[TUTORIAL] Igranje PlayStation 1 igara na računalu

poruka: 4
|
čitano: 11.790
|
moderatori: DrNasty, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
[TUTORIAL] Igranje PlayStation 1 igara na računalu

Potaknut raspravom o legendarnim igrama na PlayStationu 1 odlučio sam napisati ova uputstva za igranje PS1 igara na računalu

u nadi da ću pomoći onima koji bi htjeli odigrati ove klasike, a nisu sigurni što trebaju napraviti da bi ih pokrenuli.

Kako PS1 ima totalno drugačiju arhitekturu od PC-a tako i igre pisane za PS1 se nemogu nativno pokretati na PC-u. Za to je potreban emulator.

PS1 emulatora ima stvano veliki broj, a neki od poznatijih su ePSXe, PCSX-R, pSX, PSXeven, AdriPSX, Xebra te no$psx.

Za uspješnu emulaciju je potrebno:
1. Prosječno računalo sa diskretnom grafičkom karticom. Integrirane kartice mogu proči ali očekujte slabije performanse.
2. Emulator.
3. Pluginovi za emulator (ako ih sam emulator zahtjeva).
4. BIOS sa PlayStationa.
5. Igra na CD-u ili ISO slika.


Emulacija PS1 konzole može se odraditi na dva načina:

1. Održati originalan grafički izgled i mogučnosti te "ubaci igru i igraj" jednostavnost korištenja.
    Preporučeni emulatori za to su pSX, Xebra ili no$psx.

2. Povečanje rezolucije uz zaglađivanje tekstura te dodatne opcije poput poboljšanja zvuka, widescreen hack opcije, itd...
    Preporučeni emulatori su PCSX-R ili ePSXe.


Kako sam i ranije naveo, za uspješnu emulaciju potreban je BIOS sa PlayStation konzole.
Tu datoteku je ilegalno dijeliti pa je nemogu linkati ovdje, ali često korišteni BIOS je "SCPH1001.bin"...


Podešavanje emulatora za "ubaci igru i igraj" način:
Za igranje će se koristiti pSX emulator kojeg možete skinuti ovdje. Najnovija verzija je 1.13 pa preporučam da taj i skinete.

Raspakirajte arhivu u željeni direktorij te kopirajte BIOS datoteku u bios direktorij.

 

 

Sada pokrenite "psxfin.exe". Ako vam se pokaže poruka "d3dx9_26.dll is missing" navedeni dll možete skinuti na istoj stranici sa koje je i skinut pSX.

Kod prvog pokretanja izaberite jezik (ima i hrvatski) te otiđite na "File"->"Configuration"->"Memory cards".
Stisnite na "..." gumb i dodjelite neko ime kartici. To napravite i za drugu karticu.

 

 

 

Sad odite na "Controllers" i podesite tipke. pSX podržava i gamepade pa niste ograničeni na tipkovnicu.

Nakon svega toga stisnite "OK" i ugasite te ponovo pokrenite emulator.

Ako je sve dobro prošlo trebao bi se pojaviti poznati PlayStationov "MAIN MENU" sa "MEMORY CARD" i "CD PLAYER" opcijama.
Otiđite na "MEMORY CARD". To je potrebno barem jednom napraviti da bi se virtualne memorijske kartice formatirale i bile spremne za rad.

 

 

 

To je to što se tiče podešavanja.

Za igranje igri odite na "File"->"Insert CD image" ako koristite ISO sliku ili na "Insert CD drive" ako koristite originalni CD.

 

 


Podešavanje emulatora za unaprijeđeno iskustvo:
Za igranje će se koristiti PCSX-R emulator. Mnogi ljudi preferiraju ePSXe što je isto odličan emulator ali PCSX-R je u zadnjih godinu

dana dobio mnogo poboljšanja i u mogučnostima je prestigao ePSXe (widescreen opcija, igranje link cable igara sa dva emulatora, itd...).

Najnoviju verziju PCSX-R emulatora možete skinuti na službenoj stranici.
Raspakirajte arhivu u željeni direktorij te kopirajte BIOS datoteku u bios direktorij.

PCSX-R je modularan emulator i za svaki podsegment sustava zahtjeva "plugin".
Tako je potreban plugin za grafičku jedinicu, zvučnu jedinicu, CD-ROM i ulazno izlazne jedinice odnosno gamepade.

PCSX-R već dolazi sa nekim osnovnim pluginovima tako da je traženje zadovoljavajućih pluginova svedeno na minimum.
Za dodatne pluginove posjetite ovu stranicu.

Pokrenite "pcsxr.exe" i otiđite na "Configuration"->"Plugins&Bios" te podesite sve kao i na slici.

 

 

 

Nakon što ste sve podesili stisnite na "Configure" gumb na "Graphics" djelu. Sve podesite prema slici osim željene rezolucije.

 

 

Imajte na umu da je originalna rezolucija PlayStation konzole obično 320x240 (4:3 omjer) te je preporučeno uzeti rezolucije koje su
direktni umnožak osnovne (npr. 1280x960 što je 4 puta veče) da bi se izbjeglo nepravilno skaliranje i uništilo kvalitetu slike.

Kod mene je podešeno na 1280x720 jer koristim widescreen opciju. O tome ću govoriti nešto kasnije.

Kada ste to podesili odite na "First/Second Controller" sekciju i stisnite "Config". Ovdje možete podesiti kontrole za gamepad.
Ukoliko imate XBOX 360 controller možete skinuti "Pokopom" plugin koji koristi Xinput i podržava vibraciju.

Sada stisnite "File"->"Run BIOS".

Ako je sve dobro prošlo trebao bi se pojaviti poznati PlayStationov "MAIN MENU" sa "MEMORY CARD" i "CD PLAYER" opcijama.
Otiđite na "MEMORY CARD". To je potrebno barem jednom napraviti da bi se virtualne memorijske kartice formatirale i bile spremne za rad.

To je to, podešavanje je gotovo.

Za igranje igri odite na "File"->"Run ISO" i odaberite ISO sliku igre.

 

Napomena: Gasite emulator sa ESC tipkom, a ne pritiskom na crveni X na rubu prozora. Prtiskom na X gasite samo grafički plugin dok se emulator može ostati vrtiti u pozadini.

 

Ukoliko vam igra prilikom igranja ne radi dobro (glitchevi, trzanje, nema nekih zvukova) znači da ćete se morati poigrati opcijama svakog problemom zahvačenog plugina.

To je negativna strana "poboljšanog iskustva" jer nema univerzalnog podešenja koje će raditi za svaku igru.

Na internetu se mogu naći razne konfiguracije za poznate igre. Ako nitko nije napravio konfiguraciju za igru koju želite igrati morati ćete sami eksperimentirati.

 

Widescreen opcija:
PlayStation je napravljen u doba CRT televizora i PAL/NTSC standarda sa 4:3 omjerom slike tako da je nativna podržanost widescreen omjera rijetkost u igrama.
Iako je opcija forsiranja widescreen načina rada već dugo dostupna na emulatorima za ostale konzole, u PS1 svijet se pojavila tek nedavno.

Uglavnom, za uključenje te opcije potrebno je otići na "Configuration"->"CPU..."->"Widescreen (GTE hack)" i staviti kvačicu na navedenu opciju.
Ne zaboravite promjeniti rezoluciju sa 4:3 omjera na 16:9 omjer u opcijama grafičkog plugina.

Kako su igre rađene za 4:3 standard očekujte greške. Na nekim igrama sve će raditi kao podmazano dok kod ostalih će čak biti nemoguće igrati. Ekperimentirajte.
Vagrant Story na primjer radi odlično, a igrati moju omiljenu igru u 720p widescreen na LCD TVu je neprocjenjivo.

 

 

 

Izrada ISO slike:
Iako je moguće igrati igre sa CD-a preporučeno je napraviti ISO sliku igre.
Time ćete sačuvati Vaš dragocjeni CD i ubrzati vrijeme potrebno za učitavanje resursa sa medija.

 

 

 

Preporučam "ImgBurn" jer je potpuno besplatan, a u mojim testovima se pokazao kao odličan izbor.
Program možete preuzeti na službenoj stranici.

Pokrenite ImgBurn te otiđite na opciju "Create image file from disc" i ubacite Vašu omiljenu igru u CD čitač.

 

 

Sliku spremite u bin/cue formatu.

To je to {#} Ukoliko imate bilo kakvih pitanja slobodno komentirajte samo molim bez ilegalnih zahtjeva (gdje skinuti BIOS, igre, itd...).

U takim slučajevima Vam je Google prijatelj.

Poruka je uređivana zadnji put čet 26.9.2013 2:23 (Alkaline).
Moj PC  
17 0 hvala 17
13 godina
neaktivan
offline
[TUTORIAL] Igranje PlayStation 1 igara na računalu

od juče prolazim Parasite Eve 2 a sutra Dino Crisis 2 {#}, vjerovatno prođem i Metal gear da se prisjetim Snejka i njegove legendarne kutije za skrivanje {#}

Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
[TUTORIAL] Igranje PlayStation 1 igara na računalu
Tu i hvala za trud! Preporucam Technomage, a ja sad curi dok ne pocne fax idem pokazat FF9 (10 i 12 smo zajedno prosli ;-)
Ako sam ti pomogao opali TD!
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
[TUTORIAL] Igranje PlayStation 1 igara na računalu

Driver 2

 
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice