Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softveru

poruka: 175
|
čitano: 16.824
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softveru".
14 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
ihush kaže...

Jednaka kritika ide za Khronosu OGL... (vjerojatno pogađaš na što mislim, i tu je stanje daleko bolje)

Grozno je i tu, doduše ovdje vrijedi jedan od svijetlih primjera gdje FOSS ekipa radi bolje od ovih što rade na zatvorenim implementacijama (izuzev možda Nvidie, ali to je problem jedne druge vrste).

 

ihush kaže...
-npr po ooxml-u unazad 2god, (unutar moje firme) je obavljena implementacija za banke, porezne uprave.. na nivou EU/Dojč (za sve njihove savezne države, praznike itd.) i to radi bez ikakvog problema, bez obzira na OS (sami klijenti u uredu većinom koriste Win, ali je app-platrofma neovisna, jednako kao banke-porezi.. podržavamo sve.). Tako je npr IBAN calculator implementiran, radi. Po istoj toj MSovoj 'nepročitljivoj' dokumentaciji.

Da, ali pitanje je koliki dio OOXML-a zapravo podržavate. Ne bi me čudilo da ste pokrili tek jedan manji app-specifičan podskup koji ste ispeglali do maksimuma. Naravno da se može, ali kako raste opseg posla rastu i problemi. Plus zanima me kako prikazujete dokumente, ili ih samo obrađujete?

 

Banalan primjer, imaš na jednom od linkova koje sam okačio ilustirano kako Word, Excel, i PowerPoint koriste tri različita načina (svaki svoj) za postavljanje boje teksta. Dakle ako je tako jednostavna stvar 3x nepotrebno umnožena, kako tek stvari stoje sa kompliciranijim tagovima? Nije ni čudo što je 6k stranica.

 

ihush kaže...
Što to druga strana nije napravila (naravno, MS i M$ su tu imali prste..). Koliko tebi treba učenja kad se pojavi novi alat (npr novi VisualStudio) koji uvjek ima ogromnu dokumentaciju ili kad se uvodi novi dx-12..13...? Trebaš 18 godina? Primjećuješ li koliko je to nategnut argument.

Ja mislim da si ti nešto krivo shvatio. Opaska o 18 godina se odnosila na vrijeme koje bi bilo potrebno da ISO obavi detaljan pregled OOXML-a ako bi to radio istom detaljnošću kao što je učinjeno za ODF (ekstrapolirano iz vremena koje je bilo potrebno da se obavi pregled ODF-a i veličine ODF-a u odnosu na OOXML). A kako je to učinjeno za mnogo manje vremena, dokument te veličine je prepun problema - to je srž argumenta. Da li je MS zbrzao iz malicioznih motiva, ili je samo htio što prije proturiti svoj standard, teško je reći.

 

Dakle nisu FOSS-ovci izjavili da im treba 18 godina da ga implementiraju. Ali ako je točno ono što su izjavili o kompatibilnosti samog MS officea sa OOXML-om (odnosno ISO 29500), onda će to biti i nemoguće. Barem slijepo oslanjajući se na standard.

 

Podrška će doći. Kao što rekoh, nisu rezignirano digli ruke. Ali će se opet svoditi na analiziranje onoga što office radi i onda ravnanja prema tome, nije se previše promijenilo od prethodnih officeovih binarnih formata.

 

ihush kaže...
S browserima je bila slična situacija, sad je stvar korsnika-izbor (osim za poreznu i sl. gdje danas rula chrome).

Ovo je zapravo odlična usporedba. A znaš što se s browserima dogodilo? Odumrli su, tržište se efektivno svelo na 3 layout enginea, od kojih je jedan donedavno bio prilično notoran (IE-ov) po pitanju pravilne podrške. Dakle, kao što vidiš i ogromna firma poput MS-a može imati velikih problema sa implementacijom seta standarada (za čiju definiciju, dam se kladiti, nije bilo potrebno ni blizu 6k stranica teksta).

 

Jedini razlog zašto je ta situacija podnošljiva je što su 2 od 3 zapravo otvoreno dostupna svim devovima na uporabu (uvjetno rečeno i treći je, ali samo po winsima).

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.9.2014 18:38 (rustweaver).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
Ma msovci guraju svoj standard tj monopol, naj noviji im je win store gdje bi mozda moglo biti da vise nemis instalirati programe van njega.
(Zapamtite ovo jednog dana kada se to i dogodi, jer ce svi placati miceosoftu da njihova aplikacija bude instalirana)
formati tko nije primjetio kada su ostali office radili sobro s .doc i ostalim ms ofice formatom odmah je dosao famozni x format (.docx) kako bi zadrzali svoju dominaciju i nametanje svojih sr*nja khm stvari,, i tako svaki put.
( i neshvaceni samo vicu ovo nevalja neradi itd.)
A vecina poslovnica jos vuce dobri stari doc standard, neskacu svi na novo sto im ms ubaci. Koliko ce tek godina biti u tim skolama, jer jednom kada stave samo zaborave na to.
TD collector
15 godina
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
rustweaver kaže...
..

Dakle nisu FOSS-ovci izjavili da im treba 18 godina da ga implementiraju. Ali ako je točno ono što su izjavili o kompatibilnosti samog MS officea sa OOXML-om (odnosno ISO 29500), onda će to biti i nemoguće. Barem slijepo oslanjajući se na standard.

..

 -ma znam, samo malo brijem (btw, to je njihov qoute..), više zbog hrvooja koji 6.500 stranica kao neki razlog više puta (druge teme) povlači kao argument. Za mene to nije, ...

-btw, naravno da koristimo samo subset ukupnog xmla, ono što je u nekom trenutku potrebno (npr ne zanima me ppt dok mi ne postane task, tad ga uzmeš i rješiš. 1000str manje za čitati ili po njima 3 godine uštede vremena? Za 3 dana već imaš kostur, 3 mj i task mora biti gotov, ekipe 2-3 deva + specijalci s palačinkama ako zapne).

Jednako bi (ja-ti) sam mogao govoriti (kao ispriku za zabušavanje) kad izeđe novi sheader model ... radi ili ne radi, znaš ilii ne. Nedopustivo je da toliko kaskaju, uz uvjek moguću kaznicu MSu (nebi bila prva ni posljednja) ako se nešto mutnijeg otkrije. Ali za tako nešto treba 'sjesti i raditi'... ja ne vidim trenutno njihov interes za to (usporedi s Canonicalom, njegov cilj.. office nije).

-mlaćenje mrtvog magarca, petak pa treba chiloutati malo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.9.2014 15:54 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softveru

evo jednog viđenja. 23 str. je ono što nas zanima

link

Life is too short to remove USB safely
 
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softveru

Ovdje se moglo jako jako lijepo ustediti. Ubuntu / Mint / i sl. bez puno bacanja novaca. Sta ce ta dica s Windowsima i Officeom. Tako i onako se ne koristi nisa vise od Interneta i rada s dokumentima ili ti Logo i sl. programski jezik. Prednost je jos netreba nova kupovina hardvera, nema bsoda i nema malwarea. Sad ce MS dat win8 e pa sad opet moramo da kupimo nove masine da to pogone.

 

Skinut sve skole s MSa bi napunilo proracun u RH :D

The finding of threats to security by a security office is totally predictable, and hence the finding is totally worthless.
 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
hrvooje kaže...

evo jednog viđenja. 23 str. je ono što nas zanima

 

Krasno zamišljeno, no daleko od poslovne stvarnosti.

16 godina
neaktivan
offline
Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softveru

@api984

ne kužiš ti. oni moraju naučiti klikati, jer inače neće biti konkurentni na tržištu. to je osnovni argument svih, i to da je microsoft industrijski standard. da mi je znati dijete koje je naučilo raditi u windowsima/officeu u školi. smisao školovanja bi trebalo biti učiti razmišljati, a ne klikati. nastava bi trebala biti ovako:

 

dobar dan učenici! podignite OS po volji, otvorite editor po volji. današnja tema je html

Life is too short to remove USB safely
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.9.2014 12:14 (hrvooje).
 
2 0 hvala 1
16 godina
online
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
hrvooje kaže...

@api984

ne kužiš ti. oni moraju naučiti klikati, jer inače neće biti konkurentni na tržištu. to je osnovni argument svih, i to da je microsoft industrijski standard. da mi je znati dijete koje je naučilo raditi u windowsima/officeu u školi. smisao školovanja bi trebalo biti učiti razmišljati, a ne klikati. nastava bi trebala biti ovako:

 

dobar dan učenici! podignite OS po volji, otvorite editor po volji. današnja tema je html

Prva greška - zašto html? {#}

Upravo to bi trebao biti smisao i neka varijanta VDI/clouda mi se puno više petlja u glavi. Sama organizacija rada na desktopu je manji problem.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
Old Iggy kaže...
hrvooje kaže...

@api984

ne kužiš ti. oni moraju naučiti klikati, jer inače neće biti konkurentni na tržištu. to je osnovni argument svih, i to da je microsoft industrijski standard. da mi je znati dijete koje je naučilo raditi u windowsima/officeu u školi. smisao školovanja bi trebalo biti učiti razmišljati, a ne klikati. nastava bi trebala biti ovako:

 

dobar dan učenici! podignite OS po volji, otvorite editor po volji. današnja tema je html

Prva greška - zašto html? {#}

Upravo to bi trebao biti smisao i neka varijanta VDI/clouda mi se puno više petlja u glavi. Sama organizacija rada na desktopu je manji problem.

ma može i c#, al bolje python. ma kužiš šta hoću reći ;)

Life is too short to remove USB safely
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.9.2014 13:03 (hrvooje).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv

ne znam cemu toliko otpor microsoftu... ovaj ugovor s njima je kap u moru para, a koje su daleko gore bacene u vjetar, milijuni potroseni tipa za brojanje glasova u saboru i na ministarske aute, sto vec ne... 

os je na mistu, office paket im je na mistu i standard je koji niti jedna firma, komercijalna ili open nije ponudila, a nije da ih nije bilo kroz godine... 

 

neka me netko ispravi, ali photoshop u nekoj light varijanti nemas na linuxu, a s druge strane nekidan su odlucili dat podrsku (light) za chromebook OS. toliko o tome koliko im je bitan linux, da cak i "novi" igrac ima prednost pred njim...

 

a sto se tice programiranja, zasto ne odmah ic na strict programiranje... mozda krivo razmisljam, i bit ce kriva usporedba, ali neces ditetu od 3 godine dopustit da mlati drugu dicu, pa ga s 8 ucit da to ne smi, neces mu s 3 godine pustit da krade po ducanu, pa s 8 ucit da ne smi... zasto bi onda u startu ucia i naucia programirat "relaxed", pa posli privikava na strict kod... kazem, moguce da ovdje uvelike grijesim, bolje da tu komentiraju puno "jaci" od mene, ali sa strict na relaxed ide bez problema, obratno bas i ne... 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
wifi kaže...

ne znam cemu toliko otpor microsoftu... ovaj ugovor s njima je kap u moru para, a koje su daleko gore bacene u vjetar, milijuni potroseni tipa za brojanje glasova u saboru i na ministarske aute, sto vec ne... 

os je na mistu, office paket im je na mistu i standard je koji niti jedna firma, komercijalna ili open nije ponudila, a nije da ih nije bilo kroz godine... 

 

neka me netko ispravi, ali photoshop u nekoj light varijanti nemas na linuxu, a s druge strane nekidan su odlucili dat podrsku (light) za chromebook OS. toliko o tome koliko im je bitan linux, da cak i "novi" igrac ima prednost pred njim...

 

a sto se tice programiranja, zasto ne odmah ic na strict programiranje... mozda krivo razmisljam, i bit ce kriva usporedba, ali neces ditetu od 3 godine dopustit da mlati drugu dicu, pa ga s 8 ucit da to ne smi, neces mu s 3 godine pustit da krade po ducanu, pa s 8 ucit da ne smi... zasto bi onda u startu ucia i naucia programirat "relaxed", pa posli privikava na strict kod... kazem, moguce da ovdje uvelike grijesim, bolje da tu komentiraju puno "jaci" od mene, ali sa strict na relaxed ide bez problema, obratno bas i ne... 

Chrome os je linux {#}

--------------------------------------------------------------------------------------------
13 godina
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
wifi kaže...

ne znam cemu toliko otpor microsoftu... ovaj ugovor s njima je kap u moru para, a koje su daleko gore bacene u vjetar, milijuni potroseni tipa za brojanje glasova u saboru i na ministarske aute, sto vec ne... 

os je na mistu, office paket im je na mistu i standard je koji niti jedna firma, komercijalna ili open nije ponudila, a nije da ih nije bilo kroz godine... 

 

neka me netko ispravi, ali photoshop u nekoj light varijanti nemas na linuxu, a s druge strane nekidan su odlucili dat podrsku (light) za chromebook OS. toliko o tome koliko im je bitan linux, da cak i "novi" igrac ima prednost pred njim...

 

a sto se tice programiranja, zasto ne odmah ic na strict programiranje... mozda krivo razmisljam, i bit ce kriva usporedba, ali neces ditetu od 3 godine dopustit da mlati drugu dicu, pa ga s 8 ucit da to ne smi, neces mu s 3 godine pustit da krade po ducanu, pa s 8 ucit da ne smi... zasto bi onda u startu ucia i naucia programirat "relaxed", pa posli privikava na strict kod... kazem, moguce da ovdje uvelike grijesim, bolje da tu komentiraju puno "jaci" od mene, ali sa strict na relaxed ide bez problema, obratno bas i ne... 

Ajmo onda odmah nabaviti 30 novih lovačkih aviona, 50 helikoptera raznih namjena. Svakom studentu osigurati mrcinu od laptopa sa svim mogućim softverom instaliranim....

 

Da ne duljim s nepotrebnim nabrajanjem. Djecu treba učiti principe i zakonitosti a ne privikavati na sučelja i raditi fah idiote koji se zblesiraju čim se sučelje promijeni (čak i ako je isti softver/OS u pitanju). S malo više bazičnog znanja nije problem niti jedan OS/softver, sve se svodi na cca mjesec dana prvikavanja.

 

Osobno sam svjedok da puno korisnika nema blagogo pojma o ispravnom načinu korištenja Office aplikacija i o tome kako si olakšati život i iskoristiti potencijale koje Office aplikacije pružaju. Kad pomislim da sam vidio sve uvijek me iznenadi novi biser. Najnoviji kojem sam svjedočio je kucanje teksta u wordu i to na način da se nakon nakucanog teksta svaki pasus označi i promijeni mu se veličina i tip fonta. Na pitanje zašto si ne promjeni font u željeni u samom Styleu slijedilo je slijeganje ramena i obrazloženje da je tako šef rekao. Da ne pričam o bisernim radnjama u korištenju OS-a.

 

Držim da je kod nas veliki dio računalno nepismenih ljudi i da bi trebalo uvesti dozvolu za posjedovanje i rad na računalu (nešto kao za oružje).

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
mario.L_hr kaže...

Da ne duljim s nepotrebnim nabrajanjem. Djecu treba učiti principe i zakonitosti a ne privikavati na sučelja i raditi fah idiote koji se zblesiraju čim se sučelje promijeni (čak i ako je isti softver/OS u pitanju). S malo više bazičnog znanja nije problem niti jedan OS/softver, sve se svodi na cca mjesec dana prvikavanja.

 

Osobno sam svjedok da puno korisnika nema blagogo pojma o ispravnom načinu korištenja Office aplikacija i o tome kako si olakšati život i iskoristiti potencijale koje Office aplikacije pružaju. Kad pomislim da sam vidio sve uvijek me iznenadi novi biser. Najnoviji kojem sam svjedočio je kucanje teksta u wordu i to na način da se nakon nakucanog teksta svaki pasus označi i promijeni mu se veličina i tip fonta. Na pitanje zašto si ne promjeni font u željeni u samom Styleu slijedilo je slijeganje ramena i obrazloženje da je tako šef rekao. Da ne pričam o bisernim radnjama u korištenju OS-a.

 

Držim da je kod nas veliki dio računalno nepismenih ljudi i da bi trebalo uvesti dozvolu za posjedovanje i rad na računalu (nešto kao za oružje).

 

To govoriš iz vlastitog iskustva?! {#}

 

A gle, mora biti kako šef kaže. {#} 

Najbolja stvar je da to rade ljudi sa 10+ godina iskustva rada u Officeu. I koliko god puta ti njemu rekao, ili čak i pokazao, sljedeći put će napraviti isto!

 

To u svakom slučaju. Plus, prvo bi svatko morao proći test inteligencije. {#}

This is a 44 Magnum, the most powerfull handgun in the world, and will blow your head clean off, so You've gotta ask yourself a question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?
16 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
zerocool12 kaže...

Chrome os je linux {#}

http://distrowatch.com/

pronadji Chrome OS medju linux distribucijama... 

on moze bit temeljen na linuxu, ali isto tako je i android... a vidi gdje je android po popularnosti, a gdje desktop linux

 

i jos jedna stvar, da je tvoja izjava explicit tocna, onda bi bez modifikacija linux programe vrtia na chrome os-u i obratno, a ako ti imas takav link, please share... {#}

mario.L_hr kaže...

Ajmo onda odmah nabaviti 30 novih lovačkih aviona, 50 helikoptera raznih namjena. Svakom studentu osigurati mrcinu od laptopa sa svim mogućim softverom instaliranim....

 

Da ne duljim s nepotrebnim nabrajanjem. Djecu treba učiti principe i zakonitosti a ne privikavati na sučelja i raditi fah idiote koji se zblesiraju čim se sučelje promijeni (čak i ako je isti softver/OS u pitanju). S malo više bazičnog znanja nije problem niti jedan OS/softver, sve se svodi na cca mjesec dana prvikavanja.

 

Osobno sam svjedok da puno korisnika nema blagogo pojma o ispravnom načinu korištenja Office aplikacija i o tome kako si olakšati život i iskoristiti potencijale koje Office aplikacije pružaju. Kad pomislim da sam vidio sve uvijek me iznenadi novi biser. Najnoviji kojem sam svjedočio je kucanje teksta u wordu i to na način da se nakon nakucanog teksta svaki pasus označi i promijeni mu se veličina i tip fonta. Na pitanje zašto si ne promjeni font u željeni u samom Styleu slijedilo je slijeganje ramena i obrazloženje da je tako šef rekao. Da ne pričam o bisernim radnjama u korištenju OS-a.

 

Držim da je kod nas veliki dio računalno nepismenih ljudi i da bi trebalo uvesti dozvolu za posjedovanje i rad na računalu (nešto kao za oružje).

ajmo ne nabavit avione, jer su nam i ovi teret oko vrata, ali zasto ne bar 20 helikoptera, tako da se pokrije obala, autoputevi i slicno u slucaju nesreca, zasto se HGSS mora mislit oko financiranja, a kad triba prvi idu u spasavanje ljudi. ti ne razlikujes bacanje para, od pametnog koristenja, a osobno smatram da je licenciranje MS-ovih proizvoda na razini drzave jeftino, i vise nas izidje nekolicina zastupnika u saboru koji spavaju i ne dolaze na sjednice, nego ove licence. 

 

netko, mislim ihush, je vec ranije reka... nadjite 5 budala koji ce o svom trosku dolazit na intervencije kad Linux zapne ili ce educirat hordu ljudi kada bi se preslo na "besplatna" rjesenja. necete ih nac! onog trenutka kad pojedinci shvate da nista nije besplatno, i da je licenca kap u moru, onda ce bit svima lakse. 

 

btw, idiot je idiot, fah ili ne, i zbog takvih budala na vrecicama smokija stoje upozorenja tipa "do not swallow", iako je normalnoj osobi to valjda jasno... i onda dajes primjere budala koji ne znaju sto bi kad im se promjeni velicina fonta, a kamoli sto drugo... pa za takve nije radit na racunalu i bok... mogu ti dat mali milijun primjera gdje svakodnevno u prometu imas hrpu budala za koje se zapitam na koji mot su dobili vozacku, jer vozit ne znaju... pa isto voze, cak imaju i vozacku... go figure... 

 

i sam kazes, alat je nebitan, bitni su koncepti... pa onda sto ti smeta sto se koristi MS windows i office? koncepti ce bit isti svugdje... tia, ne tia, zastupljenost linuxa na desktopu je na razini nizoj od statisticke pogreske, i veci boom je napravia chrome os, android, itd. (linux jelte), nego linux as is, sa svojim milijun i jednom distribucijom... ako bi krivia nekog za ovakvu situaciju s linuxom, onda bi krivac bile upravo sve te puste varijacije na temu... chrome os je jedan, android je jedan, windows je jedan, samo napreduju verzije... linuxa je more... aplikacija za linux je more... a ne triba ih more, vec nekolicina kvalitetnih... 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
wifi kaže...
zerocool12 kaže...

Chrome os je linux {#}

http://distrowatch.com/

pronadji Chrome OS medju linux distribucijama... 

on moze bit temeljen na linuxu, ali isto tako je i android... a vidi gdje je android po popularnosti, a gdje desktop linux

 

i jos jedna stvar, da je tvoja izjava explicit tocna, onda bi bez modifikacija linux programe vrtia na chrome os-u i obratno, a ako ti imas takav link, please share... {#}

Ovisi što misliš pod modifikacijom, bez modifikacije ne možeš na Ubuntu-u pokrenut aplikacije od fedore ili red hata, a opet su to linuxi jer se pokreću na linux kernelu.

Također se i chromeos pokreće na linux kernelu.
Problem sa chromeos aplikacijama je što se većina pokreče iz chromea (preglednika) tako da tu može nastupit problemčić.

 

Btw. nije ti distrowatch najbolja stranica za procjenu jel neš jest linux ili nije lol. {#}

--------------------------------------------------------------------------------------------
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.10.2014 20:41 (zerocool12).
13 godina
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
wifi kaže...

ajmo ne nabavit avione, jer su nam i ovi teret oko vrata, ali zasto ne bar 20 helikoptera, tako da se pokrije obala, autoputevi i slicno u slucaju nesreca, zasto se HGSS mora mislit oko financiranja, a kad triba prvi idu u spasavanje ljudi. ti ne razlikujes bacanje para, od pametnog koristenja, a osobno smatram da je licenciranje MS-ovih proizvoda na razini drzave jeftino, i vise nas izidje nekolicina zastupnika u saboru koji spavaju i ne dolaze na sjednice, nego ove licence. 

Nisi shvatio poantu oko nabavke aviona. S ovim statusom države ne moemo imati sve i odmah. Treba sagledati prioritete i šparati na svakom nepotrebnom dijelu a ukupni trošak koji se plaća za licence na državnom nivou nisu mala stavka.

wifi kaže...
netko, mislim ihush, je vec ranije reka... nadjite 5 budala koji ce o svom trosku dolazit na intervencije kad Linux zapne ili ce educirat hordu ljudi kada bi se preslo na "besplatna" rjesenja. necete ih nac! onog trenutka kad pojedinci shvate da nista nije besplatno, i da je licenca kap u moru, onda ce bit svima lakse. 

Zašto misliš da bi podrška trebala biti besplatna? Ne bi trebala biti besplatna za bilo koji OS. Ne bi trebala biti prepuštena na leđa profesora i nastavnika, barem ne u kompletu. Trebao bi postojati sustav podrške (prema onome što ja čujem to izostaje).

 

wifi kaže...
 i onda dajes primjere budala koji ne znaju sto bi kad im se promjeni velicina fonta, a kamoli sto drugo... pa za takve nije radit na racunalu i bok... mogu ti dat mali milijun primjera gdje svakodnevno u prometu imas hrpu budala za koje se zapitam na koji mot su dobili vozacku, jer vozit ne znaju... pa isto voze, cak imaju i vozacku... go figure...

 

Znaš koliko takvih ima? Više nego što misliš i to je sve zbog računalne nepismenosti.

wifi kaže...
i sam kazes, alat je nebitan, bitni su koncepti... pa onda sto ti smeta sto se koristi MS windows i office? koncepti ce bit isti svugdje... tia, ne tia, zastupljenost linuxa na desktopu je na razini nizoj od statisticke pogreske, i veci boom je napravia chrome os, android, itd. (linux jelte), nego linux as is, sa svojim milijun i jednom distribucijom... ako bi krivia nekog za ovakvu situaciju s linuxom, onda bi krivac bile upravo sve te puste varijacije na temu... chrome os je jedan, android je jedan, windows je jedan, samo napreduju verzije... linuxa je more... aplikacija za linux je more... a ne triba ih more, vec nekolicina kvalitetnih... 

Ne smeta meni korištenje bilo kojeg OS-a ili Office-a i sam svakodnevno koristim oba. Moj klinac bez problema koristi Linux Mint i Libre Office a onda se prebaci na Windows 8.1 i MS Office i opet radi bez problema. Klinci su ko spužve upijaju sve što im se ponudi.

 

Školski sustav je javni i kao takav bi trebao služiti u javnom interesu, pokazati i drugu stranu tj. druge opcije koje su na raspolaganju. Kad bi tvoj stav primjenili globalno zamisli kako bi to izgledalo po školovanje manjina, učenje slabo zastupljenih stranih jezika, učenje o umjetnosti malih naroda, latinski bi trebalo iskorijeniti. Nadam se da shvaćaš poantu. OS i softver su alati. Učiti nekoga da se koristi točno određenim alatom se obavlja u specijaliziranim strukovnim školama. Zar treba Informatiku u školama svesti na izučavanje rada na MS alatima?

 

 

 

 

 

 

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
zerocool12 kaže...

Ovisi što misliš pod modifikacijom, bez modifikacije ne možeš na Ubuntu-u pokrenut aplikacije od fedore ili red hata, a opet su to linuxi jer se pokreću na linux kernelu.

Također se i chromeos pokreće na linux kernelu.
Problem sa chromeos aplikacijama je što se većina pokreče iz chromea (preglednika) tako da tu može nastupit problemčić.

 

Btw. nije ti distrowatch najbolja stranica za procjenu jel neš jest linux ili nije lol. {#}

i ovim opet dokazujes koliko je linux rascjepkan... ispada da ni glavne distribucije nisu medjusobno kompatibilne, a jos ako odes dublje, glava zaboli... ljudi zele OS koji radi, i na kojem rade aplikacije koje im tribaju... 

adobe i google su suradnjom odlucili dat ogranicenu podrsku za varijantu photoshopa pod chrome OS. adobe i dalje ne sljivi ni ubundu, ni fedoru ni red hat. 

 

nije mi ni bila namjera "procjenjivat" jeli nesto linux ili ne... chrome OS nije linux kakvog poznajemo, bas kao sto ni android nije linux kakvog poznajemo... a oba imaju dovoljan hype da su interesantni komercijalnim firmama... za desktop linux se to i dalje ne moze rec (s nekim iznimkama)... 

mario.L_hr kaže...

Nisi shvatio poantu oko nabavke aviona. S ovim statusom države ne moemo imati sve i odmah. Treba sagledati prioritete i šparati na svakom nepotrebnom dijelu a ukupni trošak koji se plaća za licence na državnom nivou nisu mala stavka.

 

 

kako nije mala stavka? pa to je kikiriki u odnosu na ono sto se inace trosi... 

evo, opet sabor... 151 zastupnik... cca 10tkn, vjerojatno i vise... smanji placu na prosjecnu hrvatsku (cca 5.5tkn)... sve neto... na 12 mjeseci to je cca 9 milijuna kuna ustede i to na neto placu... bruto je situacija jos i veselija... 

stotine ministarstava, povjerenstava, i slicnih idiotarija... milijuni i milijuni godisnje... 

sustav za glasanje u saboru... opet hrpa love za nesto sto NE RADI, bez ikakvih posljedica

wc-i na autoputu - milijunski iznosi po jednom wc-u... 

ali ne, u citavoj prici, problem su microsoftove licence... is it me, or what??? 

 

mario.L_hr kaže...

 

Zašto misliš da bi podrška trebala biti besplatna? Ne bi trebala biti besplatna za bilo koji OS. Ne bi trebala biti prepuštena na leđa profesora i nastavnika, barem ne u kompletu. Trebao bi postojati sustav podrške (prema onome što ja čujem to izostaje)

 

 

Ne mislim da bi podrska trebala bit besplatna, ali isto tako govorimo o OS-u koji za razliku od Linuxa ima sluzbenu podrsku... s druge pak strane, glavni argument linuxa i open source programa je to da su besplatni... sada, kad si potvrdia da nisu besplatni, onda u cemu je razlika? u licencama? oboje krajnjeg korisnika, bar na enterprise nivou, kostaju... 

sto se tice katica za sve, aka profesora informatike, tu je problem upravo u krivom trosenju love... ne sumnjaj u to da bi, kad bi se uvela podrska, naslo po milijuna hrvata koji bi rekli da se na to lova baca, i da bi to trebali radit upravo profesori informatike, "koji bas kao i ostali profesori nista ne rade po cile dane, imaju 3 miseca godisnjeg, misec za novu godinu, i ne zaboravimo uskrs". dok god je takvo razmisljanje u drustvu, upravo ce se na obrazovanju prvo zakidat, a svi se snebivat "kvalitetom" nastave... 

 

mario.L_hr kaže...

 

Znaš koliko takvih ima? Više nego što misliš i to je sve zbog računalne nepismenosti.

 

 

a znas koliko ima nepismenih (tocka)? prebaci koji put na rtl, novu, a vjerojatno i po hrt, pa uzivaj u naglascima koji nemaju veze s mozgom, rijecima koje su upravo izmisljene i nepostojecoj gramatici... a racunalna je valjda jos i gora... i opet, pogledaj zavod za zaposaljavanje, a svi redom traze poznavanje rada na racunalu, word, bla, bla, bla, od tajnice, blagajnice, itd... i naravno, svi koji se prijavljuju "znaju"... mos mislit... 

 

mario.L_hr kaže...

 

Ne smeta meni korištenje bilo kojeg OS-a ili Office-a i sam svakodnevno koristim oba. Moj klinac bez problema koristi Linux Mint i Libre Office a onda se prebaci na Windows 8.1 i MS Office i opet radi bez problema. Klinci su ko spužve upijaju sve što im se ponudi.

 

 

Da, takva su dica... sad isto provaj s nekim od 50g, ili vise, a da nema svakodnevnog kontakta s racunalima... pa jedna izmjena i izgubljeni su... al, zar ih mozes krivit? vecina nije odrasla na racunalima, i isto tako ih dobar dio zivota nisu zanimala, a vjerojatno, dalje od onog nuznog, nikad i nece... 

mozes tako isto govorit i za vozace... 99% ih koristi auto za pric od tocke A do tocke B, imaju love, kupe novi auto, na kraju im gore maglenke sprida, straga, jos ih upozoris na to, i oni ne znaju ni kako su se upalile, ni kako se gase... netko s trunkom mozga, em bi vodia racuna o tome, em bi zna di se pale/gase... tvoj mali to bi otkria, pa makar metodom pokusaja i promasaja, bez iti jednog uputstva... 

 

mario.L_hr kaže...

 

Školski sustav je javni i kao takav bi trebao služiti u javnom interesu, pokazati i drugu stranu tj. druge opcije koje su na raspolaganju. Kad bi tvoj stav primjenili globalno zamisli kako bi to izgledalo po školovanje manjina, učenje slabo zastupljenih stranih jezika, učenje o umjetnosti malih naroda, latinski bi trebalo iskorijeniti. Nadam se da shvaćaš poantu. OS i softver su alati. Učiti nekoga da se koristi točno određenim alatom se obavlja u specijaliziranim strukovnim školama. Zar treba Informatiku u školama svesti na izučavanje rada na MS alatima?

 

 

zasto mislis da se ne pokazuje? osobe koje su obrazovane, uvijek daju izbor, Word-Writer, Excel-Calc, Access-Base, itd... to se i ponudi... ali javni skolski sustav je trom, i nimalo motivirajuc, netko pred penziju nema nimalo interesa obrazovat se, nekoga jednostavno boli neka stvar, a rejtinga nikakvog nema, kao ni nagrade... u istim uvjetima, dobar i los profesor se nicim ne razlikuju, bar kad je placa u pitanju, a to je vrlo demotivirajuce, i na kraju je dobar profesor zapravo budala zbog ulozenog truda.

pa vidi, ne ucis ni sad sve jezike vec svjetski popularne, ne ucis ni sad o umjetnosti tajlandjana, latinski nece izumrit dok god je medicine, ali zato mnogi drugi jezici hoce, a i hrvatski je na dobrom putu (bar po rtl i novoj). 

Na zadnje pitanje, odgovorit cu protupitanjem... zar se informatika u skolama treba svesti na izucavanje rada na Linux alatima? Ili jos gore, na puko i suhoparno teoretiziranje? Cak i u strukovnim skolama imas sto okusa, komercijalnih i besplatnih, npr. za izradu shema i PCB-a, od Altium Designera, do Eagla, ili web alata, i oni su ajme, svaki svoju politiku vodi, koriste svoje shortcute i imaju svoje mogucnosti i nacine rada... a opet, jednom kad se odlucis za jedan alat, onda ces svejedno, nakon nekog vrimena prilagodbe naucit radit u drugom. i u cemu je onda problem da se radi s alatom s kojim ce se nakon skole vecina susrest... 

 

13 godina
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
wifi kaže...
....

 

Da puno ne filozofiram i cijepam dlake uzduž. Da li ti u svojoj školi imaš slučaj da se djeci nudi bilo što osim MS-a? Ne prozivam ovim tebe ili nekog drugog iz tvoje škole.

 

A što je Informatika? Wikipedija kaže ovo.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
mario.L_hr kaže...

Da puno ne filozofiram i cijepam dlake uzduž. Da li ti u svojoj školi imaš slučaj da se djeci nudi bilo što osim MS-a? Ne prozivam ovim tebe ili nekog drugog iz tvoje škole.

 

A što je Informatika? Wikipedija kaže ovo.

Da! Linux Mint i LibreOffice na nekolicini racunala u ucionicama, i to predvidjeno za konzumiranje sadrzaja, a ne kreiranje, dakle net, prezentacije, video, sve priko projektora, apsolutno nikakvih problema s njima ljudi nemaju, bar se ne zale... 

Sto se tice labova, dio je na XP-u zbog 3rd party hardvera bez daljnje podrske, ostatak na W7, planiramo prelaz na 8.1 i virtualizaciju za potrebe arhaicnog softvera. 

Dici se nudi izrada zadataka (kod kuce) u LibreOffice ili KingSoft Office, sugerira se koristenje free ili web alata za jednostavne zadatke. 

Kako je rijec o dici kojoj je i dalje zanimacija u principu igranje, onda je piraterija na dnevnom redu, a tu mogu samo sugerirat u smjeru kupovine brand name i/ili licenciranih racunala/laptopa s WIN umjesto FreeDOS-a ili koristenje linuxa (sto vecinu zbog igara ne zanima). 

Inace, nicim se ne osjecam prozvano, koristim oba OS-a, ali isto tako znam kako 99% te dice "dise", i sto prolazi, a sto ne... nisu glupi, nije da ne znaju da alternative postoje, nije da im se ne sugerira, ali cinjenica je bila i ostala da ce velika vecina radje ic na piratski win, nego na free linux, a isto takvo stanje ce ih docekat i jednom kad skolu zavrse... 

Zacudia bi se koliko privatnih lijecnickih ordinacija izricito odbijaju koristit linux, vec na kraju plate WIN+OFFICE, makar isti cijenom prelaze vrijednost samog jednog racunala koje im je potrebno. Stanje na trzistu jednostavno ne ide u prilog linuxu, i dok je tako, vjerujem da ce vecina racunala u skoli i dalje bit WIN.

 

16 godina
neaktivan
offline
Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softveru

@wifi kaže:

adobe i google su suradnjom odlucili dat ogranicenu podrsku za varijantu photoshopa pod chrome OS. adobe i dalje ne sljivi ni ubundu, ni fedoru ni red hat.

 

zar misliš da je adobe došao googleu i rekao hajde da mi uložimo naše resurse i da vi na svom OS-u imate naš softver? mislim da je stvarnost ipak malo drugačija i da je google sa vrećom para došao adobeu i rekao kako stoje stvari.

 

slažem se s tobom da je fragmentacija linuxu najveća prepreka na desktopu, jer kako je linus rekao čak ni on koji radi aplikaciju za ronjenje ne kompajlira za linux nego to ostavlja source korisnicima, jer je previše verzija, dok verzije za os x i win radi on osobno. al ovo o 2% i 90% kao omjer kvalitete vam ne stoji i više ima veze sa početnim uvjetima i predinstalacijom. tako bi mogli reći da je android 25 puta bolji od WPOS-a, jer potonji ima samo 3% tržišta. zapravo je WP podjednako dobar OS.

Life is too short to remove USB safely
 
5 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
hrvooje kaže...

.. mislim da je stvarnost ipak malo drugačija i da je google sa vrećom para došao adobeu i rekao kako stoje stvari.

 ...

slažem se s tobom da je fragmentacija linuxu najveća prepreka na desktopu, jer kako je linus rekao čak ni on koji radi aplikaciju za ronjenje ne kompajlira za linux nego to ostavlja source korisnicima, jer je previše verzija, dok verzije za os x i win radi on osobno. al ovo o 2% i 90% kao omjer kvalitete vam ne stoji i ..

- da.

- da, btw Linus.

- da, to je samo zastupljenost po platformama, na jednoj manja, na drugoj veća.. ali bezveze ih je uspoređivati (što neki rade), još gore prigovarati MSu.

 

-opsaka, kad ti napišeš dobiješ TU, iste te riječi ako napiše netko drugio dobije TD... neobično ili samo pokazatelj 'navijačkog kriterija'... (nepostojanje kriterija).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.10.2014 13:02 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
hrvooje kaže...

zar misliš da je adobe došao googleu i rekao hajde da mi uložimo naše resurse i da vi na svom OS-u imate naš softver? mislim da je stvarnost ipak malo drugačija i da je google sa vrećom para došao adobeu i rekao kako stoje stvari.

 

slažem se s tobom da je fragmentacija linuxu najveća prepreka na desktopu, jer kako je linus rekao čak ni on koji radi aplikaciju za ronjenje ne kompajlira za linux nego to ostavlja source korisnicima, jer je previše verzija, dok verzije za os x i win radi on osobno. al ovo o 2% i 90% kao omjer kvalitete vam ne stoji i više ima veze sa početnim uvjetima i predinstalacijom. tako bi mogli reći da je android 25 puta bolji od WPOS-a, jer potonji ima samo 3% tržišta. zapravo je WP podjednako dobar OS.

doista nemam takvih iluzija oko toga tko je kome isa platit... zar doista mislis da gradjevinari grade kuce? grade ih pare! bas kao i ceste, i sve drugo. a u linuxu para nema, pa mu je ta besplatnost ujedno i najveca prednost i mana...

 

sto ti to govori, kad se sam linus ne zaj...e... linux ce se probit onog trenutka kad se milijun ovaca slozi i naprave one distro to rule them all, a to je moguce jedino kad netko za to dobije lovu, hrpu love... 

 

za razliku od linuxa, WP ima MS koji moze iskrcat tonu love da osobno napravi sve "nuzne" aplikacije kvalitetno. Iako i sam korisnik dosad nekolicine android telefona, oni unatoc google podrske imaju istu onu zamjerku kao i sam desktop linux - fragmentacija i nedostatak centralizirane podrske. tisuce proizvodjaca koji sami (politicki i financijski, ne realno) odlucuju hoce li i kad nekakav mobitel dobit podrsku za najnoviju verziju androida, a jednom kad se na to odluci proizvodjac (za otkljucane modele), opet ostaje prepreka u vidu telekom operatera koji tu istu podrsku moze otpisat ili kasni daljnjih godinu dana. To je najveca zamjerka! iOS i WP to rade puno elegantnije, centralizirano, svima, i jasno se zna koji uredjaji mogu dobit, a koji ne daljnji update. Zbog toga sam prilikom kupovine zadnjem mobitela bia u dilemi android ili WP, jer bar naizgled WP radi, i to na svim uredjajima, dok su pojedini androidi doslovce neupotrebljivi ispod odredjenih specifikacija. 

ihush kaže...

 

-opsaka, kad ti napišeš dobiješ TU, iste te riječi ako napiše netko drugio dobije TD... neobično ili samo pokazatelj 'navijačkog kriterija'... (nepostojanje kriterija).

taj navijacki mentalitet je i ovdje uvelike prisutan, sto nije ni cudo kad se pojedinci drze neceg kao svetog pisma... a na bug forumu su TU i TD odavno vec prestali bit mjerilo icega, vjerojatno od vrimena kad su se makle liste TKO je te TU i TD dao, jer nije isto dobit TD od nekog poznatog forumasa (a mislim da vecina vec prepoznaje tko je tu jako dugo i ima "cuka" u glavi), i nekoga to ih puca jer mu je dosadno u zivotu. Osobno, ako se s necim slazem, stavim TU, a TD gotovo da nemam potribe koristit - sto ljudi, sto misljenja, ali kad napise da je zemlja ravna, guess what... 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
wifi kaže...

i ovim opet dokazujes koliko je linux rascjepkan... ispada da ni glavne distribucije nisu medjusobno kompatibilne, a jos ako odes dublje, glava zaboli... ljudi zele OS koji radi, i na kojem rade aplikacije koje im tribaju... 

adobe i google su suradnjom odlucili dat ogranicenu podrsku za varijantu photoshopa pod chrome OS. adobe i dalje ne sljivi ni ubundu, ni fedoru ni red hat. 

 

nije mi ni bila namjera "procjenjivat" jeli nesto linux ili ne... chrome OS nije linux kakvog poznajemo, bas kao sto ni android nije linux kakvog poznajemo... a oba imaju dovoljan hype da su interesantni komercijalnim firmama... za desktop linux se to i dalje ne moze rec (s nekim iznimkama)... 

 

Dakle,jesu Linux.Nisu GNU/Linux ali su Android/Linux tj. Chrome/Linux.I po samoj definiciji toga šta Linux je(kernel,ne OS ili platforma) da netko čak Windwos krenel unutar Windowsa zamijeni Linux kernelom,Windows bi postao Linux,ne suprotno.

 

Postoji alat imena alien koji omogućava izvođenje aplikacija namijenjenih za Red hat na Debian based distribucijama.Također,postoje tutoriali kako Android pretvoriti u debian,pa se na Androidu može čak i apt-get u debianove repozitorije.A postoji i ovo:http://www.omgubuntu.co.uk/2014/09/install-android-apps-ubuntu-archon

 

Također,mislim da je ta rascjepkanost ipak prednost,jer ipak svatko sa 5 slobodnih minuta i tko zna što želi može posjetiti distrowatch i sam izabrati.Tko nemre bojim se da taj nezna ni sam što želi.

 

Ne nudim ovo kao protuargument,nego samo da razjasnim.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
16 godina
neaktivan
offline
Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softveru

rascjepkanost bi bila prednost kad bi ipak neka aplikacija jednom bildana bila uspješno pokretana na svim distribucijama. al to se neće desit, jer je linux kernel drukčiji po dizajnu od windowsa, gdje se miču stare funkcije radi sigurnosti i tako gubi kompatibilnost unatrag. objasnio je to greg kroah hartman, razvijatelj linux kernela, na primjeru sa usb driverom:

 

Here's an example that shows how this all works. The Linux USB code has been rewritten at least three times. We've done this over time in order to handle things that we didn't originally need to handle, like high speed devices, and just because we learned the problems of our first design, and to fix bugs and security issues. Each time we made changes in our api, we updated all of the kernel drivers that used the apis, so nothing would break. And we deleted the old functions as they were no longer needed, and did things wrong. Because of this, Linux now has the fastest USB bus speeds when you test out all of the different operating systems. We max out the hardware as fast as it can go, and you can do this from simple userspace programs, no fancy kernel driver work is needed.

Now Windows has also rewritten their USB stack at least 3 times, with Vista, it might be 4 times, I haven't taken a look at it yet. But each time they did a rework, and added new functions and fixed up older ones, they had to keep the old api functions around, as they have taken the stance that they can not break backward compatibility due to their stable API viewpoint. They also don't have access to the code in all of the different drivers, so they can't fix them up. So now the Windows core has all 3 sets of API functions in it, as they can't delete things. That means they maintain the old functions, and have to keep them in memory all the time, and it takes up engineering time to handle all of this extra complexity. That's their business decision to do this, and that's fine, but with Linux, we didn't make that decision, and it helps us remain a lot smaller, more stable, and more secure.

And by secure, I really mean it. A lot of times a security problem will be found in one driver, or in one core part of the kernel, and the kernel developers fix it, and then go and fix it up in all other drivers that have the same problem. Then, when the fix is released, all users of all drivers are now secure. When other operating systems don't have all of the drivers in their tree, if they fix a security problem, it's up to the individual companies to update their drivers and fix the problem too. And that rarely happens. So people who buy the device, and then use the older driver that comes in the box with the device, which is insecure. This has happened a lot recently, and really shows how having a stable api can actually hurt end users, when the original goal was to help developers.

 

 

Life is too short to remove USB safely
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Osnovne i srednje škole na Microsoftovom softv
g12356 kaže...

Dakle,jesu Linux.Nisu GNU/Linux ali su Android/Linux tj. Chrome/Linux.I po samoj definiciji toga šta Linux je(kernel,ne OS ili platforma) da netko čak Windwos krenel unutar Windowsa zamijeni Linux kernelom,Windows bi postao Linux,ne suprotno.

 

Postoji alat imena alien koji omogućava izvođenje aplikacija namijenjenih za Red hat na Debian based distribucijama.Također,postoje tutoriali kako Android pretvoriti u debian,pa se na Androidu može čak i apt-get u debianove repozitorije.A postoji i ovo:http://www.omgubuntu.co.uk/2014/09/install-android-apps-ubuntu-archon

 

Također,mislim da je ta rascjepkanost ipak prednost,jer ipak svatko sa 5 slobodnih minuta i tko zna što želi može posjetiti distrowatch i sam izabrati.Tko nemre bojim se da taj nezna ni sam što želi.

 

Ne nudim ovo kao protuargument,nego samo da razjasnim.

I RasPi je linux... i nebrojeno drugih uredjaja, NAS, router, pametni frizideri, itd... ako ces ic tim razmisljanjem, onda linux drzi 90% trzista, a win tek 9%, ali isto tako znas da je na desktopu situacija znatno druckija, i da tamo linux drzi tek 2%. tako da sorry, ali osobno radim jasnu razliku izmedju chrome os-a, koji ima google koji ce istrest tonu para da to radi, android gdje, vidi cuda, opet google vodi pricu, i desktop linuxa gdje valjda svaki developer ima neku svoju distribuciju koja mozda radi, a mozda i ne, s programima pisanim za linux jer su opet rascjepkani do zla boga. 

 

evo ti moje iskustvo na desetak razlicitih konfiguracija sto su po razredima, od starijih prema mladjim. Na svima se probalo ic s Linux Mintom, skinuta tada LTS verzija 13 (Maya), i mozda je nesto manje od polovice proradilo. Onda je islo skidanje starijih verzija, 11, 9, da bi se ostatak uspjesno instalira. Na kraju, umjesto "jedinstvenog" dozivljaja, imas opet rascjepkanost, a ja sam osoba koja "pati" da kad upalis racunala u labu, to bude uvijek isti dozivljaj za sve, iste pozicije ikona, pozadine, programi... to sam mislia postic i po ucionicama, ali na kraju nisam, jer jednostavo, nisu sva racunala htjela radit s istom verzijom Minta. I opet, ne zalim se, za potrebe projektora, prezentacija, interneta i videa, Mint je jako dobro posluzia. Ipak, za labove ga nebi stavlja. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice