Pomoć oko odabira fotoaparata izdvojena tema

poruka: 2.247
|
čitano: 693.431
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Pozdrav nikon d5300 ili d5600 za pocetnika

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Uzmi jeftiniji, cijela d5xxx serija je medu top 20dslr fotica, s tim nemas greske, razlike u fotografijama su im u praksi nikakve, nekom se recimo moze ekran zaokrenuti i takve sitne razlike koje nemaju veze s kvalitetom slike.

edit.

Na dxomarku d5200 i d5600 su najbolji iz d5xxx serije. Sebi sam uzeo 5200 s 18-140mm i to je fenomenalan allrounder pogotovo taj objektiv, do 2k€ mislim da nema ostriji!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 14:29 (Stjepanj).
Moj PC  
1 1 hvala 1
8 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Puno stvari je bitnije od nijansu boljeg senzora. Danas ja se nebi opterecivao s time. 

Meni su puno vaznije kontrole i mogucnosti fotoaparata da ga je cim veci uzitak koristit i da cim manje smeta.

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Stjepanj kaže...

Uzmi jeftiniji, cijela d5xxx serija je medu top 20dslr fotica, s tim nemas greske, razlike u fotografijama su im u praksi nikakve, nekom se recimo moze ekran zaokrenuti i takve sitne razlike koje nemaju veze s kvalitetom slike.

edit.

Na dxomarku d5200 i d5600 su najbolji iz d5xxx serije. Sebi sam uzeo 5200 s 18-140mm i to je fenomenalan allrounder pogotovo taj objektiv, do 2k€ mislim da nema ostriji!lp

 haha sta mi je onda ipak bolje uzeti d5600?

12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
toma20 kaže...
Stjepanj kaže...

Uzmi jeftiniji, cijela d5xxx serija je medu top 20dslr fotica, s tim nemas greske, razlike u fotografijama su im u praksi nikakve, nekom se recimo moze ekran zaokrenuti i takve sitne razlike koje nemaju veze s kvalitetom slike.

edit.

Na dxomarku d5200 i d5600 su najbolji iz d5xxx serije. Sebi sam uzeo 5200 s 18-140mm i to je fenomenalan allrounder pogotovo taj objektiv, do 2k€ mislim da nema ostriji!lp

 haha sta mi je onda ipak bolje uzeti d5600?

d5600 je svakako skuplji jer je noviji, za ostale sitnice pogledaj si koji review cisto da vidis razlike u tim sitnicama, 5600 ima wireles, BT, touchscreen i te novije feature ak mislis da to vrijedi te razlike samo naprijed, kad sam sebi uzimao d5200 razlika u cijeni je bila zaista pozamasna! a kaj bi uopce slikao? sve po malo ili nesto specificno? inace to ti uopce nije fotoaparat za pocetnika..lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.6.2018 20:44 (Stjepanj).
10 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Stjepanj kaže...
toma20 kaže...
Stjepanj kaže...

Uzmi jeftiniji, cijela d5xxx serija je medu top 20dslr fotica, s tim nemas greske, razlike u fotografijama su im u praksi nikakve, nekom se recimo moze ekran zaokrenuti i takve sitne razlike koje 

d5600 je svakako skuplji jer je noviji, za ostale sitnice pogledaj si koji review cisto da vidis razlike u tim sitnicama, 5600 ima wireles, BT, touchscreen i te novije feature ak mislis da to vrijedi te razlike samo naprijed, kad sam sebi uzimao d5200 razlika u cijeni je bila zaista pozamasna! a kaj bi uopce slikao? sve po malo ili nesto specificno? inace to ti uopce nije fotoaparat za pocetnika..lp

 Ma da sve pomalo,skuplji je 500-600kn,a touchscreen ok al opet nije da mi je bas to previse bitno

12 godina
protjeran
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

18-105mm ti je takoder jako dobar kit objektiv za allround namjenu, 140mm verzija je skuplja i u svemu bolja, dalje sam odluci pogrijesiti sigurno nemozes jer su to sve vrhunski fotoaparatilp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Sony a5100 ili a6000 za pocetnika?

 

Koliko bi meni kao pocetniku znacili hotshoe, viewfinder u odnosu na gubitak flip touchscreena sa 5100? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
A6000 je svestraniji. Ako ti flip ekran nije nužan, bolji je odabir. Pogotovo ako misliš snimati video - čitao sam da ljudi s A5100 imaju ozbiljne probleme s pregrijavanjem (po tom pitanju nije ni A6000 anđeo, ali nije tako problematičan).
5 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Pozdrav ekipa,

 

molim preporuku za odabir fotoaparata (iskustva u fotografiji nemam, ako vam je to nešto relevantno...)

Namjena bi bila fotografiranje portreta (čitaj: djeteta) i ono klasika, za putovanja...povremeno bi i snimao (opet dijete), no zasad nemam potrebe za 4k.

 

Gledati neki entry-level DSLR tipa Nikon D3300/D3400 ili neki kompakt tipa Sony RX100 ili nešto treće? Nisam ni sam više pametan...kakva su vaša iskustva?

 

Recite ako treba još neki podatak za kvalitetniju preporuku.

 

Tnx

 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

I meni treba aparat za slicne potrebe kao tebi, izbor mi se sveo na Sony Mirrorless a5100 ili a6000...Samo treba pullat trigger i kupiti...Ma da budem iskren, izbor se sveo na a6000 u crnoj ili silver boji. Pa obrati paznju na ta 2 modela. Lp

12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Kalmageddon kaže...

I meni treba aparat za slicne potrebe kao tebi, izbor mi se sveo na Sony Mirrorless a5100 ili a6000...Samo treba pullat trigger i kupiti...Ma da budem iskren, izbor se sveo na a6000 u crnoj ili silver boji. Pa obrati paznju na ta 2 modela. Lp

 razlika vam je u ogromnih 1500kn 5100 vs 6000, na dxomarku je a6000 za samo 2 boda bolji(od 100:), totalno zanemarivo, slike su im identicne u testovima jer je isti senzor(cak i u a77 mk2) samo sto su 5100 i 6000 cak dosta bolji za low light.lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.7.2018 19:59 (Stjepanj).
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Stjepanj kaže...
Kalmageddon kaže...

I meni treba aparat za slicne potrebe kao tebi, izbor mi se sveo na Sony Mirrorless a5100 ili a6000...Samo treba pullat trigger i kupiti...Ma da budem iskren, izbor se sveo na a6000 u crnoj ili silver boji. Pa obrati paznju na ta 2 modela. Lp

 razlika vam je u ogromnih 1500kn 5100 vs 6000, na dxomarku je a6000 za samo 2 boda bolji(od 100:), totalno zanemarivo, slike su im identicne u testovima jer je isti senzor(cak i u a77 mk2) samo sto su 5100 i 6000 cak dosta bolji za low light.lp

 Samo kaj a5100 nema viewfinder nikakav samo LCD. 
Po jakom suncu badava ti dobar senzor kad nist ne vidis. 

A tu je i ergonomija koja je jednostavno bolja na a6000 kaj puno bitnije nego dxo bodovi

 

 

Fotoaparat je puno vise od senzora pa je po meni lose sudit fotoaparat samo po tome.

Nisu to graficke i procesori pa da jednostavno gledas koji daje vise fps-a za manje love.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.7.2018 21:10 (Santana).
12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...
Stjepanj kaže...
Kalmageddon kaže...

I meni treba aparat za slicne potrebe kao tebi, izbor mi se sveo na Sony Mirrorless a5100 ili a6000...Samo treba pullat trigger i kupiti...Ma da budem iskren, izbor se sveo na a6000 u crnoj ili silver boji. Pa obrati paznju na ta 2 modela. Lp

 razlika vam je u ogromnih 1500kn 5100 vs 6000, na dxomarku je a6000 za samo 2 boda bolji(od 100:), totalno zanemarivo, slike su im identicne u testovima jer je isti senzor(cak i u a77 mk2) samo sto su 5100 i 6000 cak dosta bolji za low light.lp

 Samo kaj a5100 nema viewfinder nikakav samo LCD. 
Po jakom suncu badava ti dobar senzor kad nist ne vidis. 

A tu je i ergonomija koja je jednostavno bolja na a6000 kaj puno bitnije nego dxo bodovi

 

 

Fotoaparat je puno vise od senzora pa je po meni lose sudit fotoaparat samo po tome.

Nisu to graficke i procesori pa da jednostavno gledas koji daje vise fps-a za manje love.

 viewfinder ne vrijedi 200€ vece cijene, ergonomija na mirorrlesima nije jaca strana za to postoji dslr pa je glupo uopce pricati o tome, cuj min 30% bolji rezultat u iso-u daje 5100 vs 6000/77 sto je ogromna razlika! neznam kakve veze sad imaju cpu i graficke no nije ni bitno.

Za lcd nisam primjetio po recenzijama da se itko zali jer po suncu ionako mozes zmirecki fotografiratilp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.7.2018 21:19 (Stjepanj).
16 godina
moderator
online
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Stjepanj kaže...
Kalmageddon kaže...

I meni treba aparat za slicne potrebe kao tebi, izbor mi se sveo na Sony Mirrorless a5100 ili a6000...Samo treba pullat trigger i kupiti...Ma da budem iskren, izbor se sveo na a6000 u crnoj ili silver boji. Pa obrati paznju na ta 2 modela. Lp

 razlika vam je u ogromnih 1500kn 5100 vs 6000,

Gdje? U Sancta Domenici razlika je 800 kuna. Meni osobno bi i sam hot-shoe bio toga vrijedan. A tu su još EVF, dodatni kotačić, bolja izdržljivost na pregrijavanje kod snimanja videa te, ako se ne varam, kvalitetnija izrada.

12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Nabava; cuj svakome paše nesto drugo, ima ugraden flash pa mozda covjeku ne treba hot shoe, to ionako koriste samo profici😎 nek sam odluci svaki ima nesto sto drugi nema.lp
Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 2 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Koliko sam do sada uspio istražiti, odabir ide ovako:

 

ZA 6000: tilt down ekran(za snimanje npr na koncertima kada držimo aparat visoko iznad glave, nagnemo ekran prema sebi da vidimo što snimamo , a to a5100 ne može)

        hotshoe za dodatne mikrofone/bliceve

        bolja ergonomija

        kvalitetnija izrada

        Electronic Viewfinder

        Eventualno bolji resale value

        Mode Dial

        Dosta programabilnih tipki

 

 

ZA 5100: Touchscreen(touch to focus ili touch to shoot kao na smartphoneima)

        Flip screen za selfije i VLOG

        Niža cijena

        Mrvicu dulje trajanje baterije

 

Mislim da je to generalno to i da je a5100 po meni logican izbor samo za one koji hoce malo da uštede ili kojima baš treba taj flip ekran :D

 

        

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Kalmageddon kaže...

Koliko sam do sada uspio istražiti, odabir ide ovako:

 

ZA 6000: tilt down ekran(za snimanje npr na koncertima kada držimo aparat visoko iznad glave, nagnemo ekran prema sebi da vidimo što snimamo , a to a5100 ne može)

        hotshoe za dodatne mikrofone/bliceve

        bolja ergonomija

        kvalitetnija izrada

        Electronic Viewfinder

        Eventualno bolji resale value

        Mode Dial

        Dosta programabilnih tipki

 

 

ZA 5100: Touchscreen(touch to focus ili touch to shoot kao na smartphoneima)

        Flip screen za selfije i VLOG

        Niža cijena

        Mrvicu dulje trajanje baterije

 

Mislim da je to generalno to i da je a5100 po meni logican izbor samo za one koji hoce malo da uštede ili kojima baš treba taj flip ekran :D

 

        

 Tako je, no preporucam svima da pogledaju malo i micro4/3 fotoaprate (znaci Panasonic i Olympus) koji su dosta konkurentni bez obzira na manji i losiji senzor
To nadoknađuju sa mogucnostima fotoaparata i puno vecim izborom objektiva.
Tu je isto i Fuji koji je ima bolji sveukupni APS-C sistem iako nesto skuplji. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.7.2018 15:46 (Santana).
12 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Ekipa, molim za savjet.

 

Gledam zadnjih dva mjeseca uzeti neki entry level DSLR ili neki mirrorless model, ali nikako da se odlučim koji. Namjena uglavnom portreti i nekakva street fotografija, možda nešto akcije. 

 

Što se tiče izbora, nekako mi se Sony Alpha čini kao solidan izbor, ali vidim da su mane objektivi, tj. njihove cijene i manjak izbora. Ako je bolja opcija nekakav entry DSLR, mogao bih se i na njega odlučiti. 

Htio bih uzeti neki aparat s kit objektivom i uz to nabaviti prime objektiv, ali da sveukupna investicija ne pređe cca 5000kn. Nekako se bojim da s Sonyjem izlazim iz tog ranga. Možda bi A5100 ušao u taj rang, ali nekako mi se ne pristaje na kompromis bez EVF-a.

 

Ako ima tko nekakav savjet, nek slobodno puca. Opcija je kupnja u Njemačkoj, tamo uglavnom i pucam na neke dobre ponude.

 

Uglavnom trenutno ima ponuda za Nikon D3400 u Saturnu (333€), uz ovo se dobije 50€ kupon koji bih mogao iskoristiti za jedan Prime objektiv (npr. ovaj klik). Vidio sam da npr. ovaj ne paše na D3400 (ne radi auto AF). Ali nemam pojma jel ovaj koji sam prvi linkao paše, pa ako može savjet bio bih zahvalan. 

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
assassin.st kaže...

Ekipa, molim za savjet.

 

Gledam zadnjih dva mjeseca uzeti neki entry level DSLR ili neki mirrorless model, ali nikako da se odlučim koji. Namjena uglavnom portreti i nekakva street fotografija, možda nešto akcije. 

 

Što se tiče izbora, nekako mi se Sony Alpha čini kao solidan izbor, ali vidim da su mane objektivi, tj. njihove cijene i manjak izbora. Ako je bolja opcija nekakav entry DSLR, mogao bih se i na njega odlučiti. 

Htio bih uzeti neki aparat s kit objektivom i uz to nabaviti prime objektiv, ali da sveukupna investicija ne pređe cca 5000kn. Nekako se bojim da s Sonyjem izlazim iz tog ranga. Možda bi A5100 ušao u taj rang, ali nekako mi se ne pristaje na kompromis bez EVF-a.

 

Ako ima tko nekakav savjet, nek slobodno puca. Opcija je kupnja u Njemačkoj, tamo uglavnom i pucam na neke dobre ponude.

 

Uglavnom trenutno ima ponuda za Nikon D3400 u Saturnu (333€), uz ovo se dobije 50€ kupon koji bih mogao iskoristiti za jedan Prime objektiv (npr. ovaj klik). Vidio sam da npr. ovaj ne paše na D3400 (ne radi auto AF). Ali nemam pojma jel ovaj koji sam prvi linkao paše, pa ako može savjet bio bih zahvalan. 

 

 

 

Preporucam ti da si uzmes D5600 sa kit objektivom + 50mm 1.8G objektiv

https://www.saturn.de/de/product/_nikon-jaa015da-nikkor-1409292.html

https://www.saturn.de/de/product/_nikon-d5600-kit-2197813.html

 

Ako ti je to previse love imas za manje u e-infinity uk 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.7.2018 15:34 (Santana).
12 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...
assassin.st kaže...

Uglavnom trenutno ima ponuda za Nikon D3400 u Saturnu (333€), uz ovo se dobije 50€ kupon koji bih mogao iskoristiti za jedan Prime objektiv (npr. ovaj klik). Vidio sam da npr. ovaj ne paše na D3400 (ne radi auto AF). Ali nemam pojma jel ovaj koji sam prvi linkao paše, pa ako može savjet bio bih zahvalan.  

Preporucam ti da si uzmes D5600 sa kit objektivom + 50mm 1.8G objektiv

https://www.saturn.de/de/product/_nikon-jaa015da-nikkor-1409292.html

https://www.saturn.de/de/product/_nikon-d5600-kit-2197813.html

 

Ako ti je to previse love imas za manje u e-infinity uk 

Hvala na brzom odgovoru.

 

Dosta mi je velika razlika u cijeni između d3400 i d5600, ne znam jel mi dodaci na ekranu i connectivityju vrijede te razlike, tako da ipak ne bih išao na d5600. S objektivom to ide preko 5000kn. Ako bih išao na veći trošak, onda bih jedino prihvatio da je malo kompaktniji aparat, dakle mirroless.

 

Kao nekakav entry u fotografiju, za tih 500€ cijene jel taj d3400 plus prime objektiv ok izbor? Ili bolje ići na neke rabljene opcije?

 

I pitanje vezano za objektive: gledao sam malo usporedbe između 50mm i 35mm objektiva, čini mi se čak malo bolja opcija 35mm za grupne slike pošto ima malo veći FOV, a bokeh efekt je ipak neloš. Jel može razlog zašto preporuka na 50mm umjesto na 35mm?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.7.2018 15:59 (assassin.st).
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
assassin.st kaže...
Santana kaže...
assassin.st kaže...

Uglavnom trenutno ima ponuda za Nikon D3400 u Saturnu (333€), uz ovo se dobije 50€ kupon koji bih mogao iskoristiti za jedan Prime objektiv (npr. ovaj klik). Vidio sam da npr. ovaj ne paše na D3400 (ne radi auto AF). Ali nemam pojma jel ovaj koji sam prvi linkao paše, pa ako može savjet bio bih zahvalan.  

Preporucam ti da si uzmes D5600 sa kit objektivom + 50mm 1.8G objektiv

https://www.saturn.de/de/product/_nikon-jaa015da-nikkor-1409292.html

https://www.saturn.de/de/product/_nikon-d5600-kit-2197813.html

 

Ako ti je to previse love imas za manje u e-infinity uk 

Hvala na brzom odgovoru.

 

Dosta mi je velika razlika u cijeni između d3400 i d5600, ne znam jel mi dodaci na ekranu i connectivityju vrijede te razlike, tako da ipak ne bih išao na d5600. S objektivom to ide preko 5000kn. Ako bih išao na veći trošak, onda bih jedino prihvatio da je malo kompaktniji aparat, dakle mirroless.

 

Kao nekakav entry u fotografiju, za tih 500€ cijene jel taj d3400 plus prime objektiv ok izbor? Ili bolje ići na neke rabljene opcije?

 

I pitanje vezano za objektive: gledao sam malo usporedbe između 50mm i 35mm objektiva, čini mi se čak malo bolja opcija 35mm za grupne slike pošto ima malo veći FOV, a bokeh efekt je ipak neloš. Jel može razlog zašto preporuka na 50mm umjesto na 35mm?

 

 

Spomenuo si akciju, a tu je D5600 osjetno bolji zbog veceg buffera i osjetno boljeg autofokusa, a ekran ce ti pomoc kad god budes slikao iz čučnja ili iznad sebe.

Ma cisto zato jer sa 50 ces dobit vecu izloaciju. 35 je odlican za fotografije gdje hoces i okolinu finu ukomponirat. No vidim da to znas i sam tak da najbolje da sam odlucis. 

Kao sto sam ti reko u e-infinity uk ta kombinacija sa d5600 + kit objektiv + prime je oko 5000kn

16 godina
moderator
online
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
assassin.st kaže...
Dosta mi je velika razlika u cijeni između d3400 i d5600, ne znam jel mi dodaci na ekranu i connectivityju vrijede te razlike, tako da ipak ne bih išao na d5600.

Tu ti je i razlika u kvaliteti izrade - ovi iz serije D3... su jako plastični.

 

assassin.st kaže...
Ako bih išao na veći trošak, onda bih jedino prihvatio da je malo kompaktniji aparat, dakle mirroless.

Jesi ti ikad uopće koristio SLR i mirrorless aparat da u praksi znaš koja je razlika između njih? Ne bi trebao tako olako pristupati tome. Ako ti ne paše optičko tražilo, onda nemaš što razmišljati o SLR-ovima. Ja osobno se nikad na SLR-ove nisam naviknuo i meni ne bi palo na pamet kupiti SLR.

 

assassin.st kaže...
I pitanje vezano za objektive: gledao sam malo usporedbe između 50mm i 35mm objektiva, čini mi se čak malo bolja opcija 35mm za grupne slike pošto ima malo veći FOV, a bokeh efekt je ipak neloš. Jel može razlog zašto preporuka na 50mm umjesto na 35mm? 

Malo bolja?  I 35 mm je na knap za grupne slike u unutrašnjosti na APS-C-u, a kamoli 50 mm. 50 mm na APS-C-u je za slikanje portreta (jedne osobe). Za ostalo se ide na 35 mm, 24 mm ili još šire. Ja na Sonyju imam 30 mm i u hrpi situacija mi je preuzak (prezumiran) pa se moram udaljavati, a 60 mm koristim samo za specifične situacije.

12 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Santana kaže...

Spomenuo si akciju, a tu je D5600 osjetno bolji zbog veceg buffera i osjetno boljeg autofokusa, a ekran ce ti pomoc kad god budes slikao iz čučnja ili iznad sebe.

Ma cisto zato jer sa 50 ces dobit vecu izloaciju. 35 je odlican za fotografije gdje hoces i okolinu finu ukomponirat. No vidim da to znas i sam tak da najbolje da sam odlucis. 

Kao sto sam ti reko u e-infinity uk ta kombinacija sa d5600 + kit objektiv + prime je oko 5000kn

Tnx na savjetu. 

 

Da nadovežem onda još dva pitanje, kakav je izbor d5300? I koje su alternative ovim aparatima u Canon liniji?

 

mbaksa kaže...
Jesi ti ikad uopće koristio SLR i mirrorless aparat da u praksi znaš koja je razlika između njih? Ne bi trebao tako olako pristupati tome. Ako ti ne paše optičko tražilo, onda nemaš što razmišljati o SLR-ovima. Ja osobno se nikad na SLR-ove nisam naviknuo i meni ne bi palo na pamet kupiti SLR

 Ne, nisam, to mi i jest problem :).. mislim da bi mi više odgovarao ASP-C, ali s prime objektivom mi izlazi izvan okvira koji sam zadao za potrošiti.

 

mbaksa kaže...

 

Malo bolja?  I 35 mm je na knap za grupne slike u unutrašnjosti na APS-C-u, a kamoli 50 mm. 50 mm na APS-C-u je za slikanje portreta (jedne osobe). Za ostalo se ide na 35 mm, 24 mm ili još šire. Ja na Sonyju imam 30 mm i u hrpi situacija mi je preuzak (prezumiran) pa se moram udaljavati, a 60 mm koristim samo za specifične situacije.

 Moje znanje o ovome je rezultat googlanja i gledanja youtube videa, praktično znanje = 0.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.7.2018 16:39 (assassin.st).
16 godina
moderator
online
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
assassin.st kaže...
mbaksa kaže...
Jesi ti ikad uopće koristio SLR i mirrorless aparat da u praksi znaš koja je razlika između njih? Ne bi trebao tako olako pristupati tome. Ako ti ne paše optičko tražilo, onda nemaš što razmišljati o SLR-ovima. Ja osobno se nikad na SLR-ove nisam naviknuo i meni ne bi palo na pamet kupiti SLR

 Ne, nisam, to mi i jest problem :).. mislim da bi mi više odgovarao ASP-C, ali s prime objektivom mi izlazi izvan okvira koji sam zadao za potrošiti.

Tu si valjda htio reći da bi ti više odgovarao mirrorless, ne? APS-C je veličina senzora, a Sonyjevi, Fujifilmovi i Canonovi mirrorless te Nikonovi i Canonovi DSLR-oviaparati imaju senzore te veličine u nižim klasama.

 

Toplo bih ti preporučio da pitaš okolo prijatelje tko ima SLR pa da ga barem primiš u ruku, pogledaš kroz okular i okineš koju fotku. Da ne bi poslije zažalio. 

 

assassin.st kaže...
mbaksa kaže...

 

Malo bolja?  I 35 mm je na knap za grupne slike u unutrašnjosti na APS-C-u, a kamoli 50 mm. 50 mm na APS-C-u je za slikanje portreta (jedne osobe). Za ostalo se ide na 35 mm, 24 mm ili još šire. Ja na Sonyju imam 30 mm i u hrpi situacija mi je preuzak (prezumiran) pa se moram udaljavati, a 60 mm koristim samo za specifične situacije.

 Moje znanje o ovome je rezultat googlanja i gledanja youtube videa, praktično znanje = 0.

Brzo ćeš naučiti kad se jednom primiš fotkanja. U međuvremenu malo prouči:

https://dofsimulator.net/en/

http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/

https://www.sigmaphoto.com/lenses/lens-resources/focal-length-simulator

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.7.2018 10:51 (mbaksa).
5 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Hvala na preporukama.

Ovaj Sony a6000 mi se čini dobar izbor...

Iako sam planirao budžet do nekih 4.000 kn, mogu se protegnuti još tih 500 kn.

 

Kad sam kod toga, pitanjce - zna netko kakav je ovaj 16-50 objektiv koji dolazi u kitu

Mogu li računati da će zadovoljit (bar za početak) ili trebam odmah razmišljati o drugom objektivu?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
la linea kaže...

Kad sam kod toga, pitanjce - zna netko kakav je ovaj 16-50 objektiv koji dolazi u kitu

Mogu li računati da će zadovoljit (bar za početak) ili trebam odmah razmišljati o drugom objektivu?

Loš. Pogotovo pri širokom kutu, gdje su mu kutevi dosta mutni, izobličenje izraženo, a vinjetiranje u kutevima kritično. Slab mikrokontrast.

 

Samo me nemoj krivo shvatiti - poslužit će on za neobavezno fotkanje, OK je i za snimanje videa s obzirom da ima optičku stabilizaciju i solidni autofokus. Ali slika koju proizvodi je neimpresivna.

 

Osobno ga koristim samo kad mi Sigma 30mm f/2.8 nije dovoljno široka.

12 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Hvala na savjetima.

 

Ipak sam odlučio odustati od DSLR-a i uzeti mirrorless. 

 

Imam slijedeću dvojbu, koji je ova sva bolji: https://cameradecision.com/compare/Panasonic-Lumix-DMC-GX850-vs-Canon-EOS-M100

 

Lumix bi me ispao oko 350€ s Amazona, dok Eos košta 300€ (uz direktni cashback 50€ cijena efektivno izlazi 250€). Ovdje se radi u oba slučaja o kompletu s kit objektivom.

 

Jesam li dobro uhvatio razlike:

Canon, malo bolja slika, slabija kvaliteta izrade i manji izbor objektivan, dok kod Lumixa imam bolji video, vise featurea i bolju kvalitetu izrade. Što biste vi uzeli na mom mjestu?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.7.2018 16:14 (assassin.st).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
assassin.st kaže...

Hvala na savjetima.

 

Ipak sam odlučio odustati od DSLR-a i uzeti mirrorless. 

 

Imam slijedeću dvojbu, koji je ova sva bolji: https://cameradecision.com/compare/Panasonic-Lumix-DMC-GX850-vs-Canon-EOS-M100

 

Lumix bi me ispao oko 350€ s Amazona, dok Eos košta 300€ (uz direktni cashback 50€ cijena efektivno izlazi 250€). Ovdje se radi u oba slučaja o kompletu s kit objektivom.

 

Jesam li dobro uhvatio razlike:

Canon, malo bolja slika, slabija kvaliteta izrade i manji izbor objektivan, dok kod Lumixa imam bolji video, vise featurea i bolju kvalitetu izrade. Što biste vi uzeli na mom mjestu?

 

 

 Gdje si ga nasao za 350€  Ja vidim da je 435€

12 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

https://www.mydealz.de/deals/panasonic-lumix-dc-gx800-kit-12-32-mm-silber-1200753

 

Aktivira se trial na amazon prime i cijena ispada 299gpb plus shipping..ali ne ide dostava u HR, moze u DE ali veliko je vrijeme cekanja.. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice