Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama

poruka: 50
|
čitano: 7.410
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama".
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
Pričanje na mob je već distrakcija, no tipkanje i čitanje je daleko veća, jer odvlači pogled od ceste prilično dugo (par sekundi je vječnost pri 60 kmh).

Znam ljude (žene) kojima vožnja dođe kao vrijeme da obave par poziva, provjere što im dijete radi i isklafraju se s frendicama. Ionako im je dosadno dok voze, pa čim sjednu u auto zovu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama

Čital sam da tijekom razgovora i vožnje ulaziš u neku dozu hinotiziranog stanja gdje ako se koncentriraš na razgovor voziš po inerciji i često se pol toga ne možeš sijetiti kako si odvozio. Isto tak ide i obrnuta situacija ako se javiš pa si više skoncentriran na vožnju a odgovaraš nekom automatikom sami razgovor ti prođe ofrlje. Idealna situacija je da se voziš po utabanoj svakodnevnoj stazi i da te nazove žena koju i tak ne doživljavaš. Najnegativnija da se voziš po novoj ruti i da nazove šev koji daje upute za nove zadatke. U svakom slučaju zašto se uopće javljati, navikneš sve i sebe da odustanu ako se ne javiš nakon 5-6 poziva i da buš nazval povratno. 

 

Inače odmah se skuži tko priča na mob za vrijeme vožnje, vidiš da se vuče po cesti kao da je prvi put u tom gradu i traži kućni broj.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
boxer kaže...

 Gledaj, tijekom vožnje može biti mnogo distrakcija pažnje, ALI ono što je bitno a to i sam primjećujem sve više u vožnji da je korištenje mobitela i tel. razgovor, a posebno sms i ostale gluposti vrlo velika distrakcija za vozača.  Naivno je misliti da nisu.

SMS i tipkanje su definitivno kriminalne radnje, čak i upućivanje poziva ako nije speed dial, međutim, sam razgovor ipak ovisi o pojedincu. S druge strane, ako je telefon u vožnji zabranjen, postavlja se legitimno pitanje zašto su dopuštenu jumbo plakati koji su dizajnirani da privlače pažnju po samoj svrhi postojanja.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
MrBlc kaže...
boxer kaže...

 Gledaj, tijekom vožnje može biti mnogo distrakcija pažnje, ALI ono što je bitno a to i sam primjećujem sve više u vožnji da je korištenje mobitela i tel. razgovor, a posebno sms i ostale gluposti vrlo velika distrakcija za vozača.  Naivno je misliti da nisu.

SMS i tipkanje su definitivno kriminalne radnje, čak i upućivanje poziva ako nije speed dial, međutim, sam razgovor ipak ovisi o pojedincu. S druge strane, ako je telefon u vožnji zabranjen, postavlja se legitimno pitanje zašto su dopuštenu jumbo plakati koji su dizajnirani da privlače pažnju po samoj svrhi postojanja.

 Ma i ti jumbo plakati i razni oglasi su katastrofa posebno u nekim sitaucijama gdje su idiotski postavljeni i sklanjaju ili umanjuju pogled na suprotni trak ceste npr. kod preticanja na ravnini koja završava krivinom u lijevo, a plakat sa lijeve strane pokriva dobar dio vidnog područja krivine. Ne znam samo koji idioti dozvole takvo postavljanje. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.11.2016 13:34 (boxer).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
Predator003 kaže...

Kakav debil moraš biti da te telefoniranje u vožnji na bilo koji način ometa? Zar neki ljudi pričaju i slušaju očima pa ne mogu istovremeno gledati cestu i pričati?

 

Za tipkanje neću reći, ali telefoniranje je nešto drugo. Uostalom, ako si toliki debil da ti "klasično" telefoniranje utječe na vožnju, nema ti pomoći od "hands free pomagala".... 

 Trolao ti ili ne sudeći po tvojim ostalim postovima na ovom forumu zaključujem samo da si jedna teška bahata kretenčina i idiot a s ovim postom si samo to potvrdio. Prijavi ovo sad, zaboli me ali to ne pobija činjenicu da si sve ovo nabrojano. Više puta sam se našao u ne baš lijepoj situaciji u prometu zbog takvog stava ''ja mogu što hoću za volanom, jebe mi se za druge'' i došlo mi više puta da ih natjeram da pojedu taj jebeni mobitel.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.11.2016 14:14 (drummond).
16 godina
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
picajzla0707 kaže...
overhaul kaže...
Antoniio22 kaže...
Samo što, za razliku od procesora, ljudski mozak se može usredotočiti samo na jednu stvar, ne možeš svjesno rješavati dvije stvari. Možeš ili voziti i pratiti situaciju ili razgovarati. Najčešće je to izmjenjivo tijekom vožnje pa ili djelomično pratiš situaciju i djelomično osobu s kojom razgovaraš, što normalno dovodi do smanjenja pažnje. Ženski mozak je specifičan po tom pitanju, kod njih su te izmjene brže, te se zato govori o boljem multitaskingu, koji ljudski mozak zapravo nije u stanju provesti.

 Sad ste zabrijali. Ovo bi značilo da nemožeš pjevati dok sviraš klavir. Ili još banalnije, da nemožeš disati dok trepćeš. 
Postoje doslovno dva nivoa svijesti na različitim stranama mozga. Kada usvojiš neku vještinu, ona ulazi u podsvijest. To je izrazito brz multitasking engine
samo ima vrelo mali buffer, pa se tako često nemožeš sjetiti po što si išao ili gdje si ostavio ključeve. 
Mobiteli su jedno, smartphonei su jedan sasvim novi nivo ometanja u vožnji. Stvar je u njihovom odvraćanju pažnje, 
i realno, nema problema sa handsfree uređajima (čast debilnim izuzecima) - tko god to priča, govori gluposti. Vozači utrka I vojni piloti npr. su neprestano na "handsfree"
i to je daaaleko zahtjevniji posao od vozikanja gradom, pa se ne ubiju jer su eto istovremeno pilotirali i izrekli pokoju rečenicu. 
Ali kad ti smartphone zauzima jednu ruku u vožnji, a potom još mrdaš po ekranu jer se nešto ugasilo što si htio proslijediti, 
prođeš 340 metara. I paf. 

djelomično se slažem, to što blebećeš na mob ne znači da ćeš odjednom zaboraviti manipulirati pedalama i mijenjati brzine, operacije koje uvježbani vozač radi podsvjesno

no, smanjuje se pažnja kod samog razgovora, čak i sa hands free, i testovi pokazuju da iste osobe dok razgovaraju zapaze značajno manje stvari oko sebe u odnosu dok ne razgovaraju, čak i dok ne skreću pogled

kod nekih je to manje izraženo, ali kod većine i hands free uzima dobar dio pažnje, a ponekad to znači kritičnu razliku i onda takav ostane šokiran kako nije vidio pješaka/biciklistu/drugi auto kad se dogodi nesreća

 

piloti i vozači utrka su svemir za sebe, imaju posebni dril da se smanji ometanje pažnje kod razgovora i ti razgovori su izrazito kratki, nikad nećeš čuti na vježbi ili u akciji da trkeljaju gluposti neprestano

ljudi u razgovoru na mobitelu se jednostavno unesu u razgovor, pričaju o koječemu što ih u tom trenutku zaokupi i to itekako odvlači pozornost

 

uostalom, imaš hrpu testova po netu pa gledaj, od onih banalnih jubito videića gdje ljudi na mobitelu i pješice ne vide ništa oko sebe, do onih malo ozbiljnijih istraživanja

 Apsolutno se slažem. Problem za većinu je što se represija mora ravnati prema najnesposobnijim najdevijantnijim vidovima kršenja pravila. Da, stvarno postoji dobar dio ljudi koji nije u stanju raditi dvije stvari odjednom. Na telefonu mašu rukama i gestikuliraju, totalno isključeni iz okolice, na poslu pjevaju nesvjesni da nisu sami, na cesti im je kriv onaj koji je stao na semaforu da propusti pješaka a ne oni koji su se zaletjeli u njega...problem je i št ti isti nemaju pojam o tome koliko su nesposobni i ograničeni. Kao pjevači bez trunke sluha, koji baš prvi najradije od svih odmah zapjevaju nakon prve pive.
Ja se ne javljam na telefon u vožnji, još manje ikog zovem. A usudio bih se reći da sam prilično dobar vozač: 28 godina vozačkog iskustva u milijunskom gradu i po putovanjima - nikad kaznenog boda, prekršaja ni prometne nezgode. Jednom zaboravio uključiti dnevna svjetla, jednom mi isteklo osiguranje 3 dana ranije pa to prošlo upozorenjima, hvala policiji :)
Više puta izbjegao nešto što bi vjerojatno završilo nesrećom da nisam priseban i pazio (ozbiljno zahvaljujem racing igrama na uvježbanju refleksa). Ali opet ne smatram da sam takav baja da si mogu priuštiti laprdanje na telefon zauzimanjem ruke i odvraćanjem pažnje. Mogu razgovarati dok vozim, to nije nikakav problem jer je vožnja stečena praksa koja ne zahtijeva svu svjesnu pažnju. Kao i koračanje. Dakle zaključujem da je tako i sa handsfree, ali ne koristim ga. Nisam neka medijska ličnost ni organizator svemira da nemože čekati barem semafor. Chattanje stvarno nema mjesta u prometu.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
14 godina
odjavljen
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
drummond kaže...
Predator003 kaže...

Kakav debil moraš biti da te telefoniranje u vožnji na bilo koji način ometa? Zar neki ljudi pričaju i slušaju očima pa ne mogu istovremeno gledati cestu i pričati?

 

Za tipkanje neću reći, ali telefoniranje je nešto drugo. Uostalom, ako si toliki debil da ti "klasično" telefoniranje utječe na vožnju, nema ti pomoći od "hands free pomagala".... 

 Trolao ti ili ne sudeći po tvojim ostalim postovima na ovom forumu zaključujem samo da si jedna teška bahata kretenčina i idiot a s ovim postom si samo to potvrdio. Prijavi ovo sad, zaboli me ali to ne pobija činjenicu da si sve ovo nabrojano. Više puta sam se našao u ne baš lijepoj situaciji u prometu zbog takvog stava ''ja mogu što hoću za volanom, jebe mi se za druge'' i došlo mi više puta da ih natjeram da pojedu taj jebeni mobitel.

 

Svaka čast legendo!!

Svi smo mi Mentalist.
11 godina
offline
Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama

Meni nije jasno kako netko može u isto vrijeme pričati na mobitel i voziti automobil.

Ili ćeš se koncetrirati na mobitel i razgovarati,a auto ako hoće nek ide i u pizdu materinu,ili ćeš voziti a ovaj neka melje koliko hoće. Skupa

ne ide nikako

 

Nisam vozač i ne znam iz vlastitog iskustva,al znam da stari kad vozi i kad ga netko nazove on automatski stane sa strane i tek onda se javi.

 

Al to mi nije jasno da još uvijek ima bolesnika koji voze i u isto vrijeme fejsaju (ako je to istina). U tom si slučaju poremećen 1/1

John Rambo
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
drummond kaže... 

 Trolao ti ili ne sudeći po tvojim ostalim postovima na ovom forumu zaključujem samo da si jedna teška bahata kretenčina i idiot a s ovim postom si samo to potvrdio. Prijavi ovo sad, zaboli me ali to ne pobija činjenicu da si sve ovo nabrojano. Više puta sam se našao u ne baš lijepoj situaciji u prometu zbog takvog stava ''ja mogu što hoću za volanom, jebe mi se za druge'' i došlo mi više puta da ih natjeram da pojedu taj jebeni mobitel.

 U tom slučaju ili sam ja supermen, ili su svi ostali debili, kad mogu istovremeno držati ruku na uhu i normalno voziti. Desnu ruku ionako ne držim na volanu ako vozim normalnom brzinom, pa kakve mi veze ima bila ona na naslonu ili na uhu? Ista stvara ako je ručni mjenjač. Mobitel držiš s tri prsta, šaltaš dlanom i nema problema.

 

Misli ti šta hoćeš, ako je netko debil, njemu su pune ruke posla i kad vozi po autocesti a da ne kažem dok telefonira po gradu u gustom prometu.

 

 

Shumy kaže...

Meni nije jasno kako netko može u isto vrijeme pričati na mobitel i voziti automobil.

Nisam vozač i ne znam iz vlastitog iskustva.

U suštini, voziti automobil je isto kao i voziti bicikl. Nakon navikavanja sve obavljaš automatski, ne razmišljaš o tome.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.11.2016 22:04 (Predator003).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
Shumy kaže...

Meni nije jasno kako netko može u isto vrijeme pričati na mobitel i voziti automobil.

Ili ćeš se koncetrirati na mobitel i razgovarati,a auto ako hoće nek ide i u pizdu materinu,ili ćeš voziti a ovaj neka melje koliko hoće. Skupa

ne ide nikako

Može se, ali ne može svatko i ne može uvijek. Ja mogu ako nije neka zahtjevna situacija, tipa prestrojavanje, složenije križanja, gužva, grad i slično. Ako sam imalo umorniji, ne mogu pričati i slično, samo stisnem razglas i kažem da ću se javiti kasnije. Ako se u toku razgovora nešto dogodi, uredno sugovornik dobije nekoliko sekundi tišine jer su mi takvi prioriteti, pa ako sam što preskočio, nek ponovi (ne samo u vožnji, već i kao pješak to radim). Općenito mi nisu jasni ljudi koji se toliko užive u razgovor da ignoriraju okolinu. Tu sam sa svim osjetilima, a razgovor koristi samo jedno, neće sugovornik nigdje...

 

Da netko ne stekne krivi dojam, nemam običaj razgovarati u vožnji, evenutalno neki kratki razgovor (tipa eto me za x minuta, ne mogu vozim, zovnem te kasnije) ako sam u situaciji kad se mogu javiti, ali izbjegavam razgovore i zato što ne želim djelomično biti posvećen sugovorniku i zato što da se nešto dogodi si automatski kriv, čak i ako ni bez mobitela ne bi ništa mogao napraviti za izbjeći nezgodu (tipa, netko ti se prestroji u bok bez najave).

 

S druge strane, ima ljudi koji nisu ništa bezopasniji, a koji će pošto-poto stati sa strane da bi se javili na razgovor na koji se moraju javiti bez obzira mogu li to sigurno napraviti.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
Predator003 kaže...

U suštini, voziti automobil je isto kao i voziti bicikl. Nakon navikavanja sve obavljaš automatski, ne razmišljaš o tome.

 Shvaćam ja to sve. Kad se navikneš ne bitno je,al bitna je koncentracija.

Lako je pratiti cestu i gledati ispred sebe,al problem je što ne pazi budala koja istrči na pješačkom ili onaj kojeg nisi vidio krajem oka da se isparkirava.

Vjerovatno će neki misliti:"Ko ga jebe,on je kriv",ali takve situacije se daju spriječiti od strane vozača u nekim slučajevima (ne mislim na ono da te netko spizdi s boka ili ako stvarno nisi mogao zakočiti na vrijeme i sl.)

John Rambo
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.11.2016 0:01 (Shumy).
8 godina
odjavljen
offline
Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama

Upadam kao padobranka, ali nije mi jasno vaše negiranje razgovora kao takvog dok vozite. Znači li to da se stalno vozite sami ili - ako imate suputnike - u automobilu mora za vrijeme vožnje biti tiha misa?

vocap, bičz?
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
Arendelle kaže...

Upadam kao padobranka, ali nije mi jasno vaše negiranje razgovora kao takvog dok vozite. Znači li to da se stalno vozite sami ili - ako imate suputnike - u automobilu mora za vrijeme vožnje biti tiha misa?

Nije isto razgovor preko telefona i u vozilu. Suvozač je obično svjestan situacije na cesti, stanja vozača i slično, onaj s kim vozač razgovara preko telefona nema pojma što se zbiva.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
Razgovor sa suvozačem nije isto što i razgovor preko telefona. Recimo moji suvozači uvijek zašute kad uletim u škare. :-)
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
Old Iggy kaže...
Arendelle kaže...

Upadam kao padobranka, ali nije mi jasno vaše negiranje razgovora kao takvog dok vozite. Znači li to da se stalno vozite sami ili - ako imate suputnike - u automobilu mora za vrijeme vožnje biti tiha misa?

Nije isto razgovor preko telefona i u vozilu. Suvozač je obično svjestan situacije na cesti, stanja vozača i slično, onaj s kim vozač razgovara preko telefona nema pojma što se zbiva.

 Suvozač može biti supruga koja se vozi ko prtljaga i pita sto će kuhat za ručak, a ti koncentriran na vožnju odgovaraš s "da draga". Na zadnjem sjedalu može biti malo dijete koje grinta jer mu je dosadno u vožnji ili mu je ispala igračka koju iz sjedalice ne moze dohvatiti. Na radiju mogu biti debilne vijesti o novim nametima koje nam sprema uzorito rukovodstvo države, pa im onda spominješ familiju i nemozes shvatiti da postoje osobe koje su glasale za njih. 

Postoji masu stvari koje te mogu ometati u vožnji i koje ti mozak mora obrađivati, tako da kratki razgovor telefonom spojenim na hands free od auta nebi trebao predstavljati veliki problem. 

S druge strane, vožnja s mobitelom u ruci bi se trebala rigorozno kažnjavati, recimo poput vožnje u pijanom stanju.

Nas najveći problem je nepostojanje vozačke kulture i bahato ponašanje u prometu, parkiranju i zaustavljanju. Nažalost to se može promijeniti samo visokim novčanim kaznama kao i u ostalim zemljama koje teze uređenom i kulturnom društvu. Problem je sto naša policija kažnjava samo prebrzu vožnju na ravnim i otvorenim dionicama cesta i eventualno pijance na Martinje. 

Life is a sexually transmitted disease and there is a 100% mortality rate.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
desh kaže...
Old Iggy kaže...
Arendelle kaže...

Upadam kao padobranka, ali nije mi jasno vaše negiranje razgovora kao takvog dok vozite. Znači li to da se stalno vozite sami ili - ako imate suputnike - u automobilu mora za vrijeme vožnje biti tiha misa?

Nije isto razgovor preko telefona i u vozilu. Suvozač je obično svjestan situacije na cesti, stanja vozača i slično, onaj s kim vozač razgovara preko telefona nema pojma što se zbiva.

 Suvozač može biti supruga koja se vozi ko prtljaga i pita sto će kuhat za ručak, a ti koncentriran na vožnju odgovaraš s "da draga". Na zadnjem sjedalu može biti malo dijete koje grinta jer mu je dosadno u vožnji ili mu je ispala igračka koju iz sjedalice ne moze dohvatiti. Na radiju mogu biti debilne vijesti o novim nametima koje nam sprema uzorito rukovodstvo države, pa im onda spominješ familiju i nemozes shvatiti da postoje osobe koje su glasale za njih. 

Postoji masu stvari koje te mogu ometati u vožnji i koje ti mozak mora obrađivati, tako da kratki razgovor telefonom spojenim na hands free od auta nebi trebao predstavljati veliki problem. 

S druge strane, vožnja s mobitelom u ruci bi se trebala rigorozno kažnjavati, recimo poput vožnje u pijanom stanju.

Nas najveći problem je nepostojanje vozačke kulture i bahato ponašanje u prometu, parkiranju i zaustavljanju. Nažalost to se može promijeniti samo visokim novčanim kaznama kao i u ostalim zemljama koje teze uređenom i kulturnom društvu. Problem je sto naša policija kažnjava samo prebrzu vožnju na ravnim i otvorenim dionicama cesta i eventualno pijance na Martinje. 

 U čemu je razlika u vožnji s mobitelom u ruci u odnosu na vožnju s jabukom, cigaretom, bočicom vode? Ja prihvačam da mobitel ometa u vožnji, ali da ga se proglašava nekakvim največim ubojicom u rangu alkohola i brzine je malo smiješno. Ovo me podjeća na uporabu mobitela u avionu kad su masovno rušili iste ako ste ga zaboravili ugasiti prilikom uzlijetanja (tobože su interferirali s uređajima) i pošast lasera na aerodromima koji masovno uzimaju žrtve.

 

No da, ako voziš sa 1.2%o 140km/h i pritom tipkaš poruku vrlo je vjerojatno da će te mobitel koštat života...

8 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
Predator003 kaže...
drummond kaže... 

 Trolao ti ili ne sudeći po tvojim ostalim postovima na ovom forumu zaključujem samo da si jedna teška bahata kretenčina i idiot a s ovim postom si samo to potvrdio. Prijavi ovo sad, zaboli me ali to ne pobija činjenicu da si sve ovo nabrojano. Više puta sam se našao u ne baš lijepoj situaciji u prometu zbog takvog stava ''ja mogu što hoću za volanom, jebe mi se za druge'' i došlo mi više puta da ih natjeram da pojedu taj jebeni mobitel.

 U tom slučaju ili sam ja supermen, ili su svi ostali debili, kad mogu istovremeno držati ruku na uhu i normalno voziti. Desnu ruku ionako ne držim na volanu ako vozim normalnom brzinom, pa kakve mi veze ima bila ona na naslonu ili na uhu? Ista stvara ako je ručni mjenjač. Mobitel držiš s tri prsta, šaltaš dlanom i nema problema.

 

Misli ti šta hoćeš, ako je netko debil, njemu su pune ruke posla i kad vozi po autocesti a da ne kažem dok telefonira po gradu u gustom prometu.

 

 

Shumy kaže...

Meni nije jasno kako netko može u isto vrijeme pričati na mobitel i voziti automobil.

Nisam vozač i ne znam iz vlastitog iskustva.

U suštini, voziti automobil je isto kao i voziti bicikl. Nakon navikavanja sve obavljaš automatski, ne razmišljaš o tome.

Ok, sad smo definitivno otkrili pravu istinu, ti si supermen a svi ostali su debili. Vidjet ćemo kakav ćeš supermen biti kad zbog mobitela u vožnji napraviš pizdariju ili potencijalno sranje nakon kojeg ćeš se zapitati što mi je ovo trebalo. Sjeti se mojih riječi kad se to dogodi, ne želim ti to ali očito izazivaš sudbinu kad misliš da si vozački ''supermen''. Svi si misle da su svemogući za volanom, mogu sve i ništa im se neće dogoditi a kad se dogodi ili njima ili nekog sami sjebu svojom nepažnjom i neodgovornošću e onda se sve okrene naopačke, onda od supermena postanu miševi jer sigurnost (u sebe) zna biti varljiv pojam. Ne dogodi se to svima nasrećom ali trebamo učiti od onih kojima se dogodilo i njihovih grešaka jer ne želimo da se to dogodi i nama. Znam i mogu i ja voziti s mobom u ruci ali neću jer neću biti jedan od onih ''supermena’’.

A ova usporedba s biciklom, što da ti čovjek sad na to odgovori, da li je uopće vrijedno komentara. Samo ću pitati koliko ljudi ubije godišnje auto a koliko bicikl? Nije tu bitna više navika nego odgovornost, prema sebi a prvenstveno prema drugima. Ako nisi 100% koncentriran na cestu onda si već sam po sebi opasnost, dovoljno je vidjeti samo kakva se sranja događaju svakodnevno u prometu. Dok vidim da netko kad vozi priča na telefon, pa tipka, pa vidim žene da bulje u unutarnji retrovizor kad se šminkaju, prekapaju po torbicama pa po više od 5 sekundi niti ne pogledaju na cestu a znamo da je dovoljno i pol sekunde da se napravi sranje koje će te proganjati do kraja života e onda ti dođe da se zapitaš. Nagledao sam se svega i svačega i nevjerojatno mi je koliko pojedini ljudi shvaćaju vožnju zdravo za gotovo jer misle da su za volanom supermeni, tj. nedodirljivi.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
Old Iggy kaže...
Arendelle kaže...

Upadam kao padobranka, ali nije mi jasno vaše negiranje razgovora kao takvog dok vozite. Znači li to da se stalno vozite sami ili - ako imate suputnike - u automobilu mora za vrijeme vožnje biti tiha misa?

Nije isto razgovor preko telefona i u vozilu. Suvozač je obično svjestan situacije na cesti, stanja vozača i slično, onaj s kim vozač razgovara preko telefona nema pojma što se zbiva.

Baš mi je sin od 6 godina svijestan situacije na cesti i stanja vozača a sa njime najčešće pričam u autu...

8 godina
odjavljen
offline
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
Old Iggy kaže...

Nije isto razgovor preko telefona i u vozilu. Suvozač je obično svjestan situacije na cesti, stanja vozača i slično, onaj s kim vozač razgovara preko telefona nema pojma što se zbiva.

 Da, svi su moji suputnici (ne nužno suvozači - ta riječ ima više značenja, ali nijedno ne obuhvaća potreban značenjski spektar za ovu raspravu) magistri prometnih znanosti ili barem zaposleni kao instruktori vožnje u autoškoli, a kako bi bili svjesni mojega stanja, prije polaska pokažem im svjež nalaz urina, krvi i psihološkoga testiranja. Not. Sasvim je logično da suputnici ne moraju pratiti promet (jer ne voze i ne mogu imati utjecaja na vožnju), ne moraju znati moje stanje (ne žalim se uokolo da sam umorna, cureća, raspižđena ili što god), ali zato istodobno moraju... khm, mogu sasvim normalno razgovarati sa mnom. Mogu i ja s njima, premda očito ne bih trebala s obzirom na to da razgovor tako kobno na vozaćke sposobnosti.

 

Ali zaista, budimo realni. S tobom se voze samo likovi koji zajedno s tobom zure kroz vjetrobran prateći promet, a prije svake kratke rečenice koju ti upute pitaju te jesi li spreman razgovarati? Mislim, stvarno ne kužim.

 

Visak kaže...
Razgovor sa suvozačem nije isto što i razgovor preko telefona. Recimo moji suvozači uvijek zašute kad uletim u škare. :-)

 Sigurno si ponosan na sebe. A razgovor telefonom jest jednak razgovoru sa suputnikom ako se koristiš hendsfrijem ili čime već, tj. ako ti razgovor ne zauzima jednu ruku. Jer ruka je važna kad voziš. Štoviše, razgovor je telefonom statistički sigurniji od neposrednih razgovora uživo. Ako se dogodi nesreća, poginut ćeš samo ti. Onaj s druge strane biva neozlijeđen.

vocap, bičz?
16 godina
online
Re: Mobiteli su najveći "ubojice" na cestama
bubimir5 kaže...
Old Iggy kaže...

Nije isto razgovor preko telefona i u vozilu. Suvozač je obično svjestan situacije na cesti, stanja vozača i slično, onaj s kim vozač razgovara preko telefona nema pojma što se zbiva.

Baš mi je sin od 6 godina svijestan situacije na cesti i stanja vozača a sa njime najčešće pričam u autu...

Ti bi onda dobro morao znati da ne moraš biti koncentriran na njega i da razgovor s njima ne smije biti u fokusu.

Arendelle kaže...
Old Iggy kaže...

Nije isto razgovor preko telefona i u vozilu. Suvozač je obično svjestan situacije na cesti, stanja vozača i slično, onaj s kim vozač razgovara preko telefona nema pojma što se zbiva.

 Da, svi su moji suputnici (ne nužno suvozači - ta riječ ima više značenja, ali nijedno ne obuhvaća potreban značenjski spektar za ovu raspravu) magistri prometnih znanosti ili barem zaposleni kao instruktori vožnje u autoškoli, a kako bi bili svjesni mojega stanja, prije polaska pokažem im svjež nalaz urina, krvi i psihološkoga testiranja. Not. Sasvim je logično da suputnici ne moraju pratiti promet (jer ne voze i ne mogu imati utjecaja na vožnju), ne moraju znati moje stanje (ne žalim se uokolo da sam umorna, cureća, raspižđena ili što god), ali zato istodobno moraju... khm, mogu sasvim normalno razgovarati sa mnom. Mogu i ja s njima, premda očito ne bih trebala s obzirom na to da razgovor tako kobno na vozaćke sposobnosti.

 

Ali zaista, budimo realni. S tobom se voze samo likovi koji zajedno s tobom zure kroz vjetrobran prateći promet, a prije svake kratke rečenice koju ti upute pitaju te jesi li spreman razgovarati? Mislim, stvarno ne kužim.

Svatko tko je u vozilu jako dobro vidi stojiš li i čekaš semafor ili si koncentrirana na situaciju na cesti, a mogu i tri puta ponoviti pitanje ako zatreba.

U skoro trideset godina vožnje nisam dozvolio da mi komunikacija u vozilu našteti koncentraciji na promet, ali nisam ni vidio suputnika koji bi toliko gnjavio ili nimalo ne obraćao pažnju na stanje na cesti.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice