Kućne led žarulje izdvojena tema

poruka: 797
|
čitano: 320.669
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
ALVIN kaže...
Na žalost po trgovinama su najčešće sa toplim tonovima, a one sa hladnim su skupe. Ne mogu više naći hladnu a povoljnu varijantu po šoping centrima, baš sam jučer obišao par....

Probaj guglat.

 

ALVIN kaže...
Još nisam koristio LED, na aliexpressu vidim da masovno naručuju onaj jedan kukuruz i običnu led....cijena oko 2 dolara. Ovdje se kineze kritiziralo da ne daju dovoljno svijetla i da su lažne specifikacije, komentari na aliju se pak čine ok.
  1. Komentarima se može manipulirati.
  2. Ljudi ne znaju kako jako treba svijetliti žarulja svjetline od toliko i toliko luxa
  3. Ljudi nemaju uz sebe vatmetre i luxmetre da bi mogli izmjeriti koliko doista žarulja troši struje i koliko doista svijetli

 

Pa se ti sad možeš ravnati prema takvima ili se možeš ravnati prema nama koji imamo vatmetre i luxmetre i koji smo izmjerili ključne karakteristike žarulje.

 

ALVIN kaže...
Mozda bi bilo najjednostavnije naci neke hladne halogene ekvivalenta 100w, za oko 10kn ima tko link ?

Hladna halogena žarulja je obična halogena žarulja s plavim filtrom. Znači i dalje troši tonu struje i jako se grije.

14 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
Neka halogenka troši koliko troši, bitna mi je toplina tona. Napisao sam 100w zbog usporedbe sa klasičnom žarnom niti, dakle trebaju mi malo jače, odnosno da daju više svijetla, luxa. Znači hladniji ton i jača.

Našao sam guglajući neke led V-Tac 14w, 1320lm, hladnog tona, 30kn. Ta bi trebala biti kao klasična od 90w....također za 15kn od 10w, 800lm, što bi mi možda moglo biti dovoljno intenzivno svijetlo za WC i kuhinjski dio....

Ne inzistiram na led-u ako za 15-ak kuna, što je duplo manje, mogu dobiti oko 1500lm, jaku svijetlost, pod uvjetom da je neutralnog ili hladnijeg tona....potraga se nastavlja
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje

Ako je tebi stvarno stalo do količine i kvalitete svjetla, onda si kupiš recimo Yujiove žarulje. Možeš birati boju između 3000, 4000 i 5000 K, a žarulje su visokog CRI-a. Da, te žarulje su ekvivalent 60W. Kupiš razdjelnik, staviš dvije žarulje i imat ćeš količinu svjetla ekvivalentnu običnoj 100W žarulji. Jest da je malo skuplje (40 dolara za dvije žarulje), ali eto - kvaliteta košta.

 

Ako kod nas i nađeš prirodno bijele žarulje, vjerojatno će biti dosta zelenkaste (kao što su recimo Canynove), a i obično se nudi ili tu negdje oko 4000-4500 K ili 6500 K, koje je pak plavičasto svjetlo. Malo smo tržište da bi imali neki ozbiljniji izbor. Još kad uzmeš u obzir da su žarulje ekvivalentne 100W ionako općenito rjeđe...

 

EDIT:

Slučajno sam naišao na Soleovu LED žarulju 18W 4500K. Ogromna je. Je li treperuša, ne znam. Je li zelenkasta, isto ne znam. Ne bih se iznenadio da je...

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 10:21 (mbaksa).
14 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
Tvoje opcije otpadaju zbog cijena.

Još guglam, ne uspjevam naći halogenku hladnijeg tona....ali bit ću uporan. Tražim bilo kakvu e27 žarulju koja bi koštala oko 15 kuna, bila 4000k ili hladnija i da je jača, bar oko 1200 luksa. Mislim da ne tražim previše....znači za tu cijenu su vjerovatno u igri halogenske i eventualno štedne.
14 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
Zna li tko na kojim stranicama mogu potražiti halogene ?
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kućne led žarulje

Imaš još Canyon 15W 4000k dostupnu u Prosat-u za 34 kune, ali koliko dugo - ne znam. Isparavaju sa našeg tržišta . Imam ju u kupaoni i bolja mi je od 2700k varijante, ne "farba" objekte. Meni osobno je bolja bijela odnosno neutralna nego previše žuta/plava iz suprotnih spektara. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 13:43 (Blacklord).
12 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
ALVIN kaže...
Neka halogenka troši koliko troši, bitna mi je toplina tona. Napisao sam 100w zbog usporedbe sa klasičnom žarnom niti, dakle trebaju mi malo jače, odnosno da daju više svijetla, luxa. Znači hladniji ton i jača.

Našao sam guglajući neke led V-Tac 14w, 1320lm, hladnog tona, 30kn. Ta bi trebala biti kao klasična od 90w....također za 15kn od 10w, 800lm, što bi mi možda moglo biti dovoljno intenzivno svijetlo za WC i kuhinjski dio....

Ne inzistiram na led-u ako za 15-ak kuna, što je duplo manje, mogu dobiti oko 1500lm, jaku svijetlost, pod uvjetom da je neutralnog ili hladnijeg tona....potraga se nastavlja

 Mislim da sam negdje to napisao. Ja ti imam V-TAC Ledicu VT-1919 1500lm 15W 6000K. Koristim je u zajedničkoj prostoriji kada čistim bicikl, ili nešto radim, pošto tamo imamo radni stol. Poslije je skidam i stavljan natrag CFL. Moram reći da sam jako zadovoljan sa njom. Nisam primijetio da treperi, a svijetlo nema nikakvih zelenkastih tonova. Možda mi je žao što nisam nabavio i sa temperaturom 4000K. Istu takvu ali od 3000K sam poklonio sestri za kuhinju. 2 godine radi bez greške u prosjeku 2h dnevno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.2.2017 10:53 (Cobra33).
11 godina
offline
Kućne led žarulje

evo opet u linksu akcija 6 led žarulja, ovaj put za još manju cijenu - samo 79 kuna

ja sam ih uzeo na prvoj akciji za 99 kuna, dvije od šest su u startu bile crknute, ali su ih zamijenili na reklamaciji

nisam primjetio treperenje i čine mi se skroz ok, ali neka ih procijeni netko stručniji

 

EDIT:

isprika, one koje sam ja naručio po 99 kuna su bile od 9w, a ove su dosta slabije - samo 3w

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.2.2017 15:07 (picajzla0707).
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
picajzla0707 kaže...

isprika, one koje sam ja naručio po 99 kuna su bile od 9w, a ove su dosta slabije - samo 3w

Jesi ti možda prije kupio žarulje za obično, E27 grlo? Jer ove su za mala grla, za E14. Vjerojatnije je da će treperiti žarulje za mala grla zato jer je teže ugurati pristojno napajanje u njih.

14 godina
odjavljen
offline
Kućne led žarulje

Joj da vidis kako g9 ledica treperi lol. I slijepac bi vidio. Ako netko zna neku koja ne treperi a barem 250lm nek javi.

http://www.bug.hr/forum/topic/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/299.aspx?page=175&jumpto=1959989&sort=asc&view=flat
16 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
picajzla0707 kaže...

evo opet u linksu akcija 6 led žarulja, ovaj put za još manju cijenu - samo 79 kuna

ja sam ih uzeo na prvoj akciji za 99 kuna, dvije od šest su u startu bile crknute, ali su ih zamijenili na reklamaciji

nisam primjetio treperenje i čine mi se skroz ok, ali neka ih procijeni netko stručniji

 

EDIT:

isprika, one koje sam ja naručio po 99 kuna su bile od 9w, a ove su dosta slabije - samo 3w

Da ove po 3W Led su šipak akcija,dakle to je onda oko 13kn po komadu 3W Led žarulje.

 

V-TAC ponuda je razlika kruške-jabuke, 10W Led 15kn po komadu dakle tu je sve čisto i jasno.Ja sam kupil dva komada ovih dole, jedna 4500K a druga 6000K varijanta.Realno ono kaj ja vidim, ovi V-TAC Led modeli daju osjetno/vidno više svjetla u odnosu na staru žarulju.Stara žarulja je skupo đubre Osram Dullux Mini Twist 12W, prije dvije godine plačena 65kn fučkaj ga sad.

 

https://neutrinomobile.hr/led-bulb-zarulja-e27-a60-10w-230v-bijela.html

 

https://www.amazon.de/Osram-Duluxstar-Mini-Twist-Energiesparlampe/dp/B00QC6ITSQ

 

 

11 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa, da, jos ni to to s grlom nisam skuzio
bas sam brzoplet :(
14 godina
offline
Kućne led žarulje

Za svoj LED početak sam se ipak odlučio na dvije kineske žarulje različitog proizvođača kupljene preko aliexpressa, hladno bijelog svijetla od 15W. U Pevecu sam neki dan isprobao jedini hladni model od 6000K, iako ne volim toplo žuto svijetlo ovo je možda s druge strane nijansu prehladno, ali ok, bolje nego 3000K, vjerovatno mi je idealka negdje oko 4000K. Ako s kineskim slučajno ne budem zadovoljan staviti ću ih u manje bitne djelove stana. Kupio bih spomenute Canyon 15W 4000K sa prosat stranice, ali me odbila poštarina od 40kn, a više od 3 komada mi ne treba, pa mi se ne isplati...s druge strane tih idealnih 4000K nije lako naći, i još u kombinaciji sa pouzdanom hvaljenom Canyon markom...

16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
ALVIN kaže...

Za svoj LED početak sam se ipak odlučio na dvije kineske žarulje različitog proizvođača kupljene preko aliexpressa, hladno bijelog svijetla od 15W.

Koje konkretno si naručio?

14 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
mbaksa kaže...

Koje konkretno si naručio?

 Čim pitaš znači da nije svejedno i da ima i dobrih, tako bi se dalo zaključiti....

 

Naručio sam ove koje imaju najviše naruđžbi od te vrste žarulja, i hvale ih da svijetle dobro, recimo 12w da svijetli kao 100w klasična, jedino da se griju kaže tu i tamo netko....i ove ,tek toliko da ih si mogu usporediti. Po karakteristikama bi trebale biti jednake.

14 godina
offline
Kućne led žarulje

Zamjenio OSRAM 116w obicnu E27 sa Philips 13.5W ( 40 kn u art rasvjeta ). Svijetli super. Osram je bio warm white, ovo je cold white. Za sobu super po noci kad se uci i slicno. Ipak 116W nije mala potrosnja a bome zna radit prosjecno 3-4 sata zarulja.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
ALVIN kaže...
mbaksa kaže...

Koje konkretno si naručio?

 Čim pitaš znači da nije svejedno i da ima i dobrih, tako bi se dalo zaključiti....

Logika ti ne štima.  Ja na dobru žarulju iz Kine nisam naišao. Radoznalost mi nije dala mira pa sam svako malo naručio neku žarulju u nadi da će možda iduća biti korektna, ali to se nije dogodilo. Nakon hrpe razočaranja jednostavno sam rekao - dosta je bilo.

 

ALVIN kaže...
Naručio sam ove koje imaju najviše naruđžbi od te vrste žarulja, i hvale ih da svijetle dobro, recimo 12w da svijetli kao 100w klasična,

Kunu se da te žarulje troše toliko struje koliko piše - to je pohvalno (ako je istina), jer velika većina žarulja troši osjetno manje od deklariranog.

 

Što se tiče količine svjetla, 12W se čini još i OK, nešto malo manje učinkovita od provjerenih marki, dočim je 15W malo preslaba - samo 1150 lumena (Canynova daje 1500).

 

Malo me zabrinjava specificiran napon, no kako imaju neke čipove na PCB-u, postoji mogućnost da nisu treperuše. Mada vidim da se neki lik žali za jednu da treperi. Drugi kaže da 15W žarulja troši 10W. Treći se žali da 3W trepere. Četvrti se žale da jako trepere. Peti naručio dvije od 12W, a troše 9W. Šesti se žali da mu jako umaraju oči i da trepere. Ne da mi se dalje ići...

 

ALVIN kaže...
jedino da se griju kaže tu i tamo netko....

Snažna LED žarulje ne može se ne grijati! Tu je problem s krivim očekivanjima ljudi, ne sa žaruljama.

 

ALVIN kaže...
ove ,tek toliko da ih si mogu usporediti. Po karakteristikama bi trebale biti jednake.

Čine se dosta slične.

 

Javi kakve su kad stignu.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.2.2017 21:28 (mbaksa).
14 godina
offline
Kućne led žarulje

izgleda da sve znaš kakve su, šta imam onda javljati. samo si zaboravio nabrojati sedmog osmog i tisućitog koji su rekli da im je super žarulja. meni će sigurno biti dobre, ako ne za glavni prostor onda za sporedni

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje

A kaj se odma vrijeđaš... Objasnio sam ti kakva je situacija s obzirom na moja dosadašnja iskustva. I kad pogleda čovjek negativne komentare, znači komentare onih upućenijih, moja bojazan se čini opravdanom.

 

Ja se toplo nadam da će ti stići netreperuše deklarirane snage i svjetline. Bit će mi drago ako se moja negativna očekivanja ne ispune jer će to značiti da su Kinezi konačno počeli mariti za kupca (tako da im ne lažu) i kvalitetu svojih proizvoda. A ti svojim komentarom, kad ti žarulje stignu i kad ih isprobaš, možeš doprinjeti raspravi u ovoj temi i preporučiti te žarulje ako su onakve kakve su reklamirane ili preporučiti da se ne kupuju ako su Kinezi po tisućiti put lagali. 

 

Zar misliš da ja volim hejtati proizvode? Ne! Ja jednostavno mrzim kad mi se laže. A kineski prodavači su, nažalost, u (pre)velikoj mjeri lažovi - bitno je samo da se proda. Zato kolokvijalno imaš "naše vate" i "kineske vate" (samo što je omjer svaki put drugačiji).

14 godina
offline
Kućne led žarulje

mbaksa nisam te nikad slusao sto se tice tih kineskih zarulja, ali nakon sto je pocela glavna sklopka opadati radi jedne zarulje + k tome cekas kao budala. Ona radije za 25 kn kupim u art rasvjeti ( kao sto jesam ) Philips 9.5W zarulju i gotovo. Manje briga, manje problema.

Ali da je zanimljivije narucit nesto sa Ali-a pa cekat, i onda ti dode, jbg nekako jest :D

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje
Fake_Alert kaže...

mbaksa nisam te nikad slusao sto se tice tih kineskih zarulja, ali nakon sto je pocela glavna sklopka opadati radi jedne zarulje + k tome cekas kao budala. Ona radije za 25 kn kupim u art rasvjeti ( kao sto jesam ) Philips 9.5W zarulju i gotovo. Manje briga, manje problema.

Tko hoće neka sluša,

Bolje nego da sam kuša.

 

Tko neće,

taj se opeče.

 

12 godina
offline
Kućne led žarulje

Kupovina preko eBaya, Aliexpressa i sl. su velika lutrija, pogotovo LED žarulja. Moram reći da i danas dosta toga naručujem preko nih i trebalo mi je godinu dana da nađem nekoliko pravih prodavača koji prodaju ono što piše u specifikacijama. Masu njih, barem 85% prodaje jedno, a dobiješ drugo. Ako se zadržimo samo na LED rasvjeti i svemu onom vezano za to, masu njih recimo prodaje LED drivere deklarirane snage 10, 20, 30, 50 i 100W, a da se ustvari radi o 6, 12, 20, 35 i 70W. Više ni sam ne znam koliko sam im puta morao raditi slike i video uratke da im to dokažem. U pravilu su mi vraćali najmanje 50% cijene, a dosta njih i cijele iznose. Svima njima sam prije uplate pisao da sve testiram i ako će biti prevelikih odstpanja u specifikacijama (toleranciji) da ću tražiti povrat. Očito to nitko ne čita, pa su samnom imali velikih problema. Znam da je njima jako važno da dobiju najmanje 4 zvjezdice, a ja sam ima radi toga uz objašnjenje i dokaze davao jednu. U nekoliko navrata čak je bilo i očitih lopovluka gdje su preko originalne naljepnice sa specifikacijama lijepili lažne. Na originalnoj je pisalo 30W (32-38V), a na lažnoj preko nje 50W (32-40V). Jasno da sam to potvrdio i mjerenjem.

Isti tako dosta je prijevara i sa LED Chipovima. To se dešava kod svih snaga od 10 do 100W. Recimo LED Chip od 10W košta 0,15$ (loš), da može ih se naći po toj cijeni. Najbitnije specifikacije govore: Snaga 10W, 800lm, 900mA, vijek trajanja 50.000h, itd. Sav sretan, naivni kupac kupi takve LED chipove dobije ih za 3-5 tjedana spoji (hajde, većinom na LED driver, a ne direktno 12V) i LED Chip svjetli. Super, no ta sreća traje kratko, možda 100-500h ako ima sreće. U čemu je štos. Razlika između kvalitetnog LED Chipa i ovakvog smeća na prvi pogled nije primjetna, osim u težini. Kvalitatan LED Chip je na bakrenoj posrebrenoj podlozi (2,2mm), dok je ovaj na podlozi od aluminija. No i to su se Kinezi naučili pa sada sve više loših LED Chipova stiže na bakrenoj posrebrenoj podlozi, ali malo tanjoj (1,6mm). Dakle kvalitatan LED Chip od 10W mora imati težinu preko 5g, dok ovaj na Al podlozi ima jedva preko 2g ili na bakrenoj 3,5g. Ono što je najbitnije i tu se otkriva prava razlika su tanke licne koji povezuju LED segmente u samom LED Chipu. Kvalitatan ima dvije tanke licne 0,12mm, obično zlatne, dok loš ima jednu bakrenu. Drugi bitan detalj je veličina LED segmenta. Kvalitatan LED Chip ima segmente kvadratnog oblika, dok onaj drugi ima pravokutnog. Sve se to može vidjeti povečalom. Dakle kvalitatran LED Chip ima segmente kvadratnog oblika obično veličine 30, 45 ili 52 mil (1 mil=0,001 inch), i dvije tanke žice koje ih povezuju, dok su kod lošeg segmenti 24×48mil sa jednom licnom. Mislim da ne moram pisat da kroz dvije licne može teći duplo jača struja nego kroz jednu istog promjera i upravo one pregaraju ako kroz takav LED Chip prolazi 900mA. Snaga svakog segmenta u LED Chipa je oko 1W pri struju od 300mA i naponu oko 3,2-3,4V. Jasno da nije isto prolazilo tih 300mA kroz jednu ili dvije tanke žice. Upravo radi toga takav LED Chip sa jednom licnom se može opteretiti sa max. 650mA što u konačnici znači 6W, a ne navedenih 10W.

Također kada se kupuje komplet LED driver+chip navodi se 10W (9-12V) i 900mA, a ustvari se dobije LED driver 600mA koji upravo odgovara tom lošem LED Chipu. Jasno da se tu radi o max. 6W, a ne 10W. Opet pišem da se to dešava u baram 85% slučajeva. Mnogi kupci to ne znaju i misle cijelo vrijeme da ih osvetljava 10W, a ustvari se radi o 6W.

Pored svega takvi nekvalitatni LED Chipovi imaju i primjese zelenkastog spektra svjetlosti. Ovakve prijevare se dešavaju kod svih snaga, LED drivera, Chipova, ali i gotovih LED reflektora. Kada ih otvoriš, dešava se posve isto. Nazivna snaga je 10W, a u njemu se nalazi LED Driver i Chip 6W. Sve isto se dešava i kod jačih LED reflektora. Uglavnom se radi barem o 40% slabijoj snazi i svjetlosti od deklalirane.

i da, na kraju samo da objasnim bitnu razliku u veličini LED segmenata. 24×44mil daje oko 550lm, 30×30mil oko 820lm, 45×45mil oko 1000lm, a 52×52mil oko 1050lm.

Što se tiče kupovina LED žarulja, i ja sam probe radi kupio neke i odustao kao i mbaksa. Čak štoviše, teško se odlučujem kupovati žarulje u nekakvim Shoping prehrambrenim centrima. Istina da se i tamo nađu neke kvalitatnije, ali meni je nekako draže i sigurnije kupovat u specijaliziranim trgovinama, ili barem tamo gdje postoji odjel rasvjete. Nije bitno da li time platim 20-30% više, ali nakako sam sigurniji u te LED žarulje. Do sada u protekle 3 god. ni jedna LED žarulja koju sam kupio, a bilo ih je barem 500 nije otkazala. E sad, da li sam imao sreće ne znam. Većinom su to Philips, pa Osram i u zadnje vrijeme V-TAC, ali ove prve dvije prednjače.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.2.2017 19:19 (Cobra33).
16 godina
moderator
offline
Re: Kućne led žarulje

Ljudima bi mogao dati linkove na konkretne drivere i čipove za koje si otkrio da stvarne specifikacije odgovaraju oglašavanim.

12 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

 

mbaksa kaže...

Ljudima bi mogao dati linkove na konkretne drivere i čipove za koje si otkrio da stvarne specifikacije odgovaraju oglašavanim.

Evo ovako.

 

Ali Express:

Od ovih kupujem LED Chipove. U 98% slučajeva svi segmenti u njima rade jednako, odnosno kod malih struja u zavisnosti od LED chipova (5-30mA) segmenti imaju isti intenzitet. Nema "Dodgy" efekta. To govorim za LED Chipove sa segmentima 30 i 45mil. Ostale ne kupujem. Dobra kvalitata i pristupačna cijena. I LED Driveri imaju točne specifikacije.

https://www.aliexpress.com/store/439311?spm=2114.10010108.0.0.OzA8S0

 

Od ovih uzimam LED Chipove 1 i 3W. Također i LED Driveri su dobri.

https://www.aliexpress.com/store/627226?spm=2114.12010108.0.0.iyAASM

Točnije:

https://www.aliexpress.com/store/product/Free-shipping-1W-3W-LED-Bulbs-High-power-Lamp-beads-Pure-White-Warm-White-300mA-3/627226_32377746141.html?spm=2114.12010608.0.0.LtnOb2

 

Ovi isto tako imaju kvalitetne LED Chipove, ali cijena je malo previsoka. Mada su možda kvalitetniji od ovih prvih o kojima sam pisao, ipak ne opravdavaju višu cijenu.

https://chanzonbuy.aliexpress.com/store/1913069?spm=2114.12010108.0.0.VkHySi

 

Od ovh kupujem LED Drivere. Specifikacije su točne, u toleranciji +/-5%. Do sada svi rade.

https://www.aliexpress.com/store/1755015?spm=2114.10010108.0.0.xnPUiD

https://www.aliexpress.com/store/211682?spm=2114.12010612.0.0.KdU1vx

 

eBay:

Dobri LED Chipovi. Također svi segmenti rade ujednačeno.

http://www.ebay.com/itm/1W-3W-5W-10W-20W-30W-50W-100W-High-Power-White-Warm-White-LED-Beads-Lamp-Chip-/381685338238?var=&hash=item58de38107e:m:m_z8JAU1qKr8QOAdCK5Y3jg


http://www.ebay.com/itm/5pcs-Lot-10W-30W-50W-100W-Epistar-LED-Chip-Cool-White-and-Warm-White-High-Lumen/301988023387?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D41375%26meid%3D4933d12f78d54ae58bfe865eeb20f979%26pid%3D100033%26rk%3D3%26rkt%3D8%26sd%3D391164042759

 

Iz ovoga se vidi da LED Drivere i Chipove nabavljam isključivo preko Ali Expresa. Previše je bilo "lažnjaka" na eBayu pa sam odustao.

 

I da, ni slučajno kupovat ovakvo nešto. Počnu treperit nakon otprilike 5 min. Dosta se zagrijavaju. Potreban je barem 50% veći hladnjak nego "običnom" LED Chipu iste snage. Možda je uzrok treperenju manji hladnjak, jer nisam imao veći od 200cm2. I intenzitet svjetla je malo slabiji nego "običnom" chipu. Ne odaje kvalitetu i dugotrajnost. Čak i da je uzrok treperenju preslabi hladnjak kojeg sam imao, mislim da je definitivno bolje rješenje imat odvojeno LED Driver i LED Chip, nego sve u jednom. Bar za sada.

https://www.aliexpress.com/item/COB-LED-Lamp-Chip-Beads-5W-30W-50W-220V-Smart-IC-Driver-Fit-For-DIY-LED/32654370304.html?spm=2114.13010608.0.0.104zwk

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 11.2.2017 19:24 (Cobra33).
8 godina
neaktivan
offline
Kućne led žarulje

Namjeravam promijeniti dosadašnje halogene žarulje LED žaruljama. Frend mi je odmah dao sugestiju - E-bay, najjeftinije. E sad, vidim da se tu na forumu svašta piše, ne bih se htio zaletiti, pa da kupim nešto što ne valja.

GU10 je grlo, više mi se sviđa Cool - bijelo svjetlo, nego Warm - žuto svjetlo. Sadašnje halogenke su mi deklarirane na 50W, ja bih to htio smanjiti. Nije mi bitno da svijetli ne znam koliko jako, jer je mahom 10 žarulja hodnik. Riječ je o sveukupno 23 žarulje i htio bih vidjeti hoće li se ta zamjena pozitivno odraziti i na računu za struju :)

Molim prijedlog gdje i što da kupim, bilo da je to E-bay, AlieExpress ili neka trgovina u Zagrebu.

8 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

GU10 je inače jako problematičan standard, zbog malih dimenzija (ledice se ne mogu dovoljno hladiti).

3W je granica za taj standard žarulje.

Frend ih je uzeo par komada no name s Ebaya i sve su pregorile u roku par tjedana.

Ako ideš na to, onda bolje idi na izvedbu s više SMD ledica i difuzorom ispred.

Naravno, neće ti naročito jako svijetliti, ali ušteda struje će ti biti enormna (jer ove tvoje halogenke vuku preko 1kW struje...), a ovak se potrošnja bude kretala oko 50-70W.

Budući da imaš puno njih rasporedeno po hodniku, možda i ne bude preloše osvjetljenje...

Edit: u Zagrebu, ista cijena kao na Ebayu (a 2 godine garancije):

https://neutrinomobile.hr/ostalo/rasvjeta/led-spot-zarulje.html.

Uglavnom, vidio sam negdje test tih V-TAC 3W i jedna od njih ima odlično hladenje.

Kopirat ću link kad pronadem.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.2.2017 12:52 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
izekos kaže...

Namjeravam promijeniti dosadašnje halogene žarulje LED žaruljama. Frend mi je odmah dao sugestiju - E-bay, najjeftinije. E sad, vidim da se tu na forumu svašta piše, ne bih se htio zaletiti, pa da kupim nešto što ne valja.

GU10 je grlo, više mi se sviđa Cool - bijelo svjetlo, nego Warm - žuto svjetlo. Sadašnje halogenke su mi deklarirane na 50W, ja bih to htio smanjiti. Nije mi bitno da svijetli ne znam koliko jako, jer je mahom 10 žarulja hodnik. Riječ je o sveukupno 23 žarulje i htio bih vidjeti hoće li se ta zamjena pozitivno odraziti i na računu za struju :)

Molim prijedlog gdje i što da kupim, bilo da je to E-bay, AlieExpress ili neka trgovina u Zagrebu.

Odi u Ikeu, u njih imaš jeftinih i neloših GU10 ledica. Također, baci oko na Konrad, tamo sam naručivao jeftine GU10 osram žarulje.

Rvat katolik!
8 godina
neaktivan
offline
Kućne led žarulje

Tnx, ali mislio sam na nešto jeftinije od 40 kn/žarulja. Mislio sam na npr. 15 kn po žarulji maximum, jer sam dobio info da je cijena cca 1-2 $ prek E-baya. 

8 godina
offline
Re: Kućne led žarulje

Koliko vidim, u IKEA-i samo dva modela GU10, skupe su, napajanje im je kapacitivni dropper (treperuše).

Ukratko, loš izbor.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.2.2017 13:23 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Kućne led žarulje
izekos kaže...

Tnx, ali mislio sam na nešto jeftinije od 40 kn/žarulja. Mislio sam na npr. 15 kn po žarulji maximum, jer sam dobio info da je cijena cca 1-2 $ prek E-baya. 

 Uzmi one u Neutrinu kaj sam linkao (9,20kuna).

Trebale bi biti ok.

Premda su vjerovatno isto kapacitivni dropper.

Kruha i igala...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice