Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.171
|
čitano: 6.371.412
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ivan dragi kaže...

Ako imaš problem sa shvaćanjem moje poante onda si odgovori na pitanja:

Kako da baba u staroj zgradi bez izolacije natjera 150 stanara da se dogovore oko nove fasade?

Zašto je neka baba kriva za to što su se tada radili loše izolirani stanovi, ako sada nema nikakvog načina da to promjeni?

Zašto bi ta baba pristala na nove uvjete i pravila, ako su u vrijeme kad je dobila/kupila stan bila drugačija pravila?

 

Opet ću reć. Nije fer da itko plaća tuđe račune. Ali nije fer da grad mjenja pravila igre tjerajući ljudi koji za to nisu krivi da se smrzavaju jer si nemogu priuštiti topao stan.

 Ma stvarno? A fer je da ljudi plaćaju svake godine sve veću cijenu struje u stanovima koji imaju lošu izolaciju i nisu spojeni na toplanu? Fer je da oni imaju iste uvjete kao dobro izolirane zgrade sa grijanjem na struju? Hoćemo i za njih raditi razrede? Fer je da ljudi u stanovima sa plinskim grijanjem ili kućama plaćaju sve više cijene plina bez obzira na to dal su im stanovi izolirani i da li sve zgrade imaju iste uvjete? Plaćaju ono što su potrošili

Samo bi oni u stanovima na toplani trebali imati poseban tretman zato što su na toplani a jadni nemaju iste uvjete izoliranosti u svim stanovima?

 

I nemam ja apsolutno nikakvih problema sa shvaćanjem već ti imaš problema s time da u svakoj temi koja se tebe blisko tiče vidiš samo ono što tebi odgovara.

Tvoja baba nema veće račune zbog razdjelnika. Tvoja baba je i godinama prije trošila tu istu količinu energije koju su za nju neki drugi plaćali. Tvoja baba treba platiti to što je ona potrošila. Kakve izolacije? Kakvi bakrači? Ista situacija sa izolacijom joj je bila i prije 5 ili više godina pa se nije bunila kad su joj stizali "normalni računi". Sad kad je dobila račun za ono što troši sad ona jadna nije kriva što ne može platiti i što se naglo mora smrzavati. Kad je trebalo otvarati prozore i grijati dupe na tuđi račun onda nije bio problem.

 

Ako je zgradi 10 stanova i račun od 5000kn mjesečno za cijelu zgradu. 5 stanova štedi 5 stanova ne štedi. Svima razrežu 500kn. To je fer. Ali ako je račun za zgradu sa razdjelnicima 5000kn od čega je 5 stanova koji štede dobilo 200kn a drugih 5 račun od 800 kn sad je najednom ogroman problem izolacija i nepravednost.

Sa tim računima od 800kn koje će ti stanovi dobiti možda će 3 stana štedjeti pa će i oni pasti 300kn mjesečno. Samim time će i potrošnja zgrade pasti na 3500kn i cijela zgrada štedi troši racionalnije. Tome služe razdjelnici.

 

Grijanje na toplanu u Zagrebu je još uvijek najjeftiniji način grijanja. Stanovi koji su spojeni na toplanu su i dalje najtraženiji. Samo dijelu gospode treba doći iz dupeta da je to cijena grijanja koju su i do sad trebali plaćati. Ako nemaju love da se griju na 25C neka zatvaraju ventile. Meni je na 20C hladno i grijem na 25C cijelu zimu, ali to i platim. Ne kmećim kako nemam izolaciju pa mi je grijanje preskupo niti očekujem da se svi zakoni prilagođavaju meni i mojoj lošoj izolaciji. PLATI to što si potrošio, razdjelnik ti samo ukazuje koliku si lovu izmuzao od svih oko sebe.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 18:12 (ddarknessfairyy).
10 godina
protjeran
offline
Što se događa s našim društvom?

pa vec smo valjda milijun puta napisali da razdjelnici imaju smisla ali i da je to bila najjednostavnija metoda 'ustede' energije, ali je upitno zbog cega i kako su se uveli

a kad smo vec kod zg napisat cu vam ja sto se meni dogodilo s vodovodom. Dakle prije jedno par god  pukne cijev tople vode i 2 zgrade (medu kojoj i moja) nisu imale toplu vodu, samo hladnu. I trebalo im je par dana da saniraju to, sad se tocno ne sjecam jel bila jesen ili pocetak proljeca, ali nebitno je kad se moras tusirati u hladnom. I kad su napokon oni to popravili na slijedecem racunu za vodu su nam uracunali u potrosnju vode (cijele zgrade) i tu vodu koja je iscurila. Cak je bila obavijest od prestavnika stanara kako je on uputio kritiku nadleznoj sluzbi a oni su odgovorili kako ce razmisliti da li ce uvaziti njegov/nas prigovor

16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
nixass kaže...
Drago kaže...

 

Prvo) Rečeno je da su razdjelnici obaveza jer je tako odredila EU. Totalna laž, obaveza na razini EU ne postoji, uvedena je obaveza na razini RH pod lažnim izgovorom da je tako odredila EU. 

 

 u zadnje vrijeme, odkad je hr u EU, najbolja je mantra "EU direktiva". pod tom direktivom nema javnih rasprava, glasanja, referenduma,. cim je "EU direktiva" odma se uvodi to kaj moraju uvesti. 

kad cujem za "direktivu" automatski znam da seru i da nemaju argumente za to kaj rade i skrivaju se pod autoritetom EU

Pa to je i bio Hrvatski jurišni EU plan, točnije plan političara i njihovog uskog kruga suradnika koji profitiraju na hrvatskim ovcama.EU mantre su poznate, Hrvati budu automatski bolje živeli itd razne druge gluposti.

 

Toplinski razdjelnjici su odradili svoje, ekipa se natrpala love na večinom starim i odavno zastarjelim zgradama i objektima.Okvirno pa malo je falilo, da razdjelnike ne ugrade i u razna romska naselja i njihove "originalno dizajnirane nastambe".

 

Realno ovo dole je puno gadnija pljačka, gdje češ najviše pokrast nego na obnovi kad več država plača+žmiri na lopove zašto da ne krademo.

 

http://www.vijesti.rtl.hr/potraga/2669025/potraga-dokazuje-koliko-su-preplaceni-radovi-u-zupanjskoj-posavini-radi-se-o-velikoj-pljacki/

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 18:32 (rambox).
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ddarknessfairyy kaže...

 

Grijanje na toplanu u Zagrebu je još uvijek najjeftiniji način grijanja. Stanovi koji su spojeni na toplanu su i dalje najtraženiji. Samo dijelu gospode treba doći iz dupeta da je to cijena grijanja koju su i do sad trebali plaćati. Ako nemaju love da se griju na 25C neka zatvaraju ventile. Meni je na 20C hladno i grijem na 25C cijelu zimu, ali to i platim. Ne kmećim kako nemam izolaciju pa mi je grijanje preskupo niti očekujem da se svi zakoni prilagođavaju meni i mojoj lošoj izolaciji. PLATI to što si potrošio, razdjelnik ti samo ukazuje koliku si lovu izmuzao od svih oko sebe.

 

 

Mislim da to nije točno, odnosno da ti je i logika pogrešna. 

 

Naime, ja se manje grijem nego prije razdjelnika (kada su mi svi ventili bili otvoreni do daske), a plaćam isto. Iz toga ja zaključujem da će toplana svoju toplinsku energiju (koja je ionako "otpad" generiranja el. energije jer se radi o termoelektrani kojoj je 1/3 proizvodnje el. energija, a 2/3 je termalna energija) u zimskom periodu naplatiti uvijek istu ukupnu sumu, samo što će se to sada razdijeliti na manju potrošnju. Ukratko - da svi trošimo zimi upola manje toplinske energije nego prije, toplana će uvijek naplatiti isto, pa će cijena po jedinici krajnjem potrošaču biti veća. 

 

Znam da ovo nije FORMALNO točno, ali iz činjenice da se manje grijem, a isto plaćam, mogu jedino to zaključiti. 

 

BTW, upravo se ovakvi kao ja koji imamo razdjelnike i dalje "grijemo na susjede" odnosno ja i dalje "muzem lovu od svih oko sebe" jer nemam rubni stan/stan na uglu zgrade. 

 

Znači, upravo razdjelnici forsiraju nepošteni način naplate jer mene od gubitka topline štite susjedi sa strane, gore i dolje, a za one izložene (rubni stanovi) nema nikakvog korektivnog faktora za koji bi im se smanjila naplata jer oni faktički griju i nas u sredini zgrade.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 18:34 (Drago).
10 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
OBLAKprasine kaže...

pa vec smo valjda milijun puta napisali da razdjelnici imaju smisla ali i da je to bila najjednostavnija metoda 'ustede' energije, ali je upitno zbog cega i kako su se uveli

...

 Zato jer se to jedino i najjednostavnije moglo uvesti. Aj mi objasni kako bi uveo npr kalorimetre da su obavezni u stanove u Gajnicama koji imaju 5 vertikala(u svakoj sobi jedna)?

 

Što se tiče vodovoda. Da to im je standardna praksa. Ako je ispred vodomjera "plaćaju" oni, ako je iza vodomjera plaćate vi. Izgleda da je vaše da platite jer se vama vodomjer vrtio što znači da je kvar s vaše strane. Sumnjam da će vam uvažit prigovor.

 

Edit: Drago  za to sam već napisala. Stanovi u sredini zgrade su skuplji od stanova s vanjske strane. Ljudi kad su kupovali stanove su trebali imati toliko mozga u glavu da znaju da će imati veće račune ako imaju stan sa sjeverne strane ili da će trošiti više na hlađenje ako su na zapadnoj strani. Bar bi tako trebalo biti a sad ako je netko kupovao stan na temelju pogleda to je druga priča. 

 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 18:47 (ddarknessfairyy).
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ddarknessfairyy kaže...

 

Edit: Drago  za to sam već napisala. Stanovi u sredini zgrade su skuplji od stanova s vanjske strane. Ljudi kad su kupovali stanove su trebali imati toliko mozga u glavu da znaju da će imati veće račune ako imaju stan sa sjeverne strane ili da će trošiti više na hlađenje ako su na zapadnoj strani.Bar bi tako trebalo biti a sad ako je netko kupovao stan na temelju pogleda to je druga priča. 

 

 

 

Da - ljudi su prije 10, 20, 30 ili 50 godina trebali znati da će im za 10, 20, 30 ili 50 godina lopovski ministar u propaloj državi smanjiti vrijednost stanova vadeći zakon iz dupeta. 

 

 

This space for rent!
10 godina
protjeran
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

zaboravih napisati, ali da, uvazili su prigovor. Kakva im je praksa zaboli me ali ne mozes tako drkso naplatiti svoju gresku.

Pa sto se onda ista islo uvoditi, moglo se peglati po starom. Ja prije razdjelnika sam imao ugasen radijator u sobi, dakle 2 od 3 su radila u stanu, jer mi je bilo prevruce spavati, vjerovatno iz razloga sto su ispod mene, lijevo i desno susjedi grijali max, a ove god sam se smrzavao, ponekad cak i kad sam upalio sve radijatore na max. (imam pvc stolariju ali zgrada iz kraja 60.ih). Sto znaci da ljudi nisu postali osvjesteni o racionalnom trosku topline nego su debelo smanjili grijanje radi racuna. A uzmi u obzir da prije bez razdijelnika je sigurno dosta ljudi takoder smanjilo grijanje jer im je bilo sto kao i meni pretoplo. Moje misljenje je da se nije postigla drasticna usteda na osnovi cijele zgrade. Pogledaj si malo clanke iz tog vremnea kad je tadasnja vlada pricala o 'energetskoj ucinkovitosti' a ne o tome 'plati koliko se grijes'.

 

I jos jednom to nije bio EU zakon nego prijedlog koji je dosao iz EU, a nasi politicari su ga pretvorili u zakon. To je razlika jako velika

 

A pljacki za obnovu posle poplava ne treba ni pricati. Al isto se tadasnja ministrica kandidirala za izbore u zg

 

 

EDIT: (iako me se ne tice): trebai su racunati i na globalno zatopljenje pa da odmah racunaju gdje ce biti vise hlada, i to pogotovo prije recimo 20-30god? A jesu ljudi glupi.....

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 18:54 (OBLAKprasine).
10 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

Da - ljudi su prije 10, 20, 30 ili 50 godina trebali znati da će im za 10, 20, 30 ili 50 godina lopovski ministar u propaloj državi smanjiti vrijednost stanova vadeći zakon iz dupeta. 

Znali su ljudi i prije 20, 30 ili 50 godina jako dobro da se stan u sredini zgrade ljepše grije, da je po ljeti ugodniji i da ne treba uzimati stanove na zadnjem katu jer ćeš u protivnom popavljati krov. Tko god tvrdi da nije znao je ili kupovao stan na "ovaj mi se sviđa" ili su blesavi. 

 

 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ddarknessfairyy kaže...

Znali su ljudi i prije 20, 30 ili 50 godina jako dobro da se stan u sredini zgrade ljepše grije, da je po ljeti ugodniji i da ne treba uzimati stanove na zadnjem katu jer ćeš u protivnom popavljati krov. Tko god tvrdi da nije znao je ili kupovao stan na "ovaj mi se sviđa" ili su blesavi. 

 

 

 

 

To što se "stan u sredini zgrade ljepše grije"(itd. itd.) nema apsolutno nikakve veze s temom - da su grijanje kod kupnje plaćali po kvadratu, kao i svi ostali stanovi, a onda je to promijenjeno čime im je i vrijednost stana pala.

 

K tome, nikakvu kompenzaciju nisu dobili te, dapače, oni na rubnim dijelovima zgrade griju ove unutra (koji se "ljepše griju") - plaćaju tuđe grijanje. 

 

Da bi tvoja argumentacija imala smisla, trebaš dokazati da su ljudi prije xx godina trebali znati da će se odlukom ministra promijeniti zakon na taj način da oni na vanjskim rubovima zgrada griju one unutra i za tu privilegiju više plaćaju. 

 

Mislim da će biti vrlo teško pokazati da je to logično i predvidljivo. 

 

 

 

 

This space for rent!
10 godina
protjeran
offline
Što se događa s našim društvom?

najsmjesniji je argument za razdjelnike - plati sto potrosis, nema preko tude grbace

onda dode s drugim argumentom - ko ti kriv sto nisi kupio stan u sredini pa da se grijes na tudi racun

malo se odlucite, ili ipak ispada sa su neki bili u pravu kad su napisali da nije fer prema svima

12 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
ddarknessfairyy kaže...

 

Edit: Drago  za to sam već napisala. Stanovi u sredini zgrade su skuplji od stanova s vanjske strane. Ljudi kad su kupovali stanove su trebali imati toliko mozga u glavu da znaju da će imati veće račune ako imaju stan sa sjeverne strane ili da će trošiti više na hlađenje ako su na zapadnoj strani.Bar bi tako trebalo biti a sad ako je netko kupovao stan na temelju pogleda to je druga priča. 

 

 

 

Da - ljudi su prije 10, 20, 30 ili 50 godina trebali znati da će im za 10, 20, 30 ili 50 godina lopovski ministar u propaloj državi smanjiti vrijednost stanova vadeći zakon iz dupeta. 

 

 

 Ne zaboravimo i prekvalitetnu izolaciju na novogradnji.

 

Obožavam kad odem kod frenda na kavu (nove zgrade - Trešnjevka), a stan izgleda kao iz 22. stoljeća .

 

Sve pada u vodu kad se s kata začuje ljubavni zov tetrjeba gluhana i njegove partnerice.

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ddarknessfairyy kaže...
već ti imaš problema s time da u svakoj temi koja se tebe blisko tiče vidiš samo ono što tebi odgovara.

Tvoja baba nema veće račune zbog razdjelnika. Tvoja baba je i godinama prije trošila tu istu količinu energije koju su za nju neki drugi plaćali. Tvoja baba treba platiti to što je ona potrošila. Kakve izolacije? Kakvi bakrači? Ista situacija sa izolacijom joj je bila i prije 5 ili više godina pa se nije bunila kad su joj stizali "normalni računi". Sad kad je dobila račun za ono što troši sad ona jadna nije kriva što ne može platiti i što se naglo mora smrzavati. Kad je trebalo otvarati prozore i grijati dupe na tuđi račun onda nije bio problem.

 Ja se s babom nisam čuo 5 ili 6 godina i taj dio u našoj familiji odrađuje njena kćer, moja mater. Znam ono što mi mater prenese, a kako s materom 90% razgovora svodim oću li s ženom doć nedeljom na ručak ili kavu, jel mali brat treba ovo ili ono, o babi van toga jel živa ili zdrava ne razgovaramo. Malo mi je krivo al tako je kako je. U tom stanu sam bio zadnji put 2008. ili 2009. kad sam zadnju turu veša nosio jer sam tada stanovao u domu na savi.

 

Matere mi i babe moje ja nit imam pojma na šta se moja baba konkretno grije, dal je to na plin ili toplanu ili na djedu. Živi u Travnom preko puta Mamutice (između je park travno) pa ako znaš eto, znaš bolje nego ja. Znam da zgrada ima lift i da je u kompleksu od barem 150 stanova te da tamo živi od 60tih. Babu sam iskoristio za primjer svih drugih ljudi koji bi ni krivi ni dužni sada trebali igrati po novim pravilima - (iako se Toplana gradila njihovim parama pred 30 ili 50 godina, i za njihove potrebe, a čitav su životni vijek plaćali račune, poreze i prireze gradu) jer se neko sjetio da bi mogli malo razgovarati o energetskoj učinkovitosti u situaciji gdje nam na 50% zgrada toplina piša na sve strane.

 

Moju babu pusti na miru. Žena je svoje odradila, ako je dogovorila da grijanje plaća na kvadratni metar, ili plin po kantama, ima da do smrti tako plaća jer se tako dogovorila, OSIM ako se ona s pružateljem usluge ne dogovori drugačije. Ako je tramvajska karta 7kn (neznam koliko je sad) vozio se ti 10 ili 20 stanica, pa jel to fer? Al takvi su uvijeti i oš se vozit, vozi se. Al nemojmo onda kad se čovjek odluči vozit 20 stanica, nakon desete doć i reć, "ti bajo moraš platiti još 7kn". Na pružatelju usluga nije da razmišlja jel nešto fer ili nije fer nakon što je usluga dogovorena. Ako su dogovorili plaćanje po kvadratnom metru za vrijeme kada nitko na Zemlji nije znao šta je energetski certifikat, a o ekologiji da ne razgovaramo, i 40 godina nije bilo problema - e sad bi trebali nešto kemijat. 

 

Živim na Krku i 99.99% me se ova tema nikako ne tiče, al pored zdrave pameti neću gledat da društvo na ovakav slučaj (razdjelnika, kalorimetara i inih vragova), neriješene račune prebija preko leđa ljudi koji za to nisu krivi, zato što "netko lufta prozore". Da, ima takih budala ali ima i onih koji pod prozore meću zarolane deke da im ne ulazi hladnoća.

 

Al znaš šta, ako su tada svi bili "fer" (u smislu da se nitko nije bunio) i dijelili račune po kvadratu bez obzira bio u ćošku kuće ili na krovu, (jer kod dodjele stanova nisi baš mogao znat koji će ti pripast, ti pričaj šta oćeš) ako im je čitav radni i životni vijek prošao u fer okruženju di se nitko nije našao uvrijeđenim što plaća i za susjeda ili neprijatelja, šta si se ti sad golubice našla ispravljat krive drine i nametat njemački standard. Vi njima pustite njihovu toplanu, vi si izgradite novu, uložite novce, izgradite zgrade, provucite cijevi, grijte se po mikrođulu utrošene energije, a sve ove pusti da plaćaju po metru jer je tako dogovoreno od početka.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ivan dragi kaže...

Matere mi i babe moje ja nit imam pojma na šta se moja baba konkretno grije, dal je to na plin ili toplanu ili na djedu...

 

 

OK, nemam sto pametno za reci jer me ne dotice problem, ali da ne ostavljam samo prazne poruke, dvije stvari:

1. zanimljivo je gledati dva tabora, sa validnim argumentima i razlicitim perspektivama. Cudno mi je samo da se traze razlike i krivci u 'malima', dakle, kako se da iscitati, covjek koji vrti radijator na 10 i ima otvoren vindou je veci problem od ministra. Ne kazem da je to tako, niti da tako ljudi misle, nego samo da se tako tako iscitava

2. poznata je stvar da bilo koja vlada na svijetu pise zakone kako im pase. Planirati stabilnu, dokle netko drugi s potpunom slobodom kroji sto je legalno a sto nije (i pritom odredjuje da li cu dobiti plodove svojeg rada ili zatvor), je cisto ludilo.

 

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 20:51 (Deus ex machina).
10 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

O.K., ekipa zanima me ako su razdjelnici nepoštena verzija rješenja problema grijanja, te veliki lopovluk.

Koje je onda rješenje  grijanja najpoštenije???

Ono po km^2??

 

Mislim, brijao sam da su to razdjelnici, al' vaša rasprava baca novo svjetlo na taj problem, te se čovjek mora zamisliti...

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
10 godina
protjeran
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

a sto treba crtat?

Nitko nije rekao da su razdjelnici losi, ali oni su najjesdnostavnija solucija, i ok preko toga ljudi mogu preci, ali nitko je dosao nasoj vladi i rekao MORATE uvesti to. To je bio prijedlog iz EU  a nasi su to preveli u zakon. Pa ja sad tebe pitam zasto se to uvelo, zbog cega? Da ljudi postanu ekoloski osvijesteni? Daj molim te.

I koliko vidim ekipa koja je kontra razdjelnika kuzi sto hoce reci ovi 'strucnjaci' ali druga strana ne zeli prihvatiti cinjenicu da nemaju svi iste uvijete. Isto tako nije bilo prije a nije ni sad. Dakle sto smo dobili nista, postno sigurno nije i ajd bog. Ako do sad nisi skuzio zasto je nepostena onda ti ostali nisu krivi nit trebaju to objasniti. Zasto je lopovluk, zato jer se uvelo na brzinu, jer je netko htio zaraditi na tome.

 

Nije posteno ni po kvadraturi ni sad, ali prije platim 500kn i grijem se, sad platim 550kn i palim gasim radijator, reguliram i sve

Al ti ces se ionako prikloniti strani koja je "za" (pod navodnike) razdjelnike nego ista drugo napisati

13 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

Ukratko - TOTALNI LOPVOLUK na svim razinama. 

 

Dok Vrdoljak ne ode u zatvor sa svojim kompićima u Ministarstvu i lifračima razdjelnika, tko god mi ih spomene u bilo kakvom pozitivnom kontekstu ili zlonamjerno sere ili nema pojma kakva je stvarnost.

 

 

 Drago vidim kako je i tebi ta ekipa mila.

 

Za Vrdoljaka vrijedi samo ona: nahrani svinje i ništa ne diraj.

 

Pitanje za vas s razdjelnicima: imate "lupanje" po cijevima ujutro i navečer prilikom paljenja i gašenja centralnog grijanja?

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
ddarknessfairyy kaže...
Tvoja baba

 Ja se ne slažem sa svojim postom pa nemojmo više o tome. Sad sam ljut jer se nisam babi javio tolke godine, a prala mi veš dok sam bi na faksu i svako malo kuvala nekog vraga kad bi nedeljom menze bile dupkom pune. Ak su tebi razdjelnici super, metni ih. Ja mislim da nije fer tjerat sve ljude na to jer nemaju svi iste uvijete, a i smatram da je sustav gdje se sav trošak zgrade dijeli po kvadratu pošteniji, pa čija god baba stanovala unutra jer sam 100% siguran da se stanovi nisu kupovali/dobivali na način da je netko došo u praznu zgradu pa da si je mogao birat. To se sad zadnje vrijeme može birati pa onaj tko ima i bira, al sutra ću nazvat babu/dida i pitati kako su dobili stan, jesu li birali i da li su u obzir uzimali činjenicu da su neki stanovi topliji ako su u sredini ili ne. koliko ja sada znam, tada bi išao na nekakvu listu i više manje - šta dobiješ po nekakvim bodovima dobiješ.

 

Grijanje je osnovna ljudska potreba i ako netko ima probleme zbog tog troška onda đaba više šta je ili nije fer.

13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
Nisi u pravu, iako načelno govorimo o stvarima koje su ti struka, ali se zapravo radi o čistoj ekonomiji plus šta se stalno miješaju kategorije.

Krivo Drago, ti nisi u pravu. Političari su ti koji su zasrali stvar kod implementacije i naknadno, uz korištenje tvoje struke za potpirivanje senzacija. Ono što ti smatraš ekonomskim pitanjem je posljedica.

Drago kaže...
Prvo) Rečeno je da su razdjelnici obaveza jer je tako odredila EU. Totalna laž, obaveza na razini EU ne postoji, uvedena je obaveza na razini RH pod lažnim izgovorom da je tako odredila EU. Samo ta činjenica čini da je Ministarstvo i sam Ministar Vrdoljak materijalno i kazneno odgvoran za troškove ugradnje koje je prebacio na građane, protivno njihovoj volji i s lažnim objašnjenjem.

O tome da razdjelnici nisu nametnuti od EU počelo se pisati odavno. Politika je odlučila da treba ići u tom smjeru. Razdjelnici su jedan od dijelova puzzla zvanih energetska učinkovitost. Oni su samo jedna od mjera koja u konačnosti treba dovesti do veće energetske učinkovitosti i u konačnosti do manje potrošnje primarne energije.

 

Da li je to netko inzistirao na razdjelnicima zbog vlasite koristi ili iz neznanja, teško mi je reći.

Drago kaže...
Drugo) S obzirom da je štednja u stanovima (razdjelnici) tek zadnji korak štednje (i ukupne energetske efikasnosti), a ogromni su gubici u distribuciji u toplinskom sustavu (neizoliranih cijevi u zgradama i van zgrada koliko te volja), te su kvartovske toplinske stanice sjebane, a one su daleko bitnije od samih razdjelnika, ovo jahanje po razdjelnicima nema veze s ikakvom brigom za energetsku efikasnost, već za namještanjem posla frendaćima koji ih lifraju.

Opet krivo. Ušteda energije se ostvaruje uvijek kod potrošača. U cijelo slici energetske učinkovitosti, potrošači na centralnom toplinskom sustavu, zbog velikog broja su vrlo bitan segment, bolje bi bilo reći najbitniji. Što se tiče distribucijskih gubitaka u toplinskom sustavu, zar si ti cijelo ljeto van Zagreba? Ne primjećuješ hrpetine predizoliranih cijevi sa strane, ulica kojima se voziš. HEP Toplinarstvo, svake godine mijenja cijevi i poboljšava distribucijski sustav. Pa zar si zaboravio da su prošle godine razbucali cijelu kranjčevićevu zbog grijanja.

 

Što si mislio pod kvartovskim toplinskim stanicama, nemam pojma. Ako si mislio na toplinske podstanice u zgradama to je HEP Toplinarstvu uredno "vratilo" u vlasništvo stanarima, upravo prije velikih remonta koje su trebali biti napravljeni na istima. Jednostavno su se riješili problema i prebacili ga na rješavanje stanarima.

 

Što se tiče namještanja posla frendićima, malo si promašio metu. Muljaže su, u ovom slučaju, u domeni upravitelja zgrada (znam iz našeg slučaja jer dok se ja nisam uključio u priču cijena po radijatoru je bila cca 100 eura).

Drago kaže...
Treće) Uvođenje razdjelnika u stanove rađene davno prije ikakve ideje o energetskoj efikasnosti (ovo što je Ivan rekao) i njihovo kategoriziranje bitno im ruši tržišnu cijenu i kompletan ekosustav u kojem su takve stambene jedinice postojale - solidarno plaćanje grijanja na razini čitave zgrade/ulaza na osnovu kvadrature stanova

 

Odjednom si ljudima totalno promijenio vrijednost stambene jedinice u kojoj žive i ni na koji način im to nisi kompenzirao, premda sami nisu krivi za tu promjenu cijene, već je isključivo kriv novi zakonski okvir, a koji je, kako sam prije rekao, donesen pod lažnim izgovorom.

Daj se malo informiraj. Jedno i drugo idu ruku pod ruku. Prvo se išlo s energetskim certificiranjem pa zatim s razdjelnicima. I danas ti je situacija da prije ugradnje razdjelnika ili zahvata na fizici zgrade, moraš imati energetski certifikat. Usput da li ti znaš da se energetski certifikati (izrađeni prema različitim pravilnicima) ne mogu uopće uspoređivati jer se tu radi o kruškama i jabukama. Razdjelnici ne narušavaju energetski razred građevine i ako ti je netko prodao tu foru onda te je dobro nasanjkao.

 

Da se osvrnem na boldano. Kakve veze ima potrošnja energije s površinom stana? Vjerojatno isto takvu kao i naplata odvezenog smeća prema površini stana. Obje kategorije su čista i notorna glupost. Obračun prema stvarno napravljenom trošku uz određeni udio solidarnosti, prema stanarima čiji su stanovi u nepovoljnijoj poziciji, je ispravan pristup. Zamisli kako bi bilo da ti netko na benzinskoj naplaćuje gorivo po površini poda automobila a ne po stvarno natočenoj količini? Pametnom dosta.

Drago kaže...
Četvrto) S obzirom da mislim da živimo u istim zgradama i istom kvartu (Špansko) i s obzirom da od uvođenja razdjelnika u dvije prostorije uopće više ne palim radijatore (mala soba i kuhinja) a u spavaćim sobama i dnevnom boravku ih držim na 3-4 od 5, a cijena grijanja mi je kao i prošle godine, iz toga zaključujem da premda sam utrošio manje toplinske energije, ona mora da košta više. Stan mi je, btw, između drugih stanova, nije na uglu i tako to. Jadnicima koji su još na uglovima zgrade ne želim biti u koži.

Centar Španskog, fasada od betona i crvenih ciglica, na mom dijelu je u pitanju samo beton. Stan gleda na dvije strane (istok-zapad) i bez izmjenjene stolarije ventilacijski gubici su veći od 50%. Kod mene su u pogonu 2 ili u ekstremnim situacijama 3 radijatora. Troškove pratim (za cijelu zgradu) preko exelice (za čiju izradu sam potrošio tjedan dana čitajući zakone, pravilnike, izmjene i dopune) i uspoređujem ih s podacima za zadnje četiri godine. Konzervativnim sagledavanjem razlika u utrošenoj energiji je cca 25% na nivou cijele zgrade. Velika većina stanara plaća manje nego prije. Samo njih par plaća više (oni koji nisu ugradili razdjelnike i par susjeda koji se ne zamaraju s regulacijom). Kod mene u zgradi je bio problem s bukom od cirkulacijske crpke i to zbog toga što majstori nisu izbalansirali sustav, nakon ugradnje opreme. Sada je to svedeno na normalu.

 

Najmanji računi (statistički obrađeni po vertikali kojih ima 7) su razbacani po cijeloj zgradi. Na dvije vertikale su najmanji računi stanarima na zadnjem katu.

Drago kaže...
Peto) Ovo sufinanciranje EU i države je teorija i očito sam nisi probao iskoristiti ta državna sredstva za povećanje energetske efikasnosti bilo čega. Naime, oni koji jesu (moji poznanici u Bjelovaru koji su mijenjali drvenariju i odlučili iskoristiti državnu subvenciju), shvatili su da opet moraju izdvojiti JEDNAKO kao i kad te subvencije nije bilo jer su izvođači radova jednostavno podigli cijene za iznos koji dodatno sufinancira država. Tako ako ti je procjena prije uvođenja sufinanciranja bila x, nakon uvođenja državnog sufinanciranja bila je X+državno sufinancirana sredstva za isti posao i isti materijal. 

 

Ukratko - TOTALNI LOPVOLUK na svim razinama. 

 

Dok Vrdoljak ne ode u zatvor sa svojim kompićima u Ministarstvu i lifračima razdjelnika, tko god mi ih spomene u bilo kakvom pozitivnom kontekstu ili zlonamjerno sere ili nema pojma kakva je stvarnost.

Korištenje sredstava iz fonda za energetsku učinkovitost i EU je realnost i dešava se svakodnevno. Dobar dio našeg graditeljskog sektora živi upravo na tim sredstvima. Isto se intenzivira u par zadnjih godina. 30% poslova koje radimo na kraju se sufinancira iz takvih fondova. Ne kažem ja da tu nema muljaža, ima ih, u graditeljstvu čak i više nego drugdje, ali jednostavno treba tražiti više ponuda s raznih mjesta i prepustiti tržištu da odradi svoje.

 

Najveći lopovluk u ovoj priči je nastao oko formiranja cijene. Ako si pogledao stavke, koje sam prije postao, vezano uz strukturu računa, mogao si vidjeti da ih dosta nema direktne veze s utrošenom energijom. Nerijetko se dešava da je veći udio u računu upravo tih "problematičnih stavki" nego utrošene energije. Moje viđenje problema cijene je da su se uplašili prvih rezultata (pilot projekti i uštede energije) te da su zaključili da će im priliv novaca biti manji nego prije. Nakon toga su prilagodili izračun kako bi smanjli gubitak priliva novca. To je pravi problem a ne razdjelnici, termostatski ventili i varijabilne cirkulacijske crpke. Da nije bilo friziranja računa isti bi se isplatili (za 90% korisnika) za cca 5 godina. Tko za ovo treba odgovarati ne znam. Novinar si, gurni nekom kolegi ovu kost pa neka istraži.

 

Drago kaže...
Mislim da to nije točno, odnosno da ti je i logika pogrešna. 

 

Naime, ja se manje grijem nego prije razdjelnika (kada su mi svi ventili bili otvoreni do daske), a plaćam isto. Iz toga ja zaključujem da će toplana svoju toplinsku energiju (koja je ionako "otpad" generiranja el. energije jer se radi o termoelektrani kojoj je 1/3 proizvodnje el. energija, a 2/3 je termalna energija) u zimskom periodu naplatiti uvijek istu ukupnu sumu, samo što će se to sada razdijeliti na manju potrošnju. Ukratko - da svi trošimo zimi upola manje toplinske energije nego prije, toplana će uvijek naplatiti isto, pa će cijena po jedinici krajnjem potrošaču biti veća. 

 

Znam da ovo nije FORMALNO točno, ali iz činjenice da se manje grijem, a isto plaćam, mogu jedino to zaključiti. 

 

BTW, upravo se ovakvi kao ja koji imamo razdjelnike i dalje "grijemo na susjede" odnosno ja i dalje "muzem lovu od svih oko sebe" jer nemam rubni stan/stan na uglu zgrade. 

 

Znači, upravo razdjelnici forsiraju nepošteni način naplate jer mene od gubitka topline štite susjedi sa strane, gore i dolje, a za one izložene (rubni stanovi) nema nikakvog korektivnog faktora za koji bi im se smanjila naplata jer oni faktički griju i nas u sredini zgrade.

Krivo misliš. Toplana je modularna i proizvodi onoliko topline koliko je potrebno u Zagrebu to rade TE-TOEL-TO. One se nadograđuju i moderniziraju. Njihov primarni cilj je proizvodnja toplinske energije a sekundarni cilj je proizvodnja električne energije. Ako na linkovima, pogledaš proizvodnju toplinske energije po godinama, vidjeti ćeš da ista varira tako da ne stoji tvoja tvrdnja da se u zimskom periodu naplati uvijek ista ukupna suma. Boldani dio teksta potpuno je krivi i ne pije vodu. Ako svi potrošimo upola manje energije za grijanje, platiti ćemo upola manje za potrošenu energiju, međutim zbog prilagodbe računa, u korist Toplinarstava u konačnici ćemo platiti manje cca 25 do 30%. Jednostavno je to provjeriti jer je način i formula za izračun utrošene energije javna i propisana zakonskim i podzakonskim aktima (evo ti pa proučavaj). Dalje, da si se potrudio, pročitati moj post u kojem sam opisao stavke računa a i vlastiti račun HEP Toplinarstva (kao i odluku o obračunu na koju si se potpisao) vidio bi da je zakonodavac propisao i solidarni postotak za obračun toplinske energije (mislim da je minimalno 10%) o kojem se dogovaraju suvlasnici i njegov smisao je da se kompenziraju troškovi rubnih stanova (koje ne možeš izbjeći).

 

OBLAKprasine kaže...

najsmjesniji je argument za razdjelnike - plati sto potrosis, nema preko tude grbace

onda dode s drugim argumentom - ko ti kriv sto nisi kupio stan u sredini pa da se grijes na tudi racun

malo se odlucite, ili ipak ispada sa su neki bili u pravu kad su napisali da nije fer prema svima

U starim zgradma ne postoji idealan način naplate grijanja. To nisu ni kalorimetri, koje neki zazivaju. Kalorimetar bi mjerio utrošenu energiju direktno (bez pretvaranja i razdiobe) ali to je uređaj koji radi upravo ono što mu je i namjena. Mjeri utrošenu energiju ne radi ništa drugo. Opet bi rubni stanovi bili u lošijoj situaciji. Zato treba koristiti korekcijski faktor (ne može biti isti za svaki objekt) kako bi se u dijelu trošaka solidarno sudjelovalo.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 23:33 (mario.L_hr).
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Tiby kaže...

 

Pitanje za vas s razdjelnicima: imate "lupanje" po cijevima ujutro i navečer prilikom paljenja i gašenja centralnog grijanja?

 

Da. Navodno tako treba biti. 

 

Welcome to the future.

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?

A ja stvarno ne znam što si ti mene demantirao i odgovorio mi. Ja sam čitavu zimu štedio na grijanju i platio isto. Daj mi objasni - kako? Koje je tvoje objašnjenje kada dva od 6 radijatora uopće ne rade, a ostali rade s 2/3 (a prije svi ventili na svim radijatorima bili otvoreni) - račun ostao isti. 

 

Ja ne znam NIKOGA u zgradi tko je zadovoljan razdjelnicima niti itko kaže da se grije isto, a plaća manje. Ima li uopće takav slučaj u Zagrebu? 

 

Šest razdjelnika sam platio 2700 kuna. Ti kažeš da je to prije neke tvoje intervencije bilo 100 eura po radijatoru. Sada je "samo" 450 kuna. Za razdjelnike koje su me prisilili instalirati lažno rekavši da nam je tako naredila EU i lažno rekavši da ću tako uštediti na grijanju. 

To je "dobro", jel?

 

U mom ulazu sve cijevi od grijanja su neizolirane, prolaze kroz negrijani hodnik. 

 

Noću kad hodam ulicom vidim toplu paru iz šahtova. 

 

To je okej? Sve izolirano? 

 

Glupi Švabe su otpilili razdjelnike, mi ih uveli jer smo pametni. Studija pokazala da su u 80% slučajeva neisplativi (http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/nalaz-ekonomskog-instituta-rusi-najveci-projekt-ivana-vrdoljaka-razdjelnici-su-neisplativi-a-evo-sto-to-znaci-za-buducnost/5952021/), a ti ih braniš i to od mene koji ih imam u stanu, koristio sam ih ove zime i plaćao račune jednake onima kao i kad ih nisam imao. S time da sam platio i njihovu ugradnju suprotno vlastitoj volji.

 

Mene stvarno zanima u kojem si ti segmentu išta demantirao od onoga što sam rekao?

 

 

 

This space for rent!
13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

A ja stvarno ne znam što si ti mene demantirao i odgovorio mi. Ja sam čitavu zimu štedio na grijanju i platio isto. Daj mi objasni - kako? Koje je tvoje objašnjenje kada dva od 6 radijatora uopće ne rade, a ostali rade s 2/3 (a prije svi ventili na svim radijatorima bili otvoreni) - račun ostao isti. 

 

Ja ne znam NIKOGA u zgradi tko je zadovoljan razdjelnicima niti itko kaže da se grije isto, a plaća manje. Ima li uopće takav slučaj u Zagrebu? 

 

Šest razdjelnika sam platio 2700 kuna. Ti kažeš da je to prije neke tvoje intervencije bilo 100 eura po radijatoru. Sada je "samo" 450 kuna. Za razdjelnike koje su me prisilili instalirati lažno rekavši da nam je tako naredila EU i lažno rekavši da ću tako uštediti na grijanju. 

To je "dobro", jel?

 

U mom ulazu sve cijevi od grijanja su neizolirane, prolaze kroz negrijani hodnik. 

 

Noću kad hodam ulicom vidim toplu paru iz šahtova. 

 

To je okej? Sve izolirano? 

 

Glupi Švabe su otpilili razdjelnike, mi ih uveli jer smo pametni. Studija pokazala da su u 80% slučajeva neisplativi (http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/nalaz-ekonomskog-instituta-rusi-najveci-projekt-ivana-vrdoljaka-razdjelnici-su-neisplativi-a-evo-sto-to-znaci-za-buducnost/5952021/), a ti ih braniš i to od mene koji ih imam u stanu, koristio sam ih ove zime i plaćao račune jednake onima kao i kad ih nisam imao. S time da sam platio i njihovu ugradnju suprotno vlastitoj volji.

 

Mene stvarno zanima u kojem si ti segmentu išta demantirao od onoga što sam rekao?

Ja ih imam isto ugrađene (5 komada) i koristim ih već dvije godine. Ne pričam ti o nečem imaginarnom već o stvarnom životu. Ne znam tko je tebi ugrađivao i što su ugradili te kako stvar funkcionira ali ono što sa sigurnošću znam je to da ukoliko zgrada troši manje energije nema nikakve šanse da svi stanari plaćaju grijanje više nego prije. Jesi li pokušao staviti cifre na papir i usporediti brojke?

 

Što sam demantirao, pitaš?

 

Pa kao prvo to da su prvo išli razdjelnici a onda energetsko certificiranje, zatim da je zadnji oblik štednje štednja na potrošnim mjestima, zatim da nitko ne koristi lovu iz fondova jer je to podjednako skupo kao i bez njih, zatim tvoj pjesnički osvrt na obračun toplinske energije.

 

 

Botom line nije problem u razdjelnicima. Problem je u tome što se sve prepustilo stihij a raznorazna Toplinarstva su se izmaknula kao da se to njih ne tiče. Ako vće zakonodavac nije prisilio da se svaki sustav kvaliteno poprati projektnom dokumentacijom morao je prisiliti Toplinarstvo da se uključi u cijelu priču. Ipak sustav grijanja po stanovima je vezan na njihovo daljinsko grijanje te se ne mogu/smiju praviti nevješti. Oni su morali više sudjelovati u cijeloj priči, ne samo na način da si prilagode formulu za naplatu.

Stručnjak za odmaganje...
9 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
Tiby kaže...

 

Pitanje za vas s razdjelnicima: imate "lupanje" po cijevima ujutro i navečer prilikom paljenja i gašenja centralnog grijanja?

 

Da. Navodno tako treba biti. 

 

Welcome to the future.

 

 

 Ne treba, potrebno je ugradit novu pumpu u podstanici (novi trošak). Lupanje i šum se javlja zbog toga što stare pumpe drukaju istom snagom bez obzira koliko je radijatora u funkciji. Teta mi živi u stanu s razdijelnicima pa sam upoznat donekle s problematikom.

 

Da ponovim, razdijelnici su prevara desetljeća i pljačka građana.

13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
maximilian kaže...

 Ne treba, potrebno je ugradit novu pumpu u podstanici (novi trošak). Lupanje i šum se javlja zbog toga što stare pumpe drukaju istom snagom bez obzira koliko je radijatora u funkciji. Teta mi živi u stanu s razdijelnicima pa sam upoznat donekle s problematikom.

 

Da ponovim, razdijelnici su prevara desetljeća i pljačka građana.

Ne mora biti nova crpka. Ukoliko je stara (relativno nova i ) uredu onda se može dodati frekventni regulator i par osjetnika tlaka te prprogramirati crpka. Problem sa zadržavanjem cirkulacijske crpke (stare s konstantnim protokom) na novom sustavu je upravo onaj problem na koji se ja referiram. Zakonodavac nije inzistirao na dokumentaciji, Toplinarstvo s izmaklo tijekom ugradnje i tko je onda to trebao kontrolirati i nadgledati. U tom grlu leži zec jer je Toplinarstvima odgovaralo da imaju dimnu zavjesu / razdjelnik.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

A ja stvarno ne znam što si ti mene demantirao i odgovorio mi. Ja sam čitavu zimu štedio na grijanju i platio isto. Daj mi objasni - kako? Koje je tvoje objašnjenje kada dva od 6 radijatora uopće ne rade, a ostali rade s 2/3 (a prije svi ventili na svim radijatorima bili otvoreni) - račun ostao isti. 

 

Ja ne znam NIKOGA u zgradi tko je zadovoljan razdjelnicima niti itko kaže da se grije isto, a plaća manje. Ima li uopće takav slučaj u Zagrebu? 

 

Šest razdjelnika sam platio 2700 kuna. Ti kažeš da je to prije neke tvoje intervencije bilo 100 eura po radijatoru. Sada je "samo" 450 kuna. Za razdjelnike koje su me prisilili instalirati lažno rekavši da nam je tako naredila EU i lažno rekavši da ću tako uštediti na grijanju. 

To je "dobro", jel?

 

U mom ulazu sve cijevi od grijanja su neizolirane, prolaze kroz negrijani hodnik. 

 

Noću kad hodam ulicom vidim toplu paru iz šahtova. 

 

To je okej? Sve izolirano? 

 

Glupi Švabe su otpilili razdjelnike, mi ih uveli jer smo pametni. Studija pokazala da su u 80% slučajeva neisplativi (http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/nalaz-ekonomskog-instituta-rusi-najveci-projekt-ivana-vrdoljaka-razdjelnici-su-neisplativi-a-evo-sto-to-znaci-za-buducnost/5952021/), a ti ih braniš i to od mene koji ih imam u stanu, koristio sam ih ove zime i plaćao račune jednake onima kao i kad ih nisam imao. S time da sam platio i njihovu ugradnju suprotno vlastitoj volji.

 

Mene stvarno zanima u kojem si ti segmentu išta demantirao od onoga što sam rekao?

 

 

 

 Evo samo da javim da je kod mene ista situacija.
Prije frljili, bili u toplom domu, ove zime stan valjda na 18 stupnjeva, pol radiatora pogaseno, druga polovica na 2/3, racun isti ako ne i nesto visi nego prije.

 

Znaci mozda bi se moglo reci da (odokativno) zgrada trosi 20% manje ali kada se sve zbroji i oduzme placa samo 10% manje ako ne i jednako.

To je nista drugo nego pljacka i poskupljenje toplinske energije po KW za 10-20%, kakav god drugaciji fensi naziv koristili za to i to je direktna pljacka.

 

Ja i moja familija se smrzavamo za istu cijenu ko prosle godine, a onda dode tu neki Mario i prdi o struci jer mu je to kao taknulo o ponos, a cinjenica jednostavna je ta da svi trose manje nego ikad a placaju isto ili neznatno manje.

 

Ne znam od kud tebi Mario podaci da svi stede i placaju manje. Ja takoder ne znam nikog kome je takav slucaj, a takoder nisam ni na rubnom dijelu.

 

 

Najveca krivica je vjerojatno u krivoj formuli...ali kako god, razdjelnici su shit promasaj i svima nam je bilo bolje bez njih nego s njima.

Zbog ovog je bolje jedino HEPu i tvrtkama koje su ugradivale razdjelnike. Posto je tako, neka mi HEP vrati novce za razdjelnike, buduci da je to zbog njih postavljeno.

- Psiho246
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2017 15:30 (Psiho246).
10 godina
protjeran
offline
Što se događa s našim društvom?

po 5. put valjda ponavljam: nismo debili,citamo postove i znamo sto i kako funkcioniraju razdjelnici. Ali mi pricamo o nacinu kako su se uveli. Svaka tebi cast mario vidi se da imas znanja sto se tice mehanike tj. nacina na koji funkcionira cijeli sustav, ja priznajem da to nije moja struka ali mi ne mozes reci da je sad sve 5 i super.

Platio sam kao i valjda vecina 500kn po radijatoru a imam ih samo 3 hvala bogu, jos mi je majstor htio u kupaoni na kraj cijevi koja je vec plombirana ugraditi jedan, reko vozi.

 

Sad placam isti i cak veci racun a riktam radijator  vamo tamo ko debil nekad. Placam racun, pausal, naknade toplinarstvu a i godisnje 75kn firmi koja 'odrzava' sustav razdjelnika. Sad jos cekam hoce li mi netko poslati jos koju uplatnicu. A da je bila opcija da nije obavezna ugradnja razdjelnika onda bi platio kao i sad 1. i 2. mjesec 550kn ali bi me bolila kifla i kuhao bi se u stanu ako treba

 

i onda mi netko kaze nije pljacka jok, da napisem jos malo o resornom ministru u to vrijeme, nije samo da je muljao u HEP-u a gdje su tek poticaji za poljoprivredu. Zato sad (iako smo kasno to uveli) imamo kontrole po poljima gdje se gleda sto i koliko se sadilo. Naravno nije ni EU luda da daje novce a 'poljoprivrednici' zuje

13 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Psiho246 kaže...
Ja i moja familija se smrzavamo za istu cijenu ko prosle godine, a onda dode tu neki Mario i prdi o struci jer mu je to kao taknulo o ponos, a cinjenica jednostavna je ta da svi trose manje nego ikad a placaju isto ili neznatno manje.

 

Ne znam od kud tebi Mario podaci da svi stede i placaju manje. Ja takoder ne znam nikog kome je takav slucaj, a takoder nisam ni na rubnom dijelu.

 

 

Najveca krivica je vjerojatno u krivoj formuli...ali kako god, razdjelnici su shit promasaj i svima nam je bilo bolje bez njih nego s njima.

Zbog ovog je bolje jedino HEPu i tvrtkama koje su ugradivale razdjelnike. Posto je tako, neka mi HEP vrati novce za razdjelnike, buduci da je to zbog njih postavljeno.

Mario prdi po struci jer se postavljaju kriva pitanja i upire se na pogrešnog krivca. Razdjelnici i termostatski ventili su odlična stvar problem je u svim onim stavkama koje nam Toplinarstvo naplaćuje. O tome nitko ne priča, ne piše već su se svi raspisali o razdjelnicima kao da nam oni uzimaju lovu iz džepa. Treba pritisnuti Toplinarstva i tražiti da korigiraju cijene, naroćito u sustavima gdje je u igri kogeneracija. Ako ti nije teško, zbroji sve one stvke koje se ne odnose na utošenu energiju i usporedi ih s ukupnom sumom. Sve će ti biti jasno kad vidiš odnos.

Stručnjak za odmaganje...
12 godina
online
Što se događa s našim društvom?

Da malo promjenimo temu -  meni je fascinantno kako je Kerum politički uništio ADZ-"ovce" tako što ih je prepišao u krkanluku tj. njihovim oružjem.

 

http://www.index.hr/vijesti/clanak/kerum-je-razbio-hdz-njihovim-oruzjem--primitivizmom-i-seljaklukomk/970439.aspx?fb_comment_id=1464957146911953_1464971126910555&comment_id=1464971126910555#f1ca0a2c234c824

 

Fenomen i pouka - ako si krkan budi najveći krkan. Smijem se cijelo jutro s ovim.

 

ADZ lijepi članske na čelo - Kerum pršut

 

Na prosvjed protiv Frljića, Opara vjerski uvrijeđen, a Kerum došo sa križinom pred kazalište.

 

Napravio kip Tuđmanu, napo Oparu da nije htio njegov kip.

 

Čak je i ispao civiliziran i tolerantan kad je protukandidata optužio za ksenofobiju prema Vlajima.

 

etc.

 

 

P.S. ŽK : Nisu to moji uhljebi, to su ljudi koji nisu imali di radit !

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.5.2017 17:47 (DarthMarkus).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Koliko vidim po temi, većina onih koji su platili razdjelnike imaju iste ili veće troškove nego prije.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Kerum dokazuje, kao i Bandić i slični, da kao narod nismo sazrijeli.
13 godina
online
Re: Što se događa s našim društvom?
mario.L_hr kaže...
maximilian kaže...

 Ne treba, potrebno je ugradit novu pumpu u podstanici (novi trošak). Lupanje i šum se javlja zbog toga što stare pumpe drukaju istom snagom bez obzira koliko je radijatora u funkciji. Teta mi živi u stanu s razdijelnicima pa sam upoznat donekle s problematikom.

 

Da ponovim, razdijelnici su prevara desetljeća i pljačka građana.

Ne mora biti nova crpka. Ukoliko je stara (relativno nova i ) uredu onda se može dodati frekventni regulator i par osjetnika tlaka te prprogramirati crpka. Problem sa zadržavanjem cirkulacijske crpke (stare s konstantnim protokom) na novom sustavu je upravo onaj problem na koji se ja referiram. Zakonodavac nije inzistirao na dokumentaciji, Toplinarstvo s izmaklo tijekom ugradnje i tko je onda to trebao kontrolirati i nadgledati. U tom grlu leži zec jer je Toplinarstvima odgovaralo da imaju dimnu zavjesu / razdjelnik.

 Ugrađene su nove pumpe+ventili za balansiranje na svakom "štrangu" ali svima u mom ulazu lupa ujutro/navečer i tokom dana i to u spavaćoj sobi i dnevnom boravku dok u kuhinji i kupaonici se to ne dešava.

Žalili smo se kao ulaz upravitelju zgrade ali od toga ništa jer ti glumci služe samo za praonicu love (GSK).

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice