(nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

poruka: 13
|
čitano: 5.795
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
(nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

Nabavio sam novu tipkovnicu Genius KB-G265 i ne mogu ući u bios. Kod paljenja računala tipkovnica nakratko zasvijetli i blicne numlock na jako kratko i onda se svjetlo ugasi i tako ostaje sve dok se windows (10) učita gdje se pali svjetlo i numlock. Tipkovnica normalno radi kada se uđe u os. Tipkovnica se pali ali "prekasno".

Isprobao sam sve portove i sve je isto.

Isključio sam hdd i sve usb uređaje i kod paljenja računala i dalje je isti problem. 

 

Stara usb tipkovnica nema tih problema. Kod paljenja računala numlock se pali i ostaje tako skroz i uđem u bios normalno.... U biosu je uključen legacy usb (inače ni ovo ne bi radilo pretpostavljam).

 

Ima li tko kakvu ideju? ^^

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
(nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

Uključi staru tipkovnicu i uđi u BIOS pa isključi opciju FastBoot. Možda pomogne....

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
(nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

Hvala na ideji ali te opcije nema u biosu ali ni isključivanje "fast startup" u windows 10 ne pomaže.

Očistio sam cmos a kasnije i flash biosa (najnoviji) - nema učinka :(.

 

Jedna zanimljivost - kada uključim obje tipkovnice kod boota obje rade, kao da stara "povuče" ovu novu i obje svjetle i mogu se koristiti u biosu. Sad možda nekog ova informacija asocira na neko rješenje :)

 

U međuvremenu sam u kontaktu sa Geniusom ali sam sve korake već isprobao, čekam daljnju pomoć. Ukoliko ima tko kakvu ideju slobodno nek napiše, možda nešto riješimo ^^

 

EDIT: Skužio sam da tipkovnica proradi kada palim pc sljedeći dan nakon gašenja, ali taj dan kada radim reset ili gašenje opet ne radi, tako da izgleda mora proći vremena od gašenja do paljenja računala. Vađenje kabla za napajanje također ne pomaže. Da li je ovo normalno?

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.10.2015 10:17 (wes1337).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: (nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

To nije normalno ponašanje. Izgleda ko neki hardverski problem s tipkovnicom (ili kompjuterom?), kao da ovisi o nekom kondenzatoru. Nisi napisao radi li ti ta tipkovnica ispravno na drugom računalu - ako to ne provjeriš, kako znaš da je tipkovnica uopće ispravna?

 

Pogledaj u BIOS-u i opcije tipa Legacy USB Support pa to uključi ako nije uključeno.

12 godina
neaktivan
offline
(nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

Čija je ploča?

Schiljak
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
(nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

Na drugom računalu (laptop) radi i kod boota i kod ulaska u OS. Kod mene zadnjih par dana ulazi u boot samo ako je računalo ugašeno preko noći pa ga palim ujutro ili popodne - i to nije 100% sigurno nego ponekad uspije. Nakon reseta ili gašenja/paljenja u kraćem vremenu ne ulazi u boot. Uz sve to tipkovnica radi normalno kada se uđe u OS, tu nema nikakvih problema.

 

Iz genisua su mi predložili standardne upute -  legacy usb, flash ili reset biosa, isprobavanje usb portova (samo 2.0) - nema trajnog rješenja.

 

Što se tiče legacy usb-a to je upaljeno i nije do toga.

 

Ploča je Asrock 980de3/u3s3 a na njoj je najnoviji bios 2.0.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
(nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

lako moguće da je nekompaktibilna kombinacija ploča+tipkovnica iako je možda sve i ispravno...može se i to desiti u 0.01%

Schiljak
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: (nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota
Imam 2 dvije takve tipkovnice i obadvije imaju isti taj problem tako da je do tipkovnice.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: (nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

a čuj,mogu biti ispravne i jedna i druga tipkovnica ali da baš nije programski kompaktibilna serija sa dotičnom pločom kod koje ti je taj problem,zato neprepoznaje bios što god uradio na asrocku.Dok si i sam rekao kako sve uredno radi na drugoj ploči/PCu. nađi nekoga tko ima istu ploču slučajno od komšija/ekipe pa probaj kod njega tutnit,baš da vidiš hoće moći ući u bios.

Schiljak
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2015 21:40 (Igor150).
9 godina
neaktivan
offline
Re: (nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

Ja imam istu tu tipkovnicu i isti taj problem hvala, probat ću, ali meni se dešava još jedan problem, nakon nekog vremena rada na računalu tipkovnica se sama ugasi i kaže da nije prepoznata a do prije pola h radila

 

Andreabuterer
15 godina
offline
Re: (nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota
wes1337 kaže...

.. U biosu je uključen legacy usb (inače ni ovo ne bi radilo pretpostavljam).

..

- kao većina predpostavki, pogrešno..

- USB legacy/DOS support je za limb, dio između BIOSa i OSa, DOS driver i potreban samo u tom 'dosovskom' vremenu. Svaki BIOS direktno podržava (inače bi bilo nemoguće promijeniti), dok OS kasnije preuzme nakon inicijalizacije svog drivera. Možda bi bilo jasnije da se opcija u BIOSu označi kao DOS (umjesto legacy i sl.).

- bez te opcije nakon POSTa nebi bilo moguće korsititi tipke npr za boot/menu opcije.

 

.. ali izgleda da je greška/bug te serije tipkovnica. Sama inicializacija po opisu ne prolazi (tad BIOS ne detektira i ne omogući key), moguć i neki USB problem, napon.. ali po navedenom, ipak je 90% krivac tipkovnica.

+ sitnica koja može biti uzrok-objašnjenje, funkcijske-multimedijalne tipke? Ako su zajdničke (F-tipka) i ako je defaultno MM, tad npr ulaz u BIOS npr F2-F8.. ne radi, jer nije ta tipka možda play-stop.., mora se relativno brzo prebaciti na standardne-F tipke nakon što blicne inicijalizacija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
(nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

Malo da osvjezim temu


Imam jedan slican problem, slozio sam jedan stari komp i na njega stavio XP. Imam jednu topkovnicu viška, koja je bila na novijem drugom kompu i uredno radi na tom kompu. Prikopcam ju na onaj stari komp nece mi raditi, kopcam ju preko PS2. Posudim od susjeda staru tipkovnicu spojim isto preko PS2 i ona radi normalno.
Probao sam i to da udem  sa susjedovom u Windows i zamjenim ju sa mojom onda mi radi normalno, resetiram komp i više ne radi. Kao da ju u BIOS-u ne prepoznaje.
Može netko pomoci?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: (nova) tipkovnica se ne prepoznaje kod boota

PS/2 port se ne smije prekapčati u radu (može pregoriti).

imaš problem inicijalizacije npr kontakt.. možda (ovisno o opcijama u BIOSu) možeš podesiti support USB/PS2 za key.. ili problem može izazvati upravo USB support (ovisi o chipsetu i chipu u tipkovnici..).

Traži po BIOSu.. ili provjeri kontakte, sve se kvari.. a kvar može biti i 'besmislen' ali je ipak kvar.

 

edit:

npr u POSTu se detektira HW i key, (i opcije no-error/key u biosu), ako ne detektira PS2 tad oslobodi port i IRQ12 koji je inače rezerviran.. nakon tog ni jedna tipkovnica PS2 ne radi do restarta.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.1.2016 15:48 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice