Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.159.834
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ERROR1911 kaže...
Darky kaže...
ERROR1911 kaže...

 puno hvala na pomoći uspio sam uspješno podesiti disk i sambu, sad sam naletio na problem s transmission. 

 imam ovu grešku dali je kome poznato? slika

jesi provjerio postavke firewalla?

te sigurnosne postavke foldera(mape) koju pokušavaš čitati?

 Trebao sam od transmisiona ubacit svoju IP adresu na whitlist i to sad radi... sad proučavam zašto na dva racunala koja su spojena u mrezi i na njima je win7 ne vide RPI a pc na kojem je win10 od prve skuzio rpi

 jesi li uspio? sto znaci da ih ne vidi? jel ih mozes pingat sa tih win 7 racunala? jel problem mozda ip adresa? (cini mi se da sam negdje vidio da je na raspi-u 10.nesto.nesto.nesto, a pretpostavljam da je na win 7 192.168.nesto.nesto, koja ti je ip na win 10?)

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
ERROR1911 kaže...
Darky kaže...
ERROR1911 kaže...

 puno hvala na pomoći uspio sam uspješno podesiti disk i sambu, sad sam naletio na problem s transmission. 

 imam ovu grešku dali je kome poznato? slika

jesi provjerio postavke firewalla?

te sigurnosne postavke foldera(mape) koju pokušavaš čitati?

 Trebao sam od transmisiona ubacit svoju IP adresu na whitlist i to sad radi... sad proučavam zašto na dva racunala koja su spojena u mrezi i na njima je win7 ne vide RPI a pc na kojem je win10 od prve skuzio rpi

 jesi li uspio? sto znaci da ih ne vidi? jel ih mozes pingat sa tih win 7 racunala? jel problem mozda ip adresa? (cini mi se da sam negdje vidio da je na raspi-u 10.nesto.nesto.nesto, a pretpostavljam da je na win 7 192.168.nesto.nesto, koja ti je ip na win 10?)

nisam uspio... 

 

ne mogu pingati na tim win7 računalima 

 

na win 10 je 10.0.0.66

a na win7 je 10.0.0.150

 

provjerio sam i vatrozid nije do njega, ova win7 računala vide ovo win10 ali ne vide RPI

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.6.2016 17:31 (ERROR1911).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ERROR1911 kaže...

nisam uspio... 

 

ne mogu pingati na tim win7 računalima 

 

na win 10 je 10.0.0.66

a na win7 je 10.0.0.150

 

provjerio sam i vatrozid nije do njega, ova win7 računala vide ovo win10 ali ne vide RPI

 hmmm, probaj pingat win7 racunala sa raspia.

de stavi ipconfig iz cmd-a na win 10, win7 i ifconfig sa raspia ako nije problem

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
ERROR1911 kaže...

nisam uspio... 

 

ne mogu pingati na tim win7 računalima 

 

na win 10 je 10.0.0.66

a na win7 je 10.0.0.150

 

provjerio sam i vatrozid nije do njega, ova win7 računala vide ovo win10 ali ne vide RPI

 hmmm, probaj pingat win7 racunala sa raspia.

de stavi ipconfig iz cmd-a na win 10, win7 i ifconfig sa raspia ako nije problem

 na raspi sam sad probao pingati ta tri računala i pinga ih 

 

slike su ipconfig i ifconfig

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.6.2016 18:20 (ERROR1911).
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Na win7 ti je kriva maska, stavi da bude ista kao i na ostalima: 255.255.255.0

 
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ERROR1911 kaže...

nisam uspio... 

 

ne mogu pingati na tim win7 računalima 

 

na win 10 je 10.0.0.66

a na win7 je 10.0.0.150

 

provjerio sam i vatrozid nije do njega, ova win7 računala vide ovo win10 ali ne vide RPI

 jesi provjerio Domenu/workgrupu? da li svi imaju iste postavke?

14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Provjerio sam domenu na svim računalima je WORKGROUP, ali i dalje na ni jednom Win7 računalu nemam RPi 

 

i dali tko zna kako da podesim na RPi statički IP i kako podesti da transmission auto start ima da ga ne moram ja ručno preko console pozivati? 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ERROR1911 kaže...

Provjerio sam domenu na svim računalima je WORKGROUP, ali i dalje na ni jednom Win7 računalu nemam RPi 

 

i dali tko zna kako da podesim na RPi statički IP i kako podesti da transmission auto start ima da ga ne moram ja ručno preko console pozivati? 

 opcenito sve naredbe koje hoces da ti se izvedu pri startup-u mozes staviti u /etc/rc.local

 

naprimjer: 

#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#onaj tekst sto ti vec pise...
# By default this script does nothing.

ifconfig wlan0 up
wpa_supplicant -Dnl80211 -iwlan0 -c/etc/wpa_conf -B
dhclient wlan


exit 0

staticki ip mozes podesit sa:

sudo ifconfig eth0 192.168.1.50 up #znaci postavi ip i "podgine" eth0, tj. koji god device stavis

to mozes stavit u rc.local da ti bude nakon reboota inace se vrati na default.

ako ne zelis tako, mozes podesit ip i u /etc/netwrok/interfaces, nemam sad primjer posto sam bas danas formatirao sd karticu od banane da je mogu stavit u arduino :S

 

znaci, ako transsmission pokreces s tom naredbom, stavis ju samo u rc.local prije exit 0

podesio si netmaske i provjerio workgupe i dalje ne vide win 7 racunala i ne pingaju?

firewall na rpi-u nisi dirao, pretpostavljam? ako jesi, daj zaljepi ovdje sta ti pokaze sudo iptables -vL

znaci, win 7 vidi win 10 i obrnuto, rpi vidi sve, ali win 7 ne vidi rpi?

 

 

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
ERROR1911 kaže...

Provjerio sam domenu na svim računalima je WORKGROUP, ali i dalje na ni jednom Win7 računalu nemam RPi 

 

i dali tko zna kako da podesim na RPi statički IP i kako podesti da transmission auto start ima da ga ne moram ja ručno preko console pozivati? 

 opcenito sve naredbe koje hoces da ti se izvedu pri startup-u mozes staviti u /etc/rc.local

 

naprimjer: 

#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#onaj tekst sto ti vec pise...
# By default this script does nothing.

ifconfig wlan0 up
wpa_supplicant -Dnl80211 -iwlan0 -c/etc/wpa_conf -B
dhclient wlan


exit 0

staticki ip mozes podesit sa:

sudo ifconfig eth0 192.168.1.50 up #znaci postavi ip i "podgine" eth0, tj. koji god device stavis

to mozes stavit u rc.local da ti bude nakon reboota inace se vrati na default.

ako ne zelis tako, mozes podesit ip i u /etc/netwrok/interfaces, nemam sad primjer posto sam bas danas formatirao sd karticu od banane da je mogu stavit u arduino :S

 

znaci, ako transsmission pokreces s tom naredbom, stavis ju samo u rc.local prije exit 0

podesio si netmaske i provjerio workgupe i dalje ne vide win 7 racunala i ne pingaju?

firewall na rpi-u nisi dirao, pretpostavljam? ako jesi, daj zaljepi ovdje sta ti pokaze sudo iptables -vL

znaci, win 7 vidi win 10 i obrnuto, rpi vidi sve, ali win 7 ne vidi rpi?

 

 

 Uspio sam dobiti da Win7 računala i RPi se pingaju ali ih ne vidim sad u exploreru,

 

na rpi firewall nisam dirao 

root@raspberrypi:~# iptables -vL
Chain INPUT (policy ACCEPT 0 packets, 0 bytes)
pkts bytes target prot opt in out source destination

Chain FORWARD (policy ACCEPT 0 packets, 0 bytes)
pkts bytes target prot opt in out source destination

Chain OUTPUT (policy ACCEPT 0 packets, 0 bytes)
pkts bytes target prot opt in out source destination

 

dap win7 vidi win10 pc ali ne vide RPi 

a Win10 vidi sve 

 

 

 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ERROR1911 kaže...
..

 Uspio sam dobiti da Win7 računala i RPi se pingaju ali ih ne vidim sad u exploreru,

 

..

 

 na rpi imaš share + usera/pass poznato win?

- tad druga računala ne vidiš jer je ručni ip, da je dodjeljeno routerom tad bi vidio. umjesto ručnog, bolja opcija je rezervacija ip-a u routeru ako ima opciju. naziv workgorupa je nevažan to je domena.. (još smješniji fičer homegorupa koji slući samo juzerima za kliknext).

- otvori ručno upisom ip-a... tad vidiš, mapiraj CMDom ili napraviš batch...

 

btw, mreža nije specifična za OS ili verziju.. pravila su uvijek ista.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.6.2016 18:27 (ihush).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ERROR1911 kaže...

 Uspio sam dobiti da Win7 računala i RPi se pingaju ali ih ne vidim sad u exploreru, 

dap win7 vidi win10 pc ali ne vide RPi 

a Win10 vidi sve 

 

 

 

 Smrdi mi kao na neki problem s workgroupama, nisam bas expert na tom podrucju, s obzirom da se svi medusobno pingaju i vide, sa strane postavka rpi-a je ok.

Kako im pristupas preko explorera? Samo upises ip? Mozes li opisati malo mrezu? To ide sve preko rutera kojem je ip 10.0.0.138 ili sto se nalazi na adresi 10.0.0.138? 

Koja je ruta od rpi-a? Mozes provjerit sa sudo route -n, probaj je postavit isto na 10.0.0.138 sa sudo route add default gw 10.0.0.138

14 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Imam problem sa Linux Mintom, naime, pred neki dan nakon instalacije nadogradnji i restarta mi je prestal delat GUI (LightDM), to sam složil na jedvite jade i sad mi je nestal terminal, ne radi Ctrl+Alt+T, ne radi kad u nekoj mapi lupim desni klik i onda na "run in terminal", jednostavno ga nema nigdi. Pali samo Ctrl+Alt+F1 ili Alt+F2.

Kak da to složim (bez reinstalacije jer mi je potrebno samo da drži vodu dok ne izađe Mint 18)?

Trust me, I'm a Jedi!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ITman kaže...

Imam problem sa Linux Mintom, naime, pred neki dan nakon instalacije nadogradnji i restarta mi je prestal delat GUI (LightDM), to sam složil na jedvite jade i sad mi je nestal terminal, ne radi Ctrl+Alt+T, ne radi kad u nekoj mapi lupim desni klik i onda na "run in terminal", jednostavno ga nema nigdi. Pali samo Ctrl+Alt+F1 ili Alt+F2.

Kak da to složim (bez reinstalacije jer mi je potrebno samo da drži vodu dok ne izađe Mint 18)?

 Sjećam se da je bilo nekih skripti za fontove koje su znale skršiti MDM nakon updatea, a kod tebe je vjerojatno problem s lightdm-om. Da ga probaš maknuti

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=188366

 

 

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.6.2016 20:47 (hrvooje).
14 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
ITman kaže...

Imam problem sa Linux Mintom, naime, pred neki dan nakon instalacije nadogradnji i restarta mi je prestal delat GUI (LightDM), to sam složil na jedvite jade i sad mi je nestal terminal, ne radi Ctrl+Alt+T, ne radi kad u nekoj mapi lupim desni klik i onda na "run in terminal", jednostavno ga nema nigdi. Pali samo Ctrl+Alt+F1 ili Alt+F2.

Kak da to složim (bez reinstalacije jer mi je potrebno samo da drži vodu dok ne izađe Mint 18)?

 Sjećam se da je bilo nekih skripti za fontove koje su znale skršiti MDM nakon updatea, a kod tebe je vjerojatno problem s lightdm-om. Da ga probaš maknuti

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=188366

 

 

 Riješio sam LightDM sa:
dpkg --get-selections | grep hold
dpkg --get-selections | grep nvidia
dpkg --get-selections | grep fglrx
 
sudo apt-get install --reinstall mint-meta-cinnamon

 

Ali sad nema terminala, ko da je u zemlju propal, čak mi je i Gedit nestal (al sam njega opet instaliral). Srećom sam prije instaliral XTerm pa sad mogu njega koristit ili ctrl+alt+F1. Neda mi se previše čeprkat da se opet nekaj ne sj**e, bude tak izduralo valjda do release-a Mint 18.

Tak mi i treba kad ne gledam koja se ažuriranja nude za instalaciju nego samo lupam Yes ko neumni. Već sam dva puta moral ponovno instalirat Mint (bilo je jednostavnije nego tražit rješenja po netu). :-D

Trust me, I'm a Jedi!
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ITman kaže...

 Riješio sam LightDM sa:
dpkg --get-selections | grep hold
dpkg --get-selections | grep nvidia
dpkg --get-selections | grep fglrx
 
sudo apt-get install --reinstall mint-meta-cinnamon

 

Ali sad nema terminala, ko da je u zemlju propal, čak mi je i Gedit nestal (al sam njega opet instaliral). Srećom sam prije instaliral XTerm pa sad mogu njega koristit ili ctrl+alt+F1. Neda mi se previše čeprkat da se opet nekaj ne sj**e, bude tak izduralo valjda do release-a Mint 18.

Tak mi i treba kad ne gledam koja se ažuriranja nude za instalaciju nego samo lupam Yes ko neumni. Već sam dva puta moral ponovno instalirat Mint (bilo je jednostavnije nego tražit rješenja po netu). :-D

 Fale ti gnome paketi. Gedit je gnome-ov projekt, kao i Terminal ako ga koristiš. Moraš naučiti čitati logove, a ne ovako se čuditi zašto. Otvoriš syslog i pogledaj zašto se aplikacija ne pokreće pa onda ideš dalje.

Samomrzeći hrvat
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Na 64-bitnom Mint 17.3, dakle Ubuntu LTS 14.04. Jel tvoj 64-bitni?

...

Pakirao sam s pyinstall

Sad sam tek skuzio ove edite. Je, 64-bitni je, medutim, Ubuntu 12.04. Mislim da me i EU IV zeza zbog verzije GLIBC-a, no izgurat cu jos par tjedana s ovim, onda ide cista instalacija novog Ubuntua. Ovaj veselo gura vec 4 godine. :D

 

Probaj uvesti samo klase koje koristis u kodu:

from PySide.QtGui import QMainWindow, QIcon, QLabel, QLineEdit, QPushButton  # itd.

mozda smanji velicinu izvrsne datoteke, ne znam kako pyinstall tocno pakira.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Postoje još ljudi koji koriste 32 bitne sustave?

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Postoje još ljudi koji koriste 32 bitne sustave?

 

Svijet je zanimljivo mjesto i navodno postoje računala koja nisu x86 desktopi.

 

A kad tamo...recimo autori najrazvikanijeg jeftilen računalnog projekta, koji je inače baziran na 64-bitnoj ARM mašini, kažu ovo:
"At launch, we are using the same 32-bit Raspbian userland that we use on other Raspberry Pi devices; over the next few months we will investigate whether there is value in moving to 64-bit mode."

Drugim riječima: "'Skru ju, ne da nam se pisati drivere nanovo".

 

ARMv7 su također 32-bitni, dosta hardvera je bazirano na njima.

Podržavaju ih bitnije distribucije, pa ono...biti će tu još koju godinu sigurno.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...
hrvooje kaže...

Na 64-bitnom Mint 17.3, dakle Ubuntu LTS 14.04. Jel tvoj 64-bitni?

...

Pakirao sam s pyinstall

Sad sam tek skuzio ove edite. Je, 64-bitni je, medutim, Ubuntu 12.04. Mislim da me i EU IV zeza zbog verzije GLIBC-a, no izgurat cu jos par tjedana s ovim, onda ide cista instalacija novog Ubuntua. Ovaj veselo gura vec 4 godine. :D

 

Probaj uvesti samo klase koje koristis u kodu:

from PySide.QtGui import QMainWindow, QIcon, QLabel, QLineEdit, QPushButton  # itd.

mozda smanji velicinu izvrsne datoteke, ne znam kako pyinstall tocno pakira.

 Probat ću , nije mi to toliko bitno. Čime ti pakuješ? 

Skužio sam git, branchanje, pushanje, remote repo origin master itd. Lijepo se i uklapa u pycharm.

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Probat ću , nije mi to toliko bitno. Čime ti pakuješ? 

Skužio sam git, branchanje, pushanje, remote repo origin master itd. Lijepo se i uklapa u pycharm.

Nicim, to je Python. :D

To je odlicno, od sad nadalje bez gita nigdje. :D

Za malo vise detalja tu je Pro Git.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Postoje još ljudi koji koriste 32 bitne sustave?

 moj laptop think pad ima celeron M,  2GB RAM i 100 GB SSD

i veselo radi sa 16.04LTS (32-bit)

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pop a cushion on the floor to break your jaw crashing from the following news: for the release of GNOME 3.22 later this year GNOME has actually added a new feature! :)

http://www.omgubuntu.co.uk/2016/06/nautilus-batch-rename-feature-coming-gnome-3-22

 

Žalosno što je ovako nešto u 2016. vijest

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.6.2016 7:19 (hrvooje).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

slažem se + ali.. danas nevažno (mada se očekuje od filemanagera). Toliko da se ne sjećam kad mi je ta opcija posljednji put zatrebala + soft npr za pregled slika nudi batch dok za fileove osim multimedijalnih to i nemam neke potrebe..

fičer koji se podrazumijeva, ali je postao sporedno-sporadično (ne)potreban. No postao je vijest? LOL.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mint 18 beta Cinnamon 3.0 i Mate vani

http://blog.linuxmint.com/?p=3035

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Razmišljam o prelasku na Debian(testing).

https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.6.2016 17:07 (GNU+Linux).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Trebao bi kupiti komp koji bi morao pokretati CentOS/RHEL sa kernelom 3.10*, pa me zanima da li bi sve uspješno radilo na FM2+ socketu?

Uzeo bi npr. Asus A68HM-PLUS matičnu i A8 7600 proc. Ne usudim se složiti kantu, a da na kraju ne radi sa starijim kernelima.

 

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
DuxTm kaže...

Trebao bi kupiti komp koji bi morao pokretati CentOS/RHEL sa kernelom 3.10*, pa me zanima da li bi sve uspješno radilo na FM2+ socketu?

Uzeo bi npr. Asus A68HM-PLUS matičnu i A8 7600 proc. Ne usudim se složiti kantu, a da na kraju ne radi sa starijim kernelima.

 

Hvala

 koji je razlog da ti treba stari kernel?

13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zato što dolazi s tim kernelom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
GNU+Linux kaže...

Razmišljam o prelasku na Debian(testing).

 pa zar jos nisi :D ? svakako preporucam :)

12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Djuro von Prekoplotovich kaže...
 

Čista instalacija u VMware VM, ništa taknuo, C::B iz njihovog repozitorija.

Bez provjere sam 99% siguran da je uzrok neki klasterfak s vxVidžetima.

Ova verzija C::B im je radila na prethodnim rilisovima bez ikakvih problema.

OK, osim onog standardnog multiplatformskog s tulčejnom kada gdb uzme svoj zen trenutak i odluta, pa kill -9 odradi svoje.

 

Dakle, opet na Eclipse.

 

Uklonili su wxWidgets 2.8 iz repozitorija, pošto su uzeli staru verziju C::B, taj pak ne radi najbolje s verzijom 3.

Klasika.

C::B je inače opskurni IDE za neke tamo ezoterične jezike kao C i C++, pa najvjerojatnije zbog toga nije niti dobro potestirano.

 

Jej.

 

I tako odem ja malo na zadnji Eclipse CDT, Mars 2...

Najprije prazan "Welcome" ekran...kada prebacim na drugu "perispektivu", ne mogu niti kreirati novi projekt jer dugmad nisu dostupna.

U rijetkim trenucima kada su dostupna, zamrzne se GUI kada se unesu svi parametri.

Port SWT-a za GTK3 ne radi stabilno...

 

Jej.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice