Linux na vanjski disk

poruka: 48
|
čitano: 11.588
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Linux na vanjski disk

Ideja je sledeca. Instalacija linuxa na vanjski disk ali da ne dira boot sektor internog diska vec da se instalira na vanjski disk i da ja sa F8 ili f12 ili koja vec tipka udjem u boot meni i dignem linux. To bi mi trebalo da podesim i imam uz sebe kad idem nekome popravljati komp i sl.  Izvodivo i kako?

:)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Linux na vanjski disk

Znam da imaš one linuxe, npr. puppy ili slitaz, koje staviš na USB i pokrećeš s njega bez da ti diraju nešto po boot meniju. Što se tiče Ubuntu ili Mint ne znam može li se tako nešto napraviti, ali uvijek imaš live CD.

 

Osmijeh

When I'm good, I'm very good. But when I'm bad, I'm even better. ;)
 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Linux na vanjski disk

ja sam instaliro  na 2 razlicita hard diska.Na jedan je win na drugom linux (pri instalaciji je jedan iskljucen)

i kad hocu promjenit OS samo u biosu promjenim prioritet bootanja hard diska, 

naravno gruba nema 

 

nadam se da si me skuzio 

znaci dalo bi se i na vanjski stavit

 

Uglavnom,ako imas vremena probaj.Nemas kaj izgubit,ako iskljucis hdd gdje ti je winodws...

 

Samo,ako to mislis kod nekog drugog ustekavat lako moguce da ces dobivat errore kod ucitavanja 

┐(-。ー;)┌ | (  ゚,_ゝ゚)
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.10.2010 12:35 (hrvatskafarkasevec).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
 
1 0 hvala 1
15 godina
protjeran
offline
RE: Linux na vanjski disk

tu pise da je problem to sto usb nije hd(0,0) neg hd(1,0) i da zbog tog nece bootat 

pa ako bi samo bio prilikom instalacije usb ukopcan po nekoj logici trebo bi onda bit hd(0,0)

┐(-。ー;)┌ | (  ゚,_ゝ゚)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux na vanjski disk

Sad se sjetih da sam imao jedan program i nadjoh ga koji tvrdi da bilo koji live cd moze prebaciti na usb pa upravo pokusavam.

 

http://unetbootin.sourceforge.net/

:)
15 godina
protjeran
offline
RE: Linux na vanjski disk
logic kaže...

Sad se sjetih da sam imao jedan program i nadjoh ga koji tvrdi da bilo koji live cd moze prebaciti na usb pa upravo pokusavam.

 

http://unetbootin.sourceforge.net/

moze moze zaboravio sam skroz na njega 

┐(-。ー;)┌ | (  ゚,_ゝ゚)
14 godina
offline
RE: Linux na vanjski disk
logic kaže...

Ideja je sledeca. Instalacija linuxa na vanjski disk ali da ne dira boot sektor internog diska vec da se instalira na vanjski disk i da ja sa F8 ili f12 ili koja vec tipka udjem u boot meni i dignem linux. To bi mi trebalo da podesim i imam uz sebe kad idem nekome popravljati komp i sl.  Izvodivo i kako?

Jedino što mi pada na pamet je ovo:

 

Instaliraj linux tako da namjestip da linux stavi boot ini na taj tvoj vanjski hdd. Nakon toga napravi repair windowsa i riješena stvar. No jedino što bi bio problem je linuxov grub. On će ti pokazivati kad budeš dizao sa diska i one druge windowse štosi imao prilikom instalacije linuxa.

No možda bi mogao iskopčati hdd-ove na kojima su ti widnowsi i uključiiti vanjski hdd. Pa onda instalirati linux na vanjski hdd. Grub neće zapamtiti nijednu drugu instalaciju windowsa. Kad instaliraš naravno uključiš hdd-ove.

Mnoge države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux na vanjski disk

Evo nadjoh na ubuntu stranici neku usb pen instaler sa kojim se pravi bootabilni usb a i pokusacu sa uniboot. Necu dula boot jer mi i ne treba na mom kompu vec da mogu nosati okolo jedna disk sa kojeg mogu dici linux radi odredenih zahvata i na kojima mogu imati svoje bookmarkse i sl i jos jedan folder sa programima. AIO sto bi se reklao. Muka mi je nosati instalacione dvdove.

:)
14 godina
offline
RE: Linux na vanjski disk
logic kaže...

Evo nadjoh na ubuntu stranici neku usb pen instaler sa kojim se pravi bootabilni usb a i pokusacu sa uniboot. Necu dula boot jer mi i ne treba na mom kompu vec da mogu nosati okolo jedna disk sa kojeg mogu dici linux radi odredenih zahvata i na kojima mogu imati svoje bookmarkse i sl i jos jedan folder sa programima. AIO sto bi se reklao. Muka mi je nosati instalacione dvdove.

  Gledaj! To će ti svejedno biti live cd instalacija pa ćeš morati malo duže čekati da ti se digne linux.

 

Ti si pitao za punu instalaciju bez dual boot-a. Ja sam ti gore rekao kako da to izvedeš. Dakle ako hoćeš pun instalaciju instaliraj linux i stavi boot.ini na prijenosni hdd. Onda popravi boot ini putem windowsovog instalacijskog cd-a. I sistem ti neće prikazivati dual boot. Morati ćeš izabrati da ti se diže sa toga prijensosnoga hdd-a. Onda će ti linuxov grub pokazati linuxov dual boot jer je grub prilikom instalacije registrirao da ima više oseva.

 

No ako hoćeš live cd instalaciju onda ti trebaju programi koje vidim već tražiš. Pogledaj u jednome bugu o linux live cd distribucijama. U njemu ti je to pisalo.

 

Dakle samo odluči hoćeš li live cd instalaciju ili punu instalaciju.

Mnoge države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
15 godina
protjeran
offline
Linux na vanjski disk

al on to misli stavljat na razlicite kompove i  ako nije live imat ce probleme 

 

sam nek uzme unetbootin netreba nista trazit dalje i to je to

┐(-。ー;)┌ | (  ゚,_ゝ゚)
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.10.2010 14:11 (hrvatskafarkasevec).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux na vanjski disk

Mislim da sam se pogresno izrazi. U principu kad bih imao punu instalaciju bilo bi problema na drugim konfiguracijama a meni za druge i treba. Znaci livecd je u pitanju. Probacu sa ovim programima pa javim sta je bilo ako neko drugi pozeli isto. TO bi mi bilo bas prakticno.

:)
15 godina
protjeran
offline
RE: Linux na vanjski disk
logic kaže...

Mislim da sam se pogresno izrazi. U principu kad bih imao punu instalaciju bilo bi problema na drugim konfiguracijama a meni za druge i treba. Znaci livecd je u pitanju. Probacu sa ovim programima pa javim sta je bilo ako neko drugi pozeli isto. TO bi mi bilo bas prakticno.

ma nemas problema ja stalno preko usb-a instaliravam i uvijek imam neki linux na barem jednom usb-u 

al ipak javi kak je proslo :)

┐(-。ー;)┌ | (  ゚,_ゝ゚)
15 godina
offline
RE: Linux na vanjski disk
logic kaže...

Evo nadjoh na ubuntu stranici neku usb pen instaler sa kojim se pravi bootabilni usb a i pokusacu sa uniboot. Necu dula boot jer mi i ne treba na mom kompu vec da mogu nosati okolo jedna disk sa kojeg mogu dici linux radi odredenih zahvata i na kojima mogu imati svoje bookmarkse i sl i jos jedan folder sa programima. AIO sto bi se reklao. Muka mi je nosati instalacione dvdove.

 - pogrešan razlog. u odnosu na LiveCD nećeš napraviti ništa korisnije bootajući s USBa, ali zato USB pokazuje koliko je nestandardan u odnosu na CD (CD radi svugdje jednako, USB ovisi o BIOSu i alatu kojim ga formatiraš.. HPtools).

 

Inače sam CD (liveCD) možeš prebacit na USB bez problema, možeš koristiti portable verzije za npr favorite itd. ... ipak ćeš često zatrebati CD (ili DVD).

Ideja je OK, ali s linuxom si ograničen softwareom dok je većina korisnika Win, recimo regedit, SAM, AV itd.. Ista stvar pod PE je puno korisnija. Šteta što MS to ne dozvoljava.

Za installove, ext.HDD, ISO... btw. ext.HDD na USBu je za BIOS HDD, nema razloga na njega ne instalirati OS po želji.... particije itd. Sve što na FlashDiskovima radi probleme, s HDDom jednostavno nema tih ograničenja. I manji je od kutije DVDa. ... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
RE: Linux na vanjski disk
logic kaže...

Mislim da sam se pogresno izrazi. U principu kad bih imao punu instalaciju bilo bi problema na drugim konfiguracijama a meni za druge i treba. Znaci livecd je u pitanju. Probacu sa ovim programima pa javim sta je bilo ako neko drugi pozeli isto. TO bi mi bilo bas prakticno.

A da! Kad bi imao punu instalaciju onda bi problema zbog različitih konfiguracija jer bi ti linux dizao sa različitih konfiguracija.

 

A live cd se odmah prilagodi konfiguraciji računala. Za prebacivanje live linuxa na usb preporučujem ti: http://www.linuxliveusb.com/

 

Samo da ti napomenem da ti se što god budeš pravio na live linuxu neće pohraniti osim ako ti to ne pohraniš sam ne pohraniš direktno na hdd. Zato nikakvi programi na live linuxu ne dolaze u obzir.

Mnoge države imaju mafiju. Ali u Hrvatskoj mafija ima državu...
15 godina
protjeran
offline
RE: Linux na vanjski disk
captain_soap_McTawish kaže...
logic kaže...

Mislim da sam se pogresno izrazi. U principu kad bih imao punu instalaciju bilo bi problema na drugim konfiguracijama a meni za druge i treba. Znaci livecd je u pitanju. Probacu sa ovim programima pa javim sta je bilo ako neko drugi pozeli isto. TO bi mi bilo bas prakticno.

A da! Kad bi imao punu instalaciju onda bi problema zbog različitih konfiguracija jer bi ti linux dizao sa različitih konfiguracija.

 

A live cd se odmah prilagodi konfiguraciji računala. Za prebacivanje live linuxa na usb preporučujem ti: http://www.linuxliveusb.com/

 

Samo da ti napomenem da ti se što god budeš pravio na live linuxu neće pohraniti osim ako ti to ne pohraniš sam ne pohraniš direktno na hdd. Zato nikakvi programi na live linuxu ne dolaze u obzir.

mozes ti instalirat programe na linux live (sjecam se da sam flash instalirao i gparted) sam neznam dali ostaju nakon gasenja 

jer ako je na usb-u ostaje ti oko 250mb prostora

┐(-。ー;)┌ | (  ゚,_ゝ゚)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux na vanjski disk
ihush kaže...
...

 - pogrešan razlog. u odnosu na LiveCD nećeš napraviti ništa korisnije bootajući s USBa, ali zato USB pokazuje koliko je nestandardan u odnosu na CD (CD radi svugdje jednako, USB ovisi o BIOSu i alatu kojim ga formatiraš.. HPtools).

 

Inače sam CD (liveCD) možeš prebacit na USB bez problema, možeš koristiti portable verzije za npr favorite itd. ... ipak ćeš često zatrebati CD (ili DVD).

Ideja je OK, ali s linuxom si ograničen softwareom dok je većina korisnika Win, recimo regedit, SAM, AV itd.. Ista stvar pod PE je puno korisnija. Šteta što MS to ne dozvoljava.

Za installove, ext.HDD, ISO... btw. ext.HDD na USBu je za BIOS HDD, nema razloga na njega ne instalirati OS po želji.... particije itd. Sve što na FlashDiskovima radi probleme, s HDDom jednostavno nema tih ograničenja. I manji je od kutije DVDa. ... :)

Zasto sam ogranicen softwareom? Ideja je da ga imam na externom disku jer kad dodjem kod nekoga (iako to izbjegavam) utaknem USB hdd i dgnem linux i imam recimo net preko adsl-a, imam mogucnost backupa podataka i sl.

captain_soap_McTawish kaže...
logic kaže...

Mislim da sam se pogresno izrazi. U principu kad bih imao punu instalaciju bilo bi problema na drugim konfiguracijama a meni za druge i treba. Znaci livecd je u pitanju. Probacu sa ovim programima pa javim sta je bilo ako neko drugi pozeli isto. TO bi mi bilo bas prakticno.

A da! Kad bi imao punu instalaciju onda bi problema zbog različitih konfiguracija jer bi ti linux dizao sa različitih konfiguracija.

 

A live cd se odmah prilagodi konfiguraciji računala. Za prebacivanje live linuxa na usb preporučujem ti: http://www.linuxliveusb.com/

 

Samo da ti napomenem da ti se što god budeš pravio na live linuxu neće pohraniti osim ako ti to ne pohraniš sam ne pohraniš direktno na hdd. Zato nikakvi programi na live linuxu ne dolaze u obzir.

Zasto se ne bi pohranilo ako je na hdd-u? Na hdd mozes pisati.

hrvatskafarkasevec kaže...
captain_soap_McTawish kaže...
logic kaže...

Mislim da sam se pogresno izrazi. U principu kad bih imao punu instalaciju bilo bi problema na drugim konfiguracijama a meni za druge i treba. Znaci livecd je u pitanju. Probacu sa ovim programima pa javim sta je bilo ako neko drugi pozeli isto. TO bi mi bilo bas prakticno.

A da! Kad bi imao punu instalaciju onda bi problema zbog različitih konfiguracija jer bi ti linux dizao sa različitih konfiguracija.

 

A live cd se odmah prilagodi konfiguraciji računala. Za prebacivanje live linuxa na usb preporučujem ti: http://www.linuxliveusb.com/

 

Samo da ti napomenem da ti se što god budeš pravio na live linuxu neće pohraniti osim ako ti to ne pohraniš sam ne pohraniš direktno na hdd. Zato nikakvi programi na live linuxu ne dolaze u obzir.

mozes ti instalirat programe na linux live (sjecam se da sam flash instalirao i gparted) sam neznam dali ostaju nakon gasenja 

jer ako je na usb-u ostaje ti oko 250mb prostora

Ne vidim razloga zasto ne bi moglo? Ako mozes na live cdu skidati programe ne vidim zasto ne bi moglo na HDD?

:)
15 godina
offline
RE: Linux na vanjski disk
logic kaže...

Zasto sam ogranicen softwareom? Ideja je da ga imam na externom disku jer kad dodjem kod nekoga (iako to izbjegavam) utaknem USB hdd i dgnem linux i imam recimo net preko adsl-a, imam mogucnost backupa podataka i sl.

Ograničen si softwareom koji ti može zatrebati za windowse... kao regeditor. Sve te stvari se odavno mogu, rade... samo što sad želiš zamijeniti CD s USBom... vidjet ćeš da to nije tako bajno ili univerzalno.

Kopirati, brisati, internet... može s bilo koje distrom (čak i jajaFonom) ali može i miniPE i sl. koji mogu i više od tog, kao spasiti sistem. Ako ti to nije bitno.... zaboravi ;-)

Drugi problem USB flash diskova je FAT, particije... USB HDD nema tih problema, ostaje samo nestandardno rješeni BIOSi vezano uz bootanje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
odjavljen
offline
Linux na vanjski disk

Slax -  jednom instalirao na eksterni disk i radio normalno. Trenutno ga imam na USB stiku. instalacija ne može biti jednostavnija. http://www.slax.org/

Nemam 14 godina
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Linux na vanjski disk
Moja preporuka ti je da probaš susestudio.com. To ti je suseov alat za rađenje custom distre, odabereš gui ili text mode, software koji hoćeš na distri i napravi ti live cd ili usb/hdd/vmware/vbox image. Velike mogućnosti customizacije. Probaj...
If at first you don't succeed; call it version 1.0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux na vanjski disk
ihush kaže...
logic kaže...

Zasto sam ogranicen softwareom? Ideja je da ga imam na externom disku jer kad dodjem kod nekoga (iako to izbjegavam) utaknem USB hdd i dgnem linux i imam recimo net preko adsl-a, imam mogucnost backupa podataka i sl.

Ograničen si softwareom koji ti može zatrebati za windowse... kao regeditor. Sve te stvari se odavno mogu, rade... samo što sad želiš zamijeniti CD s USBom... vidjet ćeš da to nije tako bajno ili univerzalno.

Kopirati, brisati, internet... može s bilo koje distrom (čak i jajaFonom) ali može i miniPE i sl. koji mogu i više od tog, kao spasiti sistem. Ako ti to nije bitno.... zaboravi ;-)

Drugi problem USB flash diskova je FAT, particije... USB HDD nema tih problema, ostaje samo nestandardno rješeni BIOSi vezano uz bootanje.

Sta ti predlazes kao zamjenu? Najbolje bi bilo da ima portabilna win 7-ca. Pa na nju natrpam sve sto mi treba i nosam okolo ;)

:)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux na vanjski disk
redrum781 kaže...
Moja preporuka ti je da probaš susestudio.com. To ti je suseov alat za rađenje custom distre, odabereš gui ili text mode, software koji hoćeš na distri i napravi ti live cd ili usb/hdd/vmware/vbox image. Velike mogućnosti customizacije. Probaj...

Samo sa pozivnicom :(

 

:)
15 godina
offline
RE: Linux na vanjski disk
Jbg, pošalji zahtjev i čekaj, isplati se. Nažalost, postojeći useri nemaju pravo slanja pozivnica. Ja sam svoju dobio još kad je to tek krenulo...
If at first you don't succeed; call it version 1.0
15 godina
offline
RE: Linux na vanjski disk
Probaj sa fedora's revisor toolom, dok čekaš pozivnicu...
If at first you don't succeed; call it version 1.0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux na vanjski disk
redrum781 kaže...
Jbg, pošalji zahtjev i čekaj, isplati se. Nažalost, postojeći useri nemaju pravo slanja pozivnica. Ja sam svoju dobio još kad je to tek krenulo...

Stigla pozivnica ;)

Kuda dalje. Novi sam u svijetu linuxa i poigrao bi se malo.

:)
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.10.2010 16:21 (logic).
15 godina
offline
RE: Linux na vanjski disk
Potraži uputstva, imaš sajtova koji step-by-step objašnjavaju korištenje susestudia. Malo sam kratak s vremenom da ti objasnim u detalje, možda večeras kad mali ode spavat...
If at first you don't succeed; call it version 1.0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux na vanjski disk

Koliki ti je klinjo? Moj ima 2,5 godine a drugi mjesec dana ;)

Instalirao sam ubuntu na vanjski disk pa se sad igram sa njim a veceras isto kad klinjo ode spavat i rijesim se traktor toma prkopcacu ga na drugi komp da vidim kako to sljaka. Upravo iz ubuntua kuckam ;)

:)
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.10.2010 19:11 (logic).
15 godina
offline
RE: Linux na vanjski disk
Sad će dvije. Već mi graditelj bob i cvrčak i mrav i pocoyo na uši izlaze... Ja sam si složio jedan bootable usb za flešanje i dijagnostiku servera...
If at first you don't succeed; call it version 1.0
15 godina
offline
Linux na vanjski disk

Evo ti jedan zgodan guide:

http://techgage.com/article/suse_studio_the_do-it-yourself_linux

 

Sve u svemu pitanje je za kaj imaš namjeru koristiti svoju distru, opiši što želiš pa da ti probam pomoći.

 

Obrati pažnju da sa SuSE gallery možeš skidati već gotove distre koje su drugi korisnici napravili, možda nađeš koju odgovarajuću.

If at first you don't succeed; call it version 1.0
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux na vanjski disk

Evo da dam konacni rezultat. zvadio disk iz lapa, prkopcao vanjski disk i instalirao ubuntu. Vratio disk i uredno mi boota sa vanjskog diska. Prikopcao vanjski disk na kucni komp i uredno ga boota, mreza radi, samo sam trebao ali ne i morao instalirati drivere za ati hd 4770 graficku ali su efekti radili, ful hd rezolucija itd. Ja zadovoljan ;)

Dajte sad korisne programe za odrzavanje kompova i sl.

:)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice