Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.294
|
čitano: 14.131.276
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Maddog_HR kaže...

...sad će Rambox tebi napisati studiju o tom Marinu, kojeg svim srcem preporuča već godinama, al' ga nitko ne jebe 5%.

 

Šalu na stranu, bolji je izbor od ova dva po meni.

 Dapače, pozdravljam bilo kakav savjet, pa makar bila i cijela studija. Nekako sam i sam svjestan da je ovaj Marin malo bolji izbor ali (sad će glupo zvučati), taj tanašni okvir me malo smeta u usporedbi sa ovim krasno hidroformiranim aluminijem kod FX2 :D

 

Razlika u kilaži i nije ogromna, FX2 je 1,6 kg lakši, ali čitao sam brdo recenzija za njega na Trekovom siteu (user review) i svi ga hvale da je jako brz i okretan. Manje više sve recenzije za Muirwoodsa su spominjale njegovu težinu i da i nije neki starter ali, s druge strane, da nije niti lijen.

 

Nije da tražim neku hiper jurilicu (niti ju za te pare mogu dobiti), ali što živahniji, to bolji. Makar, s druge strane ne mogu niti ignorirati komfor s obzirom da i nije najkraća relacija na kojoj će biti vožen bike.

11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Al je taj Trek debelo preskup za šta nudi.

Pogledao bi na tvom mjestu još i Specialized Sirrus,Giant Roam i Cube SL Road,nešto u tom šmeku.

To su zapravo trekinzi koji ti naginju prema speckama,ali nemaju agresivnu geometriju.

Protea mi stalno šalje mejlove da imaju rasprodaje za kraj sezone, ne znam doduše kakvo je realno stanje.

 

Makar je ovaj Marin dosta solidna kupnja.

Poruka je uređivana zadnji put sri 31.10.2018 12:52 (evang).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
greysaint0 kaže...

Bok ekipa,

 

Molim vas da mi pomognete da se odlučim za jedan od ova dva bicikla:

 

Marin Muirwoods:

 

http://tct-author.hr/tct/detail.php?art=1240

 

Trek FX2:

 

https://www.rog-joma.hr/bicikli_detalj.php?i=20768

 

 

Trek mi se malo više sviđa, lakši je i jeftiniji, međutim, Muirwoods je full CrMo rama i vilica (i nešto viši razred opreme + disk kočnice) što će dobro doći kod gradske vožnje jer sam svuda čitao da takvi bicikli puno bolje upijaju vibracije od full aluminijskih (kakav je ovaj Trek).

 

E sad, pošto mi je ovo prvi put da kupujem full rigidni bicikl (ne želim kupovati ove Suntour-ove NEX i slične vilice jer smatram da i nisu nešto a i za vožnju po zagrebačkim ulicama i nešto sitno po savskom napisu ne vjerujem da mi je suspenzija potrebna), malo me strah kako će izgledati ta vožnja ako kupim rigidni aluminijski bicikl. Probao sam od kolege s posla Konu Dew i nije mi ništa specijalno smetalo (dapače, bicikl je odličan), no to je bilo svega 2-3 minute krug oko firme. Muirwoods mi je odličan, ali nekako mislim da će ovaj Trek biti "živahniji".

 

Bicikl ću većinom koristiti za vožnju do posla i natrag (ukupan put od cca. 25 km), vožnju po Jarunu, gradu i sl. Ako je bitno, visok sam 193 cm i imam 97 kg.

 

Naravno, ako netko ima neku treću ideju, slobodno neka pošalje.

Ukratko Trek je klasično preskup, realno ne vrjedi više od 3000kn čista klasika 24 brzine+V-Brake kočnice.

 

Marin Muirwoods več je komentiran, i za ipak samo 400kn više to je neusporedivo kvalitetniji bajs.Marin model je katica za sve, a kvalitetnu Cromoly ramu+vilicu neš nikad potrgat, osim ako recimo ne podletiš pod avion.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=822&jumpto=5712694&sort=asc&view=flat

 

https://www.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=822&jumpto=5712880&sort=asc&view=flat

 

- Čelik ili cromoly rama, ako se ispiga lako se može izravnat i popravit

 

- Aluminij, savinuti ili ispigani aluminiji to večinom znači rame je za smeče.Aluminij koji se koristi za bajs rame i vilice, to je vrlo teško uspješno izravnat ili vrlo riskantno ili problematično

 

Da Kona Dew je ok, ali Marin model je ipak vrlo specifični i robusni rigidni bajs specijalac.

 

Za tvoju masu od skoro 100kg, Trek FX 2 je loš izbor prvensteno radi klasičnih prosječnih(ok ako nisi teži od 85kg) V-Brake kočnica.Na kraju opet do izražaja dolazi Marin robusnost rame+vilice, ili znatno robusnije od Trek klasične aluminijske rame+alu rigidne vilice.Po defoltu Marin ima i deblje/šire+kvalitetnije gume, a za tebe na rigidnom bajsu to znači udobnije bicikliranje.

 

Reda radi informacije, klasična kvalitetna rama ili Cromoly bajs on ima samo trunku veču masu vs aluminijski bajs.Marin je nešto teži specijalac, ali zato je Jamis Coda Sport idealni primjer kvalitetnog i ne preskupog Cromoly rigidnog bajsa.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=823&jumpto=5717942&sort=asc&view=flat

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.11.2018 16:57 (rambox).
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Hvala na iscprnom postu Rambox. Već sam vidio prije tvoje postove vezane za te bicikle. Žao mi je što ovog Jamis-a nema uopće za kupiti kod nas.

 

Jedno glupo pitanje, čitao sam jednu recenziju Muirwoodsa i recenzentica kaže:

 

Steel is less stiff; it flexes more.  But it’s stronger; it’s less likely to break or bend. Steel is also heavier. But because of the increased strength you need less of it. So it has these really thin tubes made of really thin metal. And this makes the bike “ring” slightly. There’s actually this odd noise when the frame is tapped or knocked or it experiences a jolt.  This sound take a while to get used to and it does give the bike a whole different character. I wasn’t sure what I was riding at first.

 

https://rosswintle.uk/2015/11/new-friend-marin-muirwoods-29er-review/

 

I sad si mislim, WTF, kakve to zvukove ispušta rama, pa neću valjda preko svake rupice slušati nekakvu zvonjavu? Niti jedna druga recenzija to ne spominje pa me zanima da li znaš što o ovoj pojavi?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
greysaint0 kaže...

Hvala na iscprnom postu Rambox. Već sam vidio prije tvoje postove vezane za te bicikle. Žao mi je što ovog Jamis-a nema uopće za kupiti kod nas.

 

Jedno glupo pitanje, čitao sam jednu recenziju Muirwoodsa i recenzentica kaže:

 

Steel is less stiff; it flexes more.  But it’s stronger; it’s less likely to break or bend. Steel is also heavier. But because of the increased strength you need less of it. So it has these really thin tubes made of really thin metal. And this makes the bike “ring” slightly. There’s actually this odd noise when the frame is tapped or knocked or it experiences a jolt.  This sound take a while to get used to and it does give the bike a whole different character. I wasn’t sure what I was riding at first.

 

https://rosswintle.uk/2015/11/new-friend-marin-muirwoods-29er-review/

 

I sad si mislim, WTF, kakve to zvukove ispušta rama, pa neću valjda preko svake rupice slušati nekakvu zvonjavu? Niti jedna druga recenzija to ne spominje pa me zanima da li znaš što o ovoj pojavi?

Pa to nije nikakav test ili recenzija, nego osobni dojam bicikla koji se eto nekome sviđa+ostale nepotrebne tričarije.

 

Vlasniku(muško, a ne žensko) zvoni u mozgu, jer takvu nepotrebnu primjedbu još nisam čul u bilo kojem normalnom testu čeličnog bajsa.Čelične rame/stjenke su tanje da, pa to ima zvonkasti zvuk(aluminijska rama kvrcnuta metalnim predmetom daje tup zvuk) kad po rami krvcneš sa bilo kojim metalnim predmetom.Koji bedak non stop po čeličnoj rami udara recimo žlicom ili šrafincirerom itd.Ukratko tip baca glupe komentare, eto reda radi samo da nekaj napiše fučkaj ga sad.

 

Imam doma dva bajsa sa alu ramama, i dvije Cromoly rame ali samo jedan stari švapski čeličnjak(koristim ga po mokroj cesti/zimi jer ima blatobrane) je u voznom stanju itd.Video primjer nema smisla, zamisli gluposti da ja sad metalnim predmetom tuckam po ramama onak za pokus.Opet isto vlasniku bajsa zvoni u mozgu, ili "on bi iz dosade taj problem iskopal" na bilo kojem Moots bajsu(Titanium rame) za 10 000 funti.

 

http://moots.com/

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.11.2018 20:23 (rambox).
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Je, imas pravo, bio je recenzent (iz nekog razloga sam procitao da je ime Rosie umjesto Ross).

Ma i mislio sam da je to pizdarija ali posto nikad nisam vozio CrMo bajs, reko, bolje da pitam nekoga sa iskustvom.

Nego, posto imas iskustva sa alu i CrMo biciklima, koliko bi rekao da je udobnija voznja na CrMo (pod uvijetom da su ovi alu koje imas rigidni)?

Uz ovaj bicikl jos ozbiljno gledam Konu Dew Plus i Cube SL Road koji su full alu pa da se ne za*ebem ako je voznja na njima osjetno grbavija nego na CrMo rami i vilici. Ako je tu negdje onda mislim da bi cak rade isao na ovog Cube-a.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.11.2018 20:52 (greysaint0).
16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
greysaint0 kaže...
Je, imas pravo, bio je recenzent (iz nekog razloga sam procitao da je ime Rosie umjesto Ross).

Ma i mislio sam da je to pizdarija ali posto nikad nisam vozio CrMo bajs, reko, bolje da pitam nekoga sa iskustvom.

Nego, posto imas iskustva sa alu i CrMo biciklima, koliko bi rekao da je udobnija voznja na CrMo (pod uvijetom da su ovi alu koje imas rigidni)?

Uz ovaj bicikl jos ozbiljno gledamKonu Dew Plus i Cube SL Road koji su full alu pa da se ne za*ebem ako je voznja na njima osjetno grbavija nego na CrMo rami i vilici. Ako je tu negdje onda mislim da bi cak rade isao na ovog Cube-a.

A čuj čelik je čelik, i opčenito stoji da bolje upija cestovne neravnine od aluminija to je realnost.Eto ti dolnjeg primjera ili testa par rigidnih modela bajsova.Aluminijski Marin(vilica je čelična) model je ispao uloženo-dobiveno najbolji, a Jamis Coda Sport opet klasika čelik je najudobniji ili najbolje upija cestu.

 

https://thewirecutter.com/reviews/best-hybrid-commuter-bike/

 

Moj stari bajs je rigidni, a drugi je 26 MTB, a treči je klasični 28 Cross sa prednjom suspenzijom.Stari švapski rigidni bajs, to je Heidemann II iz 1987 godine u gradskoj ili city verziji.Na internetu nema točno tog modela, ja nisam našel niti jednu fotku oko baš tog mojeg modela.Ukratko rama je vrlo slična staroj verziji ili dolnji linkovi, a komponente su sasvim drukčije ili modernizirane ipak je to II verzija.Ak bude ok vrjeme sutra bum uslikal bajs, dakle onak okvirno da vidiš osnovne detalje.

 

http://tarkaletabikes.bg/?product=heidemann

 

https://imgur.com/gallery/GSc7R

 

Pa daj linkaj bajsove, a ne da ja moram tražit bicikle okolo ko pes.Kolko vidim Kona trenutno košta 3800kn, a gdje ti gledaš Kocku nemam poima na kojoj stranici.Kao i obično Cube je precjenjen, ili ukratko Kona i Cube modeli to su aluminijske rame+aluminijske rigidne vilice.Ali malo si pozamješal bajsove, Kona i Cube ne spadaju u istu klasu bajsova, a Marin je opet svoj specijalac kaj drugo.Dakle ti biraš između tri različita bicikla, i radi pogona na papiru je Cube najbrži ako moš bicklirat. Ali ne sa takvim šepavim gumama, ak oš brže biciklirat CX Comp model ide u smeče.Realno pa imaš skoro 100kg, ili tebi treba najrobusniji bicikl+uloženo-dobiveno najbolji djelovi to je ono bitno.S obzirom na tvoju masu, čisto sumnjam da buš lovio neke visoke brzine bicikliranja.

 

http://www.ciklo-centar.hr/new/artikli.asp?ID=539

 

https://www.cube.eu/en/2018/bikes/road/road-cyclocross/sl-road/cube-sl-road-blacknblue-2018/

 

Marin Mouirwoods

 

- hm pomalo katica za sve, na papiru 29 ili Cromoly rigidni bajs

 

- pogon 48 zuba

 

- kazeta 12-36T

 

 Kona Dew Plus

 

- ista klasa bajsa kao i Trek FX 2, dakle fitnes ili gradski rigidni alu bajs

 

- pogon 48 zuba

 

- kazeta 11-34T

 

Cube SL Road

 

- realno to je cestovni Flat bar bajs

 

- pogon 50 zuba

 

- kazeta 12-32T

 

- ima najlošije Schwalbe gume, CX Comp model bez reflektirajučih traka

 

https://www.bug.hr/forum/topic/automobili-motori-bicikli/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=814&jumpto=5672531&sort=asc&view=flat

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Definitivno si mi dao za razmisljati. U osnovi, ja trazim jednostavni bicikl za voznju po gradu koji ce tu i tamo otrpiti kakav makadam ili utabani zemljani put. Inicijalni mi je plan bio budzet od 5000 kn i kupnja kakvog solidnog MTB-a (barem RockShox xc30 vilica i kombinacija Deore Shadow/Alivio opreme, ili SRAM X5), no na kraju sam malo realnije sagledao stvari i rekao samome sebi da to nema smisla za 99% voznje po asfaltu. Na kraju sam se odlucio za hibridni bicikl bez suspenzije (cisto radi jednostavnosti odrzavanja i da se postedim jeftinih vilica).

Sto se tice Cube SL Road modela, bilo ga je u Keindl sportu no rasprodao se a 2019. model vjerojatno nece doci do iduce godine (sori, trebao sam linkati bajkove). Kuzim da je on cestovni model sa hibridnim modifikacijama - 700x35c gume, flatbar i uspravnija pozicija sjedenja, a opet s druge strane Shimano Claris groupset za cestovnjake.

Mislim da cu na kraju balade najvise uzeti u obzir Muirwoods, Dew Plus, FX2 i SL Road (makar za ovog zadnjeg mogu jedino cekati iducu godinu za kupnju).

U svakom slucaju puno ti hvala na informacijama!
16 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav svima

 

nakon par godina trčanja, ponovno se vraćam na biciklizam. 

Trekking bajk (Cube Nature EXC), asfalt 99%, 30-40 km po treningu.

 

Pitanje: da li mi treba dedicirani ciklokomp, ili će mobitel s nekom aplikacijom biti dosta? Brzina, pace, vrijeme...

 

 

hvala!

Pismenost ne zahtjeva fizički napor! Č, ć, -ije, -je, dž i đ nisu olovni utezi!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Ja koristim samsung health, nista vise od toga (ili tome slicno) ti ne treba...
Hardware: the parts of a computer that can be kicked.
10 godina
neaktivan
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ja Stravu

I <3
 
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Otišli ležajevi na desnoj pedali. Dali da ju pokušam popravit ili da kupim nove?

Uglavnom kad vozim, pedala pišti. Podmazao sam ju ali opet isto. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

ako se da razmontirat onda ključ u ruke i piči :)

Da mi kompa bude Mažuranić, frend Stjepan Radić, prijatelj Marulić, kao buraz Ante Starčević...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Kod kupovine novih pedala, na šta moram pazit? Promjer osovine pedale? 

8 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
I kvalitetu lezaja... :D
Hardware: the parts of a computer that can be kicked.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
deepshitcro kaže...
I kvalitetu lezaja... :D

 

 

Hhaha

ozb sad, kakvi su standardi?

U opisu ne piše ništa. Trenutno imam pedale koje ne idu preko imbusa, dok su ove s imbusom.

Kako da znam da će ove pasati na bajk?

 

https://keindl-sport.hr/pedale-cube-rfr-flat-cmpt-proizvod-4938/

7 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Sve će ti pasati na bajk, ništa se ne sekiraj. malo o pedalama i standardima

12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Cimet kaže...

Sve će ti pasati na bajk, ništa se ne sekiraj. malo o pedalama i standardima

 

Hvala.

Pokušao sam otvoriti rupu u kojoj je vijak no ne mogu ukloniti čep. Jednostavno ne znam kako(a da ga ne sjebem).

Iako mislim da su otišli ležajevi do poluge pedale, no vrijedi pokušat.

Barem da preko zime imam bajk s pedalom koja ne pišti.

7 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ako su jeftinije pedale vjerojatno ga moraš iščupati jer takve nemaju utor za imbus pa ni navoj na čepu, kao kod ovih na slici.

11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav ljudi.Pitanje...Jel vozite bicikl sad po zimi?Kako se obucete pri odlasku u djir?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Da, i kad snijeg padne 😄
Normalno kao i kad pjeve idem, samo dobro ruke zaštitim
11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ako je suho vozim,hladnoća mi ne smeta jer imam adekvatnu opremu.

Do posla običnu obleku ,fantomka i rukavice.

Za ozbiljnije vožnje zimske bibove,zimska jakna,baselayer.

Fantomka,kapa,buf,rukavice+extra baselayer zbuksan u zip vrećicu na leđa pa se presvučem kad se ušvicam.

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Hmmm...Morat cu si nabaviti nesto sada za ovakvo vrijeme.Jer nebi volio da stavim na sebe nesto,pa da mi ne bude komotno ili jos gore,da se skuham ili smrznem :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Endymon kaže...

Hmmm...Morat cu si nabaviti nesto sada za ovakvo vrijeme.Jer nebi volio da stavim na sebe nesto,pa da mi ne bude komotno ili jos gore,da se skuham ili smrznem :D

 Ovo je moja lista za orijentaciju.

Commuting po gradu, 10km, umjeren tempo.

 

Temperatura
==========================

25+ kratke hlače, bic majica kratkih rukava, kratke rukavice, bidon vode
20-25 kratke hlače, potkošulja i bic majica kratkih rukava, kratke rukavice
16-20 duge hlače, potkošulja i bic majica kratkih rukava, kratke rukavice
13-16 duge hlače, potkošulja i bic majica dugih rukava, tanke duge rukavice
10-13 duge hlače, potkošulja, majica kratkih rukava, bic majica dugih rukava, duge rukavice
4-10 debele traperice, potkošulja, bic majica dugih rukava, tanka fleece jakna, duge rukavice, potkapa
0-4 duple čarape, debele tajice, potkošulja, bic majica dugih rukava, fleece jakna, debele duge rukavice, buff, potkapa, bic naočale
-5-0 gamaše, zimske tajice, potkošulja, majica kratkih rukava, bic majica dugih rukava, fleece jakna, duple rukavice, zimska balaclava
==========================
12 godina
odjavljen
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Da vas pitam, koliko je komplicirano/teško zamijeniti pedale bez stalka?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Dex.pwn kaže...

Da vas pitam, koliko je komplicirano/teško zamijeniti pedale bez stalka?

 

Uopće nije teško.

 

Treba ti viljuškasti ključ 15, nekakva podloga za oslonac kao na slici, zaštitne rukavice i malo masti za namazati navoj novih pedala.

Pedale se odvijaju unatrag (desna ima desni navoj a lijeva lijevi).

 

Setup ti može izgledati ovako: 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.11.2018 18:28 (Fottach).
14 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Samo nemoj okrenuti naopako bike i onda skidati pedale jer će ti ruka propasti kad pedala opusti i opizditi se na lančanik.

Sjedi 1
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Fottach kaže...
Dex.pwn kaže...

Da vas pitam, koliko je komplicirano/teško zamijeniti pedale bez stalka?

 

Uopće nije teško.

 

Treba ti viljuškasti ključ 15, nekakva podloga za oslonac kao na slici, zaštitne rukavice i malo masti za namazati navoj novih pedala.

Pedale se odvijaju unatrag (desna ima desni navoj a lijeva lijevi).

 

Setup ti može izgledati ovako: 

 

 

To sam čuo za navoj, predpostavljam da se desna(znači ona gdje imaju lančanici) odvrće ulijevo? Ili sam pomiješao

12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Točno.
A lijeva se odvrće udesno.

Ako znaš kako izgleda navoj, samo zapamti da je desno desni navoj a lijevo lijevi. :-)
12 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ma znam kako izgleda, strojar sam. No oduvijek sam imao problema s tim odvrtanjima i zavrtanjima. 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice