Slab signal na sobnoj anteni

poruka: 68
|
čitano: 86.378
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

U svakom slučaju, javi što si kupio i kako radi. 

9 godina
neaktivan
offline
Slab signal na sobnoj anteni

Preporuka ne kupovati marku Hama.

Odi na njuskalo nadi neku za 40-50kn i radit ce bolje.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

 

Stara antena za koju je kolega stavio sliku ima "leptir" (dual quad) u vertikalnoj polarizaciji , a treba ga okrenuti da bi bio u horizontalnoj.

Nabrzinu googlah za slikoviti prikaz pa ovdje pri dnu stranice je objašnjeno za polarizaciju : https://buildyourownantenna.blogspot.com/2014/07/double-biquad-antenna-calculator.html

 

"Čudno, meni je na 48. kanalu (MUX B) signal dosta jači kada te teleskopske antene imam razvučene."

Najčešći kvar kod tih starih antena je što se čestim okretanjem odlemi spoj tankog koaksa sa pojačala koje ima dva ulaza , taj od UHF i sa teleskopskih za VHF. Tada ti sve radi na te teleskopske koje na ulazu u pojačalu trebaju imati i LC filtar za VHF , jednako kao ulaz za UHF ima LC filter pa uslijed svega navedenog ta sobna antena još jadno radi dok ne popraviš spoj koaksa na UHF ulazu.

Sama antena pojača signal bez šuma dok pojačalo pojača sve skupa i doda svoj šum elektrona kroz kristalnu rešetku poluprovodnika tj. "malošumnog" tranzistora.

 

 

 

9 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

Vidim da poznaješ ovu tematiku pa onda da pitam šta misliš o ove 2 šta sam linkao prije?

 

1. https://www.ekupi.hr/DVB-T-Logperiodic-sobna-antena-456409.aspx - ovo pretpostavljam radi ko usmjerena, pretpostavljam da je dobra za direktnu vezu kad ne smetaju puste kuće

2. https://www.ekupi.hr/Antena-DVB-T-aktivna-43-dB--BEN9023-613195.aspx - ova mi je interesantna, a i jeftina je pa me zanima vrijedi li ovo šta

 

Za ove ostale koje nemaju dual quad, koliko sam od tebe shvatio da time gube par dB pa dođe na isto ko i ova koju sad imam. Tu su i ove koje liče na tablet :) kakve su one?

Hoću reći da ako nije sigurno da ću imat bolji signal radije bi probao nešto drugačije, a jeftinije jer ako ne pomaže manje sam para bacio, a ovakvih skoro istih ko šta trenutno imam, ima jeftino bilo gdje za kupit pa lako kupim, a znam već šta ću dobit otprilike.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.2.2019 0:17 (AirLive).
10 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

Ova prva sa linka je LPDA sa dobiti od 5-7 dBi i nema pojačalo.

Druga "tanka" ima malu dobit ( nema reflektor) i ima pojačalo.

 

Kad antena ima malu dobit i pojačamo taj slab signal sa šumom dobijemo izobličenja što se na analognim tv vidjelo sa lošom slikom a danas sa digitalnom se vidi jak signal a KVALITET slab pa se zna slika kockati i pri tako jakim pojačalom.

 

Zato je bolja od svih koje smo spominjali ta sa "leptir mašnom" ispred reflektora jer PRIJE pojačala dobijemo čist signal.

13 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

Što konkretno misliš o ovoj anteni? 

15 godina
offline
Slab signal na sobnoj anteni

-jeftikaner ili 'brandovi' istih sobnih antena su smeće.. jednostavno ne rade, loš signal. Pojačalo koje većina ima je bezvezarija (pojačalo samo pojačava signal koje primaju, loš signal= pojačanje smetnji.. preduvijet je uhvatiti dobar signal, tad pojačalo ima smisla.. ali je tad nepotrebno pojačavati jer nismo više u doba analogije i lovljenja austrijskih tv kanala..).

 

-preporuka svima, umjesto sobnih, kupite običnu 'riblju kost', vanjsku antenu, kraću (do 50cm..) i sigurno će imati kvalitetniji signal nego sve ove quadro-hama-philips zajedno. Antena je odličan primjer pravila fizike-elektrotehnike.. antena je ona koja lovi signal, ostatak elektronike je samo smeće-smetnja dok oblik sobnih jednostavno nije 'konkurentan' ribljoj kosti (npr kad je pojačalo isključeno) dok obična vanjska ima jači signal bez pojačala, istovremeno ove sobne su skoro beskorisne dok je pojačalo isključeno.

-za digitalni signal je problem ''lovljenje'' signala, jer mora biti konstantan koju minutu dok prijemnik ulovi signal, u doba analogije je to bilo lakše jer se moglo zakretanjem trenutno vidjeti optimalan smjer antene. Kad se jednom postavi, na antenu se može zaboraviti.. idućih +20godina dok kabel ne istrune dok sa sobnima ako ništa drugo crkne elektronika pa se priča ponavlja svakih 5-10 god.. a fizika ostaje ista, neumoljiva. Riblja kost (običa vanjska) radi. Jeftinija je, nepokvarljiva, dužine od 35-100cm... osim što je realno ružniji dio namještaja, ali je se može ''baciti'' na neki ormar ili zatiplati na plafon/zid i tad je nevidljiva :)

-u stanovima/kućama, ovisno kako je netko orjentiran, koje mjesto, udaljenost od odašiljača, reljef (brda i zgrade..), u tome su sve antene u ravnopravnoj situaciji i na to recimo ne možemo utjecati, tako će neki susjed u istoj zgradi imati dobar/loš prijem uz iste uvjete ili je pomak od par metara pogotovo po visini ogromna razlika hoće li loviti ili ne..). Obična vanjska je jednostavno jača-bolja. Dobitak u db-ima treba čitati 'pravilno', tj samo dobar signal je važan, tad pojačanje ima smisla, ne kad se pojačava loš-smetnje.. za signal nije važno koliko ga možemo pojačati, nego da je dovoljan-stabilan za prijem, iznad tog je višak, ispod smetnje koje su u doba analognih mogle raditi, s digitalcima baš i ne.. zato svi indikatori prikazuju signal/pojačanje, potreban je signal +50 (ovisno o prijemniku radi od +30 ali može biti kockastih prekida kiša i sl..) ako je signal recimo 60, pojačanje će ga dogurati do 80-90.. ili 100 tj nevažno. Ako je loše, ako je između 30-50, tad neovisno o pojačanju imamo prekide tj digitalno smeće/kockice i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni
Marko :D kaže...

Što konkretno misliš o ovoj anteni? 

 Kao sobna antena može poslužiti ukoliko sama lokacija (slab signal) nije problem , ali ima daleko boljih.

Zbog gluposti u specifikacijama je nebi uzeo iz principa , nepišu osnovne stavke kao frekvencija, napon napajanja ni polarizacija ( ima samo horizontalnu).

 

Digital Quality - HD Ready/Full HD  ...antene ni ant. pojačala nemaju blage veze sa vrstom modulacije analogna ili digitalna  i  SD/HD/FHD/4K .
Active noise filter ...da mi je vidjet objašnjenje rada tog "filtera".
3G/4G/LTE Filter = jedan kond. i jedna zavojnica (LC) , a to je ipak par dB 
13 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni
ihush kaže...

-preporuka svima, umjesto sobnih, kupite običnu 'riblju kost', vanjsku antenu, kraću (do 50cm..) i sigurno će imati kvalitetniji signal nego sve ove quadro-hama-philips zajedno. Antena je odličan primjer pravila fizike-elektrotehnike.. antena je ona koja lovi signal, ostatak elektronike je samo smeće-smetnja dok oblik sobnih jednostavno nije 'konkurentan' ribljoj kosti (npr kad je pojačalo isključeno) dok obična vanjska ima jači signal bez pojačala, istovremeno ove sobne su skoro beskorisne dok je pojačalo isključeno.

Sve je to lijepo i krasno, ali ne želim bušiti zidove i provlačiti kablove do televizora. Sobna antena kod mene radi odlično, nema prepreka, na višljem sam i hvata sve kanale dostupne na mom području (+ sve slovenske i one iz BiH). Jednostavno ne vidim razlog zašto bi uzeo vanjsku antenu umjesto sobne; nema bušenja, nema provlačenja kablova i nereda. Vanjska antena je rješenje za one koji su dosta nisko i imaju puno prepreka, ali za one koji nemaju prepreka i nisu daleko od odašiljača, dovoljna je i sobna antena s pojačalom.

AF139 kaže...

 Kao sobna antena može poslužiti ukoliko sama lokacija (slab signal) nije problem , ali ima daleko boljih.

Zbog gluposti u specifikacijama je nebi uzeo iz principa , nepišu osnovne stavke kao frekvencija, napon napajanja ni polarizacija ( ima samo horizontalnu).

 

Digital Quality - HD Ready/Full HD  ...antene ni ant. pojačala nemaju blage veze sa vrstom modulacije analogna ili digitalna  i  SD/HD/FHD/4K . 
Active noise filter  ...da mi je vidjet objašnjenje rada tog "filtera".
3G/4G/LTE Filter = jedan kond. i jedna zavojnica (LC) , a to je ipak par dB 

Znam da piše dosta gluposti, ali budimo realni, ako ću birat antenu za koju ne pišu gluposti onda neću imat antenu jer se sve reklamiraju DVB-T/T2, Full HD, 4K i slično.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.2.2019 13:01 (Marko :D).
9 godina
offline
Slab signal na sobnoj anteni

A recimo šta je sa ovom vanjskom. Mala je pa bi se našlo mjesta na zidu za nju, dok mi je riblja kost preglomazna tj. smetaju okolne žice ili prozori.

https://www.ekupi.hr/Antena-DVB-T-vanjska-STRONG-SRT-ANT-45-1140500.aspx?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni
Marko :D kaže...
--

Sve je to lijepo i krasno, ali ne želim bušiti zidove i provlačiti kablove do televizora. Sobna antena kod mene radi odlično, nema prepreka, na višljem sam i hvata sve kanale dostupne na mom području ..

--

 - ne govorim uopće o bušenju, koristii jednako kao sobnu, dakle ista stvar gdje ćeš je držati, dok uvjek postoji mogućnost da se postavi vani/na krov.. no tema je sobna antena.

.. dok je stvar lovljenja signala stvar konkretne lokacije/sreće ili smetnji, pa tebi sve radi ok. Ono što kažem, obična 'riblja kost' bolje lovi, radi a stvar je snalažljivosti gdje je netko može postaviti da ne smeta ili ne izgleda ružno.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

Ne znam ja gdje bi uopće stavio vanjsku antenu unutra. Sobna je mala, kompaktna i upotpunjava prostor pored televizora. 

15 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

čitati znaš? mala antena 30-50cm.. veće su veće. s recimo 35 cm nemaš neki poseban problem smještaja ili kakve god bile dimenzije jednak problem je tad i sobna koja danas ne može stojati na npr TVu jer je lanak (ni heklani prekrivači..) :)

-stvar je samo što se od antena nudi po trgovinama, ako nema u jednoj ima u drugoj i cijena je niža od sobne par puta dok je najvažniji dio, radi.. i to radi bolje, nepoderivo jer se nema što pokvariti (elektronika-pojačalo..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Slab signal na sobnoj anteni

Evo me opet sa upitom. Kakva bi bila ova antena, koja za razliku od one gore istog tipa koju sam linkao ima pojačalo tj. za onu piše da je pasivna, a ova aktivna...?

 

http://engelaxil.hr/proizvodi/antenska-oprema/sobne-antene/sobna-logperiodic-aktivna-antena-520/

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.2.2019 6:07 (AirLive).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

-to je zapravo obična (vanjska) antena tzv riblja kost, mala (kao što predlažem u prošlim postovima..) samo što ima postolje + pojačalo (koje je vjerojatno isto smeće kao ostale sobne, višak). Obična vanjska košta cca 50kn. Pojačalo može biti višak.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
online
Slab signal na sobnoj anteni

Jbt, rekli su u temi "B net" da će A1 sredinom godine ukinuti analogni signal. Morat ću staroj nabavit antenu za njen CRT u dnevnoj sobi. Iznad je kat i kuće su u nizu, spojene... Ona ne želi dodatno provlačenje kablova...srećom pa su joj dosta HTV, Nova tv, RTL i lokalne tv kuće. 

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

-to nema veze s analogno-digitalnim signalom.. tj sve radi njihov prijemnik kojeg dobiješ.. a drugi problem koji se može desiti ovisi o kablovima-konektorima koje prijemnik ima, npr ako nema scart-cinch (analogne) nego samo npr hdmi tad stari tv ne možeš spojiti.

-stara analogna kabelska mreža je bila zgodna jer je običan antenski kabel-prijemnik.. (nije bio potreban poseban prijemnik, koirsti se npr za kodiranje kao i satelistki) i mogla je raditi na više TVa. Digitalni prijemnik je jedan i to je ograničenje, ali kad ga dobiješ vidjet ćeš kako ga možeš ili ne možeš spojiti na postojeći CRT tv.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni
ihush kaže...

-to je zapravo obična (vanjska) antena tzv riblja kost, mala (kao što predlažem u prošlim postovima..) samo što ima postolje + pojačalo (koje je vjerojatno isto smeće kao ostale sobne, višak). Obična vanjska košta cca 50kn. Pojačalo može biti višak.

 Misliš da je pojačalo višak ako je ta antena unutra ili i kad je vani?

Kolika je inače razlika između tih malih, kratkih i običnih ribljih kosti?

15 godina
offline
Slab signal na sobnoj anteni

pravila antena iznimno su jednostavna:

 

- ako hvata vanjska, hvata i unutarnja.

- pojačalo pojačava signal ali i šum.

- ako hvata sa susjedova krova, baš taj ti neće dopustiti postavljanje.

- sve će ove (i još mnoge ostale) probleme riješiti huawei svojom ai.

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

što je antena, kako radi itd.. elektronika/fizika na djelu.

sobne (unutarnje) su većinom smeće, obična vanjska-krovna npr popularna 'riblja kost' radi. Krov je generalno najviša točka kuće, bez prepreka i sl. i zato poželjno mjesto montaže, nasuprot tome je podrum iz kojeg vjerojatno nitko ne lovi neki normalan signal + armatura/beton itd. Kao netko lovi ovisi o bezbroj sitnica, npr udaljenost odašiljača, prepreke+smetnje, optička vidljivost itd. Par metara može biti velika razlika, par kilometara i uopće ne možemo uspoređivati kao ''meni radi''.. jer je i npr drugi odašiljač itd. a dalmacija-istra su npr stalno problem zbog talijanskih odašiljača (smetnje.. tj na istom kanalu dva signala, to se rješava usmerenjim antenama + filterima, ne pojačalom. Pojačalo samo pojačava.. sve pa i smetnje). Pojačalo je ugl nepotrebno jer je signal dovoljno jak, ako ga ne loviš, tad nemaš što pojačati itd. Pojačalo=smetnje tj ovisi o kvaliteti.. ali je i čisto teoretski samo smetnja na čist signal.

- Ako se iz nekog razloga ne može/ne želi na krov, tad ista ta (ali manja).. može biti 'sobna' i upravo takvu su napravili u tvojem gornjem linku, tj uzeli su dobru osnovu, dodali postolje dok je pojačalo 99% višak (ali svi imaju..), cijena 100kn je ok, dok sama takva antena košta 40-50kn.. i možeš je kupiti ako obiđeš par trgovina (jer ne drže baš veći izbor, 1-2.. kraće oko 30cm nisu često u ponudi kao recimo 70-100cm..). Ako bi mogao na ćoravo, rekao bi da upravo ta antena s linka ima šanse.. tj vjerojatno lovi što se na konkretnoj lokaciji može loviti ili ovako, možda jasnije što mislim, ako ta ne lovi, tad ni ostale sobne neće loviti jer su smeće, više su stvar designa nego pravila struke tj radio signala i antena.. (a pojačalo je u svima višak.. ako se može isključiti ok, ali neke tad uopće ne rade..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

" Kolika je inače razlika između tih malih, kratkih i običnih ribljih kosti?"

 

Gotovo pa nikakva što se tiče dobiti ( gain) i većinom je 5 -7dBi.

Na princip rada LPDA što se tiče dužine i broja elemenata bilo to npr. 10 ili 20 dipola ne mjenja se dobit (dBi) , a dobije se kod više elemenata samo ravnomjerniji diagram.

Kod Yagi antena dobit se mjenja brojem elemenata , a problem kod Yagi je što nije širokopojasna ni da pokrije dobro jedan band pa se  npr. rade za donji dio banda ~ 21-45CH i gornji dio banda ~ 45-69CH.

Već sam spomenio ranije da se kod vanjskih antena samom lokacijom može dobiti preko +20 dB za razliku od unutarnjih do kojih jedva dopire EM polje sa odašiljača te one zato većinom koriste pojačivače što ponekad ni nije dovoljno.

9 godina
offline
Slab signal na sobnoj anteni

Evo ovako, našo sam neku staru riblju kost klasičnu tj. dugu i malo se sa njom vrtio oko televizije. Kod ove sobne mi je stalno jačina signala veća od kvalitete, a kod riblje kosti je obrnuto, kvaliteta je bolja od jačine. Zna bit odličan signal (kvaliteta zakucana na 100%), onda malo zaokrenem ili se pomaknem pola metra i nestane signal. Znao sam je npr. postavit potpuno okomito tj. da gleda u plafon i bio bi dobar signal. Sad jeli to šta znači hoće li bit bolje sa pojačalom ili bez...? Ne znam koliko se može u postolju micati vertikalno ova antenica.

 

Ajar 

Kad je riječ o susjedima na njih se nikad ne računa, što su susjedi bliži, to ste veći neprijatelji. Da ne spominjem sebe koji dijelim ulaz u kuću sa susjedom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.2.2019 7:55 (AirLive).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni
AirLive kaže...

Evo ovako, našo sam neku staru riblju kost klasičnu tj. dugu i malo se sa njom vrtio oko televizije. Kod ove sobne mi je stalno jačina signala veća od kvalitete, a kod riblje kosti je obrnuto, kvaliteta je bolja od jačine.

 Ta sobna LPDA sa pojačalom često izobliči signal (ako ima regulaciju pojačanja smanji malo) i pokupi razne smetnje , za razliku od te LPDA bez pojačala kojoj je kvalitet signala dobar.

Ako je ta "duga" vjerovatno je VHF/UHF a VHF (5-12CH) u RH nije korišten danas za TV.

UHF (21-69CH) LPDA ima najduži dipol oko 16+16cm).

 

15 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni
AirLive kaže...

Evo ovako, našo sam neku staru riblju kost klasičnu tj. dugu i malo se sa njom vrtio oko televizije. Kod ove sobne mi je stalno jačina signala veća od kvalitete, a kod riblje kosti je obrnuto, kvaliteta je bolja od jačine. Zna bit odličan signal (kvaliteta zakucana na 100%), onda malo zaokrenem ili se pomaknem pola metra i nestane signal. Znao sam je npr. postavit potpuno okomito tj. da gleda u plafon i bio bi dobar signal. Sad jeli to šta znači hoće li bit bolje sa pojačalom ili bez...?...

- .. i sad te rezultate primjeniš-tumačiš ovako:

- npr sobna s pojačalom ima jačinu ali ne kvalitetu. Zašto? .. jer pojačalo pojačava sve, signal koji dobije (kroz žicu a to nije 100% željenog signala-podataka) i stvara šum-izobličenje pogotovo kad se pretjera odnos SN.., ako je signal kvalitetan (100%) tad pojačava ono što treba pojačati, ako je loš, tad istovremeno pojačava smetnje. Pojačavati signal treba samo kad je preslab za prijem, što manje jer je to izobličavanje-šum-smetnja, više od potrebne jačine je samo dodavanje smetnji-izobličenja. Ako je signal dovoljno jak za prijem bez pojačala, tad je pojačalo višak koje samo može stvoriti smetnje (kao i svaki loš spoj ili oštećena izolacija ili izvor smetnji iz okoline..). Za stabilan prijem je potrebno (ovisno o osjetljivosti tunera) 30-60% jačine (računajući na oblake-kišu-vjetar i sl. smetnje kad je antena na krovu..), ispod tog digitalija ima prekide (kockice, digitalni šum..). Pojačalo ponekad ne može pomoći nego samo jača-bolja antena koja prikupi više signala. Samo željeni signal ima smisla pojačavati i to samo ako nije dovoljno jak za ostatak elektronike. Kvaliteta signala je zapravo ono bitno tj to je željeni signal. Poželjno je +90% .. i tu se vidi razlika analogno-digitalno, tj analogni tv signal se mogao loviti-gledati sa smetnjama, digitalni ili radi ili ne, kad radi tad je slika čista tj nije postupni prijelaz od idealne do loše slike kao analogno.

 

upravo ovakvi rezultati testa su očekivani, normalni. Sad samo to primijeni na odluku koju antenu trebaš. Pojačalo je vjerojatno višak.

+ svaki slučaj je za sebe, pomak/rotacija antene, mjesto gdje je signal dobar/loš, za to nema pravila osim da će bolja antena loviti bolji signal a to je osnova, ne pojačalo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Slab signal na sobnoj anteni

Danas opet išao probavat antenu, neće praktički ništa da uhvati, ne znam možda je do vremena, iako je po meni vrijeme isto. Kod sobne mi radi isto ko i jučer.

Vezano za dipole i dužinu eto slike ispod, najduži dipol je 40+40 cm ako na to misliš.

Probat ću još koji put testirat da vidim situaciju.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.2.2019 4:46 (AirLive).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

Skini onu plastičnu kapicu gore na vrhu i pogledaj u kakvom su stanju žice i jel uopće ima spoja.

 

 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

Po slici i dimenziji se vidi da je VHF/UHF ta LPDA , a ona polovica sa kraćim dipolima je za UHF sve do onog crnog plastičnog odstojnika.

Ostali elementi su za VHF frekvencije.

 

ps:

Mogla bi se i skratiti ako te dođe volja , ali onu pločicu za montažu na stup treba pričvrstiti iza zadnjeg elementa na udaljenosti od 3,5cm.

To je bitno , jer ta pločica nije samo za nosač već je kratkospojnik "el. vodiča"  na kojem su dipoli , a na prednjem djelu tih "vodiča" se ostavi spoj

koaksa kako je i bilo spojeno ( normalno provjeri da nije loš oksidiran spoj kako već reče kolega).

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.2.2019 0:00 (AF139).
9 godina
offline
Slab signal na sobnoj anteni

To kažeš za ovaj crni komad plastike po sredini antene jeli? Žica je nova, onu staru sam bacio jer je ionako bila prerezana na malo više od dužine antene. Nisam ni poklopio kapicu na slici dok sam testirao nego je otvoreno. Na slici se možda čini da je kapica stavljena, ali je isti komad plastike kao na sredini. To sam samo bezveze spojio za probu, vidi se da i bakrena žica previše viri.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Slab signal na sobnoj anteni

moraš odrezati-izvuči žicu do coaxa/plastike, samo par cm gole žice ide na drugu stranu, do izlaza treba biti vidljiv ostatak kabla (njega na masu stegne šaraf-mehanizam).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Slab signal na sobnoj anteni

I, koliko vidim, na desnoj strani mu fali ona podloška koja inače pritisne plašt.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.2.2019 15:17 (fer-de-lance).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice