Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

poruka: 23
|
čitano: 19.881
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Prije par dana stari komp se odjednom ugasio i od tad kad ga se proba upaliti izvrti se sve normalno do trenutka kad treba početi s bootanjem windowsa. Tu stane i ne događa se ništa. Probao sam ubaciti novi hard disk u stari komp i s njim se windowsi počnu normalno dizati pa je glavna sumnja pala na stari hard disk.

U biosu starog kompa je stari hard disk prepoznat (Hitachi HDS721... 164GB) pa sam probao jednostavno ubaciti Windows XP CD i reinstalirati windowse. Ali instalacija je javila grešku da na kompjuter nije spojen ni jedan hard disk.

 

Potom sam stari hard disk probao staviti u novi komp (ne i pokrenuti windowse s njega) i na novom kompu mogu normalno pristupati podacima na starom hard disku. Znači da stari hard disk ipak radi.

Provjera starog hard diska na greške pomoću windows alata je javila neke greške, ali ne na sistemskoj particiji i navodno je pronađene greške ispravila.

HD Tune error scan nije prijavio nikakve greške.

Probao sam još i formatirati obje particije koje se nalaze na disku no ništa se nije promjenilo.

 

Nemam ideja što bi još mogao probati, pa dal može neki savjet, opažanje, primjedba?

a.k.a. Z[C]onv1ct; I sačmom i nožem, i Gustavom u glavu, za 47CHBovu slavu
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2011 19:52 (ZC_Someone).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

A da probaš na novome kompu, tom disku obrisati sve particije u Disk managementu tako da dobiješ unallocated space, te tada taj disk vratit u stari komp, pokrenut instalaciju windowsa te pritom složit nove particije?

 

P.S.

 

Mada mi to što kažeš da ti instalacija XP-a kaže da nema diska, slučaj kada imaš Sata disk pa treba u biosu stavit na opciju IDE. Ali ako se samo od sebe to dogodilo i nisi ništa po biosu radio, valjda nije to, al možeš provjerit.

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2011 19:11 (bugi.kc).
16 godina
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Tnx na savjetu ali nije pomoglo. Windows instalacija još uvijek ne prepoznaje hard disk.

 

A što se tiče bios postavki njih nitko nije dirao, bar su mi tako rekli. Iskreno ne vjerujem da ljudi čiji je to komp uopće znaju što je bios :)

Ja sam svejedno sad probao resetirati postavke biosa i provjerio opet sve ali bez promjene.

a.k.a. Z[C]onv1ct; I sačmom i nožem, i Gustavom u glavu, za 47CHBovu slavu
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Kabel?

16 godina
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja
Stoned Rider kaže...

Kabel?

Probao staviti novi i provjerio stari s drugim hard diskom, kebel radi. Kao i SATA utor na matičnoj.

Probao sam i kabel za napajanje mjenjati, nije ni to.

a.k.a. Z[C]onv1ct; I sačmom i nožem, i Gustavom u glavu, za 47CHBovu slavu
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

da li si napravio chkdsk /f ili /r? trebao bi sa /r ako nisi

14 godina
odjavljen
offline
Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Treba ti sata driver, skini ga, stavi na usb stick (ili disketu) i tokom instalacije ga loadaj.

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2011 20:24 (Jakovp).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Pa onda bi trebalo biti jenostavnije, umjesto da stavljaš te drivere za satu, u biosu podesiš disk na IDE način rada kao što sam i rekao. Ako si i stavio na default postavke biosa, 99% je da ti je sada u sata načinu rada.

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2011 20:27 (bugi.kc).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Da, koje Windowse dižeš?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Napisao je u prvome postu: Windows XP

14 godina
odjavljen
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja
bugi.kc kaže...

Pa onda bi trebalo biti jenostavnije, umjesto da stavljaš te drivere za satu, u biosu podesiš disk na IDE način rada kao što sam i rekao. Ako si i stavio na default postavke biosa, 99% je da ti je sada u sata načinu rada.

Može i to probati, ali ne znam hoće li pomoći. Baš bih trebao probati na svome.

14 godina
neaktivan
offline
Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Da,ali da li su čisti ili slipstreamani sa SP1, SP2, SP3.... Imao sam tih problema nekoć...

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

meni se to desilo,probaj hard disk iskopcaj sa napona u centralnoj,ja sam to uradio i prepozno ga je ,a to ti desilo zbog nepravilnog gasenja racunara

 

16 godina
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja
bugi.kc kaže...

Pa onda bi trebalo biti jenostavnije, umjesto da stavljaš te drivere za satu, u biosu podesiš disk na IDE način rada kao što sam i rekao. Ako si i stavio na default postavke biosa, 99% je da ti je sada u sata načinu rada.

IDE je postavljen u BIOSU. Ali ista stvar je bila i prije nego je itko dirao po biosu, tak da ne vjerujem da je do toga.

 

Stoned Rider kaže...

Da,ali da li su čisti ili slipstreamani sa SP1, SP2, SP3.... Imao sam tih problema nekoć...

Probao sam s dvije verzije. XP 64bit skinut direktno s MDSN Academic Alliance stranice i s verzijom koja već u sebi ima SP3 i navodno čak i SATA drivere.

 

rh faktor kaže...

meni se to desilo,probaj hard disk iskopcaj sa napona u centralnoj,ja sam to uradio i prepozno ga je ,a to ti desilo zbog nepravilnog gasenja racunara

 

Može pls pojašnjenje. Ne znam što misliš s tim :/

Kažem disk i komp nisu moji tako da ne znam što se točno dogodilo prije pojavljivanja problema.

a.k.a. Z[C]onv1ct; I sačmom i nožem, i Gustavom u glavu, za 47CHBovu slavu
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2011 20:57 (ZC_Someone).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

A jel imaš instalacijski cd od Viste/ Sedmice ? Nemoraš njih instalirat, ali možeš primjerice započet instalaciju pa da vidiš jel ondje prepoznaje disk?

 

Ja sam jednom imao slučaj gada sam morao na jedno računalo stavit XP, pa je isto bio tako neki problem oko neprepoznavanja diska. Tada sam instalirao sedmicu, ponovno bootao XP instalaciju i tada se pojavio disk...

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2011 21:02 (bugi.kc).
16 godina
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja
bugi.kc kaže...

A jel imaš instalacijski cd od Viste/ Sedmice ? Nemoraš njih instalirat, ali možeš primjerice započet instalaciju pa da vidiš jel ondje prepoznaje disk?

 

Ja sam jednom imao slučaj gada sam morao na jedno računalo stavit XP, pa je isto bio tako neki problem oko neprepoznavanja diska. Tada sam instalirao sedmicu, ponovno bootao XP instalaciju i tada se pojavio disk...

Čini se da radi :) Tnx

 

Probat ću prvo gore staviti Win7, pa onda vratiti na XP. Javim se još.

a.k.a. Z[C]onv1ct; I sačmom i nožem, i Gustavom u glavu, za 47CHBovu slavu
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2011 21:32 (ZC_Someone).
15 godina
online
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja
ZC_Someone kaže...
..

Čini se da radi :) Tnx

 

Probat ću prvo gore staviti Win7, pa onda vratiti na XP. Javim se još.

 :)) -ne, neide to tako.

Svaki install mora prepoznati chipset (kontroler) da bi koristio HDD. XP nema nativnu pordšku za SATA tak da moraš imati disketu s driverom tzv DOS-boot ili F6 (u prvih par sekundi čitaj na dnu installa i stisni F6..). Drugo rješenje je slipstream konkretnog drivera (nije za noobove, ali nije ni preteško).

Jednostavnije, u BIOSu podesiš SATA kontroler u IDE-compatible mod (ne AHCI ili sl), tad XP normalno instaliraš.

Prednost Sedmice je što ima nativnu podršku, tj generički driver.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Pa reko je čovjek da je postavljeno već na IDE, tako da ako je to istina, nije u tome problem.

 

Ali, naravno da ako neće raditi, da bi bilo dobro da proba i s disketom/driverima..

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.10.2011 21:48 (bugi.kc).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja
bugi.kc kaže...

Pa reko je čovjek da je postavljeno već na IDE, tako da ako je to istina, nije u tome problem.

 

Ali, naravno da ako neće raditi, da bi bilo dobro da proba i s disketom/driverima..

Točno, ali i objašnjenje...

 -po ''čini se da radi'' mora biti (bez obzira što kaže u nekom postu..., jer ljudi svašta kažu).

Pošto disk radi u drugom računalu, do sad nije primjećen konkretan kvar.. mora biti soft problem. Najveća šansa je upravo driver ili IDE mod.

ipak, može biti i sam problem snimke CDa, install je osjetljiv, treba ga snimiti na (naj)nižoj brzini recimo x4, pa do slučajno neispravnog CDa.

Kao i pitanje kakve verzije (mada kaže MSDN) jer slipstreamana verzija u pravilu ne dozvoljava reinstall, često ne podržava druge chipsetove i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
odjavljen
offline
Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Samo neka proba ono što sam ja napisao...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Na kraju se Win7 instalacija ipak nije dovršila. Stalo na expanding files i ne miče se.

Probao i SATA drivere za XP preko slipstreama i diskete i opet ništa. Glavno da sam 2h tražio floppy drive, kabel i hebenu disketu. {#}

 

Za sad odustajem, ne da mi se više zamarati s tim. A od sutra me nema doma nekoliko dana tak da će hard za sad pričekati.

Uglavnom hvala svima na pomoći i prijedlozima.

a.k.a. Z[C]onv1ct; I sačmom i nožem, i Gustavom u glavu, za 47CHBovu slavu
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.10.2011 2:11 (ZC_Someone).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja

Ali, koliko si čekao na expanding files ? Pogotovo kod starijih kompova, treba čekati dosta dugo da se uopće pokrene sa 0%.

mag.inf
16 godina
offline
Re: Hard disk se ne prepoznaje kod bootanja
bugi.kc kaže...

Ali, koliko si čekao na expanding files ? Pogotovo kod starijih kompova, treba čekati dosta dugo da se uopće pokrene sa 0%.

Ne znam točno, oko 4-5 epizoda South Parka sigurno :), znači između 1-1,5h sigurno. Toliko star komp nije.

Ma iskreno izgubio sam jučer strpljenje. Budem se okušao opet s tim za par dana kad se vratim doma.

a.k.a. Z[C]onv1ct; I sačmom i nožem, i Gustavom u glavu, za 47CHBovu slavu
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice