Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

poruka: 52
|
čitano: 9.088
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena ".
15 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
Luka123 kaže...
ludizao kaže...

Umjesto samo gledati, sada ćemo moći i slušati svemir:

 

 
Ovo je malo glupo, jer su frekvencije iznad 20k Hz, tko zna sto se cuje to, u vakumu prakticki nemozes nista cuti. Sad da mozes osluskivati svemir je po meni glupo, ovo mogu biti neke snimke tko zna cega.

Oni su uzeli frekvenciju necujnu ljudskom uhu i spustili je dolje, dakle neosluskujes nista ispravno, i ovo mi zvuci kao da je nesto unazad pusteno a da neogovorim da je vakum u pitanju, kako mogu nesto osluskivati u vakumu?

 

Naravno da u vakumu ne mozes nista cuti jer za prijenos zvuka trebamedij, nitko to ne tvrdi, ne moraš se pravit grbav :)

Ali  možeš frekvencije koje si snimio pretvoriti u zvuk i znati kako bi to zvučalo. 

I za kraj, od kud ti ideja da je na mjestu sudara dvije crne rupe vakum  ???!!!

15 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

1. Ovo otkriće smatram važnim kao i otkriće spektralne analize.

2. Spektralna analiza donijela je revoluciju u otkrivanju pojava, kretanja tijela, njihovom sastavu, temperaturi, starosti itd.

3. Koliko smo kao vrsta ćoravi govori podatak da kada bi sve talase (od infracrvenih do ultraljubičastih) razvukli u jednu nit dužine 100 kilometara, nama vidljiva svijetlost bila bi dužine 2 milimetra.

4. Sigurno ne možemo znati šta će se ovime sve otkriti, ali barem sada znamo kako to radi.

5. A sada kada znamo kako to radi znaćemo kako napraviti i bolje instrumente.

Meda
Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

Nije mi baš najjasnije kako nastaju gravitacijski valovi...

 

Dali Zemlja, Sunce i ostala nebeska tijela proizvode gravitacijske valove putujuću kroz prostor/vrijeme?

 

Dali crne rupe/neutronske zvijezde daju puno veće valove pa ih možemo detektirati, dok Zemlja i Sunce proizvode puno manje pa ih ne možemo detektirati???

 

Prvo sam mislio da nastaju samo spajanjem crnih rupa (jer tako je i otkriveno), dakle neka ogromna masa/energija koja postaje još veća... Ali vidim da su tu teorije i da može nastati gibanjem para neutronskih zvijezda jednu oko druge velikim brzinama, itd...

 

Dakle ono što me zanima je to kako nastaju i dali ih samo određena tijela/situacije proizvode ili ih proizvode sva tijela s masom koja se gibaju kroz prostor/vrijeme?

 

Zar nebi ti valovi trebali poremetiti orbite planeta i zvijezda udaraju u njih?

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 22:09 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
lllnuclearlll kaže...

Nije mi baš najjasnije kako nastaju gravitacijski valovi...

 

Dali Zemlja, Sunce i ostala nebeska tijela proizvode gravitacijske valove putujuću kroz prostor/vrijeme?

 

Dali crne rupe/neutronske zvijezde daju puno veće valove pa ih možemo detektirati, dok Zemlja i Sunce proizvode puno manje pa ih ne možemo detektirati???

 

Prvo sam mislio da nastaju samo spajanjem crnih rupa (jer tako je i otkriveno), dakle neka ogromna masa/energija koja postaje još veća... Ali vidim da su tu teorije i da može nastati gibanjem para neutronskih zvijezda jednu oko druge velikim brzinama, itd...

 

Dakle ono što me zanima je to kako nastaju i dali ih samo određena tijela/situacije proizvode ili ih proizvode sva tijela s masom koja se gibaju kroz prostor/vrijeme?

 

Zar nebi ti valovi trebali poremetiti orbite planeta i zvijezda udaraju u njih?

 Načelno nebeska tijela koja imaju veću masu imaju veću sposobnost zakrivljenja prostora pa samim time trebalo bi da stvaraju veće valove. Tijela u koja udaraju valovi titraju u mjestu, nešto slično kao plovak na vodi koji skače gore-dole, ali se pri tome i razvlači lijevo-desno.

Meda
9 godina
protjeran
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
Meda kaže...

1. Ovo otkriće smatram važnim kao i otkriće spektralne analize.

2. Spektralna analiza donijela je revoluciju u otkrivanju pojava, kretanja tijela, njihovom sastavu, temperaturi, starosti itd.

3. Koliko smo kao vrsta ćoravi govori podatak da kada bi sve talase (od infracrvenih do ultraljubičastih) razvukli u jednu nit dužine 100 kilometara, nama vidljiva svijetlost bila bi dužine 2 milimetra.

4. Sigurno ne možemo znati šta će se ovime sve otkriti, ali barem sada znamo kako to radi.

5. A sada kada znamo kako to radi znaćemo kako napraviti i bolje instrumente.

 3. želio si reći (od radio do gama zračenja), ono između (od infracrvenih do ultraljubičastih) i jest vidljiva svjetlost

15 godina
neaktivan
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

Toliko toga ne razumijem oko ove teme, može me netko uputit u kom smjeru da krenem a da neš više naučim? Zanima me kako dolazi do te zakrivljenosti prostora,što to znači za nas, kako se tu uklapaju ti valovi a ne znam što da guglam :/ ako ima koja knjiga koja to objašnjava tako da i laici mogu skužit bio bih zahvalan....

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
zerocool12 kaže...

Toliko toga ne razumijem oko ove teme, može me netko uputit u kom smjeru da krenem a da neš više naučim? Zanima me kako dolazi do te zakrivljenosti prostora,što to znači za nas, kako se tu uklapaju ti valovi a ne znam što da guglam :/ ako ima koja knjiga koja to objašnjava tako da i laici mogu skužit bio bih zahvalan....

 
Stephen Hawking:

KRATKA POVIJEST VREMENA - Od velikog praska do crnih jama

 

Ako dobro stojiš s engleskim, na str.: http://www.worldscienceu.com/ imaš odgovore na sva moguća kozmološka i ina pitanja, a postoje i "master classes" na nekoliko tema koji objašnjavaju to šte te zanima.

Čak dobiješ i "certifikat" za odslušano predavanje :) ... za objesit na frižider, istina, ali fora.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.2.2016 6:49 (xcat).
14 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
zerocool12 kaže...

Toliko toga ne razumijem oko ove teme, može me netko uputit u kom smjeru da krenem a da neš više naučim? Zanima me kako dolazi do te zakrivljenosti prostora,što to znači za nas, kako se tu uklapaju ti valovi a ne znam što da guglam :/ ako ima koja knjiga koja to objašnjava tako da i laici mogu skužit bio bih zahvalan....

Riskiraš da postaneš ateist!   Prvo saznaj što više o svojstvima prostor-vremena, gravitaciji, brzini svjetlosti i vakuumu. Zatim pokušaj da shvatiš što više pojmova iz kvantne mehanike (double-slit experiment, quantum entaglement, Casimir effect). Kažem namjerno "pokušaj" jer to u stvari nitko sasvim i ne razumije.

Naravno, knjige na prvom mjestu ako ih se dokopaš kvalitetnih. Osim toga na youtube imaš veliki broj kvalitetnih dokumentaraca na mnoge teme iz ove oblasti u proizvodnji BBC-ja.

15 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ

Ah, da - lapsus :)

Meda
15 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
zerocool12 kaže...

Toliko toga ne razumijem oko ove teme, može me netko uputit u kom smjeru da krenem a da neš više naučim? Zanima me kako dolazi do te zakrivljenosti prostora,što to znači za nas, kako se tu uklapaju ti valovi a ne znam što da guglam :/ ako ima koja knjiga koja to objašnjava tako da i laici mogu skužit bio bih zahvalan....

 Pored knjige koju je spomenuo kolega xcat, predlažem i knjigu od Carla Sagana (Kosmos), knjiga koja je meni kao klincu promijenila poimanje svemira.

Meda
9 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
zerocool12 kaže...

Toliko toga ne razumijem oko ove teme, može me netko uputit u kom smjeru da krenem a da neš više naučim? Zanima me kako dolazi do te zakrivljenosti prostora,što to znači za nas, kako se tu uklapaju ti valovi a ne znam što da guglam :/ ako ima koja knjiga koja to objašnjava tako da i laici mogu skužit bio bih zahvalan....

 

Za sve one koji žele znati više:

 

do kraja ovog mjeseca izdavačka kuća Izvori (http://www.izvori.com/) objavit će prijevode dviju knjiga koje su blisko povezane s ovom temom:

 

Gravity's Arc: The Story of Gravity from Aristotle to Einstein and Beyond by David Darling

The 4-Percent Universe: Dark Matter, Dark Energy, and the Race to Discover the Rest of Reality by Richard Panek

 

Inače, ovu drugu sam ja preveo pa ću i organizirati predstavljanja knjige s razgovorima/predavanjima na tu temu.

Osim toga, u četvrtak, 25. 2. 2016. s početkom u 18:00 će dr. sc. Vibor Jelić (https://www.astron.nl/~jelic/) održati predavanje
o prvoj izravnoj detekciji gravitacijskih valova, u sklopu ciklusa predavanja PRIRODA uživo. Predavanje će sigurno biti snimljeno
i stavljeno na web, a vjerojatno će biti i live streaming.

Usput, više o Prirodi uživo možete naći na mrežnim stranicama Hrvatskog prirodoslovnog društva http://www.hpd.hr/
snimke nekih ranijih predavanja na http://geoset.irb.hr/priroda.html
a fotoalbum na http://lapp.irb.hr/prirodauzivo/

16 godina
neaktivan
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
zerocool12 kaže...

Toliko toga ne razumijem oko ove teme, može me netko uputit u kom smjeru da krenem a da neš više naučim? Zanima me kako dolazi do te zakrivljenosti prostora,što to znači za nas, kako se tu uklapaju ti valovi a ne znam što da guglam :/ ako ima koja knjiga koja to objašnjava tako da i laici mogu skužit bio bih zahvalan....

A da jednostavno procitas sto sam Einstein ima za reci na tu temu? :D

http://www.gutenberg.org/ebooks/36114

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

Evo i Brian Greene se potrudio pojednostaviti objasnjenje

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
3 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

A evo i S.J. Gatesa mladeg:

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
1 0 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
syncmaster245b kaže...

Evo i Brian Greene se potrudio pojednostaviti objasnjenje

 

 Kompletan kanal World Science Festival im je izvrstan i stoji mi u favoritima, izdvojio bih još i The Royal Institution

15 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

da, zbilja: i kaj sad? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
Ajar kaže...

da, zbilja: i kaj sad? 

Sad novi LIGO i slusamo dalje nego sto smo mogli vidjeti.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
14 godina
offline
Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđena

Novi LIGO radi već nekoliko mjeseci. Samo sad se točno zna gdje tražiti GV. Na slici u prilogu se može vidjeti razlika koliko Advanced LIGO može da obuhvati istraživanje svemira.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ

Ma jasno, nisam mislio "novi LIGO" doslovno novi, nego "novi projekt te vrste".

Ako se ne varam ESA u planu ima eLISA-u ("novi LIGO" xD) sto bi otvorilo vrata svakojakim novim frekvencijama GV-ova.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
online
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
Meda kaže...

1. Ovo otkriće smatram važnim kao i otkriće spektralne analize.

2. Spektralna analiza donijela je revoluciju u otkrivanju pojava, kretanja tijela, njihovom sastavu, temperaturi, starosti itd.

3. Koliko smo kao vrsta ćoravi govori podatak da kada bi sve talase (od infracrvenih do ultraljubičastih) razvukli u jednu nit dužine 100 kilometara, nama vidljiva svijetlost bila bi dužine 2 milimetra.

4. Sigurno ne možemo znati šta će se ovime sve otkriti, ali barem sada znamo kako to radi.

5. A sada kada znamo kako to radi znaćemo kako napraviti i bolje instrumente.

 1./2. - Otkriće je važno, ali gravitacijski valovi ne daju toliko informacija kao elektromagnetski, uostalom možemo detektirati samo one koje uzrokuju uglavnom crne rupe i dotrajale zvijezde.

 

Najzanimljivije je ovo:

 

- osim crnih rupa i zvijezda možemo otkriti i nekakve egzotične pojave/objekte koje ne možemo vidjeti em valovima

- možemo "vidjeti" što se događalo u vrlo ranom svemiru u vrijeme kada je bio neproziran za em valove (vrijeme prije CMB-a, tj. prije formiranja neutralnih atoma)

 

4./5. - Kako to radi znamo od 1915. g., neće nam pomoći da napravimo bolje instrumente

 

 

15 godina
offline
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
PaleRider kaže...
Meda kaže...

1. Ovo otkriće smatram važnim kao i otkriće spektralne analize.

2. Spektralna analiza donijela je revoluciju u otkrivanju pojava, kretanja tijela, njihovom sastavu, temperaturi, starosti itd.

3. Koliko smo kao vrsta ćoravi govori podatak da kada bi sve talase (od infracrvenih do ultraljubičastih) razvukli u jednu nit dužine 100 kilometara, nama vidljiva svijetlost bila bi dužine 2 milimetra.

4. Sigurno ne možemo znati šta će se ovime sve otkriti, ali barem sada znamo kako to radi.

5. A sada kada znamo kako to radi znaćemo kako napraviti i bolje instrumente.

 1./2. - Otkriće je važno, ali gravitacijski valovi ne daju toliko informacija kao elektromagnetski, uostalom možemo detektirati samo one koje uzrokuju uglavnom crne rupe i dotrajale zvijezde.

 

Najzanimljivije je ovo:

 

- osim crnih rupa i zvijezda možemo otkriti i nekakve egzotične pojave/objekte koje ne možemo vidjeti em valovima

- možemo "vidjeti" što se događalo u vrlo ranom svemiru u vrijeme kada je bio neproziran za em valove (vrijeme prije CMB-a, tj. prije formiranja neutralnih atoma)

 

4./5. - Kako to radi znamo od 1915. g., neće nam pomoći da napravimo bolje instrumente

 

 

 Arhiviraću ovu poruku pa ću je nekad poslije uporediti sa dostignućima koja će tek doći (što se tče stavki 4 i 5), i Rudolf Diesel kada je konstruisao svoj motor nije se sjetio common rail načina ubrizgavanja, želim reći da će se tehnika sigurno usavršavati.

Meda
16 godina
online
Re: Izravna detekcija gravitacijskih valova potvrđ
Ne sumnjam da ce se tehnologija usavrsavati i da ce se razviti osjetljiviji instrumenti, samo kazem da detekcija gravitacijskih valova ne pomaze u tome jer odavno postoji teorija koja ih opisuje isto kao i za em valove. Druga stvar da je otkriveno nesto sto se ne slaze s teorijom, sto je opet tesko jer je instrument konstruiran prema postulatima teorije!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice