Wireless i sigurnost

poruka: 13
|
čitano: 8.951
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Wireless i sigurnost

Pozdrav,

ne znam jeli baš pripada ovdje pod sigurnosni siftver. No, muči me jedno pitanje, pa bih molio ovdje drage ljude da pomognu ako mogu, a vjerujem da će ovo zanimati i druge ljude ovdje.

Naime, svi mi često odemo na neko putovanje u druge gradove i nosimo sa sobom svoje laptope  i nađem se u situaciji da, primjerice u hotelima, aerodromima, općenito javnim prostorima i sličnim prostorima nude se besplatne bežične mreže. Zanima me, koliko je sigurno takvo što koristiti, pogotovo vlastite e-mail accounte, internet bankarstvo, i slične stvari, ili samo za pogledat neke web stranice.

Osim što me zanima koliko je to uopće sigurno, i  ima li način na koji se način zaštititi ukoliko se odlučimo na korištenje takvih mreža, ili ukoliko se odlučnimo na korištenje takvih mreža, da li možemo na neki način provjeriti "renomiranost" takve mreže, uglavnom svaka rasprava je dobrodošla.

13 godina
offline
RE: Wireless i sigurnost

Naravno da te svatko u krugu dostupnosti tog wirelessa može "špijunirati".

Zato postoji nekoliko načina da se zaštiti od toga:

  • Koristi firewall - svatko u krugu te bežične mreže ti se bez firewalla može bez problema spojiti.
  • Koristi https - kada koristiš kriptiranu konekciju, nitko ti ne može vidjeti koju stranicu otvaraš.
  • Ako si baš često u internet caffeu, koristi VPN - Virtual Private Network servisi koriste kriptiranu konekciju preko svojeg servisa i svi podaci idu preko njega. Ljudi u caffeu mogu samo gledati kako se troši promet, ali ne mogu ništa napraviti.
the funniest thing about this particular signature is that by the time you realise it doesn't say anything it's too late to stop reading it...
15 godina
neaktivan
offline
Wireless i sigurnost

nosim laptop gdje god idem,spajam se na sve routere,hotel,mcdonalds,kafići,restorani,updateam antivirus i surfam normalno
ne znam kakve bi to imalo veze?
edit: ako me i neko špijunira,svejedno mi je..

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.8.2010 13:23 (seneka).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Wireless i sigurnost
deadman kaže...

Naravno da te svatko u krugu dostupnosti tog wirelessa može "špijunirati".

Zato postoji nekoliko načina da se zaštiti od toga:

  • Koristi firewall - svatko u krugu te bežične mreže ti se bez firewalla može bez problema spojiti.
  • Koristi https - kada koristiš kriptiranu konekciju, nitko ti ne može vidjeti koju stranicu otvaraš.
  • Ako si baš često u internet caffeu, koristi VPN - Virtual Private Network servisi koriste kriptiranu konekciju preko svojeg servisa i svi podaci idu preko njega. Ljudi u caffeu mogu samo gledati kako se troši promet, ali ne mogu ništa napraviti.

deadman,

na koji firewall misliš, windows ili neki drugi. ako ima neki bolji, vjerojatno ima,pa ako znaš, napiši.

da koristim https, misliš da ispred svakog www. stavim https, jel to vrijedi za svaku stranicu, to ne kužim, pa malo pojasni. koliko znam, ne mogu isred svake stranice staviti https....

I kako da prebacim na VPN, u postavkama promijenim ili, pojasni.

 

i da, kao odgovor seneki, jako mi je bitno jel me netko špijunira, pa mislim, valjda ne voliš da ti svatko čita tvoje privatne mailove, ili poslovne, ovisnoi što korištiš, a da ne govorim ako uplaćuješ nešto preko internet bankinga?????

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.8.2010 13:45 (mikica1).
13 godina
offline
RE: Wireless i sigurnost

Windowsov firewall u ovom slučaju može biti dovoljan, ali je poželjno imati neki "jači", ja koristim Comodov.

Da, prije nego što klikneš na stranicu, samo dodaj slovo s na http. Ne moraš sad to na svaku stranicu (npr. ako čitaš vijesti i sl.), ali ako nešto kupuješ, obavezno to napravi. Većina online banking stranica automatski koristi kriptiranu konekciju.

Postoje VPN programi (ja ih ne koristim tako da ti ga ne mogu preporučiti), ali ovaj mi se čini sasvim solidan s obzirom na to da je besplatan.

the funniest thing about this particular signature is that by the time you realise it doesn't say anything it's too late to stop reading it...
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.8.2010 13:58 (deadman).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Wireless i sigurnost
mikica1 kaže...

i da, kao odgovor seneki, jako mi je bitno jel me netko špijunira, pa mislim, valjda ne voliš da ti svatko čita tvoje privatne mailove, ili poslovne, ovisnoi što korištiš, a da ne govorim ako uplaćuješ nešto preko internet bankinga?????

 

kaže meni je svejedno,a ti pretpostavljam imaš zaštitu na kompu,neki security ili extra firewall

14 godina
neaktivan
offline
RE: Wireless i sigurnost

nemam nikakv extra firewall, windowsov a sad jel on extra, o tome bi se dalo razgovarati, napisano je o njemu tone i tone stranica.

a gle, meni ne bi baš bilo drago da mi neko zdipi lovu sa računa ukoliko bih imao potrebu korisitit internet bankarstvo, pa mislim da to ne bi bilo nikome trebalo biti svejedno......

14 godina
neaktivan
offline
RE: Wireless i sigurnost
deadman kaže...

Postoje VPN programi (ja ih ne koristim tako da ti ga ne mogu preporučiti), ali ovaj mi se čini sasvim solidan s obzirom na to da je besplatan.

deadman, WOT mi je blokirao ovaj link što si poslao o frevpn-u.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Wireless i sigurnost
mikica1 kaže...

a gle, meni ne bi baš bilo drago da mi neko zdipi lovu sa računa ukoliko bih imao potrebu korisitit internet bankarstvo, pa mislim da to ne bi bilo nikome trebalo biti svejedno......

apsolutno,imaš na raspolaganju comodo internet security,besplatan i dosta hvaljen
ne znam da li koristiš multilayer zaštitu,to bi u ovom slučaju bila preporuka

13 godina
offline
RE: Wireless i sigurnost

Stranica i program su potpuno sigurni tako da ne znam... privremeno isključi WOT.

the funniest thing about this particular signature is that by the time you realise it doesn't say anything it's too late to stop reading it...
14 godina
neaktivan
offline
RE: Wireless i sigurnost
enekaseneka kaže...
mikica1 kaže...

a gle, meni ne bi baš bilo drago da mi neko zdipi lovu sa računa ukoliko bih imao potrebu korisitit internet bankarstvo, pa mislim da to ne bi bilo nikome trebalo biti svejedno......

apsolutno,imaš na raspolaganju comodo internet security,besplatan i dosta hvaljen
ne znam da li koristiš multilayer zaštitu,to bi u ovom slučaju bila preporuka

seneka, ne znam o toj multilayer zaštiti, iskreno, prvi put čujem za to. o čemu se radi

15 godina
neaktivan
offline
Wireless i sigurnost

evo siketa se raspisao o tome (scrollaj prema dole gdje savjetuje kako ga podesiti)

comodo internet security



Poruka je uređivana zadnji put čet 5.8.2010 22:17 (seneka).
15 godina
protjeran
offline
Wireless i sigurnost

Kod mene je bezicni internet.Veza izmede mene i providera nije kriptirana.Postoji li ikakav program koji moze kriptirati sadrzaj(surfanje) tako da moj wireless internet provider,HT Mostar i ostala kompanija nemogu vidjeti moj sadrzaj koji citam.

Mojoj prijateljici otac radi u posti(direktor) i on joj je isprintao na 200 papira sve njene aktivnosti na netu,od msn-a,facebooka do surfanja.

Cak joj je i prisluskivo telefon.

http://aixtended.com/
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice