Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija

poruka: 13
|
čitano: 9.486
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija

Laptop Asus X751L je kupljen pred nekih pola godine u ADM-u. Prije par dana sam kupio 16 GB rama i SSD od 250 GB kojeg bi ugradio (laptop ima jedno mjesto "viška" tako da ne moram ni vaditi stari disk ili zamjenjivati optički čitač). Zvao sam ADM kako bih provjerio uvjete i pitao za garanciju i tu sam se malo šokirao jer Asus ima takvu odredbu da ako se prilikom ugradnje vade 2 ili manje šarafa da bi se došlo do komponente koju se mijenja/ ugrađuje garancija ostaje, ali ukoliko prilikom ugradnje se izvade 3 ili više šarafa garancija više ne vrijedi. Po meni apsurdno, i tu mi je lik objasnio da postoji nekoliko opcija; slati na servis (System One, o kojem sam čuo dosta loših informacija i stvari) da mi oni to ugrade (vrlo vjerojatno bi platio fine pare a i potrajalo bi), druga opcija je da se odreknem garancije (such is life) ili treća opcija; da sam ili sa nečijom pomoći "vrlo nježno" ugradim komponente pa ukoliko dođe do kvara na isti način vratim stare komponente i šaljem na garanciju.

 

Budući da nisam nikad nešto slično radio, nisam siguran koliko bi bilo dobro ići na treću opciju, ali kako mi se ne da petljati sa System One-om, niti imam vremena, to mi je sad najizglednija varijanta. Ako netko ima savjet što napravit i kako racionalizirat proceduru da mi ostane garancija, plz send help...

 

edit:

laptop je ASUS X751L

 

17' 1920x1080

i7-5500U

6 GB ram (4+2)

1 TB HDD

nVidia Ge Force 850M

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.3.2016 11:56 (Bichanich).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija

Zanimljivo. Meni je rečeno dok god nešto fizički ne oštetim da mogu stavljat ram, vadit optički pogon i stavljat ssd bez ikakvih problema.

 

O koliko šarafa se radi kod tebe? Ako ne moraš vadit optiku, moguće je da "poklopac" za pristup memoriji i hddu ima samo 2 šarafa. Ako ima više, staviš komadić osušene vlažne maramice na vrh odvijača i ugradiš bez tragova "zločina".

11 godina
neaktivan
offline
Re: Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija
Bichanich kaže...

Laptop Asus X751L... Prije par dana sam kupio 16 GB rama i SSD od 250 GB kojeg bi ugradio (laptop ima jedno mjesto "viška" tako da ne moram ni vaditi stari disk ili zamjenjivati optički čitač).

 

Jesi siguran u to?

 

Kolko vidim ima 1 slot za memoriju tj. memorija je onboard, te prazni slot za nadogradnju i 1 hdd.

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.3.2016 23:53 (infinite).
16 godina
offline
Re: Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija
_mark0_69 kaže...

Zanimljivo. Meni je rečeno dok god nešto fizički ne oštetim da mogu stavljat ram, vadit optički pogon i stavljat ssd bez ikakvih problema.

 

O koliko šarafa se radi kod tebe? Ako ne moraš vadit optiku, moguće je da "poklopac" za pristup memoriji i hddu ima samo 2 šarafa. Ako ima više, staviš komadić osušene vlažne maramice na vrh odvijača i ugradiš bez tragova "zločina".

 Hvala na savjetu za maramicu, budem verojatno tako i radio. Što se tiče laptopa, cijela donja strana je jedan komad plastike kojeg bi morao skidat - ukupno 10 šarafa.

infinite kaže...

Jesi siguran u to?

 

Kolko vidim ima 1 slot za memoriju tj. memorija je onboard, te prazni slot za nadogradnju i 1 hdd.

 Za memoriju su dva slota, trenutno 4+2 GB, a za hdd se sjećam da mi je lik kod kupovine laptopa (u ADM-u) rekao da ne uzimam adapter za prenamjenu optičkog diska u dodatni slot za hdd jer ovaj model već ima jedno dodatno mjesto za disk.

 

Jel postoji neki način da to provjerim (osim otvaranja laptopa)? Sad si gledam tu neke brojke iz Everesta pa mi opet nije baš jasno niti što gledat ni gdje. Na internetu naravno naći nešto za točno ovaj model je jako teško jer ima puno sličnih serija i konkretno nisam još našao ovaj svoj model nigdje pa čak ni na stranicama samog asusa kod registracije (tamo mi nudi seriju X751LA, dok na netu pronalazim samo X751L sa dosta lošijim konfiguracijama). Mada opet pretpostavljam da bi dodatno mjesto za hdd ugrađivali za kompletne serije a ne pojedine modele u seriji.

15 godina
offline
Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija

Ja imam Asusa koji ima doslovno jedan šaraf vezano za ove stvari (istina ne isti model), tako da svakako provjeri kod sebe.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija
BMT kaže...

Ja imam Asusa koji ima doslovno jedan šaraf vezano za ove stvari (istina ne isti model), tako da svakako provjeri kod sebe.

 Upravo pišem s njega tako da mi je live provjera cijelo vrijeme :)

11 godina
offline
Re: Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija

Jesi uspio nadogradit?

14 godina
offline
Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija

ASUS F751LN X751 F751 F750 RAM Memory SSD HDD Upgrade Keyboard Battery Umbau Aufrüstung Tutorial

 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija
_mark0_69 kaže...

Jesi uspio nadogradit?

 Trenutno nisam doma pa nemam aparaturu za ugradnju, čim se dočepam budem probao pa se javim kad nešto zajebem :)

Asterix kaže...

ASUS F751LN X751 F751 F750 RAM Memory SSD HDD Upgrade Keyboard Battery Umbau Aufrüstung Tutorial

 To je to, tako i moj izgleda izvana, nadam se samo da unutra ipak ima mjesta za jos jedan hdd.

16 godina
offline
Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija

Obećani update:

Dakle, neki dan rastavio laptopa i imao što za vidjet; na matičnoj pišu oznake za ssd (na dva mjesta) onako jasno čitljivim slovima doslovno piše SSD, i po slobodnoj procjeni bi tu stao (sa donje strane) sigurno SSD međutim nema se jednostavno gdje spojit. Da ne serem previše nisam siguran je to stvarno za SSD, al lijepo piše. Uglavnom, ipak sam morao vadit optički disk i umjesto njega stavljat SSD. To je prošlo više manje očekivano, malo se hebao sa skidanjem plastike sa optičkog (one zaštite izvana kako bi ju prebacio na "ladicu" u koju sjeda SSD), ostalo išlo glatko - plug 'n' play. 

 

Ono što me najneugodnije iznenadilo je što laptop ima samo jedan slot za memoriju. Dakle, za ne vjerovati. Već sam bio kupio dvije pločice rama (8+8 GB) jer sam očekivao da ću jednostavno zamjenit postojećih 6 GB (4+2). Ispada na kraju da su ovih 4 GB rama nekako integrirano na samu ploču i da je slobodan samo jedan dodatni slot za RAM. Zamjenio tih nesretnih 2 GB za 8 GB, drugu pločicu utržio kod brata tako da sad na kraju imam 12 umjesto predviđenih 16 GB. 

 

Sve u svemu, od zamišljenog rada sa optičkim i SSD-om te 16 GB rama dobio sam opciju bez optičkog te sa 12 GB - uz sve morao kupovat i ladicu za SSD (120kn, LINKS). Nije idealno, al neću se žalit. I još jedan savjet onima koji se upuštaju u ovo; nabavite dodatnih malih vijaka, meni je trebalo za stavljanje SSD-a u ladicu. 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija

Možda zavisi od konfiguracijske varijante. Ako imaš bolju konfiguraciju, možda imaš bolju ploču na kojoj možeš imati 2 diska.

 

 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija

Dosta postova sam pročitao gde se predlaže da se HDD odspoji od matične ploče prilikom podizanja OS na SSD, a da se nakon toga vrati.

Jel zna neko iz kog razloga se to radi?

 

Hvala!

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Asus, ugradnja RAM-a, SSD-a i garancija

Kupio danas u Linksu Asus laptop, pa bih ga volio nadograditi RAM-om i većim SSD diskom. 2 vijka imaju na sebi neke sitne naljepnice ili nešto slično, tako da nemogu sam otvoriti jer bi izgubio garanciju...E sad, kakva je procedura da to naprave u servisu, platim npr. 1 sat rada i mogu donijeti svoje komponente ili ih moram kupiti u Linksu? Jel ima negdje za kupiti tih sitnih naljepnica za vijke?

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice