Spajanje 2 rutera na istu mrežu

poruka: 7
|
čitano: 10.867
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Spajanje 2 rutera na istu mrežu

Pozdrav kolege forumaši, imam jedan problem i ideju koju nadam se mogu provesti u djelo ali bi mi trebao netko pomoći malo. 
Naime ovako, uzeo sam od Bneta 120mbit internet za stan i vec znam da preko wifija na 2.4 ghz ne mogu dobiti vise od 20-40 mbit a ruter podrzava i 5 ghz frekvenciju ali nije dual band. Samo prebacivanje na 5ghz ne dolazi u obzir jer ni moj ni bratov mob i komp ne podržavaju 5ghz ali ja bi riješio problem kupnjom 5ghz wifi adaptera za svoj komp ali mi to ostavlja problem 2 mobitela i još jednog kompa.

 

Moja ideja je sljedeća, pošto mi je ostao ruter koji sam od H1 dobio (Zte zxv10 h201l h1) zanima me mogu li spojiti njega lan kablom na lan port od bnet rutera, promijenit mu ip na 192.168.1.2 npr samo da nije isti kao bnetov i isključiti dhcp na njemu da bnetov dodijeljuje ip adrese klijentima i postaviti njega na 2.4 ghz wifi a bnetov na 5ghz i tako pokriti i 5 ghz i 2.4 ghz.

 

A druga stvar me zanima, kad bih stavio taj stari ruter kod sebe u sobu i spojio žicom njega na bnet kako sam gore opisao a onda komp u njega koliku bi otrpilike brzinu mogao očekivati? Njegova nazivna je brzina je 150mbit ali znam da ruteri nikad ne daju nazivnu, zanima me bi li bar 90-100 mogao imati na taj način da ne kupujem wifi adapter za komp. Da napomenem, spajanje kompa direktno u bnet ruter nije opcija jer mi je predaleko od kompa i kad bih želio sakriti kablove trebao bih staviti oko 15-20m kabla a ne želim ih povlačiti samo preko sobe jer sam kod renovacije sve kablove sakrio u kanalice i ne želim sad razvući kabal preko pola sobe i hodnika po podu. Razmišljao sam i o powerlineu ali sam čitao da oni također ne daju vise od 30-40 mbit u najboljem slučaju

 

Ako netko ima drukčiji prijedlog slobono nek napiše.

 

P.S. Student sam pa mi rješenja tipa "pikni si u linksu dual band ruter za 800kn i miran si" baš i ne odgovaraju. 

All that is...or was...began with a dream...
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Spajanje 2 rutera na istu mrežu

Sve si dobro zamislio (Y)

Dakle B-net ostaje DHCP upaljen i 5ghz band, te također stari router daje 2.4 ghz. Također bitno je da ne radiš dual NAT, nego da pikneš kabel iz bnet u LAN od starog.. kao što si napisao.

Dalje pitanje je bilo može li se onda komp uštekat u ZTE router i odgovor je da. Kažeš.. nazivna brzina od 150mbit.. e to ti se odnosi na brzinu wifi-a, odnosno tzv. n standard. brzina žice (na tom routeru) je 100mbit. Osobno, ja bi rađe povezo sve žicom makar i 100mbit nego na wifi.

 

Dakle da skratim...

Bnet router koji je spojen na 2.4 ZTE router i na njega dalje spajas normalno kaj god hoces, bitno je samo da spajas u LAN, ne WAN.

Za tvoje potrebe ti taj router zamislis kao 4 portni switch koji je bridge-an sa 2.4 ghz AP

 

Druga mogućnost ti je da uzmeš (jeftini) mali 5 portni gigabitni switch i onda ide žica iz bneta u switch, pa iz switcha jedna u komp, a druga u ZTE. Time bi dobio gigabitnu vezu između kompa i bnet routera (i svega drugoga kaj je prikopcano u bnet ili switch, a ima gigabatitni interface).

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.1.2018 14:38 (filter160).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Spajanje 2 rutera na istu mrežu

" ....vec znam da preko wifija na 2.4 ghz ne mogu dobiti vise od 20-40 mbit a ...."

 

Za info ...sa wifi 2,4GHz se sa "g" modom može dobiti oko25Mbps , sa "n"150 se dobije oko 75Mbps a sa "n"300 (40MHz bandwith) oko 150Mbps.

Isto sa "n" modom dobijaš i na 5GHz ali sa "ac" modom čak i preko 750Mbps ovisno o uređaju.

Uređaji koji imaju 2,4 i 5GHz su dual band uređaji, a da se nemože odjednom raditi sa oba banda prvi put čujem.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.1.2018 15:10 (AF139).
12 godina
offline
Re: Spajanje 2 rutera na istu mrežu

Sve si točno zamislio, kak su dečki rekli.

I da, uvijek rađe biraj kabel, čak i ako ide preko dva uređaja, nego WiFi.

 

Jedino ne kužim kak možeš spojiti kablom:

Bnet router ---------- H1 router --------- PC

A ne možeš Bnet router ----------------------------- PC

?

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.1.2018 15:48 (CyberDemonVZ).
9 godina
offline
Re: Spajanje 2 rutera na istu mrežu
AF139 kaže...
Za info ...sa wifi 2,4GHz se sa "g" modom može dobiti oko25Mbps , sa "n"150 se dobije oko 75Mbps a sa "n"300 (40MHz bandwith) oko 150Mbps.

Isto sa "n" modom dobijaš i na 5GHz ali sa "ac" modom čak i preko 750Mbps ovisno o uređaju.

Za info, nebu on vidio te brzine u realnim uvjetima s ovim modovima. Jos nekih 30-50% dolje na to i imas neke realne brzine.

10 godina
offline
Re: Spajanje 2 rutera na istu mrežu

Zato sam napisao prvo napisao "...da se može dobiti..." a ako ima u blizini puno korisnika tj. smetnji a pogotovo prepreka kao zidovi da će brzina normalno biti manja

14 godina
neaktivan
offline
Re: Spajanje 2 rutera na istu mrežu
Hvala vam na odgovorima dečki ali na sreću ruter ipak podržava dual band tako da ce obični ac reciever riješiti probleme.
Što se tiče povezivanja kablom htio sam izbjeći kabal od 20m pa sam htio između ubaciti zte ruter da imam dva komada od 10m
A sto se tiče ovih teoretskih brzina na n modu od 150 to u zgradi gdje ima 15ak mreza na 2.4ghz se moze zaboraviti ta brzina. Ne prelazi mi brzina na wifi 40 mbita točno kako sam očekivao.

Uglavnom, problem je riješen i jos jednom hvala svima na prijedlozima i savjetima :D
All that is...or was...began with a dream...
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice