Dodavanje drugogo routera u mrežu

poruka: 6
|
čitano: 3.046
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Dodavanje drugogo routera u mrežu

Bok narode. Kao inače pokušat ću biti kratak i jasam.

 

Imam lokalnu mrežu s jednim routerom Thomson st780 i jednom 8-portnim switchem.

Tri računala su spojena direktno na switch (vidi sliku).

 

E sad da li je moguće i kako postaviti drugi router (isto Thomson st780)  da radi Wlan?

Nacrtao sam dvije slike kako je sadašnje stanje i moje pitanje.

Sadašnje stanje Sadašnje stanje
Želim ovako Želim ovako
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dodavanje drugogo routera u mrežu

Naravno da mozes, samo na drugome ugasi dhcp.

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout.
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.12.2013 16:55 (Ante).
15 godina
offline
Re: Dodavanje drugogo routera u mrežu

jedna mreža (grupa-subnet) = jedan router. 'The Kutija' ima više funkcija, jedna od njih je routing, DHCP server, WLAN server, Print server, File server, switch.. (noviji Media server, DLNA) ovisi kako želiš tako podesiš. Npr ako router ima WAN port, tad ADSL/Cable modem priključiš na taj port i to je to. (eventualno može biti potrebna primjena defaultnog IPa, neki to rade automatski ako postoji kolizija npr 192.168.1.1 <-> 192.168.0.1, treći broj je bitan, t-com je na 1 (stari na 0), Iskon na 5, za subnet može biti bilo koji osim rezerviranih ili ovisi o MaxTVu-AmisTVu itd..).

Ako ugasiš DHCP, tad je običan switch, može i tako. ISPov se povremeno resetira (oni imaju punu kontrolu, vrati se na tvorničke postavke i sl.), ponekd je poželjnije imati interni router koji tad radi neovisno o internetu.. pa čak i tražiti prebacivanje modema u bridge, sve ostalo može tvoja oprema.

 

Sve potrebne opcije ovise o softwareu (firmwareu) u routeru, ISPov je obično osakaćen, isti kupljen u trgovini ima sve potrebno. Ponekad je potrebno instalirati npr DD-WRT (free).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Dodavanje drugogo routera u mrežu

evo ja bi se nadovezao - gdje se iskljućuje DHCP  i dali još što treba podesit na tom drugom ruteru da prima signal sa onog glavnog (šifra za WLAN)??

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.12.2013 18:10 (zlatkor).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Dodavanje drugogo routera u mrežu

-ako nema routersku funkciju (DHCP i routanje kroz WAN port) tad ništa posebnog ne podešavaš, ponaša se kao switch. Može biti problema s WLANom (možda neće znati dodjeljivati IP s glavnog).

-prije spajanja, privjeri koji je ip, kao je jednak na oba dva, na drugom ga moraš promijeniti. (u mreži uvijek jedan uređaj=jedan IP), ali može biti problema s ostalim internim funkcijama, za koje je mala šansa da imaš opcije podešavanja...

-probaš pa vidiš. Uvjek pingaj, dalje je lako. I prvo sve obavi žicom, wlan kad vidiš da žica radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Dodavanje drugogo routera u mrežu
zlatkor kaže...

evo ja bi se nadovezao - gdje se iskljućuje DHCP  i dali još što treba podesit na tom drugom ruteru da prima signal sa onog glavnog (šifra za WLAN)??

Malo kasnim ali možda nekome pomogne. Za DHCP...

Spojiti se na router 192.168.1.1 (ovisi o provideru) - Home network - Interfaces - Klik na "LocalNetwork" - Configure

 

Zahvaljujem svima na pomoći. Uspio sam i sve radi kako sam zamislio.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice