PC kasa

poruka: 16
|
čitano: 7.295
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
PC kasa

Nakon razgovora sa jednim vlasnikom birca ja i par frendova smo došli na to da bi mogli napisati PC kasu ali za linux. Mali tim, četvorica ljudi. Idemo na kombinaciju C# + SQLite i sad me zanima smijemo li mi koristiti MonoDevelop, SQLite i SQLite manager i kasnije tu aplikaciju prodavati (preko firme jednog od ovih iz tima) bez ikakvih opasnosti od raznoraznih inspekcija i slično?

 

[edit] - molim lijepo bez upadica tipa "jel vi znate kolko je to posla, tko će biti support, yadda, yaddaaa...". Ako imate nešto korisno za reći, može. Jezik i bazu ne mijenjamo jer je zaključeno da tu imamo najviše iskustva a pisati ovakvu aplikaciju u C++ je.. No comment.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.6.2011 14:37 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
4 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
PC kasa

Ne bi trebalo biti nikakvih problema. Pogotovo ako koristite besplatne razvojne alate. Bitno je kad prodate da platite porez i to je to.

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: PC kasa

Tnx. Najviše me brinu ovi naši "kvalificirani" inspektori koji će se čudit MonoDevelopu i SQLiteu. Nebi se uopće čudio da traže račune za Mint.

 

[edit] - kakav je "pravni" status WINEa? Jel ga neka firma smije koristiti prilikom obavljanja djelatnosti?

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.6.2011 15:30 (Sum_of_all_fears).
14 godina
neaktivan
offline
Re: PC kasa
Sum_of_all_fears kaže...

Tnx. Najviše me brinu ovi naši "kvalificirani" inspektori koji će se čudit MonoDevelopu i SQLiteu. Nebi se uopće čudio da traže račune za Mint.

 

[edit] - kakav je "pravni" status WINEa? Jel ga neka firma smije koristiti prilikom obavljanja djelatnosti?

 

Mislim da monodevelop nije free za komercionalne upotrebe , ali nisam 100% siguran, provjerite.

Inaće +5 za inicijativu, kada napravite PC kasu , ako nemate u timu nađite nekog ekonomista ( po mogučnosti knjigovođu ) i napravite računovodstveni servis apikaciju na Linux-u i eto vam posla do krova, naravno i zarade.

 

"I've seen things you people wouldnt believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate"
15 godina
neaktivan
offline
Re: PC kasa
Podrzavam u potpunosti... ako budete trebali slucajno sponzorstvo za neke manje svote... baci pm, vidjet cemo sto se moze srediti...
Marija Antoaneta je intelektualni Mount Everest za Jadranku Kosor...
15 godina
odjavljen
offline
Re: PC kasa
woodgamesfx kaže...

Mislim da monodevelop nije free za komercionalne upotrebe , ali nisam 100% siguran, provjerite.

Inaće +5 za inicijativu, kada napravite PC kasu , ako nemate u timu nađite nekog ekonomista ( po mogučnosti knjigovođu ) i napravite računovodstveni servis apikaciju na Linux-u i eto vam posla do krova, naravno i zarade.

Što se tiče ekonomista, ja sam ekonomista i još jedan iz tima. Druga dva su rač. tehničari. A i imamo jednog koji je 5. godina ekonomskog faksa tako da smo s te strane ok. Što se tiče knjig. servisa, ideja nije uopće loša ali idemo step by step. Prvo kasa pa ćemo vidjeti za dalje. Za MonoDevelop dakle moramo provjeriti ali u krajnjem slučaju aplikacija se može vrtiti u WINEu samo ne znamo koji je njihov "pravni" status. Ako itko zna nešto korisno o tome, zahvalni smo na bilo kakvoj informaciji.

EnlightenedPhoenix kaže...
Podrzavam u potpunosti... ako budete trebali slucajno sponzorstvo za neke manje svote... baci pm, vidjet cemo sto se moze srediti...

Hvala na podršci. Idemo na to da imamo što manje inicijalnih troškova (free IDE, free baza i database managment) i da ne moramo nekog vuć za rukav da kupimo nešto za što postoji besplatna alternativa. Drago mi je da netko ipak pokazuje interes za ovo. Ako zaškripi, imamo ljude koji su nam spremni pomoći. Tako da, hvala još jednom.

 

[edit] - ni sama prodaja aplikacije nije problem, i to je u potpunosti rješeno (izdavanje R-1, porez...)

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.6.2011 1:13 (Sum_of_all_fears).
14 godina
neaktivan
offline
PC kasa

Za aplikaciju tipa PC Kasa vjerujem da će SQLite bit sasvim dovoljan, ali ne izbacite iz opcija MySQL, mada ne znam dal je MySQL free za komercionalne upotrebe ?
Wine je OK, ali pokušajte se držati više Linux native layera.

Još jednom +5 za inicijativu, ideju i posao.

 

EDIT:

MySQL implementaciju podrazumjevam ako krenete na izradu složenijih poslovnih aplikacija. Te pod OBAVEZNO razmišljajte o proširenju i nekom obliku skriptnog sustava unutar poslovne aplikacije, čisto za izmjenu i unošenje formula i funkcijskih parametara kroz skripte, olakšat čete si posao za kasnije. Možda će vam u početku bit teže ali sve će vam se vratiti kasnije kada čete radit korisničku podršku. 

 

 

Suma sumarum poslovne aplikacije i hard kodiranje = BAD IDEA , znam iz iskustva,

Cheers {#}

"I've seen things you people wouldnt believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser Gate"
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.6.2011 14:11 (woodgamesfx).
 
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: PC kasa

Malo sam se raspitivao i ispalo je da je Mono potpuno ok i da možemo prodavati aplikaciju koja koristi njega. Idemo na SQLite jer nam je cilj jednostavnost. Za MySQL je potreban server (ili ja nisam našao nigdje kako koristiti single file?) a SQLite 100% drži sve u jednom fajlu koji se lako backupira i radi sa njime. Za sada se držimo kase pa ćemo dalje vidjeti. U planu su još i neki programčić za videoteku i teretanu (to ostavljamo jednom novaku u timu, čisto za vježbu jer nije nešto vičan u C# ali ga logika i baze jako dobro služe.

 

Kasa će imati minimum minimuma hardkodiranih stvari - pri prvom pokretanju bit će first run wizard u kojem će se sve lijepo pospremiti u jedan config .xml fajl i kraj priče. Redovno pratim CodingHorror pa imam neku predodžbu koliko je hardkodiranje loša ideja...

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
15 godina
offline
PC kasa

Samo da znaš da SQLite zna imati problema sa velikim datotekama i master tablicama (ako sve pucaš u jednu tablicu).

 

Pogledaj limitacije sqLite-a. Ako namjeravate imati file manje od 1GB i kroz više tablica onda ste OK. Ako to bude neka vrste client-server aplikacije rađe preporučam MySql(recimo opcijama srednje bogata i ponekad bugovita baza) ili Postgre (opcijama najbogatija "besplatna" baza, nije toliko bugovita) ili čak Firebird (recimo da je slična sqLite-u, moguće ju je postaviti kao standalone, bez servera, samo sa masom više opcija, a i naravno većim zauzećem prostora na disku)

 

Btw. Mono je recimo OK opcija, ali kada sam ja radio nešto sa Mono i isprobao aplikacije na par distribucija, kod svake se događalo neko drugačije s....ranje. Ako baš misliš linux, onda mislim da je opcija QT bolja, a i naučiš nešto novo.

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
PC kasa

Kod ovakih aplikacija je bitno imati covjeka koji ce programeru podrobno objasniti sve sto ovaj mora napraviti jer u knjigovodstvima ima milijardu i jedna caka. Samo programiranje i nije toliko problematicno.

... bit cu ja i gori!!!
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.6.2011 9:32 (tnakir).
 
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
PC kasa

C# ? Mono? Katastrofa. Ja osobno nikada na linux-u ne bi pisao u tome iz principa a i funkcionalnosti. Naravno i činjenice da onda klijent mora instalirati podršku za glupi mono.

 

Zna se u čemu se programira u linuxu - C, Python, ruby, Java u kombinaciji sa GTK-om bla bla.

Better safe than Sony
 
0 4 hvala 0
15 godina
offline
Re: PC kasa
tnakir kaže...

Kod ovakih aplikacija je bitno imati covjeka koji ce programeru podrobno objasniti sve sto ovaj mora napraviti jer u knjigovodstvima ima milijardu i jedna caka. Samo programiranje i nije toliko problematicno.

Rekli su da imaju tri ekonomista u timu, valjda nešto znaju :)) što se tiče knjigovodstva itd.

Bypass kaže...

C# ? Mono? Katastrofa. Ja osobno nikada na linux-u ne bi pisao u tome iz principa a i funkcionalnosti. Naravno i činjenice da onda klijent mora instalirati podršku za glupi mono.

 

Zna se u čemu se programira u linuxu - C, Python, ruby, Java u kombinaciji sa GTK-om bla bla.

Istina da Mono nije instaliran po defaultu, a instalacija (bar meni kod Linux Mint-a 9 i 10) je bila prava muka. Prvo ne radi ovo, pa ne radi ono , pa onda MonoDevelop treba neke libove od mozille itd itd. Kad sam ga konačno složio prošla mi je uopće volja za programiranjem. Kada sam konačno napravio instalaciju, išao isprobati na drugoj distribuciji (Fedora), onda opet nije radilo kako treba, tako da sam danima se zahebavao, na kraju odustao i uzeo standardnu javu i swing (preko intellij-a i jgoodies lib-a) i radilo je gdje god sam probao kao urica.

 

Istina većina ne voli Javu i "x programiranje", ali meni je radilo OK, ja bio zadovoljan. Ovo java sa gtk-om nisam probao, ali koliko vidim potrebni su opet zasebni libovi za pojedinu distribuciju (iako se to da lako managirati), nije opet  "čisto" pravilo "compile once, run everywhere"

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.6.2011 10:24 (dado2202).
15 godina
odjavljen
offline
Re: PC kasa
dado2202 kaže...

Samo da znaš da SQLite zna imati problema sa velikim datotekama i master tablicama (ako sve pucaš u jednu tablicu).

 

...

 

Btw. Mono je recimo OK opcija, ali kada sam ja radio nešto sa Mono i isprobao aplikacije na par distribucija, kod svake se događalo neko drugačije s....ranje. Ako baš misliš linux, onda mislim da je opcija QT bolja, a i naučiš nešto novo.

Ja se iskreno nadam da će file biti manji od 1gb (sumnjam da hrpa pića - dakle, čisti tekst) može popuniti 1+ gb. Što se tiče kompatibilnosti sa više distribucija, bit će testirano na Mintu, Ubuntu, Fedori OpenSUSE. Druge distribucije su na marginama po zastupljenosti u RH. QT je nepoznanica svima u timu dok C# nije. Znam i sam da će biti problema (nadam se ne velikih - nije ovo neka opaka client - server aplikacija na koju se spaja 100+ usera) ali probat ćemo riješit to.

tnakir kaže...

Kod ovakih aplikacija je bitno imati covjeka koji ce programeru podrobno objasniti sve sto ovaj mora napraviti jer u knjigovodstvima ima milijardu i jedna caka. Samo programiranje i nije toliko problematicno.

Ekonomista (knjigovođa) imamo sasvim dovoljno ;). Čak i previše za naše dobro... {#}

Bypass kaže...

C# ? Mono? Katastrofa. Ja osobno nikada na linux-u ne bi pisao u tome iz principa a i funkcionalnosti. Naravno i činjenice da onda klijent mora instalirati podršku za glupi mono.

 

Zna se u čemu se programira u linuxu - C, Python, ruby, Java u kombinaciji sa GTK-om bla bla.

Meni je podrška za Mono profunkcionirala iz prve na Mintu 10 x64. Što se tiče klijenta, dobit će detaljne upute za instalaciju (možda i skriptu) za više raznih distribucija tako da to valjda neće biti prevelik problem. Ako baš zaškripi, rješavat ćemo preko TVa. A što se tiče ovih jezika, C# znamo daleko bolje od ovih ostalih tako da nam je on prvi izbor. Da krenemo sa javom, bilo bi Alisa u zemlji čudesa. Možda idući projekt...

dado2202 kaže...

Bypass kaže...

C# ? Mono? Katastrofa. Ja osobno nikada na linux-u ne bi pisao u tome iz principa a i funkcionalnosti. Naravno i činjenice da onda klijent mora instalirati podršku za glupi mono.

 

Zna se u čemu se programira u linuxu - C, Python, ruby, Java u kombinaciji sa GTK-om bla bla.

Istina da Mono nije instaliran po defaultu, a instalacija (bar meni kod Linux Mint-a 9 i 10) je bila prava muka. Prvo ne radi ovo, pa ne radi ono , pa onda MonoDevelop treba neke libove od mozille itd itd. Kad sam ga konačno složio prošla mi je uopće volja za programiranjem. Kada sam konačno napravio instalaciju, išao isprobati na drugoj distribuciji (Fedora), onda opet nije radilo kako treba, tako da sam danima se zahebavao, na kraju odustao....

Kao što rekoh gore, meni je na Mintu 10 x64 sve proradilo iz prve. Baš ću dignuti jedan VM i pokušati pokrenuti jednu moju staru aplikaciju napisanu u Monu da vidim kako će proći.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
13 godina
neaktivan
offline
PC kasa

Pohvale za ideju i inicijativu. :)

 

Htio bih samo napomenuti da imate još solidnih opcija za cross-platform razvoj. Ako vas zanima pogledajte ovo: XUL (JavaScript, SQLite 3) i AIR (JavaScript ili ActionScript 3( Flash) ili ActionScript 3 + MXML  (FLEX framework), SQLite 3).

 

Prednost ovih tehnologija je što su dosta slične web tehnologijama. Jako lako je raditi separaciju layouta (xul, mxml), dizajna (css i sl.) i poslovne logike tako da veoma lako možete praviti različite skinove za različite klijente (što je veoma bitno za prodaju aplikacije) Znamo kakvi su klijenti. :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.6.2011 13:59 (BassMan).
 
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
PC kasa

Jel ima netko link na dobar priručnik o gtk#? Sve što nađem su jadni beginner's tutoriali a to mi uopće me treba.

 

edit: ima neš u monodocu ali još uvijek mi treba dobar pdf da to mogu isprintati. Malo zaeban ovaj transfer...

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.6.2011 16:59 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: PC kasa

Netko isprobao ovaj racunovodstveni program? :) jel UI friendly?

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.6.2015 14:50 (SuperMario102030).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice