S cime poceti?

poruka: 77
|
čitano: 15.382
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
S cime poceti?

Razmisljao sam, i shvatio sam .. umjesto da spamam po forumu {#} mogao bih nauciti nesto korisno ...

Ne znam s cime poceti ... tj. ne znam sto me odredjeno privlaci u informatickom svijetu (nesto .. ali ne mogu odgonetnuti sto) ...pa bih vas molio da mi vi pomognete ...

Znam sastaviti, rastaviti racunalo ... raditi u windowsima itd. ali trazim nesto sto bih mi pomoglo u daljnjem zivotu i s cime bih mogao zaradjivati....

Programiranje - s cime krenuti? gdje naci tutorijale? 

Web dizajn? - neke knjige? s cime krenuti? 

ili nesto sasvim deseto?

 

Izgubljen sam totalno ...svaka pomoc je dobrodosla ...

 

Idem na informatiku (srednja skola..naravno)

Ucimo brojevne sustave te njihove konverzije (+zbrajanje, oduzimanje, mnozenje i djeljenje istih), logicke sklopove itd.

To me ni malo ne privlaci i ne vidim nikakvu preveliku korist u tome ... 

Bilo bi zgodno ... ali nije potrebno
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2010 21:57 (rebelsy).
 
12 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?

Pocni s Pythonom, a ako mislis na web programiranje to je barem jasno, java script i PHP. Ali bih ti preporucao da ne radis nesto samo zato da nesto radis, nego radi ono sto volis tako ces i puno brze uciti i neces se osjecati kao da radis nesto sto moras nego ces raditi s uzitkom.

 

EDIT: sto se tutoriala tice, pun ih je internet, a Google ce lagano pronaci i najopskurnije stvari. Uvijet je samo da ti engleski ne predstavlja problem...

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2010 21:55 (rustweaver).
13 godina
offline
RE: S cime poceti?
rebelsy kaže...

Razmisljao sam, i shvatio sam .. umjesto da spamam po forumu {#} mogao bih nauciti nesto korisno ...

Ne znam s cime poceti ... tj. ne znam sto me odredjeno privlaci u informatickom svijetu (nesto .. ali ne mogu odgonetnuti sto) ...pa bih vas molio da mi vi pomognete ...

Znam sastaviti, rastaviti racunalo ... raditi u windowsima itd. ali trazim nesto sto bih mi pomoglo u daljnjem zivotu i s cime bih mogao zaradjivati....

Programiranje - s cime krenuti? gdje naci tutorijale? 

Web dizajn? - neke knjige? s cime krenuti? 

ili nesto sasvim deseto?

 

Izgubljen sam totalno ...svaka pomoc je dobrodosla ...

 

Vjerujem da si školarac (zaključak prema pitanju). Ako jesi u koju školu ideš i koji smjer pohađaš?

14 godina
neaktivan
offline
S cime poceti?

opca gimnazija ...

 

edit: koju verziju Pythonom-a skinuti ?.. koristim windows xp

Bilo bi zgodno ... ali nije potrebno
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2010 22:09 (rebelsy).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: S cime poceti?
rebelsy kaže...

opca gimnazija ...

Zaguljen smjer, lijepa vremena kada je školovanje bilo usmjereno.

 

Što ti više leži vizualno izražavanje ili matematičko razmišljanje?

 

Ukoliko si vizualni tip i imaš ruku za crtanje, to ti jedobra predispozicija za grafičko izražavanje, design, arhitekturu, građevinu, itd. Po meni bi se trebao iskušati u grafički orjentiranim programima i design-u.

 

Ako ti više leži matematičko razmišljanje onda se baci na programiranje. Počni od nečeg lakšeg, nečeg što ima jaku bazu na netu s puno primjera i dobrom podrškom i tutorialima.

 

Ako ti ne leži ni jedno od dvoje spomenutih probaj sa starom i dobrom metodom pokušaja i pogreški. Probaš nešto, ako ti leži i sviđa ti se dobro a ako ne probaš nešto drugo.

14 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?
rebelsy kaže...

edit: koju verziju Pythonom-a skinuti ?.. koristim windows xp

Svejedno je, 2.7 ili 3.1.2. Razlike izmedu te dvije verzije tebi kao pocetniku su zanemarive...

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
14 godina
neaktivan
offline
S cime poceti?

http://docs.python.org/tutorial/interpreter.html

 

sto se tocno objasnjava u ovom prvom dijelu (2,1) ?

 

i moze neko objasniti ono najosnovnije ... jer sam totalni pocetnik ...

Bilo bi zgodno ... ali nije potrebno
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2010 22:40 (rebelsy).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?

Kako podesiti i pokrenuti interpreter. Kad smo kod programiranja moras razlikovati dvije vrste izvrsnih datoteka.

 

Neke su u strojnom jeziku koji procesor moze direktno izvrsavati (.com, .exe, .dll, .so, .vxd, .sys...). Da bi dobio takve datoteke prvo moras kompajlirati program.

 

Druga vrsta su obicne tekstualne datoteke koje izvrsava interpreter (.bat, .vbs, .py, .lua, .bas...). Ne mozes pokretati takve programe bez odgovarajuceg interpretera. Python kao interpretirani programski jezik treba interpreter za izvrsavanje svojih programa (zanemarimo sada kojekakve trikove) i taj interpreter dobivas sa default python instalacijom.

 

EDIT: umjesto da ti ja tu sada piskaram sve i svasta mozes naci dosta materijala za pocetak na ovoj temi, tamo sam i ja pisao.

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2010 22:48 (rustweaver).
15 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?
mario.L_hr kaže...
rebelsy kaže...

opca gimnazija ...

Zaguljen smjer, lijepa vremena kada je školovanje bilo usmjereno.

 

Što ti više leži vizualno izražavanje ili matematičko razmišljanje?

 

Ukoliko si vizualni tip i imaš ruku za crtanje, to ti jedobra predispozicija za grafičko izražavanje, design, arhitekturu, građevinu, itd. Po meni bi se trebao iskušati u grafički orjentiranim programima i design-u.

 

Ako ti više leži matematičko razmišljanje onda se baci na programiranje. Počni od nečeg lakšeg, nečeg što ima jaku bazu na netu s puno primjera i dobrom podrškom i tutorialima.

 

Ako ti ne leži ni jedno od dvoje spomenutih probaj sa starom i dobrom metodom pokušaja i pogreški. Probaš nešto, ako ti leži i sviđa ti se dobro a ako ne probaš nešto drugo.

A ako mu leži obadvoje?

k1.c0
13 godina
offline
RE: S cime poceti?
k1c0 kaže...
mario.L_hr kaže...
rebelsy kaže...

A ako mu leži obadvoje?

Onda ima dobre predispozicije da uspije u bilo čemu (osim pjevanja, plesa i inih opskurnih vještina).

 

Za to će dobro poslužiti PIP metoda.

14 godina
neaktivan
offline
S cime poceti?

ista stvar koja je meni dosla do glave i natjerala me da se pocnem bavit programiranjem , stalno mi je islo kroz glavu , ma imam toliko hardwareskog znanja ali necu ga nikad moc pametno iskoristit , pa sam to ostavio za hobi a poceo ucit programiranje , osobni savjet ,ne gubi vrijeme na pascale , phytone i ostale shitove , ja sam sa nikakvim predznanjem isao na c++ i nisam imao nikakvih problema , doduse ja idem u splitu na predavanja iz programiranja na fesbu pa nam ta ekipa to objasnjava pa je lakse , al ocu ti rec ne uci pascal i te gluposti , udri pdma po c++ i miran si ( skini visual sutdio ) i ako nisi iz splita morat ces nabavit knjigu , ako si iz splita mozes s nama na predavannja i mozemo ti mi pomoc, btw ja sam 2. razred u jezicnoj , isto zaglibljeno totalno s obzirom cime se namjeravam bavit i mi isto ucimo brojeve sustave i logicke skolopove, iduce ppolugodiste je hardware , al profesor me obozavah ahahaha.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
S cime poceti?

kod mene je problem .. sto brzo odustanem od necega .. tj. nisam uporan ako mi se nesto cini tesko i komplicirano ...

npr. prije sam probavao s photoshopom, raznim 3d programima i nije islo ...

Bilo bi zgodno ... ali nije potrebno
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?
mario.L_hr kaže...
rebelsy kaže...

opca gimnazija ...

Zaguljen smjer, lijepa vremena kada je školovanje bilo usmjereno.

 

Što ti više leži vizualno izražavanje ili matematičko razmišljanje?

 

Ukoliko si vizualni tip i imaš ruku za crtanje, to ti jedobra predispozicija za grafičko izražavanje, design, arhitekturu, građevinu, itd. Po meni bi se trebao iskušati u grafički orjentiranim programima i design-u.

 

Ako ti više leži matematičko razmišljanje onda se baci na programiranje. Počni od nečeg lakšeg, nečeg što ima jaku bazu na netu s puno primjera i dobrom podrškom i tutorialima.

 

Ako ti ne leži ni jedno od dvoje spomenutih probaj sa starom i dobrom metodom pokušaja i pogreški. Probaš nešto, ako ti leži i sviđa ti se dobro a ako ne probaš nešto drugo.

vidis sto se toga tica meni ocajno lezi matematicko a puno bolje vizualno razmisljanje , al se svejedno bavim programiranjem , kad zelis u necemu uspjet onda ces u tome uspjet , al morat cu se iskusat u dizajnerskim vodama xd hhhh.

14 godina
offline
S cime poceti?

Evo ti jedan tutorial na YT-u,po meni odličan za početnika.Meni je dosta pomogao.Naravno pogledaj sve dijelove.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: S cime poceti?
rebelsy kaže...

kod mene je problem .. sto brzo odustanem od necega .. tj. nisam uporan ako mi se nesto cini tesko i komplicirano ...

npr. prije sam probavao s photoshopom, raznim 3d programima i nije islo ...

Evo ti par savjet, nadam se da će koristit.

 

Počni s malim koracima i nauči se veseliti sitnicama koje sam napraviš.

Nemoj si zadavati zadatke koji su preteški i prekomplicirani.

Kada napraviš nešto pogledaj rezultat i promisli da li je to moglo bolje.

Ako želiš nečiju ocjenu svoga rada neka to bude osoba koja ti nije bliska (objektivnost se cijeni).

Idi polako, korak po korak, nemoj se forsirati s rokovima.

Kada savladaš osnove onda je sve stvar rutine.

16 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?

@rebelsy

.... kak postaviti environment na *NIX-u {#}. Naime, tam se python osjeća ko doma.

 

Ukratko, idi na www.python.org, skini installer za Windows. Instalacija je next -> next -> next.

Sve bi se trebalo instalirati u C:\Python27 (ak si odabrao 2.7).

Sad još samo treba podesiti Path:

Control Panel -> System -> tab Advanced -> Environment variables -> System Variables -> Path -> edit -> na kraj dodati ;C:\Python27 -> OK -> OK -> OK

Start -> Run -> cmd -> python -> Enter

 

Imaš 2 besplatne knjige za skinuti:

Dive into Python

A Bite of Python

 

i ožeži  ;)

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2010 23:01 (stef).
14 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?

Joj zasto preko videa ucite, ne budite lijeni i citajte manuale kao svi normalni ljudi ;)

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
15 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?

Kad meni netko ponudi što ću učiti, nešto lako ili teško, uvijek odaberem teško jer se tu javljaju izazovi. Slažem se sa tobom da odmah treba udariti po C++ (ili C#). Ja o Pascalu nemam pojma, ali znam nešto malo o Phytonu. Rebelsy, ima jedna dobra eknjiga o C++ na engleskom jeziku, čim ju nađem na internetu šaljem link na PM, ako si voljan učiti i ako nećeš odustati. {#}

k1.c0
15 godina
neaktivan
offline
S cime poceti?

Mario kakve su to PIP metode?

k1.c0
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: S cime poceti?
rustweaver kaže...

Joj zasto preko videa ucite, ne budite lijeni i citajte manuale kao svi normalni ljudi ;)

To je generacijski.

13 godina
offline
RE: S cime poceti?
k1c0 kaže...

Mario kakve su to PIP metode?

Pokušaji i pogreške. To ti je najjača metoda na svijetu.{#}

15 godina
neaktivan
offline
S cime poceti?

što je traženije-programiranje ili web dizajn?

Win7 je glupost ziva.....neke jako dobre igrice nemogu na njega zato sto je prenov...za nekih 2-3 god. ce bit dobro imat -Atom
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?
djdomi kaže...

što je traženije-programiranje ili web dizajn?

programiranje ofc ;) .

14 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?
rebelsy kaže...

kod mene je problem .. sto brzo odustanem od necega .. tj. nisam uporan ako mi se nesto cini tesko i komplicirano ...

npr. prije sam probavao s photoshopom, raznim 3d programima i nije islo ...

A ja tvrdim da nije problem tvoje odustajanje nego da samo nisi nasao ono sto te zanima. Ja se bavim grafikom (bilo stvarnom ili virtualnom) prakticki otkako znam za sebe, tako da znam je to dug proces za koji ti treba nesto talenta i puno strpljenja. A strpljenje mozes imati samo ako radis ono sto te ispunjava. Mislis da sam sa 5 godina crtao kao Rembrandt? Niti sam crtao s namjerom da moji crtezi idu na izlozbe. Jednostavno sam to volio i kad god bi mi se nasla olovka u ruci ja bih nesto crckarao...

 

U spomenutim 3D programima, islo bi. Vjeruj mi s vremenom bi islo. Ali nisi imao motivacije zato sto te u biti to i ne zanima previse. To ti je kao zenska, oko one koja te ne zanima neces se previse truditi, ako ide - ide, kad izgubis interes ides dalje. Ali kad naides na "onu" bit ces spreman svasta otrpjeti...

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
15 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?
athlon64 kaže...
djdomi kaže...

što je traženije-programiranje ili web dizajn?

programiranje ofc ;) .

c# here i cum :D

Win7 je glupost ziva.....neke jako dobre igrice nemogu na njega zato sto je prenov...za nekih 2-3 god. ce bit dobro imat -Atom
14 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?
mario.L_hr kaže...

To je generacijski.

Vjerojatno si u pravu, ali meni svejedno padne mrak na oci kada to vidim. Sad se osjecam k'o starac ccc...

Pathogenic fundamentals clearly indicate that homogenous populations are most vulnerable.
14 godina
neaktivan
offline
S cime poceti?

Hvala vam svima ... ;)

 

http://docs.python.org/tutorial/introduction.html

 

objasnjenje za ovo prvo ... ty :D

Bilo bi zgodno ... ali nije potrebno
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2010 23:09 (rebelsy).
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: S cime poceti?
rustweaver kaže...
rebelsy kaže...

kod mene je problem .. sto brzo odustanem od necega .. tj. nisam uporan ako mi se nesto cini tesko i komplicirano ...

npr. prije sam probavao s photoshopom, raznim 3d programima i nije islo ...

A ja tvrdim da nije problem tvoje odustajanje nego da samo nisi nasao ono sto te zanima. Ja se bavim grafikom (bilo stvarnom ili virtualnom) prakticki otkako znam za sebe, tako da znam je to dug proces za koji ti treba nesto talenta i puno strpljenja. A strpljenje mozes imati samo ako radis ono sto te ispunjava. Mislis da sam sa 5 godina crtao kao Rembrandt? Niti sam crtao s namjerom da moji crtezi idu na izlozbe. Jednostavno sam to volio i kad god bi mi se nasla olovka u ruci ja bih nesto crckarao...

 

U spomenutim 3D programima, islo bi. Vjeruj mi s vremenom bi islo. Ali nisi imao motivacije zato sto te u biti to i ne zanima previse. To ti je kao zenska, oko one koja te ne zanima neces se previse truditi, ako ide - ide, kad izgubis interes ides dalje. Ali kad naides na "onu" bit ces spreman svasta otrpjeti...

točno ,nema tu sta ti ide , sta ti ne ide , ako radis ono sto volis nemas problema :).

13 godina
offline
RE: S cime poceti?
rustweaver kaže...
mario.L_hr kaže...

Vjerojatno si u pravu, ali meni svejedno padne mrak na oci kada to vidim. Sad se osjecam k'o starac ccc...

Ništa čudno. Nema toga što može zamjeniti šuškanje papira kod listanja manuala.{#}

14 godina
neaktivan
offline
S cime poceti?

evo bas sam vjezbao nesto sta su nam zadali na predavanju , uspisujes rijeci dok ne uspises exit , kad se uspise exit on ti izbroji rijeci koje si upisa, ne izgleda tesko al se koriste tzv kolekcije i onaj vector koji mi nije bia bas jasan pa sam se malo ispi_zdia:

 

#include<iostream>
#include<vector>
#include<string>
using namespace std;
int main()
{
string rijec;
vector<string> rijeci;

cout << " upisite rijeci a za kraj upisit exit " << endl;

do
{
cin >> rijec;
rijeci.push_back(rijec);
}while (rijec != "exit");
cout << "Broj rijeci je " << rijeci.size() - 1 << endl;
}

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.11.2010 23:13 (athlon64).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice