Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 2.002.996
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pa to san ja pita njega.. sta mu to znaci da je pi 3,14 kad je na stupnjevima u "kalkiću"

13 godina
offline
Matematika - pomoć

A nego kako?

Kada je u "Deg" modu, na to sam mislio.

Ako bolje znate, pojasnite čovjeku. {#} 

Samsung Galaxy SII FAQ :)
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Digitron u radijanima, sin PI je isto kao digitron u stupnjevima i sin 180°

 

180° je PI radijana

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2012 17:53 (wrathchild).
13 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
wrathchild kaže...

Digitron u radijanima, sin PI je isto kao digitron u stupnjevima i sin 180°

 

180° je PI radijana

Dobro, to si u pravu.

Ono sa stupnjeva mi nije trebalo.
Ali pametuješ, a čovjeku nisi dao odgovor.


Ili je moj odgovor ipak ono što je čovjek tražio. 

Samsung Galaxy SII FAQ :)
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Trebam pomoć oko jednog dosta složenog zadatka.

Mitaković

913. Na hiperboli 3x(2)-4y(2)=12 nađi točku najbližu točki P(2,5).(Rj.(4,3)).

EDIT: Ako netko misli derivacijom nista od toga jer to nisam učio.

Sharing Is NOT Stealing!
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2012 20:05 (Mamic).
16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav!

 

Ukratko, dobio sam esej i trebao bih nacrtati grafove. S obzirom da se ne snalazim u geogebri i sličnim alatima, zamolio bih ako biste mogli pomoći oko zadataka, kako ih nacrtati. Trebao bih pomoć oko zadatka a) i d). Link na zadatke: link

 

Unaprijed hvala!

You only got one finger left And its pointing at the door
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Vulgaris kaže...

Pozdrav!

 

Ukratko, dobio sam esej i trebao bih nacrtati grafove. S obzirom da se ne snalazim u geogebri i sličnim alatima, zamolio bih ako biste mogli pomoći oko zadataka, kako ih nacrtati. Trebao bih pomoć oko zadatka a) i d). Link na zadatke: link

 

Unaprijed hvala!

Moras znati crtati u geogebri. Cak imas prevod na svoj jezik. Sve sto trebas da uradis je da uneses funkciju u "input" bar...

13 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Ljudi hitno mi treba pomoc da izracunam povrsinu pravilnog peterokuta s stranicom a=20cm
robimarko@gmail.com
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Evo uspio sam pomoću grapha, sad bih zamolio ako možete malo pojasniti ovaj 4. zadačić, nisam ga najbolje shvatio (nalazi se par postova iznad).

 

Unaprijed hvala!

You only got one finger left And its pointing at the door
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2012 11:55 (Vulgaris).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
robimarko kaže...
Ljudi hitno mi treba pomoc da izracunam povrsinu pravilnog peterokuta s stranicom a=20cm

  To se moze rjesit na vise nacina. Nisam dugo radia nista u vezi geometrije, pa san to ovako. Srediste peterokuta spoji sa svih 5 kuteva.

 

Dobit ćeš 5 jednakih trokuta. Oko točke u sredini nalazi se 5 jednakih kuteva od 72 stupnja. Znaci ovi ostali kutevi tih jednakokracnih trokuta su 54 stupnja ( 2L= 180 - 72).

 

Sad imas donju stranicu i sve kuteve i preko toga dodjes do ova dva jednaka kraka ( koji ispadnu 15cm) preko omjera kuta i stranica. Kad si to nasao, nadjes visinu trokuta preko pitagorinog poucka, i samo 5 puta pomnozis povrsinu trokuta.

 

5 * 1/2 * a * Va

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2012 12:38 (cecenac).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
cecenac kaže...
robimarko kaže...
Ljudi hitno mi treba pomoc da izracunam povrsinu pravilnog peterokuta s stranicom a=20cm

  To se moze rjesit na vise nacina. Nisam dugo radia nista u vezi geometrije, pa san to ovako. Srediste peterokuta spoji sa svih 5 kuteva.

 

Dobit ćeš 5 jednakih trokuta. Oko točke u sredini nalazi se 5 jednakih kuteva od 72 stupnja. Znaci ovi ostali kutevi tih jednakokracnih trokuta su 54 stupnja ( 2L= 180 - 72).

 

Sad imas donju stranicu i sve kuteve i preko toga dodjes do ova dva jednaka kraka ( koji ispadnu 15cm) preko omjera kuta i stranica. Kad si to nasao, nadjes visinu trokuta preko pitagorinog poucka, i samo 5 puta pomnozis povrsinu trokuta.

 

5 * 1/2 * a * Va

 površina pravilnih n-terokuta 1/2*n*a^2*(1/ctg(180/n))

sa tvojom formulom bi trebao računati još trigonometriju pravokutnog trokuta :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2012 14:39 (unknown).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
unknown kaže...

  površina pravilnih n-terokuta 1/2*n*a^2*(1/ctg(180/n))

sa tvojom formulom bi trebao računati još trigonometriju pravokutnog trokuta :)

  Eee, ta formula, toga se nisam moga sitit (kad sam ja tu formulu koristia.. (= ), nije mi se dalo guglat, pa sam mu napisa kako ako ne zna formulu vrlo jednostavno mozes rjesit zadatak okolnim putem.

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Čašu oblika valjka s promjerom osnovke 6 cm, punu vode stavimo na kosinu s kutom 30°. Kolika je količina vode što pritom isteče iz čaše ? Rješenje 9*31/2*pi

 

Nije mi hitno, ali ako netko ima volje cjenio bi kad bi mi rješio, ili kad bi mi bar rekao kako da nađem taj odsječak.

Život je samo smrtonosna spolno prenosiva bolest. Igram Starcraft 2(Plankton), Battlefield 3(CRO-Plankton), League of Legends-east(Plankton996)
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Keops kaže...

Čašu oblika valjka s promjerom osnovke 6 cm, punu vode stavimo na kosinu s kutom 30°. Kolika je količina vode što pritom isteče iz čaše ? Rješenje 9*31/2*pi

 

Nije mi hitno, ali ako netko ima volje cjenio bi kad bi mi rješio, ili kad bi mi bar rekao kako da nađem taj odsječak.

visina čaše je??

Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje; Čovjek je rođen da radi, da trpi i da se bori; tko tako ne čini, mora propasti; Ljudska je zadaća odreći se nasilja. Nikola Tesla
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

nije bitna visina čaše

EDIT: Evo ideja :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.5.2012 0:51 (wrathchild).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Upravo tako sam i počeo, natočio sam si vodu u čaši da mi pomogne, ali jednostavno ne znam kako izračunati taj oblik(nepopunjeni). Da imam kvadar npr. nebi bilo problema.

 

EDIT:Rješio sam.

Život je samo smrtonosna spolno prenosiva bolest. Igram Starcraft 2(Plankton), Battlefield 3(CRO-Plankton), League of Legends-east(Plankton996)
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.5.2012 14:34 (Keops).
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

"Osnovni brid pravilne četverostrane piramide dugačak je 4 cm. Dvije susjedne pobočke piramide zatvaraju kut od 120°. Kolika je površina pobočja te piramide?" Rješenje: 16*sqrt(2) cm2

 

Nisam nigdje došao, jednostavno ne razumijem što podebljano znači. Ako je četverostrana piramida pravilna, baza bi trebala biti kvadrat. Kako onda pobočke mogu zatvarati bilo koji kut osim 90°?

~
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.5.2012 0:28 (Proz0r).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Proz0r kaže...

"Osnovni brid pravilne četverostrane piramide dugačak je 4 cm. Dvije susjedne pobočke piramide zatvaraju kut od 120°. Kolika je površina pobočja te piramide?"

 

Nisam nigdje došao, jednostavno ne razumijem što podebljano znači. Ako je četverostrana piramida pravilna, baza bi trebala biti kvadrat. Kako onda pobočke mogu zatvarati bilo koji kut osim 90°?

je li možda površina pobočke (16*sqrt(3))/3  ?

16 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Proz0r kaže...

"Osnovni brid pravilne četverostrane piramide dugačak je 4 cm. Dvije susjedne pobočke piramide zatvaraju kut od 120°. Kolika je površina pobočja te piramide?"

 

Nisam nigdje došao, jednostavno ne razumijem što podebljano znači. Ako je četverostrana piramida pravilna, baza bi trebala biti kvadrat. Kako onda pobočke mogu zatvarati bilo koji kut osim 90°?

Mozda misli na dvije pobocke jedna nasuprot drugoj. Tad tvore jednakokracan trokut (120, 30, 30). Neka tupasta piramida.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
unknown kaže...

je li možda površina pobočke (16*sqrt(3))/3  ?

Nije, rješenje je 16*sqrt(2) cm2, znači jedna pobočka je 4*sqrt(2) cm2, isprike, zaboravio sam staviti.

1domagoj1 kaže...

Mozda misli na dvije pobocke jedna nasuprot drugoj. Tad tvore jednakokracan trokut (120, 30, 30). Neka tupasta piramida.

Probat ću tako, hvala!

~
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ljudi može pomoć - UDŽBENIK od PROFILA,2.pol.,str.101,zad.135.(Pokušavao sam stvarno sve,ali ne ide pa molim pomoć)

 

135.Izračunaj duljinu pobočnog brida pravilne četverostrane piramide s duljinom osnovnog brida a=12 cm i visinom piramide h=3 cm.

 

U rješenjima piše 9,a ja niti jednim postupkom ne mogu dobit 9,mislim da se tu radi o Pitagorinom poučku,ali stvarno neznam.

 

Hvala,{#}.

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
antonio_os kaže...

Ljudi može pomoć - UDŽBENIK od PROFILA,2.pol.,str.101,zad.135.(Pokušavao sam stvarno sve,ali ne ide pa molim pomoć)

 

135.Izračunaj duljinu pobočnog brida pravilne četverostrane piramide s duljinom osnovnog brida a=12 cm i visinom piramide h=3 cm.

 

U rješenjima piše 9,a ja niti jednim postupkom ne mogu dobit 9,mislim da se tu radi o Pitagorinom poučku,ali stvarno neznam.

 

Hvala,{#}.

 

Sta je brid? (Iz BIH sam, nikad u zivotu nisam cuo za tu rec)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
antonio_os kaže...

Ljudi može pomoć - UDŽBENIK od PROFILA,2.pol.,str.101,zad.135.(Pokušavao sam stvarno sve,ali ne ide pa molim pomoć)

 

135.Izračunaj duljinu pobočnog brida pravilne četverostrane piramide s duljinom osnovnog brida a=12 cm i visinom piramide h=3 cm.

 

U rješenjima piše 9,a ja niti jednim postupkom ne mogu dobit 9,mislim da se tu radi o Pitagorinom poučku,ali stvarno neznam.

 

Hvala,{#}.

 

 

Ako pogledaš tu piramidu iz ptičje perspektive, vidiš da je vrh piramide točno u središtu kvadrata (baze piramide). Nama treba udaljenost od (bilo kojeg) kuta kvadrata (međusobno su jednake te udaljenosti) do središta kvadrata. Ona je jednaka polovici duljine dijagonale kvadrata, a dijagonala kvadrata je duljina stranice kvadrata * korijen(2), dakle u tvom slučaju 12*korijen(2), odnosno udaljenost koja nam je trebala je 6*korijen(2). Sad imamo trokut kojem je ta dužina između kuta i središta kvadrata jedna stranica, druga stranica je visina trokuta, a treća stranica je pobočni brid koji se traži u zadatku, i jednak je korijenu iz zbroja kvadrata preostale dvije (pitagorin poučak), i doista se dobije 9.

 

@Arxi, brid je pravac koji se nalazi na dodiru ploha (2D površina).

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.5.2012 19:27 (itf4n).
12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
antonio_os kaže...

Ljudi može pomoć - UDŽBENIK od PROFILA,2.pol.,str.101,zad.135.(Pokušavao sam stvarno sve,ali ne ide pa molim pomoć)

 

135.Izračunaj duljinu pobočnog brida pravilne četverostrane piramide s duljinom osnovnog brida a=12 cm i visinom piramide h=3 cm.

 

U rješenjima piše 9,a ja niti jednim postupkom ne mogu dobit 9,mislim da se tu radi o Pitagorinom poučku,ali stvarno neznam.

 

Hvala,{#}.

 

vidin da stvarno neznas, idem osmi razred formula ti je h2= b2-a2kroz 2 (samo a kvadriras) znaci

 

9= b2 - 144kroz 2

 

-b2= -81/V

 

b= 9 cm

 

nema ti pitagore!!!  {#}

12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
1950Killer kaže...
antonio_os kaže...

Ljudi može pomoć - UDŽBENIK od PROFILA,2.pol.,str.101,zad.135.(Pokušavao sam stvarno sve,ali ne ide pa molim pomoć)

 

135.Izračunaj duljinu pobočnog brida pravilne četverostrane piramide s duljinom osnovnog brida a=12 cm i visinom piramide h=3 cm.

 

U rješenjima piše 9,a ja niti jednim postupkom ne mogu dobit 9,mislim da se tu radi o Pitagorinom poučku,ali stvarno neznam.

 

Hvala,{#}.

 

vidin da stvarno neznas, idem osmi razred formula ti je h2= b2-a2kroz 2 (samo a kvadriras) znaci

 

9= b2 - 144kroz 2

 

-b2= -81/V

 

b= 9 cm

 

nema ti pitagore!!!  {#}

Pa to šta si napisao je pitagora samo su premještene oznake.

Hipotenuza na kvadrat= jedna kateta na kvadrat + druga kateta na kvadrat. A tvoja formula je kateta na kvadrat= hipotenuza na kvadrat - druga kateta na kvadrat ;)

If there's one thing I can't tolerate, it's cheap imitations of my work - Red John
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
1950Killer kaže...

vidin da stvarno neznas, idem osmi razred formula ti je h2= b2-a2kroz 2 (samo a kvadriras) znaci

 

9= b2 - 144kroz 2

 

-b2= -81/V

 

b= 9 cm

 

nema ti pitagore!!!  {#}

hahahahahahah
a ovo tvoje "h2= b2-a2kroz 2", ti nikako ne slici na c2= a2+b2 : :DD
To ti je samo "uljepsani" pitagora koji je spojen sa vec poznatom formulom za dijagonalu... U zadatku ti se nece uvijek sve tako dat lijepo poredano, da ti samo moras uvrstit..nauci se pravilno rjesavat zadatke, inace si naj3bo (dobronamjerni savjet)

 

volvox brzi : ))

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.5.2012 21:21 (passat).
12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
passat kaže...
1950Killer kaže...

vidin da stvarno neznas, idem osmi razred formula ti je h2= b2-a2kroz 2 (samo a kvadriras) znaci

 

9= b2 - 144kroz 2

 

-b2= -81/V

 

b= 9 cm

 

nema ti pitagore!!!  {#}

hahahahahahah
a ovo tvoje "h2= b2-a2kroz 2", ti nikako ne slici na c2= a2+b2 : :DD
To ti je samo "uljepsani" pitagora koji je spojen sa vec poznatom formulom za dijagonalu... U zadatku ti se nece uvijek sve tako dat lijepo poredano, da ti samo moras uvrstit..nauci se pravilno rjesavat zadatke, inace si naj3bo (dobronamjerni savjet)

 

volvox brzi : ))

a hvala na savjetu {#}

15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Molim vas može li mi netko riješiti ovaj zadatak? Hvala

http://postimage.org/image/tjjnqnzyd/

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.5.2012 19:54 (Tinox3).
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Faktoriziraj nazivnike

16x2 - 25 kao (4x-5) (4x+5)

8x2 + 10x kao 2x (4x+5)

24x2 - 30x kao 6x (4x-5)

 

Dalje znas?

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
wrathchild kaže...

Faktoriziraj nazivnike

16x2 - 25 kao (4x-5) (4x+5)

8x2 + 10x kao 2x (4x+5)

24x2 - 30x kao 6x (4x-5)

 

Dalje znas?

 

Možeš mi riješit cijeli zadatak molim te. Neznam riješit.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice