Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

poruka: 266
|
čitano: 24.784
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Živahni životi i mnoge smrti Linuxa".
11 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Odgovor pod pretpostavkom da članak nije(još jedno?)trollanje niti da je sponzoriran :

 

Šteta, ponajprije za portal i reputaciju koja znači, jer ovakva količina gluposti se rijetko vidi npr. na life hackeru ili buzzfeedu. Članak više priliči nekom random blogu, nego regionalno renomiranom IT portalu. Pogotovo kad dolazi od nekog tko je ' U svojih par stoljeća bavljenja računalima" koristio linux "od verzije s komandnolinijskim sučeljem i Slackware distribucije, raznih verzija Red Hata i sada Ubuntua ' a ranta o terminal emulatoru..

Linux svijet ima problema. Zajednica koja puno traži a malo daje, fragmentacija (u kontekstu komplikacija za developere, inače choice_is_always_good), RMS-ovo "black and white thinking" što Linus kaže, itd itd... Daleko od toga da je linux super, ali ovi navedeni argumenti....{#}

 

 

 

Kao poslovni korisnik istko tako ne mogu zamisliti situaciju da radim u firmi na nekoj od Linux distribucija. Razlog tome je što sumnjam da bi u takvom slučaju na radnim računalima bila instalirana uvijek najsvježija i (po općem mišljenju zajednice) najrelevantnija i optimalna distribucija, osim ako ne bismo u firmi imali tehničare svemirskih sposobnosti koji bi istodobno bili i vrhunski plaćeni i entuzijasti koji bi sve to održavali kako spada, odnosno IT odjel kakav trenutno ne postoji niti u najvećim domaćim tvrtkama.

Kako netko ovo može ozbiljno shvatiti? Novell, Red Hat, LTS verzije Ubuntua.. Definitivno ne trebaju svemirske sposobnosti...

 

Isto tako, pitate li pet korisnika koja je najrelevantnija trenutna distribucija Linuxa, dobit ćete pet odgovara, od kojih će uz barem četiri, a možda i svih pet ići i idiotska usporedba s „uredskom Maricom“, izmišljenim epitomom računalne glupače za koju također postoji „distra“, ali pravi useri (proseri?) koriste neku drugu, iz nekog opskurnog razloga o kojem vam se ne da slušati.

Polu-legitiman argument. Choice_is_always_good , no istina je da je dosta fragmentacije - kad bi se smanjio broj distri i novostečeni resursi se uložili u preostale, sigurno bi bilo ... "dovršenije". Marica, power-useri i wannabe_power-useri? Razlozi o kojima se tebi ne da slušati? Što reći.. Ignorance is bliss?

 

 

 

Na Linux sceni, naime, uvijek je živahno. Tko ne vjeruje, neka si proba instalirati distribuciju za koju je, recimo čuo od prijatelja prije pola godine da je najbolje što se trenutno nudi. Zastarjela je, naravno, a tko je instalira – debil.

Ubuntu i Mint zastarjeli? Debil tko ih instalira? BTW, odličan izbor riječi...

 

 


Kad god čujem opravdanje za neku komplikaciju u Linuxu koja je „trivijalna“, a na nju se može žaliti samo „uredska Marica“, ta distribucija je za mene mrtva. Skinite mi se s tom Maricom i drugim opravdanjima za nedovršenost.

 

Polu-legitiman argument. Ako misliš na korištenje terminala, zbog broja različitih DE-ova terminal će biti i ostati savršen alat. Nedovršenost? Već opisano...  Neke "nepotrebne" komplikacije doduše imaju svoju svrhu... Korištenjem Archa se dosta toga nauči.. Neke distre nisu namijenjene Maricama, iz nekih drugih razloga... Ali tebi se o tome ne da slušati. {#}

 

Tako ako ste i poslušali savjet postojećeg Linux korisnika, ali ste preporučenu distribuciju instalirali tri mjeseca kasnije, špotat će vas – ta više nije „vrh“, već je neka druga. „Zašto najnoviji Ubuntu, kad svi normalni imaju Mint?“.Zato što si mi prije tri mjeseca baš ti, kretenu, savjetovao Ubuntu,iz kojega je Mint i izašao, pomislit ćete, ili naglas reći, zapalivši za sobom još jedan most prema Zajednici…

Koja glupost od teksta... Ne znam ni odakle da počnem.. BTW još jedan odličan izbor riječi.. Ironično kako jedan ' višestoljetni stručnjak ' od ' kretena ' uzima savjet da li instalirati Ubuntu ili Mint..

 

 

Odgovor pod pretpostavkom da je članak trollanje :

{#}

 

Under neon loneliness...Motorcycle emptiness...
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
kizo2703 kaže...
Veliki Brat kaže...

Đizs, koji si ti fanboy!

Ne napada linux, nego radi - što? Konstatira kako linux ničemu ne koristi? Dok ga koristim i ja još X ljudi na forumu, za sve stvari za koje Drago uredno tvrdi da je beskoristan i da ne radi? Vaaau, stvarno uman članak, nema što!

{#}

 

Članak je ono najbitnije obavil: zapalili ste se (opet {#}) ,a to je i bila Dragina želja.

 

Samo ,kaj to još niste shvatili.

Da ali u koju svrhu to Drago radi?Koji je njegov krajnji motiv sada?

Colossus7 kaže...

stvar je u tome sto svi vole o sebi misliti da su nerdovi, geekovi i slicno, sebe prozivati IT strucnjacima i slicno, a onda kad shvate da nisu ni blizu toga, bude im krivo, pa nije moguce da su oni nesposobni i da oni to nesto ne znaju, to mora da je do Linuxa, Unixa ili sta vec... svaka osoba koja se razumije malo bolje u racunala, mozda cak i povijest racunala, arhitekturu racunala, operacijske sustave i aplikacije koje se izvode na operacijskom sustavu nece pljuvati niti po jednom operacijskom sustavu niti vrijedjati njegove korisnike. pitajte kolegu ihusha sto misli o tome koji je operacijski sustav bolji...

Pa upravo je to najveći problem u stavu Linux usera, pogotovo power usera, a koji se vrlo jednostavno može sažeti u jednu rečenicu:

 

*Linux je najbolji u svemu, Windows je smeće sa dobrim marketingom*

 

Okorjeli Win useri nisu ništa bolji, ma taj linux je smeće slična priča različiti argumenti, a zanimljivo je vidjeti da se mnogi kada trebaju nešto raditi na jednoj ili drugoj platformi koja im nije poznati teritorij, nastaje znojenje i problemi, što pravi što imaginarni.

 

I tu bilo kakvoj kvalitetnoj raspravi dolazi kraj. Tema je krcata postovima na kojem je OSu lakše ili teže instalirat drivere i probleme vezane uz to?! Pa jel to vrh rasprave? To su argumenti?  Pros-Cons?  Zar smo opet u 90tima? Bilo koji iskusniji informatičar koji zna što radi neće dati takvoj temi vjetar u leđa, i uopće se zamarati sa takvom pričom, a spike sa driverima i instalacijom softwera su stvari sa kojima se muči znamo tko. Budimo realni.

 

Da ne kvotam sad pol teme, jedan forumaš sa Stallmanovim avatarom napisao samo LOL Windows Server, a vjerovatno nije ni prismrdio recimo Windows Server 2012 i Hyper-V platformi.

 

Meni je osobno Linux općenito odlična stvar, sa admin strane skidam mu kapu na npr. Web server platformi, ali činjenica jest, što zbog povijesti industrije, kapitalizma, i navika korisnika što poslovnih što kućnih, softverske industrije koja štanca pro alate većinom za Windows Desktop i Server OS, on je jos uvijek bog i batina IT industrije. Ako radi ničeg drugog onda zbog industrijskog standarda. O milijunskoj industriji koja zarađuje pare na certificiranju, knjigama, video tutorijalima da ne pričam.

 

Jednostavno rečeno, Linux jos uvjek nema šanse da ostvari mokri san Linusa Torvaldsa a to je da preuzme većinu kolača Microsoftu.

 

 

Mislim da kad se podvuče crta, na osobnoj razini olitiga Personal Computer filozofije, i jedni i drugi korisnici nevole kad se dira u nešto u što su uložili vremena, truda, volje i znoja, to najviše boli svih,  ipak je to automatski udarac na ego, jer previše je investirano u to.

 

 

 

Ponavljam se,Linux već je oduzeo MS-u većinu kolača,svugdje osim na desktop tržištu.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
16 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Ivan(4) kaže...

@Igor: Mašiš poentu. Neko ko živi od toga je savladavanju Linuxa posvetio jako mnogo vremena, isto kao što je lekar potrošio mnogo vremena da bi završio Medicinski fakultet i specijalizirao. Normalan čovek bi trebalo da na to utroši svoje slobodno vreme, koga nema toliko (niti je svrsishodno, taman i kad bi imao vremena, bolje da onda upiše i završi tu medicinu).

 

Sad si ti promasio. :) Dragin clanak nije o stanju Linuxa, nego o raspravama o Linuxu. Uopce u biti ne kuzim kaj je htio reci s tim clankom. Da se ljudi ne mogu sloziti koja je "najbolja" distribucija, ili to kaj ih ima puno? Sve to je napisano na razini ekipe kojoj je jedini hobi/zabava beskrajno reinstaliranje OS-a, a to im dodje i kao univerzalno rijesenje svih problema - Windows style. Tu nema puno razmisljanja gdje je problem i slicno, vec se sve svodi na beskrajno reinstaliranje OS-a i aplikacija za svaki problem. I kad onda Drago prica s ekipom kojoj je najdrazi hobi, i nacin rjesavanja svih problema, puko reinstaliranje OS-ova onda naravno da ce se svi savjeti svesti na - beskrajno reinstaliranje jos novije i novije verzije svega - OSa, aplikacija, novog hardwarea itd. I sve je OK kad takva ekipa doma beskrajno reinstalira svoje kompjutere, no takvi onda dobiju i posao u IT-u, cak i pisu za neke casopise i opet se njihov pristup poslu svodi na - reinstaliranje OS-a, aplikacija bez imalo razmisljanja. To je instant-gratification pristup da sve mora biti trenutno "intuitivno" i ako nije da onda ne radi.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 16:08 (Igor101).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

 

Ponavljam se,Linux već je oduzeo MS-u većinu kolača,svugdje osim na desktop tržištu.

Ako se priča o gigantima poput Googlea, Facebooka, Yahoo-a i hostingu onda ta činjenica stoji.

 

Ako se priča o firmama, pogotovo malim-srednjim, i personal userima, onda to nije slučaj.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems konkretne brojke.

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
11 godina
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

E al u članku uspoređuje RPM distribucije samo. To i nije baš za beginner user-e. A drugo uspoređuješ opet nešto sa Windowsima a ne gledaš koja je prava namjena određene distribucije. Ako si se fokusirao na begginer user-e onda si trebao pisati tako članak što je za njih najbolje. Ovo što ona uspoređuje ove distribucije previše ti odskače od teme koje pišeš.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
g12356 kaže...

 

Ponavljam se,Linux već je oduzeo MS-u većinu kolača,svugdje osim na desktop tržištu.

Zanimljivo kako se Dragi prigovara da je polu-novinar i pristran, a ekipa doslovno iz š***a izvlači sebi podatke.

 

  • Kategorija - Linux - Windows - Mac & Unix - In-house rješenja - Ostalo
  • Desktop - 1,6 % - 91% - 7,3% - / - /
  • Smartphone / table - 46,26 - 1,8 - 33,1 - / - 18,9
  • Server (web) - 34,6 - 32,9 - 32,48 - / - /
  • Server (revenue) -  28 - 50,3 - 17,9 - / - /
  • Supercomputer - 96,4 - 0,4 - 2,4 - / - 0,8
  • Mainframe - 28 - / - / - / - 72
  • Konzole - / - 29,5 - 29,6 - 41 - /
  • Embedded - 29,4 - 11,65 - 4,29 - 41,1
  • Real time - 19,3 - 35,8 - / - 24,8

 

Linux ima primat u smartphonenima (Android), serverima - aspolutna vrijednost (Debian, CentOS, RHEL), superkompjuterima (custom OSovi) i to je to.

Windowsi imaju primat na Desktopu (XP + Vista + 7 + 8 zajedno), serverima - ostvareni dohodak (W2k3 + W2k8 + W2k12), i real-timeu (XPE, WCE).

In-house rješenja drže primat na konzolama (Wii).

"Ostalo" drži primat na mainframovima (z/OS) i embedded (custom solutioni).

 

 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Evo Bukva je skratio podatke iz linka koji sam stavio prije par minuta.

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
kizo2703 kaže...
mario.L_hr kaže...

Vjerojatno jesam jer je članak čista provokacija.

 

Daj mi objasni zašto sam ja živući dokaz?

''Drago, zar opet? Po čemu si ti simpatizer softvera otvorenog koda? Tvoj ponovni udarac nogom u jaja Linuxu nikako ne upućuje na to. U članku si nave hrpu paušalnih i neprovjerenih ocjena da je to strašno.''

 

Ovo mi je dovoljno - ukratko ,imaš prekratak fitilj ,kao i dosta ''Linux prefered'' krisnika.

A znam ih dosta ,uživo i po forumima ,i svi reagirate vrlo slično - vrlo ''vatreno'' na svaki krivi spomen Linuxa. {#}

 .. ček, ček.. tema a mene nema? neupućenima disclaimer, nisam kriv ili odgovoran za duševne boli, karpalni tunel etc.. (scroll je easyway out).

-neću previše kratiti quotove, zbog 'niti'... samo ću pokušati ispasti jako pametan/mirotvorac.. (da sam pametan nebi ni pokušao, al' di je tu zabava?).

btw, sjetite se da je the Drago uzrok, ne ja... (i scrollajte!)

 

kizo2703 kaže...
mario.L_hr kaže...

Nadam se da znaš (barem tu na forumu) da nisam neka svađalica i da ne potežem tešku artiljeriju odmah. Na Dragin članak sam reagirao jer smatram da Bug i Drago imaju reputaciju koja nešto znači. Hrpa onih koji nemaju pojma o Linux-u će na temelju ovako napisanog članka steći dojam i stav da Linux ne valja. I sam znaš da to nije istina.

Nisam ni rekao da si svađalica ,nego da imate kratak fitilj. Ne samo ti ,nego bilo koji linuxaš.

 

Meni je ,recimo apsolutno svejedno kad netko ispali ovakvu nebulozu:

 

Porga kaže...

OS radi 100% i brz je ko prvog dana. Za razliku od windowsa koje minimalno jednom nagodinu treba reinstalirati jer nikakvo ciscenje nema efekta. O virusima i malwareu da ne govorim. Ovaj clanak je ocito sponzoriran.

,jel znam da je nebuloza.

 

Ali kad se nešto kaže protiv Linuxa ,vama je to ko crvena krpa!

 

Yebi ga ,priznaj i pomiri se s tim. {#}

mario.L_hr kaže...

Hrpa onih koji nemaju pojma o Linux-u će na temelju ovako napisanog članka steći dojam i stav da Linux ne valja. I sam znaš da to nije istina.

Mislim da nitko pametan neće. A oni drugi tako i tako nisu za Lunux.

 -već smo duboko u fundamelistiškom ratu.

tako da je kizina teorija (po stoti put) dokazana, kratki fitilj uz ukopavanje busije suprotstavljenih strana (ovan na brvnu sindrom).

-jedino što meni nije svejedno kad netko ispali nebulozu... ostalo (u ovoj temi) imam recimo kizoistički stav.

-crvena krpa, ili 'znalac' koji mora barem jednom godišnje install... (i takvi nam pokušavaju biti autoritet u temi?) Već ih takve rečenice diskvalificiraju, odnosno to im je preporuka za Servis-PC-Hitna služba.

 

- @ mario.L, to kakav će netko steći dojam (tko nije linux juzer) je kranje nevažno, jer nije juzer nit će postati juzer, nit bi postao juzer da je članak PRovski hvalospjev 'pravorjernika'. tj takav juzer bi bio linuxaš cca 29 minuta i 'format C:'.

-za sad, nisi iznio ni jedan argument (protv) Draginog članka, osim 'vjerskih'...

 

mario.L_hr kaže...
morrisoN kaže...

Hehhee, pa članak je upravo o ovome :)

NHF

LTS = Long Term Support (5 godina)

-kao neki zakon? npr Desktop ili server verzije? dali neka distra uopće održava repo, dali sutra nestane, dali je išta u RL LTS?

-pošto 5god ne mora biti 5, može biti 3 ili bilo koji drugi broj... tako je taj odgovor zapravo ništa. (mada bi i ja u kontekstu preporučio npr ubuntu 12.04LTS ili 14.. ili 8 itd.. upravo zbog LTSa, ako je to u konkretnom slučaju bitno, ŠteficiTM ili Perici vjerojatno nije..).

 

Hary kaže...

Ako realno gledamo vrlo lako se zamjeni Linux sa Windows u textu.

 

"Kao poslovni korisnik istko tako ne mogu zamisliti situaciju da radim u firmi na nekoj od Linux distribucija. Razlog tome je što sumnjam da bi u takvom slučaju na radnim računalima bila instalirana uvijek najsvježija i (po općem mišljenju zajednice) najrelevantnija i optimalna distribucija".

"Kao poslovni korisnik istko tako ne mogu zamisliti situaciju da radim u firmi na nekoj od Windows verzija. Razlog tome je što sumnjam da bi u takvom slučaju na radnim računalima bila instalirana uvijek najsvježija i (po općem mišljenju zajednice) najrelevantnija i optimalna distribucija".

 

Ako ti kao poslovnom korisniku radi program koji koristiš pod Ubuntu 12.04 kao i pod 14.04 zašto bi morao imati najnoviju verziju. I ako radi pod Windows 7 SP3 zašto treba imati Windows 8.1?

 

"pitate li pet korisnika koja je najrelevantnija trenutna distribucija Linuxa, dobit ćete pet odgovara"

"pitate li pet korisnika koja je najrelevantnija trenutna distribucija Windowsa, dobit ćete pet odgovara" ajd u ovom slučaju 3 odgovora, 2 za trentne distribucije (win 7 i 8) i jednu staru (XP)

 

Uredska Marica - to je ko da pitaš pet zaljubljenika u aute koji je najbolji, na ponudi Ferrari, Aston Martin, Bentley... uglavnom treba auto za do dućana skočiti. U kojoj je distribuciji teško otiči na net i napisati dopis? Nijednoj, sve ostalo je samo preferencija ovih 5 zaljubljenika.

 -s posljednom rečenicom (dvije) se slažem. (ali... već čujem hihot sa strane...)

- Ako se zadržiš na posljednje dvije rečenice, tad je tu uključen i ne-linux OS.

- ako govoriš o poslovnom DE, kućnom, gamerskom... 'prosječnom', nekim iz kategorije 92% vs <2% +OSX koji je (približno) 4x 'jači', (kratim, jer bit će još par metara txta, = LOL na argument, jer ga već sam ne poštuješ kao kriterij, kao i navođenje SP3 koji za sad ne postoji, što baca sumnju na relevantnost..). Osnovni kriterij, dali nešto RADI. tek nakon toga je izbor, dal' OSa ili miša, boje kućišta... ŠteficaTM npr može doma lajkati na fb-u ni ne znajući da npr koristi Android na smartphoneu, možda ima PC, tad vjerojatno ima MS-Win, ali u firmi možda ima neki zatvoreni sustav (ako npr radi u MUPu, banci.) na disti kojoj vjerojatno ni ime ne zna, ali krositi ga već 'o-ho-ho' godina.. i možda ga čak neziva 'windows' a možda je (npr) Solaris ili UX.. pa do (u članku spomenut) Lindows. Kriterij, RADI, ne ono što Štefica misli.

 

kizo2703 kaže...
Hary kaže...

Ako realno gledamo vrlo lako se zamjeni Linux sa Windows u textu.

 

I ako radi pod Windows 7 SP3 zašto treba imati Windows 8.1?

 

"pitate li pet korisnika koja je najrelevantnija trenutna distribucija Windowsa, dobit ćete pet odgovara" ajd u ovom slučaju 3 odgovora, 2 za trentne distribucije (win 7 i 8) i jednu staru (XP)

 

Uredska Marica - to je ko da pitaš pet zaljubljenika u aute koji je najbolji, na ponudi Ferrari, Aston Martin, Bentley... uglavnom treba auto za do dućana skočiti. U kojoj je distribuciji teško otiči na net i napisati dopis? Nijednoj, sve ostalo je samo preferencija ovih 5 zaljubljenika.

Velika većina neće imat pojma koji Windows je instaliran ,dok god mašina radi i dok god je uključen Windows Updates ,koji sve radi sam.

 

Windows 7 SP3 ne postoji ,na žalost.

 

Pogotovo ne uredska ŠteficaTM ,koja tako i tako ima svog roba (hint: IT servisera) kad nešto zašteka ,neovisno o tome koji su Windowsi u pitanju.

(hint: distre ne postoje u Windowsima)

mario.L_hr kaže...

Obećavam da neću reagirati na slijedeću Draginu provokaciju.

E vidiš ,ovo ide u arhivu ,da ti zaljepim sljedeći put. {#}

- bold & underline, kao nastavak: upravo što navodim na postu iznad, možda kao bolje objašnjenje iste tvrdnje.

- @ mario.L, nasuprot, REAGIRAJ. Smisao nije da ne reagiraš. Naravno, pokušaj biti neutralan, argumentiran, 'otvorenog uma' (po FOSS-Openu..), tj druga strana ne mora nužno biti pogrešna.

 

mario.L_hr kaže...
kach kaže...
Ne kuzim cemu tolki hejt prema windowsima od strane linux usera. 

Ovu izjavu ne kužim uopće? O kojem hejtu pričaš? Zašto bi mrzio Windowse kad ih koristim ravnopravno s Linuxom? Zar nije upravo obrnuto? Imaš hrpu Windows korisnika koji pljuju po Linuxu a da ga nisu ni isprobali uz argument da su Windowsi bolji. Tko je ili što bolji ovisi o tome što nekome treba tako da generalno boljeg OS-a nema.

- eto, stižemo do (bitnog) dijela. Ali pravila vrijede obostrano, argument mora biti univerzalan?

- ja uvjek kažem da nije važan OS.. itd.

-ono bitno, ti kao linux user (primijeti nemaš 'titulu' juzer), ipak MORAŠ koristiti MS-ov OS. Stotine (privatnih) frimi-vlansika pa do kafića.. bi radije koristili free (đabe), ... ostalo znate. Dali obrnuto vrijedi isto pravilo, dali win user mora koristiti linux (na DE)? Ne. (mada ga vjerojatno koristi u modemu, tvu.. bezbroj malik kutija, možda kao firmware..). Ograničavamo se na korištenje-aplikacije u što za Štefice&Perice spada Office, igra.. i lajkanje. Za ostale potrebe, statistika je recipročna na strani linuxa, ali nije tema.

 

Thommar kaže...

Odličan je tekst. I uopće nije protiv Linuxa. Ne kužim od kuda takva percepcija. Lijepo govori o dinamičnosti Linuxa i priželjkuje stabilnost i razvijenost prihvatljivu svima.

Potpisujem jer sam i sam simpatizer :)

- stvar percepcije, kao u nogometu.. uz naravno i očekivane reakcije. Istina, Dragino 'hvaljenje' nije baš nešto što će preko noći povećati zastupljenost distre, možda čak odvrati malog Pericu od pokušaja da mami Štefici instalira Libre.. (njemu za gaming već zna da 'treba' MS). Drugi kronični razlog malog Perice je BackTrack, hakerska titula u kvartu, ili ''sve sličke za brazuku''...

- zapravo taj članak (ni teoretski) ne može odvratiti Pericu u pokušaju, jer Perica ne čita takve članke, ako ih čita, vjerojatno ne razumije (jer je malo slika...). Tako da je ukupna šteta cca 0% izgubljenih juzera.

 

cowboy kaže...

Onaj tko zna i ima vremena raditi s linuxom neće imati potrebu za windowsom što god da radi osim produkcije koja zahtijeva komercijalne i skupe alate ili igranja

Naprotiv, što god da radi linux će mu biti efektivniji od windowsa i kvalitetniji po pitanju svih potreba jednog osa

Onaj tko ne zna, nači će se u situaciji objašnjenoj u članku i stalno tražiti sebi odgovarajući "linux" za neke potrebe ili stabilnost iako je linux samo jedan i tražeći prelijeva iz šupljeg u prazno

 

E sad, točno je da je linux teži.

Tu je primjer zašto jer da izbjegnemo problem pitanja "koja je distra trenutno naj" imamo rolling release distre koje su "uvijek naj". Imamo i source distre koje su naj od naj

Ali to imaju ljudi koji znaju raditi u linuxu, novi korisnici imaju opciju testiranja stotina distra da traže nešto što nikad neće naći jer ni jedna im neće odgovart, što više budu znali i naučili sve će više shvačati koliko im distra ne odgovara... ili opciju da se vrate nazad na M$

Više se radi o tome da treba puno vremena da korsnik nauči iz linuxa uzeti sve što mu treba nego o tome da u linuxu nema nešto što mu treba kad je linux daleko sposobniji sustav od windowsa. Zapravo gnu je o sustav, linux je samo jezgra, nebitno sad...

Sve ostalo će uvijek biti problem jer se naglo razvija i uvijek će biti boljih distribucija ali to nije stvar linuxa već nezaobilazan problem binarnih gnu distribucija

 - površno bi se složio... zapravo, ne. U svakoj rečenici je 'pogreška'... (hint vidi se odabrana strana, navijački stav, tad su argumenti jednaki the-Biblijskim, zapravo nikakvi).

- Štefica nije Dev koji treba npr gcc.

- nema tog što se ne može pod bilo kojim OSom. (osim što za linux nekih stvari ima, nekih nema.. za DE usera ima sve pod win, dok par potrebnih-zanimljivih stvari nema pod linuxom). Više o 'potrebnim' u posljednjem postu..

- .. distre naj od naj? To je argument?

- oni koji znaju, znaju... ostali su korisnici. Jednako kao popravak automobila, zuba, pečenje pizze ili kremšnita. Ne bave se svi svime (osim što 'ja' znam sve..).

- što to Štefica ili Perica trebaju učiti da bi poslali lajk s mobitela ili igrali tetris na istom mobitelu? Možda moraju učiti buttone I/O za paljenje mobitela ili unlockanje, možda kako se dobiju čćž ili VELIKA slova?... Možda ta Štefica sama mijenja getribu ili čupa bubrege, stavlja krunice (na zube), lansira raketu s telekom opremom.. Zašto bi to Štefica/Perica znali? Znaš li svirati gitaru i raditi sladoled? Možda baš to znaju Štefica i Perica...

 

- linux je (samo) jedan. To je jedini dio koji se 100% slažem. Ali sve ostalo su 'mišljenja'... (a i bilo bi dosadno..).

..ali, da i taj 'povijesni dio' povežem ovdije, jer je i to zagrebano u članku... (uz spominjanje na par mjesta npr Win98)

-spominje se Mandrake. Preskače se (bitan!) dio, RHL (ne miješati, Mandrake-Mandriva, RH(+Linux) i RHEL kao komerc.distru). To je prva distra koja je bila 'ona koja obečava'. U vrijeme win95-98 (1995..) je npr RH-5.2. Usporedba tadašnjeg linuxa (jer se negdje pljuje po starim MS-win kao 98) je tek za LOL. To je vrijeme prvih pravih plug&playa (ili praya..), to je vrijeme kad je MS već toliko raširen, supportan da je sve, pa i npr instalacija linux distre npr u CMDu/boot, format /s fdisk.. MSov. Tadašnji linux jednostavno nije radio za većinu 'prosječnih juzera'. Kasniji Ubuntu zapravo nasljeđuje ono što je stari RH zapoćeo, tj Ubuntu je prva 'prava' distra, koja RADI. Možemo reči od ver. 6-7-8.. za većinu ipak tek od 8 nadalje. To je 'zlatno doba ubuntua', kad preuzima vodstvo na DW do te mjere da idućih par konkurenata zajedno nemaju toliko downloada.. i na kraju Canonical sve 'za$ere'.. jer ima svoju filozofiju i ciljeve (od ver.10 dalje). Ostaje pričekati novih desetak godina.

Da se u to vrijeme riješio npr Office paket i da je gaming-steam ... da je baba muško... . Ovako ostaje 1.6% 'stable' (bez neke šanse za promjenom, s razlogom).

-postoji i uzrečica, linux je savršen OS.. na kojem ništa ne radi. (misli se na aplikacije, popularne..). To nije stvar/krivica linuxa, to je stvar vlasnika (aplikacije), interesa. Ali Štefici i Perici to ne pomaže, tj imaju 'alternativu' pod nazivom MSwin.

 

user2013 kaže...

Cool story bro.

 

Makar neke stvari navedene u članku su zastarjele, FUD i dalje nešto od navedenog stoji:

.. 

 Drago - Sve dok ne postane stvarno upotrebljiv za većinu kućnih ili poslovnih korisnika.

 

Naćekat ćeš se, pa ni tada s obzirom na tvoja očekivanja od linuksa.

 

GNU/Linux je upotrebljiv za kućne ili poslovne korisnike, samo zavisi o kakvim se poslovima radi, ali od njega ne možeš očekivati ono na što si navikao na Windowsima. Sasvim drugačija filozofija rada, Unix nasljeđe itd. Pomiri se s tim ili ostani na Windowsima. Kako bi rekao Bandić, "take it ot livit".

 

 ..

- dali su Dragina očekivanja bitna? Ili je očekivanje da nešto radi... Što zapravo Drago očekuje?

Što je tebi bitno kod linuxa (distre), npr dali to da radi konkretna aplikacija koja ti je potrebna?

Koje bi to stvari bile za 'kućnog i poslovnog' korisnika ili Šteficu&Pericu? npr možda filmići s YT, možda igre (za skupu VGA od par kila kuna)... ili je njima bitno open-free (cijena), jer Šefica ne plaća (nego firma-vlansik), Perica ne plaća (torrent)...

-Tako da su Štefica&Perica 'najneutralniji' lakmus  papir upotrebljivosti nekog OSa za njihove potrebe, uz ispravak, ne OSa nego aplikacije... (kvaka 22).

Drago se 'pravi' da je Štefica&Perica. Kaže, da i dalje nije 'zadovoljan'. Što se tu može ispraviti kao pogrešno, tj ako možeš, napravi distru-aplikacije koje sve to zadovoljavaju.. (uz ponekog mačo mena koji bi na drugi način zadovoljio Šteficu) recimo Perica bi bio sretan da mu Cryza vrti 500FPSa.. i da je sve đabe (ali nije..).

- Ubuntu, Suse, Debian, Mint... to su glavne distre. Ako njih Drago testira (kritizira), nikako se ne može prigovoriti pogrešan izbor za GP juzera. (osim što mu ja mogu predložiti ArtistX, stariji..). Istovremeno, on tad ne kritizira linux (jer ne pljucka po kernelu, btw više puta si upotrijebio točan GNU/Linux naziv, ali nepotrebno jer se uopće ne fokusiraš na OS ili aplikacije.. bar ne na ovo što ću sad ja.), možda u neznanju.. ali on tad kritizira aplikacije. Dal je to Office, driver.. ugl to nije linux, nit bi se trebalo tako tumačiti (kao loša stvar OSa), ali su posljedice za juzere jednake, neupotrebljivo. Tko je kriv? Pa i ti, jer to ne naglašavaš... kad je bitna preciznost, (nepotrebno koristiš višestuko GNU/Linux, Štefice/Perice to ne kuže.. izgleda ni Drago) tad se mora inzistirati na konkretnom 'krivcu'.. pa do toga, da možeš jednako braniti MSov OS, jednakom argumentima. Ako je za nešto potrebna aplikacija, ako postoji na jednoj platformi.. ili driver. Što je rješenje? Napraviti za x-platformu, osim u slučaju proprietryja.. i kvake-22. Zato npr Canonical ništa 'tuđeg' ne includa.. pametno, ali ... gubi štefice i perice, dok to mint koristi. Koja je distra tad poštenija? Fork forka... i skin deep.

- Jer linux je jedan.

- proširenje, OSevi, driveri, BIOSi, aplikacije (sav SW) su samo nakupine nula i jedinica, koje se izvršavaju uz pomoć malo plastike-metala.. što nazivamo HW.

 

Bobobo-bo Bo-bobo kaže...

Vjerojatno stvar navike, evo meni su nakon 6 godina korištenja Ubuntua Windowsi postali komplicirani do neupotrebljivosti.

 

Prekjučer su mi uvalili novo računalo s originalnim Windowsima da ga "osposobim za rad" pa sam morao Googlati kako se to smeće gasi. Potrošio sam četiri sata na instalaciju SP 8.1 i ostalih 49 updateova jer se download zaglavi nakon vraćanja iz sleep mode-a, a eto laptop uštekan u struju mora u sleep nakon 5 minuta neaktivnosti. O novom shizofreničnom "sučelju" svi znamo sve pa neću ni trošiti riječi.

 

Čak sam i starom stavio Ubuntu na kojeg se navikao bez problema. Radi mu Firefox, Youtube (bez Flasha), radi mu mejl, OpenOffice (koji mu bolje leži nego MS Office), radi printer, Skype i webcam. Radi mu čak i programčić za skladišno poslovanje kojeg sam mu napravio u Delphiju još prije 10 godina. I sve (SVE) komponente se automatski ažuriraju.

- ah, PC služba... s linux prefixom.

- gle, ja recimo ne popravljam kombajne, spaceshutleove ili iščašene kukove (gatam iz graha vikendom). Ako nešto ne znaš, ne koristiš.. tad nisi majstor i nisi relevantan za takvu kvalifikaciju, tj gubiš argument.

-pohvalno, dio gdje si nekomse složio upotrebljiv OS i osoba je zadovoljna. To sad primijeni kao univerzalno pravilo, poveži s mojom (post iznad) završnom rečenicom.. Jednako tako mogao je to biti OSX-Win-... Xti OS, kao što to danas rade tabletići koji u trgovini koštaju manje od 500kn (odbij PDV, marže.. pa zaključi koliko je to jeftikaneski ali RADI. Poslovno ima npr Fiskal1, RADI), user iz spomenutog primjera bi jednako bio zadovoljan spomentim tabletićem umjesto DE-PCja, ako ništa drugo, praktičnst..

Objektivnost je bitna, sporedan je OS. Ne kažeš nešto netočno ali spada u 'poluistine' uz navijanje ne pomažu linuxu. npr prikazuješ da je Opel corsom moguće doći od A do B, zaključuješ da se (jedino) tim autom može. Može i ostalima, preduvijet je cesta, vozač, gorivo.. itd. dok je samo sredstvo prijevoza možda sporedno, bicikl, vlak.. dok se ne postave dodatni kriteriji može i pješice. Problem ('linuxa'..) je upravo ti dodatni kriteriji, dal je to playanje YT, igre.. Office, ACAD. itd itd. koji tad mogu suziti izbor pa i eliminirati neki OS-distru kao opciju. ... btw, to (takav kriterij) istovremeno za 'prosječnog juzera' nikad ne eliminira windowse, uvjek eliminira linux ili je svejdno koji OS.

 

sasa kaže...
KIKI3ooo kaže...

@Drago - bilo bi zanimljivije da si pisao o tome zašto ljudi (profesionalci) koriste Linux, koje beneficije imaju isl. jer to su stvari o kojima se ne piše, ponaravno ne u Bugu, i većina nema koga pitat. Mislim prosjećni "PC guy" nije Linuxaš.

Zašto ga koriste znanstvenici, profići, itd.

 

o kakvim profićima se tu radi?!

o kakvim znanstveniicima?! pa svi appovi su na win platformi. u nekoj mjeri postoji i linux verzija.

-profesionalci i amateri koriste ono što im je potrebno, dostupno... ili im se sviđa.

.. poneka stranka u promociji koristi FLOSS.. ali sjedanjem u fotelje koristi komercijalu. Tako je to. (i ne, ne postoji 'porsječan PC guy...' to je samo statistička varka).

-za znanstverne stvari, zapravo ne.. tamo je dominacija linuxa/unixa.. win je tamo u par postotaka (hint superračunala/serveri..). Ali nije baš tema za Štefice..

 

Colossus7 kaže...

Ajde priznajte više, Linux je za čudake,nerdove, gikove,likove koji imaju vremena i volje tj. vole rješavati obskurne probleme satima i danima, kuckati wall of text komandi u terminal da bi obavio neku radnju koju ja u GUI-u riješim sa 5-6 klikova.

 

Uglavnom za ekipu koja ne spada u neki generički kalup korisnika-profesionalca koji radi na računalu.

 

Bilo da se priča o poslu ili kućnoj upotrebi :)

 

 

Probao sam razne distre, trenutno imam OpenSuse 13.1 u dual bootu sa windozama, i godinama sam gamer-pc tehničar-system admin.

 

Nema tog Linuksa (Bar ne u dosljedno desetljeće) koji bi me permanentno odvojio od Microsoft platforme, bilo da je riječ o serverima, općenito poslu ili o kućnoj upotrebi. A o prosječnim userima da ne govorim. Taman su naučili kroz ovih 14tak godina neke osnove na windozama (tamo negdje od izlaska XP-a) imaju izgrađene navike i ograničeno vrijeme-strpljenje za računala, teško da će takve Linux zanimati, pa čak i ako se priča o nekim user frendly Debian derivat distrama.

 

Što se kaže svakoj budali njegovo veselje. I šta sad.

 

Ako se Dragi ne sviđa Linux, a kužim razloge, jel ga treba pribit na križ odmah?

 

Dobro vam Kizo kaže, palite se ko šibica :)

-s ovim postom se mogu 99% složiti (oko izbora distre i još par slova različitog mišljenja, ali ne bitnih razlika..). Najviše završetak prve rečenice, zapravo, obavim nešto na način kako mi je u tom trenutku najzgodnije (klik u GUIu). Ne onako kako to radi nerd-guru ili Perica, nego kako je (meni) korisniku konkretna stvar u specifičnom trenutku.. i to nema veze s OSom, jer su svi isti..

-drugi spcifiččniji dio, 'nema tog linuxa...' -to je permanentno, posljednjih 20 godina, win killer (koji upuca samog sebe, samoubojica?). Ali, možda 'već sutra'...

 

Bobobo-bo Bo-bobo kaže...

Vidiš, moje iskustvo je potpuno suprotno - rješavanje problema je daleko složenije na Windowsima, nego na Ubuntuu gdje sve radi samo od sebe.

 

Kad me nagovore da im "sredim Windowse" redovno imam problem jer taj OS nikad ne prepoznaje mrežnu karticu - nešto s čim Ubuntu odavno nema problema. Onda kreće igra detekcije "što se krije iza onih žutih upitnika", bootanje Ubuntua s USB sticka i download odgovarajućeg drivera (ili još gore detektora hardwarea ako prvi korak nije urodio plodom) pa još jedan reset da bi se tek pola sata nakon gotove instalacije umjesto fancy radijatora dobilo operativno računalo.

 

Zatim slijedi još malo pogađanja što znače oni ostali upitnici, pa instalacija svega i svačega sa kojekakvih siteova (ili još gore - DVD-ova). Upravo to me najviše nervira - ne postoji centralizirani sustav za ažuriranje (i instaliranje) komponenti, nego me kako koja pila (u najgore vrijeme) da je eto izašla nova verzija i hoću li je "update now".

 

A prosječnim userima treba nešto za Facebook, GMail, Skype i web izdanje lokalnih novina. I sve to radi bez problema.

-možda će ti zvučati neobično.. svaki OS isključivo kroz driver koristi dostupan HW.

Ako driver postoji, radi, ako ne postoji... više je stvar nekih interesa, nego da postoji mogućnost da nešto nije supportano pod win (obrnuto da je pod linuxom)..

-OS nije driver, nit je mana linuxa to što nema odgovarajući support proizvođača HWa.. interesi. Ali tad kao kriterij moraš jednako gledati OSeve. btw, MS s win 8-81.. nešto kemija, jednako kao što to radi Canonical s Ubuntićem, te dvije 'distre' treba drugačije gledati..

-btw, ubuntu je imao odličan support drivera includanih.. do promjene politike, tad su dropnului support za stariji HW.. to je uvjek neka kvaka-22.

Dok to što nisi imao neki driver za neki MSov Os.. pa to je više LOLasto nego argument, uz hint da proizvođači HWa (preciznije notebookova) možda slučajno (vjerojatnije MSovim blagoslovom) nekako 'zagube' driver za konkretan model... pun je forum takvih tema, ugl pitaju početnici koji NE ZNAJU, nakon čega 50% njih ima rješenje-driver (jer nema za sve spasa, ne misli se na driver..).

 

mario.L_hr kaže...
Ivan(4) kaže...

@Igor: Mašiš poentu. Neko ko živi od toga je savladavanju Linuxa posvetio jako mnogo vremena, isto kao što je lekar potrošio mnogo vremena da bi završio Medicinski fakultet i specijalizirao. Normalan čovek bi trebalo da na to utroši svoje slobodno vreme, koga nema toliko (niti je svrsishodno, taman i kad bi imao vremena, bolje da onda upiše i završi tu medicinu).

Hoćeš reći da normalan čovjek/korisnik (tko god to bio) s današnjim distribucijama treba potrošiti jako puno vremena da rade out of box, ili si možda mislio na to da isti taj ima u malom prstu instalaciju windowsa sa svim driverima te podešavanje svih postavki? Hoćeš možda reći da je instalacija "modernih" Linux distribucija puno teža za tog istog čovjeka/korisnika?

 

Moje iskustvo je takvo da taj tvoj obični čovjek/korisnik nema blagog pojma (ili ima vrlo malo pojma) o instalaciji i podešavanju bilo kojeg OS-a. Njegovo kompletno poznavanje rada se svodi na učenje/pamćenje par jednostavnih radnji koje mu je netko pokazao.

-ovaj put se slažem s marijem, ali to tad vrijedi za svaki OS, dakle opet to nije argument 'ZA', dok ono što Ivan govori.. ipak više ide prema problemima, howtouima.. za koje ipak prosječan juzer nije (nema opet veze s OSom). npr klinac koji ne zna skinuti i aplicirati crack, ako ne zna, ne zna. Kad nauči, tad je opet OS sporedan. Ipak, ostaje bitna razlika, taj crack postoji za koju platformu? ako je igra-aplikacija u pitanju, tad možemo na ćoravo zaključiti da je ipak win 'pobjednik'..

- .. preciznije aplikacija (software) koji korisnik koristi. Najmanje je bitan sam OS ili njegova instalacija (outofbox), tj meni je to ponekad bitno (kao live-ArtistX) dok je Perici sve to 'kinesko pismo'.. Takav Perica (pogotovo Štefica) često ne instaliraju OS, nego netko tko bar malo zna, tako da ... nema argumenta koji bi tu bio 'jači', dakle nepotrebno argumentirati.

 

Drago kaže...

Zaboravio sam spomenuti jedan važan faktor koji također odmaže Linuxu do beskraja - opsadni mentalitet njegovih proponenata koji sami od sebe čine žrtve i brane sebe i Linux kad ga uopće ne treba braniti jer ga nitko ne napada.

 

Veliki je to psihološki problem kada se dobronamjerni osvrtić poput ovoga shvati kao napad pa se organizira "obrana" i to sve u starom stilu "ne znaš ti..." i onda nabrajanje što sve Linux može, a svatko tko se osvrne na objektivnu nezrelost i očitu nepopularnost tog BESPLATNOG OS-a, odmah je štefica, marica i barica i "ne razumije".

 

Problem s tim pristupom problemu i takvom "logikom" je što 98,4% ostalih korisnika računala koji ne koriste Linux, bez obzira da li su probali i odustali ili nikada nisu ni probali, onda spada u kategoriju štefica, barica i marica. Lijepo je o sebi onda u konrapunktu misliti kao o neshvaćenim "genijalcima", ali iza tog treba stajati i neka podloga, a ja za sada te podloge ne vidim.

 

 

Ako sada nema značajnije penetracije Linuxa i to kada su izašli najgori Windowsi u zadnjih 20 godina (a Linux je manje-više klasično windowsoidan zadnjih 15 godina i bio bi logičan izbor za ovakve poput mene koji rade na Windowsima od verzije 3.0 pa do sada i koji bi objeručke prigrlili da vezir Iznogud (Linux) postane "kalif namjesto kalifa (Windowsa 8.x)"), onda nije problem u glasniku koji priopćava vijest, nego u samom Linuxu.

 

- ali napad je najbolja obrana, uz to uvjek su 'oni drugi' ti koji napadaju ili barem prijete.. pa NNNI doktrina..

 (između preskačem kao OK..)

- kako se zove onaj debeli, ne Iznogud, .. i btw, nije problem u linuxu, nego... bla-bla.. kalif-kalfa. Interesi, driveri, vlasništvo... na kraju ispadne linuxov problem.

 

kizo2703 kaže...
Bobobo-bo Bo-bobo kaže...

Vidiš, moje iskustvo je potpuno suprotno - ...

{#} Inače ,godina je 2014. - ovakve nebuloze si mogel pričati za Win 98 ,tam negdje prije 15 godina. {#}

Drago kaže...

..

Bitno da si ti opet potpalil finu vatricu ,baš kak sam i mislil. {#}

-ne, nikad... (bih tamo, uradih.. win/DOS, RH). Svaki OS je 'savršen'. Problem su samo juzeri i njihva očekivanja.. (ponekad i viša sila/nesretni slučaj).{#}

-ono što me ponekad fascinira... (kao Bobo), juzer koji kaže da ne koristi neki OS, da nije stručnjak.., ali ide ga sređivati.. uporedivo, idem ja popravljati neku cinšpulu na interstelarnom galijotu kojeg nikad nisam ni vidio.. 'al znam dobro to na moskviću'.. pa sam majstor. I to tad proguravati ako argument za nešto? Pa OK, mogli su naši pobijediti Mexikance (čitaj s H), ali nisu... da jesu, pa i ćorava koka nađe zrno ili (puščano) zrno nađe nju, no to spada pod statističke greške, ne pravila...

 

mario.L_hr kaže...
Drago kaže...

Veliki je to psihološki problem kada se dobronamjerni osvrtić poput ovoga shvati kao napad pa se organizira "obrana" i to sve u starom stilu "ne znaš ti..." i onda nabrajanje što sve Linux može, a svatko tko se osvrne na objektivnu nezrelost i očitu nepopularnost tog BESPLATNOG OS-a, odmah je štefica, marica i barica i "ne razumije".

 

Daj objasni gdje, ili bolje rečeno pokaži, u kojem djelu se može iščitait dobronamjernost ovog tvog uratka? Nije uopće bitno što sve Linux može već je poanta u tome da se nisi informirao (ponovno) ili bolje rečeno da si ponovno savio istinu na način koji je prihvatljiv tebi.

 

Imaš na Forumu temu Linux Pitanja i odgovori. Jesi li pogledao tamo što ljudi savjetuju za instalaciju? Da jesi vidio bi da je to kao prvi izbor Mint (zadnja inačica s suportom od 5 godina ili ti ga po hrvatski LTS) a drugi Ubuntu (opet zadnja inačica sa supportom od 5 godina). Obje distra imaju ritam izdavanja novijih distribucija od 6 mjeseci (vidi vraga pa zar svemoćni MS nije krenuo u sličnom smjeru) a te novije distr instaliraju entuzijasti i oni koji vole prčkati i imati sve najnovije na računalu (a prije toga se informiraju).

 

Tvoja dobronamjernost i simpatiziranje Linuxa je u rangu visokopozicioniranog člana HDZ-a koji simpatizira SDP (ili obrnuto).

- MSov roadmap.. već cca 20 godina je ustaljen, MSO trajanja 3god uz gašenje treće reinkarnacije, OS 5 god.. što se s XPom izjalovilo na beskonačno.. tako da to nije linuxova mudrolija. (vrijeme supporta). Vrijeme nije započelo ubuntuom, prije su postojale amebe, pa pangea... i čitaj malo AlanForda ili Iznoguda.. bit će ti jasnije. Dobronamjerna je i preporuka MarijeTerezije, ''nek jedu kolače..'', ako se prihvati/interpretira na taj način (aka Čudo od Deteta i njegova retorika). Jednako je s Draginom 'recenzijom' uz napomenu da mu je posao pisati, rasplamsati forum... (i eto nas tu.).

- ono što linuxu/distrama.. fali, je 'višak' (distri-razmrvljenost) kao i pravi support, tj standardi koje je npr MS (pametno) uveo od privh win.. npr certifikate, nakon čeg je eBanking logična poveznica.. to je linux (u prastara vremena kad su zemljom hodali milicajci) propustio.. ništa ne radi, bitno da lijepo izgleda ili da (sam) OS radi outofbox?

 

Drago kaže...
mario.L_hr kaže...

 

Daj objasni gdje, ili bolje rečeno pokaži, u kojem djelu se može iščitait dobronamjernost ovog tvog uratka?

 

Jel se ti to šališ? Pa čitav zadnji pasus je očito navijanje za Linux. Ali bez laganja i masiranja istine kao kad fanboyi tvrde da "Linux ima sve što i Windowsi" ili da može sve što i Windowsi i takva slična očito "rastegnuta" poimanja istine i stvarnosti.

 

Ja ne znam kako objasniti tu "kognitivnu disonancu" vrhunskog OS-a (Linux) koji navodno može sve što i najpopularniji OS na svijetu (Windowsi), a usprkos tome što je besplatan i može ga se skinuti na milijun mjesta na Internetu nema ni djelić popularnosti među korisnicima?

 

Za sve krivo "nedobronamjerno" pisanje ovakvih kao što sam ja?

 

Jel itko s mrvicom objektivnosti može u to povjerovati ili možda nešto stvarno i ne štima u tom Linuxu kada i pored toga što je besplatan i svima dostupan i dalje ima penetraciju od 1,6%?

 

Ako je u ovome drugome problem, ja u ovom kratkom tekstiću nudim kao odgovor jedan (od masu) razloga zbog kojih on i dalje nije prihvatljiv ogromnoj većini korisnika. Ja i dalje imam simpatije prema Linuxu kao ideji ili idealu, ali trenutno u praksi ostvareno stanje nije doseglo taj visoki ideal bez obzira koliko rastezali istinu.

 

-gle, tražiš logiku u 'vjerskim' temama? Galileo i ćevapi?

Možda je neka zavjera, to što Štefice i Perice ne downloadaju free OS, mada istovremeno downloadaju tone-i-tone sadržaja s theneta. Možda su hipnotizirani ili ih je tvoj članak na to naveo? (čisto sumnjam da je ovdje zalutala neka iOvca, šteficaperica .. pa da ima utjecaja).

 

Ostaje legitimno pitanje zašto se nešto free-dobro, ne koristi (u većoj mjeri).. ja tipujem kao uvijek, zbog korištenja-korisnika tj upravo njihovih potreba (konkretna aplikacija). Ne zbog naziva OSa, broja bitova, oblika miša... no to funboyi ne žele ćuti, jer mora biti krivac MS. Nama su recimo krivi Mexikanci...

 

BlueMax kaže...
Ivan(4) kaže...
josipva kaže...

A eto, ovako iz glave... CERN ili Fermilab sa službenim Scientific Linuxom ili možda vojska SAD-a s Red Hat linuxom, al je..ga to je ionako ništa u odnosu na bug forumaše i novinare.

Koriste razne ustanove Linux itekako, samo, ljudi u njima koriste svoje službene računare za krajnje specijalizovane namene, pokreću određeni skup aplikacija, imali su obuku za to i ne moraju sami administrirati te računare, već im je neko drugi posložio i OS i drivere i mrežu i sve aplikacije koje su im potrebne. S tim na umu, totalno je nebitno koliko je OS user (un)friendly, koliko je generalno dobro podržan od strane proizvođača hardwarea i sve ostalo, na korisniku je samo da radi ono za šta je obučen i da kad god ima neki problem zove podršku.

 

"Normalan" (tj kućni) korisnik ne uživa te pogodnosti. Nije bio na obuci, često želi da koristi svoj računar za mnogo širi spektar aktivnosti, koristi računar u okruženju drugih uređaja koji nisu svi stručno izabrani i podešeni tako da lepo sarađuju sa Linuxom (i njegovom konkretnom distribucijom), a mora ga sam administrirati i rešavati probleme.

 

E zato Linux može istovremeno biti sasvim dobar nekom fizičaru u CERN-u, a katastrofa bilo kome od nas, a da to uopšte nema veze s tim koliko je ko od to tvoje pametan, a još manje od toga koliko ko od to dvoje zna o računarima.

U poslu koristim Win iskljucivo iz razloga sto aplikacije s kojima radim ne postoje, niti postoji adekvatna alternativa na Linuxu. Doma koristim Windows, OSX i Linux. Za kucnog korisnika sva tri OS-a su odlicna. Na ni jednom nemam nikakvih problema. Ono sto ih razlikuje je cijena. Windowsi kostaju puno, OSX je danas besplatan no ko god ga koristi vec ga je platio i preplatio dok je Linux besplatan. Da nisam gamer vjerojatno bi bio iskljucivo na Linuxu jer, po mom misljenju, igre su jedina stvarna prednost Windowsa.

-samo dodatak, ne samo igre (mada je gaming ind jedna od velikih pokretača, za usporedbu prije par godina je već zarada bila veća od hollywooda, dok je to nekoliko puta više od npr naše turističke sezone). Sve je na nekim platformama, standardima... dokumenti, glazba, ..sve. MS dominira DEom u svim segmentima, jer je MS pametno uključio na vrijeme neke 'sitnice' koje onaj drugi nije.

-sve je file. OS je sporedan, tj možemo ga nazvati bilo kako, njegova funkcija je jednaka kao npr motoru u vozilu. Ne kupuje se bicikl zbog pedala, auto zbog motora. Obrnuto, motor je neophodan, ali bez njega bi KISSovski bilo jeftinije, brže.. i u osnovi je jednak, vjetrenjači, mlinu, biciklu ili STovom propulsionu, samo pogon-agregat i ne treba mu davati neka mistična-vjerska svojstva.

 

Aplikacija + podaci koje app obrađuje, to je ono što korisnici koriste. OS je samo kao i driver 'šarafić ili karika u nizu'.. na kraju mada imam auto nikad nisam išao gledati kojim šarafom je spojena poluosovina mada je bitan (jer bez nega bi se raspao).

 

Prvi online banking je bio pod DOSom, stari modem.. ali do ver ubuntu 10.04 nije postojao support za linux, tad je započeto i s OSXom .. to je recimo jedna od poluga MSa u poslovnom dijelu i tako su postali defacto standard, kao i word... ne zbog Winza, nego zbog .doca, banke, igara... (uz to što su pametna firma, s kvalitetnim proizvodima).

 

sirka666 kaže...
g12356 kaže...
sirka666 kaže...

To što je Linux vrhunski sustav za znanstvenike prosječnom korisniku ništa ne znači kad on ne može otići na Facebook jer nema drivera za mrežu.

Prije ćeš imati probelma sa mrežnim driverima na Windowsu 8.1 nego na bilokojoj distri Linuxa.

Naravno da mrežni driveri ovdje uopće nisu upitni.

 

Već driveri općenito.

-driveri su najmanji problem. Češći uzrok problema je umjetna 'nestačica' drivera koji MS potpomaže za pojedine verzije OSa, pogotvo njegova maćehinska ljubav prema starijim verzijama, čedomorstvo... To je stvar interesa. Linux je tu u 100puta goroj situaciji, ili radi ili ... čekaj par godina, možda proradi. (ili napravi sam, što nije dio za teme juzera Perice&Štefice).

-poneke distr idu na mimikriju s XPom, nadajući se ulovu. Kurva i poštenje.. ali i to je legitiman interes. Ispada da je jedini win killer sam MS, ali je xp otporan.

-praktički n epostoji relevantna firma koja nema nešto kompatibilno s win-logom, driver, hardware.. npr tipkovnica, dali će gore biti logo pingvina, osxa ili win.. a rade pod svaki OSom npr kernel 2.6x.. jednostavno, možda im je 1.6% premalo za sam trošak tiskanja logoa na kutiju. To je RL i interesi.

 

(btw, ako netko zbog nepostojanja drivera ne može na facebook... zlobnici bi rekli, to je dobro).

 

g12356 kaže...

Gle Linux zajednica ima neka nepisana pravila:

1)Linux nije savršen ali je bolji ili podjednako dobar kao drugi sustavi.Objektivno ili subjektivno(ovisi o tebi i situaciji).

 

2)Linux bez FOSS-a je besmislen i to se nesmije nikada dogoditi.

 

3)Dobio si relativno(manje ili više) dobru platformu besplatno,možeš se odužiti tako da pomaažeš zajednici.Iako nisi ni to obavezan.

 

4)Iza desktop Linuxa ima jako malo tradicionalnoga marketinga.Ti kao korisnik sustava koji je besplatan i koji je nastao kao čudo evolutivnog tipa razvoja,čudo slučajne kolaboracije ljudi na internetu se možeš odužiti da Linuxu pružaš besplatan marketing.

 

5)Zbog pravila broj 4 o svim sukobima i problemima unutar Linuxa i zajednice raspravljaj o njima uglavnom unutar zajednice.

 

...Zbog pravila broj 5 i 4 zajednica nekada izgleda vanjskim ljudima kao kaos,ali tako Linux zajednica funkcionira,vrlo evolutivno,a sa druge strane stalno 'regrutira'.Jer linux zajednica bez 'zajednice' je ništa.

1-izvedena tvrdnja iz formule koja je besmislena.. banaliziram, podjednako, ali je bolji? OS nije sam sebi svhra. Svaki OS je (skoro) savršen.

2-bezveze. Postoji komercijala, OS nije stvar npr copyrighta.. to nisu istoznačnice, pomiješao si stvari (a to se s argumentima ne smije).

3-bla-bla... (btw, ako si nešto dobio for free, koji smisao je istaknuti da nisi obvezan, dali bi tad do bio for free ili for something, npr malo guze, malo love... u čemu je big diference?). Kisik dišeš for free...

4-i Drago im je dao marketing, vidi temu... to je warholovskih 15 minuta (možda je ćak i plaćen od HULKa).

5.. jel to neka sekta?

--- da, sekta. Jehovci, a ja msilio da su forumaši iz ITa s argumentima...

 

Veliki Brat kaže...
kizo2703 kaže...
Ovo mi je dovoljno - ukratko ,imaš prekratak fitilj ,kao i dosta ''Linux prefered'' krisnika.

A znam ih dosta ,uživo i po forumima ,i svi reagirate vrlo slično - vrlo ''vatreno'' na svaki krivi spomen Linuxa.

Đizs, koji bezvezen stav...

Sry, ali ako je nekome Drago "megacar", a škvadra koja se loži su "lulz njubare", meni to više liči na vrtićko razmipljanje tipa "smrdi, smrdi, deda prdi", nego na normalan razgovor.

 

Po kojem je to kriteriju OK kad tip od 60 godina na web portalu vodećeg HR informatičkog časopisa napiše besmislen neinformativan članak, čiji je cilj trolati 1,6% korisnika računala, a nije OK kad netko pokuša reći kako napisano nema veze s mozgom? Simptomatično je kako je već u prvom postu prepoznata ideja zašto je članak nastao, ali je još gore pomisliti u kakvoj je situaciji časopis koji mora trolati marginalan broj ljudi, samo kako bi se malo povećala aktivnost na učmalom forumu.

 

I što bi tek trebalo reći za ove koji na temi vezanoj na linux krenu braniti windowse (uklj. tebe) - da su patološki slučajevi?

-pa moguće (vidi gore, post iznad agitator HULKa..), ali to ne isključuje ili ne prejudicira istinu, činjenice i sl. spomenute stvari.

-u temi koja se prirodno naslanja na OSeve je najprirodnije spomenuti najzastupljenije (nećemo reći konkurente, cijena), ako ništa drugo kao usporedbu ili barem brojku.. vs 1.6% (ili te sama brojka nervira?, tad je i to patologija).{#}

 

Veliki Brat kaže...
Drago kaže...
Ja ne znam kako objasniti tu "kognitivnu disonancu" vrhunskog OS-a (Linux) koji navodno može sve što i najpopularniji OS na svijetu (Windowsi), a usprkos tome što je besplatan i može ga se skinuti na milijun mjesta na Internetu nema ni djelić popularnosti među korisnicima?

Pa ako se već sam ne možeš sjetiti, pitaj pametne ljude ovdje na forumu, koji će ti rado objasniti. Evo, npr. ihush će ti prvi reći da OS nije bitan, nego aplikacije.

 

Znači, samo ovako iz glave: Autodesk i Adobe alati, te MS Office već sami pokrivaju valjda 75% (ako ne i više) aplikacija potrebnih u poslovnom svijetu, a koje nisu dostupne na linuxu. Dodaj na to da ti poslovno internet bankarstvo neće raditi ako nemaš windowse, da se u školskom sustavu sve radi na windowsima od osnovne do faksa, kao i to da ti vlastita država kao standard propisuje .odf format, ali se toga ne drži, već sve traži u .doc i .xls formatima i što možeš očekivati kao rezultat?

Jednostavno opensource filozofija (trenutno) nije kompatilna s postojećim poslovnim modelima i to je zatvoreni krug.

 

Naravno, ne škodi primijetiti niti kako ljudi imaju neku neobjašnjivu potrebu imati na raspolaganju samo najnovije i najbolje alate za svoj posao, pa tako pozivnice na dječji rođendan pišu u Wordu, u Comic Sans MS fontu, a iz fotografija crvene oči uklanjaju Photoshopom.

 

U nekoliko situacija mene je Wine sasvim dobro poslužio, ali to je krpanje koje nije svakome po volji i očekivano ne daje uvijek dovoljno kvalitetne rezultate.

-fala, al sad me nepotrebno trpaš u 'pametne'.. nije bitno što ja kažem (tko kaže), nego dali to što kažem drži vodu (što kaže). Poblem je ako tebi (nekome) smeta Drago ili tema... (koja ne hvali nešto, kao linux, pa postane vjerski rat..).

-naveo si gore Autodesk, Adobe, MS, bankarstvo, (i vrlo bitno) igre (tj zabava) uz možda najbitnije, MSov soft se lako piratizira... (inače bi juzeri bili prisiljeni biti pošteni, tad bi možda koristili linux... kvaka-22 na kvadrat). To su poluge i tu linux kao OS ne može ništa. Tome dodati i one velike (interese), tad se prestanem ljutiti na Canonicala...

-btw, sve to manje-više radi na npr mobitelima. Samo treba napraviti aplikaciju (naravno ako netko od onih velikih to ne sprijeći..).

-koliko puta sam to već rekao, nije OS, nego korištenje... (uzalud). Na to dodati i razmrvljenost distri uz divlji zapad standarda (dependency hell) i imamo zacementiranu situaciju već 20 godina, nema naznake promjene (za sad).

-btw, opet, MS je kvalitetna firma, s kvalitetnim proizvodima. ODT i doc-xml.. to je primjer fušarenja Open zajednice (tj opet nekih interesa) koja nije na vrijeme napravila sve potrebne specifikacije.. tako je MS-xml postao umjesto defacto, pravi standard za razmjenu SVEGA, i još dublje se ukopao u poslovne vode kao nezamjenjiv. btw2, i MSov je Opendoc... odf ne znači da nije doc, docx.. suprotno, MS je to napravio, druga strana nije. Zašto? Interesi, razmrvljenost, dali je to npr Canonical sam mogao ili je kao za OGL konzorcij koji samo gleda kako drugome ubaciti klip.. i ništa ne rade osim formalnih memoranduma. MS je napravio, druga strana nije.

 

Rješenje? Vlasnici (Autodesk, Adobe, MS..) trebaju napraviti verziju aplikacije za platformu, dal je to mobitel, PCx86.. oni to trebaju željeti. Tad možda naprave app za linux i linux postane ono što je danas windows. Jednako kao s igrama ili bilo čemu drugome u biznisu.

 

...

btw, navijam za Open, free.. pragmatičnost uz Stallmanovski da je znanje u osnovi opće dobro, da se soft patenti zasnivaju na općem znanju i da kao takvi nebi smjeli biti patentabilni (ljekovi, hrana..) ali RL je nešto drugo, patentni trolovi i licence su biz. Preći će na neki OS kad to njima bude odgovaralo, ne kad bi to korisnik milsio da mu odgovara... i tad će Štefica tipkati u nekom wordu, jednake tipfelere kao što će Perica imati crvene ili zelene mrlje na ekranu ovisno o PG statusu (krv zelene boje) ili pregrijavanje OCane grafulje.. a da neće pri tomu ni znati kako se OS naziva. Znat će par gurua i Iznogud.

 

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

{#} Yebote ... koja biblija (malo slovo ,namjerno) da se ne uvrijedi onih 80% rvata katolika .... {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 19:43 (kizo2703).
Moj PC  
4 2 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Bukva kaže...
g12356 kaže...

 

Ponavljam se,Linux već je oduzeo MS-u većinu kolača,svugdje osim na desktop tržištu.

Zanimljivo kako se Dragi prigovara da je polu-novinar i pristran, a ekipa doslovno iz š***a izvlači sebi podatke.

 

  • Kategorija - Linux - Windows - Mac & Unix - In-house rješenja - Ostalo
  • Desktop - 1,6 % - 91% - 7,3% - / - /
  • Smartphone / table - 46,26 - 1,8 - 33,1 - / - 18,9
  • Server (web) - 34,6 - 32,9 - 32,48 - / - /
  • Server (revenue) -  28 - 50,3 - 17,9 - / - /
  • Supercomputer - 96,4 - 0,4 - 2,4 - / - 0,8
  • Mainframe - 28 - / - / - / - 72
  • Konzole - / - 29,5 - 29,6 - 41 - /
  • Embedded - 29,4 - 11,65 - 4,29 - 41,1
  • Real time - 19,3 - 35,8 - / - 24,8

 

Linux ima primat u smartphonenima (Android), serverima - aspolutna vrijednost (Debian, CentOS, RHEL), superkompjuterima (custom OSovi) i to je to.

Windowsi imaju primat na Desktopu (XP + Vista + 7 + 8 zajedno), serverima - ostvareni dohodak (W2k3 + W2k8 + W2k12), i real-timeu (XPE, WCE).

In-house rješenja drže primat na konzolama (Wii).

"Ostalo" drži primat na mainframovima (z/OS) i embedded (custom solutioni).

 

 

http://thebluedrag.blogspot.de/2014/03/os-market-shareslinux-is-winning.html

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
15 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
ihush kaže...

 

 

Hary kaže...

 

 

Uredska Marica - to je ko da pitaš pet zaljubljenika u aute koji je najbolji, na ponudi Ferrari, Aston Martin, Bentley... uglavnom treba auto za do dućana skočiti. U kojoj je distribuciji teško otiči na net i napisati dopis? Nijednoj, sve ostalo je samo preferencija ovih 5 zaljubljenika.

 -s posljednom rečenicom (dvije) se slažem. (ali... već čujem hihot sa strane...)

Ne.

 

Uredska Marica ionako vrlo vjerojatno radi na tankom klijentu.

Razlog zašto u poslovnom svijetu Linux ne može niti prismrditi Winsima je ekosistem Active Directory - Lync - Exchange - Office - SharePoint.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Prvo frajre cherry-picka izvore koji mu paše, drugo kao relevantne izvore koristi surveyje (!!!!!), trejće podaci su stari dvije godine.

Tako da ako hoću biti zločest, onda mogu tvrditi da je u zadnjih dvije godine, gledajući ove podatke, poprilično zaronio sa svojim udjelom na tržištu.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
12 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Prigodna:

 

 

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Bukva kaže...
g12356 kaže...

 

Ponavljam se,Linux već je oduzeo MS-u većinu kolača,svugdje osim na desktop tržištu.

Zanimljivo kako se Dragi prigovara da je polu-novinar i pristran, a ekipa doslovno iz š***a izvlači sebi podatke.

 

  • Kategorija - Linux - Windows - Mac & Unix - In-house rješenja - Ostalo
  • Desktop - 1,6 % - 91% - 7,3% - / - /
  • Smartphone / table - 46,26 - 1,8 - 33,1 - / - 18,9
  • Server (web) - 34,6 - 32,9 - 32,48 - / - /
  • Server (revenue) -  28 - 50,3 - 17,9 - / - /
  • Supercomputer - 96,4 - 0,4 - 2,4 - / - 0,8
  • Mainframe - 28 - / - / - / - 72
  • Konzole - / - 29,5 - 29,6 - 41 - /
  • Embedded - 29,4 - 11,65 - 4,29 - 41,1
  • Real time - 19,3 - 35,8 - / - 24,8

 

Linux ima primat u smartphonenima (Android), serverima - aspolutna vrijednost (Debian, CentOS, RHEL), superkompjuterima (custom OSovi) i to je to.

Windowsi imaju primat na Desktopu (XP + Vista + 7 + 8 zajedno), serverima - ostvareni dohodak (W2k3 + W2k8 + W2k12), i real-timeu (XPE, WCE).

In-house rješenja drže primat na konzolama (Wii).

"Ostalo" drži primat na mainframovima (z/OS) i embedded (custom solutioni).

 

 

Sto, ako idemo dalje analizirati, znaci da Linux drzi primat na rastucem tablet/smartphone trzistu, rastucem trzistu servera i superracunala i da udio u tim segmentima konstantno raste dok windows drzi primat u desktop segmentu koji je u strahovitom padu a cak i u tom opadajucem segmentu ima pad udjela.

No opcenito mislim da korisniku ovi brojevi malo znace. Kao da iznesete statistiku o svjetskoj prodaji hamburgera i cevapa. Briga mene sto se hamburgeri prodaju milijun puta bolje.

15 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Fascinira me ovakva rasprava, iz teme o linuxu neki uspiju izvući "'rvate katolike" i "komunjare" itd.

Al kak vele, svak se češe di ga svrbi.

Puno argumenata u ovom članku je netočno, no svi su već ispravljeni u prijašnjim postovima tako da se neću ni trudit. 

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
BlueMax kaže...

Sto, ako idemo dalje analizirati, znaci da Linux drzi primat na rastucem tablet/smartphone trzistu, rastucem trzistu servera i superracunala i da udio u tim segmentima konstantno raste dok windows drzi primat u desktop segmentu koji je u strahovitom padu a cak i u tom opadajucem segmentu ima pad udjela.

No opcenito mislim da korisniku ovi brojevi malo znace. Kao da iznesete statistiku o svjetskoj prodaji hamburgera i cevapa. Briga mene sto se hamburgeri prodaju milijun puta bolje.

Mda ...s tim da 8 od 10 korisnika Linux tableta/smartphonea vjerojatno pojma nema koji OS uopće koriste - zato jel ne kupuju ''Android'' nego Samsung ,Sony ,LG ...

... a većina ih koristi sms ,telefoniranje i Face - isto to se može i na svakom današnjem dumbphoneu ...

 

... stalno čitamo o tom padu ,ali i dalje svi koriste desktop u RL za konkretne stvari ...

 

zerocool12 kaže...

Fascinira me ovakva rasprava, iz teme o linuxu neki uspiju izvući "'rvate katolike" i "komunjare" itd.

Al kak vele, svak se češe di ga svrbi.

To ide meni? Samo sam htio biti politički korektan ,niš drugo ... {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 18:01 (kizo2703).
11 godina
neaktivan
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Free Willy strikes again.{#}

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
kizo2703 kaže...
BlueMax kaže...

Sto, ako idemo dalje analizirati, znaci da Linux drzi primat na rastucem tablet/smartphone trzistu, rastucem trzistu servera i superracunala i da udio u tim segmentima konstantno raste dok windows drzi primat u desktop segmentu koji je u strahovitom padu a cak i u tom opadajucem segmentu ima pad udjela.

No opcenito mislim da korisniku ovi brojevi malo znace. Kao da iznesete statistiku o svjetskoj prodaji hamburgera i cevapa. Briga mene sto se hamburgeri prodaju milijun puta bolje.

Mda ...s tim da 8 od 10 korisnika Linux tableta/smartphonea vjerojatno pojma nema koji OS uopće koriste - zato jel ne kupuju ''Android'' nego Samsung ,Sony ,LG ...

... a većina ih koristi sms ,telefoniranje i Face - isto to se može i na svakom današnjem dumbphoneu ...

 

 

Da, a ako i kupuju Android opet ih vecina ni ne zna da kupuju Linux. Zato sam i napisao ono o cevapima i hamburgeru. Bas me briga za postotke i statistike. Dapace, mizeran udio Linuxa na desktopu mi je cak i drag zbog skoro nikakve zainteresiranosti kriminalaca prema tom OS-u. sto se ostalih stvari tice, Linux mi je jednako los i jednako dobar kao ostali OS-ovi, a besplatan je.

15 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
BlueMax kaže...

 

 

Sto, ako idemo dalje analizirati, znaci da Linux drzi primat na rastucem tablet/smartphone trzistu, rastucem trzistu servera i superracunala i da udio u tim segmentima konstantno raste dok windows drzi primat u desktop segmentu koji je u strahovitom padu a cak i u tom opadajucem segmentu ima pad udjela.

No opcenito mislim da korisniku ovi brojevi malo znace. Kao da iznesete statistiku o svjetskoj prodaji hamburgera i cevapa. Briga mene sto se hamburgeri prodaju milijun puta bolje.

Superračunala definitivno nisu rastuće tržište.

U serveru da, ali kako je gore i podatak naveden, problem linuxa je što ne zna brk omastiti, te kada se dijeli lova, Windowsi tu uzmu mrvicu preko polovice svih prihoda.

Smartphonei - da, zato su i uvodili Metro i od nule WP7 i kupovali Nokiu i sl. jer Microsoft ima ogrmonih problema u tržištu koje je u velikom naletu.

 

Omjer OSova je i te tako važan, jer možemo vidjeti kako tržište reagira na koji OS i koliko je politika iza proizvoda pogođena / promašena.

Linux na desktopu je izgubljen slučaj trenutno, isto kao i WP na mobilnim platformama. Pitanje je zašto?

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
zbuzanic kaže...

Nisam čitao prethodne stranice, ali slažem se da je pain in the ass kad neka banalna stvar izbaci error i onda moraš googlat i pronaći neku komandu koja to riješi. Stavio sam Ubuntu i supruga ga nije nikad prije koristila, moram priznati da sam bio iznenađen da me niti jednom nije pitala kako nešto napraviti ili otvoriti, itd. Dakle, "intuitivno" je, ali čim kreneš malo žešće konfigurirati ili dodavati hardver poput TV kartice, to postaje SF, trošim odavnina linux, ali doslovno moraš kopati da nađeš pravu stvar da bi proradilo i kad proradi zna biti razočaravajuće, pa onda opet kopaj i traži, što u Win, staviš instaliraš driver i radi! Win je u tom pogledu jak, no, Linux veseli tim komandnim mogućnostima i twikanjem kako ti želiš. I win i Linux su dobri, samo da se Linux malo više posveti peglanju sučelja i tim kerefekama. Nadam se da će Steam malo pomoći linuxu :).

Kad instaliraš novi hardware, zgodno je napraviti elementarnu stvar, a to je ispitati postoji li u OS-u podrška za nju.
Eto, kad su neki moji partneri kupovali Windowse 7, rekao sam im da im stari printeri HP1020 neće raditi jer nije bilo podrške, pa su pričekali sa instalacijom ili ostali na XP/Visti/što su već imali.

Naravno da su windowsi "jaki" kad se skoro sav hardware proizvodi za njih.


A što se sučelja tiče, postoji veliki izbor. Ne i vidu Winblidsa i sličnih katastrofa, nego nativnih.

10 godina
protjeran
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

Za Dragu i ostale potencijalne "switchere" na GNU/Linux, neka se uče pa možda ne će pisati članke kakve piše Drago o GNU/Linuxu, piše "naše gore list":

 

http://www.dedoimedo.com/computers/ultimate-linux-guide-for-windows-users.html

 

http://netrunner-mag.com/windows-user-wanna-try-linux-checklist/

 

KIKI3ooo - Zašto tuči Linux nogom u jaja (mario.L_hr{#}) kad već činjenica da ima udio manje od 2% govori za sebe.

 

Linux tuče "nogom u jaja" sve ostale operacijske sustave zajedno u serverskom i mobilnom svijetu.

 

KIKI3ooo - Mislim, vidi se da to nije sustav za prosječnog korinika.

 

Da, to je sustav za "hakere"(TM). Subjektivna procjena, pogotovo u današnje vrijeme gdje se instalacija popularnijih distribucija svodi na klikanje, nikakve potrebe za komandnom linijom kao što je bilo u počecima i rijetke distribucije još koriste takvu metodu (KISS) a i neke od takvih nude GUI instalaciju kao alternativu, primjerice gentoo što neki smatraju svetogrđem. Usput budi rečeno, jedan zaljubljenik u OpenBSD je odlučio ponuditi taj sustav kao liveDVD sa GUI instalacijom, nazvan GNOBSD, ali pod prijetnjom i vrijeđanjem određenih "fanatika", "hakera" iz OpenBSD zajednice je odustao od tog projekta, jer GUI nije dovoljno "hakerski", to je za "WIMP-ere". Radi takvih bi namjerno izdao OpenBSD liveDVD sa GUI instalacijom, neka pate.

 

Ubuntu/Lubuntu/Xubuntu/Kubuntu, Linux Mint u raznim GUI izdanjima, Netrunner, Mageia, PCLOS, SolydX/K, openSUSE, fedora... sasvim zadovoljavajuće za prosječnog korisnika.

 

Desktop svijet je nešto sasvim drugo i tu ne će biti velikih promjena niti u budućnosti. Bit ću Nostradamus kao i BUG-ovci u 100-oj epizodi i prognoziram da će Windowsi za deset godina i dalje imati udio na desktopu kao i do sada. Nikakav SteamOS (zapravo Debian "stable" s nekim proprietary komponentama od Valve-a) i slični projekti ne mogu ugroziti Windowse na desktopu. Gruba istina ali je netko mora reći, sviđalo se to nekome ili ne.

 

g12356 - Nisu licencirani GNU licencom

 

Misliš G(NU)PL licencom. Ovaj bradonja sa slike kojeg imaš za avatara nimalo ne voli Linusa jer kernel ne želi izdati pod GPLv3 licencom nego se drži v2 ali i nekih drugih "filozofskih" razloga. Stallman je idealist, Linus pragmatist.  

 

 

g12356 - lošiji su sustav općenito gledano.

 

Da je toliko loš nebi držao sveukupno više od 80% desktop tržišta, kao što ni GNU/Linux nebi držao sličan udio na serverima kao Windows na desktopu da je loš.

Kako bi rekli Amerikanci, "good enough for government work".

 

g12356 - Nebih stalnu izmjen u distribucija zvao problemom,nego vrlinom jer je to dokaz 'evolucije' na djelu.

 

Izmjena radi izmjene, zato jer jedni developeri misle ovako, drugi onako, svaki misli da je u pravu. Fragmentacija, ali to je cijena slobodnog koda.

Jedni razvijaju Wayland, drugi Mir (ajde ima Canonical neke razloge zašto Mir a ne Wayland, ipak...).

Fragmentiranost do krajnjih granica. Kada bi se (linux) kernel razvijao po tom principu poput userland aplikacija, gdje bi svatko vukao na svoju stranu, došlo bi da raspada. Linus drži uzde čvrsto u rukama.

 

g12356 - Najveći problem linuxa je što smo skoro svi odrasli na windowsima

 

I oni koji su odrasli na Windowsima XP, 7 se teško mogu priviknuti na Windowse 8/8.1. To je subjektivna ocjena.

 

Ovo je najveći problem linuxa:

 

http://linuxfonts.narod.ru/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

 

Ili ovo, bug star 10 godina i nitko ga se još nije udostojio ispraviti, ali ovo je krivnja GNOME razvijatelja o kojima je Linus jednom sve rekao:

 

https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=138931

 

g12356 - Nemožeš doći na novu platformu,bilokakvu i očekivati da ćeš imati windowse.

 

To je suludo za očekivati. Meni se OS X nimalo ne sviđa i način rada na njemu.

Ne mogu smisliti globalni meni, simpatično na AmigaOS-u ali drugdje ga ne podnašam, Unity kopira taj pristup. Kada kliknem X onda očekujem zatvaranje aplikacije a ne spuštanje u dock jer za to postoji "Minimize" -.

Neki će reči kako sam na Windowsima stekao "loše navike" i da je "usability" i "workflow" čimbenik na OS X "prirodniji" jednom kada se navikneš na to sučelje. Možda, ali OS X je zadnje što bih koristio kao OS.

 

Stiven - Većina slobodnog softvera je ionako samo loša kopija komercijalnog, zato Libre Office nikad nece bit sjena MS Officeu, zato Gimp nikad nece bit sjena Photoshopu...

 

U masi slobodnog softvera ima dragulja koji ponekad nadmašuju komercijalni softver. Neke od slobodnog softvera razvija mala grupa razvijatelja u svoje slobodno vrijeme, naivno je za očekivati da mogu konkurirati Microsoftu, Adobe-u i ostalim softverskim divovima koji imaju resursa i novaca a složeniji softver poput LibreOffice-a zahtijeva stručnjake kojih nedostaje takvim projektima, to jest nema ih dovoljno.

 

josipva- Određene distre su kompliciranije jer nude više slobode, ako korisniku više odriješiš ruke logično je i da taj korisnik treba više znati (Arch, Gentoo)

 

Arch je distra ako se voliš više igrati sa sustavom nego raditi na sustavu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 18:38 (user2013).
 
3 0 hvala 1
10 godina
protjeran
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Colossus7 - kuckati wall of text komandi u terminal da bi obavio neku radnju koju ja u GUI-u riješim sa 5-6 klikova.

Colossus7 - Probao sam razne distre, trenutno imam OpenSuse 13.1 u dual bootu sa windozama, i godinama sam gamer-pc tehničar-system admin.

System admin koji se grozi komandne linije i preferira GUI, svašta se ovdje može pročitati. OpenSUSE je razumljiv odabir, ima YaST, samo klikaš.
Colossus7 - Ako se Dragi ne sviđa Linux, a kužim razloge, jel ga treba pribit na križ odmah?

Nije da mu se ne sviđa nego bi svim silama želio da mu se sviđa pa pronalazi izgovore zašto ga ne može ili ne želi koristiti. Onaj prvi tekst je još bio u redu kao pogled korisnika Windowsa koji se susreće sa GNU/Linuxom i ima određene probleme sa kojima se gotovo svatko susreće tko je probao koristiti GNU/Linux, ali nisu nužno krivnja GNU/Linuxa, ovo je trolanje.
I da, ja sam se susreo s nekim problemima navedenim u prvom članku, been there done that. Pronalaženje adekvatne distre za staro računalo ("fuck this shit", stavljam Vistu, XP, 2000, 98se, jer mi se neda zafrkavati sa kompajliranjem kernela i isprobavanja distri optimiziranih za i386/486/586/686 arhitekturu, stara računala, iako imam napast, ili mogu staviti distru koja je bila aktualna u vrijeme tih računala, kao i prije spomenuti Windowsi), ili razočarenje GNOME-om 3 itd. To najbolje opisuje ova karikatura:
Colossus7 - Taman su naučili kroz ovih 14tak godina neke osnove na windozama (tamo negdje od izlaska XP-a) imaju izgrađene navike i ograničeno vrijeme-strpljenje za računala

Na posloženom Linuxu se nema što prčkati. LiMux je recimo upravo napravljen za takvu ekipu Marica i Štefica koje su navikle na XP po uredima.
josipva - CERN ili Fermilab sa službenim Scientific Linuxom

+ Solaris. 
Podmornice britanske Kraljevske ratne mornarice recimo koriste posebno modificirane Windowse XP i 2000.
Drago - Zaboravio sam spomenuti jedan važan faktor koji također odmaže Linuxu do beskraja - opsadni mentalitet njegovih proponenata koji sami od sebe čine žrtve i brane sebe i Linux kad ga uopće ne treba braniti jer ga nitko ne napada. 

Sad su drugi krivi što GNU/Linux ne zadovoljava tvoje prohtjeve i kriterije.
Isto bi se moglo reći za korisnike Windowsa, da ne spominjem korisnike OS X-a, "macfagove". Makar je to sve skupa besmisleno i Spocku neobjašnjivo, emotivno vezanje uz stvari, softver...
Drago - a svatko tko se osvrne na objektivnu nezrelost i očitu nepopularnost tog BESPLATNOG OS-a

Da je nezrel nebi bio dominantan na serverskom tržižtu jer "poslovni korisnici" traže stabilnost, ono što je nezrelo bi se u softverskom svijetu okarakteriziralo nestabilnošću. Nepopularnost je subjektivna kategorija.
Desktop je nešto sasvim drugo od serverskog svijeta. U tom pogledu GNU/Linux nema standardizaciju (GUI, Sound API (totalni nered) itd.) kako bi trebao izgledati desktop OS, stoga imaš na stotine desktop linux distribucija, svaki developer ili skupina njih ima svoje ideje kako bi trebao izgledati idealan desktop OS.
Još malo edukacije:
Drago - onda nije problem u glasniku koji priopćava vijest, nego u samom Linuxu.

Svaki uvjetno rečeno "power user" koji koristi Windowse, GNU/Linux, OS X je svjestan nekih mana ili propusta u svakom od njih, onoga što bi se moglo bolje riješiti, ne moraš otkrivati toplu vodu.
Problem drivera nije problem Linuxa nego proizvođača hardvera. Kupio sam USB wireless adapter (TP-Link WN722N) s Atheros chipsetom i "out of the box" mi radi na gotovo svakoj popularnijoj distribuciji (Ubuntu),  na Windowsima 7 ako me sjećanje ne vara sam morao skinuti i instalirati drivere ili ubaciti mini CD s driverima. Kupio sam još jedan USB Wi-fi adapter Air Live WN-370USB koji koristi Realtek chipset i s njim imam problema na Linuxu. Zapravo ne radi "out of the box" usprkos tomu što navode na stranici da podržava Linux, dalje mi se nije dalo zafrkavati a koliko sam imao prilike vidjeti, taj adapter je smeće glede podrške na Linuxu, krivnja je na proizvođaču ne Linuxu. Kupio sam ga ishitreno bez provjere o podršci za Linux ili potražio iskustva korisnika.
Problem je u tvojim prevelikim očekivanjima od Linuxa, želiš da ti radi kao Windows a to je nemoguće iz niza razloga a glavni od njih je što razvoj GNU/Linuxa nije centralizirani proces kao u Microsoftu. Pojednostavljeno rečeno, GNU/Linux se slaže poput lego kocki a svaku od tih kocki razvija drugi proizvođač. Neki od proizvođača tih kocki, misle kako je njihova kocka bolja od drugih za istu namjenu, tu nastaje fragmentacija (stotine distribucija, forkova, standarda itd.) i nesuglasice. To je posljedica razvijanja koda po principu slobodnog i otvorenog koda, FLOSS, pod GPL, BSD i sličnim licencama. Negdje ima prednosti, negdje mane.
Problem je također u pojedinim distro developerima i njihovim fiks idejama. Kada imaju dobitnu kombinaciju i bude im predosadno, sljedeća verzija donosi nepotrebne probleme.
Možda te ovo malo prosvjetli, vidiš, ovo se zove konstruktivna kritika:
P.S. Ispričavam se na izgledu posta, sve je krivnja editora.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 22:05 (user2013).
 
5 0 hvala 3
16 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
josipva kaže...
sasa kaže...

o kakvim profićima se tu radi?!

o kakvim znanstveniicima?! pa svi appovi su na win platformi. u nekoj mjeri postoji i linux verzija.

A eto, ovako iz glave... CERN ili Fermilab sa službenim Scientific Linuxom ili možda vojska SAD-a s Red Hat linuxom, al je..ga to je ionako ništa u odnosu na bug forumaše i novinare.

gluposti. moji kolege znanstvenici su svi na Windows ili Apple platformi. to što neki institut ima linux na nekom serveru ne znači baš ništa!

ako je neki institut stavio na webu da iamju neki server na lixu to ne znači da svi end-useri (a.k.a. znanstvenici koji nešto rade) koriste linux. ne koriste!

i na carnetu imaju jedan server s nekoliko tesla kartica na koje se spajaš i stavljaš projekte na masivno paralelno izračunavanje, ali to ne znači da svi u carnetu koriste linux. ne koriste.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
KIKI3ooo kaže...

Konkretno ono što me fasciniralo kod Linuxa - je brzina.

Znači kupio sam VPS hosting sa nekom centOS-u i sad idem instalirati taj program za hosting i još more dodataka.


I vi najnormalnije u terminalu upišete i crtu - program se instalira, drugu crtu - drugi program, itd. itd.

Ja sam se zblania. Oni imaju kao neki repozitorij i i ti sa 10 naredbi skineš i instaliraš 10 programa.

 

U windowsima, jel, za skinit neki program, moraš pokrenit browser, ako nije google startpage onda moraš ić na google, upisat ime tog programa, odabrat odakle ćeš ga skinit, a do skidanja te dijeli bar ono još 5 klikova, onda otvori tu mapu di je skinut program pa još instalacija te harasa sa reklamama koje moraš izbjegavat, i to je znači još bar 10 klikova. Ej, ljudi..

 

Nisi cuo za Powershell :) 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj205467.aspx

 

Instalacija web servera : Install-WindowsFeature -Name Web-Server 

 

 

 

http://www.winblogs.net
14 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
Bukva kaže...

Prvo frajre cherry-picka izvore koji mu paše, drugo kao relevantne izvore koristi surveyje (!!!!!), trejće podaci su stari dvije godine.

Tako da ako hoću biti zločest, onda mogu tvrditi da je u zadnjih dvije godine, gledajući ove podatke, poprilično zaronio sa svojim udjelom na tržištu.

Sarkazam:Ooo a ti si dao toliko bolje izvore...tj. nisi ih dao.

 

Copy pasteat ću jedan post sa Linuxzasve.com gdje mene smatraju ponekad i kritičarem Linuxa,Npisao 'grof' u temi 'Bit Linuxa i FLOSS-a':

 

goran_ je napisao/la:Ovako, razlog otvaranja ove teme je razgovor o smislu Linuxa i FLOSSa. 

Post koji me potaknuo na ovo je na trenutno zaključanoj temi, i neću se više na to vraćati. 
Odgovor također nema veze sa zaključanom temom, ali ima veze s nečim 
što smatram bitnim: razumijevanjem toga što linux i slobodni softver je, a što nije. 

I možda najvažnije: razumijevanje toga što je u redu, a što ne.



Odlično! Pozdravljam otvaranje ove teme jer je po meni ovo izuzetno bitna tematika svima nama. Kako novim, tako i starim Linuxašima i FLOSS-ovcima kao podsjetnik.
Također, tvoj poriv da razgovaraš o ovoj temi je samo za svaku pohvalu jer činiš korak u pokušaju razumijevanja šire slike FLOSS-a i njegove implementacije u realni svijet (koji je mješovit).
Ako treba, sam ću je moderirati kao se ne bi nepotrebno zatrolala i pozivam svu ekipu na diskusiju! 


Ja bih ovo što je gore napisano rekao ovako: ne pitaj što možeš dobiti, jer već si dobio, i ne očekuj jer nema se što 
očekivati, ali djeluj, trudi se doprinijeti i to će već biti prepoznato (GNU biblija, nulto čitanje po Stallmanu 
Jesam blizu?



Vrlo! Možda cijela stvar ne izgleda ovako "grubo" jer se čovjek prilikom djelovanja osjeća odlično, pa ti to dođe kao da svako toliko dobivaš neočekivani poklon u nematerijalnom vidu od ekipe kojoj si pomogao, kojoj si pružio nešto što im treba i sl.

Kod: Sad, prije nego me netko napadne da se rugam - NE, ne rugam se! Jer ako sam dobro interpretirao ono što je Grof 
htio reći, onda ja mogu samo reći da mi se to zapravo čini i općenito ispravan životni stav. Ili bi barem trebao biti 
u malo boljem svijetu od ovog našeg.



Upravo tako. Ovdje bih samo nadodao jednu činjenicu koja se voli izostaviti prilikom komparacije s realnim životom. Naime, za ovakav svijet i život kakav danas živimo nije nam kriv nitko do nas samih. Često se može čuti kao isprika na današnji loš život nešto kao: "Ah, svijet se promijenio; Tako je to danas; I drugdje je tako; Tehnologija je napredovala i sl." Međutim, kod tih tvrdnji uvijek se zaboravi da je ČOVJEK učinio svijet ovakvim kakav je danas, a ne neka viša ili niža sila - čovjek ga je učinio ovakvim, čovjek je izmislio novac, čovjek je usmjerio tehnologiju i tamo gdje joj možda nije mjesto. Dakle sami smo krivi što se nismo dovoljno trudili svijet učiniti drukčijim, sami smo krivi što umjesto konkretnog djelovanja sjedimo ispred TV-a i dozvoljavamo kojekakvim mediokritetima da nas zatupljuju iz dana u dan, da nam državu vode nesposobni sebični kreteni i sl. Ukratko, da nam drugi kroje živote na način koji njima (manjini koja ima novac) paše.

Dakle, FLOSS se može uzeti kao svojevrsna terapija za čovječanstvo ako se ga želi provoditi u životu kao određeni životni stil. Dapače, koncepti FLOSS-a mogu se vrlo uspješno preliti i u druge oblasti života (barem ih ja uspješno preljevam u radu udruge koja se bavi promocijom društvenih igara)

Ovo zapravo ne razumijem. Ne znam u kojem svijetu vi živite, ali u svijetu u kojem ja živim ovo je samo takva 
podloga za iskorištavanje. Sad ću samo ukratko objasniti o čemu se radilo:

Dakle, netko ima primarnu djelatnost koja nema veze s kompjuterima i to ga uopće ne zanima. 
Ali treba mu nečije znanje ili jednostavno nečije vrijeme kako bi kompjuterom produktivnije obavljao svoju djelatnost,
što god već radi. Ne želi se zamarati s onim što ne razumije, a čak i da želi teško da može dovoljno toga naučiti u malo vremena. 

Dakle, treba uslugu. Taj čovjek od nekog dobije moj broj. Da li bih ja trebao otići kod njega, prvo ga saslušati, pokušati
razumjeti što točno treba, i onda otići doma, kopati rukama i nogama i isprobavati jednu, drugu...petu aplikaciju da
vidim da li ima sve što sam zapisao, jer prva ima batch rename ali nema drag'n'drop, a druga ima drag'n'drop ali 
nema batch rename. 

Da li bih mu trebao reći da uopće ne ide u FLOSS vode, jer ja to moram naplatiti a to ne bi bilo u redu?



Dobro primijećeno. Međutim, stvari su ipak bolje nego se čini na prvi pogled. Ako pogledaš što kaže GPL licenca (opća javna licenca pod kojom se izdaje dobar dio slobodnog softvera) uvidjeti ćeš da nema nikakve zabrane naplatiti svoj rad i trud pri implementaciji slobodnog softvera nekome. Vrlo je ispravno npr. nekom susjedu instalirati Linux i potrebne aplikacije, sve mu podesiti i to naplatiti. Također je ispravno održavati mu takvo računalo i to naplaćivati na nekoj mjesečnoj bazi. Isto tako nema nikakve zapreke naplatiti edukaciju nekome tko se ne zna koristiti nekim FLOSS softverom. Dakle ne naplaćuje se sam softver i on uvijek mora ostati u slobodnoj formi dostupnoj svima. To znači da ako razvijaš neki slobodni softver za nekoga, ti ga uvijek moraš ostaviti dostupnog u izvornom kodu na internetu, kako bi ga netko mogao preuzeti i eventualno koristiti ili čak mijenjati (forkati). Naravno, nisi dužan nekome besplatno objašnjavati što i kako taj program radi iako bi i dokumentacija trebala biti u nekoj slobodnoj formi.
U slučaju naplate takvog rada baziranog na slobodnom softveru vrlo je moralno dio te zarade vratiti u zajednicu u vidu nekakve donacije projektima na kojima si bazirao svoj rad. Npr. Ako zarađuješ na tečajevima uporabe Libre Officea vrlo je korektno ponešto donirati Libre Office razvijateljima ili ako ekipi instaliraš i održavaš Linux Mint za lovu, onda je jako OK dio te love donirati Linux Mint zajednici. Takve se donacije izuzetno cijene u zajednici i mogu ti čak donjeti i neke benefite u boljoj podršci i sl.
Također, vrlo je moralno prijavljivati bugove ili na neki drugi naćin pripomoći razvoju tih projekata na temelju kojih nešto i zaradiš.

Što se tiče plaćanja, kad me čovjek pita je li što dužan, ja mu uz smiješak kažem: A ne, ne... Znate, 
ja koristim linux, nastavite i vi koristiti linux! Mi pomažemo jedni drugima i ništa ne očekujemo!
I onda sretan i ispunjen što sam mu pomogao odem doma. Iako cijeli dan nisam ništa jeo, već je predvečer, a 
novčanik mi je prazan isto kao i frižider? 



Kao što sam gore naveo. Dakle, postoje dvije vrste korisnika. Oni koji žele biti uključeni u zajednicu i njima nećeš naplaćivati jer su to ljudi koji će ti biti vrlo bliski i dragi i međusobno ćete si pomagati. I druga vrsta, koju ne zanima rad za zajednicu niti njen razvoj, već da to što si im implementirao radi onako kako žele. Njima ćeš bez imalo stida svoj posao lijepo naplatiti i to će biti i više nego u redu, zato jer:

  1. Ti si to pošteno odradio i u redu je da svoj rad naplatiš. Ti nisi nikakav "susjedin Perica koji bu nekome nekaj zrihtal"
  2. Ako ti plate, onda će se razviti profesionalniji odnos između tebe i tih mušterija i na tome ćeš čak moći zasnovati i svoj biznis. Oni će biti sretni jer znaju da će biti sigurni da im netko bude održavao računala tako dugo dok ti plaćaju, a ti ćeš imati obavezu to profesionalno odraditi jer za to dobivaš novac ili što bi se reklo, od toga živiš.
  3. Iako oni nisu svjesni filozofije FLOSS-a, ti je i na ovaj način širiš i pružaš mogućnost da se inidirektno i preko takvih korisnika ista širi.

Jer gore napisano nekom tko to bude čitao može zvučati kao da nije u redu naplatiti svoj rad, 
ako je taj rad baziran na neki način na slobodnom softveru. A to je jednostavno krivo.



Naravno da je to krivo. Slobodan je samo softver kojeg koristiš, ali njegova implelentacija i održavanje nikako ne bi trebali biti besplatni. No, zato što je slobodni softver besplatan, a isti se nije sam od sebe napisao, moralno je dio svoje zarade donirati razvijateljima. 


Toliko toga je napisano o tim stvarima, i ne vjerujem da netko tko je pokrenuo tematski portal 
to nije pročitao. Možda možemo razgovarati o tome što bi bilo više u duhu slobodnog softvera.



Da, jako bih rado vidio da se još jače na ovom portalu počne naglašavati bit i značenje cijelokupnog FLOSS-a, a ne samo suhoparnog korištenja Linuxa.
Na taj način jako bi si uštedjeli na beskonačnim pomoćima novim Linuxašima koje već pri startu uopće ne zanima FLOSS kao pokret, nego isključivo "vlasnički način" korištenja Linuxa. Još preciznije, volio bih da LZS jednom takvim korisnicima koje interesira samo upotreba Linuxa može naplatiti pomoć i instrukcije, te taj novac dalje proslijediti zajednici, jer je to naispravniji način da se takvi Linux korisnici oduže zajednici koja je i za njih napravila taj Linux OS. 

Uzgred, bijah danas na DORS-ima na vrlo inspirativnom predavanju Georga Grevea koji je jako dobro usporedio FLOSS razvijatelje s liječničkom praksom: 

Opensource devs are very much like doctors: they work for people/society benefit, but they need/want to be paid.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
16 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
sasa kaže...

gluposti. moji kolege znanstvenici su svi na Windows ili Apple platformi. to što neki institut ima linux na nekom serveru ne znači baš ništa!

A što da ti kažem, onda me profesori fizičari s faksa koji rade na CERN očito lažu. Google me također iz nekakvog razloga laže, j..iga, vjerovat ću tebi na riječ.

 

Alesandro kaže...
KIKI3ooo kaže...

Konkretno ono što me fasciniralo kod Linuxa - je brzina.


I vi najnormalnije u terminalu upišete i crtu - program se instalira, drugu crtu - drugi program, itd. itd.

Ja sam se zblania. Oni imaju kao neki repozitorij i i ti sa 10 naredbi skineš i instaliraš 10 programa.

 

Nisi cuo za Powershell :) 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj205467.aspx

 

Instalacija web servera : Install-WindowsFeature -Name Web-Server 

 

Powershell nema nikakve veze sa povlačenjem i instalacijom iz repozitorija.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 21:38 (josipva).
10 godina
protjeran
offline
Živahni životi i mnoge smrti Linuxa

ihush - nepotrebno koristiš višestuko GNU/Linux

 

http://en.wikipedia.org/wiki/GNU/Linux_naming_controversy

 

ihush - Zato npr Canonical ništa 'tuđeg' ne includa.. pametno

 

Zbog mogućih tužbi.

 

ihush - Ako njih Drago testira (kritizira), nikako se ne može prigovoriti pogrešan izbor za GP juzera. (osim što mu ja mogu predložiti ArtistX, stariji..). Istovremeno, on tad ne kritizira linux (jer ne pljucka po kernelu, btw više puta si upotrijebio točan GNU/Linux naziv, ali nepotrebno jer se uopće ne fokusiraš na OS ili aplikacije.. bar ne na ovo što ću sad ja.), možda u neznanju.. ali on tad kritizira aplikacije. Dal je to Office, driver.. ugl to nije linux, nit bi se trebalo tako tumačiti (kao loša stvar OSa), ali su posljedice za juzere jednake, neupotrebljivo. Tko je kriv? Pa i ti, jer to ne naglašavaš... kad je bitna preciznost, (nepotrebno koristiš višestuko GNU/Linux, Štefice/Perice to ne kuže.. izgleda ni Drago) tad se mora inzistirati na konkretnom 'krivcu'.. pa do toga, da možeš jednako braniti MSov OS, jednakom argumentima. Ako je za nešto potrebna aplikacija, ako postoji na jednoj platformi.. ili driver. Što je rješenje? Napraviti za x-platformu, osim u slučaju proprietryja.. i kvake-22. Zato npr Canonical ništa 'tuđeg' ne includa.. pametno, ali ... gubi štefice i perice, dok to mint koristi. Koja je distra tad poštenija? Fork forka... i skin deep.

 

Ukratko, Štefici i Marici je svejedno što koriste dokle god će ono za što koriste računalo raditi što od njega očekuju, to jest od određene aplikacije. Ne zanima ih pozadina priče, ni koliko se brzo podiže sustav, koliko je sustav optimiziran i slične stvari.

Svejedno im je vrti li se recimo Excel nativno, virtualno, u Wine-u ili oblaku, glavno da radi. Takve sitnice jedino zanimaju mali krug korisnika.

Drago ima nerealna očekivanja od GNU/Linuxa a probleme sa kojima se susreće ili se susretao korištenjem GNU/Linuxa, upućuje na krivu adresu.

 

kizo2703 - Sama količina odgovora poput tvojeg (a da uopće ne ubrojim ovakve ,stvarno patološke slučajeve) mi kaže da takav stav stoji.

 

Što je "patološkog" o mojem postu? 

 

lazy_punk - Ubuntu i Mint zastarjeli? Debil tko ih instalira? BTW, odličan izbor riječi...

 

Krivo si ga shvatio. Debil je onaj koji je instalirao distribuciju koja više nije u modi, distribuciju koju je vrijeme pregazilo.

 

kizo2703 - Mda ...s tim da 8 od 10 korisnika Linux tableta/smartphonea vjerojatno pojma nema koji OS uopće koriste - zato jel ne kupuju ''Android'' nego Samsung ,Sony ,LG ...

 

Niti Štefica nema pojma što koristi ako joj namjestiš GNU/Linux da izgledom podsjeća primjerice na XP što nije neki problem, postoje teme, ikone.

 

Usput,

Jer - uzročni veznik

Jel, je li - koristi se za upitne rečenice

 

Bukva - Linux na desktopu je izgubljen slučaj trenutno

 

Tako će i ostati do daljnjeg.

 

Bukva - isto kao i WP na mobilnim platformama. Pitanje je zašto?

 

WP je kasno došao na tržište. Kriva procjena Microsofta, to jest CEO-a.

 

 

Inače, da kupujem smartphone, uzeo bih onaj na WP8. Čisto sučelje, jasne ikone s obavijestima, odmak od skeumorfizma, jasni i čitljivi fontovi, dobro učinjen posao od strane Microsofta.

 

Bukva - problem linuxa je što ne zna brk omastiti

 

Omašćuju ga oni koji od Linuxa žive.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.6.2014 21:55 (user2013).
 
5 1 hvala 1
15 godina
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
g12356 kaže...
Bukva kaže...

Prvo frajre cherry-picka izvore koji mu paše, drugo kao relevantne izvore koristi surveyje (!!!!!), trejće podaci su stari dvije godine.

Tako da ako hoću biti zločest, onda mogu tvrditi da je u zadnjih dvije godine, gledajući ove podatke, poprilično zaronio sa svojim udjelom na tržištu.

Sarkazam:Ooo a ti si dao toliko bolje izvore...tj. nisi ih dao.

Ti shvaćaš da sam ja to preuzeo podatke sa TVOJEGA izvora, samo i ti (koji vjerojatno nisi niti pogledao njegove izvore) i autor točno ciljate što vam paše na kojem izvoru, a ostale podatke zanemarujete - i onda dobiješ to što dobiješ, kvazi-članak čiji izvori se međusobno pobijaju.

 

Sam sebe si epski propuco u koljeno sa ovom gore izjavom...

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
14 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
user2013 kaže...
Colossus7 - kuckati wall of text komandi u terminal da bi obavio neku radnju koju ja u GUI-u riješim sa 5-6 klikova.
Hvala na linku, oraspoložio si me :)
*Sori stari, visim za kompovima jos od C64 -press play on tape i azimut glave, i MS DOS-a gdje je sve bilo u CMD-u i gdje sam sve učio sam bez knjiga i neta, i uspiješno ih koristio uz sve probleme i radosti. Kada je GUI postao mainstream, ono što mogu napraviti u GUI-u a da ne zalazim u CMD, moj izbor je vrlo jednostavan.
Takve poput tebe uvijek svrstavam u onu *Matematičar-Komplikator* zašto jednostavno kada moze komplicirano tj, kompleksnije i duže. Druga stvar, valjda znaš da nisu svi isti, neki uče vizualnim stimulusom( slike zvukovi,video) dok drugima to bolje ide čitanjem ( tekst, formule, diagrami) ne kuzim potrebu za pljuckanjem. Kao što rekoh svakome njegovo veselje, navike i potreba. U čemu je problem?


System admin koji se grozi komandne linije i preferira GUI, svašta se ovdje može pročitati. OpenSUSE je razumljiv odabir, ima YaST, samo klikaš.

**Ovo je samo tvoja predpostavka, u ovom slučaju kriva, Suse volim i koristim radi drugih razloga, YAST sigurno nije jedna od njih, da mi je to faktor po kojem biram distru instalirao bih ubuntu i njegov fency software manager**
CMD je meni potreba i alat kojim rješavam eventualne probleme i zadaće a ne zadovoljstvo. To ostavljam mlađoj ekipi koja se nije je*ala po blinkajućoj crtici bez ijedne knjige i neta na kršu od mašine, i koja nije morala učiti kobasice naredbi u Powershellu za testove i job, a mnoge od njih se mogu napraviti u GUi-u puno lakše (daleko od toga da powershell nema svoju svrhu)
Ako je tebi neshvatljivo kako netko moze preferirati GUI umjesto CMD-a, to je kao da razbijaš glavu o tome zašto netko voli vaniliju ili čokoladu. Besmisleno.
Ako pričamo o poslu ili osobnim potrebama, tebi je vjerovatno kuckanje u terminalu gušt i potreba s obzirom koji OS koristiš, meni nije osim kad moram :)


 Na posloženom Linuxu se nema što prčkati. LiMux je recimo upravo napravljen za takvu ekipu Marica i Štefica koje su navikle na XP po uredima.
josipva - CERN ili Fermilab sa službenim Scientific Linuxom.

:) Ima mnogih tema, video uradaka koji nemogu dočarati svu silinu tvoga blažene pošteđenosti interakcije sa posebnom vrstom ljudi, koja je  vječito u množini kada se priča o računalima, neznam za tebe, ali znam svoja dugogodišnja iskustva i iskustva kolega, gdje imaš posla sa ljudima koji glavu izgube ako im ikone nisu tamo gdje su navikli nakon reinstalla, fontovi, i wallpaper i naravno samo ona verzija programa na kojoj je on naučio napamet di je šta, treba li dalje govoriti? Srezao bi tu priču o kojoj se može pričati do sutra u rečenicu : Nemozeš starog-glupog psa naučiti novim trikovima.
Tebi mora biti jasno da tu nije riječ o ekipi koja želi učiti nešto novo, ili se navikavati u bilo kojem smislu, jer su svoje ograničene IT sposobnosti uložili i brusili u win 98-xp-7, svaka devijacija koje ja ili ti smatramo sitnicom je njima mount everest. To je kalup svake štefice, perice, susjeda, člana familije  i direktora TM.
Za kraj , mogu ti samo reći, onako iskreno, Puca mi ku*ac za CMD i terminal :) To diram samo kad mi treba, i to vrlo uspješno, što ne znači da uživam u tome. Imam drugih prioriteta u poslu i životu.








 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Živahni životi i mnoge smrti Linuxa
user2013 kaže...

Što je "patološkog" o mojem postu? 

U tvojem ništa. U onom ispod tebe - sve. Samo ga site ne stavlja vrh ,iz nekog razloga.

user2013 kaže...

Niti Štefica nema pojma što koristi ako joj namjestiš GNU/Linux da izgledom podsjeća primjerice na XP što nije neki problem, postoje teme, ikone.

Zapravo  je nebitno.

 

user2013 kaže...

 

Usput,

Jer - uzročni veznik

Jel, je li - koristi se za upitne rečenice

Usput ,kad već glumiš grammar nazija: nauči barem da za višestruko qoutanje postoji ''višestruko citiraj''. Ovo je bože sačuvaj za čitanje.

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice