Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije na

poruka: 22
|
čitano: 4.095
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije na ".
13 godina
offline
Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije na

Možda "najveći sustav litij-ionskih baterija na svijetu" iako netko u njemačkoj (mislim Mercedes) već otkupljuje stare baterije iz hibridnih automobila i koristi ih za pohranu energije, ali nikako "najveći projekt pohrane energije na svijetu" , jer ima puno akumulacionih jezera s puno večom pohranom energije... 

 
9 1 hvala 0
14 godina
online
Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije na

očito se radi o javnom financiranju testne platforme. 20MW na 25 milijuna stanovnika SoCal nije baš velika pomoć. Prosječna potrošnja im je 15-20GW, vršna možda i 50. Ali OK, od nekuda treba krenuti...

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije
Byron kaže...

Možda "najveći sustav litij-ionskih baterija na svijetu" iako netko u njemačkoj (mislim Mercedes) već otkupljuje stare baterije iz hibridnih automobila i koristi ih za pohranu energije, ali nikako "najveći projekt pohrane energije na svijetu" , jer ima puno akumulacionih jezera s puno večom pohranom energije... 

 pa i u tekstu spomenuti spremnici prirodnog plina u kanjonu Aliso mogu pohraniti 2,5 milijarde m3 plina što je energetska vrijednost od oko 24TWh, čini mi da je to malo više nego "najveći projekt pohrane energije na svijetu". ;-)

15 godina
offline
Tesla pokreće najveći projekt pohrane električne e

Hebemu misha i novinarstvu, 20-80MWh a ne 20MW! Sandro 20-megavatni baterijski sustav je kruška a 20-megavatsatni baterijski sustav je jabuka!

 
3 1 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije
Byron kaže...

Možda "najveći sustav litij-ionskih baterija na svijetu" iako netko u njemačkoj (mislim Mercedes) već otkupljuje stare baterije iz hibridnih automobila i koristi ih za pohranu energije, ali nikako "najveći projekt pohrane energije na svijetu" , jer ima puno akumulacionih jezera s puno večom pohranom energije... 

 Tko pise dobro je.

16 godina
offline
Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije na

Hm, a ova izjava također nije baš ispravna "proizvodnja i potrošnja čiste energije". Ovo je samo veliki regenerativni stabilizator. Odakle će se puniti baterije, tj. dali je električna energija kojima se pune proizvedena "čisto" ili "prljavo", nema nikakve veze s ovime.  

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
7 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije na

Jao jel stvarno nemate pametnijeg posla nego tražiti greške po člancima i komentirati? Čovjek želi pročitati tuđa mišljenja na temu ali stalno se neka ekipa nadmeće tko je najpametniji i tko će prvi uočit neku (najčešće) glupu grešku ili jezičnu konstrukciju... Ako vam ne paše kvaliteta ovih besplatnih tekstova kupite si tiskano izdanje National Geographica ili sl. pa uživajte do mile volje.

Moj PC  
5 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije
drexcya kaže...

Jao jel stvarno nemate pametnijeg posla nego tražiti greške po člancima i komentirati? Čovjek želi pročitati tuđa mišljenja na temu ali stalno se neka ekipa nadmeće tko je najpametniji i tko će prvi uočit neku (najčešće) glupu grešku ili jezičnu konstrukciju... Ako vam ne paše kvaliteta ovih besplatnih tekstova kupite si tiskano izdanje National Geographica ili sl. pa uživajte do mile volje.

 Ovo što mi ispoljavamo je kritičko mišljenje na otvorenoj društvenoj interaktivnoj debatnoj platformi iliti BOL-u . To je pozitivna pojava. Evo probaj, možda naučiš i ti:
https://www.unirepository.svkri.uniri.hr/islandora/object/ffri:293

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
16 godina
offline
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije

Zanimljivo kako baterije uopće nisu napredovale i ne mogu pratiti razvoj ostalih tehnologija.

12 godina
offline
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije
overhaul kaže...

Hm, a ova izjava također nije baš ispravna "proizvodnja i potrošnja čiste energije". Ovo je samo veliki regenerativni stabilizator. Odakle će se puniti baterije, tj. dali je električna energija kojima se pune proizvedena "čisto" ili "prljavo", nema nikakve veze s ovime.  

 S obzirom da su cisci izvori obicno nestabilniji, nekakva pretpostavka je da ce se visak cistih izvora preusmjeriti u stabilizator.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane električ
Caca kaže...

Hebemu misha i novinarstvu, 20-80MWh a ne 20MW! Sandro 20-megavatni baterijski sustav je kruška a 20-megavatsatni baterijski sustav je jabuka!

 Što tebe muči? Sustav ima snagu 20 MW, a može isporučiti 80 MWh energije. Dakle pod punim opterećenjem može raditi 4 sata.

 

S obzirom da je najveći problem zelenih izvora nemogućnost skladištenja energije, jasno je da je ovo upravo njima najveća potpora.

 

Tesla nije jedina kompanija koja će to raditi, i Kanađani su dobili koncesiju za identičnu snagu, a bit će toga još.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije na

Istina. Ovaj baterijski "stabilizator" nemora imati neznam kakvu zvjersku kapacitiranost, u biti on je tu da glumi gigantski kondenzator kojem je 
svrha "peglanje" izlazne opskrbe i skladištenje (dijela) viškova. Mi na Velebitu imamo za tu namjenu puno banalniju, dosta sporiju (treba joj 15 minuta za reakciju), ali vjerujem i manje opasnu i lakše održivu/trajniju reverzibilnu hidroelektranu: bez puno pompe, može isporučiti teoretskih 276 MW. To lagano šiša razvikanog Elona Muska (u članku spomenutih 20MW snage), samo jasno, nije primjenjivo u lokacijama gdje nema mnogo vode i visinske razlike.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Hidroelektrana_Velebit
http://www.jutarnji.hr/vijesti/tajna-goleme-cijevi-koja-s-vrha-velebita-ide-za-obrovac-rjesenje-za-hrvatsku-energetiku-koje-nam-moze-donijeti-milijarde-eura/282574/
par izdvojenih detalja: S oko 340 megavata u vjetroelektranama u Hrvatskoj, RHE Velebit se lani morao pokretati oko 220 puta da bi spremao višak struje iz tih elektrana pumpajući vodu iz Zrmanje na Gračačku visoravan. A na hrvatsku mrežu uskoro će biti priključeno još 400 megavata iz vjetra, dakle potencijalnih vršnih 740MW koji imaju prioritet u opskrbi zbog EU regulacija.

17. siječnja ove godine, kada je najveća potrošnja u šest sati navečer bila gotovo 2400 megavatsati (MWh), vjetroelektrane su davale više od deset posto ili 250 MWh. Mjesec dana poslije, u subotu 14. veljače, vjetra uopće nije bilo i proizvodnja iz vjetroelektrana bila je praktički nula.

Između te dvije krajnosti tipičan je bio i utorak 3. veljače kada su do pet sati ujutro svi vjetroparkovi posve mirovali i proizvodili 0MWh, ali onda se odjednom vjetar podigao i pojačao, i do ponoći kontinuirano proizvodio 200 MWh.
-
Kad smo kod toga, jedan Samsung koji je imao ovu aferu sa "eksplodirajućim baterijama" ukazuje i na opasnost da nešto takkvoga grune u dijelu baterijskih sklopova ovakvih velikih sustava - a vidimo da samo jedna čelija radi prilično štete pa bi oštetila popriličnu količinu susjednih packova i spojeve, ne? 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije na

Tesla powerwall

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije
overhaul kaže...

Kad smo kod toga, jedan Samsung koji je imao ovu aferu sa "eksplodirajućim baterijama" ukazuje i na opasnost da nešto takkvoga grune u dijelu baterijskih sklopova ovakvih velikih sustava - a vidimo da samo jedna čelija radi prilično štete pa bi oštetila popriličnu količinu susjednih packova i spojeve, ne? 

 Zapravo ne.

Jedna je stvar baterija u mobitelu, koja ovisi o jednom čipu koji joj kontrolira temperaturne, naponske i strujne nivoe, a kod  profi baterijskih sustava to je izvedeno puno bolje, uz višestupanjsku zaštitu, tako da je vjerovatnost takvih kataklizmičkih događaja vrlo mala.

Pogledaj si za primjer baterijske kontrolere u  Teslinim autima, imaju zasebno praćenje temperature i odziva baterija  podijeljeno na puno sektora, i već i neznatna promjena parametara baterije se kompenzira kroz promjenu karakteristike punjenja, tako da je šansa da se odvali poklopac na bateriji zbog ekspanzije ili da se dogodi požar praktički zanemariva, a i sama baterija(s kučištem) je dizajnirana da u slučaju takvog događaja ne dođe do opasnog zapaljenja ili eksplozije.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.9.2016 18:57 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije na

Ti kazes da je nemoguce ili zanemarivo mala vjerojatnost. Al eto tesla se zapalio.

https://electrek.co/2016/08/15/tesla-model-s-catches-fire-test-drive-france/

S druge strane nikad se ne smije podcjeniti ljudska glupost. To sto ti ne bi zapalio pozar u sumi, ne znaci da i netko drugi ne bi. 

 

Moj PC  
1 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije
JosephBullet kaže...

Ti kazes da je nemoguce ili zanemarivo mala vjerojatnost. Al eto tesla se zapalio.

https://electrek.co/2016/08/15/tesla-model-s-catches-fire-test-drive-france/

S druge strane nikad se ne smije podcjeniti ljudska glupost. To sto ti ne bi zapalio pozar u sumi, ne znaci da i netko drugi ne bi. 

 

 Rekla-kazala....

A svaka LiPo baterija izaziva požar prilikom mehaničke deformacije, ali, nažalost, trenutno ne postoji bolja tehnologija(LiFe ne gori, ali ima manji kapacitet).

Vjerovatnost da je ovaj požar posljedica neispravnog sustava punjenja u autu je ravno 0, vjeruj mi.

Ali, novinari traže senzacionalizam....

Uglavnom, vidjet ćemo rezultate obdukcije.

Kruha i igala...
14 godina
online
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije

Reverzibilna elektrana je u startu puno skuplja nego ovaj mali baterijski sustav, naravno, kapacitet je puno veći ali je i vrijeme reakcije neizmjerno sporije. Različita namjena. Kruške i jabuke.

14 godina
online
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije

Tesla se zapalio nije vijest, osobno sam u medijima vidio napise o bar desetak slučajeva. Dakle nemoguće nije, čak niti nevjerojatno. E sad je li to uzrokovano neispravnošću ili oštećenjem ne bih ulazio, ali događa se.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije

Da, ovu vijest treba gledati samo kao još jednu subvenicju Tesli. Nema tu nikakve "tehnologije" vrijedne spomena.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije
overhaul kaže...

Hm, a ova izjava također nije baš ispravna "proizvodnja i potrošnja čiste energije". Ovo je samo veliki regenerativni stabilizator. Odakle će se puniti baterije, tj. dali je električna energija kojima se pune proizvedena "čisto" ili "prljavo", nema nikakve veze s ovime.  

Ja svakog onog tko neki sustav proglašava zelenim pitam - bi li onda želio tvornicu komponenti tog sustava ili deponij/reciklažu u svom gradu?

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije
MrBlc kaže...
overhaul kaže...

Hm, a ova izjava također nije baš ispravna "proizvodnja i potrošnja čiste energije". Ovo je samo veliki regenerativni stabilizator. Odakle će se puniti baterije, tj. dali je električna energija kojima se pune proizvedena "čisto" ili "prljavo", nema nikakve veze s ovime.  

Ja svakog onog tko neki sustav proglašava zelenim pitam - bi li onda želio tvornicu komponenti tog sustava ili deponij/reciklažu u svom gradu?

 

 Gleda se ukupni ekološki utjecaj i po tome su neke tehnologije bolje od drugih, no nije lako sagledati ukupnu štetu, pa nešto naizgled zeleno u konačnici može biti štetnije. No tvoje pitanje je čisti populizam, na koji bi se istim stilom moglo odgovoriti da bi se stanovnici Fukušime vjerojatno rado mijenjali.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Tesla pokreće najveći projekt pohrane energije
Visak kaže...

 Gleda se ukupni ekološki utjecaj i po tome su neke tehnologije bolje od drugih, no nije lako sagledati ukupnu štetu, pa nešto naizgled zeleno u konačnici može biti štetnije. No tvoje pitanje je čisti populizam, na koji bi se istim stilom moglo odgovoriti da bi se stanovnici Fukušime vjerojatno rado mijenjali.

Nije čisti populizam jer pri proizvodnji pitanja imam prljave namjere :-P

 

Šalu na stranu, bio bi populizam kad bi cilj bio "dokazati" da su tehnologije prljave, međutim, cilj je potaknuti ljude da razmišljaju upravo o ukupnom ekološkom utjecaju, što nije lako kad se s jedne strane nešto događa na drugom kraju svijeta, a ti vidiš samo krajnji proizvod, a s druge strane imaš jake lobije koji guraju svoje interese (a koji su na području ekologije danas poprilično jaki).

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice