Koruptirana video memorija i načini prevencije

poruka: 14
|
čitano: 3.884
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Koruptirana video memorija i načini prevencije
pitanje

Prije dan-dva sam saznao da mi je video memorija puna gresaka. Prvi put sam primijetio kad mi je kod igranja WoW-a počeo interface titrati, te su mi lika poligoni sa drugog kraja outlanda počeli bosti u oči (mislim da se to zove artifact)... Nakon toga sam provjerio video memoriju sa jednim programom i pokazalo se da je prepuna gresaka.

Zanima me da li je to popravljivo ikako ili ju je nužno zamijeniti (radi se o powercolor x1950pro i još uvijek je sva sreća pod garancijom).

 

Također bi htio znati kako se kvarenje video memorije može spriječiti. Jeli tome uzrok neadekvatno napajanje (350W koje sam dobio s kompom), ili možda preveliko zagrijavanje (nije overclockirana) i koje ventilatore i/ili PSU preporučate. Trenutno mi je budžet ograničen pa ako je moguće ispod 500kn.

 

Ostala konfiguracija je:

Intel Pentium D 2.8GHz

aBit AW8-MAX matična

3GB DDR2 RAM (2x512 + 2x1GB)

Powercolor Radeon x1950 PRO

Seagate 160GB HDD

350W PSU (neznam sad  točno marku i model)

 

mislim da ostalo nije relevantno, ali ako je, samo mi recite.

 

Hvala na pomoći! Osmijeh


"I have half my keyboard bound to taunt and the other half bound to sunder. I just smash my face on my keyboard and mobs aggro to me." - Prot Warrior
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koruptirana video memorija i načini prevencije
autorov komentar

Mislim da sam možda pogriješio kategoriju. Je li ovo trebalo ići u Razni hardverski problemi?


"I have half my keyboard bound to taunt and the other half bound to sunder. I just smash my face on my keyboard and mobs aggro to me." - Prot Warrior
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koruptirana video memorija i načini prevencije
Problem je u grafickoj pa nek ostane zasad tu.
Lako se makne ako se uspostavi da je nešto drugo
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koruptirana video memorija i načini prevencije

Napajanje ti je doista malo "mršavo" - na kutiji te kartice je napisano kako zahtjeva napajanje od 450 W.

Zapravo zahtjeva 30A na 12V railu. To je "by the book".

 

No obično se zbog slabog napajanja aplikacija (igra da budemo jasni) jednostavno sruši ili zamrzne zajedno sa cijelim OS-om.

A moguće i da imaš artefakte po memoriji i tako 10 sati u komadu ... sve je moguće.

Uzevši u obzir tvoj procesor koji isto voli povuć struje, može biti kako bi ti dobro došlo novo napajanje.

 

Ali prije svega, ako zaista imaš karticu pod garancijom - što se čeka, u dućan po novu.

 

I na kraju  - koliko dugo koristiš karticu? Da li je ovo prvi put da primjećuješ greške?

Da li si  mijenjao drajvere? Postoje li drajveri pod kojim se te greške ne pojavljuju?

 

Ima jako puno smjerova kojim se može krenuti kad nisi baš puno toga spomenuo.

 

Pozdrav

16 godina
neaktivan
offline
RE: Koruptirana video memorija i načini prevencije
autorov komentar

Karticu koristim negdje od polovice osmog mjeseca i prvi put sam primijetio greške prije 2-3 tjedna. Greške se nisu javljale kod recimo The Witchera ili Obliviona, već samo u WoW-u, pa sam, nakon što sam prošvrljao po wow forumima, vidio da dosta ljudi ima tih problema. Mislio sam da je stvar u WoW-u pa sam reinstaliro Windowse i WoW, nakon čega su greške nestale nekih tjedan dana. Sada prije dan-dva su se ponovno pojavile. Skinuo program Video Memory stress Test v1.2 koji mi je pokazao više od 2000 grešaka u video memoriji.

Budući da ću karticu ići zamjenit, zanimalo me jeli uzrok možda hardwareske prirode (pregrijavanje ili napajanje) kako bih i taj problem riješio što prije da mi ne strada i nova kartica.

Inače koristim najnovije ATI-jeve drivere, a eksperimentirao nisam tako da nisam siguran dal se greške javljaju i kod drugih drivera.

Može li mi ko kakve preporučit da probam?

 

I da li je  Chieftec power supply 450W, ATX 2.0, 2×12V, Active PFC, AFC, 12cm fan, 2×SATA connectors dobar izbor za novo napajanje?

 

"I have half my keyboard bound to taunt and the other half bound to sunder. I just smash my face on my keyboard and mobs aggro to me." - Prot Warrior
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.3.2008 20:35 (Hadriel).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koruptirana video memorija i načini prevencije

Pregrijavanje može biti uzrok, ali bi se desilo odmah a ne nakon 6 mjeseci.

Zašto ti neke igre rade probleme, a druge ne - ne znam. Nisi napisao koliko memorije ima grafička 256 ili 512 Mb?

Možda WoW tjeraš u visokoj rezoluciji sa AA i  AF na visokim postavkama i time se hardverska greška brzo pojavi.

No svakako tu mogu biti u igri drajveri - moraš na forumima tih igara pogledat oko čega i da li se ljudi žale.

 

Da li je loše napajanje skurilo memorijske čipove? Nisam baš za tako nešto čuo, ali to ne znači da je nemoguće.

 

U svakom slučaju ako zamijeniš karticu i kupiš napajanje svakako ćeš imati razloga vjerovat da je sve OK.

 

Pozdrav

16 godina
neaktivan
offline
Koruptirana video memorija i načini prevencije
autorov komentar

Ok, prošvrljat ću još malo po forumima i vidjet spominju li se kakvi driveri.

 

Hvala puno! Osmijeh


"I have half my keyboard bound to taunt and the other half bound to sunder. I just smash my face on my keyboard and mobs aggro to me." - Prot Warrior
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koruptirana video memorija i načini prevencije
autorov komentar

Možda WoW tjeraš u visokoj rezoluciji sa AA i  AF na visokim postavkama i time se hardverska greška brzo pojavi.

 

Hmm... inace WoW igram na 1440x900, 2x Multisampling, AF na high.

Sve druge postavke su na high osim weather efekta.

I grafička ima 256Mb.

 

Da li je moguće da su greške na memoriji nastale zbog toga što sam 1-2 dana igrao WoW i u Task Manageru stavio Priority na High?

 

 


"I have half my keyboard bound to taunt and the other half bound to sunder. I just smash my face on my keyboard and mobs aggro to me." - Prot Warrior
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koruptirana video memorija i načini prevencije

Ne.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
Koruptirana video memorija i načini prevencije

ja ću samo nadodati da mi je ta Powercolorka prelijepa. to je ona sa velikim coolerom (Arctic Cooling) ?


LOTRO - Dwarf Champion Lv 50
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koruptirana video memorija i načini prevencije
Sims kaže...

ja ću samo nadodati da mi je ta Powercolorka prelijepa. to je ona sa velikim coolerom (Arctic Cooling) ?


Da, baš ta.
Da li je prelijepa? Zanimljivo izgleda.
16 godina
neaktivan
offline
Koruptirana video memorija i načini prevencije
autorov komentar

Odnio sam je natrag u Ve-mil. Sad se nadam da me neće zvat tek za 10 dana (zelim iskoristiti praznike za malo igranja). Mislim da toliko vremena zbilja nije potrebno za provjeravanje ispravnosti.

 

I da, zanimljivo izgleda ta kartica i ima dobre performanse.


"I have half my keyboard bound to taunt and the other half bound to sunder. I just smash my face on my keyboard and mobs aggro to me." - Prot Warrior
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koruptirana video memorija i načini prevencije

Nosio sam tamo prije Božića mp3 player, dobio sam novi - ali poslije Nove godine.

Sad ako ti je ovo loša informacija sorry, ali moram ih pohvaliti - nisu mi ni rekli da će trajati manje od 7 dana.

 

Pozdrav

16 godina
neaktivan
offline
Koruptirana video memorija i načini prevencije
autorov komentar

Nadam se da ce to rjesit do Uskrsa. Jucer sam odnio.


"I have half my keyboard bound to taunt and the other half bound to sunder. I just smash my face on my keyboard and mobs aggro to me." - Prot Warrior
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice