Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom

poruka: 16
|
čitano: 2.926
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom".
16 godina
offline
Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom

Jesu li izmislili i kakvo efikasno čišćenje od prašine?

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom
Darmarko kaže...

Jesu li izmislili i kakvo efikasno čišćenje od prašine?

Na webu kažu, dovoljan je usisavač. Ali nisam baš uvjeren da ovo može raditi (osim kao mini grijaća ploča).

 

9 godina
protjeran
offline
Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom

Nravno,Njemci su puni tehnickih rjesenja koja "ne rade" {#}..

 

500 puta veca povrsina hladjenja ukida potrebu za ventom koji mora ohladiti masivno "meso" hladnjaka.Rjesenje je super,jer usprkos izgedu,hladnjak je u biti male mase i tenkih niti koje ga cine,a brzo disipiraju toplinu,odnosno efikasno se hladi..

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.7.2014 17:46 (duhonja).
 
5 2 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom

Ne pokušavam bit pamatniji od inžinjera koji su to sklepali al neke stvari mi jednostavno upale bullshit senzor. Normalni pasivni hladnjaci imaju uglavnom puno metalnih pločica jedne do druge. To mi ima smisla pošto topli zrak nakon zagrijavanja mora moći otići. Uz pomoć malo uzgona evo ti termalne konvekcije i gibanja zraka između pločica pa tako i dovoda novog hladnog zraka. Takva pločasta struktura pomaže pri stvaranju ljepo usmjerenog toka zraka (zrača struja). Spužvasta struktura to ne omogućuje i stvara otpor takvom gibanju (npr. zaštita od tsunamija). Uglavnom to meni izgleda kao malo jači stiropor, a svi znamo čemu služi stiropor.

konvekcija konvekcija
zaštita od tsunamija zaštita od tsunamija
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.7.2014 18:40 (zekoslav mrkva).
 
9 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom
duhonja kaže...

Nravno,Njemci su puni tehnickih rjesenja koja "ne rade" {#}..

 

500 puta veca povrsina hladjenja ukida potrebu za ventom koji mora ohladiti masivno "meso" hladnjaka.Rjesenje je super,jer usprkos izgedu,hladnjak je u biti male mase i tenkih niti koje ga cine,a brzo disipiraju toplinu,odnosno efikasno se hladi..

pa zapravo i nije baš tako. Obzirom da nema protoka zraka temperatura zraka unutar te "spužve" vrlo brzo raste. Što je manja razlika temp okoliša i hladnjaka učinkovitost hlađenja je manja. Uzmi za primjer Reserator koji iako ima veliku površinu koja je izložena neometanom strujanju zraka (za razliku od spužvaste strukture) nije pretjerano učinkovit. Ovo jest bolje od nekog običnog bloka, ali ne treba očekivati čuda.

9 godina
protjeran
offline
Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom

Ideju podrzavam,jer je bitan pomak od dosadasnjih ideja..svakako je ideja u zacetku,jer i rudimentarnji tipovi danasnjih uobicajnih hladnjaka nisu bili state-of-the-art po performansama,ali,trebalo bi sacekati specifikacije uporabljenih materijala,i koncept preplitanja niti,jer mi bas ne izgleda kao nesto kaoticno..Kakogod,osobno sam se uvjerio da su Njemci,vrlo pragmatini u pristupu rjesavanja tehnicih problema...tako da ne bih ovo olako odbacio..

 

kolegi prije...dinamika fluida je jedna od najkompleksnijih i najzahtjevnijih podrcja znanosti,tako da mi kao laici,mozemo samo nagadjati...svakako,mi se ideja svidja jer su mi oni masivni blokovi,koji prijete da zgnjece procesor,i rave nesnosno zujanje i vibracije,dozlogrdili..

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom
treba tu spužvu natopit hladnom pivom onda će biti djelotvorna
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom
Zdravko mislim da treba popiti tu hladnu pivu i onda te ionako briga koja je temperatura procesora :-))
14 godina
neaktivan
offline
Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom

Sasvim slučajno se mučim ovih dana sa Prenosom topline i mase II pa sa relativno frišak sa tematikom. Rješenje je više Dizainersko nego neko dobijeno temeljitom analizom, ali sve u svemu lijepo riješen hladnjak. Pokušat ću neke stvari da razjasnim.

Površina koja predaje toplotu je samo vanjska površina tog kvadra + površina koja nastaje kada se razmotaju sve te sitne POVRŠINSE rupice.

Sve ostale šupljine u materijalu u kojima zrak miruje ( a miruje jer je dovoljno udaljen od vanjske površine) se griju nešto sporije od metala ali to područje zagrijavanja traje veoma kratko i one uz kašnjenje od 5-10 s dostižu temperaturu okolnog metala, problem je što se isto tako sporo i hlade.

Rješenje je fino i lijepo jer su se izbjegla rebra "ružna rebra" koja su tako standardna i nisu Cool i to je sve. Inače većina najboljih izolatora na svijetu je upravo ovako izgrađena tako da je ovo sa strane prenosa toplote retardirano rješenje jer bi jedan rebrasti hladnjak na istoj ovoj crnoj kockici bio puno niži, sa mnogo sitnih limova i bez toplovodnih cijevi. To da je površina veća 500x to je marketing jer su oni uračunali kompletnu površinu metalnog dijela i onu u samom centru, ali to ne znači ništa o kvaliteti prenosa toplote .Bitno je koja površina dolazi u dodir sa okolnim zrakom jer se njemu predaje toplota. Pogledajte grafičke sa pasivnim hladnjakom, one stare nvidine što su gorile ko nuklearni reaktor i uporedite veličinu sa ovom kockicom lako je primjetiti da je hladnjak na tim grafičkim niži, uži i nešto duži nego ova spužva od bakra, a TDP tih grafičkih je bio veći nego TDP novog i7.

 
3 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom

kojim ćete moći obavljati i najzahtjevnije zadatke

... primjerice, oprati zagorenu tavu.

 

 

Šalu na stranu, konvekcija unutar mrežaste strukture je stvarno problematična, ali postoji tu još jedan dodatnu problem - spužvasta struktura ujedno znači i mala površina presjeka dijela hladnjaka koji vodi toplinu do vanjskih djelova, a sam jako malo sudjeluje u disipaciji. Efikasno rješenje tog problema bi bile toplinske cijevi koje vode od procesora do površine spužve.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom
ČAP kaže...

Sasvim slučajno se mučim ovih dana sa Prenosom topline i mase II pa sa relativno frišak sa tematikom. Rješenje je više Dizainersko nego neko dobijeno temeljitom analizom, ali sve u svemu lijepo riješen hladnjak. Pokušat ću neke stvari da razjasnim.

Površina koja predaje toplotu je samo vanjska površina tog kvadra + površina koja nastaje kada se razmotaju sve te sitne POVRŠINSE rupice.

Sve ostale šupljine u materijalu u kojima zrak miruje ( a miruje jer je dovoljno udaljen od vanjske površine) se griju nešto sporije od metala ali to područje zagrijavanja traje veoma kratko i one uz kašnjenje od 5-10 s dostižu temperaturu okolnog metala, problem je što se isto tako sporo i hlade.

Rješenje je fino i lijepo jer su se izbjegla rebra "ružna rebra" koja su tako standardna i nisu Cool i to je sve. Inače većina najboljih izolatora na svijetu je upravo ovako izgrađena tako da je ovo sa strane prenosa toplote retardirano rješenje jer bi jedan rebrasti hladnjak na istoj ovoj crnoj kockici bio puno niži, sa mnogo sitnih limova i bez toplovodnih cijevi. To da je površina veća 500x to je marketing jer su oni uračunali kompletnu površinu metalnog dijela i onu u samom centru, ali to ne znači ništa o kvaliteti prenosa toplote .Bitno je koja površina dolazi u dodir sa okolnim zrakom jer se njemu predaje toplota. Pogledajte grafičke sa pasivnim hladnjakom, one stare nvidine što su gorile ko nuklearni reaktor i uporedite veličinu sa ovom kockicom lako je primjetiti da je hladnjak na tim grafičkim niži, uži i nešto duži nego ova spužva od bakra, a TDP tih grafičkih je bio veći nego TDP novog i7.

 

MrBlc kaže...

kojim ćete moći obavljati i najzahtjevnije zadatke

... primjerice, oprati zagorenu tavu.

 

 

Šalu na stranu, konvekcija unutar mrežaste strukture je stvarno problematična, ali postoji tu još jedan dodatnu problem - spužvasta struktura ujedno znači i mala površina presjeka dijela hladnjaka koji vodi toplinu do vanjskih djelova, a sam jako malo sudjeluje u disipaciji. Efikasno rješenje tog problema bi bile toplinske cijevi koje vode od procesora do površine spužve.

ČAP kaže..

da, no zar ne bi ako su te rupice dobro napravljene a ne random, topal zrak trebao odlazit prema gore i novi hladan dolazit od dolje (iz ove slike se ne moze vidit donja strana)

 -za tako sta 2 uvjeta bi morala biti zadovoljena

 1. da to zapravo nisu rupice vec nekakva struktura koja mene osobno podsjeca na one ogromne lance molekula

 2. da dolje ima prostora za hladan zrak, a ne da cijeli dio lezi na racunalu

nevjerujem bas da su grunili tak random hladnjak koji im se svida i nadaju se da ce to tako radit (nadam se da ne grijesim u vezi ovog :P)

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom
ShadoW kaže...
ČAP kaže...

Sasvim ..

MrBlc kaže...

ČAP kaže..

da, no zar ne bi ako su te rupice dobro napravljene a ne random, topal zrak trebao odlazit prema gore i novi hladan dolazit od dolje (iz ove slike se ne moze vidit donja strana)

 -za tako sta 2 uvjeta bi morala biti zadovoljena

 1. da to zapravo nisu rupice vec nekakva struktura koja mene osobno podsjeca na one ogromne lance molekula

 2. da dolje ima prostora za hladan zrak, a ne da cijeli dio lezi na racunalu

nevjerujem bas da su grunili tak random hladnjak koji im se svida i nadaju se da ce to tako radit (nadam se da ne grijesim u vezi ovog :P)

 

Naravno da nisu ništa tek tako neplanski bubnuli, njima se dopao dizain i mogućnost prodaje sutra, jer on prodaje proizvod koji se odvjaja od konkrencije po tom dizainu hladnjaka.

 

Kod prostiranja toplote nastaju ogromni problemi u malim međuprostorima jer na fluid (gas) djeluje metal privlači ga formira se takoznavi hidraulički i termiči sloj uz samu površinu metala koji je u zavisnosti od temperature samog metala a ona raste na taj način se smanjuje protok zraka ( hipotetskog) uzrokovan temperaturnom razlikom na dnu i vrhu ovog hladnjaka i veoma brzo dolazi do zasićenja (termalnog začepljenja) koje se komercijalno rješava postavljanjem ventilatora ali ovdje ga nema, jedina prednost ovog modela je što metalna vlakna dobro odvode toplotu od centra ka vanjskim stranama jer se metalna vlakna daju izvesti tako ta idu pod uglom od centra ka periferiji ali je mana njihova debljina i naravno pomenuti među prostor koji negativno utječe na kompletnu TD sliku. 

Autori su  izvršili modeliranje i numeričku termalnu CFD* analizu datog hladnjaka vidjeli da može zadovolji potrebe i to je to, pogrešno ste me razumjeli jer sam ja rekao da sa termodinamičkog stanovišta taj model nije dobar (3) što ne znači da on nezadovoljava prolaz (2) i osigurava hlađenje. 

Da je dati model bolji od rebrastih hladnjaka sigurno bi se autori time vrlo rado pofalili u nekom od naučnih časopisa, sa opsežnim naučnim radom o tome kako je on bolji i pokupili koju nagradu. 

 

15 godina
offline
Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom

ne kužim zbog čega se toliko boje ventilatora (kojih su mnogi modeli mahom bešumni) i ne stave barem jedan ispod/iznad te bakrene spužve da ispuhuje toplinu nagore (ili na sve strane). nekom bi kruna pala s glave? isto su tako sve mogli upakirati u omanji hladnjak (ledenicu) s kompresorom i ponovo bi sve bilo aman-taman. i pivo iz gornjih prijedloga unutra, jasno. {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom

Evo silom prilike diplomirao baš na ovome području (Proračun hladnjaka) i iskreno neznam što bih rekao na ovaj hladnjak ali ovako

na prvu krši mi se sa nekim osnovinm principima....

 

Nemam vremena baš napravit simulaciju Steady Statea te Fluida za njega u Ansysu ali možda kad uhvatim vremena onak iz zabave.

 

No ajmo ovako "KISS" princip da se razumije bez velikog kompliciranja :)

 

Sama struktura ajmo reći spužve od bakra radi veliku obstrukciju konvekciji, te laminarnom strujanju fluida (zraka) što je vrlo bitno kod prijenosa topline.

 

Hlađenje prirodnom kovekcijom je najefikasnije, kada je na putanji samog fluida što manje prepreka, koje usporavaju fluid (iz tog razloga se koriste rebra hladnjaka glatke površine),

te je najmanje efikasno kada fluid mora prolaziti kroz uske prosjeke te preko puno prepreka. Količina prijenosa topline prirodnom konvekcijom između površine i fluida direktno je povezana 

s protokom samog fluida. Prema toj relaciji što je brži protok time je brži i prijenos topline. (Mesh odnosno sama struktura ovog hladnjaka krši svaku inženjersku logiku za dobar hladnjak, ovo ipak je hladnjak)

 

Po meni ovaj hladnjak će hladit ali pitanje koliki TDP... ako uzmemo u obzir ovo gore što sam naveo ne baš najbolje... ako uzmemo još u obzir i prašinu koja će napuniti sve te pore i šupljine koja će naknadno umanjiti prijenos topline po meni vrlo nepraktično, ruku na srce svima nama se da svako malo malo "rajtat sa usisavačem, kompresorom".... Također recimo hipotetski da hladi malo veći TDP.... opečeš se dok si rekao keks a ako imaš djece u kući da ne govorim... te također ako je sama spužva u pitanju neka se slučajno neko nasloni na nju i zgnječi je pa neka hladi onda.... dizajnerski zanimljivo inženjerska praktičnost velika 0.  

 

Kod proračuna hladnjaka mora se uzeti kao prvo opravdanost i sam trošak izrade...,

dakle dali bi sa istom ili manjom količinom bakra, mogli nekim drugim dizajnom bolje ili jednako ohladiti komponente.

Dakle primjenjeno na ovaj slučaj dizajn je prevladao jer dizajn prodaje... pokušaj da se nešto proda zato što je drugačije...

 

 

 

 

Life suck's and then you die.....
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.8.2014 11:39 (asasi).
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom

Liči previše na xBox

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Mini PC sa "spužvastim" hladnjakom

Napokon ekipa koja je vec razotkrila nekolicinu prevarantskih scam crowdfunding kampanja... Behold! The Most Insane Crowdfunding Campaign Ever

{#}

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice