Tvikanje Gnu/Linuxa

poruka: 171
|
čitano: 24.176
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Tvikanje Gnu/Linuxa

Nije osim sto kernel ima posla sa cijelim userlandom ukljucujuci i sa mallocom iz userlanda koji radi onako kako kernel definiras (sta mislis da malloc u software nema veze sa malloc u kernelu kao sto ni userland firmware driver nema veze sa kernel driverom) Malloc nema ovlasti da ista radi bez kernela a kad to zatrazi kernel malloc preuzima ulogu,

tako to ide u supervisor modu

Jednostavnije kernel malloc obavlja sve malloc zadace ukljucujuci i malloce iz userlanda, tako linux funkcionira

 

{#}

 

I opet se vrtimo u krug jer jos uvijek nisi proucio kernel, svakim novim okretajem vidis da se i sam vracas na kernel, nisi jos prihvatio da je on srce svega

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 3:05 (cowboy).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...

sta mislis da malloc u software nema veze sa malloc u kernelu

Nema. Glibc malloc interno koristi brk() i mmap() za kontrolu veličine heapa iz kojeg dodjeljuje memoriju, a ne kmalloc.

 

cowboy kaže...
Jednostavnije kernel malloc obavlja sve malloc zadace ukljucujuci i malloce iz userlanda, tako linux funkcionira

Ne.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 3:34 (rustweaver).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
rustweaver kaže...
cowboy kaže...

sta mislis da malloc u software nema veze sa malloc u kernelu

Nema. Glibc malloc interno koristi brk() i mmap() za kontrolu veličine heapa iz kojeg dodjeljuje memoriju, a ne kmalloc.

 

cowboy kaže...
Jednostavnije kernel malloc obavlja sve malloc zadace ukljucujuci i malloce iz userlanda, tako linux funkcionira

Ne.

Zar nije brk () poziv kernelovom memory managementu ?

Nakon tog poziva tko alocira memoriju ? Da li to odradi kernel na osnovu poziva i podataka iz poziva ili to radi malloc u nekoj aplikaciji ?

Stvarno ne znam pitam te jer mi se cini da samo kernel moze alocirati memoriju buduci je u njemu mapirana unutar ringa 0.

 

Nebitno.

Ti si reko da ja trazim na krivom mjesto i da trebam cackati glibc a zasto bi to radio kad u kernelu imam memory alokatora kolko ocu i kakvih ocu ?

Ali nebitno

Ja sam rekao da necu vise sudjelovati u temi, i zalosno sto je tek sad rasprava krenula nekim smjerom jer moram ostati iza svojih rijeci (ciscnja swapa). Sad me vise niti ne zivciras

Bitno je da ti je sad jasnije (nadam se) da firefox trosi manje i zasto trosi manje tj da je i kernel jedan razlog, ali i dalje mislim da su tome razlog mnoge druge stvari u kernelu ne samo malloc ili kako mu je vec ime tamo

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 4:04 (cowboy).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...

Zar nije brk () poziv kernelovom memory managementu ?

Nakon tog poziva tko alocira memoriju ? Da li to odradi kernel na osnovu poziva i podataka iz poziva ili to radi malloc u nekoj aplikaciji ?

Ali malloc ne poziva pri svakoj alokaciji brk() i mmap(). Malloc funckionira kao nekakav memory pool, sa brk() se taj pool rasteže po potrebi.

brk() je veoma rudimentarna funkcija koja služi za jako grubu kontrolu, i spada pod VMM kako bi mu se moglo reći koliko memorijskih stranica još treba dodijeliti virtualnom adresnom prostoru nekog procesa. malloc "sjecka" (u nedostatku bolje riječi) taj adresni prostor i onda vraća pokazivače na pojedine komade. Fragmentacija se pojavljuje u virtualnom adresnom prostoru zbog tog rezuckanja, jer se od malloca mogu zatražiti svakakve veličine, dok VMM radi sa fiksnom veličinom - onom jedne memorijske stranice.

 

Dakle da rezimiramo:

  • VMM ne obavlja alokacije unutar virtualnog adresnog prostora, on alocira memorijske stranice fizičke memorije i dodjeljuje ih i oduzima tom virtualnom adresnom prostoru po potrebi.
  • malloc sjecka virtualni adresni prostor i vraća pokazivače na te komade, te po potrebi govori VMM-u da treba virtualnom adresnom prostoru nekog procesa dodijeliti još memorijskih stranica.

 

cowboy kaže...
Bitno je da ti je sad jasnije (nadam se) da firefox trosi manje i zasto trosi manje

Koliko ti puta moram reći da to nije nikakva ušteda u praksi? Je, brojke su možda i niže, ali dobitak u perfomansama je ravan nuli. Firefox zapravo ne "troši" manje nego si mu samo smanjio resident size, što samo po sebi nije od značaja jer bi mu resident size ionako potkresao i veći pritisak na memoriju kod bilo kojeg kernela (bio on "optimiziran" ili ne). Te memorijske stranice koje si mu uklonio iz RAM-a nisu isparile (dobro možda i jesu ako su bile čiste, ali one ionako kao da i ne postoje), nego se moraju premjestiti na neku drugu memoriju (swap?).

 

@boldano: LOL, ne odustaješ je li?

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 4:19 (rustweaver).
9 godina
neaktivan
offline
Tvikanje Gnu/Linuxa

Ne da su mozda nize nego su puno nize. Cini se da ti ne odustajes

A performanse nemaju veze s tim, nisam nikad rekao da je brze zato sto trosi manje resursa. Performanse su bolje zbog drugih stvari u kojima kernel ima takodjer veliku ulogu

Ali sad stvarno odustajem

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 4:20 (cowboy).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...

A performanse nemaju veze s tim, nisam nikad rekao da je brze zato sto trosi manje resursa.

Itekako imaju veze. Puno resursa = veliki memorijski pritisak = malo slobodne memorije = masovni swapping = loše perfomanse = koma.

Dakle ti si pokušajem umanjivanja uporabe memorije u konačnici imao za cilj poboljšati perfomanse, odnosno ukloniti visoki pritisak na memoriju.

 

No nebitno, kako god ti to nazivao, nisi zapravo dobio ništa osim varljivo niske "resident" brojke.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 4:26 (rustweaver).
9 godina
neaktivan
offline
Tvikanje Gnu/Linuxa

.. i instantno startanje aplikacija, brze I/O operacije za koju sekundu, brze kompresiranje itd (opcenito sve sta radim je brze na oko osijetljivo)

Sve sam ja to zabrijao pricinilo se i meni i scrotu koji je slikao screen

Ali to mi je i bio cilj, sto brzi sistem koji trosi sto manje resursa, ja sam svoje postigao i zaboli me sta ti o tome mislis

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 4:33 (cowboy).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa

Ali to nije zbog niže alokacije radne memorije. Ja se ovdje bavim sa navodnim dobitcima uslijed niže uporabe RAM memorije. Ovi ostali dobitci mi nisu od interesa niti su razlog mog piskaranja u ovoj temi, nego me ovo sa memorijom baš bolo u oči.

 

Ne, ne troši ti manje (memorijskih) resursa. Ali mogu ja ovako do sutra ponavljati, ako ti do sada nije "sjelo" onda niti neće...

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 4:37 (rustweaver).
9 godina
neaktivan
offline
Tvikanje Gnu/Linuxa

Morat ce te bosti i dalje jer nema swapa a trosi zaista ispod svih prosjeka,,, luda je taj kernel stvar

Nek si ti samo jos jednom napomenuo da performanse nisu zbog alociranja, pa jasno je da nisu

 

Trosi mi manje memorijskih resursa ili sistem monitor laze

Isto si tvrdio i da aplikacija bez debuging kodova ne moze trositi manje resursa, a zapravo trosi

Sta si ovdje uopce ovdije napricao sjeckanju malloca bas me briga, nek sjecka ko sta oce dok ja vidim da je resurs na 30% manjem zauzecu a to nije moglo nigdje otici jer kernel niti nema podrsku za swap

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 4:54 (cowboy).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Tvikanje Gnu/Linuxa

joj, joj... {#}

 

Ajd laku noć/dobro jutro (što god ti draže) {#}

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Tvikanje Gnu/Linuxa

Layman je ovaj puta punih 2 tjedna polako čekao u prikrajku prije nego je opet počeo trabunjati o kompajliranju kernela u novoj temi i o gentoo-u. Opet!

 

Nikog tko ima posla ne zanimaju takve stvari. Par puta smo svi probali iz zabave i to je to. Uostalom, 2 sekundi kraći boot ili 250ms brže izvođenje aplikacije ne znači apsolutno ništa danas. Pa ne kupujemo računala sa 8Gb rama, primjerice, da bi 7,5 Gb skupljalo prašinu. Možda je bilo bitno davno kad su računala išla na drva i ugljen, ali danas? Njet. Uostalom Torvaldsova vizija linuxa nije da ljudi kompajliraju kernel i bulje u terminale po cijeli dan, nego da imaju besplatan i koristan OS {#}

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Tvikanje Gnu/Linuxa

Živo me zanima što bi se desilo da otvori GIMP i u njemu otvori sliku 25000x19000 pixela. Odnijela bi oko 2 GB rama, no po njegovom bi odnijelo koliko, maksimalno 300 MB :)

Living on my planet is so easy; there is peace, there is love and there is ecstasy.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...

..jer nema swapa a trosi zaista ispod svih prosjeka,,, luda je taj kernel stvar

..a to nije moglo nigdje otici jer kernel niti nema podrsku za swap

 

 -btw, gdje su nestale slikice? na njima je i nepostojeći swap, čekout... pronaći ćeš ga u nekom pict folderu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Tvikanje Gnu/Linuxa

O boze dragi

kao prvo slikice se ne mogu obrisati iz poruke, da mogu obrisao bi i njih

Tako da ihushu, svoje lazi da se u nekoj slici vidio swap pricaj drugdje i na kraju nikad se nije vidio swap jer nikad nisam slikao sto je mountano

Kao drugo vidim da niti ne znas sto je swap jer i da ga imam on se ne bi koristio na 400mb memorije.

 

Koji ste vi ej, spremni svojim kretenizmom unistiti svaku temu. Zasto ?

jer vam smeta to st mi trosi manje memorijie i brze radi ? imate probleme u vezi toga ?

 

a dobro, evo sta bi bilo na slici od 11 000 pixela:

 

http://i62.tinypic.com/29f82up.jpg

 

dok se u mount jasno vidi da kernel ne koristi swap

 

Nema rijeci da opisem vas idiotizam. osim jedno veliko HVALA na unistavanju teme jer vam smeta to sto neko ima brzi i po resure efikasnij sustav. Svijet je zaista proklet

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
Father_Dougal kaže...

Živo me zanima što bi se desilo da otvori GIMP i u njemu otvori sliku 25000x19000 pixela. Odnijela bi oko 2 GB rama, no po njegovom bi odnijelo koliko, maksimalno 300 MB :)

ah da gimp

 

http://i62.tinypic.com/23r7qjp.jpg

 

evo faco, kazes da bi odnjela 2GB rama, ajde je sad ti otvori sliku od 11 K pix u gimpu

 

Kreteni , evo sda budite sretni dobit cu i ban i nece biti vise na forumu nekog da vam smeta jer trosi manje resursa i ima vec performanse i necete morati lagat i izmiljati te filozofirrati o mllocima samo da na kraju nista korisno ne kazete u veze tako male potrosnje resursa.

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 13:00 (cowboy).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
Entry Point kaže...

Layman je ovaj puta punih 2 tjedna polako čekao u prikrajku prije nego je opet počeo trabunjati o kompajliranju kernela u novoj temi i o gentoo-u. Opet!

 

Nikog tko ima posla ne zanimaju takve stvari. Par puta smo svi probali iz zabave i to je to. Uostalom, 2 sekundi kraći boot ili 250ms brže izvođenje aplikacije ne znači apsolutno ništa danas. Pa ne kupujemo računala sa 8Gb rama, primjerice, da bi 7,5 Gb skupljalo prašinu. Možda je bilo bitno davno kad su računala išla na drva i ugljen, ali danas? Njet. Uostalom Torvaldsova vizija linuxa nije da ljudi kompajliraju kernel i bulje u terminale po cijeli dan, nego da imaju besplatan i koristan OS {#}

Barem priznaj koliko je cijelih seknuda brze izvodjeje aplikacija, hebo te layman sa ubodima od 250ms

Da ste vi iz zabave probali komajlirati kernel ne bi tu u temi pricali nebuloze

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 13:13 (cowboy).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...

ah da gimp

 

http://i62.tinypic.com/23r7qjp.jpg

 

evo faco, kazes da bi odnjela 2GB rama, ajde je sad ti otvori sliku od 11 K pix u gimpu

Pa kaže GIMP 675 MB, rezidentno ti je manje jer su neki podatci koji se ne tiču isključivo bitmape koja je prikazana odbačeni (čiste stranice/swap što god, negdje su morali otići).

 

A pazi sada ovo:

 

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
16 godina
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...
Father_Dougal kaže...

Živo me zanima što bi se desilo da otvori GIMP i u njemu otvori sliku 25000x19000 pixela. Odnijela bi oko 2 GB rama, no po njegovom bi odnijelo koliko, maksimalno 300 MB :)

ah da gimp

 

http://i62.tinypic.com/23r7qjp.jpg

 

evo faco, kazes da bi odnjela 2GB rama, ajde je sad ti otvori sliku od 11 K pix u gimpu

 

Kreteni , evo sda budite sretni dobit cu i ban i nece biti vise na forumu nekog da vam smeta jer trosi manje resursa i ima vec performanse i necete morati lagat i izmiljati te filozofirrati o mllocima samo da na kraju nista korisno ne kazete u veze tako male potrosnje resursa.

Koji je tvoj problem? I opet u htopu ne vidim koliko je GIMP pojeo memorije, a i slika ti je malešna, valjda si ju tak konfigurirao da ne ide u swap. 25000x19000, cijeli htop da vidimo stanje, pa se onda hvali. može i 30000x21000, da bude malo preko 2 GB, koliko RAMa imaš.

Living on my planet is so easy; there is peace, there is love and there is ecstasy.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...
Rusty to jos nisi naucio sta je linux vidim, jos fucking ne shvacas da linux kernel virtualno obradjuje podatke bexz hardware.

Linux je čaroban, obrađuje podatke koji nisu u ikakvoj memoriji, nego valjda vise u zraku oko računala. Sad već kršimo i zakone fizike, vidim. :D

 

Uostalom htop ti za GIMP ne pokazuje ništa nadnaravno. Sve je još uvijek u granicama očekivanog.

 

btw. "otvaranje slike u GIMP-u" ne podrazumijeva samo otvaranje datoteke sa diska, kreiranje nove slike sa odgovarajućim dimenzijama je i više nego dovoljno (+ još eventualno opaliti nekakav floodfill kako bi bili sigurni da su sve stranice onečišćene).

 

@Father_Dougal, iz par testova zaključujem da GIMP koristi cca 9.3 bajta po pixelu, tako da i to treba uzeti u obzir.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 13:55 (rustweaver).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...

O kretena pa toga nema nigdje

Pa zar ne vidis cijeli htop i kolko gimp koristi i koliko je ukupna potrosnja NEMA SWAPA, gledaj citaj sta je mounrtano NEMA SWAPA, skonfiguiral sam ju da ode u pm a ne u swap

I zar ne vidis da je fucking slika 11000X6000 pix, sad bi jos i 30 000 pix ma daj odjebi budalo

 

Rusty to jos nisi naucio sta je linux vidim, jos fucking ne shvacas da linux kernel virtualno obradjuje podatke bexz hardware. Vec i zid pored mene kuzi i govori mi da sam glup sto se zamaram s vama

Što je bilo, umro bi ti stroj? 11000x11000 slika kod mene uzme oko 550 MB. Boje su ti u kujcu, hackerske, još jpegom komprimirane tak da se niš ne vidi.
Kod kolege duplo, pretpostavljam zbog undo funkcije.

 

Čuj, ta ljubomora zbog optimizacije kernela... a reci, kernel se ne nalazi u nekakvom hardveru, i ne izvršava se u procesoru? Obzirom da kažeš da on to radi bez ikakvog hardvera...? Podsjećaš me na jednog čovjeka, audiofilčeka, koji je napisal audiofilski audio player savršenih performansi, engine se cijelo vrijeme nalazi i izvršava u procesorskom cacheu... tak je on rekel, e sad, on je kakti programer, pa valjda on to zna, a mi, kaj malo natucamo po hardveru i softveru već godinama, mi bismo mu morali na riječ vjerovati, gospon programeru, ne...?

Living on my planet is so easy; there is peace, there is love and there is ecstasy.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
Father_Dougal kaže...

Što je bilo, umro bi ti stroj? 11000x11000 slika kod mene uzme oko 550 MB. Boje su ti u kujcu, hackerske, još jpegom komprimirane tak da se niš ne vidi.
Kod kolege duplo, pretpostavljam zbog undo funkcije.

 

Čuj, ta ljubomora zbog optimizacije kernela... a reci, kernel se ne nalazi u nekakvom hardveru, i ne izvršava se u procesoru? Obzirom da kažeš da on to radi bez ikakvog hardvera...? Podsjećaš me na jednog čovjeka, audiofilčeka, koji je napisal audiofilski audio player savršenih performansi, engine se cijelo vrijeme nalazi i izvršava u procesorskom cacheu... tak je on rekel, e sad, on je kakti programer, pa valjda on to zna, a mi, kaj malo natucamo po hardveru i softveru već godinama, mi bismo mu morali na riječ vjerovati, gospon programeru, ne...?

Ajde daj sliku htop da vidimo tih gimpovih 550Mb

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 14:20 (cowboy).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
Father_Dougal kaže...

Kod kolege duplo, pretpostavljam zbog undo funkcije.

Teško je reći zašto je duplo, možda nam se verzije ne poklapaju. No to je zapravo nebitno, jer mi ovdje pričamo o tome da OS "mora" honorirati zahtjeve za memorijom neke aplikacije, jer u protivnom ta aplikacija ne može raditi sa tim konkretnim zadanim parametrima. A takvi zahtjevi za memorijom se onda moraju primijetiti u htopu, i sva memorija mora biti prebrojana i znati točno kamo je otišla. Jer podatci jednostavno ne mogu netragom iščeznuti u atmosferu, i onda se magično pojaviti točno kada su potrebni kako se aplikacija ne bi skršila.

 

To je kao zakon o očuvanju mase u kemiji. Ukupna masa sa lijeve strane mora biti jednaka ukupnoj masi sa desne strane jednadžbe, ne može ništa magično nastajati i netragom nestajati.

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
10 godina
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...

Barem priznaj koliko je cijelih seknuda brze izvodjeje aplikacija, hebo te layman sa ubodima od 250ms

Da ste vi iz zabave probali komajlirati kernel ne bi tu u temi pricali nebuloze

Meni se sasvim brzo otvaraju aplikacije na Ubuntu-u. Trenutno mi je memorija zauzeta oko 1.1 Gb od 4Gb-a, procesor je Intel® Core™ i3-3217U CPU @ 1.80GHz, DE je Gnome 3.10.

 

Laptop radi ko metak. Uostalom nemam vremena po cijeli dan mrljiti po terminalima da bi izvukao 1 sekundu brži boot aplikacije. 

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...

O boze dragi

kao prvo slikice se ne mogu obrisati iz poruke, da mogu obrisao bi i njih

Tako da ihushu, svoje lazi da se u nekoj slici vidio swap pricaj drugdje i na kraju nikad se nije vidio swap jer nikad nisam slikao sto je mountano

Kao drugo vidim da niti ne znas sto je swap jer i da ga imam on se ne bi koristio na 400mb memorije.

 

..

-na konkretnoj slici, korišteno je bilo 4xxMB RAMa, swapa 0 (ako se sjećam imaš 1.5GB.. swap 0/2863MB). Precizno, ja kažem da ga imaš (ti navodiš da ga nemaš), u tom trenutku ga ne koristiš. Izmišljen podatak?

-tko laže? Zašto? Pogotovo jer je vidljivo da znaš na što se odnosi... (moguće da je slika bila na linku... ne mora biti u postu).

 

edit: (test)

neke dvije slike.

pa brisanje prve.

 

radi. Dakle obrisao si sliku sa swapom. Imaš ozbiljnih problema (neki to nazivaju kemijski disbalans).

pic-2 pic-2
C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 18:36 (ihush).
9 godina
neaktivan
offline
Tvikanje Gnu/Linuxa

Entry pint

Lijepo. Memorij ti je trenutno zauzeta 1,1Gb a meni trenutno 110mb, i da znas da lxde sa compizom nije nista laksi od gnome na tvom ubuntu. Kad ja zauzmem 1,1gb memorije imat cu jos pola slobodno a ti ces se stekati performansama na swapu skupa sa svojih 4gb

 

Ihush

Opet ti izmisljas, nigdje nisi mogao vidjeti swap 0/2XXX zato jer kernel mi nema podrsku za swap uopce, tako da to nije moglo nigdje pisati. I imam 2gb a ne 1,5gb rama. Isto kao da kazes da imas graficki driver koji radi a u kernelu nema podrske za graficki driver, nemoguce

A da te podsjetim gdje si vidio swap, u drugoj temi kad sam pitao kako prmjestiti particiju, jer swap mi ima samo backtrack. Ali to nije ova tema niti nigdje u slici nije bilo moguce vidjeti swap jer ga kernel ne zna niti mountati

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 16:27 (cowboy).
 
0 1 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
rustweaver kaže...
Linux je čaroban, obrađuje podatke koji nisu u ikakvoj memoriji, nego valjda vise u zraku oko računala. Sad već kršimo i zakone fizike, vidim. :D

Tako je

 

Jer u linuxu je sva memorija virtualna, sta ti tu nije jasno.

Memorija je mapirana u kernel i nije stvarna fizicka vec je mapa stvarne memorije. Ti mislis da je gimp operativni sustav a ne linux, tocno tako to gledas

Gimp u linuxu samo koristi virtualno memoriju kao i svaka druga aplikacija jer koriste ogledalo fizicke memorije u kernelu a ne konkretnu fizicku mem

Evo nasao sam link u kojem ti sve pise

 

In Linux, user memory and kernel memory are independent and implemented in separate address spaces. The address spaces are virtualized, meaning that the addresses are abstracted from physical memory (through a process detailed shortly). Because the address spaces are virtualized, many can exist. In fact, the kernel itself resides in one address space, and each process resides in its own address space. These address spaces consist of virtual memory addresses, permitting many processes with independent address spaces to refer to a considerably smaller physical address space (the physical memory in the machine). Not only is this convenient, but it's also secure, because each address space is independent and isolated and therefore secure.

 

http://www.ibm.com/developerworks/library/l-kernel-memory-access/

 

I sad zamisli kernel sa nepotrebnim kalkulacijama i cachevima, prevelikim defaultnim adresama dali stvarnih od kernela ili virtualnih od aplikacija, velik pa spor, fragmentiran,... koji ima podrsku za mnoge alokatore, schedulere,... i puno drugacijih opcija kojima si ih zapravo konfiguiras u kojem god smjeru hoces, pogotovo sa nekim specijalno patchiranim kernelima

 

Sta mislis koliko mozes utijecati na mapiranje i virtualno adresiranje sustava i svih aplikacija i kolko mozes utijecati na potrosnju te fizicke memorije.

Ili iz linka

 

 The hardware itself provides the mapping, but the kernel manages the tables and their configuration

 

U pravu si da je linux caroban, zbog boldanog

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 18:09 (cowboy).
10 godina
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...

Entry pint

Lijepo. Memorij ti je trenutno zauzeta 1,1Gb a meni trenutno 110mb, i da znas da lxde sa compizom nije nista laksi od gnome na tvom ubuntu. Kad ja zauzmem 1,1gb memorije imat cu jos pola slobodno a ti ces se stekati performansama na swapu skupa sa svojih 4gb

 

{#}

 

4Gb je sasvim dovoljno za normalan rad. I onda lijepo mogu isto tako upgrade-at distribuciju bez previše mozganja. Click click, gotovo. Ne trebam kompajlirati kernel 3 puta dnevno jer eto ne radi mi novi update neke aplikacije, ili imam problema.

 

Ali dobro, uzmimo sad tvojih 110Mb, koji ti apsolutno ništa ne pomažu ako radiš sa virtualnim mašinama primjerice. Ili 3rd party programima koji zahtjevaju više memorije i koje ne možes kompajlirati. Sve je to jako super kad bi radio sa 3 opensource programa, ali kad trebaš nešto ozbiljno raditi, niti 20 kompajliranja kernela ti ne pomaže. Možemo se mi svi igrati kompajliranja, ali kad dođe vrijeme da se ozbiljno radi, onda je to vrlo neozbiljno raditi, nego uzmeš nešto što provjereno i dobro radi svoj posao i na čemu radi malo više programa.

Samomrzeći hrvat
10 godina
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...

Tako je

 

Jer u linuxu je sva memorija virtualna, sta ti tu nije jasno.

Memorija je mapirana u kernel i nije stvarna fizicka vec je mapa stvarne memorije. Ti mislis da je gimp operativni sustav a ne linux, tocno tako to gledas

Gimp u linuxu samo koristi virtualno memoriju kao i svaka druga aplikacija jer koriste ogledalo fizicke memorije u kernelu a ne konkretnu fizicku mem

Evo nasao sam link u kojem ti sve pise

 

In Linux, user memory and kernel memory are independent and implemented in separate address spaces. The address spaces are virtualized, meaning that the addresses are abstracted from physical memory (through a process detailed shortly). Because the address spaces are virtualized, many can exist. In fact, the kernel itself resides in one address space, and each process resides in its own address space. These address spaces consist of virtual memory addresses, permitting many processes with independent address spaces to refer to a considerably smaller physical address space (the physical memory in the machine). Not only is this convenient, but it's also secure, because each address space is independent and isolated and therefore secure.

 

http://www.ibm.com/developerworks/library/l-kernel-memory-access/

 

I sad zamisli kernel sa nepotrebnim kalkulacijama i cachevima, prevelikim defaultnim adresama dali stvarnih od kernela ili virtualnih od aplikacija, velik pa spor, fragmentiran,... koji ima podrsku za mnoge alokatore, schedulere,... i puno drugacijih opcija kojima si ih zapravo konfiguiras u kojem god smjeru hoces, pogotovo sa nekim specijalno patchiranim kernelima

 

Sta mislis koliko mozes utijecati na mapiranje i virtualno adresiranje sustava i svih aplikacija i kolko mozes utijecati na potrosnju te fizicke memorije.

Ili iz linka

 

 The hardware itself provides the mapping, but the kernel manages the tables and their configuration

 

U pravu si da je linux caroban, zbog boldanog

A kernel je učitan u bateriju pretpostavljam. {#}

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...
 Isto kao da kazes da imas graficki driver koji radi a u kernelu nema podrske za graficki driver, nemoguce

U čemu je problem, insmod driver_za_bilo_sto.ko ?

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Tvikanje Gnu/Linuxa
cowboy kaže...
Jer u linuxu je sva memorija virtualna, sta ti tu nije jasno.

Ti definitivno ne razumiješ koncept virtualne memorije, btw. kakva je to izjava? Pa i pod windowsima je sva memorija virtualna, kao i pod više-manje svim ostalim popularnim operacijskim sustavima.

 

Samo zato što proces ima svoj virtualni adresni prostor, ne znači da su njegovi podatci smješteni negdje u eteru, ne, oni i dalje moraju biti fizički negdje pohranjeni (bili to memorijski čipovi, hard disk, ili nešto treće, svejedno je).

 

Evo složio sam ti jednu infografiku koja ilustrira princip virtualne memorije.

teaser :P teaser :P
veća slika

To understand what recursion is, you must first understand recursion.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.7.2014 20:10 (rustweaver).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice