Izbor faksa

poruka: 17
|
čitano: 18.402
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Izbor faksa

Mnogi od vas su vec prosli ovu fazu zivota, pa onda zasto ne i pitat vas o izboru faksa.

 

Gledo sam dosta po forumu i naso sam dosta informacija ali ipak ima nekoliko pitanja.

 

Cilj mi je programiranje. 2 prijatelja mi idu na FER i jedan prelazi na TVZ jer je laksi i kaze da mu nepase programiranje dok drugi ostaje i ponavlja godinu (nije bio spreman :D). Trenutno sam 1102. na rang listi i jos treba maturu napisat pa ono nadam se najboljem, pa da pitam sto ako FER propadne. Planirao sam FER 1 godinu i vidit kako ide pa ako nemogu prec na drugi.

Na forumu sam našao PMF, FSB, FOI i TVZ. Sad PMF za programiranje takodjer ali ne pase mi to bas previse, FSB nemam mnogo informacija, FOI sam cuo da je odlican i da je odmah iza FER-a i PMF-a ali je u varaždinu, TVZ računalsto mi se čini kao dobra opcija ALI to je veleučilište i nema napretka poslije 3 godine za računalstvo (programiranje) a ono sto ima se placa 40 000kn.

 

Dali da idem neki drugi i koji ili da probam FER? Dali je FOI toliko dobar za smjer programiranje ili mi se više isplati ići na TVZ/FSB?

Iskusni ljudi :D koji smjer mi je najbolje za odlucit se za programiranje? Da idem na FER pa van hrvatske ili?

 

Hvala svima na bilo kakvoj pomoci i odgovoru.

 

EDIT: sry zbog "navale" informacija, toliko sam toga htio napisat ali da se drzim najkraceg moguceg pa ako nesto nejasno samo recite 

phoda
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.5.2014 22:13 (phoda).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izbor faksa
phoda kaže...

Mnogi od vas su vec prosli ovu fazu zivota, pa onda zasto ne i pitat vas o izboru faksa.

 

Gledo sam dosta po forumu i naso sam dosta informacija ali ipak ima nekoliko pitanja.

 

Cilj mi je programiranje. 2 prijatelja mi idu na FER i jedan prelazi na TVZ jer je laksi i kaze da mu nepase programiranje dok drugi ostaje i ponavlja godinu (nije bio spreman :D). Trenutno sam 1102. na rang listi i jos treba maturu napisat pa ono nadam se najboljem, pa da pitam sto ako FER propadne. Planirao sam FER 1 godinu i vidit kako ide pa ako nemogu prec na drugi.

Na forumu sam našao PMF, FSB, FOI i TVZ. Sad PMF za programiranje takodjer ali ne pase mi to bas previse, FSB nemam mnogo informacija, FOI sam cuo da je odlican i da je odmah iza FER-a i PMF-a ali je u varaždinu, TVZ računalsto mi se čini kao dobra opcija ALI to je veleučilište i nema napretka poslije 3 godine za računalstvo (programiranje) a ono sto ima se placa 40 000kn.

 

Dali da idem neki drugi i koji ili da probam FER? Dali je FOI toliko dobar za smjer programiranje ili mi se više isplati ići na TVZ/FSB?

Iskusni ljudi :D koji smjer mi je najbolje za odlucit se za programiranje? Da idem na FER pa van hrvatske ili?

 

Hvala svima na bilo kakvoj pomoci i odgovoru.

 

EDIT: sry zbog "navale" informacija, toliko sam toga htio napisat ali da se drzim najkraceg moguceg pa ako nesto nejasno samo recite 

Kreni sam programiratil!! Ni jedan faks u HR. te nece nauciti ono sto trenutno trziste rada trazi i sto ce traziti. Koji god da upao ili upisao je svejedno jer ni jedan nije na svjetskoj razini niti u prvih 2000 tako da strani poslodavci ce provjeravati tvoje znanje troduplo vise znaci sam uci programirati a faks ti je tu cisto da imas nesto jer ocito nemas novaca da odes negdje u strane zemlje studirati kad su ti na listi domaci fakulteti. Stoga jedino sto bi ti preporucio je da osluskujes sto trziste rada trazi, kakve programere traze i u kojem smjeru se tehnologija krece to ti jedino mogu savjetovati. Primjer cu ti samo dati da imam par prijetelja mednju njima i zenskih koji su na FER-u koje sve uce napamet naravno to im nas sistem skolstva dozvoljava pa shodno tome dobro prolaze na faksu. Dakle sve ostaje na tebi. 

Umjetna inteligencija se ne može suprotstaviti prirodnoj gluposti
11 godina
neaktivan
offline
Re: Izbor faksa

to sam cuo isto da je fer strebanje dok tvz se vise fokusira na praksu. i dalje neznam puno o foi osim da je dobar za taj smjer.

Osobno poceo sam radit programirati u basicu u 7. razredu (ono nesto malo) u srednjoj onda sam dobio c++ u 2. raz i to sam naravno rasturio i sad u 4. iz automatskog vođenja procesa isto programiranja čipova isto PRELAGANO ali naravno prilagodjeno svima i to je nista, prelagano ali bitno je nauciti logiku razmišljanja računala i to onda unijeti u računalo kako nam treba.

mislim pocet c++ jer to je naravno koristeno svugdje koliko sam informiran.

 

hvala na odgovoru

 

phoda
13 godina
neaktivan
offline
Izbor faksa

http://www.racunarstvo.hr

 

imas tu smjer programiranje 3 + 2 godine, naucit ce te sto treba da budes konkurentan i tu i vani, bez brige. na trecoj godini svi programeri vec imaju posao i jos jedan sa strane.

 
2 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Izbor faksa

jeli to privatni faks?

praktički ja platim da prodjem a dali ja to znam zapravo nikog nije briga. rađe bi pao obični faks nego da mi tu lazne osmjehe prodavaju

phoda
 
1 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izbor faksa
sHOCKRE kaže...

http://www.racunarstvo.hr

 

imas tu smjer programiranje 3 + 2 godine, naucit ce te sto treba da budes konkurentan i tu i vani, bez brige. na trecoj godini svi programeri vec imaju posao i jos jedan sa strane.

Normalno kad to upisuju osobe koji vec rade u struci, zato svi imaju posao, prvo su se zaposlili pa onda krenuli studirat da napreduju na postojecem radnom mjestu ili nadju bolji novi, a ne obrnuto kao sto tvoj post sugerira.

 

Netko se osvrnuo na usporedbu FER-a i TVZ-a iznad.

Nisam nikad shvatio sto je tocno strebanje, ali cilj ti je razumjet materiju, sve ostale metode su promasaj.

Na TVZ-u se pise puno puno vise koda za konkretne zadatke, dok se na FER-u stavlja naglasak na nekakvo rjesavanje problema, a ne nuzno pisanja hrpe koda(moje iskustvo).

Primjerice na TVZ-u se od tebe trazi da napravis 2-3 klase s pripadajucim metodama za simuliranje zdrijeba nogometnih utakmica, konkretan problem i udri po tipkovnici. Napraviti nekakav program koji vodi popis automobila u podzemnoj garazi/parkiralistu i duzinu trajanje parkiranja, izraditi osnovni kalkulator, "notepad" i slicno.

Dok bi na FER-u dobil zadatak programski ostvariti simulator nedeterminističkog konačnog automata s epsilon prijelazima (ε-NKA), simulator determinističkog potisnog automata (DPA), pa onda nederministicki i svu tu ostalu ekipu, problem 5 filozofa i takve stvari. Mozda nisam bas uzeo najbolje primjere, al valjda ste shvatili na sto sam mislio.

Matematika 1 na feru sadrzi sve sto matematika 1 i matematika 2 na tvz-u skupa i jos vise i opsirnije. Dok je vrhunac s matricama na TVZ-u (racunarstvo i informatika imaju iste matematike) izracunat determinantu matrice 3.(na kolokviju) eventualno 4. reda, a na FER-u ti serviraju matricu n-tog reda na "skolskoj zadaci" i nakon sto izracunas njezinu determinantu dokazi ju indukcijom, izracunavanje volumena rotacionog tijela se ni ne obradjuje na TVZ-u.

Baze podataka i napredne baze podataka na TVZ-u strpas u FER-ove Baze podataka i jos imas lufta sto se tice gradiva, ali na labosima iz TVZ-ovih baza sam napisao upita i upita i upita i upita, ajme koliko sam upita napisal, a na FER-ovim bazama nije ni bilo laboratorijskih vjezbi, osim onih zadaca.

Eto, to je moje misljenje temeljeno iskustvom na oba navedena ucilista.

Mozda kome odmogne, a nekom pomogne.

I imajte na umu, vlastiti rad, a ne uciliste, donosi znanje. Ima na hrpe studenata koji nakon zavrsetka studija ne znaju sklepat ni neki jednostavan program. Na kraju dana samo se vlastiti trud i rad isplate jer oni cine razliku.

 

--

Ante

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
10 godina
neaktivan
offline
Izbor faksa

Mnogo se ljudi muči oko odluke "je li bolje za mene da upišem FOI ili FER?". Mnogi ne znaju da se radi o dvije različite stvari i da bi se mogli teže za***at ako uzmu ono krivo. Naime, FOI nudi obrazovanje iz Informatike (često se umjesto toga koristi pojam Informacijske Znanosti), dok na primjer FER nudi Računarstvo. Preporučam da pročitate pozorno kako vam ne bi izostala područja u kojima se Informatika i Računarstvo poklapaju, pa da ne bi bilo "ja bi ovo al to nema ono".

 

Što je računarstvo? Računarstvo se bavi inženjerstvom računala, računalnih programa, rač sustava, rač mreža, povezivanjem hardvera i softvera i obradom informacija. Samo programsko inženjerstvo zapravo spada pod računarstvo. Zahvaljujući modernizaciji i sve većoj bitnosti informacijskih tehnologija, računarcima trebaju i određena znanja iz informatike, što vam studiji računarstva i nude. U hrvatskoj Računarstvo javno nude: FER (Zagreb), TVZ (Zagreb), PMF indirektno (Zagreb), FESB (Split), ETFos (Osijek). Napomena, ETFos-ovo je računarstvo usmjereno na automatiku i industriju, al je i dalje računarstvo. Želite li biti programer, najpreporučljivije je upisati računarstvo, premda je definitivno moguće i s informacijskim znanostima. Ne možete li se odlučiti, preporučljivo je upisati Računarstvo, jer se lakše u praksi prešaltat s rač na inf nego sa inf na rač, uglavnom zato što je rač u većini slučajeva dublje i teže.

 

Što je informacijska znanost? Informacijska znanost se bavi primjenom računala i informacijskih tehnologija u svrhu obrade, prijenosa i pohrane informacija, kao i samim postupcima obrade informacija. Kako bi bila primjenjiva, potrebno je naučiti i neke osnove računarstva. U tome se ističe FOI. Dapače, Računarstvo i Informacijska Znanost se preklapaju na području web tehnologija, te administracije računalnih sustava, mreža i baza podataka. Često se koristi pojam Informatika umjesto Infromacijska Znanost, premda to nisu iste stvari. U Hrvatskoj  ga javno nude (ispričavam se ako neš izostavim): FOI (Varaždin), TVZ (Zagreb), FFZG (Zagreb), PMF indirektno (Zagreb). FOI sadrži na dimplomskom studiju smjer "Programsko inženjerstvo", ali i dalje preporučam računarstvo za takvo nešto.

 

Informatika je širok pojam, no uglavnom se pod tim podrazumjeva Informacijska Znanost s određenom dozom računarstva. No ona može biti i područje elektrotehnike gdje je poznata pod nazivom Informacijske i Komunikacijske Tehnologije. Skraćeno je od Informacijska Automatika.

 

Sad, što uzeti? Najpoznatiji računarski fakulteti su FER i TVZ, većinom zato što su u Zagrebu, a jako puno ljudi živi u Zagrebu. FER nudi veliku dubinu i širinu znanja i inzistira na teoriji, no slabiji je i staromodniji na "praktičnom" području. Izvrstan je namjeravate li se baviti znanošću ili bilokakvim računarstvom koji zahtjeva jako puno znanja iz matematike ili elektronike (npr grafičko programiranje).

TVZ je stručni studij pa je po tome puno jači na "praktičnom" području (puno laboratorijskih vježbi), alibi se po mom mišljenu moglo učit više teorije (al tek sam prva godina tak da ono...). Također je, po mom mišljenju, najbujniji programerski studij u Hrvatskoj. Stavljam praktično pod navodnike jer je prava praksa na poslu na ne na faksu, na što te sam TVZ i potiče. Sadrži i sve kolegije za proizvodnju web stranica i složenih web aplikacija u novim tehnologijama. TVZ je općenito smatran puno lakšim od FER-a (premda padaju ljudi) dok je FER poznat kao krvavo težak, premda čujem iz pouzdanih izvora da ga je ipak vrlo moguće proć ako imaš živaca.

Ni jedan od ta 2 faksa nije savršen, pa birajte: hoćete li puno matematike i veliku širinu znanja ili čak znanost, ili puno praktičnih znanja i više prostora za stjecanje prakse?

 

Što se informatike tiče, ne znam puno, al preporučam FOI, primarno jer u programu sadrži više znanja iz računarstva, kao npr Arhitektura Računalnih Sustava. TVZ-ovu informatiku ne preporučam osim ako namjeravate biti dizajner ili web dizajner. Ni samo plemstvo TVZ-a ju baš previše ne hvali. Nemojte da vas zbuni to što ima više kolegija osnova programiranja (C i OOP), za programere je TVZ-u računarstvo. (običaj je kod nas prvo upisat računarstvo, pa ak ne ide onda otić na informatiku)

 

Što se PMF-a tiče, mogu se upisat Informatika ili Računarstvo u kombinaciji s Matematikom ili Fizikom.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.5.2014 4:43 (cruelcore1).
 
3 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Izbor faksa
phoda kaže...

jeli to privatni faks?

praktički ja platim da prodjem a dali ja to znam zapravo nikog nije briga. rađe bi pao obični faks nego da mi tu lazne osmjehe prodavaju

 

je, privatni je.

po cem si to zakljucio? ne budi ogranicen.

bit ce da zato sto platis - prodes, samo ne znam kako to da je onda od upisanih 80 na generaciji koja je ove godine diplomirala diplomiralo 35. tj znam, mislili su kao ti, da ce proc zbog toga.

vani je svaki faks koji valja privatni, na javne idu oni koji ne mogu upisati privatni i to ne zbog novaca, nego jer nisu mogli upasti. bit ce da se isto prolazi zbog tog sto se placa.

 

Ante kaže...
sHOCKRE kaže...

http://www.racunarstvo.hr

 

imas tu smjer programiranje 3 + 2 godine, naucit ce te sto treba da budes konkurentan i tu i vani, bez brige. na trecoj godini svi programeri vec imaju posao i jos jedan sa strane.

Normalno kad to upisuju osobe koji vec rade u struci, zato svi imaju posao, prvo su se zaposlili pa onda krenuli studirat da napreduju na postojecem radnom mjestu ili nadju bolji novi, a ne obrnuto kao sto tvoj post sugerira.

 

mislio sam na redovne studente koji su taj faks upisali nakon srednje, znaci nisu radili nista prije.

ne pricaj krivo kad ne znas.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.5.2014 10:31 (sHOCKRE).
13 godina
neaktivan
offline
Izbor faksa

Pozdrav ljudi

mene zanima što vi mislite koji je faks bolji FER - računalstvo ili PMF - fizika istraživački ?

E sad koliko čujem oba faksa su jako teški i mora se učiti svaki dan pa da vam sad malo kažem o sebi: ja sam u ove 4 godine srednje prolazio s 3.5 oboje 3 iz mat i fiz ali sada sam u 4. godini svaki dan prije ispita (i samo dan prije ispita ne više) ponovio malo gradivo, rješio par zadataka i iz fiz imam 5 iz mat 4 (većinom zbok onih malih provjera znanja za koje nisam učio). Glavni problem i jedina 1 iz mat su bile derivacije, samo zbog onih grafova koje razumijem ali nekako zbog panike kaj se ima malo vremena (45 min nije dosta za 2 grafa) krivo odredim max i min pa sve ispadne krivo. Fizika je 5 zato kaj se radilo o relativnosti i atomima a to najviše volim - svemir. Maturalni rad sam imao programiranje tako da neke osnove znam iako na rješavanje problema potrošim 30 min i onda se iživciram i odem igrati nekaj na PS3.

 

Dvoumim se između ta 2 faksa zato što bih voljeo raditi kao programer računalnih igra (po mogućnosti u nekom Sony-evom studiu kao Naughty Dog ili Sony Sancta Monica) i voljeo bih biti astronomski fizičar. Ljubav prema igrama je tolika kolika je i moja zadivljenost i zanimanje za svemir te bih u tom slučaju volio raditi u CERN-u. Moj jedini problem je ljenost i to što ne volim grafove (u mat i fiz) i tekstualne zadatke iako u fiz mi oni imaju smisla jer znam kaj trebam izračunati dok u mat samo hoću saznati koja mi formula treba. Drugi problem je kaj sam jako miran i dobar, ne psujem, pijem, pušim pa je jako teško naći ekipu koja voli video igre i mrzi alkohol (opijanje dok je čaša ili 2 prihvatljivo) i koja sluša normalnu glazbu, a ne one četničke, bosanske gluposti (po ovom se vjerojatno vidi da sam možda malo šovinist, ali nisam osim ako me ne razbjesni neki takav pa i zbog toga mi se priča iza leđa da sam svakakvi smo ne hrvat).

 

Pa me povodom toga zanima:

kaj mislite kaj je bolje s obzirom da sam trenutno na listi za upis 1300 od 640 na FER-u i 68 od 36 na PMF-u ?

gdje je ekipa normalna i gdje će baš biti prijatelji, a ne da nađu načina kako da te za*ebu ?

koji faks se više plaća ovisno o tome ako se padne ili ako se prođe ali jedva (ovo je jako važno zbog nekih privatnih stvari koje ne želim navesti, ali nije siromaštvo da se razumijemo) ?

živim u VG-u pa koliko će to biti problem zbog putovanja u ZG ?

mrzim osnove elektrotehnike jer me ne zanimaju pa jer ih se ima samo u 1 god ili ?

i za kraj koji faks će mi bolje doći kada bih ostao raditi u RH ? čujem da neki koji su završili FER nemaju posla dok oni s PMF-a su profesori što bih mrzio biti

 

p.s. bilo bi lijepo kad bi neko s iskustvom odgovorio i da ozbiljno odgovori, a ne da se za*ebava !

Lezim na krevetu i gledam nebo boje tvojih ociju i razmisljam si, gdje mi je jeb**e krov?
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Izbor faksa
Majke mi
Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Izbor faksa

He stayed the same hahaha {#}{#}

#yolo
13 godina
neaktivan
offline
Re: Izbor faksa
Cromaki kaže...

ma ovo je brat postavio pitanje zato kaj on nema account

Lezim na krevetu i gledam nebo boje tvojih ociju i razmisljam si, gdje mi je jeb**e krov?
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izbor faksa
phoda kaže...

jeli to privatni faks?

praktički ja platim da prodjem a dali ja to znam zapravo nikog nije briga. rađe bi pao obični faks nego da mi tu lazne osmjehe prodavaju

Privatni je faks. Ne, ne prodaje diplome kao neki.

Opinion is like an asshole, everybody has one! - Inspector Callahan AKA Dirty Harry
12 godina
odjavljen
offline
Re: Izbor faksa
mfrankovic kaže...
phoda kaže...

jeli to privatni faks?

praktički ja platim da prodjem a dali ja to znam zapravo nikog nije briga. rađe bi pao obični faks nego da mi tu lazne osmjehe prodavaju

Privatni je faks. Ne, ne prodaje diplome kao neki.

svak svog konja hvali,no izvidit cu kakva je situacija sa diplomskim studijom,član obitelji mi planira studirati...

11 godina
neaktivan
offline
Izbor faksa

Pozdrav

Mene zanima programiranje (Java, C#, C++, C...) vidio sam da je netko napisao da sad pocnem uciti jezike zanima me postoji li nekakav website za ucenje programiranja iskljucivo za jezike koje sam naveo

znam da ima jedna Codecademy ali ima Javascript a to me ne zanima

Inace 1. sam razred STŠ

I jos me samo zanima jeli potrebno puno matematike(vise, nize razine)inace sam dosta slab u tome

 

 

 

Molim vas da mi pomognite vi koji ste informirani u ovom podrucju vazno mi je

  1. Hvala !
Endrit Samahodaj
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Izbor faksa
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Izbor faksa

Nije više programiranje kao što je nekad bilo kad se živjelo ko gospodin od rada nakompu, teško se dolazi do posla, 15god iskustva imam več se par mj mučim nač neki posao makar freelancer jednostavno se traži dlaka u jajetu i bezbroj referenci i za osrednja primanja, posla ima al od 100 kandidata za svaku poziciju ti jelakše dobit na lotu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.6.2015 15:28 (danmega).
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice