Kako smanjiti temperaturu taptopa?

poruka: 8
|
čitano: 12.876
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Kako smanjiti temperaturu taptopa?

Lijep pozdrav svima.

Imam laptop toshiba satellite a500-1e4 http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/SUPPORTSECTION/discontinuedProductPage.do?service=EU&PRODUCT_ID=1081559.

 

Zanimam me je li mi temperatura hardwera u granicama normale i ako nije što da poduzmem?

 

Piriform Speccy očitava CPU na oko 45C (intel i5), matičnu 60C (toshiba nskaa psar9e-00c004y4), grafičku 35C (nvidia geforce gt 330m), i HDD oko 35C (TOSHIBA MK5055GSXN ATA Device (SATA)) u normalnom modu rada(znači, diguno sam sustav i samo ovo tipkam u Cromu). Instalacija Win 7 home je svježa od prije 4 dana. Laptop je star 1g.

 

 

Uvijek koristim podlogu za hlađenje s ugrađenim ventilatorom (stavljen na max).

 

Temperatura matične mi se čini apsolutno previsokom!

 

Ako sam u pravu, što da poduzmem?

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kako smanjiti temperaturu taptopa?

ma nije to nista...mom frendu radi na 105 stupnjeva samo dok surfa...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako smanjiti temperaturu taptopa?

-provjeri temp u BIOSu, provjeri HWmonitorom.. može bit samo loš senzor ili Speccy... jer 60-za MBO je dosta (mada je na notebooku sve na MBO (VGA..) ali s podlogom bi moralo biti za MBO 30-40.. nelogično da bude iznad VGA-CPU. (upravo zato može biti samo greška u čitanju -senzor..)

-podesi power opcije (Step, CIE.. ACPI za štednju-hlađenje) u BIOSu i vidi dali ima razlike.

-na kraju, notebook se uvjek grije, 60 nije strašno (za MBO je ipak puno u odnosu na prosjek do 40 teški load do 60-65, obično granica za gašenje cca-72-90).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako smanjiti temperaturu taptopa?

BIOS i HWmonitor kažu isto, 60C MBO.

ACPI je uključen. Ne znam što je CIE i Step. Molio bi pojašnjenje jer te termine nisam našao u BIOS-u.

15 godina
offline
Re: Kako smanjiti temperaturu taptopa?

.. razni nazivi za štednju pa time i snižavanje temp., ali notebooci obično imaju siromašne opcije u BIOSu.. jedna od opcija koja je samo na notebooku npr cooler always ON, on batery i sl. što pomaže hlađenju, ali troši bateriju.

- 60c .. ako je računalo staro više od pola godine/godinu.., dobar razlog za otvaranje i čišćenje prašine, možda je neki hladnjak olabavljen i sl.. probaj.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.11.2011 18:15 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako smanjiti temperaturu taptopa?

Rastavio sam laptop, očistio ventilator i hladnjak. Bilo je nešto prljavštine, ali ništa posebno. Zrak koji sada izlazi van je jedva mlak, gotovo hladan, ali temperatura matične je i dalje 60C. Na netu sam našao da se za regulaciju temperature može koristiti termalna pasta, ali to djeluje samo na procesor i grfičku, zar ne?

 

Što bi još mogao probati? Specifikacije lapropa su inače dosta pristojne, ali s ovom temp. se ne usudim pokrenuti ikakav zahtjevniji program.

14 godina
offline
Kako smanjiti temperaturu taptopa?

Skini furmark test za grafičku i prime 95 za procesor i ostavi par sati, ako ti se laptop ne sruši sve je u redu s temperaturom, ako se sruši onda nije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kako smanjiti temperaturu taptopa?

- mlak zrak na izlazu.. dvije mogućnsti:

- temperatura je OK, ali senzor pogrešno očitava, ako je sve stabilno, bez smrzavanja ili gašenja, ignorirati.. ali moguće i ..

- loše hlađenje, tj hladnjak ne radi posao koji bi trebao, npr ne leži dobro na CPU-VGA.. (moguće da se prašina uvukla između hladnjaka i jezgre). Tad ispuhije hladnije jer ne preuzima toplinu ali po podatcima temp za CPU-VGA to nije vjerojatno. Vjerojatniji je prvi scenarij. .. ili nešto treće. {#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.11.2011 18:00 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice