Zamjena parice

poruka: 12
|
čitano: 13.663
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Zamjena parice - pomoc

Evo, znam da ima slicnih tema pa se unaprijed ispricavam ali nije uvijek sve objasnjeno kako treba. Pa evo, ja trenutno koristim 2 maxTv-a, Voip i 10 mbit internet, no zbog parice je pusten profil za samo jedan maxtv te se brzina smanji kad se upale dva maxtv-a.  Po ljeti je propusnost parice bila 17,5 mbita. Nalazim se 1,2km od dslama tako da bi trebao imati maksimalno oko 20 ili 21mbit-a, no kucne instalacije stare su 20 godina, a dio parice ide po vanjskom zidu bez neke kanalice, i zice se brikaju na dva mjesta. Instalacije u kuci su duge 30m, a posto je kabel bio brikan na polovici, testirao sam brzinu tamo i brzina je je bila 18,5, a cim temperatura padne oko 18 stupnjeva brzina prelazi i 19,5 mbita.

 

E sad pitanje je kakvim kablom da zamijenim postojecu paricu, i da li da stavljam kanalicu na vanjski zid ili jednostavno provučem kroz kucu? I kako da taj novi kabel spojim na ovo T-comovu regletu? Hvala unaprijed EDIT: slika reglete je od kad sam otvorio kutiju, pa je sada ociscena

Ovo je druga brika, nju mislim u potpunosti izbaciti iz instalacije Ovo je druga brika, nju mislim u potpunosti izbaciti iz instalacije
Evo screenshot modema Evo screenshot modema
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.8.2014 13:03 (Exsomaniac121).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Zamjena parice

Reci nam gdje se nalazi ta regleta? Koliko vidim, iz nje izlazi samo jedan kabel, pretpostavljam da je od tvoje linije. Ako je moguće, povuci novi kabel između reglete i utičnice i izbaci sve brike i bilo kakve spojeve, kabel mora biti u jednom komadu. Obavezno ovakog tipa kakav je sad u regleti, s dvostrukom izolacijom. I pokušaj izbjeći vanjski zid da ga maksimalno zaštitiš od vanjskih utjecaja.

 

U regletu se žice utiskuju posebnim alatom, nešto poput ovog: http://www.chipoteka.hr/artikl/20020/krone-lsa-drska-za-utiskivanje

 

 

STB-7710/SG8000/VIP1003 Firmware Development: http://blagus.info
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena parice

Regleta je na vanjskom zidu kuce,mislio sam povuc novi kabel od reglete i satvit rj11 direktno na kabel. Vec smo sve uticnice izbacili jer brzo znaju oksidirat E problem je sto neznam kakav je ovaj kabel jer na njemu sve sto je pisalo je od starosti izbiljedilo. Dali se moze mozda S-FTP Cat5e ili Cat6 staviti?

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.8.2014 14:19 (Exsomaniac121).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena parice

J-Y (ST) Y 5X2X0.60 VCIT to je jedina oznaka koju sam naso na kabelu. Naso sam sto znaci ta oznaka, oznacava pet parova zica od 0,6 mm2, ali nigdje ne pise da je to twisted kabel tako da je moguće da na njemu ima dosta gubitiaka. Samo gdje god gledam neki UTP kabel svugdje je presjek manji od 0,6mm2

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.8.2014 14:21 (Exsomaniac121).
14 godina
offline
Zamjena parice

Nije potreban S-FTP Cat6, to bi bio preskupi overkill, ako bi kabel išao u potpunosti kroz zidove i kanalice, najobičniji UTP Cat5e od 2 kune je super i daje mogućnost izgradnje kućne mreže u budućnosti. Ali on ne smije biti vani jer prilikom grmljavine može spaliti router (meni je izgorio LAN port).

 

Najjeftiniji je obični telefonski kabel TI 44 2x0,6 sa jednom paricom koji ima dvostruku izolaciju, 50-ak lipa po metru i poslužit će odlično.

 

Nemoj krimpati RJ-11 direktno na njega, slobodno ostavi utičnicu jer ona na 1200m nema tolikog utjecaja da će skinuti 1-2Mbps propusnosti.

 

Ali prije nego počneš, imaš li mogućnosti kod reglete odspojiti svoj kabel koji ide prema kući (npr. prerezati da ga kasnije lako privremeno spojiš kad ćeš ga ionako mijenjati) i tu uštekati modem pa uslikati parametre veze kao u prvom postu? Čisto da znamo što očekivati.

 

EDIT: Nema veze manji presjek, ja imam 25 metara UTP-a provedenog po zidu, po gredama, po zraku i funkcionira dobro.

STB-7710/SG8000/VIP1003 Firmware Development: http://blagus.info
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.8.2014 14:28 (blagus).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena parice

Pa zar se nemoze utisnuti kabel malim plosnatim šarafcigerom? Probat cu nesto smislit da isprobam na izvodima, jer mi se ne isplati sad bas za dvije zice kupovati utiskivac

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.8.2014 14:49 (Exsomaniac121).
11 godina
neaktivan
offline
Zamjena parice

Kako je rekao kolega iznad , uzmes mali ravni sarafciger i utisnes granu a i granu b na regletu . 

Ako mislis na ovu regletu na slici spajat parice , bolje ih spoji na zivo ( ufrci ih ) nemoj stavljat na regletu jerr je regleta kaos . Prva parica je planula.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.8.2014 14:50 (Adict).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena parice

Hvala na odgovoru, imam komad kabla s telefonskim konektorom pa cu isprobat tako, pa javim parametre, samo sad sam kratak s vremenom ali do sutra javim.

EDIT: Takva je od prije, ova aktivna linija je spojena na skorz zadnje konektore

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.8.2014 14:52 (Exsomaniac121).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Zamjena parice
Evo ovo je na regleti, samo povecani line atenuation je vjerojatno je sam jako los spoj napravio sad, a snr margina je nakon 10min porasla na 11.8db(meni obicno kad iskljucim modem snr padne za jedno 2db pa nekon par sati poraste na 9.5 do 9.8) samo nisam screenshot stigo napravit, mozda bi jos porasla ali spoj je bio los(nisam htio zice cvikat, pa sam ih samo ogulio i kabel omoto oko tog dijela) pa se negdje prekinuo i modem se disconecto. EDIT: razmisljam da ipak stavim S-FTP CAT5e koji je 4kn u chipoteci, novac nije problem, vazno mi je dobiti sto vecu mogucu brzinu, a najvise bi ga stavio zbog toga jer trasa telefonske linije ide 5m kroz kanalicu zajedno s kablovima za struju
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.8.2014 16:29 (Exsomaniac121).
10 godina
offline
Re: Zamjena parice

Neznam što očekuješ da ćeš dobiti na tih 20m tel. kabla nasuprot 1200m kabla do centrale. Ako su spojevi čisti na tih 20m od najlošijeg pa do najkvalitetnijeg kabla nećeš imati nikakvu primjetnu dobit što se brzine tiče !

 

 

 

ps: eto uz taj CAT5 kabal povuci usput paralelno i plavo/bjelu paricu 2x0.4 i kod mjerenja neće biti razlike u brzini...

      ( prije mirovine sam 10-tak godina radio na MD110 centrali da nebi pomislio da nemam iskustva..... a da si bliže dao bi ti novu kronovu regletu sa nastavkom prenaponskih osigurača i posudio utiskivač žica).

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.8.2014 16:52 (AF139).
14 godina
offline
Zamjena parice

I dalje jako niska margina za 1200m, pogledaj moje na istoj udaljenosti:

Postoji li još negdje nekakav spoj između tebe i centrale?

Probaj još izvući kabele iz reglete i ufrkati u zraku, prije toga ih malo s nožem postruži da skineš oksidirani sloj.


Ako s tim ne podigneš marginu i ne postoji nikakav dodatni spoj između centrale i tvoje reglete da ga provjeriš, onda je problem loš podzemni kabel.

STB-7710/SG8000/VIP1003 Firmware Development: http://blagus.info
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.8.2014 12:44 (blagus).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Zamjena parice

Kabel je kupljen (cat5e,) prijatelj radi u T-comu(nisam ni znao) došo je izmjeriti max brzinu na dolazu u regletu, ispada oko 21 mbit, ali je reko da je moja ulica zakazana za povlačenje optike u 10. Mjesecu tako da ne brinem vise      EDIT: ne radi se tu da ja trebam 2-3 megabita , meni je bitno pola megabita, samo da aktiviraju i drugi maxtv da mi se vise internet ne usporava

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.8.2014 13:35 (Exsomaniac121).
 
0 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice