Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

poruka: 183
|
čitano: 28.588
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Dobro tijelo ti ima recimo vodootpronost, vise fokusnih tačaka, vise frameova po sekundi za sport, braketing za hdr, touch screen tilt screen itd. Ako pricamo o aparatima sa istim senzorom....Za ovo sto tebi treba sve ti je to manje vise nepotrebno. Vjeruj mi ta sigma se vise nego isplati jer tek sa njom ces dobiti slike koje ocekuejs od DSLR-a plus kasnije kupis recimo neki nikon APSC bolji i ide ti ta sigma. Cak i na recimo D500 ti ide ta sigma....

I sam sam bio u takvoj dilemi i kuio sa kit objektivom i poslije kupio i 50-200 kit i nikad koristio. Kupio sigmu i odusevio se....

APSC aparati i iance imaju daleko manje recimo profi objektiva, profi kvalitete slike nego Full frame aparati....

7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Torrent hvala ti, na kraju kad sve sumiram sveo sam izbor na nikon 3300 i pentax k 50, kojeg mogu nabaviti u inozmestvu, vidim da pentax k50  ima mnoge specifikacije koje nikon nema,i ali koje meni ne trebaju, jer mi je bitna samo kvaliteta slike kad gledam na ovoj stranici ispada

 

 

 https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj67rHkjtPQAhUJxRQKHazzCu4QFgghMAE&url=http%3A%2F%2Fcameradecision.com%2Fcompare%2FNikon-D3300-vs-Pentax-K-50&usg=AFQjCNHsxWqSR4DUTe_03gm7R_fFAHKwrA&sig2=qkVQjaJNIEr5zpbsjjycwA&bvm=bv.139782543,d.bGg

 

 

da pentax k50 ima puno bolje rezultate slika od d3300 u kvaliteti slika , znam da leca igra puno vecu ulogu, alli ako vec dajem toliku lovu za tijelo bolje da tijelo onda valja.

 

 

Šta mislite koji od ova dva fotoparata daje bolje fotografije, ako bi uzeo leću uzeo bi istog ranga ma kojeg god kupija, i još sam po forumu proćita da pentaxi kvarljivi i da imaju tehničkih problema

8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Ja bih isao na nikon jer ima vise MPX a sve ostalo manje vise isto. K-50 ima vodootprono kuciste ali koliko je to tebi bitno pittanje je... NEmas neku otrebu sliakti na kisi...

Ne znam gdje si citao da daje bolje slike ali ova sigma je ostrija na nikonu neko na pentaxu o kojima pricas.... U svakom slucaju nikon je bolji u ovoj kombinaciji....

 

U svakoj kombinaciji otvora blende i zarisne daljine na nikonu je ostrija slika....

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.12.2016 14:55 (Torent).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Hvala ti puno, eto poslušao sam te i nraučio nikon d3300, još moram naručit karticu uzet ću 32 gb, je li svejedno kou ima brzinu čitanja podataka, t o je nebitno?

8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Nebitno. JA bih uzeo neku poznatijeg proizvodjaca od 32GB cisto radi nekakve pouzdanosti ali ne luduj sa time. Nemoj davati puno novaca za karticu ali nemoj bas ni neko smece....

Uci lightroom i sve slikaj u RAW... Isplatice ti se....

12 godina
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Pa nisu danas te kartice pretjerano skupe. po meni je bitna brzina i citanja i pisanja

zgodno je imat brzu karticu i usb 3.0 citac kartica. time is money  

Ako ces snimat hd video, kartice klase 6 10 su ok, 4 je pre sporo

Slikavanje pojedinacnih slika nije toliko vazna kartica, ali zamisli da slikajes u burst mode, raw, velicina slike cca 24 MB, i uslikas tako 13 slika. imas za zapisat na karticu cca 300 MB. ajmo rec imas staru sd karticu koja je klasa 10, zapisuje 10 MB po sekundi, za to mu treba cca pola minute. naravno, odradit ce ti to nikon, ima buffer, ali...

Moj savjet je da si uzmes karticu koja zapiseuje min 30 MB po sekundi, i ja osbno bi prije uzeo vise kartica manjeg kapaciteta nego jednu veliku, ako je izgubis ili nedaj boze da puno slikas, napunis karticu, dodjes kuci, kartica se pokvarila. Nako da si slikava na dvi, bar bi pola slika spasija. I uvijek je dobro imat rezervne kartice

 

 

Dobra vila mi je ispunila dvi zelje, treci put nisan moga
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Lako ces za karticu. Tesko je za aparat koji radi 13fps :)
12 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Ko je govorio o fps? može  zato 13 slika u koliko, cca 2ipo sekunde? 

Kog vraga  ce mi dslr ako uslikam sliku i onda cekam jos pola minute da mogu opet slikat.

Kad slikajem portrete, lockam fokus i slikajem jednu za drugom, i to brzo. zasto da mi kartica bude ogranicenje? 

 

Dobra vila mi je ispunila dvi zelje, treci put nisan moga
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Naravno ali za to ti i dalje ne treba najskuplja i najbrza kartica ali ne treba uzeti ni zadnje smece....

12 godina
neaktivan
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Da ne otvaram temu novu zbog, jos jednog upita, takoder me zanima neki DSLR aparat nikon ili cannon, ne znam koji je bolji i pouzdaniji no nije mi ni bitno samo da mi da sto hoću. Znaci totalni početnik no to nije bitno sad, volio bi da mi daje što bolju sliku po noci da upija dosta dobro svjetlost, recimo da je jednostavno sučelje na njemu i sve ostale pozitivne stavke, ne trazim nista previse stručno, cijena a recimo uzeo bi neko tjelo koje preporucate moda nikon d5300, d5500 ili tako nesto uzeo bi polovno i onda posebno objektiv, koji bi mi odg, a recimo do 5000-6000kn stime ako uzimam polovno tjelo dobivam za manju cijenu i ostaje mi više za objektiv, nekakve preporuke? 

Javite se na
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Slish_001 kaže...

Da ne otvaram temu novu zbog, jos jednog upita, takoder me zanima neki DSLR aparat nikon ili cannon, ne znam koji je bolji i pouzdaniji no nije mi ni bitno samo da mi da sto hoću. Znaci totalni početnik no to nije bitno sad, volio bi da mi daje što bolju sliku po noci da upija dosta dobro svjetlost, recimo da je jednostavno sučelje na njemu i sve ostale pozitivne stavke, ne trazim nista previse stručno, cijena a recimo uzeo bi neko tjelo koje preporucate moda nikon d5300, d5500 ili tako nesto uzeo bi polovno i onda posebno objektiv, koji bi mi odg, a recimo do 5000-6000kn stime ako uzimam polovno tjelo dobivam za manju cijenu i ostaje mi više za objektiv, nekakve preporuke? 

 Po noci ? Definitivno Nikon.

E sad objektiv. Kaj bi ti to sliko po noci ?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Santana kaže...
Slish_001 kaže...

Da ne otvaram temu novu zbog, jos jednog upita, takoder me zanima neki DSLR aparat nikon ili cannon, ne znam koji je bolji i pouzdaniji no nije mi ni bitno samo da mi da sto hoću. Znaci totalni početnik ...

 Po noci ? Definitivno Nikon.

Carlos, bit će da se šališ?

 

Moja preporuka mu je novi objektiv Sigma 17-50 2,8 EX DC OS HSM i neko polovno tijelo (Canon) koje će mijenjati za par godina; pa bilo ono sada novo, bilo rabljeno.

I što manje sad plati taj aparat više će mu ostati za neko ozbiljno tijelo kad shvati što mu treba.

Jer se objektivi ne mijenjaju; ako je objektiv dobar jednom, dobar je uvijek.

I - naravno - stativ.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.12.2016 1:39 (Angel_003).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Zašto canon a ne nikon u tom rangu?
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Objektiv taj definitivno ja ga imam i vrh jer...
8 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Angel_003 kaže...
Santana kaže...
Slish_001 kaže...

Da ne otvaram temu novu zbog, jos jednog upita, takoder me zanima neki DSLR aparat nikon ili cannon, ne znam koji je bolji i pouzdaniji no nije mi ni bitno samo da mi da sto hoću. Znaci totalni početnik ...

 Po noci ? Definitivno Nikon.

Carlos, bit će da se šališ?

 

Moja preporuka mu je novi objektiv Sigma 17-50 2,8 EX DC OS HSM i neko polovno tijelo (Canon) koje će mijenjati za par godina; pa bilo ono sada novo, bilo rabljeno.

I što manje sad plati taj aparat više će mu ostati za neko ozbiljno tijelo kad shvati što mu treba.

Jer se objektivi ne mijenjaju; ako je objektiv dobar jednom, dobar je uvijek.

I - naravno - stativ.

 

 Da Nikon, ne salim se. 

Za noc je jako bitan senzor, a svaki Nikon (Fullframe i APS-C) ima bolji senzor od cannon-a 

Cemu preprucat proizvođaca koji vec par godina zaostaje za drugima ?

12 godina
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Fanboy 

Je toliko je bolji da danas svi pro fotografi samo nikon kupuju.. canon toliko nekvalitetan da za koju godinu propada u dslr marketu.

Za noc nikon svakako, canon ti je los za noc.. kad si vidio neku dobro nocnu fotku uslikanu canonom?? 

Ako hoces imat kvalitetnu sliki, moras imat veci senzor...

Boze sacuvaj gluposti

 

 

Dobra vila mi je ispunila dvi zelje, treci put nisan moga
 
0 1 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Pa u apsc segemntu canonov senzor je manji ali generalno reci da je canon losiji ili zaostaje je malo previse hrabra izjava....

8 godina
neaktivan
offline
Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Santana,
ti si očito jedan od onih koji padaju na marketing i nabrijavanje specifikacija.
Za snimanje noćnog neba se koriste posebna tijela i posebni objektivi, te vjerujem kako će noćno snimanje biti samo kap u moru onoga što će Slish_001 snimati.
A to da Nikon ima bolji senzor od Canona je naprosto smiješno. Možeš uspoređivati ovaj ili onaj senzor, ali općenito reći je - smiješno.
I to čega si se ti uhvatio uglavnom se odnosi na one najskuplje kamere, a te pak kupuju profesionalci koji opet odlično znaju što im treba i sigurno neće slušati preporuke s JuBitoa ili kojekakvih recenzija s plaćeničkih stranica.
Na prvom mjestu mnogima smeta ona kremasta koža na Nikonovim fotografijama koja je konstanta i najčešće se javlja na fotografijama prilikom slikanja vjenčanja.

 

Slish_001,
malo proguglaj "canon vs nikon skin tones" pa će ti biti jasnije, a mnogi su se po svadbama nagledali Nikonovog kremiranja lica i ostalih detalja.

https://www.google.hr/#q=nikon+vs+canon+skin+tones
https://www.dpreview.com/forums/thread/3890626

I, nešto što je ipak važno; kada kupiš prvi dobar (preteško je reći odličan) objektiv, vežeš se uz tu marku. A odlični objektivi koštaju preko tisuću eura, što ipak nije pozicija s koje ti ulaziš u svijet fotografije.

 

 
0 1 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Pa odlicni objektivi kostaju i poprilicno manje ali vrhunski kostaju toliko.....

12 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Angel_003 kaže...

 

Moja preporuka mu je novi objektiv Sigma 17-50 2,8 EX DC OS HSM i neko polovno tijelo (Canon) koje će mijenjati za par godina; pa bilo ono sada novo, bilo rabljeno.

I što manje sad plati taj aparat više će mu ostati za neko ozbiljno tijelo kad shvati što mu treba.

Jer se objektivi ne mijenjaju; ako je objektiv dobar jednom, dobar je uvijek.

I - naravno - stativ.

 

 nije ti se moglo bolje napisat... potpisujem sve

odi uzim u trgovini Nikon u ruke isto i Canon, vidi koji ti bolje leži, koji ti se meni više sviđa, odi na njuškalo i uzmi si polovno tijelo za manje novaca. Kupi sigmu, kupi stativ, kupi torbu. Sad pitat na forumu koje je tijelo bolje, Nikon ili Canon, je isto kao postavit pitanje Iphone ili Galaxy S7, BMW ili Audi. Ja osobno sam tu objektivan jer imam Canon dslr, i dosta opreme tako da mi je Canon jednostavno draži, pogotovo kad sam poćeo koristit magic lantern  što ne znaći da je Nikon lošiji ili bolji. 

Dobra vila mi je ispunila dvi zelje, treci put nisan moga
8 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Angel_003 kaže...

Santana,
ti si očito jedan od onih koji padaju na marketing i nabrijavanje specifikacija.
Za snimanje noćnog neba se koriste posebna tijela i posebni objektivi, te vjerujem kako će noćno snimanje biti samo kap u moru onoga što će Slish_001 snimati.
A to da Nikon ima bolji senzor od Canona je naprosto smiješno. Možeš uspoređivati ovaj ili onaj senzor, ali općenito reći je - smiješno.
I to čega si se ti uhvatio uglavnom se odnosi na one najskuplje kamere, a te pak kupuju profesionalci koji opet odlično znaju što im treba i sigurno neće slušati preporuke s JuBitoa ili kojekakvih recenzija s plaćeničkih stranica.
Na prvom mjestu mnogima smeta ona kremasta koža na Nikonovim fotografijama koja je konstanta i najčešće se javlja na fotografijama prilikom slikanja vjenčanja.

 

Slish_001,
malo proguglaj "canon vs nikon skin tones" pa će ti biti jasnije, a mnogi su se po svadbama nagledali Nikonovog kremiranja lica i ostalih detalja.

https://www.google.hr/#q=nikon+vs+canon+skin+tones
https://www.dpreview.com/forums/thread/3890626

I, nešto što je ipak važno; kada kupiš prvi dobar (preteško je reći odličan) objektiv, vežeš se uz tu marku. A odlični objektivi koštaju preko tisuću eura, što ipak nije pozicija s koje ti ulaziš u svijet fotografije.

 

The Great JPEG Shootout! (Canon, Nikon, Sony, Fuji, iPhone, Pentax, Olympus, Panasonic)

 

 



TL:DW Nikon je pobjedio


 

Pa dobro kaj za nikon nemres kupit taj isti objektiv ?

Senzor je daleko bolji kod nikona pogotovo kad usporedis dinamicki raspon kaj je jako bitno. Pogotovo kad vadis detalje iz sjena. Tu je Canon katastrofa. 
I to ti pomaze kod tvoje fotografije. 


Imas primjera kolko hoces na internetu, pogledaj si i DPreview

overdice kaže...
Angel_003 kaže...

 

Moja preporuka mu je novi objektiv Sigma 17-50 2,8 EX DC OS HSM i neko polovno tijelo (Canon) koje će mijenjati za par godina; pa bilo ono sada novo, bilo rabljeno.

I što manje sad plati taj aparat više će mu ostati za neko ozbiljno tijelo kad shvati što mu treba.

Jer se objektivi ne mijenjaju; ako je objektiv dobar jednom, dobar je uvijek.

I - naravno - stativ.

 

 nije ti se moglo bolje napisat... potpisujem sve

odi uzim u trgovini Nikon u ruke isto i Canon, vidi koji ti bolje leži, koji ti se meni više sviđa, odi na njuškalo i uzmi si polovno tijelo za manje novaca. Kupi sigmu, kupi stativ, kupi torbu. Sad pitat na forumu koje je tijelo bolje, Nikon ili Canon, je isto kao postavit pitanje Iphone ili Galaxy S7, BMW ili Audi. Ja osobno sam tu objektivan jer imam Canon dslr, i dosta opreme tako da mi je Canon jednostavno draži, pogotovo kad sam poćeo koristit magic lantern  što ne znaći da je Nikon lošiji ili bolji. 

 
Kak si ti objektivan, a koristis Canon dok mene nazivas Nikon Fanboy-em, a koristim Fujifilm ?

 

Imate dokaza na internetu kolko hocete da Nikon ima bolje senzore. Tu nema nikave rasprave. 
Prva postaja vam je DPreview... dalje si sami trazite.

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.12.2016 13:27 (Santana).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Santana kaže...
....

 

The Great JPEG Shootout! (Canon, Nikon, Sony, Fuji, iPhone, Pentax, Olympus, Panasonic)

 

 



TL:DW Nikon je pobjedio


 

Pa dobro kaj za nikon nemres kupit taj isti objektiv ?

Senzor je daleko bolji kod nikona pogotovo kad usporedis dinamicki raspon kaj je jako bitno. Pogotovo kad vadis detalje iz sjena. Tu je Canon katastrofa. 
I to ti pomaze kod tvoje fotografije. 


Imas primjera kolko hoces na internetu, pogledaj si i DPreview

....

 

Imate dokaza na internetu kolko hocete da Nikon ima bolje senzore. Tu nema nikave rasprave. 
Prva postaja vam je DPreview... dalje si sami trazite.

 jpeg Shootout nije poredjenje samo senzora jer canon mozda ima bolji senzor a losiji soft pa dobije losiji JPEg iz aparata. Pa ionako bi trebalo fotkati u raw pa u lightroomu dobijes kakave zelis jpeg.....

 

Sad da je bas daleko bolji diskutabilno.... Prosjecan korisnik amater to nikad nece primijetiti ....

8 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Torent kaže...
Santana kaže...
....

 

The Great JPEG Shootout! (Canon, Nikon, Sony, Fuji, iPhone, Pentax, Olympus, Panasonic)

 

 



TL:DW Nikon je pobjedio


 

Pa dobro kaj za nikon nemres kupit taj isti objektiv ?

Senzor je daleko bolji kod nikona pogotovo kad usporedis dinamicki raspon kaj je jako bitno. Pogotovo kad vadis detalje iz sjena. Tu je Canon katastrofa. 
I to ti pomaze kod tvoje fotografije. 


Imas primjera kolko hoces na internetu, pogledaj si i DPreview

....

 

Imate dokaza na internetu kolko hocete da Nikon ima bolje senzore. Tu nema nikave rasprave. 
Prva postaja vam je DPreview... dalje si sami trazite.

 jpeg Shootout nije poredjenje samo senzora jer canon mozda ima bolji senzor a losiji soft pa dobije losiji JPEg iz aparata. Pa ionako bi trebalo fotkati u raw pa u lightroomu dobijes kakave zelis jpeg.....

 

Sad da je bas daleko bolji diskutabilno.... Prosjecan korisnik amater to nikad nece primijetiti ....

JPG su spoj senzora , procesora i algoritma.
Iz Raw-a dobis kaj hoces pa je ionak nebitno.

Ne znam kaj amater znaci, al po meni je ocito cim hoces malo sjene dignut. Za landscape jako bitno. 
Ne znaci to da sa Canon fotoaparatom ne mozes dobit odlicnu fotografiju(recimo kolega s foruma Mihovil ima odlicne fotografije slikane sa 550D i tim sigma objektivom), ali u određenim slucajevima bi moral radit HDR dok kod nikona ne. 

 

Btw. Googlaj si ISO-LESS sensor ili jednostavno tu klikni  http://improvephotography.com/34818/iso-invariance/ i procitaj si malo i pogledaj. 

Znaci nisi dobro eksponirao sliku na nikonu D5500 recimo. Dignes u lightroomu za +2 EV i ispadne ti jednako kao da si kod slikanja digao ISO
Kod Canon-a je totano drugacija stvar. Mogucnost spasavanje slike je daleko niza.

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.12.2016 14:01 (Santana).
12 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

ja volim svoj Canon, ali mu nijednom nisam rekao da kupi Canona...

moje je mišljenje da tu nije neka pretjerana razlika, da će radi tijela bit bolji fotograf, ili da će imati bolje slike zato što koristi Canon, a ne Nikon, ili obratno. Lijepo je Angel napisa, i ja se stim slazem, da uzme jeftinije tijelo i bolji objektiv. Nece pozalit ako kupi Canon, niti ako uzme Nikon

Dobra vila mi je ispunila dvi zelje, treci put nisan moga
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Santana kaže...
...

JPG su spoj senzora , procesora i algoritma.
Iz Raw-a dobis kaj hoces pa je ionak nebitno.

Ne znam kaj amater znaci, al po meni je ocito cim hoces malo sjene dignut. Za landscape jako bitno. 
Ne znaci to da sa Canon fotoaparatom ne mozes dobit odlicnu fotografiju, ali u određenim slucajevima bi moral radit HDR dok kod nikona ne. 

 

Btw. Googlaj si ISO-LESS sensor ili jednostavno tu klikni  http://improvephotography.com/34818/iso-invariance/ i procitaj si malo i pogledaj. 

Znaci nisi dobro eksponirao sliku na nikonu D5500 recimo. Dignes u lightroomu za +2 EV i ispadne ti jednako kao da si kod slikanja digao ISO
Kod Canon-a je totano drugacija stvar. Mogucnost spasavanje slike je daleko niza.

 raW ti upravo govori kakav je senzor. Ne dobijes sta hoces vec samo ono sto senzor uhvati. Izbacis CPU i algoritam iz price. A sto se tice ovog sto ti pricasi na sta si link dao procitaj zadnji passos. ISO invariance is not a measure of how good a particular camera or sensor is. It simply means that a lot of the exposure is generated with the image processor rather than in the sensor.  It’s simply a different approach to low light photography. za kategorji aparata i korisnika (i sam sam ti takav) koji koriste d55oo ovo ne znaci puno.....

8 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
overdice kaže...

ja volim svoj Canon, ali mu nijednom nisam rekao da kupi Canona...

moje je mišljenje da tu nije neka pretjerana razlika, da će radi tijela bit bolji fotograf, ili da će imati bolje slike zato što koristi Canon, a ne Nikon, ili obratno. Lijepo je Angel napisa, i ja se stim slazem, da uzme jeftinije tijelo i bolji objektiv. Nece pozalit ako kupi Canon, niti ako uzme Nikon

 Pa slazem se, ali po me je nikon bolji za isto novce pa zasto onda ne uzet bolji fotoaparat ? 
To kaj na njemu pise Canon il Nikon je cist nebitno. Covjek daje novce za fotoaparat, a ovaj tu prodaje neke osjecaje il kaj ti ja znam.

8 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Torent kaže...
Santana kaže...
...

JPG su spoj senzora , procesora i algoritma.
Iz Raw-a dobis kaj hoces pa je ionak nebitno.

Ne znam kaj amater znaci, al po meni je ocito cim hoces malo sjene dignut. Za landscape jako bitno. 
Ne znaci to da sa Canon fotoaparatom ne mozes dobit odlicnu fotografiju, ali u određenim slucajevima bi moral radit HDR dok kod nikona ne. 

 

Btw. Googlaj si ISO-LESS sensor ili jednostavno tu klikni  http://improvephotography.com/34818/iso-invariance/ i procitaj si malo i pogledaj. 

Znaci nisi dobro eksponirao sliku na nikonu D5500 recimo. Dignes u lightroomu za +2 EV i ispadne ti jednako kao da si kod slikanja digao ISO
Kod Canon-a je totano drugacija stvar. Mogucnost spasavanje slike je daleko niza.

 raW ti upravo govori kakav je senzor. Ne dobijes sta hoces vec samo ono sto senzor uhvati. Izbacis CPU i algoritam iz price. A sto se tice ovog sto ti pricasi na sta si link dao procitaj zadnji passos. ISO invariance is not a measure of how good a particular camera or sensor is. It simply means that a lot of the exposure is generated with the image processor rather than in the sensor.  It’s simply a different approach to low light photography. za kategorji aparata i korisnika (i sam sam ti takav) koji koriste d55oo ovo ne znaci puno.....

Ja sam to govoril za boje! 
Nit sam reko da je zbog toga senzor bolji nego jednostavno dobra stvar za znat kad slikas, ak fulas podeksponiranu sliku mozes vratit kao da si slikao sa visim ISO-om, dok kod senzora koji nije ISOless to nije moguce.
Po meni je to prednost. I to ti isto vrijedi za vađenje detalja iz sjena.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Santana kaže...
...

Ja sam to govoril za boje! 
Nit sam reko da je zbog toga senzor bolji nego jednostavno dobra stvar za znat kad slikas, ak fulas podeksponiranu sliku mozes vratit kao da si slikao sa visim ISO-om, dok kod senzora koji nije ISOless to nije moguce.
Po meni je to prednost. I to ti isto vrijedi za vađenje detalja iz sjena.

 sad nisam siguran da te razumijem. Kako mislis nije moguce? Kod kojeg to apsc ili FF ili nekog drugog senzora kad snims raw ne mozes vratiti informacije? Mozemo pricati koliko ih mozes vratiti ali da ih uopste ne mozes vratiti nisam siguran... Daj mi konretan primjer cisto da vidim da li sam te dobro razumio....

Koliko ja znam kod svakog raw snimka mozes vratiti dio informacija. Od senzora do senzora zavisi koliko ali da bas nekog konkretnog senzora nista ne mozes vratiti...To prvi put cujem....Naravno pricam o podexponiranim snimcima. Kad slika "gori" tu su svi manje vise nemocni....

8 godina
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn
Torent kaže...
Santana kaže...
...

Ja sam to govoril za boje! 
Nit sam reko da je zbog toga senzor bolji nego jednostavno dobra stvar za znat kad slikas, ak fulas podeksponiranu sliku mozes vratit kao da si slikao sa visim ISO-om, dok kod senzora koji nije ISOless to nije moguce.
Po meni je to prednost. I to ti isto vrijedi za vađenje detalja iz sjena.

 sad nisam siguran da te razumijem. Kako mislis nije moguce? Kod kojeg to apsc ili FF ili nekog drugog senzora kad snims raw ne mozes vratiti informacije? Mozemo pricati koliko ih mozes vratiti ali da ih uopste ne mozes vratiti nisam siguran... Daj mi konretan primjer cisto da vidim da li sam te dobro razumio....

Koliko ja znam kod svakog raw snimka mozes vratiti dio informacija. Od senzora do senzora zavisi koliko ali da bas nekog konkretnog senzora nista ne mozes vratiti...To prvi put cujem....Naravno pricam o podexponiranim snimcima. Kad slika "gori" tu su svi manje vise nemocni....

Krivo sam se izrazil. Mozes vratit informacije ali koliko ?

Pa pise ti na linku i imas sliku razlike kak izgleda kad vrtis ekspoziciju sa ISOless senzorom i obicnim

http://improvephotography.com/wp-content/uploads/2015/09/iso-invariance-test.jpg

Znaci prva usporedba je Canon. Znaci slika postane ljubicasta kad dignes eskpoziciju  dok X-T1 (isto vrijedi i za D5500) izgleda isto kao da si dignuo ISO jer je ISOless senzor za razliku od Canonovog 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.12.2016 15:03 (Santana).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Preporuka DSLRA sa lećama do 6000 kn

Jedna stvar ovdje se nigdje ne spominje a to je white balance. Da li je bila na auto ili je bila fiksna. Ako je bila na auto znaci li to da nije uzeta u obzir greska whitebalanca prilikom snimanja na base ISO a ta se greska poslije pokazala prilikom dizanja expozicije u postu?

Druga stvar koju ne vidim da je ubacena u poredjenje jeste velicina piksela. Naravno da ce FF senzor sa malom rezolucijom (A7SII npr) postici daleko bolje rezultate u ovom testu nego recimo D5500 o kojem ovdje pricamo.

Treca stvar su objektivi koji su koristeni...

 

Nije to samo uslikaj na 100 i dizi expoziciju i poredi sa ISO 3200....Kako se sum popegla kasnije tako se i ova lubicasta popegla kasnije.... Ne vidim neki veliki problem ovdje.....Ionako ce profic za nocnu fotografiju uzeti tijelo koje mu pase za te namjere a amateru ta razlika i nije toliko bitna....

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.12.2016 15:23 (Torent).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice