Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne tražilic

poruka: 10
|
čitano: 2.041
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne tražilic".
16 godina
offline
Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne tražilic

Put u sveopću paniku i očaj ako ste hipohondar, ali i dobar način da postanete jedan 

 

Uvijek savjetujem ljudima da izbjegavaju guglanje simptoma. Ovo je navodno bolje jer je smisleno povezan upit sa simptomima, ali bez kvalitetne dvosmjerne komunikacije, tko garantira da upit pacijenta ima smisla?

 

Ljudska komunikacija je ionako puna "šumova" - vrlo sam skeptičan prema ovom.

Down goes the window, out goes the heat!
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne tražilic

Naravno da treba biti skeptican

Sve i da Google radi savrseno, opet zavisi od upita koji nestrucni korisnik upise.

Prava dijagnoza je kljucna u lijecenju

 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne tražilic

Ako gledas danasnje doktore opce prakse ni oni ti nista na osnovu simptoma ne kazu vec te automatski salju da laboratorijske analize.

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.6.2016 8:34 (10alex).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne traž
Rezultat ovoga ce bit da ce razni idioti dolazit doktorima i govorit im sta tribaju napravit.
Onda ce doktor rec "ti znas u kojeg specijalista trebas ic? E pa ajde sinko, evo ti uputnica".
Onda ce specijalist se uvatit onoga sta zna i opalit dijagnozu...
Kreten ce se ljecit za krivu dijagnozu koju je sam uzrokova, a nakon ogromnog faila ce izac u novine s izjavom kako su ga doktori zaj*bali...

Zapravo ovo je super, jer u slucaju greske moze doc do smrtnih posljedica i "greska" ce postat zamjena za prirodnu selekciju na osnovi inteligencije... Bas ono sto svijetu danas ocajnicki treba... Go google, daj to na hrvatski, volontirat cu ka prevoditelj!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne tražilic

Ovakav servis na prvu zvoni na alarm jer svako se sjeti uradi sam "internet dijagnoza" i zna da to ne može završiti na dobro međutim realno gledajući ipak postoji velika razlika.

 

Ono što inače bude ta "Internet dijagnoza" je često rezultat kopanja po forumima i to je stvarno LOŠ način postavljanja dijagnoze jer tamo umjesto liječnika raspravljaju laici o svojim iskustvima i doživljajima bolesti pa onda dijele savjete drugima što narvno teško može dobro završiti.

 

U ovom slučaju ipak je sve skupa stavljeno u stručne okvire i u odnosu na gore spomenute forume i babe vračare je višestruko BOLJA alternativa od internet nadriliječnika. Realno slični zdravstveni servisi već postoje u sklopu različitih portala (kod nas npr. Pliva zdravlje) pa je s te strane ovo samo korak naprijed u poboljšanju i boljem pokrivanju većeg broja simptoma i opet ponavljam definitivno BOLJA alternativa od toga da googlajući "glavobolja" završiš na forum raspravi gdje XY priča svoje iskustvo kako je njegov uzrok glavobolje bio ubod komarca u nožni prst, a sve skupa je riješio masiranjem limunovog soka u području pupka.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne tražilic

Ima kakav jednostavan način da isprobamo to mi koji nismo u US of A?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne tražilic

 Ovo će donjeti više štete nego koristi. Opet će ordinacije bit pune ljudi sa "tumorom na mozgu" koji će tražiti hitno lječenje jer im je tako google rekao. 

 

Zbilja mi nije jasno kako će google odrediti o kojoj se točno bolesti radi kad gotovo ni jedna bolest nema specifični simptom koji ukazuje na točno tu bolest.

Čak i na Mayo clinic symptom search tražilici koje god simptome uneseš izbacuje najmanje 5 rezultata. Evo upisala sam "pulsirajuća glavobolja koja se širi iz oka, bol u čeljusti, čelu, temperatura, vrtoglavica, začepljen nos" kao rezultate izbacuje migrenu, cluster migrenu, začepljenje arterija, sinusitis, meningitis, encefalitis, potres mozga. Svi ovi rezultati a ja sam opisivala najobičniji sinusitis(upalu sinusa). Neki laik koji nema previše veze sa medicinom će odmah odbaciti ove "laganije" bolesti i za svaki slučaj odjuriti na CT mozga i dopler vratnih žila.

 

A ovaj dio o tome da će google preporučiti koji tip liječnika je potreban i kad app zaživi kod nas nije primjenjiv jer ili ideš doktoru opće medicine ili te polumrtvog u hitnoj vozaju. 

Come out, come out wherever you are. So lost in your sea. Give in, give in for my touch. For my taste for my lust
 
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne traž

Ja mislim da je bolje da ti da pet potencijalnih dijagnoza nego da pokušava pogoditi točnu pa fula. Doktori uživo znaju dobrano promašiti, kamoli nekakva online baza podataka ili znanja. A tek kad ljudima ostaviš da sami pretražuju kao što su dosad radili će naći najmanje vjerojatnu najgoru moguću boleštinu koja remotely samo u njihovim glavama ima veze s onim kako se osjećaju. Ovako će bar hipohondrima google reći da postoji mogućnost da im nije ništa strašno pa će valjda biti neki koji će se opustiti. :D

10 godina
offline
Re: Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne traž

Da, ima krivih dijagnoza. Da, doktori promašuju, ali nalazi ne. Jedini razlog zašto ima toliko pogrešnih dijagnoza je taj što se ne napravi potpuna medicinska obrada već se ljude gura u ladice. Određenim dobnim skupinama se po defaultu pripisuju određene bolesti i ne vrši se kompletna obrada. A aplikacija neće smanjiti takve slučajeve.

 

 

To što će ti google dati potencijalne dijagnoze nije nikakvo rješenje jer:

A) Rijetki su ljudi koji će od 5 dijagnoza "izabrati" onu najblažu

B) Sve teške bolesti počinu toliko općim simptomima da će google čovjeku sa nekom teškom bolesti reći da mu nije ništa a samo uvidom u KKS bi se vidjelo da su mu nalazi očajni

C) Lječnici će opet i kad im dođeš s tih 5 dijagnoza odabrati one koje spadaju u tvoju dobnu skupinu i koje su najvjerojatnije. Ako će uopće uzeti mišljenje googla u obzir. 

 

A ljudima koji boluju od prolaznih tegoba je tako svejedno što će izguglati jer će se njihov problem ionako sam riješiti. 

Come out, come out wherever you are. So lost in your sea. Give in, give in for my touch. For my taste for my lust
14 godina
neaktivan
offline
Re: Medicinska dijagnoza iz Googleove mobilne traž

Baš te ljuti ova tema? Ma slažem se ja s tobom, ne mislim ni ja da je ovo nekakvo ozbiljno "rješenje" za išta. Jedino mislim da će možda brže potaknuti ljude da se odu posavjetovati s doktorom nego ako pola dana pretražuju internet. I u jednom i u drugom slučaju će doći do istih (više-manje nikakvih) potencijalnih dijagnoza, a budući da danas prosječna osoba misli da je ekspert ako pročita uvodni paragraf članka na Wikipediji o nekoj temi, što kraće sam pokušava dijagnosticirati problem, to bolje. :D

A možda će zapravo potaknuti još više ljudi da cmizdre i trče doktoru kad jedan dan imaju temperaturu 37.4°, šta ja znam. Teško je predvidjeti ljudsko ponašanje, vjerojatno će biti ono što je gluplje.

 

Bilo bi najpametnije da Google search za sve medicinske upite izbaci nula rezultata i napiše "Please consult your doctor. If you are in severe pain or feel severely ill call 112." Od svih ovih pokušaja remote dijagnoze bez ikakvih konkretnih temelja će vjerojatno više koristi imati programer koji je napisao algoritam pa se malo ispraksao u programiranju nego ljudi kojima bi trebalo koristiti.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice