Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

poruka: 18
|
čitano: 3.242
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama".
10 godina
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

kvalitetnu umjetnu inteligenciju sigurno nece (neposredno) napraviti covjek 

 
0 1 hvala 0
10 godina
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

Dobar tekst. Na sličnu temu je objasnio i V.Švajcer u svojoj kolumni u ovomjesečnoj Mreži gdje objašnjava da se ne moramo bojati AI, jer sve je to stvario čovjek, te onda iako sam uči, ne može najednom "preuzeti" sustave i krenuti uništavati ljude.

Međutim, počesto glupavi mediji krenu pisati gluposti i šopati ljude sa idiotskim zaključicma, te zato takve izvore informairanja obilazim u velikome luku.

Da, poznat mi je A* algoritam, baš sam njega opisivao u svojem diplomskom radu u vezi jedne teme o električnim vozilima, tako da i imam nekog iskustva u AI.

 

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

Ako Japan ima više robota nego Amerika i Njemačka zajedno, zašto onda Japanci nisu nezaposleni, tj imaj nezaposlenost 3-5%?

 

Također i Južna Koreja, Amerika i Njemačka. Imaju najveću vojsku robota i najmanje stope nezaposlenosti.

 

Povezivanje robota i nezaposlenosti je notorna glupost.

 

Roboti drastično povećavaju produkciju materijalnih dobara i konkurentnost, a to daje hrpu love, tako da svaki tujo i mujo može dobiti neki poslić da radi.

Krpicu pa neka glanca robote, love ima, nezaposlenosti nema.

 

Nije mi jasno zašto netko tko se bavi tehnologijom, robotima i računalima to jednostavno ne vidi?

 

http://www.ifr.org/robots-create-jobs/

 

 

 

 

Time waits for no man.
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

Lijepo da netko  upozori na pravo stanje stvari, jer čak i među infomatičarima ima previše onih koji vjeruju u neke bajke na ovom području.

 

Mali ispravak:

AI je sve što na neki način oponaša ljudsku inteligenciju, pa tako to vrijedi i za chat botove.

Tehnika kojom se koriste nije bitna.

Nekada se i računanje u dekadskom sustavu smatralo umjetnom inteligencijom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Umjetna inteligencija i prirodna glupost u ral
trolaslavonska kaže...

kvalitetnu umjetnu inteligenciju sigurno nece (neposredno) napraviti covjek 

PzKpfw kaže...

Dobar tekst. Na sličnu temu je objasnio i V.Švajcer u svojoj kolumni u ovomjesečnoj Mreži gdje objašnjava da se ne moramo bojati AI, jer sve je to stvario čovjek, te onda iako sam uči, ne može najednom "preuzeti" sustave i krenuti uništavati ljude.

Međutim, počesto glupavi mediji krenu pisati gluposti i šopati ljude sa idiotskim zaključicma, te zato takve izvore informairanja obilazim u velikome luku.

Da, poznat mi je A* algoritam, baš sam njega opisivao u svojem diplomskom radu u vezi jedne teme o električnim vozilima, tako da i imam nekog iskustva u AI.

Strahu, naravno, nema mjesta, no cinjenica je da svaki machine learning algoritam aproksimira funkciju na 'kaotican' nacin, sto znaci da predstavlja savrsenu crnu kutiju. Kad je propisno istreniran, znamo da dobijamo ispravno klasificiranje za odredjeni set ulaznih vrijednost i hiperparametara, no "problem" je taj sto ne razumijemo na koji nacin ta kutija radi. Nije nerealno ocekivati "lazljivu" umjetnu inteligenciju koja naizgled samo daje korektne izlaze za ulaze, ali u stvarnosti mjeri stosta drugo i trenira se u sasvim drugim domenama (racunajuci da je umrezena i da ima neogranicen pristup podacima).

Nemoguce je razaznati kako istreniran model radi ono sto radi - to i je cijela poanta tih algoritama. Nisu deterministicki, i nisu specijalizirani. Univerzalni su, i njihova preciznost i recall ovise iskljucivo o trenirajucem setu i hiperparametrima.

 

Tanen kaže...

....

Povezivanje robota i nezaposlenosti je notorna glupost.

 ....

Industrijske revolucije su prodavale istu pricu. Jesi li ti sposoban proizvesti robota u svojoj garazi? Nisi. Dakle, ovisis o nekom (ili nekima) koji ce robote proizvesti za tebe.

Jednako kao i u proslim industrijskim revolucijama, nije problem u tehnologijama, vec u neravopravnoj raspodjeli istih i u prizemnim motivima.

Sasvim je moguce da cemo prvih par desetljeca gladovati uz minimalni basic income dokle bogati ljudi taloze resurse sebi u skladista. Roboti mogu iskorijeniti rad - no to samo znaci da odjednom nemamo nacin za raspodjelu resursa.

 

Sta ce biti ako jednom u buducnosti samo odredjeni smiju koristiti robote za farme, jer je netko, recimo, donio zakon da smijemo imati samo 0.1 robota po stanovniku?

Tisucljecima gledamo kako razna vlast pise zakone kakvi im odgovaraju, a mi ih slijedimo jer vlast na svojoj strani ima vojsku i resurse. I sad treba ocekivati da ce se nesto odjednom promjeniti? Cisto sumnjam.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
10 godina
offline
Re: Umjetna inteligencija i prirodna glupost u ral

@Deus ex machina

 

Hoćeš reći da ne možemo do kraja predvidjeti ponašanje AI u nekoj situaciji?

Npr.  ako AI kontrolira neki vojni sustav, te zbog nepredvidljivost AI može doći do neželjenih situacija.

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
16 godina
odjavljen
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

Vec vidim da je Dragu nesto raspizdilo na internetima pa je uzeo ovo napisati 

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Umjetna inteligencija i prirodna glupost u ral
PzKpfw kaže...

@Deus ex machina

 

Hoćeš reći da ne možemo do kraja predvidjeti ponašanje AI u nekoj situaciji?

Npr.  ako AI kontrolira neki vojni sustav, te zbog nepredvidljivost AI može doći do neželjenih situacija.

Ako laicki gledam na napisano, onda je odgovor - apsolutno.

 

Stvar je u tome da je teza postavljena pogresno - postoji ogroman upitnik u "AI kontrolira neki vojni sustav". Pravilna kontrola bilo kakve vojske ovisi o mnogim drugim cimbenicima u koje bi AI trebao biti upucen i u koje bi trebao smjeti uplitati prste, prije svega internacionalna politika, ekonomska politika, socioloski uvjeti, etc etc etc. Takav AI bi vrlo vjerojatno iskorijenio rat u par godina, no problem je u tome sto mi ne bi dopustili takvom benevolentnom diktatoru da nas kontrolira; ne, mi bi politicke odluke donosili iz dupeta (bas kao i sada), a onda kad se upetljamo u probleme iz kojih se ne mozes izvaditi i svaka odluka je doslovce lutrija - onda bi htjeli da AI odluci idealnu odluku za nas.

To ne ide tako.

Pored toga, za kontroliranje nekog vojnog sustava uopce ne trebas AI, vec obican deterministicki algoritam koji cijenu ljudskog zivota treba staviti ispred svega ostalog - jer uglavnom tako ljudi gledaju na rat. Nismo vise u razdoblju prije krista tako da trebamo ratovati za resurse; danas se ratuje zbog ideologija. AI koji kontrolira vojnu snagu ne moze tu skoro nista napraviti, i trebao bi nam AI koji moze brzo prepoznati znakove fanatickog idealiziranja bajki i onda prisiliti jedinku (dijete, a onda i roditelje) na re-edukaciju. Taj Big Brother sustav je cijena utopije, a ja ne znam nikog tko bi bio voljan podvrci se brzinskoj indoktrinaciji "za dobro covjecanstva".

 

Postaje to vec filozofsko pitanje, u maniri Brave new world. Nije to lako (ako je uopce moguce) odgovoriti.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
11 godina
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

Negdje sredinom 18. stoljeća u Engleskoj su počeli uvoditi strojeve u proizvodnju. To je dovelo do, danas znane kao, industrijske revolucije. Nuspojava je bila i zamjena radnika (odnosno radnih mjesta) strojevima, na što su ovi reagirali razbijanjem istih (vidi Luddite). Dakle od svih zemalja na svijetu Engleska ima najdužu tradiciju ukidanja radnih mjesta. Onda je za očekivat da je u Engleskoj i najveća nezaposlenost.

Ali gle čuda nije tako. Upravo suprotno, najveća nezaposlenost je tamo gdje radnike ne zamjenjuju strojevima, pa onda iz tih zemalja ljudi emigriraju u zemlje gdje se najviše radnici zamjenjuju strojevi (u novije robotima). Baš čudno.

 

Ili možda nije? Samo treba malo mućnit glavom.

 

A roboti? Daleko je dan kad će se oni počet bunit. Jako daleko. Ako ikad.

 
1 2 hvala 0
7 godina
offline
Re: Umjetna inteligencija i prirodna glupost u ral

Potpuno se slažem. povezivanje robota i nezaposlenosti je glupost. Ekonomija nije zero sum game, a većina ljudi gleda na ljudski i robotski rad upravo kroz zero sum. Ako robot radi više i bolje, ostaje više svima, pa i onima koji nemaju posla => u idealnom slučaju nitko nema posla 9-5 i svi imaju sve što žele. Star trek, komunistička ili bilo koja druga utopija.

 

S druge strane jel netko čitao Dinu? Butlerian jihad i postavke svijeta nakon njega.

 

 

16 godina
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

I ne znam zašto se uvijek spominju klasične AI babroge: Skynet&Terminator, kad je dovoljno pogledati: 

 i vidjeti kako se Heuristically Programmed ALgorithmic Computer  
 otme ljudskoj kontroli.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.1.2017 17:58 (memulica).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Umjetna inteligencija i prirodna glupost u ral
PzKpfw kaže...

Dobar tekst. Na sličnu temu je objasnio i V.Švajcer u svojoj kolumni u ovomjesečnoj Mreži gdje objašnjava da se ne moramo bojati AI, jer sve je to stvario čovjek, te onda iako sam uči, ne može najednom "preuzeti" sustave i krenuti uništavati ljude.

Zapravo postoje dva opasna scenarija:

 

1.) AI koji nauči lagati i čeka pravi trenutak. Ovaj scenarij je malo SF-ovski, ali kad uzmemo u obzir vijest koju sam jutros pročitao - da Google planira napraviti AI kojoj će biti zadatak razvija AI, scenarij u kojem koristimo AI sustave za koje više i ne znamo kako točno rade nije nemoguć.

 

2.) Daleko jednostavniji i vjerojatniji scenarij je onaj scenarij koji je doveo do katastrofe u Fukushimi - ljudska pohlepa i laganje samom sebi da je stvar pod kontrolom. U tom scenariju bi preuzimanje kontrole krenulo postepeno, ali pohlepa u vidu velike štete zbog gašenja sustava i opasnost od izlaganja neprijatelju (kod vojnih sustava) ili prekida proizvodnje i opskrbe (kod civilnih sustava) bi mogli dovesti do samozavaravanja i odgađanja gašenja sustava koji pokazuje "greške" dok ne bude kasno.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

Stručni i pomalo tajnoviti savjetodavni znanstveni panel koji već desetljećima pod imenom JASON savjetuje američku vojsku

Ovo baš zvuci kao zaplet za priču o umjetnoj inteligenciji koja se otela kontroli  

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

u nas se odmah zbivaju standardne devijacije: strojno prevođenje zlorabi se za sve i svašta (izvornik se propusti kroz GT a od prevoditelja se traži "samo korekcija", što je dvostruki posao za trostruko manje novca), iznimno stručan rad mora se prodavati u bescijenje (inače nema posla) a vlasnici agencija krivotvore rad tako da svoje žigove tumača stavljaju na tuđe prijevode (ovo je pravilo). ako već nema tehnologije, industrije i znanosti, Hrvatska barem u nemoralu i lopovluku napreduje brže od svih. Drago, hvala za produbljivanje depresije tekstom o nečemu što je svakome s imalo soli u glavi trebalo odavno biti jasno. opća u.i. ne postoji i nikad neće. specijalizirane će od ljudi načiniti otpad, barem u ovoj nadridržavi, i to se već zbiva. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

Ipak, s druge strane... :)

 

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

Meni se čini da Dragu plaća AI kako bi ona ostala što dulje prikrivena !  

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Umjetna inteligencija i prirodna glupost u ral
AI pobijedio kasparova pa 20 god poslije pobijedio nekog tipa u staroj kineskoj igri, pa prevodi jezike ko veliki... samo sto nas ne baci sve u roblje
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Umjetna inteligencija i prirodna glupost u raljama

Da li AI tehnologija raste eksponencijalno? 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice