HDMI problemi

poruka: 20
|
čitano: 9.357
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
HDMI problemi

Dragi forumaši,

Imam problem sa slikom preko HDMI kabela.

Problem 1. Svaki priključak na grafičkoj kartici pojedinačno daje sliku na PC i TV. Čim su uključena dva zajedno npr: DVI I HDMI imam sliku samo na PC a na TV samo početnu sliku Windowsa.

Problem 2. Preko HDMI imam sliku na TV a kad ga spojim na  ekran PC nema ništa.

Da li to znači da je otišla grafička kartica ili nešto drugo.

Hvala na odgovoru.

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: HDMI problemi
U postavkama mozes namjestit koji ti je primarni a koji sekundarni monitor.

U drugom slucaju ne vidim zasto bi otisla graficka ako je sve u redu na TV-u. Mozda na monitoru moras ulaz podesiti na HDMI (ukoliko si u prvom slucaju monitor spojila na pc sa DVI a tv sa HDMI, onda ti je na monitoru mozda ostalo DVI ulaz podesen)
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
HDMI problemi

Najprije si ispuni moj pc da forumaši znaju koje sve komponente imaš...vjerojatno nije otišla grafička kartica nego su to problemi softvera,drajvera itd....treba to vjerojatno sve pravilno podesit kako bi funkcioniralo kako ti želiš,a moguće da i nemože kako si ti zamislio...

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: HDMI problemi

Hvala, sve je namješteno kako treba.

A da nije možda problem u matičnoj ploči. Navodno ne postoji način kako se može to ustanoviti. Jedino zamjenom matične ploče ili same grafičke kartice.

 

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: HDMI problemi
Oliverius kaže...

Hvala, sve je namješteno kako treba.

A da nije možda problem u matičnoj ploči. Navodno ne postoji način kako se može to ustanoviti. Jedino zamjenom matične ploče ili same grafičke kartice.

 

 

Koju grafičku imaš,ati ili nvidia? Jesi probao sa drugim hdmi kabelom?

15 godina
online
Re: HDMI problemi
M4X kaže...
Oliverius kaže...

Hvala, sve je namješteno kako treba.

A da nije možda problem u matičnoj ploči. Navodno ne postoji način kako se može to ustanoviti. Jedino zamjenom matične ploče ili same grafičke kartice.

 

 

Koju grafičku imaš,ati ili nvidia? Jesi probao sa drugim hdmi kabelom?

 ili intel integrirku.. :)

-za onboard, postoje opcije u BIOSu (ne za sve..) nešto kao 'omogući ..bla-bla' .. no juzer se ne snalazi, pa je beskorisno.

treba prolistati RTFM ili po biosu.

ako su dodatne-dikretne (amd-nvidia), tad juzer to razlikuje po mjestu gdje uštekava kabel, na MBO (stražnji panel, miš, tipkovnica, mreža, zvuk.) ili na dodatnu karticu..

i kod dodatne VGA može biti ili-ili .. i oba istovremeno, opet ovisi o generaciji, driveru-firmwareu.. npr ima li više dvi-hdmi priključaka, neki se možda preklapaju.

no može biti i sam driver, boot.. i pruzimanje u OSu, tad se to podešava u driveru, dual-clone.. što već kao i primarna-sekundarna tj ponašanje.

 

dodatno, neovisno o samom PCju, i monitor-tv može imati svoj detect signala, .. ili ručno. Dok se sve ne podesi, dok se nema sve relevantne info .. a juzer bi to nekako trebao prepoznati i navesti, nema nekog konkretnog odgovora. (ipak, greška npr kabla ili bilo koji kvar je za sad manje vjerojatan.. 99% da je sve ispravno, samo treba podesiti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: HDMI problemi

Hvala svima na savjetima.

Problem je riješen u postavkama (windows 10) monitora na prošireno. Sami mi nije jasno kako su svi ovi problemi mogli bit samo zato jer je monitor bio postavljen na jedan.

Ali sve u svemu sad je OK i pozdrav.

 

7 godina
offline
HDMI problemi

da ne otvaram novu temu, postavit cu pitanje ovdje..

Imam monitor i TV u jednom i za potrebe PC-a sam ga spojila HDMI kabelom (to mi je bila jedina opcija preko DVI-D to HDMI  konvertera).
No uskoro kupujem novu graficku rx 460 2gb koja ima isto HDMI utor, ali ih ja na poleđini monitora imam samo jedan. Ne znam kako da onda spojim graficku, da li postoji mogucnost da kupim USB to HDMI konverter pa da tako spojim?
Inace graficka ima ove utore: 

DisplayPort (version 1.4 Ready) /

HDMI (version 2.0b) /

DL-DVI-D

 

a maticna mi je  MSI H110M PRO-D

 

graficka koju sad ima je integrirana.

 

Hvala svima koji odgovore, zbilja mi je hitno, ovaj vikend trebam ic po graficku i sad naiđem na taj problem.. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: HDMI problemi

 .. ne, ništa ne trebaš dodavati, jednostavno spojiš hdmi kablom (novu) vga i monitor.

.. odnosno, postoji i mini hdmi, tad možda adapter ili odgovarajući kabel.

 

(kad imaš dodatnu vga, ne koristiš onboard-integriranu, tj i u dual-swichable modu rade kao jedna komponenta). Automatika će isključiti integrirku, bit će aktivna nova vga. Jedini mogući problem je oko izlaza signala (na koji izlaz defaultno pali signal, dvi-hdmi-dport-vga.. ovisno što ima i ovisno o firmwareu vga).

+ poželjno je prije zamijene deinstalirati postojeći driver, jer .. to je valjda jasno, ne mora biti obavezno. Upališ i vidiš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.3.2017 16:01 (ihush).
7 godina
offline
HDMI problemi

ajoj kako sam smotana :S

Hvala još jednom na pojašnjenju.

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
HDMI problemi

Jel zna netko mozda zasto mi ne zeli prebaciti zvuk na tv.. odem tamo na postavke i cim kliknem na prebaci zadano na tv pusti zvuk na stotinku na tv i automatski onda prebaci zvuk natrag na pc??

http://trakt.tv/user/MjezZza
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
HDMI problemi

Pozdrav, da ne otvaram novu temu,

 

moze li mi ko pojasniti da li se moze hdmi priključak zamijeniti? Prije kojih godinu, dvije je riknuo i od tada sam spojeni na hdmi od grafe..

 

Trenutno mi je potreban da spojim pc i tv ekrane, kupio sam splitter ali mogu samo prebacivati s pc na tv, ne mogu zrcaliti jer nemam miracast na pcu..

Ima li ko kakvu ideju, potreban mi je jos i bezicni adapter ako ne budem uspio popraviti hdmi..

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.4.2023 19:51 (hardrock).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: HDMI problemi

Na matičnoj?

Može, ako imaš alat.

Ako ne, može ti i servis zamijeniti, ali to bi koštalo više nego cijela matična.

BTW, kak to misliš da je riknuo, potrgan je ili?

Jer ako nije potrgan aamo prebaciš u biosu na integriranu grafu.

 

Edit: aha, taman sam napisao kad si editirao.

Nisam skužio dopisani dio, ali stisneš win tipku i P zajedno pa biraš.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.4.2023 19:55 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: HDMI problemi
fer-de-lance kaže...

Na matičnoj?

Može, ako imaš alat.

Ako ne, može ti i servis zamijeniti, ali to bi koštalo više nego cijela matična.

BTW, kak to misliš da je riknuo, potrgan je ili?

Jer ako nije potrgan aamo prebaciš u biosu na integriranu grafu.

 

Edit: aha, taman sam napisao kad si editirao.

Nisam skužio dopisani dio, ali stisneš win tipku i P zajedno pa biraš.

 

 Ne bih ga slao na servis, da na matičnoj, moguce da je potrgan pa bih ga probao sloziti, ali nisam siguran, kak mislis na integriranu grafu, jer imam nvidijinu grafu gtx 1660.. ne kuzim se baš detaljnije...

Za prebacivanje bih se vec snasao..

edit - i pitanje, to što nisi skuzio kaj sam napisao, mislio sam na to dal ako cu imat npr hdmi od maticne na monitor, a grafin hdmi na tv, i dal cu pritom imati sliku na monitoru i tvu?

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.4.2023 20:07 (hardrock).
7 godina
offline
Re: HDMI problemi

Ne, radi ti samo jedan od ta dva izlaza.

Ali budući da imaš splitter onda ti je svejedno, nakon njega ionak imaš sliku na više ekrana.

A ako želiš imati kao više različitih ekrana, tj. na nije na svima isto to možeš jedino tak da svaki ekran uštekaš na različiti izlaz, grafička ti ih ima više.

Ako nema.više HDMI izlaza a trebaju ti, imaš adaptere za DVI-D i displayport.

 

Edit: ako je to ovo računalo di je Ryzen 1600 AF, onda ti taj izlaz na matičnoj ni ne radi zato kaj taj procesor nema integriranu grafiku, nije potrgan.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.4.2023 20:36 (fer-de-lance).
15 godina
online
Re: HDMI problemi

-nećeš.. jer (nećemo u detalje) ...

-pc nema veze s miracast i sl. nije to mobitel.

-na gpu-grafičkoj imaš nekoliko video izlaza, hdmi-dvi-dp.. ovisno o tome koji format i kojim kablom na koji tv-ekran želiš spojiti trebaš kabel i ili adapter, dok sve ostalo radi vga-gpu tj driver koji tad vidi dodatni ekran-izlaz a kloniranje ili bilo što drugo su tad opcije u driveru, npr dva odvojena ekrana ili kao paneli ili sve-klonirano .. tj ne trebaš spliter, koji koristiš samo kad imaš jedan izlaz i tad na više ekrana imaš istu sliku mada je i to ono što želiš kao rezultat pa je svejedno kako ćeš napraviti, spliterom ili svaki kabel u jedan od izlaza s vga-gpu uz naravno izbor u driveru što-kako želiš koristiti na dodatnim ekranima (kojih može biti više, 2-4 a za neke vga do 16..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
HDMI problemi

Zadnje pitanje, dal se moze dobit na samsung au7172 43' tvu 1440p i 60hz?

Ili je ovo max i vjerojatno najbolje postavke na slikama...

Nije da šteka ili ne izgleda dobro, slika je odlična kao i gameplay, samo me zanima dal se moze sta u postavkama promijenit za bolji dojam?

Ako da probat cu po netu pogledat kaj najbolje ide uz moju grafu i tv.

Hvala

 

SLIKE: 

 

SLIKE 2: nakon preštekavanja iz eARC 3 hdmia u hdmi 1

 

update: stavio sam postavke na max 4k i 60hz u nvidijinom control panelu, zatim sam uključio Game mode na tvu i pc mi se restartao, jeli moguce da je graficka (ne moguce nek sigurno) preslaba za 4k na tvu i dal bi bolje bilo da igram preko hdmia 3 gdje je earc ili hdmi 1 ili 2 gdje mogu na vecoj rezooluciji igrat, al opet mozda mi grafa izgori? Ako znate bio bih zahvalan. lp

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 18:53 (hardrock).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: HDMI problemi

Nemre grafi biti ništa koju god rezoluciju koristio.

A ovo kaj se restartao, tko zna, možda si bacio u neki nepodržani mod pa je crashalo drivere i restartalo, ili nekaj drugo zeza.

 

A za bolju sliku ne znam kaj točno mjsliš, alk na 4K s tom grafičkom nemreš skoro ništa igrat a da ne bude skroz usporeno.

Možeš si jedino mijenjat boje i colorspace itd. ak to misliš, pa da bolje izgleda, npr. ovo kaj si na screenshotu stavio biraj dolje ono drugo pa promijeni tam di je RGB na neki drugi mod pa vidi (to meni na mom monitoru npr. RGB mod ne znam zašto izgleda lošije nego YbCpBr ili kak već).

 

Mislim da ti je na toj grafi najbolje igrat na 1080p i pojačat si detalje, to ti bude više značilo nego veća reza, pogotovo ak ne sjediš jako blizi ekrana.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.4.2023 19:59 (fer-de-lance).
15 godina
online
Re: HDMI problemi

prvo, znaš li što znači hdmi arc? audio return chanell, .. služi za slanje-prolaz zvuka dalje, do audio komponente (tzv linija ili pojačalo..) .. nema veze s ostatkom rada ili razlike s drugim portovima osim što drugi portovi nemaju tu funkciju mada teoretski može imati svaki.. ali je i teoretski to nepotrebno na svakom ulazu jer nemaš kamo slati toliko signala-žica.. nema smisla i zato to ne rade na svim hdmi ulaznim konektorima na tv-u.

-sa strane vga-gpu to nema razlike tj to je samo stvar ulaznog konektora na tv-u, monitoru-ekranu tj da primi signal ali da ga i prosljedi dalje drugom uređaju u lancu tj liniji za zvuk..

-pošto je arc kao standard uveden od hdmi-v.1.4 tad to znači da je taj hdmi barem v.1.4 .. a za željene rezolucije ti treba +2.0, 2b.. itd. kao i kabel, dok problem može biti gpu-čip ovisno o generaciji jer ekšli ne podržava ili ne kombinaciju tj umnožak-rezultat rezoluciju i refresh.. tj kombinacija 4k i 60hz ali možda radi na recimo 30hz.. no ako ne kemijaš tad ti driver ograniči izbor-kombinacije na ono što može, tj tek kad 'forisraš' možeš poslati nešto preko tog pa bi tad to bilo objašnjenje za restart-problem... no realnije je da ti jednostavno ne dozvoli pa možda imaš neki treći problem kao kvar, napajanje ili slučajnost..

 

-osim izlaza s vga, ulaza na tv i standarda, rezolucjie i refresha kojeg svi moraju podržavati da bi radilo, mora biti i odgovarajući kabel koji to može prenjeti, certificiran za v.2 ili 2k-4k-8k.. i sl. uz kombinaciju s refreshom jer su to dva odvojena podatka tj rezolucija ne znači da može na 60hz.. a to ne mora biti navedeno pogotovo na tvu ili kablu tj sigurnije je tad imati 'jači' kao 8k pa će tad i to raditi ako je uzrok kabel.. mada to s restartom nema veze, ne bi trebalo imati veze.. ali tko zna, nikad nije 100%.. možda.

 

tj ako ti tv u specifikaciji podržava max 1440p i 60hz, tad nećeš moći 4k na 60hz.. jer je to 2x više-jače.. tj monitor koji može baratati s 4k može i 1440p ali ne i obrnuto + ne za sve refrreshove i ne za sve dubine boja-hdr.. tj kao max se reklamno navodi 'max' s najnižim ostalim postavkama jer to su reklame.. ne s 60hz nego recimo 24-25-30.. što je polovica onog što pokušavaš a 4k je 50% viša rezolucija po visini i širini, kvadratna funkcija-veća razlika, duplo..

-ima li monitro-tv dekalrano 4k rezoluciju na 60hz i hdr? ako nema, tad forsaš preko granica.. isto za gpu ili kabel.. ne jedna stvar za sebe nego sve tri + ostalo što se želi slati kablom kao usko grlo ili kompatibilnost-standardi.

 

ili, prije nego pitaš ili probaš, google ima i te odgovore, wiki, rezolucija, hdmi.. svi imaju te odgovore, točne, a da bi radilo svi dijelovi od gpu-kabel-tv moraju podržavati takvu postavku. ne samo 60hz ili samo rezoluciju neog umnožak tj rezolucija i refresh zajedno + dodatno i hdr i ostalo što podiže zahtjeve jer sve to mora proći korz žicu i čipove koji primaju-šalju-dekodiraju.. realnost vs reklama koja nije netočna nego zavaravajuća kad navede max vrijednosti ali ne istovremeno a trebaš ih istovremeno ili misliš da može..

 

s druge strane, nema potrebe, dobra hd slika je dobra.. ostalo su nepotrebna kemijanja a kako će koji par uređaja raditi ovisi.. možda dobro možda loše.. ili nikako ako je izvan granica ili neki kvar-problem.

 

ili, kao standard, hdmi.. ako imaš DP on je 'jači', opet naravno ovisi koja verzija.. dp v1.4 naviše je jači, pa ako imaš na gpu-vga i na tvu možeš probati taj priključak i posotji mogućnost da radi-bolje... no dp se ne ugrađuje na tv.. i navodiš 3x hdmi pa vjerojanto nema dp (dok monitori obično imaju..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
HDMI problemi

Hvala na pojašnjenju

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice