Problem spajanja 3 računala na internet

poruka: 5
|
čitano: 5.851
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Problem spajanja 3 računala na internet

Pozdrav,

imam jedan problem, u obitelji imamo tri racunala koje ponekad trebaju biti spojeni na internet u isto vrijeme i to putem ethernet kabela...

dva racunala bez problema mogu bit istovremeno spojena ( u prva dva porta na routeru),medutim druga dva porta nikako da namjestim da rade...i ako rucno dodijelim ip na kompu koji spojen na 3 port javlja kao da je uspjesno spojen na net al browser i dalje ne otvara,

router je d-link dsl-g684t,

unaprijed se zahvaljujem na korisnom savjetu {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Problem spajanja 3 računala na internet

Pretpostavljam da se radi o routeru kojeg si dobio od operatera. Pogledaj u uputama ili na samom routeru ima li igdje označeno da su ta dva porta koja ne rade za IPTV (a 99,9% sam siguran da jesu). Imaš 2 rješenja:

- "jailbreak-at" router i staviti mu nebrandirani FW koji ne podržava IPTV, već su svi portovi dostupni za internet. To je jeftinija, ali složenija opcija i ako stvarno ne znaš  što i kako napraviti onda se rađe odluči za drugo rješenje

- kupit switch ili hub (switch ima bolje performanse, iako na 3-4 računala to ne igra neku ulogu, malo je skuplji, ali hub je danas praktički i nemoguće naći, a nije znatno jeftiniji, pa je moja preporuka definitivno switch). Switch (ili hub) na router spajaš crossover kabelom, iako noviji switchevi i routeri podržavaju autokonfiguriranje pa prepozna sam koji je kabel i prilagodi se. Možeš jedan komp spojit direktno na router, a dva na switch ili sva tri na switch. Ako ti je brzi file share važan i u svim računalima ima gigabitne mrežne, možeš uzeti gigabitni switch (malo je skuplji), pa onda obavezno spajaj sva računala na switch.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Problem spajanja 3 računala na internet

router je kupljen prije dvije godine od kolege tako da nisam siguran dali je od operatera ali za pretpostavit je...uputstva nemam al cini mi se da je bila naljepnica iznad portova koju sam skinuo, iznad dva porta je pisalo iptv ja mislim, a iznad druga dva nesto drugo koliko me pamcenje sluzi...budem kupio onda taj switch...samo me nesto muci kod toga...posto se taj switch spaja na jedan port od routera, a tri racunala spajam recimo na swith,dali to moze usporiti protok podataka, za razliku da svako racunalo ima svoj port na routeru?

+ jos jedno pitanje- crossover kabel, jel to ethernet kabel il samo naoko uzgleda tako?

14 godina
moderator
offline
Re: Problem spajanja 3 računala na internet

ti portovi gdje je pisalo IPTV su ti za televiziju (maxtv i slično)...

neće ti se usporit protok podataka

crossover, patch i slični se rade od istog kabla (UTP), a razlika je kako su te žice poredane na konektorima...za spajanje računala sa ruterom se upotrebljava patch, a za spajanje 2 rutera crossover (iako većina novih podržava spajanje i jednim i drugim)...

TROLLBUSTER /// ako sam ti pomogao slobodno stisni HVALA :) ///
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.3.2011 12:57 (XXX-Man).
15 godina
offline
Re: Problem spajanja 3 računala na internet

- switch je 'obični razvodnik', cijena 5-port GBE switcha cca 100-200kn, ali i 100 (Fast) je dovoljno cca 50-70kn. (max brzina koja se danas može isporučiti DSLom je 16MBit.. tako da to nije usko grlo). Ipak, ako su sva računala s GBE NICom, radije uzmi GBE switch (lokalna mreža će raditi na toj brzini, dok prema internetu i dalje ostaje ograničenje router tj. modem).

Svi uređaji (routeri, switchevi) podržavaju MDI-X koji automatski detektira kabel, tako da možeš iskoristiti i crossover inače normalan je patch ili straight (običan 1-na-1, dok je cross-zamijenjene parice). T568B se preferira...

-Crossover kabel ima smisla samo za direktno spajanje dva PCa (ručno podešavanje IPa), ali s današnjom cijenom switcha to je nevažno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice