M.2 bez gubitka SATA konentora

poruka: 24
|
čitano: 2.310
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
M.2 bez gubitka SATA konentora

Pozzz ekipa.

Malo sam gledao po stranim forumima o ovim SSD diskovima koji imaju M.2 sučelje. Kako shvaćam stvari mogu se spojiti preko SATA ili PCI-E sučelja.

E sad navodno postoje mane koliko sam ja uspio to sve prevesti pa me zanima dodatno objašnjenje stručnjaka sa foruma.

 

1) Ako se spoji M.2 SSD na SATA sučelje navodno se gube 2 SATA konektora za spajanje ostalih HDD, optičkih pogona i sl. stvari koje se spajaju klasično na SATA konektore

2) Ako se M.2 SSD spoji na PCI-E moguće je da dođe do pogoršanja svojstava GPU-a jer zauzima 4 lane-a

3) Mene zanima kako najbolje iskoristiti M.2 SSD na način da ne izgubim SATA konektore jer mislim složiti server računalo koje bi se koristilo i za igranje (već sam postavio upit na temu slaganja računala 5-7K)?

4) Ako postoji koja opcija da se niš ne gubi zamolio bi Vas da preporučite matičnu za to

 

Hvala!

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora

Zavisi od matične i ssd-a. M.2 mora koristiti "nešto" da bi radio.

Bolje opcija je uzeti NVMe ssd koji će koristiti 4 pci-e staze jer će biti brži, a neće usporiti grafičku jer z170 i sve poslije (zapravo x99 je bio prije ali teško da ćeš to kupiti za 7k kn) ima dovoljno pci-e staza.

13 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
_mark0_69 kaže...

Zavisi od matične i ssd-a. M.2 mora koristiti "nešto" da bi radio.

Bolje opcija je uzeti NVMe ssd koji će koristiti 4 pci-e staze jer će biti brži, a neće usporiti grafičku jer z170 i sve poslije (zapravo x99 je bio prije ali teško da ćeš to kupiti za 7k kn) ima dovoljno pci-e staza.

 Nije mi sad bitna grafička, nju bih kupio s vremenom, za sad bih koristio intelovu a kad skupim bih išao na GF 1060. Mene samo zanima trenutno koja matična podržava M.2 bez gubitka i jednog SATA kontrolera? Nije bitno da li ću morati kupiti zaseban PCIe adapter ili će moći ići direktno na matičnu, bitno je samo da sve ide bez gubitka SATA i gigabitnog etherneta. Jer sam čitao da kad se koriste skoro svi SATA konektori da se gubi gigabitni ethernet.

16 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
Ma gdje ti to čitaš?
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
Old Iggy kaže...
Ma gdje ti to čitaš?

 http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2962945/manage-sata-pci-ports-z170.html

Pogledaj malo bolje drugu sliku/shemu

16 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
merceg100 kaže...
Old Iggy kaže...
Ma gdje ti to čitaš?

 http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2962945/manage-sata-pci-ports-z170.html

Pogledaj malo bolje drugu sliku/shemu

Treba čitati s razumijevanjem. Ništa ne "gubiš", sve normalno radi. Nije to eksluzivno.

13 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
Old Iggy kaže...

Treba čitati s razumijevanjem. Ništa ne "gubiš", sve normalno radi. Nije to eksluzivno.

 OK, što onda moram uzeti a da ne izgubim SATA konektore?

Ili si ti mišljenja da se ne gubi ništa?

14 godina
offline
M.2 bez gubitka SATA konentora

ti ne čitaš nikako a kamoli s razumijevanjem...

 

iz iskustva, M.2 je format, a sam način komunikacije može biti ili SATA ili PCiE, s AHCI ili NVMe protokolom...

 

ako imaš M.2 utor i SATA disk za njega (naravno u M.2 formatu), eventualno  "gubiš" jedan SATA priključak na ploči jer su često dijeljeni s M.2 utorom...

 

od 4-6 SATA priključaka na matičnoj, najčešće je prvi/drugi dijeljen s M.2 (ili ili) a ostali standardno funkcioniraju...

 

 

znači RTFM  (matične)....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
Stric_Jura kaže...

ti ne čitaš nikako a kamoli s razumijevanjem...

 

 

 Striko, da li se ovo odnosi na mene ili na Old Iggy-a?

16 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
merceg100 kaže...
Old Iggy kaže...

Treba čitati s razumijevanjem. Ništa ne "gubiš", sve normalno radi. Nije to eksluzivno.

 OK, što onda moram uzeti a da ne izgubim SATA konektore?

Ili si ti mišljenja da se ne gubi ništa?

Što piše u manualu ploče?

13 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
Old Iggy kaže...
merceg100 kaže...
Old Iggy kaže...

Treba čitati s razumijevanjem. Ništa ne "gubiš", sve normalno radi. Nije to eksluzivno.

 OK, što onda moram uzeti a da ne izgubim SATA konektore?

Ili si ti mišljenja da se ne gubi ništa?

Što piše u manualu ploče?

 Ajmo uzet u obzir gigabyte-ovu ploču Z170X gaming 7 koja ima sljedeći review:

http://techreport.com/review/29072/gigabyte-z170x-gaming-7-motherboard-reviewed/2

U review-u piše što se gubi kad se spaja m.2 SSD na SATA sučelje a što se gubi kad se spaja na PCIe sučelje.

U reviewu ja osobno nikako ne mogu shvatiti da li postoji win-win situacija, odnosno da li postoji mogućnost da se ništa ne izgubi.

16 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
merceg100 kaže...
Old Iggy kaže...
merceg100 kaže...
Old Iggy kaže...

Treba čitati s razumijevanjem. Ništa ne "gubiš", sve normalno radi. Nije to eksluzivno.

 OK, što onda moram uzeti a da ne izgubim SATA konektore?

Ili si ti mišljenja da se ne gubi ništa?

Što piše u manualu ploče?

 Ajmo uzet u obzir gigabyte-ovu ploču Z170X gaming 7 koja ima sljedeći review:

http://techreport.com/review/29072/gigabyte-z170x-gaming-7-motherboard-reviewed/2

U review-u piše što se gubi kad se spaja m.2 SSD na SATA sučelje a što se gubi kad se spaja na PCIe sučelje.

U reviewu ja osobno nikako ne mogu shvatiti da li postoji win-win situacija, odnosno da li postoji mogućnost da se ništa ne izgubi.

Nikad ni u jednom "slaganju piceka" ne postoji win-win situacija bez da prije detaljno definiraš što i kako želiš.

Koliko prostora i brzine je potrebno, u koji namjenu itd. Ako ti treba puno mjesta, izgubiti dva porta je besmisleno, ako ti je potrebna brzina, a ne trebaš puno SATA portova sve je jasno.

Što tebi točno treba, po kojim brzinama i u koju svrhu?

8 godina
odjavljen
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora

Plus lako kupi dodatni kontroler za SATA ili M2 port. Bas komplikuje.....

13 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora

Koliko prostora i brzine je potrebno, u koji namjenu itd. Ako ti treba puno mjesta, izgubiti dva porta je besmisleno, ako ti je potrebna brzina, a ne trebaš puno SATA portova sve je jasno.

Što tebi točno treba, po kojim brzinama i u koju svrhu?

 A čini se i meni da će nešto morat ići...

13 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora

Mislim da baš nisi čitao s razumijevanjem o onom o čemu raspravljamo na ovoj temi. Da je to tako kako ti jednostavno kažeš onda ne bi ni postavljao pitanje na forumu. Ajde si ti složi konfiguraciju o kojoj se ovdje govori i baš me zanima kako će tebi to funkcionirati... pa ću o da i ja znat bolje...

8 godina
odjavljen
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora

Ako ces kupiti M2 disk koji ima iste brzine kao i ssd cemu se zamaras uopste. Kupi ssd potrosis jedan sata port i miran....Ako ces kupi brzi m2 onda su 2 porta za iskoristiti nista jer ti treba brzina...

8 godina
odjavljen
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
merceg100 kaže...

Mislim da baš nisi čitao s razumijevanjem o onom o čemu raspravljamo na ovoj temi. Da je to tako kako ti jednostavno kažeš onda ne bi ni postavljao pitanje na forumu. Ajde si ti složi konfiguraciju o kojoj se ovdje govori i baš me zanima kako će tebi to funkcionirati... pa ću o da i ja znat bolje...

 O kojoj konfiguraciji ti uopste pricas? Nisi naveo ni disk ni plocu ni sta ti konkretno treba ni sta bi kupio....

13 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
Torent kaže...

Plus lako kupi dodatni kontroler za SATA ili M2 port. Bas komplikuje.....

 Mislim da baš nisi čitao s razumijevanjem o onom o čemu raspravljamo na ovoj temi. Da je to tako kako ti jednostavno kažeš onda ne bi ni postavljao pitanje na forumu. Ajde si ti složi konfiguraciju o kojoj se ovdje govori i baš me zanima kako će tebi to funkcionirati... pa ću o da i ja znat bolje...

8 godina
odjavljen
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora

decko pricas bezveze i pricas na osnovu onog sto si procitao a nisi razumio. Koja ploca i koji M2 disk zelis kupiti pa ce ti onda neko smisleno odgovoriti.... U cemu je problem i da dokupis konktroler sa dodatnim sata portovima ako ti trebaju.... Ili kupi odmah bolju plocu sa vise sata konektora. Ne znam cemu komplikujes. Kao da ti jedini misls kupit m2 disk....

I ti jedini ne razumijes sta ti ljudi govore... Moras biti konlretan ako zelis konkretne odgovore...

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2017 16:55 (Torent).
16 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
merceg100 kaže...

Mislim da baš nisi čitao s razumijevanjem o onom o čemu raspravljamo na ovoj temi. Da je to tako kako ti jednostavno kažeš onda ne bi ni postavljao pitanje na forumu. Ajde si ti složi konfiguraciju o kojoj se ovdje govori i baš me zanima kako će tebi to funkcionirati... pa ću o da i ja znat bolje...

Mislim da me nisi shvatio... Što točno želiš?

13 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
Torent kaže...
merceg100 kaže...

Mislim da baš nisi čitao s razumijevanjem o onom o čemu raspravljamo na ovoj temi. Da je to tako kako ti jednostavno kažeš onda ne bi ni postavljao pitanje na forumu. Ajde si ti složi konfiguraciju o kojoj se ovdje govori i baš me zanima kako će tebi to funkcionirati... pa ću o da i ja znat bolje...

 O kojoj konfiguraciji ti uopste pricas? Nisi naveo ni disk ni plocu ni sta ti konkretno treba ni sta bi kupio....

 Evo gore je za primjer spomenuta matična ploča, ssd koji se uzima bi išao naravno na PCIe konektor, znači treba ssd disk za PCIe ne za SATA jer se onda gubi sata konektor. Ako uzmeš PCIe opet gubiš sata konektore jer 4 lane-a koja koristiš na toj matičnoj ploči "sheraju" isti chipset. Razumiš?

13 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
Old Iggy kaže...
merceg100 kaže...

Mislim da baš nisi čitao s razumijevanjem o onom o čemu raspravljamo na ovoj temi. Da je to tako kako ti jednostavno kažeš onda ne bi ni postavljao pitanje na forumu. Ajde si ti složi konfiguraciju o kojoj se ovdje govori i baš me zanima kako će tebi to funkcionirati... pa ću o da i ja znat bolje...

Mislim da me nisi shvatio... Što točno želiš?

 Ono što želim je:

Matična ploča koja podržava PCIe SSD na način da se ne izgubi nijedan SATA konektor.

8 godina
odjavljen
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora

To nema. Kupis maticnu koja ima dovoljno portova i to je rjesenje.

16 godina
offline
Re: M.2 bez gubitka SATA konentora
merceg100 kaže...
Old Iggy kaže...
merceg100 kaže...

Mislim da baš nisi čitao s razumijevanjem o onom o čemu raspravljamo na ovoj temi. Da je to tako kako ti jednostavno kažeš onda ne bi ni postavljao pitanje na forumu. Ajde si ti složi konfiguraciju o kojoj se ovdje govori i baš me zanima kako će tebi to funkcionirati... pa ću o da i ja znat bolje...

Mislim da me nisi shvatio... Što točno želiš?

 Ono što želim je:

Matična ploča koja podržava PCIe SSD na način da se ne izgubi nijedan SATA konektor.

Pa onda stavi PCIe SSD.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice