Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.105.962
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Manjaro je standardni, bez ikakvih modifikacija, 16.10 xfce 32 bit. Win 7, sp1, 32 bit, standardni set službenih drajvera od proizvodjaca komponenti ( nvidia, intel, ... ) za win 7, najlakši mogući av bitdefender free. Oba osa na defaultnim postavkama, bez ikakvih kemijanja, ubrzavanja, trikova...

Od igara se tu igra doom3, urban terror, quake arena, batlefield 2, stalker, far cry 1.

Na win IE i ff, na manjaru ff i qupzilla.

Vga teski krameraj, fx5700, 128 mb vram. RAM 4X512 MB dual ch...

I u tom okruzju predzadnji manjaro fura koo zmaj, a prastara sedmica se diže i gasi po par minuta plus sve prije nabrojano...

I kam nas vodiš ?

😊 😊
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Tam prek, kod Žnidaršića pa možemo pričati o Abesiniji.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

mario.L_hr  zanima me može li Draftsight poslužiti profesionalcu? Ponekad otvorim dxf ili dwg, ali me zanima na koliko je posto vs AutoCad u 2D-u. Meni ovo ok radi na integriranoj Intel HD4000, fileovi do stotinjak MB.

 Što se tiče potreba softvera za resursima, posebno browsera, pa on samo koristi cache da se brže izvodi, ako ga ima na raspolaganju. Tko ti brani da otvaraš tab po tab, 100MB po 100. Inače, za youtube se može koristiti Totem kao player, ne moraš browsera ni vidjeti. Radi i na KDE-u, probao sam. Flash je ionako odavno mrtav.

 

http://www.omgubuntu.co.uk/2017/03/use-totem-video-player-watch-youtube

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 0:21 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

hrvooje Draftsight je odličan komad softvera ako se zadržimo na 2D-u. Ukoliko se ne koriste tuđi crteži (kao vanjske reference ili blokovi) koji su nastali korištenjem nekog drugog softvera rezultati su odlični. Ja bi rekao da je on na nivou AutoCAD LT. U odnosu na punokrvni AutoCAD je okljaštren ali bez problem može otvoriti dwg i dxf format i ne samo to već se može koristiti za crtanje na istima. Nekolicina kolega koje znam ga koriste i zadovoljni su.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

A kako u industriji stoji Bricscad? Hvale se i 3D-om

https://www.bricsys.com/en_INTL/bricscad/compare/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

A kako u industriji stoji Bricscad? Hvale se i 3D-om

https://www.bricsys.com/en_INTL/bricscad/compare/

Bricscad je dobar alat. Moj posao je vezan uz zgradarstvo (strojarske instalacije u zgradarstvu i to sve koje možeš zamisliti) i u tom segmentu je kompetitivan. Problem radi Autodesk koji je vlasnik formata dxf i dwg. Što to znači u praksi (kada sam ja isprobavao Bricscad prije godinu i koji mjesec)? Ako dobiješ crtež koji je napravljen u bilo kojem od specijalističkih AutoCAD alata (AutoCAD MEP, Civil, Arhitecture, Plant,....) imaš problem jer neki od proxy objekata se ne prikazuju dobro, nemoguće ih je razbiti a nerijetko se file sruši odmah nakon otvaranja. Količina problema se uveća kada Autodesk odluči upgradeati zapis filea na višu verziju (to će biti upravo ove godine te će se pojaviti novi format zapisa v 2018). Ako surađuješ s arhitektima koji koriste Archicad onda je situacija nešto bolja. Trenutna situacija u HR je da je odnos cca 70:30 (%) u korist Autodeska (ovih 30% su ostali, možda sam im dao i nekih 10% fore).

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozz

 

dakle prebacio sam htpc na linux (XUBUNTU 16.04 lts) i naravno instalirao kodi. Sve radi dobro samo što sam primjetio da kad puštam video preko kodija da je slika dosta tamnija nego što je to bila na windows kodiju.

 

Ima li itko kakvi saznanja po tom pitanju?

pero_HR
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 10:25 (peroko).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 .., najlakši mogući av bitdefender free. ..
 
Vga teski krameraj, fx5700, 128 mb vram. RAM 4X512 MB dual ch... 
..

- izbaci av/smeće (imaš defender/manje smeta).

- pc iz 2001ve ima vga iz 2003će.. i upravo ona koja je granica, serija fx-5xxx nadalje, tj dx-sm-ogl. Probaj bilo što starije pa javi rezultat ili s manje RAMa (količinu koju običan korisnik tad nije ni u mašti imao).

- na toj/takvoj tonfiguraciji, meni svaki OS radi normalno, glatko. Što tad? (dok paljenje/gašenje, ovisi o postavkama i dodatnom softu kojeg si instalirao, recimo da je 30-60 sekundi za hdd ok sve više znači da imaš nepto pogrešno što usporava, kao AV).

 

ono što kažem, OS ima requirements, identičan već desetljeće, appsi su pak stvar appsa kao i igre/browseri.. i imaju svoje req. OS pri tome neće biti nešto što će dati manje/više FPSa nego je to HW + naravno i postavke, ono što kuhar zna, kompjuteraš, ono što laik ne zna.. kao izbor AVa. :)

odnosno, hajde kad već benčaš, daj i te rezultate, koliko FPSa, jer ako su gore igre, tad je to recimo važno (meni ne osim za gaming PC) dok je tad boot-gašenje nevažna stavka koju opet možeš zaobići npr SSDom ili hibernacijom itd. itd..

- ovako reći imaš prastaru kantu-dinosaura.. je 'neozbiljno', jer ako pod time podrazumijevaš kućište.. :))

- ajd probaj s nekim PCjem koji ima stvarni-realni HW iz tog doba, npr s do 512MB... pa tad javi rezultate, odnosno, što se može tad očekivati? Tad će npr Ubuntu 9/XP biti bolji od svakog manjara i sl.

 

edit: ili Kubuntu, postoji od 2005te.. pa probaj i vidi requirementse :)

+u to doba npr umjesto nvidia probaj s radeonkom.. ;-)

 

edit-pp :)

bunker kaže...
..

Nema defendera za win 7. Iako je sučelje jednako kao defenderevo, za win 7 se taj proizvod zove MSE .

MSE jako zaostaje svojom kvalitetom i mogućnostima naspram kombinacije defender+win10.

Bitdefender free ima za cca 30% manji cpu usage kod scana i daleko je brži u skeniranju velikih datoteka od MSE-a.

..

 

- al ga kakiš .. kao važan je naziv, mada je ista stvar u pitanju? :) i znaš o čemu govorim, dakle nije problem u komunikaciji-razumljivosti.

neću dalje ulaziti o tome kako radi, koji je AV bolji.. tvoj izbor (uzalud pokušati s mastadontom i promjenama..) :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 19:03 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

- izbaci av/smeće (imaš defender/manje smeta).

 

 

Nema defendera za win 7. Iako je sučelje jednako kao defenderevo, za win 7 se taj proizvod zove MSE .

MSE jako zaostaje svojom kvalitetom i mogućnostima naspram kombinacije defender+win10.

Bitdefender free ima za cca 30% manji cpu usage kod scana i daleko je brži u skeniranju velikih datoteka od MSE-a.

 

Slabo bumo ovaj tjedan snimali filmiće i brojali fps-ove , jer su me uvlekli u big gažu pa svaki dan rintačim

od 7-17 h , a koliko vidim planeri su bili preoptimistični , pa će se rintačenje protegnuti i na drugi tjedan, a možda i dulje...

Netko je pri planiranju zaboravio ukalkulirati cro realnost , birokraciju, kašnjenja isporuke hardvera ,

a vidim da im nije lako niti pronaći osobe kojima bi se to prepustilo u rad. Jbg, valjda je svatko tko je mogao gibnuo u Irsku i sl.

a ostali smo samo mi koji smo ovdje vezani ( poslom, obiteljima... ).  Neznam jel bi netko vanka uopće čitao dalje moj CV

nakon kaj skuži da imam 5 banki...

 

 

10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

paEki, vozdra!

 

Naime, htio bih se bolje upoznati sa shell Bash-om.

E, pa sada sam preko VirtualBox podignuo CentOS, te tako mogu rokati po Bash....

Međutim, mene zanima da li ima neki lakši način da mogu u Win okruženju vrtiti Bash radi učenja. Nešto kao simulator ili emulator....

Da ne moram pokretati VB, odnosno dual bootati CentOS ili pak ga instalirati...

 

 

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

imaš cigu :) .. cygwin, pokušaj pogoditi akronim značenje. Odnosno, koji shell želiš koristiti, može bilo koji, 90% je identično, sintaxa, način... skoro pa i mogućnosti, rediranje-pajpanje-grejpanje..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.3.2017 19:38 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

A što je to točno teško u pokretanju VB-a? Jedan klik na 'save state' mašinu u kojoj je konzola već pokrenuta. Ako ti je problem insatlirat CentOS, instaliraj Ubuntu, bash je isti.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mislio sam se prebacit sa WIN10 na linuxu.

 

Koji bi mi savjetovali :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Drugovi, ako netko imam nekakav konkretan savjet u vezi mojeg problema.

Naime, pokušavam instalirati CentOS 6.8, kao dual boot(uz Win 10) na HP laptop koji je prikazan pod opcijom "Moj PC" vezano za moj profil....Međutim, CentOS se pokrene, pa stane uz blinkanje svijetla na "Caps Locku"....i tako bude, jedino opcije je gašenje laptopa, te ponovo pokretanje....

Guglao sam po netu, te vele da je problem nekaj hardverski....

 

Kaj da radim? Da, probam se nekom drugom distribucijom Linuxa ili....?

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
PzKpfw kaže...

Drugovi, 

 

Drugovi i drugarice, otvaram xy linux zasjedanje .....

 

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Drugovi i drugarice, otvaram xy linux zasjedanje .....

 

Podružnica Peking predlaže kao prvu točku Kylin.

 

Šalu na stranu PzKpfw uvijek kreni od najraširenije distribucije. Po meni je to Ubuntu. Ako ti želiš nbešto drugo onda pogledaj na Distrowatch. Prvo isprobaj Live ili instaliraj na USB a tek onda razmišljaj o dual bootu.

Stručnjak za odmaganje...
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mrbean kaže...

Mislio sam se prebacit sa WIN10 na linuxu.

 

Koji bi mi savjetovali :)

 

Linux mint . Najsličniji je windows ekosistemu ( meniji, način rada .... ) ,

sve potrebno za neki uobičajeni početak ti je već predinstalirano ( kodeci, browseri, playeri ... )

 

Mariov prijedlog ( ubuntu ) je isto odličan izbor , s time da se u tom sličaju moraš priviknuti

na novo sučelje , menije ,....

 

Uglavnom, ni sa ubuntom ni sa mintom nemožeš pogriješiti.

 

Zasada si ostavi win 10 instalaciju u stanju kakva je sada , a linux možeš isprobavati u live modu,

pa ako i kada budeš zadovoljan onda možeš linux instalirati kao drugi os na računalu ( dual boot ),

jer će ti biti potreban neki period dok pohvataš linux konce pa da neostaneš u zraku...

 

.....................

10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Fala, drugovi...

Ne bih uopće, rokao po Linuxu, al' mi treba radi proučavanje jedne app, koja se može vrtiti i na Win, te na Linux...

Nije da želim mijenjati OS, nego mi treba Linux radi pokretanja jednog programa(proučavanja...), te samog učenja o Linuxu radi te aplikacije, i tako to....

O.K., na main config sam pokrenuo Linux verziju koja mi treba(CentOS) preko VirtualBox(kaj se desi u VB, ostaje u VB....), al' na laptopu nikako da pokrenem taj CentOS, niti preko VB, a niti preko dual boot(izgleda da je hardver latopa taj klasni neprijatelj te verzije Linuxa....)

 

Probati ću kamaradi sa drugim verzijama Linuxa, pa možda bude više sreće kaj se tiče laptopa...

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
1 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
PzKpfw kaže...

 

Fala, drugovi...

.... al' na laptopu nikako da pokrenem taj CentOS, ....

 

Probati ću kamaradi sa drugim verzijama Linuxa,.....

 

Proljeće stiglo, minice lagano kreću , pa šteta krivit kičmu i oči pred monitorima...

Vidi ti rađe ima di kakva vesela  drugarica spremna za nekakvu školu linuxa u prirodi ....

 

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
PzKpfw kaže...

 

Fala, drugovi...

.... al' na laptopu nikako da pokrenem taj CentOS, ....

 

Probati ću kamaradi sa drugim verzijama Linuxa,.....

 

Proljeće stiglo, minice lagano kreću , pa šteta krivit kičmu i oči pred monitorima...

Vidi ti rađe ima di kakva vesela  drugarica spremna za nekakvu školu linuxa u prirodi ....

 

 

...nisu lose ove linuxasice 😉..

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

 

...nisu lose ove linuxasice 😉..

 

E moj kompa,,,,ti kužiš igru , ali ova današnja omladina puno još mora učiti da bi shvatila da se živi jednom, i brzo , pa treba svaki trenutak uživati u životu...

Kakav krvavi cent os...uffffff   .....

 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
djigibao kaže...

 

...nisu lose ove linuxasice 😉..

 

E moj kompa,,,,ti kužiš igru , ali ova današnja omladina puno još mora učiti da bi shvatila da se živi jednom, i brzo , pa treba svaki trenutak uživati u životu...

Kakav krvavi cent os...uffffff   .....

 

 

 bunker trebao bi malu pomoć oko manjara kde tocnije oculara. Imam napravljenu kalkulaciju u pdf i kad ju otvorim u ocularu i idem printat fali 1 mali dio. Igrao sam se s postavkama printera, margina, ali nikak da ju sprinta normalno.

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Thorin20 kaže...

 bunker trebao bi malu pomoć oko manjara kde tocnije oculara. Imam napravljenu kalkulaciju u pdf i kad ju otvorim u ocularu i idem printat fali 1 mali dio. Igrao sam se s postavkama printera, margina, ali nikak da ju sprinta normalno.

 

Za ispis dokumenata ti je kombinacija upravljačkog programa tvog pisača + apk kojom pregledaš-uređuješ pdf  najbitniji dio priče.

Ako jedno od toga dvoje negdje šteka onda dobiješ probleme slične tvojima.

 

Okular je manje-više standarno predinstaliran u većini kde distri i koliko sam nabrzaka stigao vidjeti, nema na njega nekih masovnijih pritužbi.

Okular je i kod mene na manjaru, te nemam ovakvih problema koje ti navodiš. Koristim hp pisače i skenere , što je pod linuxom odlično podržano,

a imaš i zasebni hp-ov tool za linux koji umnogome pojednostavljuje stvari.

 

Neznam koji imaš pisač, pa vidi kako tvoj pisač stoji sa linux drajverima, možda u repozitorijima ili na stranici proizvođača tvog pisača.

 

Možeš se poigrati i sa ostalim programima koji su u mogućnosti čitati pdf ( inkscape , LO Draw , .. ) pa vidi kako ispadne ispis kad printaš

iz tih aplikacija.

 

Inače, dobari  pdf editor za linux je master pdf editor ( za linux je free ) , a imaš ga i u AUR repozitoriju pa isprobaj i kako ispadne 

printanjak iz njega.

 

.................................

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Resetter vraća Ubuntu na tvorničke postavke

https://www.ostechnix.com/reset-ubuntu-factory-defaults/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 3
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ubuntu 17.04 uvodi swap file.

To bi značilo da prilikom instalacije više netreba kreirati swap particiju, a ubuntu će swap file sam kreirati na "/' particiji ?
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Koliko sam shvatio, to je ideja cijele priče. Mislim da bi to bilo zgodno kod multiboot sustava gdje je više linux instalacija, gdje je prije bila jedna swap particija pa bi svaki sustav ponekad ostavio nešto svoje i eventualno bi se nešto moglo zbrljaviti.
Ali ne uzimajte me za riječ, to je samo moje amatersko viđenje situacije.
And I assure you, I did not have sexual relations with that woman!
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Još to nisu popratili u sluzbenoj dokumentaciji. Svi tutorijali i filmići za 17.04 i nadalje navode kreiranje swap particije pri instalaciji...
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

-prastara stvar.. (da zbog multiboot, hyber/bios..) sve je file, pa i swap, wubi.

btw, @ .. bunker, :)) čekout AV, nije zanimljiva lista, nego placebo efekt i uvjerenja juzera.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.4.2017 7:50 (ihush).
 
1 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...


btw, @ .. bunker, :)) čekout AV, nije zanimljiva lista, nego placebo efekt i uvjerenja juzera.

 

Ma linux mi je odmor ( nema av scana, nema defragmentiranja, nema chk disc, ... ).

Na win 10 imam defendera ( ponekad odradim i višedenevno testiranje eseta jer sam u njhovom beta testing programu

pa im pošaljem bug logove a oni meni licencu na 180 dana ... ) a na win 7 imam free bitdefendera , i godinama

nisam naletio na virus ( mislim da je zadnji bio 2012, kockarski babylon mi uletio kraj eseta... ) .

 

Nemoj mi se zamarati antivirusima, rađe ti neki odojak pripremi da ti mi svi sa teme dođemo u goste .....

 

 

 

Plasma 5.9.4.

 

IDEMOOOO  ( rekao bi maminjo iz maksimira.. )

 

 

 

..................

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.4.2017 19:36 (bunker).
8 godina
neaktivan
offline
Moj PC  
2 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice