Izgradnja punionica električnih automobila u EU zn

poruka: 29
|
čitano: 4.485
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Izgradnja punionica električnih automobila u EU zn".
8 godina
offline
Izgradnja punionica električnih automobila u EU zn

Kao što veli jedan, kome je interes graditi punionice kad 90% punjenja biva obavljeno kod kuće. Da nije toga, benzinske bi imale interes proširiti posao, ovako ništa...

Ja rekoh
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E

Začarani krug...

Naravno da će čovjek puniti doma kad mu je punjenje na punionici 300-1000% skuplje.

A EU očito razmišlja kao RH, namamiti turiste pa im prodavati "premium" med, maslinovo ulje, sir, struju itd.

I onda se budu čudili kad s daljnjim porastom broja punionica i BEV-ova utilizacija javnih punionica bude skoro pa nula.

Jel netko tam uopće ima gram mozga u glavi, ili doslovno da bi bio političar prvo moraš na lobotomiju?

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
6 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
90% vlasnika ev vozila ime mogućnost puniti kod kuće?
16 godina
suspendiran
offline
Izgradnja punionica električnih automobila u EU zn

Ono prije 100 stotinu godina su imali isti problem i sad opet imamo reprizu. To nitko nije mogao predvidjeti i ono šok&vjeverica među 'stručnjacima'. Kako to? Kako to!? 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.5.2024 10:20 (memulica).
Moj PC  
0 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
love2ml86 kaže...
90% vlasnika ev vozila ime mogućnost puniti kod kuće?

 90% onih s mozgom koji ce ga kupovati. 

 

Koja je svrha uzeti BEV ako ga ne mozes puniti kuci? 

Placati cijene struje koja je ekivalentna trosku goriva, uz sve dodatne mane EV-a?

15 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Puno javnih punionica je preduvjet za gradove. Cijena je sad visoka jer je velika potražnja, a ponuda nikakva. Konkurencija će to regulirati vrlo brzo. Pogotovo kad vlasnici većih solarnih elektrana shvate da je isplativije prodavati vozačima nego HEP-u.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Izgradnja punionica električnih automobila u EU zn

 

EV je ionako neucinkovit koncept tj poluproizvod koji ce neslavno propasti, cemu onda punionice?

 
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Love2ml86:

Krivo čitaš statistiku. Trenutno električne aute kupuju praktično samo oni koji ih mogu puniti doma. S vremenom će se to promijeniti, ali ne baš sutra. Kad el. aute počnu kupovati ljudi u zgradama, neće dugo trebati da si na parkingu sami ugrade utičnice
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.5.2024 12:23 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
DexCro:

Vlasnici solara to kod nas neće raditi jer 6 mjeseci u godinama prinos solara je blizu nuli. Da ne govorimo o noći, oblačnim danima i slično. Baterije nisu jeftine, ako misliš da je to zgodna ideja zapitaj se zašto Tesla po Kaliforniji ne stavlja SVOJE solarne panele na punionice, sunca tamo ima 3 PUTA više nego u Evropi
Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Gebirgs kaže...

 

EV je ionako neucinkovit koncept tj poluproizvod koji ce neslavno propasti, cemu onda punionice?

EV je genijalna stvar za voznju po gradu i oko grada, ne bih mijenjao svoju malu zujalicu nizasto. 

 

 

15 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Feudalac kaže...
DexCro:
 zapitaj se zašto Tesla po Kaliforniji ne stavlja SVOJE solarne panele na punionice, sunca tamo ima 3 PUTA više nego u Evropi

Pitao sam se i odgovor je jednostavan. Teslini superchargeri, ovisno o broju priključaka i brzini punjenja trebaju od 1 do 10 MW. Za to ti treba od 1 do 10 tisuća kvadratnih metara panela. Inače, Tesla ima solarne izvore, ali oni tipično nisu na punionicama.

8 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
DexCro kaže...
Feudalac kaže...
DexCro:
 zapitaj se zašto Tesla po Kaliforniji ne stavlja SVOJE solarne panele na punionice, sunca tamo ima 3 PUTA više nego u Evropi

Pitao sam se i odgovor je jednostavan. Teslini superchargeri, ovisno o broju priključaka i brzini punjenja trebaju od 1 do 10 MW. Za to ti treba od 1 do 10 tisuća kvadratnih metara panela. Inače, Tesla ima solarne izvore, ali oni tipično nisu na punionicama.

 To što vrijedi za njih, vrijedi i za sve druge. I ne, Tesla nema solarne izvore, nešto su počeli drkati u Nevadi, tek toliko da ne ispadne da je Musk lagao. U stvarnosti, kao što si sam primjetio u ovoj poruci, tvornica, punjač, treba toliko puno struje da joj nije dosta ni desetke hektara uokolo da bi imao pokrivenu svoju potrošnju. šta misliš koliko struje guta samo jedna 8 megatonska preša za tlačno lijevanje aluminija koje sada imaju u svakoj tvornici... Ti neki zelenaši okolo kaj se kunu u vlastitu energiju uglavnom pojma nemaju o čemju pričaju. Svima njima volim reći, kad je to tako dobro, otkači se sa Elektre i preživi sa solarom i baterijom ako možeš. 

Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Ispada da trebamo otkriti vozila sa turbo dieselskim motorima i na taj način će se riješiti svi problemi ev.
vicious
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.5.2024 3:47 (viciousone).
Moj PC  
6 1 hvala 0
8 godina
offline
Izgradnja punionica električnih automobila u EU zn

Čim su otvorili punionice i za druge marke auta, Musk odmah otpustio cijeli tim za superchargere 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Feudalac kaže...
DexCro:

Vlasnici solara to kod nas neće raditi jer 6 mjeseci u godinama prinos solara je blizu nuli. Da ne govorimo o noći, oblačnim danima i slično. Baterije nisu jeftine, ako misliš da je to zgodna ideja zapitaj se zašto Tesla po Kaliforniji ne stavlja SVOJE solarne panele na punionice, sunca tamo ima 3 PUTA više nego u Evropi

 Zato što ne mogu sve odjednom napraviti. Da si proveo 4 sekunde guglajući znao bi da im je to i u planu... https://www.notateslaapp.com/news/970/tesla-s-long-term-vision-superchargers-with-solar-batteries

 

A to da Hrvatska nema 6 mjeseci prinose na solare je u najmanju ruku neiskrena i u potpunosti fulana tvrdnja. Ja na svojem neoptimalnom istok/zapad krovu u središnjoj hrvatskoj sa samo 7kwh panela pokrivam i više nego cijelu godišnju potrošnju kuće dvokatnice sa 2 klime...

14 godina
online
Izgradnja punionica električnih automobila u EU zn

Naš fond umjesto da daje 15M€ ukupno i 9000€ po EV-u mogao bi dati barem 1/5 tih sredstava firmama za punjače i postaviti im uvjet da moraju biti online 95% vremena u sljedeće 2 godine nakon instalacije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Ferritin kaže...

Naš fond umjesto da daje 15M€ ukupno i 9000€ po EV-u mogao bi dati barem 1/5 tih sredstava firmama za punjače i postaviti im uvjet da moraju biti online 95% vremena u sljedeće 2 godine nakon instalacije.

Trebao bi dati za to sva ta sredstva, a ne za vozila.

8 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Ferritin kaže...
Feudalac kaže...
DexCro:

Vlasnici solara to kod nas neće raditi jer 6 mjeseci u godinama prinos solara je blizu nuli. Da ne govorimo o noći, oblačnim danima i slično. Baterije nisu jeftine, ako misliš da je to zgodna ideja zapitaj se zašto Tesla po Kaliforniji ne stavlja SVOJE solarne panele na punionice, sunca tamo ima 3 PUTA više nego u Evropi

 Zato što ne mogu sve odjednom napraviti. Da si proveo 4 sekunde guglajući znao bi da im je to i u planu... https://www.notateslaapp.com/news/970/tesla-s-long-term-vision-superchargers-with-solar-batteries

 

A to da Hrvatska nema 6 mjeseci prinose na solare je u najmanju ruku neiskrena i u potpunosti fulana tvrdnja. Ja na svojem neoptimalnom istok/zapad krovu u središnjoj hrvatskoj sa samo 7kwh panela pokrivam i više nego cijelu godišnju potrošnju kuće dvokatnice sa 2 klime...

 Da si ti proveo 4 sukende razmišljajući, onda bi shvatio da Musk jako puno obećava, a da nikad nikad ne bude kako je obećao. Solarni paneli na punionicama su sjajna ideja ako trebaš nadstrešnicu za aute. Obzirom da vlasnik punionice ne parkira svoje automobile tamo, njega boli kurac za nadstrešnicu. Da bi solar imao svrhe, treba imati priličnu površinu. Uzmi da je jedna 150 kW punionica iskoritena samo 10%, to je 876 sati u godini puta 150 kWh = 131400 kWh. Za to trebaš 110 kWp sistem koji treba oko 600 kvadrata krova. Tesla tipično ima 8 pa na više utičnih mjesta na svakoj punionici. 100 * 8+ kWp sistem će morati biti spojen na mrežu u dvojsmjernom režimu a to uključuje licencu za trgovanje električnom energijom, net metering ne prolazi. Baterije koje bi mogle primiti svu tu energiju pa da solar bude dobro iskorišten a da sve ostane interno, poslije brojila, bi koštale milijune. I opet trebaju mrežu i skupi priključak.

 

Uzgred, to što tvoj solar pokriva tvoje godišnje potrebe za strujom znači samo da on u godini proizvede određeni broj kilovata, a ne da je tajming proizvodnje usklađen s tvojim potrebama. Jer nije. Dvanaesti i prvi mjesec, proizvodnje gotovo da nema u odnosu na ljetne mjesece, veljača i studeni su mrvciu bolji i tako redom; 6 mjeseci u godini tvoj kao ni moj solar ne pokriva potrebe. Tu sad imamo par opcija - možemo napraviti dovoljno veliku bateriju da spremimo sav ljetni višak, možemo predimenzionirati sustav tako i da ta smanjena iskoristivost zimi bude dovoljna ili možemo zaboraviti na sve te sitnice ako imamo mrežu u kojoj netko drugi brine da mi uvijek imamo struje točno onoliko koliko je trebamo. Ti si odabrao zadnju opciju, a ni Tesla nije glup pa koristi istu tu opciju. Za zadovoljavanje eko glupana tu i tamo na krov stave par panela koji ne pokrivaju ni 1% njihove potrošnje.

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E

Feudalac kaže...

Dvanaesti i prvi mjesec, proizvodnje gotovo da nema u odnosu na ljetne mjesece, veljača i studeni su mrvciu bolji i tako redom

 

Sto savrseno korelira s kapacitetom baterija EV-a, taki da ih tada ionako nitko ne vozi - win-win! 

 

PS forumsko rjesenje je sranje!

Gledam te!
6 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Ma ljudi kakav benzin, EV je zakon.

Oduševila me aku kosilica sa dvije baterije, čak i snagom sam oduševljen, trava uredno pokošena a ja ne moram kupovati gorivo, stiskati pumpicu, vući onu špagu ko majmun. Popravljati uvijek nešto, ulje kupi, kupi novu pumpicu, membrana, svako proljeće kosilica kod majstora pa čekam dva tjedna da popravi.
A sad stavim baterije i stisnem gumb start 💪
Jeste da posao nešto duže traje ali ta manja vibracija, manja buka (neki dan kosim i pričam na mobitel), neprocjenjivo.
Baterije izdrže 30-45 minuta intenzivnog tempa (trčim dok kosim), nakon toga pauza dok se baterije ne napune. Ali kad kupim još dvije baterije bit ću moćan 🦾

Što se protivite napretku, jeb'o vas vaš smrdljivi dizelaš švapskog uvoza koji troši litru ulja na 100 km. 😝
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2024 10:55 (ajimerej).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Old Iggy kaže...
Ferritin kaže...

Naš fond umjesto da daje 15M€ ukupno i 9000€ po EV-u mogao bi dati barem 1/5 tih sredstava firmama za punjače i postaviti im uvjet da moraju biti online 95% vremena u sljedeće 2 godine nakon instalacije.

Trebao bi dati za to sva ta sredstva, a ne za vozila.

 -ali to ne rade i neće... pogodite zašto? tko zarađuje ako potrošač troši struju? hep-država (porez), tko zarađuje ako potrošač ima vlastiti izvor struje? tko kad zarađuje manje-više? tko stoji iza projekta kao nositelj i tko o tome odlučuje, može.. ili mislite da smo jedino 'mi' u temi pametni pa se dosjetili.. oni kojima je to posao se nisu sjetili? naprotiv, upravo zato se subvencionira potrošnja, ne proizvodnja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
suspendiran
offline
Izgradnja punionica električnih automobila u EU zn

Čisto da napaćeni narod zna ... ovo je sve već viđeno i dobro se zna kako će se završiti na kraju:

 

https://www.howtogeek.com/100742/new-research-shows-why-electric-cars-failed-in-the-early-1900s/

The first electric vehicle was developed in the late 1890s, and EVs were fairly popular up until the 1920s. So what happened? New research published in Nature by Lund University suggests that early electric infrastructure, or a lack thereof, prevented electric cars from winning over the 20th century.

 

https://www.nature.com/articles/s41560-021-00898-3

In 1900, there were three equal contenders in the US automotive industry: gasoline, electric and steam cars. Only a decade later, the gasoline car had achieved a crushing dominance. This dominance is often attributed to techno-economic factors, such as an innate inferiority of electric cars. Meanwhile, the role of the infrastructures is not well understood. This study presents evidence on the mechanisms behind the rise of gasoline vehicles, using a database of more than 36,000 passenger car models. We estimated econometric models to explain the technology choice of car producers, which show that the slow expansion of electricity infrastructure had a key impact.

 

 

 

Sad je samo pitanje kad će kmetovima puknut film i past mrak na oči, pa da krene potpuno demoliranje ovog nakaradnog neofeudalnog sistema i praznovjerja sekte Crkva Presvetlog Zatoplenja.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
1 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
memulica kaže...

Čisto da napaćeni narod zna ... ovo je sve već viđeno i dobro se zna kako će se završiti na kraju:

 

https://www.howtogeek.com/100742/new-research-shows-why-electric-cars-failed-in-the-early-1900s/

The first electric vehicle was developed in the late 1890s, and EVs were fairly popular up until the 1920s. So what happened? New research published in Nature by Lund University suggests that early electric infrastructure, or a lack thereof, prevented electric cars from winning over the 20th century.

 

https://www.nature.com/articles/s41560-021-00898-3

In 1900, there were three equal contenders in the US automotive industry: gasoline, electric and steam cars. Only a decade later, the gasoline car had achieved a crushing dominance. This dominance is often attributed to techno-economic factors, such as an innate inferiority of electric cars. Meanwhile, the role of the infrastructures is not well understood. This study presents evidence on the mechanisms behind the rise of gasoline vehicles, using a database of more than 36,000 passenger car models. We estimated econometric models to explain the technology choice of car producers, which show that the slow expansion of electricity infrastructure had a key impact.

 

 

 

Sad je samo pitanje kad će kmetovima puknut film i past mrak na oči, pa da krene potpuno demoliranje ovog nakaradnog neofeudalnog sistema i praznovjerja sekte Crkva Presvetlog Zatoplenja.

 Donositelji odluka danas, itekako su svjesni tog problema kokoš-jaje. Problem je samo u tome tko će platiti izgradnju milijuna brzih punionica dok milijarde odlaze u Ukrajinu a sami si lomimo nogu zabranom ili carinjeenjem dobre kineske robe.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Veliki Brat kaže...

Feudalac kaže...

Dvanaesti i prvi mjesec, proizvodnje gotovo da nema u odnosu na ljetne mjesece, veljača i studeni su mrvciu bolji i tako redom

 

Sto savrseno korelira s kapacitetom baterija EV-a, taki da ih tada ionako nitko ne vozi - win-win! 

 

PS forumsko rjesenje je sranje!

 Nasmijao si me sa svojim aluzijama, ali stvarni problem ide u suprotnom smjeru - kad najviše struje treba, najmanje je ima (od sunca). Ništa od toga nije nerješivo, ali traži vrijeme i novac. Najlakše se praviti kao da ti problemi ne postoje, eto netko ima solar na kući pa to automatski znači da se njegov auto na Novu godinu od 01-05 sati puni na sunčevu energiju.

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
ajimerej kaže...
Ma ljudi kakav benzin, EV je zakon.

Oduševila me aku kosilica sa dvije baterije, čak i snagom sam oduševljen, trava uredno pokošena a ja ne moram kupovati gorivo, stiskati pumpicu, vući onu špagu ko majmun. Popravljati uvijek nešto, ulje kupi, kupi novu pumpicu, membrana, svako proljeće kosilica kod majstora pa čekam dva tjedna da popravi.
A sad stavim baterije i stisnem gumb start 💪
Jeste da posao nešto duže traje ali ta manja vibracija, manja buka (neki dan kosim i pričam na mobitel), neprocjenjivo.
Baterije izdrže 30-45 minuta intenzivnog tempa (trčim dok kosim), nakon toga pauza dok se baterije ne napune. Ali kad kupim još dvije baterije bit ću moćan 🦾

Što se protivite napretku, jeb'o vas vaš smrdljivi dizelaš švapskog uvoza koji troši litru ulja na 100 km. 😝

 apsolutno se slažem kako je struja bolja za kosilice, bušilice, tostere, sušila kose, perilice, svjetlo, naprave "za zabavu" ... samo budala bi takve stvari ganjala dizelom. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
8 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E

Istina, dizel nije za to, ali benzin...

 

itd.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
16 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
ihush kaže...
Old Iggy kaže...
Ferritin kaže...

Naš fond umjesto da daje 15M€ ukupno i 9000€ po EV-u mogao bi dati barem 1/5 tih sredstava firmama za punjače i postaviti im uvjet da moraju biti online 95% vremena u sljedeće 2 godine nakon instalacije.

Trebao bi dati za to sva ta sredstva, a ne za vozila.

 -ali to ne rade i neće... pogodite zašto? tko zarađuje ako potrošač troši struju? hep-država (porez), tko zarađuje ako potrošač ima vlastiti izvor struje? tko kad zarađuje manje-više? tko stoji iza projekta kao nositelj i tko o tome odlučuje, može.. ili mislite da smo jedino 'mi' u temi pametni pa se dosjetili.. oni kojima je to posao se nisu sjetili? naprotiv, upravo zato se subvencionira potrošnja, ne proizvodnja.

Pa subvencioniranje punjača i je subvencioniranje potrošnje, ne proizvodnje. 

15 godina
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E

.. da. (još samo kad bi bilo jasno što želiš reći.. ili nesporazum u čitanju..) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
suspendiran
offline
Re: Izgradnja punionica električnih automobila u E
Feudalac kaže...

.

 Donositelji odluka danas, itekako su svjesni tog problema kokoš-jaje. Problem je samo u tome tko će platiti izgradnju milijuna brzih punionica dok milijarde odlaze u Ukrajinu a sami si lomimo nogu zabranom ili carinjeenjem dobre kineske robe.

 Nisu oni svjesni ničega, osim možda koliko tuđih novaca/resursa mogu ukrasti ili uništiti u jedinici vremena. Problem(i) su poznati preko stoljeća i još su tu. Tehnologija koja nije vrijedila ni onda, a danas još manje.

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice