Razvod interneta od ormara do soba

poruka: 10
|
čitano: 7.594
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Razvod interneta od ormara do soba

Dakle, imam situaciju kao na "Situaciji 1" na slici. Parica dolazi u razvodni ormaric, i od  tamo ide u sve tri sobe, zasebna žica. Sada je spojeno tako da se parica nastavlja samo na jednu sobu gdje i modem, i stoga nemam u drugim sobama nemam internet.

 

Htio bih naravno imati net u svim sobama, i pretpostavljam da trebam premjeriti modem u ormaric.

 

Šta bi trebao napraviti da poguram internet u sve spobe "sitacija 2"?

 

Sada sam na parici (Amis), no isto tako mi u ormarić ide koaksijalac od kabelske. Htio bih da i tada mogu iskoristiti svoju mrežu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Razvod interneta od ormara do soba

Evo ovako. Jbg nemam cad

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.3.2015 18:02 (agent_00klc).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Razvod interneta od ormara do soba

ili ako modem nema više izlaza onda switcher pa na ostale sobe.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Razvod interneta od ormara do soba

Trebati ću cvikat žice kabla, i stavljati konektore. Kako se zovu ona klješta za spajanje ethernet kabela?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Razvod interneta od ormara do soba
agent_00klc kaže...

Evo ovako. Jbg nemam cad

 Hvala, pa ne izgleda shematski prekomplicirano. :)

16 godina
offline
Re: Razvod interneta od ormara do soba

RJ45 kliješta za krimpanje, crimping tool

14 godina
neaktivan
offline
Re: Razvod interneta od ormara do soba
vidim da su to bas kljesta, al cini mi se da sam vidio kao neki mali alatic, velicina upaljaca, pomocu kojeg se samo gurnu zice u konektor.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razvod interneta od ormara do soba
the_dammed kaže...
vidim da su to bas kljesta, al cini mi se da sam vidio kao neki mali alatic, velicina upaljaca, pomocu kojeg se samo gurnu zice u konektor.

 to vjerojatno misliš na alat za nabacivanje parica na reglete. U ovom slučaju ti neće pomoći. Trebaju ti krimp kliješta za RJ45 kao što kaže kolega iznad.

Cijena ti je oko 80kn.

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
15 godina
neaktivan
offline
Razvod interneta od ormara do soba

Da se nadovežem na ovu temu sa mojim slučajem. Vidio sam prijedlog gore u postu ali me zanima ima li koji način da se koriste utičnice u prostorijama, a da se za svaku ne mora od routera voditi poseban kabel. Evo kako bi to ja želio:

 

Imam router Fritzbox 7360 i zanima me slijedeće:
1. Od glavne tel. utičnice ( u ulaznom holu) sproveo sam kabel (osam žica) do dnevne sobe i tu bi trebao postaviti novu tel. utičnicu.
2. Tu bi priključio router i iz njega bi vodio kabel isto osam žica (podnim putem) do druge sobe gdje sam također predvidio novu tel. utičnicu, a za telefon bi koristio onu utičnicu u holu (da li moram i što spojiti za povrat signala za telefon iz routera?)
3. sad me zanima kako dalje produžiti ovaj kabel za treću sobu da i u njoj imam "žični" internet i da u prvoj sobi ( ne dnevnoj) mogu imati internet na koji spojim npr. laptop, a da u drugoj sobi spojim desktop računalo.

Kako nisam na "ti" sa ovim razvlačenjem možda nisam koristio najpovoljnije izraze, pa ne zamjerite.
Inače ovaj kabel mi je postavio električar, jer je radio neki razvod struje, a ni on nije najbolji sa mrežama i kablovima.

Koristim doduše WIFI ali za neke radnje više mi odgovara lan, pa kako evo imam priliku želio bi to riješiti na jednostavan način

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razvod interneta od ormara do soba
stoop kaže...

Da se nadovežem na ovu temu sa mojim slučajem. Vidio sam prijedlog gore u postu ali me zanima ima li koji način da se koriste utičnice u prostorijama, a da se za svaku ne mora od routera voditi poseban kabel. Evo kako bi to ja želio:

 

Imam router Fritzbox 7360 i zanima me slijedeće:
1. Od glavne tel. utičnice ( u ulaznom holu) sproveo sam kabel (osam žica) do dnevne sobe i tu bi trebao postaviti novu tel. utičnicu.
2. Tu bi priključio router i iz njega bi vodio kabel isto osam žica (podnim putem) do druge sobe gdje sam također predvidio novu tel. utičnicu, a za telefon bi koristio onu utičnicu u holu (da li moram i što spojiti za povrat signala za telefon iz routera?)
3. sad me zanima kako dalje produžiti ovaj kabel za treću sobu da i u njoj imam "žični" internet i da u prvoj sobi ( ne dnevnoj) mogu imati internet na koji spojim npr. laptop, a da u drugoj sobi spojim desktop računalo.

...

 Znači, ruter je u dnevnoj sobi i za internet trebao bi provesti još dva kabela: jedan prema "drugoj" sobi i jedan prema "trećoj" sobi.

To je najpraktičniji način spajanja jer koristi minimalno aktivne opreme (hub / switch / router) na koji se spajaju klijenti.

Ako bi želio produživati kabel (npr. iz dnevne u drugu sobu i iz druge sobe u treću sobu) onda bi trebao i u drugoj sobi piknut jedan switch (switch brzine 100Mbps košta cca 100kn).

 

osim kabela, ja bih u svaku sobu (osim dnevne) gdje bi imao internet (i uz pretpostavku prvog scenarija) te kabele terminirao na utičnici sa RJ45 konektorom i adapterom, tako da kad dođeš s laptopom ili kompom uzmeš kratki LAN kabel i spojiš se na utičnicu.

Dnevna soba, s obzirom da u istom scenariju vučeš oba kabela iz sobe do tamo, trebaju također biti terminirani ali na dvostrukoj utičnici tako da ih možeš povezati sa kratkim LAN kabelom na ruter.

 

drugi scenarij, vezano uz utičnice, bi bio varijacija ovog gore samo što bi i u drugoj sobi imao 2 utičnice.

 

EDIT: eh da, vidim da pitaš i za telefon. to sam zaboravio odgovoriti.

Da li je telefon sada spojen u "ruter" ili je spojen u telefonsku utičnicu? Pretpostavljam da je spojen u ruter.

U tom slučaju ne možeš koristiti utičnicu u "holu" već moraš spojiti i drugu telefonsku žicu u ruter (vidim po slikama modela da ima samo jednu utičnicu, prvo isprobaj da li će to biti moguće prije razvlačenja kabela).

Origin: F4stReload ----- | ----- Nema na čemu! ----- | ----- Google is your friend !
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.4.2015 22:47 (Zura).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice