguran, ali mislim da ne bi trebao uljnu vilicu držati naopako. Bar ne Foxa jer se neko ulje može uvući u prašnike(?) i onda nešto ne bude u redu {#}

 

Bar je meni tako rečeno kada sam uzeo Foxa 

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
chutac kaže...

Svaka tebi čast kada držiš bajk iznad ograde balkona!
Nisam siguran, ali mislim da ne bi trebao uljnu vilicu držati naopako. Bar ne Foxa jer se neko ulje može uvući u prašnike(?) i onda nešto ne bude u redu {#}

 

Bar je meni tako rečeno kada sam uzeo Foxa 

Ovo nije moja slika, niti je moj bajk.

Slika je stavljena samo primjera radi.

 

Znači, bicikl je giant talon 2.

Prostor gdje mislim stavit bicikl na zid, je prilično uzak.

Znači, jedina mogučnost mi je ovako ili da stražnja guma ide gore.

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
chutac kaže...

Svaka tebi čast kada držiš bajk iznad ograde balkona!
Nisam siguran, ali mislim da ne bi trebao uljnu vilicu držati naopako. Bar ne Foxa jer se neko ulje može uvući u prašnike(?) i onda nešto ne bude u redu {#}

 

Bar je meni tako rečeno kada sam uzeo Foxa 

Nekad bi trebalo preokrenuti vilju da se natope spužvasti prstenovi ispod prasnika, tak sam ja cuo.{#}

 

Znalci pomozite, nedavno sam dobio foxa ctd 2013 100mm, e sad koliko cesto vi radite servis foxa(mijenja ulja u lowersima, neznam jel to zovu kao mali servis), dali to stvarno treba raditi svakih 30h ko sto pise u manualu, tu brojim samo sate na stazi gdje vilica nije pošteđena ni malo.

BF3, BF4: [G] Pamark
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.4.2014 12:31 (pamark).
14 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

@cutac, nema se tu što dogodit, ako je sve u redu s vilicom, neće bit problema. To je zatvoren i zabrtvljen sistem, a prašnicima neće ništa bit, štoviše, dobro je da su one spužvice natopljene uljem. 

 

Skroz ok način držanja, a za zabit u zid imaš nosače od 100tinjak kn i dobro se drže i s bikeom od 20kg. Par prijatelja je uzelo one što imaju u Extremea, a i ja sam mislio, jedino nemam gdje s time da ne smeta. 

 

@pamark, ja sam svoga servisirao nakon 100h, a i dosta češće radi greške koju je pokrila garancija. (5/6x je bio u godinu ipo na servisima radi toga, a meni ludilo jer ne plaćam ništa). Sad, ovisi u kakvim uvjetima se voziš, ako je puno blata, servis je potreban češće, ako je presuho i puno prašine, isto, ili bar dignut prašnike i očistit ispod njih.

 

Računaj jednom u 2 godine servis (prvi servis neka ti bude u godinu dana u ovlaštenom servisu jer dobiješ još godinu garancije dodatno).

Ste videli lepote, ko sredi noci Zapiha veter samote Rosa, reke in morja R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.4.2014 12:39 (Mitsuoka).
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Vezano za ovakve nosače koji idu na zid:

Zar nije malo prevelika sila na prvu žbicu koju nosač zakači?

(Inače razmišljam o tako nečemu)

 

Btw, današnji plod:

 

Volan: Syncros Bulk 31.8, 40mm rise, 690mm
Lulica: Scott Comp 31.8, 6°, 90mm
Gripovi: Cube

 

 

MiR; Prestigio PAP 5000T DUO on stock JB 4.1.1
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.4.2014 21:15 (Omerta23).
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Omerta23 kaže...

Vezano za ovakve nosače koji idu na zid:

Zar nije malo prevelika sila na prvu žbicu koju nosač zakači?

Ne zakačiš ga za žbicu, nego samo na obruč. A ako dva kotača nose bicikl i čovjeka, ne vidim problem u tome da jedan kotač nosi samo bicikl.

Gledam te!
11 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Današnja vožnja. Velika kiša pala u pola vožnje, pa se vraćali po manjim jezerima. :D

 
3 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Mitsuoka kaže...

@cutac, nema se tu što dogodit, ako je sve u redu s vilicom, neće bit problema. To je zatvoren i zabrtvljen sistem, a prašnicima neće ništa bit, štoviše, dobro je da su one spužvice natopljene uljem.

Onda dobro.
Mislio sam da nije poželjno na dugo bude naopako. 

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
14 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Omerta23 kaže...

Vezano za ovakve nosače koji idu na zid:

Zar nije malo prevelika sila na prvu žbicu koju nosač zakači?

(Inače razmišljam o tako nečemu)

 

Btw, današnji plod:

 

Volan: Syncros Bulk 31.8, 40mm rise, 690mm
Lulica: Scott Comp 31.8, 6°, 90mm
Gripovi: Cube

 

 

što si toliko izvukao sic štangu?

13 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pa toliko mi očito odgovara :) (koljena lagano savijena do ravna)..

 

Ali kako sam sada stavio drugi volan i lulu (širi volan većeg rise-a, kraća lula manjeg kuta) spustit ću sic štangu 1-2cm, vidjet ću kako će mi pasat.

MiR; Prestigio PAP 5000T DUO on stock JB 4.1.1
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

preporuka zracnica za 700x28 gume, francuski ventil?

ovim jeftinim (lidl, kaufland) pucaju ventili, vjerojatno zbog visokog tlaka: 7bar+

ili moze li se nekako popraviti ventil. trenutno dusi, al sporo, za 2 dana isprazni se skroz

ima li rjesenje za to ili je bolje kupiti dobru zracnicu i bit miran

pogotovo jer sam uzeo conti gatorskin pa se nadam da busenja nece biti

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
apoteka kaže...

preporuka zracnica za 700x28 gume, francuski ventil?

ovim jeftinim (lidl, kaufland) pucaju ventili, vjerojatno zbog visokog tlaka: 7bar+

ili moze li se nekako popraviti ventil. trenutno dusi, al sporo, za 2 dana isprazni se skroz

ima li rjesenje za to ili je bolje kupiti dobru zracnicu i bit miran

pogotovo jer sam uzeo conti gatorskin pa se nadam da busenja nece biti

Ja sam ove koristio samo za 26" kotač, nisu mi se niti jednom probušile, jedino sam jednom zadnju cvikao na rizolu (snake bite), ali inaće za po gradu/cesti nisu loše. {#}

13 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

hvala vidit cu ima li ih kupit lokalno

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
apoteka kaže...

preporuka zracnica za 700x28 gume, francuski ventil?

ovim jeftinim (lidl, kaufland) pucaju ventili, vjerojatno zbog visokog tlaka: 7bar+

ili moze li se nekako popraviti ventil. trenutno dusi, al sporo, za 2 dana isprazni se skroz

ima li rjesenje za to ili je bolje kupiti dobru zracnicu i bit miran

pogotovo jer sam uzeo conti gatorskin pa se nadam da busenja nece biti

Što se tiče preporuke, ja bih probao sa Continental - neka ostali daju svoje iskustva sa njihovim zračnicama!

Ja trenutno imam prednju na 26" kotačima, auto ventil. Zgodno zbog navoja kao na francuskom pa se uz pomoć matice može ventil koliko toliko fiksirati!

Jeftine nemoj, jer iz nekog razloga moraju biti jeftine!

 

Ako si siguran da ventil pušta možeš ga probati popraviti - zavidati - sa ovakvim alatom.

Video sa uputama kako to funkcionira!

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.4.2014 2:33 (godo).
14 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ma pusti ove samo krpajuće jer kad se probiju ionako nisu bolje od obične jer u većini slučajeva ne uspiju zakrpat. Preporuka za Continentalove jer imaju najkvalitetnije ventile od onih što sam ih koristio, a ima ih kod nas. 

 

Inače gdje se jedan buvel probije tu će se probit i drugi, kad snejkbajta jedan i drugi će, pogledaj ti kakav ti je otvor za ventil, možda je tu nešto oštro. 

Ste videli lepote, ko sredi noci Zapiha veter samote Rosa, reke in morja R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Zaboravio sam pitat u shopu da mi objasne, pa pitam vas.

Mitsouka i ostali, ako može ukratko.

 

Kako namjestim (pretpostavljam da se tu namješta), da mi bude malo kruće kod vilice.

Čini mi se premekano i preskakutavo.

 

Još se učim oko bajsikla {#}, pa mi je sve ovo novo.

 

Sorry na lošoj slici, al jbg.

 

Na plavom piše lockout i nacrtana strelica prema katancu (pretpostavljam za zaključat vilicu), dok na crnom piše preload i strelica prema +.

Pa ako može ukratko objašnjenje što i kako s tim, da znam za ubuduće.

 

I još nešto!

Čini mi se da mi nisu napumpali gume kako spada.

Rečeno mi je da odem na pumpu i stavim na 3,5 bara.

Dal je to ok ?

Inače, gume su schwalbe rapid rob 26x2.25.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.4.2014 13:24 (zabranjeniples).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Odma da i ja pitam, na koliko pumpate 26x2.0 gume? Ja kada pumpam na benzinskoj onda na 2,5 bara stavim, a kad ručno kod kuće (nemam manometar) onda otprilike pogađam da bude tvrda guma kao i kad na 2,5 stavim

EDIT:
Riječ je o MTB biciklu, vozim ga najviše po gradu, al to je divljanje po gradu, preskakanje ivicnjaka, skakanje sa stepenica itd itd

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.4.2014 15:10 (Hrvek1909).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
zabranjeniples kaže...

Zaboravio sam pitat u shopu da mi objasne, pa pitam vas.

Mitsouka i ostali, ako može ukratko.

 

Kako namjestim (pretpostavljam da se tu namješta), da mi bude malo kruće kod vilice.

Čini mi se premekano i preskakutavo.

 

Još se učim oko bajsikla {#}, pa mi je sve ovo novo.

 

Sorry na lošoj slici, al jbg.

 

Na plavom piše lockout i nacrtana strelica prema katancu (pretpostavljam za zaključat vilicu), dok na crnom piše preload i strelica prema +.

Pa ako može ukratko objašnjenje što i kako s tim, da znam za ubuduće.

 

I još nešto!

Čini mi se da mi nisu napumpali gume kako spada.

Rečeno mi je da odem na pumpu i stavim na 3,5 bara.

Dal je to ok ?

Inače, gume su schwalbe rapid rob 26x2.25.

 

Hrvek1909 kaže...

Odma da i ja pitam, na koliko pumpate 26x2.0 gume? Ja kada pumpam na benzinskoj onda na 2,5 bara stavim, a kad ručno kod kuće (nemam manometar) onda otprilike pogađam da bude tvrda guma kao i kad na 2,5 stavim

Znaci lockout da zakljucas iako uljne vilice nikad ne zatvori do kraja uvijek ce biti pomaka ali opet dobro zatvori za gradsku voznju i sl.

Preload znaci kad okreces prema plus onda vilica bude tvrda, a kada prema minusu bude meksa, to namjestava kako hoces po svom ukusu ili ovisno o terenu na kojem vozis.

Imas i rebound na donjem dijelu vilice koji ti omogucava da si namjestis koliko hoces da ti brzo vilica radi tj hoces kad ti lupi u nesto brzo vrati ili polako vrati u pocetni polozaj, sad kako ti je namjesteno vjerojatno je normalno iako ako namjestis na max da brzo radi to je silovanje vilice i ne smije se raditi.

 

Gume pumpas na koliko hoces tj koji teren vozis ako po cesti sto veci tj max bar koji guma dopusta iako neki pumpaju i jace. A kad ides po makadamu i tako trail ovisi kakva je podloga da li ti treba grip i sl, sve po svom ukusu probaj pa odredi.

 

Pa naravno da ima gresaka u mom postu jer nisam iskusan kao ostali ako nista pokusao sam pomoci, to ne znaci da moras odma thumb down mozes samo dopuniti -.- ali dobro sve je to za ljude .

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.4.2014 18:18 (Iron13).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

1. nije uljna nego opružna vilica. Svaka vilica ima određenu količinu ulja, ali je to ne čini uljnom.

2. i zračne vilice ne zatvoriš skroz, tj. krilca se zatvore, ali se pod pritiskom otvore. Ovisno o klasi ima i snaga lockouta, jer ako slučajno zaboraviš otvorit da ne nastane, da prostiš sranje. Smijeh

 

Preload mu nije toliko bitan, ako mu je zaista premekana, trebao bi zamijenit oprugu. Trebalo bi saznat koja je sada unutra i stavit tvrđu od nje, pa probat, pa ako to nije to onda najtvrđu.

Skroz otvoreni rebound nije silovanje vilice, nego silovanje sebe ovisno o terenu. Vilici neće ništa bit, to je samo brzina koliko brzo ulje u toj strani prolazi.

Tako da staviš sporiji rebound za ravnije terene, brži rebound za terene gdje ima puno kamenja i rock gardena. 

 

Naravno, prosječnim vozačima je obično dovoljno 3 klika +/- od sredine i obično se tu nađe neki dovoljno brz, a opet ne prenervozan rebound.

Ste videli lepote, ko sredi noci Zapiha veter samote Rosa, reke in morja R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
zabranjeniples kaže...

Zaboravio sam pitat u shopu da mi objasne, pa pitam vas.

Mitsouka i ostali, ako može ukratko.

 

Kako namjestim (pretpostavljam da se tu namješta), da mi bude malo kruće kod vilice.

Čini mi se premekano i preskakutavo.

 

Još se učim oko bajsikla {#}, pa mi je sve ovo novo.

 

Sorry na lošoj slici, al jbg.

 

Na plavom piše lockout i nacrtana strelica prema katancu (pretpostavljam za zaključat vilicu), dok na crnom piše preload i strelica prema +.

Pa ako može ukratko objašnjenje što i kako s tim, da znam za ubuduće.

 

I još nešto!

Čini mi se da mi nisu napumpali gume kako spada.

Rečeno mi je da odem na pumpu i stavim na 3,5 bara.

Dal je to ok ?

Inače, gume su schwalbe rapid rob 26x2.25.

A ja sam mislio da su samo meni bili šlampavi kad sam kupovao bajk, ja imam Giant xtc 2 i kad sam ga kupio novog, nije mi prednji mjenjač dobro mjenjao, sajla je bila totalno labava, doma sam ju pritegnuo i mjenja bez problema.

 

BTW: da nije totalno off, gume možeš pumpati do maksimalne vrijednosti koje su ispisane na njima od strane proizvođača, mada nemoj nikad baš pumpati na max, ako je max propisano 4.0 bara, ti stavi maksimalno 3.6 bara, tlak u gumama ovisi o podlozi po kojoj planiraš voziti, za po gradu je ripnjače bolje držati na višem tlaku jer će imati manji otpor kotrljanja (čitaj: manje ćeš se umarati) i sporije će se trošiti, dok po makadamu/šumi je bolje imati niži tlak kako bi guma bolje držala.

 

ZAKLJUČAK:

Za grad: viši tlak, kako bi gazna površina bila manja

Za šumu: niži tlak, kako bi gazna površina bila veća

 

Evo da ti dam primjer, ja na svom Giant-u imam gume 26x2.1 i tlak je sljedeći:

 

Za šumu: zadnji kotač pumpam 2.5 bara, prednji 2.1/2.2,

-razlog tome je što je težište kod bicikla takvo da je veća težina na zadnjem kotaču nego na prednjem, te se ovakvom razlikom tlaka dobije otprilike ista gazna površina prednje i zadnje gume.

 

Za grad/cestu: zadnji kotač 3.2 bara, prednji 2.8 bara

-cesta je uglavnom ravna, nema strmih uspona/spusteva, pa nije bitna toliko razlika u tlaku prednjeg i zadnjeg kotača, bitno je da tlak bude nešto veći kako se guma nebi "žvakala" po cesti i time se ubrzano trošila, znaći za cestu nam nije potrebna potpuna gazna površina koju guma nudi, već samo srednji dio.

LIJEVO: niži tlak, veća gazna površina, DESNO: veći tlak, manja gazna površina LIJEVO: niži tlak, veća gazna površina, DESNO: veći tlak, manja gazna površina
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.4.2014 19:58 (1BIT).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice