Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!

poruka: 63
|
čitano: 14.060
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!".
15 godina
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Davor kaže...

 

Zašto kletvu? Pa to je nešto čemu bi svatko trebao težiti! :)

 postoje i pozitivne kletve: dabogda ti sretan bio rođendan, dabogda nikad ne imao problema u životu itd. ovo je jedna od takvih 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
protjeran
offline
Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!

Od pojave oled-a digla se prava fama oko prikaza crne boje u zamračenom ambijentu. Zanimljivo do tada se ta tema nekako zaobilazila u svim medijima,ali i na forumima. Svi su izbjegavali reći da na tim skupim lcd-televizorima prikaz crne boje izgleda grozno. Za cijelo to vrijeme uređaji koji su mogli prikazati pravu crnu u mraku su postojali i to par desetljeća. Jel neko prije petnestak godina spominjao prikaz crne boje kao manu na nekom televizoru? Uglavnom nije, iz razloga što stare crt kante u pravilu taj zadatak  odrađuju perfektno. Dan danas je moguće dobiti ekranski prikaz sa pravom crnom i bez ditheringa (kao na plasmi) za sto kuna-doslovno.  Sam posjedujem trinitron monitor g520 21" crt i prikaz crne boje je ugljen, od toga crnje nemože biti nema problema sa vidljivim kutiom, nema ghostinga ili visokog imput laga. Pokretna rezolucija full, skaliranje perfekto na koju got rezoluciju treba. Plavi podpixer!?- ma nema problema. Imam i imao sam solidnih lcd-a i plasmi. Svi te tehnologije imaju svoje pluseve naravno ali za pravu crnu samo i jedino crt. za oled ćemo još vidjeti

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!

Šta je pokretna rezolucija?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Ja isto tako kupio CRT zbog crne. Znam napraviti mali video u mraku u podrumu, a onda ga pustim na TV-u (CRT, Trinitron) i uživam u crnoj satima. Ponekad dođu i prijatelji i skupa gledamo crnu, uz pivo, ćevape, ponekad ribu, juhu od grdobine ili škampe.
Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Tonči kaže...

Filmova na 4K ionako nema.

Aha. U kinu na 4k vrte samo reklame..

Friday kaže...

Šta je pokretna rezolucija?

Ugrubo - bluranje pri pokretu. Možeš si napraviti patern vertikalnih linija ovisno o rezoluciji monitora pa probati kako se ponaša kada se patern pokreće. Ali tu postoji jedan - ali.. Kao i boje, pokretna rezolucija je stvar subjektivnog dojma - 'trickie' područje. Kod boja se zbog toga najčešće koristi 'standard observer', za izbacivanje varijable FOV-a i definiciju prosjeka osjetljivosti ljudskog oka na boje. Kako je kod pokretne rezolucije i postoji li kakva metodologija kod toga - nemam pojima..

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
bed kaže...
Tonči kaže...

Filmova na 4K ionako nema.

Aha. U kinu na 4k vrte samo reklame..

Nisam siguran imamo li mi 4K projektore igdje. A i da imamo, do filmova na 4K ti ne možeš doći i nema ih na digitalnim medijima koji su tebi dobavljivi. Post produkcija se i za one rijetke filmove snimane u 4K radi u 2K. Dakle, uglavnom ne.

10 godina
offline
Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!

Nakon IMAXa, htio sam Interstellar pogledat i u 4K al sam se negdje izgubio u volji..

 

Vele za taj Auro da je glasniji od imaxa 

 

I jos ima 4K 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Opet kino nema ništa s televizorima. 4K sadržaja ima ispod 50 naslova, od čega je valjda 40 remasteriranih klasika. Osim ako imaš neki puno bolji izvor od mene...?

Kad se pričalo o FHD, onda je sadržaja bilo jako brzo. 4K je s televizorima već prisutan podosta vremena, a sadržaja...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Tonči kaže...

Nisam siguran imamo li mi 4K projektore igdje. A i da imamo, do filmova na 4K ti ne možeš doći i nema ih na digitalnim medijima koji su tebi dobavljivi. Post produkcija se i za one rijetke filmove snimane u 4K radi u 2K. Dakle, uglavnom ne.

Imamo, možeš ih izbrojati na prste jedne ruke čak i nakon 20-godišnjeg rada u pilani..

Kada kažeš 'ti', vjerojatno misliš općenito, kao i kad kažeš nema 4k filmova? Jer 'ja' mogu doći do 4k filmova. Eto, baš slučajno radim dcp za kino.. U prosjeku su dcp-i cca 150 Gb na više, medij je hdd ili download. Sve je dobavljivo kada platiš prava.. Jedino si u pravu kada kažeš da je velika većina ipak 2k. I nije nužno snimati 4k digitalnom kamerom za 4k film; analogija i scan u 4k. Rezultat je čak uvjerljiviji.. Ili drugim riječima, nije problem 4k i bit će ga, kada će biti ekonomskog interesa..

 

16 godina
protjeran
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!

Tonči-Lijepo je biti sarkastičan ali si na krivom mjestu. Prikaz crne nije sam sebi svrha već o tome ovisi ukupan kontrast što je najbitnija karatkeristika nekog ekrana. Puno stvari je vezano za to kao npr detalji u sjenama. Pojedini lcd-i zbog slabog kontarsta jedan dio spektra uopće nisu u stanju prikazati. Kada se tome pridoda backlight bleed stvari nisu nimalo smiješne i sarkastične, osobi koja posjeduje takav ekran.

4k i slične rezolucije ne vrijede pišljiva boba kada kontrast ne valja. 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.9.2015 15:42 (virtuozo).
15 godina
offline
Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!

meni je najljpša crna kad je televizor isključen. i tako već 4 godine neprekidno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
bed kaže...
Tonči kaže...

Nisam siguran imamo li mi 4K projektore igdje. A i da imamo, do filmova na 4K ti ne možeš doći i nema ih na digitalnim medijima koji su tebi dobavljivi. Post produkcija se i za one rijetke filmove snimane u 4K radi u 2K. Dakle, uglavnom ne.

Imamo, možeš ih izbrojati na prste jedne ruke čak i nakon 20-godišnjeg rada u pilani..

Kada kažeš 'ti', vjerojatno misliš općenito, kao i kad kažeš nema 4k filmova? Jer 'ja' mogu doći do 4k filmova. Eto, baš slučajno radim dcp za kino..

 

 Imamo malo filmova. Može se doći i do plutonija, no to ne znači ništa za 98% ljudi. 4K filmova do kojih može doći prosječan kupac TV-a i entuzijast, zanemariv je.

virtuozo kaže...

4k i slične rezolucije ne vrijede pišljiva boba kada kontrast ne valja. 

 

 VA paneli (koje ima većina boljih TV-a) i plazme imaju sasvim zadovoljavajuću "dubinu crne boje". 4K vrijed onoliko koliko je snimljen, ne upscalean. Naravno, uvijek možemo težiti apsolutno crnoj crnoj, ali u praksi crna potpuno ugašenog piksela nije potrebna baš često, jer na onome što gledamo uglavnom nikad zapravo nije crna, već nijansa sive.

Primijetio sam da ekipa zna nabijati postavke TV-a da bi dobili "duboku crnu", a onda ubiju dinamički raspon i za sve iza 50% luminacije imaju 0% :)

--

35mm film ovisi o lp/mm-u, ali u pravilu da, može se dobiti jako dobro razlučive rezultate. No, poanta nije u tome koliko je moguće, nego koliko su dostupni.

 

Ja bih rado da imamo 4K filmove po torrentima, imao bih na čemu koristiti 4K TV i 5K monitor, no čak ni na torrentu nema više od par desetaka, a bitrate je očajan gotovo uvijek. Mislim da je najveći problem distribucija. Blu-ray je postao pretijesan za 4K, a distributeri nemaju bolje rješenje (jeftini stickovi su skupi preko 64GB kad ih i ima).

16 godina
protjeran
offline
Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!

Dat ću ti za primjer jednu pc igru-tomb raider 2013. Ukoliko si upoznat sa dotičnim naslovom onda znaš da se radnja igre dobrim djelom razvija u zamračenim krajobrazima. Kako sam istu igru igrao na dobrom va-lcd-u na full-hd rezoluciji (sony 32w705c), dobrom lcd monitoru  na rezoluciji 2560 x1440 (dell u2515h) i crt monitoru na rezoluciji 1600x1200 odgovorno tvrdim da igra na crt-u izgleda neusporedivo bolje nego na oba navedena lcd-a, pa čak kada rezoluciju spustim na 1280x1024 prikaz crne ostaje ključan faktor u prikazu i odnosi uvjerljivu pobjedu, manjoj rezolucji usprkos. Tebi može izgledati sasvim dobro crna na nekom lcd-u (u zatamnjenom ambijentu-posebno treba naglasiti jer kada u prostoriji ima dosta ambi svjetla mane lcd-a se uspješno skrivaju i ne dolaze do izražaja) iz razloga što bolje nisi imao prilike vidjeti,ali to ne znači da to bolje zato ne postoji 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Tonči kaže...


I da - koliko znam, još nismo dobili breakthrough OLED-a koji bi spriječio odumiranje plavih i zelenih piksela. I S-AMOLED mobitel umre nakon par godina. Za TV je to kritično važno, jer TV nećete zabraniti "osim za filmove". Filmova na 4K ionako nema.

Kad je SED propao, OLED me veseli za monitore, ali ni na TV-ima ga nećemo vidjeti barem još 5 godina, a kamoli na stolovima. :)

 

 

@rambox: cijena mi je posve nebitan faktor za radni monitor, ali kvaliteta me itekako zanima. Probao sam 10-tak modela prošle i ove godine, a najviše sam bio zadovoljan Dellom UP3214Q (4K) - Sharpova IGZO matrica i Dellom UP2715K (5K). Vidim da je na IFA-i najavljen STS UP3216Q što bi moglo biti jako fino ako cijena bude razumna... 

No, navukao sam se i na high-refresh... a Aceru s njegovim quality-control problemima na 270HU nekako ne vjerujem ni s X34...

Radni ili poslovni monitor to je druga priča, ali opet isto sve dok određena tehnologija nije dostupna i na jeftinim proizvodima ništa od toga.

 

U praksi moš kupit Flicker-Free AMVA monitor za 800kn, a di je OLED monitor(i kad stiže jel ima ko kristalnu kuglu?) takve veličine i po sličnoj cijeni? Da skratimo mislim da ga niti nečeš dočekat, ako se i pojavi takav 22 monitor koštat če tolko da odma dobiješ moždani udar.

 

 

 

Eto jednog odličnog primjera, Phillips 40inch/16-9/60hz TV/Monitor, rezolucija je 3840 X 2160 i da ovaj model koristi VA LCD panel.Kad pogledaš njegovu cijenu 1000 dolara, to je okvirno ipak vrlo ugodna cijena.

 

https://pcmonitors.info/reviews/philips-bdm4065uc/

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/philips_bdm4065uc.htm

 

- realne mane Glossy zaslon, i nema Flicker-Free tehnikalije ali ok kaj sad ništa

 

 

Kolko bi koštal OLED TV takve veličine, i recimo identične rezoulcije pa bolje da o tome ne pričamo da ne dođe teška glavobolja.

 

http://www.radiocrash.net/category/category/ekipa
15 godina
odjavljen
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Uvjeren sam da imam pristup najboljem hardveru kakav se može nabaviti u SAD-u i Europi, tako da nekako ne vjerujem da nisam imao prilike vidjeti "bolje". Druga je stvar što možda usporedno nisam stavljao i jedno i drugo pa da tražim nijanse. Stvar je da će i CRT u potpunom mraku biti ne-crn, kao i svaki ekran s umjetnim svjetlom (osim zaista ugašenog OLED-a), a opet ugašeni OLED je samo jedna i isključivo jedna nijasna crne. Naravno, zbog svjetla uokolo, površine panela i samog piksela, siguran sam da ni on neće biti crn baš da je posve crn dok god ima i tračak nekog svjetla.

Svakako, priče o "uvjeljivoj pobjedi" niskih rezolucija samo zbog kontrasta ostavit za forum Humor.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
rambox kaže...

 

 

Eto jednog odličnog primjera, Phillips 40inch/16-9/60hz TV/Monitor, rezolucija je 3840 X 2160 i da ovaj model koristi VA LCD panel.Kad pogledaš njegovu cijenu 1000 dolara, to je okvirno ipak vrlo ugodna cijena.

 

https://pcmonitors.info/reviews/philips-bdm4065uc/

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/philips_bdm4065uc.htm

 

- realne mane Glossy zaslon, i nema Flicker-Free tehnikalije ali ok kaj sad ništa

 

 

Kolko bi koštal OLED TV takve veličine, i recimo identične rezoulcije pa bolje da o tome ne pričamo da ne dođe teška glavobolja.

 

Probao, vratio. Pripazi ako ga ciljaš... Prilično je problematičan monitor. Ima jako velikih problema s gamma shiftom, artefaktima, halo efektima, ima izniman lag, jako se grije. Bio sam razočaran u praksi, a dosta sam očekivao. Cijena mu je sad ispod 700€.

 

A OLED, da, moguće da 10 godina neće doći na cijene današnjih 1k€ LCD TV-a i monitora. Sve do 1k€ mi je prihvatljiva cijena za monitor, a sve iznad toga mora biti zaista dobro da bih razmatrao.

16 godina
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Tonči kaže...

Probao, vratio. Pripazi ako ga ciljaš... Prilično je problematičan monitor. Ima jako velikih problema s gamma shiftom, artefaktima, halo efektima, ima izniman lag, jako se grije. Bio sam razočaran u praksi, a dosta sam očekivao. Cijena mu je sad ispod 700€.

 

A OLED, da, moguće da 10 godina neće doći na cijene današnjih 1k€ LCD TV-a i monitora. Sve do 1k€ mi je prihvatljiva cijena za monitor, a sve iznad toga mora biti zaista dobro da bih razmatrao.

Ne ja ga ne namjeravam kupit, jer ne podnosim Glossy zaslone osim ako me neko s puškom ne prisili.

 

Izostanak Flicker-Free tehnikalije je ipak prilično čudan ili onako bedast. Dakle 22 monitor za 800kn je Flicker-Free, ali ovaj Philips minimalno peterostruko veče cijene e on nije Flicker-Free.

 

Kaj se tiče tog monitora, meni je tu problem porjeklo njegovog VA LCD panela.Kao proizvođač se navodi TPV, a oni su povezani sa Chimei Innolux, i to je onda gotovo sigurno Chimei Innolux VA LCD panel.S obzirom na projeklo VA LCD panela, zato taj model TV/monitora i nema znatno veču cijenu to sigurno.

 

Benq AMVA LCD paneli godina proizvodnje 2012+, oni nemaju nikakve artefakte, halo efekte, a gamma shift je osjetno smanjen u odnosu na ranije generacije VA LCD panela.Navedeni Benq AMVA LCD paneli, oni nemaju problema sa visokim "input lag" zato i spadaju u Class 1.

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/philips_bdm4065uc.htm

 

Na kraju(osim Flicker-Free izostanka) tu se nema kaj puno prigovarat. To je dobar Multimedijalni monitor/TV visoke rezolucije, dakle nije za nikakvu ozbiljnu profesionalnu upotrebu.Sve one mane koje si ti primjetil, osim zagrijavanja sve ostalo prosječan korisnik uopče neče niti primjetit.

http://www.radiocrash.net/category/category/ekipa
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.9.2015 18:01 (rambox).
11 godina
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
rambox kaže...
Tonči kaže...
Pa da, stariji je panel. :) U ono vrijeme iznimni monitori. :) ALi svi su riknuli na isti način. Ipak! Još rade! :) Barem jedan koji mi je ostao.

Tko uopće proizvodi dobre VA panele danas? Znam da je Samsung izdao jedan ultra-wide i da Eizo ima jedan gejmerski...

Ako govorimo o globalnoj pokrivenosti tržišta, tu je Benq glavni/najači igrač i oni več godinama dominiraju sa svojim VA/AMVA LCD panelima.Oni imaju cjelu ergelu AMVA monitora, razne namjene od vrlo jeftinih do skupljih Flicker-Free modela.Nedavno su izbacili prvi ispigani(bit če i takvih koje su izravnali čekičem) gejmerski AMVA monitor sa 144hz osvježavanjem...

Koliko vidim (XR3501 / BL3201PT / XL2730Z / XL2430T) BenQ uglavnom koristi AU Optronics-ove panele, a ne vidim da te dvije kompanije imaju neke međusobne suvlasničke veze tako da BenQ ne radi vlastite panele.

 

Eizo koristi panele različitih proizvođača, ali kad se usporedi njihova elektronika s drugima onda se može vidjeti ta kvaliteta i vidi se da imaju vlastiti dizajn i čipove, dok kod nekih BenQ modela sam vidio da koriste Genesys Logic čipove, ali moguće da i oni rade svoje.

 

FlexScan

- EV2455 - LG Display
- EV3237 - Samsung

 

Foris
- FG2421 - Sharp

 

ColorEdge
- CG277 - LG Display

 

 

Vezano uz Panasonic OLED, vjerujem da oni uistinu rade sve osim panela i mislim da je to na vrlo visokoj razini jer koliko sam viđao po ebay-u i nekim recenzijama, oni u većini svojih televizora na napajanju, a mislim i na ostalim dijelovima, koriste elektrolitske kondenzatore isključivo japanskih proizvođača (Chemi-Con, Rubycon, Nichicon). Jedino sam kod njihovih početnih serija LCD dijagonale 32" vidio jedinice napajanja s imenom nekog drugog proizvođača (smanjenje troškova?) gdje su korišteni Su'scon, Elite, SamXon, Aishi kondenzatori. Ista stvar je i s plazmama C i X serija. Koliko mi je poznato tu ih samo Sony 'šiša' jer oni rade napajanja za svoje televizore u cijelom rasponu modela od R serije do vrhunske X serije sa svim japanskim kondenz. Samsung i LG su 'domoljubni' pa koriste uglavnom korejske kondenzatore Samyoung i Samwha, ali znaju se u nižim serijama pronaći i ostali kao što su Su'scon, SamXon, Elite.

 

EDIT: Ispravljeni linkovi za BenQ monitore.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.9.2015 20:06 (kiwi_91).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Moguće da imaš pravo, ja sam cjepidlačio, pogotovo jer je bio odmah do Dell UP2715K koji je IPS. Usporedno se vidi da Philips ima bolji kontrast, možda čak i vidljivo pojedinačno.
Što se tiče ekrana, to mi je bilo zanimljivo zbog 4K prostora, ali njje bio dovoljno dobar... Imam problema sa svim ekranima nakon 5K.
Nadam se skorom Eizu VA visokog refresha i malo više reze od 1440. AUO je najavio na IFA-i cijeli niz VA panela. Ili sam barem tako čuo...
16 godina
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
kiwi_91 kaže...
rambox kaže...

Ako govorimo o globalnoj pokrivenosti tržišta, tu je Benq glavni/najači igrač i oni več godinama dominiraju sa svojim VA/AMVA LCD panelima.Oni imaju cjelu ergelu AMVA monitora, razne namjene od vrlo jeftinih do skupljih Flicker-Free modela.Nedavno su izbacili prvi ispigani(bit če i takvih koje su izravnali čekičem) gejmerski AMVA monitor sa 144hz osvježavanjem...

Koliko vidim (XR3501 / BL3201PT / XL2730Z / XL2430T) BenQ uglavnom koristi AU Optronics-ove panele, a ne vidim da te dvije kompanije imaju neke međusobne suvlasničke veze tako da BenQ ne radi vlastite panele.

 

Benq firma direktno ne proizvodi LCD panele, ali zar se nisi zapital zašto Benq večinom koristi AU Optronics LCD panele?

 

Benq ime je danas glavni tržišni brend za sve LCD panele koje proizvodi AU Optronics kompanija.Jesi kad vidio neki AU Optronics LCD monitor, pa nisi zato jer pod tim imenom nema nikakvih monitora.Upravo zato služi pridruženo Benq ime, i zato se uvijek navodi Benq je predstavio novi AMVA ili AHVA monitor kaj drugo.

 

Zato se obično i navodi "Benq AMVA ili noviji AHVA(Benq IPS) LCD panel", jer je to zapravo točna informacija.

 

Sve te informacije su poznate več par godina, ali očito ti nisi znao za njih, pa eto sad imaš kompletne informacije.

 

http://auo.com/?sn=135&lang=en-US

 

http://auo.com/?sn=140&lang=en-US

 

"Since 2012, AUO's solar business has been adopting "BenQ Solar" as its brand name and establishing distribution channels in Europe, North America, and Asia to offer customers timely local support and high efficiency, reliable solar products that are easy to install."

 

http://www.radiocrash.net/category/category/ekipa
11 godina
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!

Čuo sam za AU Optronics i znam da gotovo svi proizvođači televizora su koristili ili i dalje koriste njihove panele u nekoj od svojih serija, ali uvijek sam ih gledao kao nezavisnog proizvođača. Zato sam samo upozorio da BenQ ne proizvodi svoje panele jer se iz tvog pisanja može shvatiti kao da ih oni rade.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Tonči kaže...

 Imamo malo filmova.

Tko prizna, pola mu se prašta. Da, nije da ih nema - ima ih malo..

Tonči kaže...
Ja bih rado da imamo 4K filmove po torrentima, imao bih na čemu koristiti 4K TV i 5K monitor, no čak ni na torrentu nema više od par desetaka, a bitrate je očajan gotovo uvijek. Mislim da je najveći problem distribucija. Blu-ray je postao pretijesan za 4K, a distributeri nemaju bolje rješenje (jeftini stickovi su skupi preko 64GB kad ih i ima).

Volio bih da McDonald's poslužuje ćevape i sarmu.. Tako bi ti - i ravno na torrent. Bluray uopće nije standard za više rezolucije od hd-a, bez obzira na kapacitet. Da, radi se o distribuciji. Kad se glavonje smisle i zaključe da im se to isplati, naći će neki način. Bojim se da će prvenstveno raditi na zaštiti sadržaja, pa barem koliko i na funkcionalnosti. Vjerojatno će biti neka triper kombinacija od zaštite, pa je vrlo upitno kada se i pojavi tako nešto u distribuciji, kad ćeš ti to dočekati na torrentu..

Tonči kaže...
Uvjeren sam da imam pristup najboljem hardveru kakav se može nabaviti u SAD-u i Europi, tako da nekako ne vjerujem da nisam imao prilike vidjeti "bolje". Druga je stvar što možda usporedno nisam stavljao i jedno i drugo pa da tražim nijanse. Stvar je da će i CRT u potpunom mraku biti ne-crn, kao i svaki ekran s umjetnim svjetlom (osim zaista ugašenog OLED-a), a opet ugašeni OLED je samo jedna i isključivo jedna nijasna crne.

Nisam vidio 4k (uhd) telke, ali mogu malo teoretski trkeljati. U tekstu se spominje hdr, a vi samo o tehnologi prikaza, pa da malo i na tu temu proseruckam. Ne znam kakv ti je taj 4k i 5k koje imaš, ali uhd, tj. bolje rečeno BT 2020 ili Rec 2020 propisuje standard. Za razliku od BT 709 (standard za hd), novi standard pokriva veći kolorni gamut. Ili drugim riječima uhd može reproducirati boje koje hd ne može. Koristi se 10 i 12 bit po sample-u, pa je raspon informacije daleko veći nego kod dosadašnjih 8 bit. Kad ste se već uhvatili crne, u uhd-u kod definicije crne, možeš imati i 'crniju' od crne. Kod 12 bit oko 200-tinjak levela..

 

Sve u svemu ima potencijala biti dobar prikaz. Kako je to u praksi i kako će pojedina tehnologija (hardver) to uspješno ili neuspješno prezentirati - vidjet' ćemo..

 

16 godina
protjeran
offline
Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!

Tonci-nemam ti šta drugo za reći osim da nisi u toku, kako najnovijih tehnologija prikaza tj oled-a i benefita koje one donose u ukupnom prikazu tako niti ovog članka kojeg komentiraš gdje ti je lijepo opisano koja je glavna kapitalna prednost u prikazu oled-tv u odnosu na lcd. Ti bi to znači zanemario jer kak si rekao, va lcd za tebe ima sasvim dovoljno dobru crnu-mislim da to što si napisao bi prije išlo na stranice pošalice nego moj tekst. Šta se tiče moje konstatacije veća rezolucija i slabiji kontrast vs manja rezolucija i bolji kontrast, mislim da na tu temu možeš malo pročitati u ovomjesečnom bug-u u temi 4k igranje, gdje je autor teksta malo dodirnuo tu tematiku tj da su današnje tehnologije prikaza (lcd) dosegnule svoj zenit u kvaliteti prikaza i kada više ništa drugo ne mogu, proizvođači idu na sve veću i veću rezoluciju ,a to uvjek ne prati proporcionalno ukupna kvaliteta prikaza. Za napraviti realnu usporedbiu prikaza dva ekrana moraju biti jedan pored drugoga i prikazivati isti sadržaj, jer sve drugo je nerealna subjektivnost (osim ako doma nemaš neke profi instrumente za mjerenje kontrasta itd).

Oled tv od LG već par godina pobire nagrade za najbolji prikaz bez konkurencije baš iz razloga što ima tako dobru crnu-kakvu nemaju ips, va ili bilo koji drugi lcd paneli.

Ukoliko meni ne vjeruješ otvori malo stranice npr Hd televizija portala gdje je glavni recenzent jasno rekao da mu se od pojave oled-a lcd-i dopadaju sve manje.

Nadam se da sad nećeš pitati kakve veze ima oled sa crt-om ali svejedno ću odgovoriti na to opet-prikaz crne kakav daje crt jedino oled može stići i prestići. Znam da u današnje vrijeme nije cool pričati o tim starim debelim kištrama ali istina je neumoljiva

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.9.2015 0:28 (virtuozo).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
bed kaže...

Sve u svemu ima potencijala biti dobar prikaz. Kako je to u praksi i kako će pojedina tehnologija (hardver) to uspješno ili neuspješno prezentirati - vidjet' ćemo..

 

Zasad je 99% sadržaja koji dolazi do krajnjih korisnika u sRGB-u i ide na 8-bitne panele i kod računala GPU-e. Kad se to promijeni, moglo bi imati smisla.

virtuozo kaže...

nisi u toku... kako najnovijih tehnologija prikaza tj oled-a i benefita koje one donose u ukupnom prikazu.... Šta se tiče moje konstatacije veća rezolucija i slabiji kontrast vs manja rezolucija i bolji kontrast, mislim .... su današnje tehnologije prikaza (lcd) dosegnule svoj zenit u kvaliteti prikaza i kada više ništa drugo ne mogu, proizvođači idu na sve veću i veću rezoluciju ,a to uvjek ne prati proporcionalno ukupna kvaliteta prikaza. ...

Oled tv od LG već par godina pobire nagrade za najbolji prikaz bez konkurencije baš iz razloga što ima tako dobru crnu...

 

Mislim da nisi shvatio moje komentare. Da, crna može biti "dublja" i to je jako lijepo. Dinamički raspon može biti prekrasan i to je jako lijepo, gotovo kao park u jesen. Visoki kontrast je iznimno lijepa stvar. Ono što je poanta je da OLED trenutno nije upotrebljiva tehnologija i da kontrast koji daje ne može nadoknaditi tu stavku. Pogotovo ne za monitore s 8-24 sata rada dnevno. Dakle, IPS i VA paneli su jednostavno bolja solucija za 99,99% korisnika jer imaju dovoljno duboku crnu i OLED ne vrijedi tolikog novca svake godine (jer toliko traje ako često gledaš filmove) zbog više kvalitete. Na isti način, a to je isključivo osobni stav i vrlo subjektivno mišljenje, nema razloga niti šanse da bih ikad više koristio CRT samo zato jer ima dublju crnu.

 

Što se rezolucije tiče, mislim da si zbunjen. Pretpostavljam da ne razumiješ što čini termin "ukupna kvaliteta prikaza". To nema puno veze isključivo s rezolucijom, ali ne čini rezoluciju nepotrebnom.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Tonči kaže...

 

Zasad je 99% sadržaja koji dolazi do krajnjih korisnika u sRGB-u i ide na 8-bitne panele i kod računala GPU-e. Kad se to promijeni, moglo bi imati smisla.

Zar ne komentiramo Panasonicov model uhd televizora, s naglaskom na kvalitetu prikaza, hdr, true cinema i stričeka iz filmskog svijeta koji to odobrava? Kako bi se trebao isprobati takav panel, ako ne s 10 ili 12 bit video file-om?

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!

Ne bih znao, ti radiš "nešto" (ne znam što je ono) za filmaše. Nisam vidio ni izlaz bolji od 10-bitnog ni bolji panel. Isprobavanje ide do najboljeg dostupnog sadržaja á la Avatar u FHD i vlastitog posla. :)

 

Govorimo o TV-ima koji služe za kućna kina, ne profi obradu.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Tonči kaže...

 i vlastitog posla. :)

 

 

Snimanje mraka u podrumu?

Freak Show Inc.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
Friday kaže...
Tonči kaže...

 i vlastitog posla. :)

Snimanje mraka u podrumu?

 U mraku se svašta događa. 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!
bed kaže...
Tonči kaže...

 Imamo malo filmova.

Tko prizna, pola mu se prašta. Da, nije da ih nema - ima ih malo..

Tonči kaže...
Ja bih rado da imamo 4K filmove po torrentima, imao bih na čemu koristiti 4K TV i 5K monitor, no čak ni na torrentu nema više od par desetaka, a bitrate je očajan gotovo uvijek. Mislim da je najveći problem distribucija. Blu-ray je postao pretijesan za 4K, a distributeri nemaju bolje rješenje (jeftini stickovi su skupi preko 64GB kad ih i ima).

Volio bih da McDonald's poslužuje ćevape i sarmu.. Tako bi ti - i ravno na torrent. Bluray uopće nije standard za više rezolucije od hd-a, bez obzira na kapacitet. Da, radi se o distribuciji. Kad se glavonje smisle i zaključe da im se to isplati, naći će neki način. Bojim se da će prvenstveno raditi na zaštiti sadržaja, pa barem koliko i na funkcionalnosti. Vjerojatno će biti neka triper kombinacija od zaštite, pa je vrlo upitno kada se i pojavi tako nešto u distribuciji, kad ćeš ti to dočekati na torrentu..

 

Ultra HD Blu-ray 4K discs will ship before the holidays

Ultra HD Blu-ray: everything you need to know

Samsung jumps into Ultra HD Blu-ray, as Fox provides the movies

Fox Reveals First 4K Blu-ray Titles, Samsung Announces First 4K Blu-ray Player

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.9.2015 19:17 (X-Wind).
16 godina
protjeran
offline
Panasonic ima 4K OLED – a Bug ga isprobao!

Tonči, ukupna kvaliteta prikaza ili ukupan dojam prikaza je jednostavno zbroj svih parametara pojedine pokretne slike. Dotični parametri su kontrast i prikaz crne boje i prikaz ostalih boja, rezolucija prikaza, vidljivi kut itd. kada nešto ne štima sa jednim od navedenih parametara ukupan dojam(kvaliteta) prikaza u očima promatrača pada. Dakako dozvoljavam da je nekom bitnija veća razlučivost prikazane slike od njenog kontrasta,ali također i obrnuto što bi i ti trebao uvažiti

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice