BSOD - što, zašto i kako izdvojena tema

poruka: 3.547
|
čitano: 978.874
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
BSOD - što, zašto i kako

Na rubu živčanog sloma stavljam svoj post pod ovu temu jer više ne znam kako i šta da radim.

 

Prije manje od 20 dana, kupio sam ove komponente u Protisu (pogledaj pod moj PC).

Platio sam čovjeku koji radi kao informatičar u jednoj velikoj hrvatskoj tvrtki, a inače je obiteljski prijatelj, da mi sve sastavi.

Nisam neiskusan u tom polju, jer sam s cimerom sastavio jedno 10ak kompova studentima u domu, ali želio sam pustiti njemu jer došle su neke tehnologije koje nisam pratio pa sam želio biti siguran da će sve biti ok složeno.

Kada smo otvorili matičnu, primjetili smo da ima dvije male ogrebotine na stražnjoj strani. Nisu se činile opasne pa smo sastavili da vidimo jel radi.

Radilo je jednu noć tijekom koje sam ostavio upaljen komp da vidim jel sve ok, i radilo je do jutra. U jutro sam ga isključio i otišao na posao, a kad sam se vratio ponovno ga uključih i ništa...ventilatori zuje, a slike na displayu nema.

Odfurao sam cijelu kantu u Protis, da sad ne raskopavam komponente i da nešto slučajno sje... pa da zbog toga ne izgubim garanciju, oni su je zaprimili i nakon 11 dana obavijestili me da je matična bila u kvaru i da je zamijenjena.

Donesem komp kući, kupim novi monitor nadajući se da će sve biti ok i da ću konačno moći obaviti posao zbog kojeg sam kupio komp.

Instaliram Windows 7 x64, to sam radio x puta u životu tako da ne sumnjam u taj dio procesa, preko ovog foruma i foruma windows seven nađem preporučene drivere za komponente.

OS:Win7 x64 SP1

Podignem driver po driver, s restartom između. Sve se čini ok. Nakon instalacije drivera za grafičku karticu, Sapphire Radeon 6950 1gb, događa se slijedeće:

 

Nakon podizanja sustava, ulogiram se i desktop se prikaže. Nekad odmah nakon logina, nekad par sekundi poslije, a nekad izdrži do 5 min događa se BSOD.

Međutim, naviknut na klasične BSOD, ostadoh iznenađen što se ovdje display samo zacrni ili zaplavi u tamnoj ili svijetloj nijansi.

Nakon restarta kojeg moram obaviti ručno, jer se inače ništa ne događa koliko god dugo ostavio sistem u tom stanju "freeza", odabirem safe mode. U protivnom ako odaberem start win normally opet mi se nakon logina pojavi BSOD (ta zacrnjena verzija).

Dakle, odem u safe mode i tamo ne dobijem nikakvo upozorenje o erroru. Bdw, samo sam ga jednom dobio i pisalo je slijedeće:

Problem signature:

BlueScreen

Locale ID: 1050

Additional infor. about problem:

BCCode: 117

BCP1: FFFFFA8008FAA4E0

BCP2: FFFFF880041808B8

BCP3: 000000000000000

BCP4: 000000000000000

 

Pokušao sam s whocrashed programom, ali izbaci mi: no valid crash dump have been found on your comp. Tražio sam Minidump file i pomoću windows searcha i sam, ali ga nema.

Na forumu Windows Seven postao sam svoj problem, i uz pomoć nekog programa zalijepio dump file...ako netko zna kako se čitaju podaci koje da taj program neka pogleda u privitak, pokušat ću nekako dodati zip file kao privitak.

files

MOLIM VAS za pomoć!!!

 

Ne znam što da radim. Osjećam se glupo, jer ako donesem sve komponente na zamjenu, a ne znam objasniti koji je problem, neće mi ih zaprimiti.

Imam li uopće pravo na zamjenu komponenata bez razloga?

 

ADD:

Testirao sam RAMe s MemTestom, 3 puta su prošli test.

Testirao sam HDD s HDTunePro, no errors, no bad sectors, sve ok.

Testirao sam temperature s SpeedFanom, sve ok, ali temperatura procesora raste do 60 C kad ga se upregne. (stock cooler je trenutno na procesoru, Mugen 3 čeka instalciju)

FurMark test grafičke ne mogu izvesti jer iz normal Windows moda ne stignem ga ni pokrenuti, a u safe modu ga ne mogu pokrenuti jer ZoomGPU nije inicijaliziran.

 

Sumnjam najviše na grafičku i to na nekakve drivere za kontroler ili takvo nešto.

 

Sta da radim?

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2012 16:40 (Mnek).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako

Bio sam na onom linku ali nisam pronasao .dmp (dump) file. Nalazi se u C:\Windows\Minidump ...ili pretrazi Windows direktorij za .dmp ekstenzijom

Ovako cemo samo napamet pricati.

 

BTW

Stavljas driver sa interneta ili sa CD-a koji si dobio zajedno sa grafom. Ako imas instalirane dopunske utilitye od maticne u smislu kontrole energije (ACPI), nadziranje temperature i sl. deinstaliraj. Jesi provjerio BIOS? Flashao si?

Kako prebaciti BUG DVD u DivX da mi stane na obicni CD. (probao sam sa Dr DivX ali nejde)
12 godina
neaktivan
offline
BSOD - što, zašto i kako

Nisam mijenjao BIOS. Provjerio sam, na toj ploči je F8...čitam da je to ok verzija, stabilna.

Ako flasham BIOS mogu napraviti shit i gubim garanciju. Zar ne?

 

Probao sam prvo s driverima koji su došli s komponentama, ista je bila stvar. Dakle nakon instalacije drivera za GPU, kaos.

Provjerio sam i koje su to verzije drivera došle na CD-ima, dolaze starije verzije.

Tražio sam po forumu tko ima takvu kombinaciju da mi preporuči drivere za grafu, kad su mi preporučili, onda sam stavio te nove.

Ni to nije pomoglo. Pa sam skinuo nekoliko verzija. Svaki puta kada bih mjenjao verziju drivera najčešće bi sve ispočetka složio, dakle cijela Windows instalacija do koraka kad sam instalirao drivere za GPU.

 

Potražit ću dmp file, već sam tražio pa ga nisam našao. Zar je moguće da je isključen u Registriju? Koja mora biti vrijednost da zapisuje dump file nakon BSODa?

 

****

Ako imas instalirane dopunske utilitye od maticne u smislu kontrole energije (ACPI), nadziranje temperature i sl. deinstaliraj.

 

Nisam instalirao te dodatne utilitye od matične, čitao sam da neki od njih rade probleme pa sam ih izbjegavao.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2012 18:12 (Mnek).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
Mnek kaže...

..

Problem signature:

BlueScreen

Locale ID: 1050

Additional infor. about problem:

BCCode: 117

BCP1: FFFFFA8008FAA4E0

BCP2: FFFFF880041808B8

BCP3: 000000000000000

BCP4: 000000000000000

..

Sumnjam najviše na grafičku i to na nekakve drivere za kontroler ili takvo nešto.

 

Sta da radim?

- BCC 117, driver-VGA. Po napisanom upravo se tu dešava problem. Uz to da je phenom kenjkast (pitanje iz kojih izvora i što je sve prošao..), nepotrebno gubljenje vremena na test HDDa ili memtest. Digni liveCD, vidi kako se ponaša. Ponovi instalaciju bez zadnjeg koraka (drivera) i vidi dali radi stabilno par sati.. nakon drivera ako se ponovi reklamiraj VGA.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako

Flashom BIOSA-a ne gubiš garanciju.

 

Koji firmware imaš na SSD-u, starije verzije su izazivale BSOD, nedavno je izašao novi koji rješava taj problem. Mislim da i ovdje na forumu ima par tema o tome pa malo potraži

12 godina
neaktivan
offline
BSOD - što, zašto i kako

Sad se počeo "lediti" u safe modu.

Miš se pokreće, a display se zamrzne na nekoliko sekunda. Za to vrijeme svijetli lampica od HDDa.

Pretražujem već dulje vrijeme cijeli C disk i nigdje nema dump filea, a i pola sobe sam pretražio od muke.

Kakvo veselje!!!

 

Koje komponente moram zamijeniti?

Jel imam pravo na zemjenu ako su nove?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
Mnek kaže...

...

Koje komponente moram zamijeniti?

Jel imam pravo na zemjenu ako su nove?

- koje? -neispravne. Recimo VGA (ali treba provjeriti..)

- ?... garancija se u pravilu daje za nove komponente.

Daj nekom serviseru da vidi ili nosi u trgovinu ako oni žele petljati s tim. Možda naplate, možda ne, dogovori se.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
Mnek kaže...

Sad se počeo "lediti" u safe modu.

Miš se pokreće, a display se zamrzne na nekoliko sekunda. Za to vrijeme svijetli lampica od HDDa.

Pretražujem već dulje vrijeme cijeli C disk i nigdje nema dump filea, a i pola sobe sam pretražio od muke.

Kakvo veselje!!!

 

Koje komponente moram zamijeniti?

Jel imam pravo na zemjenu ako su nove?

Zašto ne probaš upragade firmware SSD-a? Osim BSOD simptom je i zamrzavanje, upravo kao kod tebe. LINK na članak

12 godina
neaktivan
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
2.15 je verzija firmwarea...taj je dobar?
12 godina
neaktivan
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako

Kompletan hardware je bio na testiranju kod njih nakon zamjene matične i dobio sam na servisnoj primki da je sve prošlo test i da sad radi. Samo oni nisu instalirali Winse na to, kako su mogli znati da sve radi???

Zašto bih opet plaćao servisu dijagnostiku ako imam pravo mijenjati komponentu ako mi ne radi? Ili sam u krivu?

13 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako

Da, to je zadnja verzija, al i dalje dosta ljudi ima problema unatoč tome što su stavili zadnji firmware.

Da bi njega isključio kao uzročnika BSOD digni neku distribuciju linuxa s usb-a i kratko radi na njoj, ako se i onda dogodi BSOD onda teško da je SSD uzrok.

 

Mnek kaže...

Kompletan hardware je bio na testiranju kod njih nakon zamjene matične i dobio sam na servisnoj primki da je sve prošlo test i da sad radi. Samo oni nisu instalirali Winse na to, kako su mogli znati da sve radi???

Zašto bih opet plaćao servisu dijagnostiku ako imam pravo mijenjati komponentu ako mi ne radi? Ili sam u krivu?

Ako im reklamiraš neispravnu komponentu ne plačaš nikakvu dijagnostiku, međutim ako reklamiraš ispravnu onda ti naplaćuju sat servisa, što je oko 150 kn mislim.

Da si njima dao da ti slože komjuter onda nebi imao problema s tim, morali bi sve besplatno rješiti, samo ja nisam siguran jeli oni uopće slažu kompjutere.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2012 23:13 (bradonja_85).
12 godina
neaktivan
offline
BSOD - što, zašto i kako

Zadnje vijesti, nakon što sam u BIOSu CnC opciju stavio na disable, BSOD mi se rjeđe javlja.

A onda ohrabren pokrenuh FurMark i pri klikanju na BurnIn opet crni ekran.

Driveri na grafičkoj su ver11.12, a u component informationu mi javlja da je sve ok.

Sad pregledavam Windows folder kao i cijeli C disk, a negdje .dmp filea. Kako je to moguće? Zasto mi ne pokazuje BSOD?

Bacit cu ga kroz prozor!!!

Volio bih kad bih ga mogao odnijeti nekome na slaganje, ali nemam licencirani OS, pa je to malo veća greda.

Ako imate koga za preporučiti tko to pouzdano slaže, a ne da naplati pa digne ruke kad se BSOD opet vrati, rado bih se dogovorio s njim/njom.

 

Kako stvari trenutno stoje, ne mogu nista. Ne zapisuje mi .dmp file, druge testove je hardware prosao, osim ovaj FurMark gdje je graficka pala.

Dijagnozu BSODa ne znam.

Ocajnicki cu pokusati instalirati sistem na jedan HDD, doduse vanjski, ali samo takav imam.

Onda cu sigurno moci reci da u SSDu nije greska, zar ne?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
Mnek kaže...
Ocajnicki cu pokusati instalirati sistem na jedan HDD, doduse vanjski, ali samo takav imam.

Onda cu sigurno moci reci da u SSDu nije greska, zar ne?

Jednostavnije ti je skinit neku linux distribuciju, recimo ubuntu, i dignit je s usb-a. Neznam baš kako će windowsi radit na vanjskom hardu al u svrhu testa možeš probati.

 

A za dump file pogledaj jeli ti namješteno kao na slici

15 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
Mnek kaže...

Kompletan hardware je bio na testiranju kod njih nakon zamjene matične i dobio sam na servisnoj primki da je sve prošlo test i da sad radi. Samo oni nisu instalirali Winse na to, kako su mogli znati da sve radi???

Zašto bih opet plaćao servisu dijagnostiku ako imam pravo mijenjati komponentu ako mi ne radi? Ili sam u krivu?

- pitaj ih.

- tebi je problem BCC 117, riejši ga.

uzrok može biti hardware (garancija) ili software (što nema veze s garancijom). Zbog software uzroka, treba koristiti čiste originalne windowse, samo provjereni soft. Već ti je par puta savjetovan i neki linux (imaš LiveCD npr ubuntu, upališ i toje to). Dok ne eliminiraš software kao mogući uzrok ili ako je računalo kupljeno po komponentama oni mogu naplaćivati diagnostiku za ispravne komponente (neispravna je razlog, ne naplaćuje se).

 

Pitaj ih, zovi, dogovori se... Ili reklamiraj VGA (jer je najsumljivija komponenta, ali nije 100% pa je moguće da ti je vrate kao ispravnu. Čak i bez testiranja jer to ne možeš kontrolirati..). Netreba se svađati ali treba tražiti odgovarajuću uslugu i rješavanje problema, jer tomu i služi garancija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.1.2012 10:55 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako

Nakon što jučer nisam stigao baviti se kompom, danas sve radi besprijekorno./radilo je :(

Sad sam testirao s FurMarkom i sve je ok s grafom. Driveri Catalyst 11.12 su radili. Benchmark test na rezoluciji 1920x1080 je prošao s 1701 bodom.

Pri rezoluciji 1280x720 score je bio 2976.

A kad odabrem bechmark (no preset) onda mi se ekran zacrni i komp zamrzne.

 

Da nisam krivo namjestio nekakve postavke rezolucije grafe/monitora pa da ga to zamrzava?

12 godina
neaktivan
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako

Sad obrišem ta dva file-a?

 

Zasto imam po nekoliko verzija tog file-a?

Kako znam koji moram maknuti?

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.1.2012 17:19 (Mnek).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
BSOD - što, zašto i kako

Pozdrav,
prije svega bi vas zamolio, ako može netko odvojit malo vremena, da mi pomogne riješit problem sa učitavanjem symbola jer bez obzira da li ih učitava lokalno ili sa neta debugger ih ne učitava ispravno i ne mogu očitavat "minidump" fajlove. BSOD mi se događa u nepravilnim vremenskim intervalima, i to traje već mjesec dana. Računalo sam već dvaputa nosio na servis, i svaki puta su imali neko trivijalno rješenje koje uopće ne riješava problem, te naravno njima računalo uvijek radi ispravno.

(konfiguracija je pod Moj PC)
Radio sam memtest86, HDtune test, furmark, 3Dmark testove, stress CPU test, mijenjao SATA kablove, sve sitnice koje sam mogao napravit i nebi bilo nikakvih grešaka(kvarova) ali problem ostaje. Garanciju imam ali mi mi očito nije ni od kakve koristi dok ne utvrdim problem. Pomoću bluescreenviewar-a, uvijek dobijem dva fajla kao uzroke grešaka a to su "hal.dll" ili "ntoskrnl.exe", te povremenno izbaci i fajl USBPORT.SYS a upravo danas i "usbehci.sys".

Na ovom linku sam ostavio i minidump fajlove pa ako netko može bacit oko da ih proba očitat bio bi jako zahvalan.

-------------------------------------
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
Mnek kaže...

 

Molim Vas za dijagnozu?

 ... BCC 117 = problem s VGA. (koliko puta treba ponoviti istu stvar?)

Prije reklamacije bi bilo zgodno provjerit VGA na drugom računalu ili drugu VGA na ovom, to bi protvrdilo uzrok. Ako to ne možeš testirati, reklamiraj.

 

GREENHORN kaže...

.. uzroke grešaka a to su "hal.dll" ili "ntoskrnl.exe", te povremenno izbaci i fajl USBPORT.SYS a upravo danas i "usbehci.sys".

..

 hal i ntoskrnl .. gadno. Sistem je u raspadu, samo je poželjno otkriti uzrok. Počni s čistim OSom (vidi teme za win-ISO), eliminiraj sav hardware koji nije neophodan. Uzrok može biti neispravna ploča (chipset), pa sve nadalje, software također može to zbrljaviti, zato počni s čistim OSom (originalnim, bez dodataka).

 

- prije instalacije OSa:  odvrti i memtest86+ (ima na svakom liveCDu linuxa, hirens i sl.) 15tak minuta je dovoljno, možeš napraviti i chkdsk /r, ako je nešto OCano, vrati na normal, ako je instaliran DemonTools ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.1.2012 21:06 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
ihush kaže...
  hal i ntoskrnl .. gadno. Sistem je u raspadu, samo je poželjno otkriti uzrok. Počni s čistim OSom (vidi teme za win-ISO), eliminiraj sav hardware koji nije neophodan. Uzrok može biti neispravna ploča (chipset), pa sve nadalje, software također može to zbrljaviti, zato počni s čistim OSom (originalnim, bez dodataka).

 

- prije instalacije OSa:   odvrti i memtest86+ (ima na svakom liveCDu linuxa, hirens i sl.) 15tak minuta je dovoljno, možeš napraviti i chkdsk /r, ako je nešto OCano, vrati na normal, ako je instaliran DemonTools ..

 

memtest86 ponovio x2, hdd test ponovio x2, testovi grafičke kartice također ponavljani dva puta, rađen CPU stress test, OC neradim, čista reinstalacija Win7 x64 radjena dva puta sa dva različita imagea...drugi put kad se vratio sa servisa rekli su da je problem do prijenosnog harddiska, sad je isključen greške se i dalje javljaju a prijenosni HDD je isključen, temperature su okej, čak sam i ostavio otvorenu stranicu da se lakše hladi iako nije to problem ali ajde ne škodi, a i samim time sam eliminirao još jedan uzrok... ja sam nekako poprilično uvjeren da je matična ploča u kvaru, ali mi to na servisu uredno odbijaju, ja bi volio ako netko može debuggirat minidump fajlove jer meni izbacuje grešku sa nepodržanim simbolima, pa nisam u mogućnosti to sam riješit (pratio sam uputstva za debugging sa prvog posta ali nejde)

 

hvala ihush i ostalima koji će se potruditi mi pomoć

-------------------------------------
15 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
GREENHORN kaže...
.

minidump fajlove ..

 -svugdje isto hal, ntoskrnl, usb/ehci. I dalje najvjerojatnije problematična MBO ili jogurt.

Nemaš SP1. Promjeni OS (čist origigi) jer jedino tako možeš biti siguran tj potvrditi sumnje u neispravnu MBO (možda i CPU ako je otključavana jezgra?).

- Brži test, skini neku linux distru  LiveCD (ubuntu, suse..) i vrti je par sati...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
ihush kaže...
  ili jogurt.

Nemaš SP1.

  šta je jogurt???

 

SP1 nemam, svi su driveri update-ani, i bios je zadnja verzija

 

a probat ću i Ubuntu!

-------------------------------------
13 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
GREENHORN kaže...
ihush kaže...
  ili jogurt.

Nemaš SP1.

 šta je jogurt???

 

SP1 nemam, svi su driveri update-ani, i bios je zadnja verzija

 

a probat ću i Ubuntu!

Jogurt je crack, ili aktivator kad se radi o windowsima

13 godina
neaktivan
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
bradonja_85 kaže...

Jogurt je crack, ili aktivator kad se radi o windowsima

A so! :P...ajde sad znam i to

 

znam da postoji ta sumnja uvijek, ali koristio sam isti activator koji sam koristio i prije godinu dana za Win7 Premium verziju i probao sam sa updateom i bez update-nja. a druga instalacija win7 je preactivated, stim da sam sa tom verzijom nosio po drugi put na servis i po njima nije bilo problema do windowsa

 

thx

-------------------------------------
12 godina
neaktivan
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
ihush kaže...
... BCC 117 = problem s VGA. (koliko puta treba ponoviti istu stvar?)

Prije reklamacije bi bilo zgodno provjerit VGA na drugom računalu ili drugu VGA na ovom, to bi protvrdilo uzrok. Ako to ne možeš testirati, reklamiraj.

Kako VGA koja ne radi može proći FurMark testove?

Znam da bi bilo zgodno, ali nažalost nemam gdje isprobavati komponentu po komponentu.

 

Da je greška u hardwareu, rušilo bi grafičku odmah, a sad mi po pola sata ne pokazuje BSOD.

 

Jel mi možete objasniti što radim s fileovima nakon što su u BlueScreenViewu dijagnosticirani kao uzročnici rušenja sistema?

Koje brišem, a koje ostavljam.

Sve navedene kao problem imam u 3 primjerka. Gore je screen jednog takvog.

13 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
Mnek kaže...
ihush kaže...
... BCC 117 = problem s VGA. (koliko puta treba ponoviti istu stvar?)

Prije reklamacije bi bilo zgodno provjerit VGA na drugom računalu ili drugu VGA na ovom, to bi protvrdilo uzrok. Ako to ne možeš testirati, reklamiraj.

Kako VGA koja ne radi može proći FurMark testove?

Znam da bi bilo zgodno, ali nažalost nemam gdje isprobavati komponentu po komponentu.

 

Da je greška u hardwareu, rušilo bi grafičku odmah, a sad mi po pola sata ne pokazuje BSOD.

 

Jel mi možete objasniti što radim s fileovima nakon što su u BlueScreenViewu dijagnosticirani kao uzročnici rušenja sistema?

Koje brišem, a koje ostavljam.

Sve navedene kao problem imam u 3 primjerka. Gore je screen jednog takvog.

Ne trebaš nijedan brisati, po tim fajlovima trebaš skužit što ti uzrokuje BSOD, nisu oni krivi za BSOD.

ihush kaže da je grafička u pitanju, ja bi mu vjerovao {#}

15 godina
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
Mnek kaže...
..Da je greška u hardwareu, rušilo bi grafičku odmah, a sad mi po pola sata ne pokazuje BSOD.

 -

 - sve greške su hardware ili software. Kako ih prepoznati? BSOD je samo indikator, ništa više. Tako uzrok može biti kvar ili loš driver ili kombinacija hardwarea i softwarea koju imaš na računalu, možda je krivac (samo kao bezvezni primjer) neki antivirus, demontools i sl., rezultat je isti. Soft problemi su jednaki hard problemima, samo su hard 'ljepši' ako je komponenta crknuta totalno. Kod soft problema nema pravila.

BSOD sadrži samo posljednji podatak u kojem vidimo grešku, ali ne mora biti konkretan modul ili komponenta krivac, može nešto prije toga. npr neispravan CPU, RAM itd.. jer tad sistem mora blentirati. U ovom slučaju, kad se u 5-dumpova pojavljuje isti bcc-117, odgovor bi morao biti VGA, test ne znači baš ništa. Možda je loš neki kontakt, možda napon, driver.. ali je greška u vezi s VGA.

 

- dodatak objašnjenju naziva 'jogurt'. Korjen tog naziva je jer se jogurt brzo kvari, aktivator koji je do jučer radio danas više ne mora raditi. Zato se eliminira kao uzrok čistim origigi OSom ili linuxom.

Originalan, ne crackan OS možete koristiti 10-30 dana, to je dovoljno za eliminaciju i otkrivanje uzroka problema. Proizvođači znaju kako se zaštititi...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.1.2012 10:33 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako

Obrisao sam drivere za grafičku AMD-Display s DriverSweeperom, provjeravao stabilnost sustava bez tih instaliranih drivera i sve radi ok.

Kada stavim driver ATI 11.12., odmah nakon restarta i logina mi se pojavi BSOD.

Sad ću pokušati s starijom verzijom drivera.

Isprobani su driveri od serije 11.8 do 11.12. Stalno se javlja isti problem.

Verzije 11.10 i 11.11 ne mogu prilazati ni login screen, bude crn i sav razliven.

Dakle, karticu pod ruku i put Protisa.

Hvala svima na pomoći. Nadam se da će netko imati koristi od ovih postova.

Ja se javim kad mi dode nova grafička.

 

ZivjeLi!

13 godina
neaktivan
offline
Re: BSOD - što, zašto i kako
ihush kaže...
GREENHORN kaže...
.

minidump fajlove ..

 -svugdje isto hal, ntoskrnl, usb/ehci. I dalje najvjerojatnije problematična MBO ili jogurt.

Nemaš SP1. Promjeni OS (čist origigi) jer jedino tako možeš biti siguran tj potvrditi sumnje u neispravnu MBO (možda i CPU ako je otključavana jezgra?).

- Brži test, skini neku linux distru  LiveCD (ubuntu, suse..) i vrti je par sati...

 pozdrav svima...evo jučer sam cijeli dan testirao komp sa Ubuntu 11.10 verzijom, skidao torrente, surfao, gledao filmove, bla bla... i ostavio ga da radi i preko noći, stim da me probudio zvuk zujanja odnosno zbrejkanog zvuka koji se ponavljao sa NBA utakmice koju sam gledao preko neta, komp naravno nije odgovorio ni na jedan pritisak tipke na mišu ili tipkovnici i morao sam ručno ugasit komp... da li se zbrejko prilikom pokretanja u sleep mode ili zbog kvara na hardware-u pokušavam sad saznat...

 

vratio sam Win7 čiste bez jogurta{#}, i instalirao samo driver za grafičku i nekoliko nebitnih aplikacija, za sad komp radi, uspio sam natjerat Windebugger da učita symbole i sad to pokušavam dobro proučit ali nedostaje mi znanja...u većini slučajeva (pod modul name i image name je upisan hardware, a to pratim zbog prvog posta gdje su te dvije stavke označene), te na par mjesta se spominje usbport.sys i usbehci.sys...

 

ono što mene zanima ako je hardware kako zaključit koji ako je ikako moguće, te kako dešifrirat ove usbport.sys i usbehci.sys,

 

ako netko može pomoć, ovdje će pronaći txt datoteke sa bugcheck analizom

-------------------------------------
15 godina
neaktivan
offline
BSOD - što, zašto i kako

Prije par dana mi se je počeo prikazivat BSOD, ali kad idem instalirat debugging tools izbaci mi neku grešku. Što mogu napravit da vidim gdje je greška?

Razer_Copperhead
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice